Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#39) MongolZ


MongolZ
addikt

Nagyon jó témájú cikk, de van néhány pontatlanság.

"Ezek a követelmények már csak hőszigeteléssel ellátott épületet engednek kivitelezni, és 2021-től pedig még szigorúbb lesz a rendelet:"

0,45-ös fal simán elérhető 38cm-es téglafallal (vagy akár 30cm). 0,24-es fal 38cm-es tégla + 10 cm PS szigetelés. Ezt lehetne tovább szemezgetni, érdemes lett volna pl. megemlíteni, hogy bűn 2 rétegű ablakot beépíteni, amikor 5 max 10% különbség van árban a 2 és a 3 rétegű ablakok között.

Érdekes, hogy a rendelettervezetben először még az szerepelt, hogy 2016. december 31. után már az 5. melléklet előírásai az érvényesek (nekem ez a verzió van meg), megnéztem, valóban kitolták végül 2017. december 31-re ezt a határidőt. Gondolom az építőipar felpörgetése céljából, szerintem abszolút butaság, de ez a személyes véleményem.

A gyengén záró nyílászárók esetében nem (csak) azért nem volt penészedés, párásodás, mert volt levegőcsere, hanem mert ha télen van kinn egy 0 fokos 80%-os relatív páratartalmú levegő, ami bejön és felmelegszik, abból lesz egy kb. 5%-os 20 fokos levegő. Ezt szépen be lehetne mutatni a h-x diagrammon.

Ugyanezen a diagrammon be lehetne mutatni, hogy a 20 fokos 80%-os relatív páratartalmú levegő 16 fokos hőmérsékletű felületen csapódik ki, míg mondjuk a 20 fokos 60%-os pedig 12 fokon (hasraütés-szerű számok, kb. jók), ezért fontos a páratartalom.

Hozzászólóknak: Az előírt páratartalom 30-70% közötti, valójában ez túl tág, 40-60% közötti az ajánlott. Az utolsó gondolatmenet alapján ne csodálkozzatok, egy hagyományos 2 rétegű műanyag nyílászárónál, ha csak nem megy alatta állandóan a fűtés, folyamatos lesz a párakiválás. 3 rétegűnél ez a jelenség alig jelentkezik. Nekünk vegyesen vannak (mikor lettek cserélve), a 2 rétegűek folyamatosan nedvesek, ráadásul több olyan is van, ami alatt nincs radiátor.

Valamint még egy gondolatébresztő a műanyag-minden-felett elv mentén:

Többszöri saját mérés, infrás hőmérővel.
Szobahőmérséklet: 21 fok.

Ablakfelületek hőmérsékletei:
2 rétegű műanyag nyílászáró: 16 fok
1920-as kapcsolt gerébtokos utólag fóliázott ablak: 19 fok
3 rétegű műanyag nyílászáró: 19 fok

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.