Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) czipaocsi


czipaocsi
aktív tag

A szerzői jogról szóló törvény alapján bármilyen zene, film vagy szoftver (jelen esetben ezek a kategóriák relevánsak) "ingyenes" megszerzése akár magáncélú használatra is törvényellenes. Pongyola a megfogalmazás, de a lényeg az, hogy ha vmiért nem fizetsz, amiért kellene, akkor vétesz a törvény betűi ellen. Legyen az autó, kenyér, egy csomag rágó vagy akár egy divx film. Az nagyon suta magyarázat, hogy nem okozol kárt, mivel egyébként sem vetted volna meg. Piratebay-t is kinyírták a jogászok...

Egyéb észrevételeim, kérdéseim:
- a jailbreakelés alapvetően valóban nem számít jogsértő magatartásnak, de amire általában irányul, az igen.
- az Artisjusnak fizetendő jogdíjak az üres adathordozókra (lásd 32 GB beépített memória esetén 7200 Ft - igen, ez is benne van az árban!) mennyire "jogszerűek"? Persze, álnaív a kérdés, mivel nincs olyan ember akinek csak és kizárólag megfizetett, jogdíjas termékei (zene, film, progi stb.) lennének, ezért ez egy ilyen általános jellegű sarc. Ez külön vitát érne...mint ahogy zajlik is ez a vita más fórumokon.
- konvertálás: természetesen kényelmesebb lenne, ha mindent lejátszana az iPhone, de ha jól tudom erre is van megoldás (divx lejátszás jailbreak után). Amúgy nem hiszem, hogy ne lenne akárkinek arra akár 30 "üres" perce, amikor át tudna konvertálni egy filmet. A helyspórolás jó indok (bár emellett a losless zene tárolására elpazarolt rengeteg tárhely persze mérsékelten logikus, hiszen azok átkonvertálása talán még kevesebb időt venne igénybe és a minőségbeli romlást egy 320 kbit/s mp3-nál nem hiszem hogy sokan meghallják egy iPhone + jó minőségű fülhallgató használatával sem). Az Apple üzletpolitikája ebben az esetben érthető, hiszen ott az iTunes, amiből iszonyatos bevételeket generálnak. Aki akar, töltsön le onnan, egyébként kiba olcsón. Ja, hogy Mo-on nem elérhető? Pech, nekünk. Egyszer ez is meg lesz oldva, talán.
- fullHD lejátszás: kijelzőn értelme nincs, TV-n annál inkább, bár nem tudom mennyit romlik a jel amíg eljut a TV-hez (jelen technikai, kábelezési és jelfeldolgozási lehetőségeket figyelembe véve), tehát mit élvezhetünk a fullHD minőségből.

Ja: nyert a Loki!!! :DDD

Róma... Gondolák...

(#102) czipaocsi


czipaocsi
aktív tag

Rosszul (s nem pusztán pongyolán) fogalmaztam az előbb: a tartalmak közzététele és birtoklása számít jogellenesnek, bár ez utóbbi esetben a kereskedelmi célú felhasználáshoz köti a jogelleneséget.
De most már javítson ki vki, ha hülyeségeket írok, mert elbizonytalanodtam... :DDD

Róma... Gondolák...

(#103) joey04


joey04
titán

filmet és zenét magadnak letölthetsz. szoftvert nem.

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#104) czipaocsi válasza joey04 (#103) üzenetére


czipaocsi
aktív tag

na, akkor megyek is tölteni zenéket meg filmeket, most, hogy kiderült, nem vetül rám a börtön árnyéka :DDD :DDD

Róma... Gondolák...

(#105) Lirion válasza czipaocsi (#104) üzenetére


Lirion
addikt

Pontosan, filmeket, zenéket büntetlenül tölthetsz le korlátlan mennyiségben és korlátlan mennyiségben sokszorosíthatod is magadnak. Már csak ezért is nagy faszság a vodafone-s zeneletöltős hülyeség, ahol 2 hétig hallgathatod a zenét és még DRM védelmet is kapnak.. Na mind1, vannak még hülyék, akik ilyesmiért itthon fizetnek.

Próbálj meg személyeskedés nélkül érvelni, vitázni. Köszönöm. Pompi

[ Módosította: Pompi ]

(#106) Lirion válasza hanee (#97) üzenetére


Lirion
addikt

Még szerencse, hogy nem szoftverekről volt szó, hanem zenékről és filmekről.

(#107) Ulkesh válasza Lirion (#105) üzenetére


Ulkesh
őstag

"Na mind1, vannak még hülyék, akik ilyesmiért itthon fizetnek, mint Ulkesh például.."

Én CD-t vásároltam régebben, most meg iTunes-ból DRM mentes zenét.

Az addig rendben, van, hogy van akinek nem telik rá és letölt, de attól a gyomrom forog, ha erre valaki büszke is és a mellét döngeti, hogy ettől Ő milyen fasza csávó.

Próbálj meg személyeskedés nélkül érvelni, vitázni. Köszönöm. Pompi

[ Módosította: Pompi ]

"a mobil hardverek mióta is rendelkeznek olyan erőforrással, hogy egyáltalán szóba jöhessen a Flash?" moonman

(#108) geri|


geri|
aktív tag

Csodálkozom, hogy nem az apple dobta ki ezt az app-t! vagy ő volt az?

LiveStrong

(#109) Ulkesh válasza geri| (#108) üzenetére


Ulkesh
őstag

Ez csak egy fájlmenedzser alkalmazás, a lejátszást a beépített lejátszó végzi, szóval az Apple adta ki :D

"a mobil hardverek mióta is rendelkeznek olyan erőforrással, hogy egyáltalán szóba jöhessen a Flash?" moonman

(#110) skajwa


skajwa
senior tag

Brávó. Csak így tovább, remélem sikerül stabillá tenni.

Egy kis referencia: http://www.vatera.hu/user/rating/rating.php?id=103706

(#112) Lirion válasza Ulkesh (#107) üzenetére


Lirion
addikt

Én is vettem régen cd-t, de mivel ma kis hazánkban teljesen legális letölteni a filmeket, zenéket, nyugodtan lehet rá akár büszke is, hogy nem dobálok ki pénzt az ingyenes tartalmakért. Egyéni probléma, ha neked felfordul attól a gyomrod, hogy vki nem fizet az ingyenes dolgokért.

(#113) Gergő_ válasza Lirion (#112) üzenetére


Gergő_
őstag

fejezd már be légy szíves. itt az iphone 3gs képességeiről lenne szó
nem arról hogy ki hogyan jut hozzá a multimédiás tartalmakhoz.
Igen, tudjuk hogy leglális, de azt is. hogy ha mindenki úgy gondolkodna mint te, akkor nem sokáig gondolkodhatna úgy mint te....érted... :(

(#114) ZooLee válasza Lirion (#112) üzenetére


ZooLee
őstag

Na, azért, ezt átgondolhatnád egy kicsit... A zene, vidó, film, amit letöltesz nem ingyenes, hanem csak a letöltés nem törvényellenes!!! Rohadtul nem ugyanaz!!!

(Az meg megint más tészta, hogy mennyi extra sarcot húz le rólunk az Artisjus...)

Z.

(#115) ZooLee válasza czipaocsi (#102) üzenetére


ZooLee
őstag

Én úgy tudom, hogy egy zene, film (multimédia) letöltése nem törvényellenes. Az eredeti adathordozón található védelem feltörése, na, az igen.

Tehát magadnak átmásolhatsz egy CD lemezt, filmet, de csak akkor, ha azt nem védi pl. CSS kódolás. (És itt ismét jöhet a "más tészta" hogy mi van akkor, ha gond lesz az adathordozóval, mi a heléyzet a biztonsági másolattal, stb. de az nem ebbe a topicba tartozik.)

Z.

(#116) erdoke válasza ZooLee (#115) üzenetére


erdoke
titán

Ha jól emlékszek, a törvény "hathatós műszaki védelemről" beszél. A CSS szándéka megvan, de már rég nem nevezhető hathatósnak. Persze fölösleges ezen rágódni, és nem is kardinális kérdés ebben a témában.

A legjobb aláírás a héten

(#117) ZooLee válasza czipaocsi (#101) üzenetére


ZooLee
őstag

bár emellett a losless zene tárolására elpazarolt rengeteg tárhely persze mérsékelten logikus, hiszen azok átkonvertálása talán még kevesebb időt venne igénybe és a minőségbeli romlást egy 320 kbit/s mp3-nál nem hiszem hogy sokan meghallják egy iPhone + jó minőségű fülhallgató használatával sem).

A Lossless tárolásnak nem ott van értelme, hanem akkor, amikor a zeneszerszám be van kötve az otthoni "nagy" Hifi-rendszerbe. A fülhallgató kimenet valóban csak egy hordozható eszköznek megfelelő kimenet, a dokk kimenet sokkal jobb minőségű vonalkimenet ad.

Z.

(#118) asadasad22 válasza czipaocsi (#101) üzenetére


asadasad22
őstag

-ahogy már elmondták többen: nálunk zene és film letöltése/másolása saját célra jelenleg legális. szoftverekkel már más a helyzet.

-az artisjus bekaphatja a f@szt. gyakorlatilag ezzel, hogy ilyen díjakat szednek, azt feltételezik, hogy MINDENKI csal, mindenki letölt mindenféle illegális tartalmat. mondanom sem kell, hogy azok után hogy ezt csinálják, az ember még jogosnak is érezheti a warezolást, hiszen mindenféle cselekedete/akarata ellenére csupán feltételezésből beszedték előre a warez egy díját tőle. vagypedig azt is elérhetik vele, hogy az ember szívesebben rendel külföldről, mert szállítással együtt a világ másik feléről is nagyságrendekkel olcsóbban kijön szinte bármivel, mintha itthon besétálna egy boltba és megvenné. ezektől meg aztán sokkal előrébb leszünk, brávó. csak egy újabb pénzéhes undorító féreg banda a rosszabb fajtából, akik szintén nem a zenészek érdekeit nézek, de mégcsak nem is a kiadókéit, hanem csak a sajátjukat.

[ Szerkesztve ]

(#119) bmwk1200s


bmwk1200s
őstag

OFF: Valóban engem is érdekelne, hogy az Artisjust hova az égbe tünteti el azt a temérdek pénzt amit beszed. Vajon melyik zenész kapott utoljára részt belőle? :(((

(van egy másik ilyen! a jogsihoz szükséges egészségügyi vizsgához tartozó könyv, melyet mindenkinek meg kell venni, ált. benne van a tanfolyam díjában...meg lehet nézni mennyibe kerül és ki mennyire használja és hova vándorol a pénz! segítek...nem a vöröskereszt kapja!!!)

ON: engem az érdekel, hogyha az Iphone ennyire erős teljesítményben, miért tiltott a multitasking, mikor elérhető, persze ehhez is JB kell!

+ ajánlott cikk: divx movies

[ Szerkesztve ]

Semmit sem írok alá!

(#120) joey04 válasza ZooLee (#114) üzenetére


joey04
titán

Az meg megint más tészta, hogy mennyi extra sarcot húz le rólunk az Artisjus
nem mintha védeni akarnám őket, dehogy! Viszont szerintem nem sok ember fizeti ki azt a sarcot... azt (is) megkerüli nagyon sok ember, ugye nem nehéz... ( a legjobban fogyó tételről, a dvdről beszélek persze)

[ Szerkesztve ]

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#121) czipaocsi válasza joey04 (#120) üzenetére


czipaocsi
aktív tag

Miért, szted a DVD árában nincs Artisjus jogdíj? Feltételezve persze, hogy magát a lemezt legális, belföldi forrásból szerzed...

Egyébként pedig a törvényi szabályozás hiánya még nem jogosít fel senkit arra, hogy egy valaki által termelt, előállított "javat" ingyenesen megszerezzen. De hát ez már megint más téma: erkölcs vagy mifene...

Az Artisjus pedig egy önmagáért létező és önnön magát fenntartani kívánó szervezet, egy álszent elv mögé bújva: ez a szerzői jog védelme. Nem értem miért kell jogdíjat fizetni egy olyan dologért (pl. zenék tárolására alkalmas adathordozó), amihez a zenék másolása, magáncélú sokszorosítása, tárolása, sőt még az ingyenes letöltése sem ütközik jogszabályba? A kettő valahol ellentmond egymásnak: feltételezve a használóról, hogy elkövet vmit, ami nem is jogellenes, kvázi mégis megbüntetem a jogdíjjal. Jó, persze van rengeteg más aspektusa is a szerzői jog védelmének és egyéb érdekek is szerepet játszanak az egészben, de néha jó egy kicsit "naívnak" lenni és hülye kérdéseket feltenni. És amikor már a GPS-ek belső memórájára is kell jogdíjat fizetni, ami köztudottan legtöbb esetben a térképek tárolására szolgál, akkor végképp értetlenül állok a dolog előtt... :DDD

ZooLee: egyszer meghallgatnám azt a "jó minőségű" vonalkimenetet, de komolyan! Ha vkinek van egy számítógépe otthon, losless zenékkel tele, akkor inkább hallgassa arról. Sztem. Max használja távirányítóként az iPhone-ját! :DDD Múltkori pókerpartinkon meglepődtek a srácok, hogy nem voltak kábelek, csak iPhone az asztalon és voila, szólt a muzsika a hangfalakból! :DDD
De ha már itt tartunk: digitális jelet lehet kinyerni iPhone/iPod-ból? Mondjuk USB-n vagy akár SPDIF-en. Na, az eggyel érdekesebb lenne...

Róma... Gondolák...

(#122) joey04 válasza czipaocsi (#121) üzenetére


joey04
titán

Feltételezve persze, hogy magát a lemezt legális, belföldi forrásból szerzed
hát itt a lényeg :D
szerintem nem sokan vesznek belföldi forrásból dvd-t manapság.

Egyébként pedig a törvényi szabályozás hiánya még nem jogosít fel senkit arra, hogy egy valaki által termelt, előállított "javat" ingyenesen megszerezzen.
ez oké, én nem is vitatom. :K

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#123) czipaocsi válasza joey04 (#122) üzenetére


czipaocsi
aktív tag

Külföldön is van ám jogvédő szervezet! Ez egy világot behálózó szövevény, ami elől nem menekülhetsz, úgyhogy vigyázz! :DDD
Bár kinn ez is "eggyel okosabban" van megoldva, mint itthon, ezért arányaiban sokkal kevesebbet kell fizetned, mint kedvenc kis hazánkban, bármit is veszel: dvd, pendrive, flashmemória, kártya stb.
Ez persze a liftajtóra kiragasztott "DVD olcsón!" jeligével operáló disztribúciós és értékesítési központokra nem vonatkozik :DDD

Róma... Gondolák...

(#124) hanee válasza czipaocsi (#121) üzenetére


hanee
senior tag

A multimédiás tartalmak letöltése nem jogellenes, de jogdíjat kell értük fizetni. Ha ezt nem teszed meg, jogellenesen töltöd le. Nincs ilyen, hogy legálisan töltögethetsz ingyen. Ez tévedés. Csak akkor legális az ingyenes letöltés, ha maga a szerző elérhetővé teszi ingyenesen számodra például az interneten. Nem legális a filmek letöltögetése sem, csak ha fizetsz érte jogdíjat.
A sokszorosítás is szűk keretek között legális: Saját magadnak készíthetsz biztonsági másolatot, vagy például a CD-lemezből csinálhatsz MP3-at ez legális. De ha más CD-jét másolod, az nem. Illetve vannak szabad felhasználás körébe eső felhasználási módok, de ide olyanok tartoznak, hogy pl. sokszorosítás iskolai oktatási célból.
A CD-re, DVD-re pedig pont azért tesznek jogdíjat, mert már mindenki letöltögeti ahelyett hogy megvenné, és valahol ezeket kompenzálni kell.

A jogszabályok pedig egyáltalán nem hiányosak, csak ismerni kellene őket kicsit mélyebben..

hanee

(#125) czipaocsi válasza hanee (#124) üzenetére


czipaocsi
aktív tag

Fentebb én is azt írtam, hogy egy zenei tartalom megszerzése a netről, ingyenesen, az jogellenes. Vagy ez nem ugyanazt jelenti? Ezek után mindenki kijavított, h ez nem így van és kezdem én is elhinni. :DDD

Egyébként a letöltés melletti jogdíjfizetés nyilván csak akkor valósul meg, ha mondjuk a www.dalok.hu-ról pl. sms-es fizetés után töltök le vmit, ha torrentezek, nyilván nincs jogdíj...

A jogszabályt valóban nem ismerem tüzetesen, de szívesen megismerkednék a letöltésekre és a fentebb tárgyalt részekre vonatkozó szabályozással. Az Artisjus honlapján fenn van egyébként, el is kezdtem átnyálazni, de hát brrrr...sajnos nem hallgattam a történelem tanáromra, aki annak idején azt javasolta, hogy menjek ügyvédnek :DDD

Róma... Gondolák...

(#126) ZooLee válasza hanee (#124) üzenetére


ZooLee
őstag

Saját magadnak készíthetsz biztonsági másolatot, vagy például a CD-lemezből csinálhatsz MP3-at ez legális.

Feltéve, ha a lemezen nincs másolásvédelem. Ami gyakorlatilag igen kevés lemezt jelent. Vannak olyan CD-nek látszó lemezeim, amelyeket a nagyon jó minőségű, bár már öregebb CD lejátszóm egyszerűen nem játszik le, mivel nem bír a másolásvédelemmel :(
Azért is írtam, hogy CD-nek látszó lemez, mivel jópáron már nincs is rajta a hivatalos CD "Compact Disc" logo, mivel a Philips nem engedélyezte azokon a használatát...

Az, hogy a CD-n, DVD-n jogdíj van, még emészthető és elfogadható lenne, de az, hogy mindenre jogdíjat tettek kezdve a memóriakártyáktól a lejátszókon át a pendrive-okig, az viszont már nem a jóhiszeműségüket bizonyítja.

Egyébként meg jó, ha van valaki aki rendesen ismeri a vonatkozó jogszabályokat, mert legtöbben erősen félreértelmezik, úgyhogy lehet osztani a népet :)

Z.

(#127) ZooLee válasza czipaocsi (#121) üzenetére


ZooLee
őstag

ZooLee: egyszer meghallgatnám azt a "jó minőségű" vonalkimenetet, de komolyan! Ha vkinek van egy számítógépe otthon, losless zenékkel tele, akkor inkább hallgassa arról. Sztem. Max használja távirányítóként az iPhone-ját! :DDD Múltkori pókerpartinkon meglepődtek a srácok, hogy nem voltak kábelek, csak iPhone az asztalon és voila, szólt a muzsika a hangfalakból! :DDD
De ha már itt tartunk: digitális jelet lehet kinyerni iPhone/iPod-ból? Mondjuk USB-n vagy akár SPDIF-en. Na, az eggyel érdekesebb lenne...

Tényleg hallhatóan jobb minőséget produkál, mint a fejhallgató kimenet, már egy jó középkategóriás rendszeren is hallható.

A számítógépről való hallgatásnak általában egy akadálya van, mégpedig az, hogy a gép rendszerint máshol van, mint a nappaliban a Hifi... Bár semmi sem megoldhatatlan nagyon sok fajta megoldás létezik már a bezeték nélküli hangátvitelre, viszont akkor meg nincs értelme minőségi különbségekről beszélni... :)

Sajnos nincs digitális kimenete, csak analóg. Nem tudom, hogy egy optikai vagy normál digitális kimenet mennyit enne, de biztos, hogy lehetne dobni még a minőségen. (Egyébként ebben az esetben tényleg jó a gépről játszani, ugyanis minden Mac-en van digitális kimenet, tehát egy Macbookról már lehetne etetni a D/A konvertert és losslessezni :)

Z.

(#128) asadasad22 válasza hanee (#124) üzenetére


asadasad22
őstag

teljesen mind1, hogy jogellenesnek nevezed, vagy bármi másnak. a lényeg azon van, hogy hivatalosan nem büntethető, minden további duma színtiszta bullshit.

"A CD-re, DVD-re pedig pont azért tesznek jogdíjat, mert már mindenki letöltögeti ahelyett hogy megvenné, és valahol ezeket kompenzálni kell."
szóval a megoldás szerinted az, hogy minden egyes emberről feltételezik, hogy jogellenes és mindenkitől beszedik a díját? ez nevetséges. arról nem is beszélve, hogy nem kicsit vagy naív ha azt hiszed, hogy az beszedett összeg oda jut, ahova jutnia kellene. szerinted miből él egy ilyen artisjus szintű cég, ami lényegében semmi hasznosat nem csinál azon kívül, hogy álszent célokat hírdetve pofátlanul az egész országot megsarcolja?

(#129) czipaocsi válasza ZooLee (#127) üzenetére


czipaocsi
aktív tag

nálam USB-n megy ki a jel a notiból egy USB-s DAC-ba. A hagyományos digit kimenettel ellentétben pl. nincs jitter, ami rontaná a minőséget. A hifi meg van ahol van, a notebook elég mobil :DDD Persze tudom, hogy sokaknak asztali gépe van és ez kevésbé megoldható...

megtaláltam egyébként azt, amit olvastam az iPhone digit kimenet lehetőségéről:

"Az Apple iPod és iPhone felhasználók kedvében jártak azzal a direkt digitális kapcsolati lehetőséggel, amelyet a hordozható külső jelforrások illetve a receiver között biztosítottak. Ez a megoldás kikerüli az iPod/iPhone belső DAC-ját és az erősítő saját DAC-ját használja a hangminőség maximalizálása érdekében." [link]

[ Szerkesztve ]

Róma... Gondolák...

(#130) eldiablo válasza hanee (#124) üzenetére


eldiablo
addikt
LOGOUT blog

Miután MINDEN adattárolóra ráteszi a jogdíjat az Artisjus. Ezek után kérdem én, miért illegális, ha letöltök valamit? Hiszen kifizettem a jogdíjat. :U

Ami sértő, hogy feltételezik, hogy mindenki aki adattárolót vásárol, tolvaj.

(#131) Lirion válasza hanee (#124) üzenetére


Lirion
addikt

Rámutatnál a Ptk.-ban, hogy hol is írja azt, hogy jogdíjat kell fizetned, ha letöltesz? Mert én sehol se láttam...

(#132) ZooLee válasza czipaocsi (#129) üzenetére


ZooLee
őstag

megtaláltam egyébként azt, amit olvastam az iPhone digit kimenet lehetőségéről:

És lőn. Nem a hagyomás SPDIF/optikai kimenet, de digitális.
Mondjuk ezzel ott a gond, hogy a spec eszközt meg kell venned hozzá, hogy az otthoni erőlködőre tudd kötni, vagy már direkt ilyen egységet kell venned.

Az Alpine is ilyet használ: http://www.alpine.com.au/technology/x305.asp
(Mellesleg nekem is iPod csatlakozós (régebbi) Alpine fej van az autómban, de nem is esett le, hogy a hang is digitálisan megy át, nem csak az iPod vezérlés. Pedig illett volna tudnom :B )

nálam USB-n megy ki a jel a notiból egy USB-s DAC-ba. A hagyományos digit kimenettel ellentétben pl. nincs jitter, ami rontaná a minőséget. A hifi meg van ahol van, a notebook elég mobil :DDD

Hát akkor Macbook + optical in DAC (persze ott is megcsavarták, és kell egy kis átalakító, nem szabvány TOSLINK csatlakozó...)

Z.

[ Szerkesztve ]

(#133) Ulkesh válasza asadasad22 (#128) üzenetére


Ulkesh
őstag

"teljesen mind1, hogy jogellenesnek nevezed, vagy bármi másnak. a lényeg azon van, hogy hivatalosan nem büntethető, minden további duma színtiszta bullshit."

Azért óvatosan.
A magáncélú letöltés nem büntetendő, de már egy torrentes letöltés is megosztásnak és terjesztésnek minősül, úgyhogy, ha nem minden filmedet és zenédet FTP-ről töltöd le, akkor jobb, ha nagyon csendben meghúzod magad, mert a nem büntethetőből nagyon hamar milliós büntetés lehet :D

"a mobil hardverek mióta is rendelkeznek olyan erőforrással, hogy egyáltalán szóba jöhessen a Flash?" moonman

(#134) hanee válasza asadasad22 (#128) üzenetére


hanee
senior tag

Sziasztok!

Ti nagyon sokan hatalmas tévedésben éltek a szerzői jogokkal kapcsolatban. Javaslom, olvassatok utána részletesen.
A jogdíjas termékek (zenék, filmek, multimédiás tartalmak, akár csengőhangok is) letöltése jogdíj fizetése nélkül jogellenes, és büntethető (nem büntetőjogi, hanem polgári jogi szankciókkal, vaskos kártérítéssel és társaival), kivéve ha maga a szerző teszi közzé ingyenesen, és határozottan kijelenti, hogy az adott tartalom letöltése ingyenes és jogdíjmentes!

A következő jogszabályok vonatkoznak a szerzői jog védelmére nagy vonalakban:

Ptk. 86. §, Ptk. 87. § --> A Ptk. csak keretszabályokat ad a szellemi alkotások védelmének (szerzői jog, védjegyjog, szabadalmi jog), és ezeket külön jogszabályok rendezik.

1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jog védelméről

Ezeken kívül még számos nemzetközi egyezmény foglalkozik a témával, akár részterületekkel is, de ezeket inkább nem sorolnám fel, mert kitöltenének egy oldalt..

Hogy miért van ARTISJUS és más jogkezelő szervezetek?
Mondok egy egyszerű példát. Van egy könyvíró, aki kiad egy könyvet több százezer példányban (akár külföldön is). Amikor valaki megvásárolja a könyvet, ha nem lenne jogkezelő szerv, a könyv írónak egyenként kellene mindenkivel "szerződnie", és jogdíjat beszednie, és ez lehetetlenség, követhetetlen; főleg amikor külföldön is értékesítenek valamit. Ezért találták ki a közös jogkezelést olyan szellemi alkotások esetén, amelyek magas számban kelnek el: zenék, könyvek, térképek, és még sorolhatnám. Ezeknél jogszabály kötelezi a szerzőt, hogy a közös jogkezelő szervre bízza a jogdíjak beszedését. A szerző pedig az eladott példányok után kapja a jogdíjat, ami az egyes termékek esetén egy előre meghatározott összeg. A jogkezelő szervezet ezen kívül kapcsolatban áll a külföldi jogkezelő szervezetekkel és egymás között elszámolnak a külföldön eladott termékek jogdíjai tekintetében is.

Azért vezették be a hordozókra a jogdíjat, mert míg régen az egyetlen forrás amiből hozzájuthattál a bolt volt (és csak igen csekély számban árulták kéz alatt pl. a másolt videokazettákat és CD-ket), az utóbbi években a technika előrehaladtával (CD, DVD kapható bárhol nagyon olcsón és bármi letölthető szinte illegálisan az internetről) egyre fogy azoknak a száma, akik megvásárolják ezeket a termékeket. De ez akár még a könyvekre is igaz, hiszen egyre többen fogják és letöltik azokat (meg térképet, meg minden egyebet is). Ezért, a szerzők érdekében (nem a jogkezelő szerv érdekében) szintén JOGSZABÁLYI SZINTEN rendezték, hogy az adathordozókba is beépítik a jogdíjakat annak érdekében, hogy valamennyire kompenzálják azt a kárt, amit az internetes letöltés okoz a szerzőknek.

Kár ezen hőbörögni. A jogkezelő szervezet nem egy akármilyen cég, aki a saját érdekeiben megsarcolja szegény szerencsétlen felhasználókat, hanem alapvetően jogkezelő és jogvédő szervezet, ráadásul egyesület és abból is a kötelező fajta, az ügyvédi és orvosi kamarához hasonlóan a belépés kötelező és jogszabály rendezi a működését, szervezetét, vezetését, költségvetését. Nem pedig magánemberek magáncélú cége.

Ha valakinek további kérdése van, szívesen válaszolok privátban, szerintem kár ezzel tovább tölteni a topicot, ami egyébként az iPhone-ról szól.

hanee

(#135) Viktor0610 válasza hanee (#134) üzenetére


Viktor0610
MODERÁTOR

Visszatérhetnénk a hír témájához, a HD-támogatáshoz? :U
A szerzőijogi vitát más topikban folytassátok, ha kérhetem...

Samsung Galaxy A54

(#136) Lirion válasza Ulkesh (#133) üzenetére


Lirion
addikt

Sok torrent oldal zárt, bárki nem lehet tagja, ez azt vonja maga után, hogy a torrent közösségén belüli megosztás magáncélú felhasználás lesz, magáncélra pedig bármilyen adathordozóra, bármilyen mennyiségben lehet másolgatni a zenéket, filmeket.

Az OFF gombot meg tanuld már meg használni.. :((

(#137) joey04 válasza hanee (#134) üzenetére


joey04
titán

ez már valóban nem tartozik ide, privátnak nincs értelme, mert a többiek nem látják,
legyen itt befejezésképpen ez: [link]
Ez a jogszabály a magyarázata annak, hogy zenék és filmek magánhasználatra való letöltése nem minősül illegálisnak, mivel az technikai értelemben másolásnak minősül.
OFF vége részemről. :R

[ Szerkesztve ]

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#138) Ulkesh válasza Lirion (#136) üzenetére


Ulkesh
őstag

"Sok torrent oldal zárt, bárki nem lehet tagja, ez azt vonja maga után, hogy a torrent közösségén belüli megosztás magáncélú felhasználás lesz"

Ember, ha a párod notebookjára felmásolod, már az megosztás lesz és nem magáncélú felhasználás, nemhogy egy torrent oldalon való megosztás :D

"a mobil hardverek mióta is rendelkeznek olyan erőforrással, hogy egyáltalán szóba jöhessen a Flash?" moonman

(#139) ii77


ii77
tag

Sziasztok, a témához: -Hasznosnak tartanám e szolgáltatását a készülékemnek (3GS 32GB). És megelégednék a 720p-és filmek zavartalan lejátszásának lehetőségével s annak nagyképernyős tv-re való kikötésével. Előfordult már velem többször, h a MBP-om direkt nem vittem magammal pár napos útra. A hotelben meg van szép lapostévé, de kevés szabadidőmben olyan filmet szeretnék nézni, mely nincs a szállásadó kínálatában. Ill. ha megvan a kívánt film, minek kölcsönözzem ki tőlük? A 720p sztem méretben is ideális, komoly tévén is elfogadható a minőség. Sokszor néztem meg divx, xvid meg társai filmeket is, de könyörgöm, ne említsük már egy lapon mással. A legideálisabb kodekekkel is nagyobb, minőségi képernyőn elvéreznek. Igaz a legtöbb film többet nem is érdemel, irézs a vége.

VESTAX QFO

(#140) ii77


ii77
tag

Nekem jó a hallásom, mint sokan másoknak közülünk. Utazás közben én is megelégszem ált. a min. 192kbps rátájú mp3-mal, de törekszem a 320kbps-ekre. De ha megvan vmi veszteségmentesen, pl. bedigiztem bakelitről, nem redukálom le. Az igényesebb lejátszók gyári fülesével is jól kihallható, mi minden veszett oda konvertálásnál. Szegről-végről ismerek mp3 feljavító programokat, de aki ismeri a dinamika, neked szól, vinyl szavak mögötti tartalmat, ne zsibbassza a népet az mp3 magasztalásával.
A filmek hangja meg kissé más tészta. Ugyi pl. divx és társai filmeknél mp3 a hangsáv. Ha nem "művészfilmet" nézek, a 128kbps-es audioval is elvagyok. De a zene más, tisztán akarom hallani, ahogy azt a zenekar majd pedig a hangmérnök megálmodta!
Akár álló-, mozgókép v hang, veszteséges tömörítés esetén mindig el kell venni belőle, azaz csorbul.

VESTAX QFO

(#141) ii77


ii77
tag

Ulkesh barátunk meg elfogult. :U De megértem.
Én számtech. programozónak tanultam, közel 20éve pécézem. Munkahelyemen mai napig ezen dolgozom. De bő fél éve én is váltottam mac-re. Ha képes vagy win alatt új programokat telepíteni és használni, gondod nem lesz MacOs alatt sem. A biztonságos, "ellenőrzött" működés miatt bizonyos járt utad van iPhone alatt, a törés ezt hivatott lazítani. De ha pl. nem tetszik az iTunes, kezeld telefonod ezzel: [link]. Okostelefonos pályafutásom egy HTC-vel kezdtem s be is fejeztem vele, második készülékem már az iPhone volt és marad.
Ne feledjétek: A gép van érted, nem te a gépedért.
Egyetértek azzal is, h a (jobb) telók a belső, telepített memóriájukhoz gyorsabban hozzáférnek, mint a mem.kártyák tartalmához.

VESTAX QFO

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.