Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Atee21


Atee21
újonc

fasza közepes

(#2) finest válasza Atee21 (#1) üzenetére


finest
őstag

Jó, h ilyen egyszerűen látod a dolgot! Sajnos, akinek nincs rálátása az intézmények finanszírozására, az megragad az ilyen agyon ismételt frázisoknál. Elsősorban péz kellene az oktatásba. Ezen kívül a felsőoktatásban tanulók létszáma miatt teljesen marginális a felvetett probléma a büfészakos munkanélküéiek kapcsán. (A bölcsész szakok szembeállítása a többivel csak arra jó, h megosszák a hallgatókat, a szokásos politikai oszd meg és uralkodj módszer, amit a jelenlegi politika folyamatosan alkalmaz a társadalom minden területén.)
Azt kell megérteni, h nincsenek büfészakok, oktatáspolitikára szükség van és jó, ha szemelőtt tartják a munkaerőpiac igényeit, de az emberek igényeit is szem előtt kell tartani. Gondolod, h azért jelentkeznek többen bölcsésznek, mert könnyebb a szak, vagy azért mert kevesebb ember sajátítja el megfelelően, szereti meg tanulmányai során a természettudományos tárgyakat?

Atee21: Ez természetesen nem neked szólt, csak rossz helyre kattintottam. :D

[ Szerkesztve ]

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#3) cousin333


cousin333
addikt

"Véleményem szerint az kellene, hogy igenis legyen tandíj, de:"

Szerintem nem. Pontosabban: már most is van költségtérítéses képzés. Egyszerűen el kell találni a helyes arányokat a két képzéstípus létszámát illetően, de legalábbis biztosítani kell az átjárást a két típus között.

[ Szerkesztve ]

"We spared no expense"

(#4) philoxenia válasza finest (#2) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Tehát az adómból finanszírozzak olyan képzéseket, amiket nem lehet később a piacon eladni? Érdekes elképzelés. Akkor már egyszerűbb és olcsóbb az azonnali segély.
Igenis legyen verseny azokért a helyekért, ahol később is eladható tudást adnak, amire meg várhatóan nem lesz szükség, de tanulni akarja valaki, tanulja önszorgalomból, magánúton, költségen.
Természetesen nem jó így sem ahogy van, de Mo-on mindenki el tudna 8-10 évet lébecolni egy felsőoktatási intézményben, ha fizetnék.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#5) kmarton


kmarton
tag

kérdéseim:

Milyen szakra jársz/jártál?
sokszor nézed az Atvt?

a statisztika rész milyen irásos alapokon nyugszik?

http://www.youtube.com/watch?v=HKGiOY72ru4

(#6) concret_hp válasza kmarton (#5) üzenetére


concret_hp
addikt

nem akarom reklámozni
nem nézek atv-t, bár néha ha röhögni akarok akkor vidámvasárnap 3 percig :DDD
felvi.hu, mint ahhogy többzsör is linkelve van :U

cousin333: ha megnézed, az hogy a jobbaknak ne kelljen fizetniük, a rosszabbaknak meg igen, akkor ez kb. ugyanaz nem ?

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#7) finest válasza philoxenia (#4) üzenetére


finest
őstag

Ez is egy lerágott csont, éppen a korábban említett arányok miatt és a finanszírozást figyelembe véve nyugodtan elmondható, h nem a Te adódból finanszírozzák mások képzését, mert arra elég azoknak a szülőknek az adója, amit a büfészakos hallgatók szülei az államnak fizetnek. Az általad felvetett érv is egyike annak a sok hülyeségnek, amivel a politika megpróbálja az embereket egymásal szembeállítani.
Nem lébecol senki 8-10 évet, mert csak 6.5 év államilag finanszírozott, azután ma is fizetnek, ez még egy a szokásos félrevezetések közül, amit úgy látszik Te is megettél.

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#8) #56474624


#56474624
törölt tag

Költségtérítéses képzéseken nem jobb az átlag, mint államilag finanszírozotton, tehát a tandíj nagy valószínűséggel nem fog változtatni a diákok hozzáállásán.

Szerintem az lenne a megoldás részben előszöris, hogy elfelejtik ezt a lebutított érettségit/felvételit. Igaz, elit gimibe jártam mat-fiz szakra, de akkor is: amit 2005-ben emelt szintű matek érettségi címen leadtak, az egy vicc! Egy nehezebb középsulis felvételi is keményebb. Fizikánál is mire helyezték a hangsúlyt? Az idóta, félreértelmezhető kijelentésekre a tesztkérdések kapcsán, sehol semmi valami keményebb, a fizikai feladatmegoldó képességet próbára tevő feladat, max. ilyen behelyettesítéses hülyeség. Egy vicc ma az érettségi/felvételi elég sok tárgynál, így nemigen lesz minőségi felsőoktatás sem. Szóval nemcsak a felsőoktatást kellene tekinteni, hanem azt is, hogy honnan/kik mennek oda, mert szarból nem lehet várat építeni.

[ Szerkesztve ]

(#9) kmarton válasza concret_hp (#6) üzenetére


kmarton
tag

lediplomáztál? Az intézmény neve nem kell, csak a szak

http://www.youtube.com/watch?v=HKGiOY72ru4

(#10) philoxenia válasza finest (#7) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

6,5 év is sok, ha hiábavaló. A büfészakos hallgatókat az adófizetők gyermekei közül válogatják? Nem tudok ilyen elvről.
Nem arról van szó, hogy tökéletesen meg lehetne oldani a dolgot, ha valaki kitalálná, de az arányok, személyes ismeretségi körömben is torzak.A kicsit is jobb képességű emberek eleve csak a felsőoktatás útján tudják elképzelni a jövőjüket, a szakmunkásképzés meg a béka segge alatt van, holott álláshirdetéseket lapozgatva nem ez az arány.
Autószerelő, CNC kezelő, stb. , de akár asztalos, vagy kőműves is lehetne a példa.
Ha a piac kikényszeríti a hiányszakmákban a magas bért, nem az a megoldás, hogy emeljük oda a bölcsész végzettségű, de végzettségük szerint elhelyezkedni nem tudó emberek munkanélküli segélyét. Biztosan nagyon jó, ha sok művelt és képzett segédmunkásunk lesz, de ezt nem államilag kellene finanszírozni.Ráadásul az Odüsszeia-t fejből idéző kőműves helyett szívesebben alkalmaznék a statika alapjaival tiszában lévőt inkább. ;)

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#11) Crystalheart válasza #56474624 (#8) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A 2005-ös gyengesége után meg betoltak egyet 2006-ban, amin csak tátottuk a szánkat, mikor 2007-ben azon gyakorlotunk. :D Aztán 2007-ban megint viszonylag könnyű volt. Ez a hülye ingázás elég sok helyen megvan. (Infón nem, az mindig könnyű egy programozó szakosnak, aki ért vamennyire hozzá... :D)

[ Szerkesztve ]

(#12) kmarton válasza philoxenia (#10) üzenetére


kmarton
tag

"statika alapjaival tiszában lévő" JELEN. :DDD

http://www.youtube.com/watch?v=HKGiOY72ru4

(#13) Crystalheart válasza philoxenia (#10) üzenetére


Crystalheart
senior tag

"Ráadásul az Odüsszeia-t fejből idéző kőműves helyett szívesebben alkalmaznék a statika alapjaival tiszában lévőt inkább."

Hiába, mérnökinfósból ritkábban lesz mezei kőműves :D

(#14) concret_hp válasza kmarton (#9) üzenetére


concret_hp
addikt

a cikkben is említett intézmény mérnök informatika

nem említettem, mert szerintem irreleváns :U

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#15) kmarton válasza Crystalheart (#13) üzenetére


kmarton
tag

nem olyan ritkán, tudok egyet kapásból

concret_hp: bocs elsiklottam felette

[ Szerkesztve ]

http://www.youtube.com/watch?v=HKGiOY72ru4

(#16) philoxenia válasza Crystalheart (#13) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Nem mezei kőműves kell, azt képeznek a mezei szakiskolákban a mezei tanárok tisztelet a kivételnek. Viszont ők is hozott anyagból dolgoznak. Ha a resztli megy csak szakképzésre, nem lesznek jó, minőségi munkára képes szakmunkásaink.
A fizikailag is nehéz szakmáknak nincs ma becsületük, pedig komoly szükség van rájuk.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#17) concret_hp válasza #56474624 (#8) üzenetére


concret_hp
addikt

"Költségtérítéses képzéseken nem jobb az átlag, mint államilag finanszírozotton, tehát a tandíj nagy valószínűséggel nem fog változtatni a diákok hozzáállásán."

csakhogy jelenleg aki költségtérítésen van, annak ahol komolyabb összeget kell fizetni, kb. esélye nincs átkerülni államira, akkor meg minek kapkodna? másrészt akit nem vettek fel államira, várhatóan (de nem biztos) gyengébben fog teljesíteni, mint aki magasabb pontszámmal jutott be. szóval ez a kijelentésed azért elég gyenge lábakon áll :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#18) Crystalheart válasza kmarton (#15) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Sajnos azért a leggyakrabban román vendégmunkásokat vagy hasonló képzettségű egyéneket lát az ember, akiknek a statika annyi, hogy kb egyenesen kő' a falat húzni hogy ne dőjjön le... :U És ha szerencsénk van, legalábba vezetőjük ért hozzá valamenynire. (Vagy csak én lakom ennyire tré környéken? :DDD)

(#19) concret_hp válasza Crystalheart (#18) üzenetére


concret_hp
addikt

statika vagy statisztika amiről szó van egyébként? :D

vagy fullba vagy sehogy :D

(#20) Crystalheart válasza philoxenia (#16) üzenetére


Crystalheart
senior tag

De hogy is lenne becsülete? Ha sokat lehetne vele keresni. És nem úgy aránylag sokat, hanem ha volna esély a bazi nagy pénzekre. De nincs, innentől... Én értek a mezőgazdasághoz, mégsem mentem el mezgaz suliba. Mert az informatikában van esélyem többre vinni, mint egy faiskolában metszegető szakértő. Mondjuk a "hivatásos gazda" épp egy olyan szak, amiből nincs valami nagy hiány, de máshol sem más a helyzet.

(#21) Crystalheart válasza concret_hp (#19) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hát szerintem mivel kőműves, így inkább a statika... ;)

(#22) concret_hp válasza Crystalheart (#20) üzenetére


concret_hp
addikt

mondjuk kihívsz egy fűtés szerelőt, hogy nézze meg a radiátort, mer csöpög, lehet sokkot kapsz amikor odaadja a számlát a 10 perces melóért :U

mezőgazdaságban ilyen valóban nem nagyon van :(

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#23) philoxenia válasza Crystalheart (#20) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Olyan mezőgazdász sok van, aki a támogatásokat fel tudja venni és kiáll a traktorral útlezárni ha kell, de olyan aki tényleg ért is hozzá, a kornak megfelelő színvonalon, az kevés van, a szükségesnél kevesebb.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#24) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Nos barátom, neked sem ártana 1-2 év a "büfé-bölcsész karon".

"ősszesen, A szitu fokozása, ha az illető családnak van zsetonja: ugye a mindent a segge alá kapó figurákról van szó akiből"

Meg persze verjük el a port a bölcsészeken, mert ők nyilvánvalóan feleslegesek és értelmetlen a képzésük. Hogy közben ontja a felsőoktatás a színvonaltalanul kiképzett jogászokat és közgazdászokat, mindenféle alibi informatikusokat... az lényegtelen.

Persze egy technikai fórumon kisebb a valószínűsége, hogy szembejön 1-2 bölcsész.

"- a büfészakok beszüntetése
- az akkreditáció megszigorítása (a színvonaltalan képzések megszüntetése)
- a keretlétszámok drasztikus csökkentése azokon a szakokon amikre nincs szükség."

Előre elvtársak!

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#25) bubuka71


bubuka71
aktív tag

gratula ! jó a cikk ! bár szerintem háromszor annyi diplomást képeznek , mint ami kéne , de lehet hogy 5szörösét . igen jó lenne a tandíj. festő meg nincs.

(#26) concret_hp válasza Vladi (#24) üzenetére


concret_hp
addikt

nos "barátom", mint írtam, máshol is vannak elég érdekes és felesleges dolgok.

"Hogy közben ontja a felsőoktatás a színvonaltalanul kiképzett jogászokat és közgazdászokat, mindenféle alibi informatikusokat... az lényegtelen."

te végigolvsatad az egészet vagy csak jöttél megmondani a frankót? :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27) neduddki válasza finest (#7) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

"Nem lébecol senki 8-10 évet, mert csak 6.5 év államilag finanszírozott, azután ma is fizetnek, ez még egy a szokásos félrevezetések közül, amit úgy látszik Te is megettél."
Na ha ezt meg meg barki esztmongyai akkor valoszinuleg nem sok koze sisnc a magyar felsoktatas ksi es nagykapuirol

udv

neduddki

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#28) #56474624 válasza concret_hp (#17) üzenetére


#56474624
törölt tag

Nem, mert a többség (és az erős többség) bizony úgy gondolkodik, hogy úgysincs semmi esélye bekerülni a 15% legjobba, és épp ezért nem is fog hajtani. Megjegyzem, az ösztöndíjakat is arra találták ki, hogy ösztönözzenek, mégis vannak link diákok elég szép számmal, különben most nem is beszélnénk erről.

[ Szerkesztve ]

(#29) Vladi válasza concret_hp (#26) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Végigolvastam. Nem ez az első eset, hogy lebüfészakoznak... :(( Amit kissé rosszul viselek.
Többnyire olyan ""informatikusok"" akik nettó 150-ért nyomtatgatnak dokumentumokat alibi hivataloknak. :(((

Amúgy meg:

Tandíjat!! Éljen, éljen! Jövőre végre az 1200 végzős orvosból 900 magának fizetheti a szakképesítését cirka 10 misiért. Éljen, éljen! :C :DD :W

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#30) Ramirex válasza Crystalheart (#20) üzenetére


Ramirex
csendes tag

Nem egy haverom van aki többet keres azzal, hogy autópálya építésen dolgozik(lapátol) egésznap, mint akármilyen jogász vagy mérnök. :) heti 70-80K

(#31) concret_hp válasza #56474624 (#28) üzenetére


concret_hp
addikt

azért nem mindegy, hogy arra kéne gyúrnod, hogy mondjuk:
A,
5.0 -> 25K
4.0 -> 15K
3.0 -> 5K
2.0 -> semmi
1.0 (felét megcsinálod 2esre) -> semmi

vagy B:
5.0 -> 50K
4.0 -> 35K
3.0 -> semmi
2.0 -> - 30K
1.0 -> kirúgnak és -50K

talán lenne némi különbség ösztönző erejét tekintve nem? :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#32) concret_hp válasza Vladi (#29) üzenetére


concret_hp
addikt

hát akkor ehhez nem tudok mit hozzáfűzni, ha ez neked nem jött át.

ki szólt arról, hogy egy orvos fizesse a saját képzését ami melelsleg köztudottan kezd hiányszakma lenni, ergó egyáltalán nem erről szól a cikk? :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#33) concret_hp válasza Ramirex (#30) üzenetére


concret_hp
addikt

a, főnök fia aki másra hülye és csak ide tudták betolni
b, kamuzik

:U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#34) Biaggio


Biaggio
őstag

Az állam most próbál egyfajta teljesítményértékelést bevezetni, ha jól emlékszem, utókövetéses vizsgálatnak :F hívják. A lényege az, hogy megnézik, aki az adott főiskolán, egyetemen diplomázott, pár év múlva mire viszi. Kis lépés, de a szándék alapvetően jó szerintem.

A bachelor/master képzéssel együtt rengeteg változás jön, ezekkel én is nemrég szembesültem pl. kötelező szakmai gyakorlat (zárójelben jegyzem meg, nem tudom, hol van ma ennyi szakmai gyakorlatra kapacitás, melyik cégeknél). A lényeg, hogy már bachelor szinten "szakembereket" is képeznek, tehát sokan az általános tárgyak helyett már a 3 év során szaktárgyakat csinálnak. Nem tudom, ez mennyi javulást jelent majd, de elméletileg javítja az átjárhatóságot és a versenyképességet.

Végül, de nem utolsósorban: sok fiatal megy a felsőoktatásba, kevés a szakképzés (érettségi után). Sokan nem akarnak fizikai munkákat végezni (tisztelet a kivételnek), nagy a különbség a középfokon és felsőfokon végzettek bérezése között. A megoldást nem én fogom kitalálni, de tény, hogy nem kéne ekkora bérkülönbség, illetve vonzóvá kell tenni a szakképzéseket, hasznossá kell formálni a képzés anyagát.

Inkább úgy látom, egyfajta strukturális munkanélküliség van, hiszen rengeteg álláshely betöltetlen az országban, csak a munkakeresők más képzettséggel, tapasztalattal rendelkeznek vagy az ország másik részében élnek.

(#35) Ramirex válasza concret_hp (#33) üzenetére


Ramirex
csendes tag

Nem csak egy haverom kap ennyit, nem a főnök fia, és voltam vele a könyvelőnél láttam, nem kamuzik, csak fagyban forróságban csinálni kell napi 10-12 órát.

(#36) concret_hp válasza Ramirex (#35) üzenetére


concret_hp
addikt

ezesetben annyi a különbség, hogy 30 éves korára b@szhatja az egészségét :)
(egyébként azért pár év gyakorlattal lehet keresni ennyit :) (sőt van olyan évfolyamtársam aki diploma előtt 1 évvel keres ennyit :U) )

Biaggio: volt sulimban van CNC esztergályos képzés. a környéken (nem kell elköltözni az ország túlsó végébe) akörül vagy többet lehet keresni, mint a környékünk a diplomás átlagbér. szerinted hányan szoktak lenni évfolyamonként? 10-12 néha 15 :U

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#37) Vladi válasza concret_hp (#32) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

A cikk nem. Az élet igen. Legalább is a népszavazásig egészen biztosan erről volt szó. Most már csak a bizonytalanság van.

Ezzel csak arra próbáltam rámutatni, hogy a tandíjnak ilyen következményei is lennének.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#38) Wolverine válasza neduddki (#27) üzenetére


Wolverine
félisten

Speciel aláírom: a 14. félévemtől fizetek. (az más kérdés, hogy jelenleg vagy bejárok és lediplomázok, vagy dolgozom és eszem, de nem lesz semmilyen papírom :( a diákhitelemből épp kifizetem a tandíjam és ennek örülök)

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#39) neduddki válasza Wolverine (#38) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

Akkor Te meg nam vagy eleg kepzett ideologiailag:- )))

udv

neduddki

p.s. en csak tudom:- ) de valjuk be meg neha en is mglepodm mikro hallom mijjen ujk trukkok vannak:- )))

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#40) #56474624 válasza concret_hp (#31) üzenetére


#56474624
törölt tag

Őszintén szólva én így sem hinném, hogy sok különbség lenne. Abba érdemes belegondolni, hogy régebben, amikor még nem volt ennyi diplomázni készülő ember, és azok mentek nagyrészt egyetemre, akik el is végezték, érdekli is őket... Nos akkoriban (mondjuk 80-as évek második felében) messze nem volt ennyiféle ösztöndíj. Most meg annyiféle van, hogyha valaki hozna egy jó átlagot rendszeresen, hát nem túlzok ha azt mondom, hogy kényelmesen megélne belőle (csak utána kell járni, de aki pénzt akar ténylegesen, az meg is teszi). Mégis mi most a helyzet nagyátlagban?
A megfelelő embereket kell felvenni, ez a helyzet valódi kulcsa. Link és buta emberrel nem fognak sokmindent kezdeni. Ha az alapokkal baj van, akkor megette a fene az egészet.

(#41) concret_hp válasza #56474624 (#40) üzenetére


concret_hp
addikt

a link és buta ember fizesse meg a linkelésének az árát :)
de egyébként mint írtam, legalább 1/3ával csökkenteni kéne az összlétszámot, amiből következne a nagyobb verseny (najó most kb. semmii verseny nincs) és az hogy za ilyenek bizony kiszorulnánka, vagy legalábbis kvesebb lenen belőlük :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#42) Kephamos


Kephamos
addikt

Azért kihagytál néhány tradicionális, vagy az összes többinél tradicionálisabb gyökerekkel rendelkezőt. :U

Mod.:off

[ Szerkesztve ]

(#43) concret_hp válasza Kephamos (#42) üzenetére


concret_hp
addikt

biztosan :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#44) azbest


azbest
félisten

Na most én vajon gyenge vagy jó képességű diák vagy? :U
Végülis voltam már bukdácsolós, voltam már kétszer országos 6odik osztv helyezett is.
Amiben elvileg kiemelkedő voltam az nem igazán érdekel, azóta már sokmindent el is felejtettem belőle... nameg nem is éreztem kihívásnak (gazd infó okj).

Most a felsőoktatásban a jegyeim alapján gyenge vagyok... az élet érdekes fintora, hogy az éltanulók közül van aki mégcsak hozzá sem tud szólni szakmai dolgokhoz :U
Persze vannak olyan jó tanulók akik értenek is a témához, de olyan nem sok van, viszont azt meg kell hagyni az a néhány igencsak kiemelkedő és köztiszteletnek örvendő. (bár most ingott meg bennem a jótanulósága egyiküknek, mert hallottam hogy ő sem teljesített minden tárgyat elsőre)

Az is elgondolkodtató, hogy olyanok is kérnek tőlem tanácsot/segítséget akik nálam jobb jegyeket tudnak felmutatni. Nekik nagyobb a szorgalmuk, képesek addig ülni a könyv felett, amíg majdhogynem szóról szóra vissza tudják mondani. Sajnos én nem tudom fejből a bizonyításokat, viszont ha előttem van pár példa és tudom hol kell keresni az oda tartozó elméletet, akkor általában meg tudom oldani a feladatot.

Az írásodban emlegeted, hogy felesleges idő (és pénz) pazarlás a felsőoktatásban bukdácsolás. Nos, én magam is gondolkodtam már ezen, hogy talán elpazarolt évek ezek nekem. Viszont mindig akad olyan tárgy ami által sok olyan anyahoz és ismerethez juthatok hozzá, amivel nem találkozék ha nem lennék itt. Nem tudom még, hogy lesz e diplomám, de addig is megpróbálok hasznos ismereteket gyüjtögetni. Szeretnék valami referenciának megfelelő dolgot összehozni, mire kikerülök az egyetemről.

Ajánlom figyelmedbe a szomszéd írást, ahol elég jól elmeséli a szerző azt amit a saját környezetemben is tapasztaltam az évek során. Egyébként én arra vezetném vissza hanyatlás kezdetét, amikor bevezették a mindenkit fel kell venni valamilyen középiskolába elvet. Amikor én kezdtem a (6osztályos) gimit, akkor még felvételizni kellett oda. Miután felvételi nélkül lehetett jelentkezni fokozatosan arrafele csúszott el a korábban jóhírű intézmény, hogy a máshova nem megfelelő kretének gyűjtőhelye lett. Fokozatosan a tanárok is megtörtek a hülyék hordái miatt, így aki jó képességű és hajlandóságú az is beleolvad a masszába, mert belefásultak a tanárok is a hiábavaló küzdelembe.

Viszont milyen felháborodás lenne, ha hirtelen megszigorítanák a rendszert és kivágnák a diákok felét a viselkedésük és hozzáállásuk miatt? Mennének talán szakmunkásnak? A környezetemben leginkább azok mennek szakmunkásnak akik még a gyenge középiskolai elvárásoknak sem felelnek meg. Szerencsére azért akad pozitív kivétel is a szakmunkástanulók között, de amiket onnan is hallottam dolgokat, hát semmiképp sem nevezném értelmes gondolkodó lénynek a többséget.

[I]Na és hová tennék azt a sok szakmunkást, aki a középiskolába sem lenne jó?
Régen rengeteg embert lekötött a mezőgazdaság. Manapság oda sem kell sok ember. Nem hatékony és nem éri meg apró földecskékkel bajlódni. Néhány száz ember elég a megfelelő gépparkkal az ország teljes mezőgazdaságának nyereséges működtetéséhez.

Gyárakba sem kell milliónyi ember. Hatékonyabb az automata/félautomata gépsor.[/I]

Ha teljesen visszavezetjük a felsőoktatástól a szakmunkás képzésig a dolgot akkor lehet, hogy az jön ki, hogy csak pár ezer diplomás, pár 10 ezer középfokú (érettségi, okj) és pár 10 ezer szakmunkás (alapfokú) végzettségű szakemberre van szükség. De hová tegyük a többi milliót? Hisz pazarlás őket iskolába jártatni, úgyis csak tengenek-lengenek és segélyeken élnek majd.

Ha kissé kiegyensúlyozottabb lenne a gazdasági rendszer, akkor talán több szakemberre lenne szükség és a különböző területek egymás számára termelnék a javakat, melyeket a fizetőképes kereslet meg is venne. Magyarul, ahhoz hogy pörögjön a gazdaság az kellene, hogy legyen fizetőképes kereslet, ehhez meg az kellene, hogy megfizessék a saját területük munkáját.

Ez egy körforgás, ha sokat keresek, akkor sokat költök. Ha sokat költök, akkor sok ember munkájának gyümölcsét fogyasztom, ezzel sokaknak adok munkát. Azok pedig a hozzám hasonló fogyasztók által szintén sokat keresnek, s sokat fogyasztanak. Megveszik az én munkám gyümölcsét, s ezért cserébe jó fizetés kapok... (gyengébbek kedvéért a kör bezárult)

Így mindenkinek lenne dolga és mindenki megbecsülve érezné magát, és megfelelő szinvonalon élhetne, s akkor talán nem viselkednének úgy az emberek mint a ketrecbe zsúfolt majmok :U

No ebbe a méretes hozzászólásba sikerült bekekurtyulnom szinte minden végzettségem területéről egy keveset. Fogyasszátok egészséggel és termeljetek konstruktív gondolatokat cserébe.

Egyébként az élősködésem szakaszai:- 6 osztályos gimi, némileg bukdácsolva (azért az infó és a matek becsúszott az 5ösbe)
- gyógypedagógiai asszisztens okj (elmélet 4, gyakorlat 5)
- számítástechnikai szofverüzemeltető okj (3, 5 - 2 héttel vizsga előtt jelentkeztem, mert kiderült kell a következőhöz)- számítástechnikai programozó okj (5,5 nem vettek fel akkor az egyetemre, versenyen sem sikerült felvételi mentességet szerezni)- gazdasági informatikus okj (két hatodik hely osztv-n a két éve alatt, közben a kisebb föiskolai szakra felvettek, második évben felvételi mentességgel bármelyik szakra mehettem volna, ha nem előbb lenne a felvételi jelentkezés mint a verseny, a biztos helyemet nem kockáztattam)
- jelenleg az egyetemen tengődöm mint programtervező informatikus jelölt, sok érdekes és hasznos tárgy gyenge gyakorlatán, és még több elméleti rizsával, magolást ösztönző követelményekkel jellemezhető tárgy társaságában.

Ja igen: és valóban vannak olyan szakok, ahol órára nem járással és egész napot átalvással, bulizással is szégyen 4esnél rosszabbul teljesíteni. Míg más szakon aki belerokkan is alig tud jó jegyeket összeszedni. No és persze ösztöndíj számításkor csodálkoznak a büfészakon, hogy 4esre miért kapnak kevesebb ösztöndíjat, mint az infósok 2,5re. Köztársasági ösztöndíj, na jó azért a büfé szakon is kell egy kicsit tanulni. Infósoknál ilyen, egy ember képét láttam kitéve az egyetem folyósólyán aki infós volt és éltanuló.

[ Szerkesztve ]

(#45) #56474624 válasza concret_hp (#41) üzenetére


#56474624
törölt tag

Másrészt elmondom én a mostani tapasztalataimat. Általános tapasztalat az, hogy legtöbb ember (és ez van a szak 75%-a) a 2-esért hajt, ami eleve nem jó, mert így könnyebb bukni is. Elmondható, hogy tanulmányi ösztöndíj nem különösebben ösztökéli az emberkéket. Ellenben a szociális ösztöndíjért (alamizsnáért, mert nem sok) simán beállnak a km-es sorba. Azért ugye nem kell megdolgozni, csak esetlegesen mindenféle hamisított igazolásokat beszerezni, és ennyi. Most mondjam azt, hogy igazi magyar mentalitás? :DDD

[ Szerkesztve ]

(#46) Dany007


Dany007
veterán

Na megint lemaradtam pár hsz-ről xD
Nembaj, azért véleményezek én is. Rem. nem gond.
Szal azért a legtöbb dologban egyet értek a cikkel. Sz.tem azért vethet fel kérdéseket, mert nem elég részletes, bár e tekintetben 10 oldal se lenne az.
Viszont a tandíj elég nehezen elfogadható. A mai világban, főleg szerény hazánkban elég nehéz garantálni, hogy a befizetett pénz oda kerül ahova kell. Talán ez a legfőbb indok. Ebből adódik, mégha oda is kerül senki se garantálja, hogy hasznos értékes eszközökre fordítják. Pl digitális tábla, miközben az iskolák x része rendszeresen beázik, y részében ezer éves rodhatd padok találhatók, és hallottam már olyan esetről is, hogy úgy kellett összevonni előadásokat, hogy annyi diák jött össze, hogy jópáran be se fértek...stb....
Másrészt, nemtom máshol hogy van, de itt a VE-n elég nehéz elérni az 5 egészes átlagot. Szinte lehetetlen. Főleg a tanárok mentalitása miatt. Amikor egy 200fős szakból 10-12 ember kivételével mindenkit megvágnak, akkor nehogymár az a másik 190 legyen gajj hülye...ott mással van a probléma. Tényleg csak a veszprémi E-ről beszélek, de itt erőssen pofára / hangulatra megy az osztályzás. Mind1 ez egyetemenként változó.
(másrészt, meg úgy érzem, hogy az államnak valamilyen szinten kötelesége lenne a tiszteséges állampolgárait ellátni, mint egészségügyileg, biztonságilag, oktatásügyileg, és úgy összeségében, hogy egy minimális családot életet fenn lehesen tartani. Elvégre nem azért fizetjük a fizetésünk 49%-át az államnak, hogy mercikkel meg audikkal parkolhassanak)
"- a büfészakok beszüntetése"
Ez nagyon tetszett :DD
És igazad is van.
Saját magam is tapasztaltam, hogy nem csak a felső, de az egész oktatásban rengeteg a csomó felesleges tölteléktárgy. Most nem kifejezett szakokra gondolok, arra te felhívtad a figyelmet. Sokan szidják az amerikai modellt, mert milyen buták, meg minimális az álltalános műveltségük. De ők legalább értenek ahhoz, amihez nekik kell.
Az agyon ajnározott magyar oktatás kifejezetten az állt. műveltésgre, és a lexikális tudásra alapul. Igen lehet, hogy jóval nagyobb a magyarok lexikális tudása, de azzal semmire nem megy az életben. Egy huszon x éves embernek aki már túlvan 15-16 tanéven info mérnöki szakon kémiát tanítanak 2 féléven át! Meg filozófiát, meg társadalom ismeretet, meg gazdaságtant. Amikor én jártam akkor is, és mostani ismerőseimnél is a tárgyak fele köszönő viszonyban sincs a tanult szakmával! Egyszerűen röhej, hogy amikor az ember már a 3. vagy 4. iskolájában tanul, akkor sem tud 100%-ig a választott szakmára koncentrállni, mert mindenhol tele van olyan tárgyakkal, ami kifejezetten az állt. műveltségre fókuszál. Nálunk pl a VE-n kötelező volt 2 félév kémia, akár idegenforgalmis, akár informatikus az illető. De ezt még lehetne sorolni. Aztán csodálkoznak, hogy az illető mért nem ért ehhez, meg ahhoz, akkor vajon mit tanult azon a kib....tt egyetemen? Jaah, hogy a görög filozófusokat? Meg az explicit implicit fogalmát, számítását? Hát ezzel nem fogja megoldani egyik hálózati problémát sem...
Mind1 ezt még lehetne sorolni, a lényeg akkor is azon van, hogy ha már szakirányú felsőoktatásról beszélünk, akkor az legyen 100%-ig szakirányú.

(#47) concret_hp válasza #56474624 (#45) üzenetére


concret_hp
addikt

azért ha az lenen a szitu, hogy a 2esért annyi járna, hoyg még becsengethetsz havi 30K-t és mindezt valamiből fiannszíroznod kéne (+ugye kaja, lakhatás stb.) némileg csak megváltozna a helyzet nem? :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#48) concret_hp válasza Dany007 (#46) üzenetére


concret_hp
addikt

vajon miért tanítanak tölteléktárgyat?
mert nincs meg a kellő oktatógárda/anyag amit tanítani tudnának? :U

(minimális tölteléktárgy nyílván kell, mert azért szakbarbárok sem jók, de nem félévente 2 :) )

vagy fullba vagy sehogy :D

(#49) Dany007 válasza concret_hp (#48) üzenetére


Dany007
veterán

"minimális tölteléktárgy nyílván kell, mert azért szakbarbárok sem jók, de nem félévente 2 "
Nem sz.tem felsőoktatásban egyálltalán nem kell.
Múvelődni, megismerni a világot, megismerni a lehetőségeket, arra ott van az a 8 év állt.isk. meg a 4 év szakközép/gimnázium. Aki ez a 12év alatt sem tanult / tapasztalt annyit, hogy eldöntse milyen szakon szeretne továbblépni mi az ami tényleg érdekli, mi az amivel tényleg foglalkozna főállásban, akkor annak már olyan mind1.
A felsőoktatás igenis legyen tömény szakma. Elvégre azért megy oda az ember. Ne kelljen utánna még elvégezni vagy 2-3 tanfolyamot, hogy az ember normális melót kaphasson. Ill. kipótolhassa amit az egyetemen nem adtak le.

(#50) Grizzly79


Grizzly79
tag

1. Tandíj kell.
2. De csak akkor, ha az adóteher is kisebb.

Az ugyanis nem megy, hogy állambácsi viszi a fizum 55%-át, majd pedig áfa címán még befietek 20%-ot, de a tandíjat ettől függetlenül még én csengessem be.

/Védjük a fákat! Együnk hódot!/

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.