Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

M1 MAX: 57.0 billion transistors ; TSMC N5;
viszonyításképp
nVidia A100​ : 54.2 billion transistors ( GA100; TSMC N7; 400W; 826mm2 )

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#2) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

> Az Apple hosszú évek után végre olyan,
> Pro névre hallgató hordozható számítógépeket tett le az asztalra,
> ...

azta ..

az apple marketingesei "Brutál Pro." - ra nevezték át .
https://www.apple.com/hu/macbook-pro-14-and-16/
- "Állati gyors" = M1 PRO
- "Még állatibb" = M1 MAX

"Brutál Pro.
Megérkezett minden idők leglehengerlőbb teljesítményű MacBook Prója. Az Apple most először fejlesztett chipet kimondottan profik számára, és rögtön kettővel debütál: a szörnyen gyors M1 Próval és az annál is gyorsabb M1 Maxszal. Mindkettő elképesztő üzemidőt nyújt, és korszak­alkotó a leadott teljesítményük. Ezt egészíti ki a káprázatos Liquid Retina XDR‑kijelző, a Mac eddigi történetének legjobb kamerája és hang­szóró­rendszere, plusz az összes port, amire szükséged lehet. A maga nemében elképesztő MacBook Pro fenevadként bánik el a feladatokkal."

Mottó: "A verseny jó!"

(#3) joey04


joey04
titán

Brutál gépek. Érdekes, hogy az apple kihátrált a kevés port meg touch bar mögül. Mármint persze hasznos, csak érdekes, hogy ilyet eddig nem csináltak, akkor sem, ha nem tetszett a usereknek...

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#4) lohi


lohi
tag

Sejtettem hogy a CPU terén ismét hatalmas lesz az ugrás és nagyon csábító volt csak emiatt ez a gép, de az a kijelző nagyon brutál lett... 1000 nit??? Hogy mi van? :Y Nekem most ASUS van 400 nit -el rendelkezik és ha kültéren dolgozom vele, akkor a sötét mód felejtős. Mikor az utolsó M1 előtti almám volt, annak 500 nit volt az általános és kültéren csak nagyon erős fényben kellett sötét módról váltanom.. de ez 1000 nit.. :C ennél nyáron délben a legnagyobb napsütésben a sötét módban vissza kell venni a fényerőt?? :D :D
Az egész nagyon brutál lett, már csak meg kell várnom míg valaki megveszi a fél vesémet. :)

(#5) janeszgol válasza lohi (#4) üzenetére


janeszgol
félisten

Mini ledes. Az Apple-el nem tudom mi van, de már két éve gyakorlatilag letarolt mindent, ahol ő van. Hardverben és szoftverben egyaránt. Telefonok, tabletek, kiegészítők, laptopok... teljes letámadás, a konkurenciától évekre eltávolodva fejlettségben.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#6) gyantaszuz


gyantaszuz
tag

Apple watch kijelzőben mikor lesz notch? :U

A notch számomra egy rettenetesen visszataszító megoldás. A magsafe-t viszont üdvözlöm.

(#7) nozs23 válasza lohi (#4) üzenetére


nozs23
addikt

En is lehaltam a kijelzon. Ha valaki monitort akar hasonlo kepesegekkel csak az egy misi felett lesz, igaz nem ilyen kis meretben. Ez mondjuk foleg azoknak hasznos, akik HDR videot szerkesztenek, mert azt ugye eddig nem lehetett laptopon, ahhoz tenyleg kell az ilyen kijelzo. Teljesitmenyben felmostak a padlot a konkurenciaval. Szerintem az utobbi evekben most tettek magukat oda leginkabb, ahol tenyleg olyat alkottak, hogy mindenki leteszi tole a hajat.
Btw. Az eleg kinos volt, ahogy buszkelkedtek a portokra, meg a fizikai gombokra touch bar helyett. Szerintem a Thunderbolt only nem lett volna egy rossz irany, de a piac nem ugy reagalt, ahogy az Apple gondolta, es az egesz USB-C egy hanyadek katyvasz lesz, vagy 20 fele standardel, tokom se tudja mar melyik kabellel milyen csatlakozoval mit lehet csinalni es milyen sebessegben. Egyszeruen gyulolom es toljak le mindenki torkan, mikozben tapsikol neki a nep.

[ Szerkesztve ]

(#8) szabi__memo


szabi__memo
nagyúr

Drága, de messze jobb is mint bármelyik másik gyártó bármelyik terméke a piacon. Ennyi

(#9) tDr1v3r válasza gyantaszuz (#6) üzenetére


tDr1v3r
veterán

Mi a bajod vele? Ez nem foglal a munkaterületből, az maradt ugyanúgy 16:10, ez felette van, inkább növeli mert a menubart is elvitte az útból.

disznóvágás, nepotizmus, pálinkagőzös hedonizmus | intelhüttö (c) Tirexi, szívünkben őrzünk örökre <3

(#10) johnyblaze válasza szabi__memo (#8) üzenetére


johnyblaze
aktív tag

Magyarországon a max model kb (250-300eft-al drágább lesz mint amerikában) :DDD
de egy átlagos ip 13 pro is legalább 100-al.
bohóc egy ország.

ui: a gép maga jó lett. Egyedül a notch ehh. Ettől függetlenűl beszerzem.

"don't fulfill her desire, just up away and retire"

(#11) szabi__memo válasza johnyblaze (#10) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Mint minden. Ilyen áfával nem csoda. Gáz

(#12) Youri


Youri
veterán

Fasza cuccok, de marad az M1 Air :)

RTX ON

(#13) #72042496 válasza johnyblaze (#10) üzenetére


#72042496
törölt tag

Nem is sok ahhoz képest, hogy az itthoni árak 21%-a áfa, míg az amerikai listaáraknál ez 0%.

[ Szerkesztve ]

(#14) ZS3NI


ZS3NI
őstag

Zsír gépek, csak csóró vagyok. :D Erre vártam, de úgy látszik veszek egy macbook air m1-et, az is kiszolgál.

IDDQD ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(#15) johnyblaze válasza #72042496 (#13) üzenetére


johnyblaze
aktív tag

27%! Mo-n
amerikában sem 0% fizetés végénél adódik hozzá. Caliban 9% kb itt a legmagasabb. Oregon államban nincs is adó. Ezért fogom én is itt venni. Kb 200$ spórolok vele. Abból meg pont kijön egy airpods ajándékba :D

"don't fulfill her desire, just up away and retire"

(#16) gyantaszuz válasza tDr1v3r (#9) üzenetére


gyantaszuz
tag

Igen lattam, hogy nem a hasznos teruletbol vettek el. Egyszeruen irtozom mindentol amin notch van. :DDD

(#17) #16820480 válasza johnyblaze (#15) üzenetére


#16820480
törölt tag

Azt írta, hogy a vételár 21%-a áfa. Vagyis ha a 100 Ft nettó árhoz 27%-ot adunk, akkor a 127 Ft-nak hány százaléka lesz az a hozzáadott 27? ;)

(#18) sb válasza nozs23 (#7) üzenetére


sb
veterán

Egy-két éve még vadászni kellett a 100%sRGB kijelzőket is notik között. Idén örültem neki, hogy szintet léptek. Már ezt sem kell keresni, van high DPI (14" 2.8k-t vettem), 400nit, 90Hz!. Baromi jó és ez is kompromisszumos vagy rohadt drága lenne normál monitorban.
De ez egy más dimenzió itt ehhez képest is...

Notch: Nem mondom, hogy szimpatikus mert amikor megjelent sem értettem minek. De ugyanígy vagyok az ellenkezőjével is. Ha rajta van azt se látom át miért hozná el a világvégét és ha nem fér el mert annyira keskeny a keret akkor miért lenne sokkal jobb egy vastagabb káva. :F
De mivel nem foglalkoztatott soha a dolog szívesen várnám az érveket miért ennyire rossz, nem vagyok képben.

[ Szerkesztve ]

(#19) #72042496 válasza johnyblaze (#15) üzenetére


#72042496
törölt tag

27% az áfakulcs. Az áfatartalom viszont ebből adódóan 21%, pontosabban 21,26%. Az amerikai listaárakban nincs benne a sales tax, éppen azért, mert az államonként eltérő.

Ahogy ránéztem a Maxra, nagyobb is így a különbség sajnos, mint amit írtál - 3500 USD vs. 1,48 millió HUF. Viszont az Apple elérte, hogy ha laptopra lenne szükségem, akkor először náluk néznék szét alaposan, ezt öt éve még nem hittem volna.

Kíváncsi lennék az M1-re és Pro modellek mini LED-es háttérvilágítására is.

[ Szerkesztve ]

(#20) johnyblaze válasza #16820480 (#17) üzenetére


johnyblaze
aktív tag

Miért 21? Tudtommal 27% az áfa mo-n

"don't fulfill her desire, just up away and retire"

(#21) hallador válasza sb (#18) üzenetére


hallador
addikt

Mondjuk ez a profiknak készül ott bukott meg, hogy a szoftver kompatibilitás nem az erőssége. A VMware, de az Oracle is beintett nekik. Ezzel a rendszeradminok jó nagy reszet kiejtve.
Persze videó Munkákra, és képfeldolgozásra szuper lesz.
Nekem is bevált a MacBook Air. De azért van ami hianyzik, és nincs használható alternatíva.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#22) johnyblaze válasza #72042496 (#19) üzenetére


johnyblaze
aktív tag

A 21-et nem tudtam.Köszi.

"don't fulfill her desire, just up away and retire"

(#23) #72042496 válasza johnyblaze (#20) üzenetére


#72042496
törölt tag

A nettó 1 forintos termék bruttó 1,27 forint lesz. Ebből az áfa 0,27 forint, ami a bruttó 1,27 forintos ár 21,26%-a. Az egy forintot érzékeltetésképpen hoztam, általánosan x-szel felírva is ugyanígy működik.

[ Szerkesztve ]

(#24) johnyblaze válasza #72042496 (#23) üzenetére


johnyblaze
aktív tag

Köszi :R

"don't fulfill her desire, just up away and retire"

(#25) sb válasza hallador (#21) üzenetére


sb
veterán

Nem feltétlenül egy szegmens, sokan dolgoznak ezek nélkül is. Mac-en nem is hiszem, hogy valaha fókuszban lett volna a WMware vagy Oracle.
De ettől még érdekes adalék mert akinek arra lenne szüksége az kiesik nyilván a váltás lehetőségéből is.

A beintés mit jelent konkrétan, nincs/nem lesz rá támogatásuk dedikáltan?

(#26) theboobaq


theboobaq
aktív tag

Nagyon jók az új gépek. Hatalmasat előrelépés a sima m1-hez képest. Viszont nem tetszik, hogy minden integrálva van. Ok tudom, hogy ebben rejlik a rendszer ereje, meg a pc fronton is ez a jövő, de ez nettó környezetszennyezés. Apple-t ismerve ha tönkremegy egy ilyen gép gari időn túl nem szerelik, hanem vegyél újat. Valami moduláris megoldás, vagy a SOC külön cseréje lehetne szerintem a megoldás. Egy 2008-as MPB még simán megy, egy kis karbantartással... kíváncsi leszek ezek a gépek hol lesznek 10 év múlva.

(#27) -Faceless-


-Faceless-
őstag

Szerintem kicsit eljárt a magsafe felett az idő. Sokaknak legalábbis többet ér az, hogy bármivel bárhol tudom tölteni, mint az, hogy rántás védelem legyen. Jó elhiszem, hogy aki fél életét Starbucks-ban tölti annak nem rossz, de a való életben este feltöltöm, és napközben úgysincs rajta. Ha meg netán kéne gyors kakaó rá, akkor nagyon jó, hogy akárki telefon töltőjét is lehet használni. Nekem ez csak még egy fölösleges kábelnek tűnik.

Amúgy a 14 inches-et egy 8. generációs 4 magos 1.7 GHz-es i7-hez hasonlítják ami a 13 inches pro-ban volt. Azóta barátok közt is eltelt 4 év, ami alatt AMD is megtöbbszörözte a teljesítményt minden téren. Nem hangzik azért olyan nagy erezd el a hajamnak már így.

(#28) theboobaq válasza -Faceless- (#27) üzenetére


theboobaq
aktív tag

Úgy tudom tölthető USB-C-n is.

(#29) Noukoum válasza theboobaq (#26) üzenetére


Noukoum
veterán

Egyrészt a régi macbookokkal is csak a baj volt. Másrészt ha elromlik és nem javítják akkor újra tudják hasznosítani egy részét. Persze valóban jobb lenne ha legalább ott könnyen lehetne szerelni ahol megoldható.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#30) .:ZS:. válasza theboobaq (#26) üzenetére


.:ZS:.
senior tag

Egy teljesen integrált gép is sok esetben javítható lehetne. Persze valamelyest drágább lenne, mert szakember és megfelelő berendezések kellenek hozzá, de az már egy korrekt tradeoff lenne, hogy megkapod az integráltság minden előnyét, cserébe ha javítani kell, akkor nagyobbak a költségek. Ehhez persze az kéne, hogy az Apple elérhetővé tegye a sematikus rajzokat és főbb komponenseket egy megfelelő szerviz számára (pl egy M1x proci.)

Többek között erről szól a "Right to repair". Érdemes Louis Rossmann nevére rákeresni Youtube-on.

(#31) Duree


Duree
veterán

Azért kicsit elvetették a sulykot az árazásnál.

duree54

(#32) Felesbandi válasza Youri (#12) üzenetére


Felesbandi
senior tag

Lesz abbol frissites iden? Haverom direkt vart, hatha lesz abbol is uj modell, de most csak pro gepeket mutattak, ha jol tudom, lehet iden nem frissitik.

(#33) #90088192


#90088192
törölt tag

Csak nekem tűnt fel, az egyesitett memoria cimter(ha jól írom az Unified Memory amire gondolok)?
Ez azért nagy ugrás megint, ami meg a PC-bol hiányzik.
Nem csoda, ha rengeteget megspórolnak a memória másolással.

(#34) Atocha válasza janeszgol (#5) üzenetére


Atocha
senior tag

Igen valóban azok.

De az áruk is. Még itt angliában is jó ha az emberek 10-15%-a tudja megvenni...
Magyarországon meg kizárólag az 1%.

Szóval f@*za tényleg!

Nem vagyunk mások, mint egy szemvillanásig emberi alakot öltő csillagpor!

(#35) Felesbandi válasza Duree (#31) üzenetére


Felesbandi
senior tag

Draganak draga, de megtehetik. Egyszeruen nincs konkurenciaja.

(#36) #54625216 válasza Duree (#31) üzenetére


#54625216
törölt tag

Ezek ebben a kategóriában versenyeznek: [link]

(#37) bayarena válasza S_x96x_S (#1) üzenetére


bayarena
aktív tag

Nekem a tavalyi M1es Pro van. Osszegezve megint valtoztattak a toltes foglalatan, persze negativ iranyba, jelenleg nagyon fasza, hogy usb-c-vel tudom tolteni, akarhol vagyok, ha kell, talalok toltot. Persze ritkan kell, mert iszonyat jol birja az M1es chip.
Kijelzot elb@sztak ezzel a notchal. Telefon eseteben nem zavar, sot, de egy "monitor"-nal..
Tok folosleges, inkabb lett volna kicsit vastagabb a kava a tetejen. Nagyon zavaro szamomra.
Kulso design szempontjabol nekem a tavalyi jobban tetszik, de ez egyedi.
Az ara nem is veszes, az erosebb 14 colos is kb 1 havi raktarosi fizetesbe kerul. Persze itt nyugaton, nem otthon, nade senki nem hungarisztanra araz.
Jah, a touch bar nekem speciel bejon, en szereten, szoval ez is negativ valtozas.
Nem is ertem, hogy miert nem opcionalis.

(#38) bayarena válasza #54625216 (#36) üzenetére


bayarena
aktív tag

Ne viccelj, ez egy hatalmas tegla, ami raadasul nehez is.

(#39) ROBOTER válasza bayarena (#38) üzenetére


ROBOTER
addikt

Maga a gép tölthető USB-C-n is. Szóval ezentúl is bárhol fogod tudni tölteni a szabványos töltőkkel.

Eleve a töltő USB-C csatlakozós.

A töltő minkét töltést tudja, csak kábel függvénye, melyik porton keresztül töltöd a gépet. Csak USB-C - USB-C kábel kell hozzá, az nincs a csomagban valszeg. Az USB-C - MagSafe 3 alaptartozék.

A 14-eshez 96W-osat adnak, a 16-oshoz 140W-osat.

[ Szerkesztve ]

(#40) johnyblaze válasza #54625216 (#36) üzenetére


johnyblaze
aktív tag

Ugye ezt viccnek szántad ? :DDD

"don't fulfill her desire, just up away and retire"

(#41) Noukoum válasza #54625216 (#36) üzenetére


Noukoum
veterán

Keresni kellett egy drága gépet, ezzel igazolva hogy nem is drága? :D

Attól még nettó hülyeség egy teljesen más gépet azért belinkelni mert sokba kerül. A probook meg üzleti, teljesen más kategóriát képez. Egyébként szerintem a specifikációt olvasva nem annyira drága. Ezek munkagépek, aki pénzt termel vele az itthon is gyorsan megkeresi az árát. Legalább nem energiatakarékos i5 meg i7 kerül pro gépekbe, innen nézve eddig volt nagyon drága..

[ Szerkesztve ]

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#42) #54625216 válasza bayarena (#38) üzenetére


#54625216
törölt tag

Úgy értem pro workstation grafikai munkákra.

Egyébként azt néztem, hogy mondjuk a HP ProBook 650 G8 $1,859:
i7 (4 core)
16GB RAM
Intel integrált GPU
fullHD IPS kijelző
512GB SSD

Ehhez képest a 16"-os Macbook Pro $2499:
10 CPU core
16GPU core
16GB RAM
XDR display 3456x2234
512GB SSD

A $640 felár nem tűnik rossz dealnek.
Az aksi üzemidőről és a SoC-ba épített MI, ProRes, stb. gyorsítókról nem is beszélve.

szerk:
#41 Noukoum: Lásd fent.

[ Szerkesztve ]

(#43) adamssss


adamssss
veterán

Brutál lett. Tényleg a legjobb mac ever. Nem nagyon lehet belekötni a tudásába. Sajnos a 880 ráadásul a kiherélt pro-val elég mellbe vágó de hát ez van. Csórók vagyunk na. Nincs ezen mit szépíteni. :)

Addig gyorsítottuk a világot míg mi magunk maradtunk le...

(#44) strogov válasza johnyblaze (#40) üzenetére


strogov
senior tag

Szerintem nem viccelt. PC-ből ami hasonló tudással van az így néz ki. Persze akkuval még ez a féltégla sem bírja, de teljesítményben hasonló.

(#45) Rimuru válasza tDr1v3r (#9) üzenetére


Rimuru
veterán

A renderkepeken sokkal nagyobb a panel mint nem notchos esetekben (nezd meg a felso es also paddingokat, csomo ures hely van), valamit nyert is vele valamennyit meg nem is.
Kornyezetemben a tobbseg fullscreen hasznal ahol amugy is rejtve van a panel szoval munkateruletet foglal (vagy maskepp mondva -jelenleg- nem ad semmi pluszt a nagyobb kifejlzo)

Kicsi kijelzon nagyon konnyu megtolteni a felso panelt (pl intellij,gimp,stb csomo elemet kirak es akkor a trayrol nem is beszeltunk) kivancsi vagyok mennyire lesz jol megoldva szoftveresen.

Masok amugy is meg tudtak oldani "rendesen" pl xps eseten eleg vekony a kava es meg windows hello is belefert.

Vigyázat, csalok!

(#46) Noukoum válasza strogov (#44) üzenetére


Noukoum
veterán

Azt a hasonló tudást szívesen megnézném egy 4k gaming teszten.. Nem, teljesen más a két gép.

[ Szerkesztve ]

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#47) #54625216 válasza Noukoum (#46) üzenetére


#54625216
törölt tag

Az ilyeneket nem 4K gamingel tesztelik, hanem mondjuk Resolve GPU renderrel, szerintem hamarosan lesznek is összehasonlító tesztek.
Az M1 GPU teljesítménye nyers erőben nem éri el az Nvidia 3000-es szintet, ez már a korábbi modelleknél is jól látszott, viszont a 64GB memória egyben VRAM is, ez nagyon megtekerheti a javarészt sok VRAM-ot zabáló pro alkalmazásokat.

(#48) ambushka válasza gyantaszuz (#6) üzenetére


ambushka
aktív tag

Semmit nem vesz el a hasznos kijelzőből. Ha a notch sávját levágnád, akkor lenne kereken 16:10-es a kijelző.

PSN ambushka8989

(#49) sb válasza Noukoum (#46) üzenetére


sb
veterán

Azt nem néznéd meg melyikkel lehet jobban szántani? Kb. ennyi köze van a gaminghez.

Nézzük majd meg olyan tesztekben amire készítették. Soha nem volt almás gépem és nem is igen vonzana normál esetben, tehát nem lelkesedésből írom, de csak nem véletlenül rajzolták be a cpu/gpu grafikonokat 30-50W-ig, a konkurenciát meg 150W-ig és emlegetik az RX 6700-ast meg 1.7x cpu szorzókat.

Akkor most ki van eltévedve?
A tesztekből kiderül de vagy 3x nagyobb számot írtak rá kamuból, amit kétlek, vagy ti tévedtek amikor ws teljesítményben ezek a gépek kerülnek elő. Meg lennék lepve, ha x86-os 35W-os notik jönnének majd elő ehhez akár csak hasonló photoshop vagy 4k vágás, stb... benchmark eredményekkel.

(#50) Noukoum válasza sb (#49) üzenetére


Noukoum
veterán

Mert a teljesítménytől annyira messze áll a gaming ugye? Ha egy vastag workstationt összehasonlítunk egy vékony tartalomkészítésre gyártott laptoppal akkor nyugodtan nézhetjük a játékteljesítményt is.

[ Szerkesztve ]

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.