Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Dany007 válasza concret_hp (#48) üzenetére


Dany007
veterán

"vajon miért tanítanak tölteléktárgyat?"

Ha jól tudom sok helyen azért vannak a tölteléktárgyak, hogy a diákoknak meglegyen valami egyszerű tantárggyal a szükséges credit. Asszem :) De ez esetben meg a credit rendszer a hibás. Ne a diák határozza meg, hogy neki mit kell tanulni az info mérnökin, vagy az idegenforgalmin. Vagy ha már választható, akkor csak szakmaiból válasszon... Sz.tem sokkal hasznosabb lenne az életben!

(#52) Wolverine válasza Dany007 (#46) üzenetére


Wolverine
félisten

Veszprémben azért kötelező a kémia, mert alapvetően vegyészképzésre épült az egyetem, csak épp más szakokat is indítottak az évek folyamán, hogy több legyen a hallgató :U

szerk: #53: nekem is értelmetlen volt, hogy az ELTE vegyészeinek miért matematikusok tartják az első két féléves matematikát, miért nem elméleti vagy fizikai kémikusok... :U

[ Szerkesztve ]

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#53) Dany007 válasza Wolverine (#52) üzenetére


Dany007
veterán

Tisztában vagyok vele hidd el xD
Ettől még ugyan olyan baromság, és értelmetlen :)

(#54) azbest válasza Dany007 (#51) üzenetére


azbest
félisten

SZTE prog terv infó bsc szakon mind a 180 kredit szakmai. Vannak tárgyak amelyek a régebbi rendszerben 2 félévesek voltak, most kicsit több kreditért egy félév alatt kell teljesíteni (összességében kevesebb kreditet ér mint régen külön félévekben). Heti 3+2 óra előadás+gyakorlat és sajnos a gyakorlaton idő sincs mindent átvenni. Olyan anyagmennyiségek vannak hogy az 1-2 órás gyakorlatokon is csak rohamléptekben végighadarja a gyakorlat vezetője az anyagot. Ehhez társul 7-10 kredites érték, ezért a büfészakosak szerint hűde jó nekünk, mert nekik 1-2 kredites tárgyaik vannak és az ugye milyen sokak kell teljesíteniük ugyanannyi kreditért :U .

Hát igen, húzótárgy... 100 nyomtatott oldalnyi vázlat... remekül lerontja az átlagot.
Én meg majdnem elröhögöm magam, mikor azzal szenved, hogy kell térképet rajzolni... vagy hogy fel kell ismerni kőzeteket neki. Egyébként össz óraszámra ugyanott vagyunk, de érzésem szerint könnyebb sok kis tárgyat teljesíteni, mint néhány nagyot. Nameg ott simán belefér egy-két rossz eredmény, mert kicsi a súlya egy-egy tárgynak. Nameg nekik jegy és kredit jár a gyakorlatokra is. Infón a gyakorlatok 0 kreditesek és csak pontként számítanak be az előadáshoz tartozó vizsgába (persze ettől a gyakorlat követelményeit teljesíteni kell, ha nincs meg a gyakorlat akor nem lehet vizsgára menni az előadásból sem)

Nálunk aki rendesen bejár előadásokra, annak el is megy szinte a napja. Persze még jópár óra könyv felett ülés, feladatok gyakorlása is kell a jó jegyhez.

Hülyén hangzik, de azt hiszem hogy azoknak akik becsülettel felkészülnek a tananyagból nem marad idejük megismerkedni a szakmájukkal. Egyszer kiszámoltam, hogy ha szó szerint vesszük, hogy egy kredit 30 órányi munkát jelent, akkor simán napi 8-12 óra tanulás kellene. Eléggé le tudja zsibbasztani az embert a szellemi munka és akkor még nem is élt. Talán azért van, hogy én a rossz tanuló sokkal átfogóbb ismeretekkel rendelkezem a szakmáról, mint az aki jól tanul. :B Én hagyok időt a ph!ra is :DDD

A tandíj pedig addig valóban irreális, amíg a munkavállalás költségeinek (adók, járulékok munkaadói és munkavállalói oldalon együtt, és persze a fizetés) háromnegyede az állam kasszájába megy. Ha még így is kevés a pénz a kasszában akkor el kéne gondolkodni, hogy hova folyik el. Ha túl sokan élnek segélyen akkor kevésbé csábító feltételeket kell szabni. Ne az legyen, hogy inkább a munkanélküli járadék adásának végéig otthon maradnak és csak utána keresnek rövid időre munkát, hogy újra jogosultak legyenek a segélyre.

Nameg az is vicces amit egy ismerős mesélt: BP-en a hülyék is el tudnak helyezkedni, annyi álláshirdetés van, míg szegeden 5öt ha lát már jó, de persze abból az 5ből is 3 ugyanaz a cég. Mindenki menjen az ország vízfejébe?

[ Szerkesztve ]

(#55) 3psilon


3psilon
aktív tag

Mint egy új (nívós?) szakon tanuló elsőéves műegyetemistát, igencsak megérintett a cikked :)
Érdekesek a meglátásaid, de hadd írjam le én is a sajátjaimat.

Először is, tökmindegy hány embert vesznek fel. Magyarországon tömegoktatás van, nem elitképzés. Azért veszik fel az embereket, mert fejkvótát kapnak értük, és az is megvan, hogy azért ebből mennyinek kéne végeznie. Azért kezdik az első előadásokat azzal, hogy hány % fog megbukni.
Tehát sokaknak tényleg felesleges elkezdeni a tanulmányaikat, mert úgysem végeznek.

Oktatás minősége. Tökmindegy milyen fokozata van egy tanárnak. Van aki azért tanít az egyetemen, mert kell, amúgy csak kutatna. Az előadáson ott ül 200+ fő, a tanár mondja, nem tanítja, mondja, és lesz@rja a diákokat, a hallgató ül, hallgat, nem érti, és lesz@rja a tanárt. Mentalitás.
Persze, minek az előadás, ha csak azért van, hogy legyen? Egy könyvből felírni a táblára, végigmondani valamit én is tudok. Rávilágítani az összefüggésekre, érthetővé tenni valamit, ami bonyolult, tanítani, azt már sok előadó sem tud. Innentől onnan lopja az anyagot, ahonnét akarja.

Kérdés, honnét indult el mindez, és ez fontos kérdés. Ez már nem a szociálizmus, ahol minden évben 5000 tonna szén mellé termelünk 120 gépészt és 75 bölcsészmérnököt. Jó-e így? A tömegoktatás leveri az oktatás színvonalát, igen. Ha már a gyakorlaton is ötvenen vannak, persze amúgy is negyven lenne a létszám, csak a többi gyakvezér annyira sz@r, hogy az már minősíthetetlen, és átszivárognak az emberek. Persze, igaz, hogy ekkor legalább abból lesz csak diplomás, aki igazán elszánt, és igazán akarja a dolgot, a természetes kiválasztódás elve alapján.

Tandíjkérdés... alapból jót lehet beszélgetni róla, csak a t. politikusaink megint átvertek minket. Egyrészt ott a "ti fizetitek a csúnya egyetemisták helyett" <=> "hiszen csak 10%-ot kell fizetni!" ellentét. Meg hogy többet ér a... jó, vége már, hagyjuk, lenyelem.

A HÖOK dolgozott ki egy, az általad javasolthoz hasonló tervezetet: a rossz tanuló sokat fizet, a jó tanuló semmit, a kettő között meg arányosan stb. szóval valami értelmesebbet, benyújtották, tojtak rá. Pedig ha döntenem kell a HÖOK és az OM tapasztalata közt, hát... gondolom nem hozott volna annyi pénzt a konyhára.

Kis hozzáfűzés: a Műegyetem nem áll jól. A saját tanárunk mesélte, hogy a pénz amit az egyetem kap kb. arra elég hogy fűtsenek és legyen miből üzemelnie a WC-knek... :(
A tanszékek kaparnak össze mindent, hiszen bérlik a helyet az egyetemen, meg a professzorok sem szinuszikszet esznek vacsorára. Erre kell a kutatás.

És még egy kis hozzáfűzés: bizony-bizony a külföldi egyetemeken brutális tandíjak is vannak, persze nem mindenhol, de létezik olyan, hogy gazdagok egyeteme.

concret_hp: orvoshiány = agyelszívás :(

Büfészakok kérdése. Ez örökké megmarad, mivel az egyetemi képzés mindig kis késéssel követi az aktuális igényeket. Most retek sok mit tudom én, "kereskedelem és marketing" embert képeznek, mert van rá igény, egy ideig, utána meg nem lesz, és lesz 2 évnyi, akár többezer ember, aki munka nélkül marad, mert a helyek beteltek, az egyetemek meg késéssel reagáltak.
Az egyetlen kérdés, hogy az állam illetve az intézmények veszik-e a lapot, hogy ha nincs szükség annyi bölcsésztechnológusasszisztensre, vagy akár mérnökinfósra akkor ne is képezzünk annyit.

Tegyünk keresztbe a rendszernek. Legyünk okosak, ne bukjunk ki, és akkor igaz, hogy munka nélkül maradunk, mert senki nem számított arra, hogy az 500 főből 450 végez, de legalább rájönnek, hogy ennek sincs sok értelme. Előre hát! ;]

Mod kreditek nálunk. Sokat mond-e:
-mikromakroökonómia, első félév, kötelező (szóró)tárgy?
-3. félévig, 10 kreditnyi GTK-s gazdaságtudományi tárgy (5 db!)?
Mondták, csak hogy meglegyen a kar óraszáma. Jófej.

[ Szerkesztve ]

Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

(#56) Solten válasza concret_hp (#6) üzenetére


Solten
addikt

3 percig bírod??? :Y Ezért megérdemelsz egy: :R

:DD

Saor Alba

(#57) tkazmer válasza Vladi (#29) üzenetére


tkazmer
addikt

Tandíjat!! Éljen, éljen! Jövőre végre az 1200 végzős orvosból 900 magának fizetheti a szakképesítését cirka 10 misiért. Éljen, éljen!
amennyiben nem itthon vallal munkat, hanem megy kulfoldre (ugy tudom, nem is keves ilyen orvos van), fizesse is.

#55) 3psilon
ugyan csak nyelvvizsgazni voltam ott, de az epuletek allapota megerositett abban, hogy hasonlokeppen velekedjek a muegyetem allapotarol:)

[ Szerkesztve ]

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#58) concret_hp válasza azbest (#54) üzenetére


concret_hp
addikt

nem azért kéne tandíj, hogy több pénz legyen a kasszában, hanem hogy ne képezzünk ennyi embert feleslegesen ill. ne tudjanak ennyien élősködni a felsőoktatásban.

30 kredit 900 munkaóra lenne papíron ami általában midnehol 15+6 hétre oszlik el, azaz heti kicsit több mitn 40 óra lenne, ami azért valóban nem kevés.

#56: thx :DDD

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#59) Solten


Solten
addikt

Nem "büfészakot" végeztem, a "diplomámból élek", tanulmányaim alatt munkával és diákhitelből tartottam el magam. Közben jó volt hogy állambácsi "ingyenességgel támogatott".

Ezért (többek közt) lelkiismeretből "igen"-el szavaztam. :B Ha már "nekem jó" volt...

[ Szerkesztve ]

Saor Alba

(#60) Vladi válasza tkazmer (#57) üzenetére


Vladi
nagyúr

"hanem megy kulfoldre (ugy tudom, nem is keves ilyen orvos van), fizesse is."

Mivan? Ez most valami morbid vicc?? :F

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#61) Dany007 válasza tkazmer (#57) üzenetére


Dany007
veterán

"Tandíjat!! Éljen, éljen! Jövőre végre az 1200 végzős orvosból 900 magának fizetheti a szakképesítését cirka 10 misiért. Éljen, éljen!
amennyiben nem itthon vallal munkat, hanem megy kulfoldre (ugy tudom, nem is keves ilyen orvos van), fizesse is."

Ez szerintem nem mindig így van. Szerintem aki az orvosi pályát válassza, őt azért érdekli, és csak tetszik a szakma. Én pl nem bírnám :)
Aztán ugye nagy nehezen elvégzi az orvosit, meg még ki tudja milyen tanfolyást, hogy igazi orvos lehessen, meg persze a gyakorlatot is megszerzi v.hogy, aztán elkezd állást keresni. Kap is egyet, és tökre örül neki, végre segíthet az embereken stb...
Aztán meghallja egyik haverjától / vagy az internettől, hogy te itt a szomszéd ausztriában v. német o-ban 5-6x többet fizetnek, az életszínvonal is kb ennyivel magasabb. Vagy ott északon talán a svédeknél asszem 8-10x többet is fizetnek, de Anglia is ekkörül van.
Aztán gondol egyet a tanult orvos, és úgy dönt megér 6-700 ezr pluszér kimenni külföldre. Mégha csak ideiglenesen is. Aztán eltölt kinn fél, talán egy évet is, és gondolja illő lenne hazajönni végleg. Aztán körülnéz, azt tapasztalja, hogy a felét se kapná meg a legjobb helyeken is. Angliához, német o-hoz vagy a svédekhez képest pocsék az ország, úgy "overall". Aztán úgy dönt, úgyis félig meddig már beilleszkedett a külföldi helyzetéhez, még talán fiatal is, hát kinn marad. Ennyi. Esetleg a párját is magával viszi, vagy ott talál párt mind1. Elvégre megteheti, meg azt is, hogy minden hónapban hazarepül egy 7végére látogatni...

[ Szerkesztve ]

(#62) tkazmer válasza Dany007 (#61) üzenetére


tkazmer
addikt

es vajon kinek jo az az emlitett orvoson kivul az orszagban, hogy ki lett fizetve 10millio adoforint?
teljesen egyetertek azzal, hogy orvoskent sokkal jobb angliaban elni es dolgozni, de nem gondolom, hogy az allamnak kellene 10 milliot fizetnie azert, hogy egy ember kulfoldon kivaloan eldegeljen.

Szerintem aki az orvosi pályát válassza, őt azért érdekli, és csak tetszik a szakma.
ez nyilvanvalo. viszont draga dolog 10 millioert egy ember kulfoldi boldogsagat megalapozni. mint mondtad, nem is biztos, hogy visszajon, igy tehat amellett, hogy nem itt segit az embereken, valoszinuleg egesz eleteben nem adozik itt annyit, amennyibe a kepzese került. az allam reszerol tehat mondhatni borzasztoan rossz befektetes, vagy penzszoras, kinek mi tetszik jobban.

(#60) Vladi
teljesen komolyan gondolom, hogy akinek a kepzesere a magyar allam 10 milliot kolt, annak reszerol az a minimum, hogy nem kulfoldon hasznositja az igy megszerzett tudasat, legalabb addig, ameddig ezt a 10 milliot mondjuk vissza nem adozta (jelenleg ez nem is tartana neki sokaig, elnezve es erezve az adoterheket)

[ Szerkesztve ]

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#63) Vladi válasza Dany007 (#61) üzenetére


Vladi
nagyúr

Lényegében.

"meg még ki tudja milyen tanfolyást,"

Egészen nagyon precízen: 6 év orvosi egyetem. (Ennek fizetős változata: ~ 1-1,5 millió/félév magyaroknak.) A tankönyvek elsőben a legdrágábbak. Nagyjából 150-200 K. Persze ez mérsékelhető használt könyvekkel ~ 100K-ra.
Az egyetem első 3 éve a legkeményebb. Ez lényegében teljes embert kíván (vagy többet. :U ) Aki normálisan el akarja végezni annak kb napi 12-14 óra munka/tanulás. Kivéve, ha überzseni valaki.
4-5 év egy kicsit lazább. Akkor már kórházakban van gyakorlat nagyon sok szakterületről.
6. év a legdurvább. Szigorlat lényegében az összes addig megtanult dologból. Utána diploma, Dr cím stb. Ééésss: sehol nem dolgozhat lényegében. Mert nincs szakvizsga. (Max háziorvosi praxist vihet. A legolcsóbb ilyen praxis - igen, ezt adják veszik - ~ 10 millió forint. De ez kb egy falu.)
Szakvizsga: 4-6 év. Ez szakorvosi képesítést ad, amivel már lehet menni külföldre. E nélkül nem. Eddig ezt rezidensi képzésben oldották meg. Tehát X kórház felvette a frissen végzettet. Taníttatta és fizette a munkáját. Ez most (a népszavazásig biztosan) kétségessé vált. Tehát ha nincs államilag finanszírozott szakorvos képzés:
- Nuku fizetés
- ~ 8-10 milliós tandíj.

Ahajahnapersze.... kis szösszenet azoknak, akik eddig nem voltak tisztában, mit jelent az, hogy orvosképzés. :U

Aztán még további képzés élete végéig...

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#64) azbest válasza concret_hp (#58) üzenetére


azbest
félisten

A #44ben arra is próbáltam utalni, hogy az nem megoldás hogy majdnem mindenki akkor középfokú szakmát szerezzen, akkor meg pár év múlva azért panaszkodunk hogy túl sok az ingyenélő kőműves tanonc, mikor már minden harmadik ember kőműves. (sarkítottam)

Akkor abból meg az következne hogy ne is tanuljanak tovább az emberek.

A jól működő körforgás amit kiemeltem a #44ben azt jelenti hogy minden szinten jól megfizetik a munkádat, ezért nem kapaszkodik mindenki az egyetemekre, hanem egyenletesebben oszlanak el a képzések között. A vásárlóerejükkel pedig munkát biztosítanak egymásnak.

Ellenpélda ami inkább jellemző manapság:
Kevés a pénzem, nem veszek semmit. Mivel nem csak én járok ebben a cipőben, így a kevés vásárlás miatt nincs kereslet mások munkájának gyümölcsére. Mivel nem kelendő a termék, így munka nélkül maradnak az előállítói. Nincs munkájuk, ezért nincs pénzük. Tehát nem veszik meg az én munkám gyümölcsét. Emiatt kevés lesz a fizetésem, s nem tudok vásárolni. (kör bezárult)
Ha nincs vásárlóerő, akkor nincs termelés. Ha nincs termelés, akkor nem kellenek munkások - kevesebb a munkahely - segélyen élnek.

Érted a lényeget? Önmagában nem elég azt szabályozni, hogy hányan és hova járhatnak. Ahhoz hogy legyen kereslet bármelyik szakmára, az kell hogy az általuk előállított javakra legyen fizetőképes kereslet.

Ha nem lennénk ennyire csórók és egyenletesebb lenne a különbféle munkák anyagi megbecsülése, akkor kialakulna magától az egyensúly. Ha a csatornatisztító szakmunkás is jól él (egészen pontosan van lehetősége élni és nem kell robotolni azért hogy éhen ne haljon) és érzik hogy megbecsülik, akkor sokan elvállalják azt a munkát is és akkor nem borítja el a sz@r az vezérigazgatót, mert eldugult az összes WC.

Szükség van mindkettő munkájára. Egymás munkaadói és egyben munkavállalói is. Egyik szolgáltatás kapcsán a szakmunkás a munkaadó (vásárló), másik szolgáltatás kapcsán meg a vezérigazgató a munkaadó. Hasonlít a cserekereskedelemre... csak itt a pénz az univerzális forgóeszköz.

Hiába keresünk bűnbakokat, ha sokkal összetettebb a probléma. Azoknak akik nem mennének egyetemre ezután máshol kellene lenniük. Akkor meg ott lenne sok belőlük.
Egy egészséges gazdsági/társadalmi rendszerben magától kiegyensúlyozódna ez.

[ Szerkesztve ]

(#65) Vladi válasza tkazmer (#62) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ez így ebben a formában elég egyoldalú.

Állam bácsi azért tehetne egy, smást, hogy itt tartsa az orvosokat.
Mondjuk a 300 forintos címlet bevezetése pont nem ilyen. :O

Más: európai unió van. Szabad munkaerő áramlás...

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#66) Dany007 válasza tkazmer (#62) üzenetére


Dany007
veterán

Épp ez a lényeg! Tök mind1 mi van. Mindenki a saját és családja életének a jobbátételére törkeszik! Amíg ez az állam nem képes megteremteni akár csak a felét annak ami kint van, ne csodálkozzon senki, hogy inkább kinn él.
Persze, hogy nem jó 10 millát úgymond "kidobni" az abakon az államnak. De nem várhatja el senki, hogy az a szerencsétlen orvos csak azért maradjon itthon a havi 120-150 ezerért dolgozni, hogy az államnak kicsit jobban megérje a dolog. Miközben 7x-es életszínvonalat érhet el párszáz km-rel nyugatabbra.
Én is most belevágtam egy kockázatos dologba. Mert muszáj, előző melóhelyen nem volt semmi fejlődési lehetőség se pénzügyileg se szakmailag. Ha ez most nem jön össze, én is azon leszek, hogy kimenjek külföldre dolgozni és élni is! Nem fogok itthon havi 100-150 ért megrohadni, aztán v.hogy küzködni, hogy legyen lakásom meg életem. Inkább kimegyek Uk-ba mosogatni havi 400 ért, de abból legalább ott meg lehet élni. Ez a dúrva. Ott azért minimálbér a minimálbér mert abból azért v.hogyan meg lehet élni.
Ez van sajnos. Az elmúlt 5-10 évben ugrás szerüen mentek ki az emberek külföldre... Saját ismerősi körömön veszem észre :S Tényleg dúrva. Szabályosan menekülnek innen az emberek... Egyik ismerősöm fél évet dolgozott kinn (nem a szakmájában) és vett egy autót. Nem újat, de nem is trabantot. Rá asszem egy évre kint szült gyereket a párja, kaptak egy lakást.... Sz.ted? Ezek után ki akar itthon maradni ? Ez már nem hazafiságról szól, hanem az adott ember életéről! Sőt! A gyerekei életéről! Az én gyerekem sosem fog itthon olyan életszínvonalon élni, olyan szintü ellátást kapni, mintha kint születne meg...
Ez szomorú dolog, de így van. El kell fogadni.

(#67) Vladi válasza Dany007 (#66) üzenetére


Vladi
nagyúr

Aki utoljára hagyja el az országot, kapcsolja le a villanyt.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#68) Dany007 válasza Vladi (#67) üzenetére


Dany007
veterán

Bezony, de te tudsz jobb megoldást?

Amúgy tetszet az orvos képzés levezetésed :) Csak nem te is annak tanulsz/tanultál?
Épp ezért amúgy minden tiszteletem az övék. Igaz, hogy kisebb színvonalú ellátást kapok, ha ők kimennek külföldre, de annyira nem lehetek önző, hogy "megtagadjam" tőlük azt a jólétet ehhez képest ami itthon várja őket...

(#69) azbest válasza Vladi (#67) üzenetére


azbest
félisten

Nem kell lekapcsolni, addigra már régen kikapcsolják az áramot számlatartozás miatt. :P
---
Hogy is tartja a mondás: "Mindenki jó valamire, ha másra nem hát rossz példának."
Lehet, hogy pár évtized múlva Magyarország benne lesz a tananyagokban a hogyan lehet csődbe vinni egy társadalmat fejezet alatt. És erről azt hiszem nem az egyéni emberek tehetnek, hanem a hozzáértő vezető szakembereink, legyen az bármilyen oktatási/gazdasági/társadalmi terület.

[ Szerkesztve ]

(#70) tkazmer válasza Vladi (#65) üzenetére


tkazmer
addikt

az állam bácsi pl kiképzi az orvosokat. azt gondolom, hogy egy 10 milliós ajándék azért belefér az "egy s más" fogalmába. nyugaton ált. a család és a gyerek életének egy hatalmas beruházása az egyetem. egy mit-s tanév mennyibe kerül? 50.000$. egy tanév. és azt bizony nem az állam bácsi fizeti...

európai unió van. Szabad munkaerő áramlás...
....és az angolok már a gcse utáni college-ra (ahonnan majd egyetemre mennek, ha akarnak/tudnak) is gyűjtögetnek, mert annyiba kerül. Nekik, és nem az államnak. Pont mert szabad munkaerő áramlás van.

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#71) tkazmer válasza Dany007 (#66) üzenetére


tkazmer
addikt

pont azért indokolt a tandíj (és nem ilyen kis nyúlfing, ami van/be akartak vezetni, mert valószínűtlen, hogy az akár a költségeket is fedezné), amit leírtál. teljesen egyetértek azzal, hogy mo-n nehéz megélni, pláne olyan színvonalon mint sok nyugati országban(bár 400k nem nagy pénz ott). de az állam miért fizeti itt a tandíjat? mert szeretne egy értelmiségi réteget, amelyik magyarország szellemi fejlődését segíti elő, (nem pedig a uk-ét, a németekét, stb).

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#72) Dany007 válasza tkazmer (#71) üzenetére


Dany007
veterán

persze, ez így lenne helyes. Csak az a gond, hiába lenne tandíj, hiába lenne 2x ekkora tandíj, attól még egy orvos átlagfizetése meg se közelítené a kinti átlagot. Okés, fedezné az oktatás költségét, de attól még ugyan úgy kimennének a jó orvosok... Vagyis hosszútávon nem érné meg az embereknek max az államnak. (biztos vagyok benne, hogy azt a plusz pénzt elosztanák egymás közt. (Ja vagy széfeket vennének, hogy jobb legyen a kórházi ellátás...)
Előbb az itthoni körülményeket kéne v.hogyan megteremteni. =/

(#73) tkazmer válasza Dany007 (#72) üzenetére


tkazmer
addikt

a magyar bérek nagyon valószínű, hogy egyhamar nem fogják megközelíteni a nyugati országok béreit. az tehát nem teljeskörű megoldás, hogy ok, mostantól te többet kapsz mert orvos vagy(nem azt mondom, hogy nem érdemelnének többet, véleményem szerint egy jobb orvosnak keresnie kellene annyit, mint egy, a szakmájában kb azonos mértékben elismert mondjuk ügyvédnek), egyrészt, mert nincs miből osztogatni, másrészt miért pont az orvosok, ott vannak a tanárok is, stb stb, harmadrészt pedig azt gondolom, hogy az orvosok egy része éppen elég jövedelmet szerez feketén.
az, hogy reális összegű (tehát nem olyan, amivel választást lehet nyerni:) )tandíj szükséges, szerintem nem kétséges, de ha adott esetben utólag visszakap esetleg valamennyit mondjuk adókedvezmény formájában az itt dolgozó orvos, szerintem jó megoldás lehetne.

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#74) Vladi


Vladi
nagyúr

(#68) Dany007!

Én a maradásnál nem tudok jobb megoldást. Mondjuk gondoltam már arra, hogy kimegyek Erdélybe. Ott él 3 millió magyar egy tömbben.

Nem vagyok orvosis. De van vagy egy tucat barátom/ismerősöm onnan másod évestől a végzősig.

(#69) azbest!

Már most is belefér. Nagyjaink szétverték, mi meg hagytuk. Ennyi.

(#70) tkazmer!

""""Ajándék.""""* Hát e erős. Kicsit azért nézzük már másképp ezt a dolgot. Az állam bácsi feladata, hogy gondozza azt a vagyont, amit az emberek összegyűjtenek. Tehát lényegében nem az állambácsitól kapja az """"ajándékot""""*, hanem a társadalomtól. A társadalomnak pedig az az érdeke, hogy minél több orvost képezzenek ki. Persze az gond, ha elmennek, de nem kéne elüldözni... Másrészt meg ne hasonlítsuk már magunkat Angliához! Igen ott nagy teher a taníttatás. De olyan teher, amit elbírnak. Itthon ki és hányan bírnák?? Másrészt: azt elfelejtik, hogy ott a tényleg nagyon jó tanulók kapnak is annyi ösztöndíjat, támogatást, hogy abból futja tandíjra és megélhetésre is.

*4-szeres idézőjel.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#75) tkazmer válasza Vladi (#74) üzenetére


tkazmer
addikt

a társadalomnak érdeke, hogy minél több orvost képezzenek ki, ez egyértelmű. de a társadalomnak nem érdeke, hogy az orvosok máshol gyógyítsanak, ez szerintem szintén egyértelmű. innentől nem tudom, hogy miért kérdéses az, hogy a magyar társadalom számára a magyar társadalom pénzéből kiképzett orvosok gyógyítsanak magyarországon. vagy menjenek külföldre, de fizessék a tandíjukat. a magyar társadalom számára nem fontos az az orvos, aki németországban gyógyít.

Másrészt meg ne hasonlítsuk már magunkat Angliához! Igen ott nagy teher a taníttatás. De olyan teher, amit elbírnak.
elbírják, mert el kell bírniuk. azt, hogy milyen áldozatok árán, most nem ecsetelem. ha itt is lenne tandíj, (az ottani ösztöndíjrendszerrel kiegészítve), itt is elbírnák. már akiket érdemes kiképezni, akikre mint orvos/közgazdász/jogász/mérnök/héber-ógörög filozófus/akármi szükség lehet. akik nem bírják el, és ösztöndíjhoz nem elég okosak, azok pedig menjenek hegeszteni. sokkal hasznosabb, mintha az ő fejükkel perzsa mitológia rejtélyein gondolkodnak.
akik pedig meg tudják fizetni ösztöndíj nélkül is a tandíjat - nos azokkal úgysem lehet mit kezdeni.

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#76) Sandormaster


Sandormaster
aktív tag

Én úgy tudom, hogy amerikában és más nyugati országokban is hatalmas összegeket kell kipengetni tandíj címén, nem azt mondom, hogy majmolni kell őket, meg persze ott mások az életviszonyok, de rengeteg olyan emberrel találkoztam fősulin, aki ki is mondta, hogy: ő biz csak poénból jött ide a felsőoktatásba mert úgyis elvan, dolgozni meg minek, ugye fizetni meg nem kell! Itt kapásból van egy hiba! Egyrészt a kissebb fősulikon nagyon alacsonyak a ponthatárok, így jutnak be az ilyen emberek, hisz az iskola fejkvótát kap! Ez hatalmasat ront az egész felsőoktatás megítélésén. Látom az amerikai, meg a nyugati helyzetet(megint nem majmolás jön :D ) és azt veszem észre ott kiváltság egyetemre/főiskolára járni, mert ott azt mondják: ez igen fiacskám biztos nagyon tehetséges vagy, sokat tanulsz, tanulsz mert a tehetségesek ösztöndíjat kapnak és el tudják végezni az iskolát.... Erre magyarba: hát nem baj jó lesz nekem a GDF is vagy vmelyik vidéki suli, 72pontal úgy is felvesznek....

......uhhh lassan én is írok egy cikket :D ......na mind1, röviden sztem változás kell, mert ennek nem egy tömegképzésnek kellene lennie! Ezért felsőoktatás a neve, ide nem kerülhet mindenki be autómatikusan!

(#77) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Nos jó eséllyel ki fog hullni a fősuliról, elpazarol az életéből 1-2-3 vagy még több évet és ugyan ott van mint előtte (persze, nyílván élvezte a főiskolás életet, ismeretségeket szerzett, jókat bulizott stb)."

Aha, és jó eséllyel lesz vállalkozó (szíve joga) aki a büdös életben nem fizet Tb-t
vagy esetleg segghülyesége ellenére felveszik valami zsíros helyre (munkahelyemen mennyi van, akinek nincs diplomája de mérnöki állásban van)... Szóval tulajdonképpen minek tanulni/dolgozni... Én vagyok a hülye hogy 8 év alatt 2 diplomát megcsináltam komolyan mondom.

Mutogatni való hater díszpinty

(#78) ollie válasza finest (#2) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Akkor azt mondd meg léccives, hogy ki fog munkát adni ennyi diplomásnak? Mert hogy hazánkban nincs ennyire szükség, az nem vitás.
Ja, hogy majd nyugatra mennek dolgozni? Akkor fizessenek a tanulásért!

***

(#79) atos30


atos30
aktív tag

Én bölcsész vagyok.Levelezős.Fizetek szemeszterenként 100 ropit.Tudtam, hogy nem lesz ingyen a diploma és ezért hajlandó is vagyok fizetni. Külföldre megyek majd dolgozni, így a diákhitelt remélhetőleg könnyen visszafizetem majd.Az indexátlagomat leszarom. A nyelvvizsgám és a diploma után külföldön akarok letelepedni és majd ott továbbfolytatni a tanulmányaimat.

A pénz azért van, hogy elköltsük!

(#80) Sandormaster válasza atos30 (#79) üzenetére


Sandormaster
aktív tag

Nekem erről mindíg az jut eszembe, hogy az se kánaán. Ott is vannak ugyanúgy diplomások, és ott is van ugyanúgy kb 10x-es túljelentkezés egy helyre. Namost ahhoz nagyon kell tudni, hogy egy külföldit alkalmazzanak egy honfitárs helyett, nameg sok esetben azért alkalmaznak külföldi diplomást, mert neki nem annyit fizetnek majd mint egy ottaninak kéne........ettől függetlenül remélem sikerül elérned amit elterveztél! :)

(#81) concret_hp


concret_hp
addikt

tök bírom, hogy minden téma 100hsz-en belül eljut oda hogy külföldön kolbászból van a kerítés :D

vagy fullba vagy sehogy :D

(#82) Ja no válasza concret_hp (#81) üzenetére


Ja no
aktív tag

mé', nem?! :DDD

(#83) Crystalheart válasza philoxenia (#23) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nos, aki a maga földjét rosszul műveli, az magára vessen, de aki direkt szakértőnek megy el, az azért tudja a dolgát, én úgy vettem észre. Egyszerűen a mai világban - mert már bőven más a helyzet, mint pár évtizede - ha az ember egy kicsit is elront valamit a kertben/ültetvényen, oda a termés nagy része.

(#84) atos30 válasza concret_hp (#81) üzenetére


atos30
aktív tag

Csak jobban megél az ember.Ausztráliában érettségi nélkül jobban megéltem ,mint itthon.Viszont itthon jóval olcsóbb még a tandíjjak ellenére is megszerezni a papírokat.Ha van papír,akkor kint mégjobban megél az ember.Ha valaki beszél nyelveket ,annak meg tökmindegy hol él (persze ha nincs honvágy). Ameddig ilyen "olcsón" diplomához lehet jutni, addig ki kell használni.Elöbb utobb itt is az lesz, mint nyugaton és nem csak a fizetéseket fogják megemelni, hanem az ingatlanok árát is, nameg a tandíjjakat is.

A pénz azért van, hogy elköltsük!

(#85) philoxenia válasza Crystalheart (#83) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Nem a kis gazdaságokra gondoltam, hanem a komoly, nyugati gazdaságokkal is versenyezni képes mg. nagyüzemre. Ha valami úton módon komoly tőkeinjekciót kapna a magyar mezőgazdaság és méreteiben a rendszerváltozáskori szintre jutna, szerintem kevés komoly szakembert találnának.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#86) Crystalheart válasza philoxenia (#85) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Itthon a mezőgazdaságot csak a pénztelenség árnyékolja be (mint olyan nagyon sok minden mást is), mivel nincs mani az új technológiákra, spórolni kell a gépekkel és a vegyszerekkel is. Legyez ez kisebb vagy nagyobb gazdaság, az egy bizonyos méret után mindegy. A sokszor kiszámíthatatlan időjárás is rátesz pár lapáttal... A tőkehiány okozza a földek egyoldalú hazsnosítását is, amikor elhagyják a vetésforgót. Azonban a mezgaz az éppen nem egy olyan terület, amit ne lehetne jól csinálni a lehetőségekhez képest annak, aki kicsit is ráveszi magát egy kis utánajárásra. Ugyanis újat csak a laborokban dolgoznak ki, a technikák adottak, csak meg kell csinálni. Még ügyesség sem kell hozzá... A legnehezebb dolog az komolyan mondom a gyümölcsös metszése, mert az pepecs kézimunka, még ha munkásokat is fogadunk, egyébiránt ma már szinte minden mást géppel csinálnak. Ami pénz.

[ Szerkesztve ]

(#87) Crystalheart válasza atos30 (#84) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ha mindenki megy ki "jobban megélni", akkor itthon olyan nem lesz :| :D

(#88) Sandormaster válasza Crystalheart (#86) üzenetére


Sandormaster
aktív tag

Már rég nem a mezőgazdaság előállító képességével van a baj, hanem az eu-val, ha vki figyeli a híradásokat, az tudja hogy az eu hatalmas pénzeket fizet azért hogy........NE termeljünk!
Pl.: százmilliókat azért hogy kivágd a szőlőt, meg hogy ne termelj cukorrépát stb. És mit kapunk cserébe?! Szar minőségű spanyol importot!

húúúúúúúúúú ez már ultra OFF kezd lenni :D inkább megyek és készülök a holnapi háló építés zh-ra :DDD

(#89) Dany007 válasza tkazmer (#75) üzenetére


Dany007
veterán

"a társadalomnak érdeke, hogy minél több orvost képezzenek ki, ez egyértelmű. de a társadalomnak nem érdeke, hogy az orvosok máshol gyógyítsanak, ez szerintem szintén egyértelmű."

Akkor a "társadalom" tegyen is érte, hogy az orvosnak megérje itthon maradni.
Sz.tem nem magas tandíjat kéne bevezetni, hanem magasabb követelmény szintet.
Ahogy írták, ne az legyen, hogy na felvesznek ide 72 ponttal azt jó lesz ez is mert diploma... Tényleg csak azok menjenek egyetemre akik szellemileg is ott vannak, nemcsak azért mert még nincs kedve dolgozni...
Viszont ha fizetősség teszik, ugye csak az tud menni, aki ki tudja fizetni.
Persze itt jön a képbe két dolog. Az egyik, hogy tanuljon jól, és akkor annyi ösztöndíjat kap, hogy nem is kell majd fizetnie. A másik, hogy menjen el dolgozni.

Namármost, ha olyan egyszerű lenne szín 5-öst vagy 4-est elérni az egyetemen, akkor a diákok nagy százaléka azért elérné ezt. De ahogy feljebb is írták, azért az egyetemisták nagyrésze a kettesért küzd. Itt a veszprémin egyes tantárgyakból "szokás", hogy 150ből 10-20an mennek át elsőre! Nem 5-ösre vizsgáznak, hanem éppenhogy átmennek.
Tényleg nem akarok álltalánosítani, de amiket itt a veszprémiről hallottam, az katasztrófa...Márpedig ezelőtt 4-5 éve is, és azóta is hasonló storykat hallok vagy 15-20 kölünböző korú nemü embertől.
Szal megy a szivatás, amikor a tanát a szak 90%-t meghúzz, akkor azért nem hinném, hogy az a 90% a síkhülye... Van amikor csakúgy uv-ra küldik az embert mert kell neki a pénz.... De rengeteg ilyen eset volt már...
Nem azt mondom h mindegyik egyetem ilyen, de biztos, hogy van még jóópár...

A másik, hogy menjen el dolgozni. Szintén feljebb írták, hogyha tényleg tanít is az egyetem, és nem puskából akar átmenni az ember, akkor az azért napi 8-10 óra tanulással jár, főleg ha az ember be is megy az órákra... Na most emellett még dolgozni az már nem élet... Ezen lehetne vitatkozni persze, de akkor se így ku**a el az ember a fiatalságát. A másik ezzel kapcsolatban meg az, hogy nem mindig lehet úgy elrendezni az órákat / előadásokat, hogy normálisan legyen idő dolgozni még mellette.
Pont most beszéltem egy ismerőssel, aki ki volt akadva, mert csütörtöki napon este 6 tól 9ig van órája... Persze napközben is van neki 2 délben... Pénteken meg szintén délre kell bemennie... És hasonlók.... Szal így aztán lehet tervezni....

(#90) Dany007 válasza concret_hp (#81) üzenetére


Dany007
veterán

Áh dehogy :) Csak a legtöbb helyen azért megélsz a minimálbérből is. Az átlag életszínvonal is 5x-ös durván... Azért ez sokmindenre elég indok.

(#91) Dany007 válasza hcl (#77) üzenetére


Dany007
veterán

így van : P A legjobb helyeken úgysem a papír számít. Mind inkább hogy kit ismersz és milyen pozícióban :) A sok diplomás ezt majd csak akkor fogja megtapasztalni amikor kilép az életbe melót keresni...

(#92) Lenry


Lenry
félisten

mi a francot csinál egy társadalom tudós, vagy bölcsész? nálam alapból gáz az az ember, aki nem tudja megmondani, hogy mire is jó, az amit tanul... én programtervező informatikusnak tanulok, és ha valaki megkérdezi, hogy "Mit tanulsz fiacskám?" akkor el tudom neki mondani, meg hogy az mire is jó... de a bölcsész az mi? :F

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#93) tkazmer válasza Dany007 (#89) üzenetére


tkazmer
addikt

Akkor a "társadalom" tegyen is érte, hogy az orvosnak megérje itthon maradni.
így kilyukadunk oda, hogy a társadalom 2 dolgot tett az orvosért, aki csak 1-et(gyógyit) a társadalomért. ráadásul az orvos még mindig azt csinál a tudásával amit akar, ha éppen ki akar menni, (mert nem tetszik a főnöke ruhájának a színe, vagy akármi), akkor kimegy amivel rengeteg kárt okoz azoknak, akiknek a pénzéből ő orvos lett.
amennyiben viszont ki kell fizetnie a képzésének összegét, úgy senkinek nem tartozik (esetleg a banknak). Az egyetlen megoldás tehát, hogy a társadalomnak is megérje és az orvos személyes szabadságát se korlátozzuk, a tandíj (az, hogy a többi bérhez viszonyítva nyugati szintre emeljük a fizetésüket, szerintem középtávon sem megoldható, nemhogy most)
Viszont ha fizetősség teszik, ugye csak az tud menni, aki ki tudja fizetni.
nyilván. azonban megfelelő ösztöndíjrendszer mellett bárki, aki elég okos, ki tudja fizetni. aki meg nem elég okos és nincs pénze, az meg válasszon más foglalkozást.

A másik, hogy menjen el dolgozni
a nyugati(angliai) példa nem egészen az általad feszegetett lehetőséget mutatja be: az illető a college megkezdése előtt meg egy dolgozni 2-3 évet, hogy utána oda tudjon járni, mert a szülei nem engedhetik meg maguknak, hogy kifizessék helyette.

(#90) Dany007
azért megnézem, hogy hogy élsz meg angliában óránként 5 fontból:) mert hogy lakásod sosem lesz, az biztos, a magasabb életszínvonallal pedig inkább a vele járó magasabb árak okozta hátrányokat figyelheted csak meg.

[ Szerkesztve ]

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#94) Crystalheart válasza Lenry (#92) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Azért gondolom bölcsészen belül is vannak még kisebb egységek. : Van is rájuk szükség, csak nem ennyire... :\ Viszont ha megfelelő projektek lennének, és elég támogatás (akár csak lehetőség adása), szinte akármennyi jó informatikust (vagy inkább programozót) lehetne foglalkoztatni jó fizetés mellett is.

(#95) dabadab válasza Lenry (#92) üzenetére


dabadab
titán

"mi a francot csinál egy társadalom tudós, vagy bölcsész?"

A tarsadalomtudosok (ugy is mint szociologusok) ugye a tarsadalommal foglalkoznak :) Ahhoz, hogy egy tarsadalmat hatekonyan iranyitani lehessen, nem art tudni, hogy megis mit akarnak a nepek, meg mit csinalnak es miert. Ezert is tartunk fenn pl. olyan intezmenyeket, mint a Kozponti Statisztikai Hivatal :)
De bolcsesz tobbek kozott a pszichologus vagy a nyelvtanar is, akiknek szinten eleg jol definialhato szerepe es haszna van.

Nalam alapbol gaz az az ember, aki olyanrol nyilvanit hatarozott velemenyt, amirol bevalottan nem tud semmit ;)

DRM is theft

(#96) Dany007 válasza tkazmer (#93) üzenetére


Dany007
veterán

6,3-6,5 font a min órabér :) kb fél éve elemték ennyire asszem. Mellesleg nem egy ismerősöm van, akik az akkori (3-4éve) minimálbérből (havi 300.000Ft.-) úgy megéltek, hogy havi 120.000Ft.-ot félre tudtak tenni. Igaz szutykos helyen laktak, mindenre minimálisat költöttek de ők csak gyűjteni mentek ki.
Ha mai árak mellett nem gyűjteni megy ki az ember hanem élni,akkor azért egész jól el lehet lenni.
Lakást meg a fiatakok,sőt még az idősebbek többsége is csak bérli :) Ott ez nem olyan gond, mint ahogy itthon felfogjuk. Egyik csaj ismerősöm 26 éves, márketinggel reklámmal foglalkozik. Járja a világot olasz francia svédország stb... Az anyjával lakik, és ketten bérelnek egy lakást durván 1000fontért havonta. Bőven megtehetnék, hogy vesznek egy lakást, de mégsem mert aszondja minek? Így sokkal olcsóbb... Szal erről ennyit : )

Az orvosos kérdésben meg nem fogunk dűlöre jutni. Sz.tem mindkét oldalon van igazság.
Sajnos amíg ez lesz itthon, aki csak tud és nem köti haza sokminden, ki fog menni nyugatra dolgozni és mostmár egyre többen élni is. Miért? Azért mert mindenki jobbat szeretne magának és a családjának. Méghozzá a lehető legrövidebb távon, nem 10-20év alatt...
Mellesleg nem hinném, hogy te elmennél dolgozni lényegesen kevesebb fizetésért, csak azért, hogy az államot segítsd, vagy h ne érezze kárbaveszett pénznek.
Mellesleg, ha már e.ü. megint, nem ezen kéne spórolni! Hanem a milliárdokon amit teljesen haszontalan értelmetlen módon széfekre költöttek! Az orvosokkal persze kifizettetnék a teljes tanítási költséget, de milliárdokat költenek olyan orbitális baromságokra, hogy széf, meg 2 féle ebéd...

(#97) Dany007


Dany007
veterán

Lehet hogy gáz, de én se tudom mivel foglalkozik egy bölcsész :B
Bár ahogy látom itt még senkinek se sikerült megfogalmaznia :U

(#98) Vladi válasza Lenry (#92) üzenetére


Vladi
nagyúr

Összes nyelv szak, tehát: fordítás, tanítás, tolmácsolás. Pedagógia. Pszichológia, szociológia, szocálpolitika, szociális munkás, szociálpedagógus. Ezek is bölcsész szakok. Részletezzem is? :((

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#100) Vladi válasza Dany007 (#97) üzenetére


Vladi
nagyúr

Jah... én speciel csak valamilyen bölcsészdiplomával tanácsolnám a médiában való munkát. Elsősorban újságírás magyar szakkal például.
De a politikusoknak sem ártana legalább egy. Erre már a filozófia, politológia, néprajz, antropológia is jó. Csak legyen egy humán specifikus végzettsége is.

Tanár ugye nem is lehet valaki pedagógiai végzettség nélkül és megfelelő pszichológiai felkészülés nélkül. De sok esetben a szociálpedagógiai ismeret is követelmény.

Hivatásos művészeknek is jó egy bölcsész diploma mondjuk esztétika. Esetleg profi sportolóknak. Hogy ne csak orrát tisztíccsa. ;)

Szociális ellátás ugye. Minden ami szociállal kezdődik. Soroltam.

Pszichológust magyarázzam? Majd Orsi. :D

Ennyit a buta, bamba bölcsészről...

Mostantól új aláírásom lesz. :DDD

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.