Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) stutga


stutga
tag

Vagy az lesz, hogy 3 év múlva úgy megszalad a felmelegedés, hogy inkább átállunk megújuló energiára, és akkor ki lehet dobni az egészet. Bár szerintem a kinaiak akkor sem fognak leállni ha kint nagyobb lesz a meleg mint a hoeromuben.

(#2) Petykemano


Petykemano
veterán

Azt nem értem, hogy egy apu esetén miért beszélünk másolásról?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#3) actival63


actival63
aktív tag

Akkor a Zen apu ide készül?

[ Szerkesztve ]

Phenom II X4 B97, 3200 MHz. ATI Radeon HD 4200

(#4) .mf


.mf
veterán

"Potenciális alternatívák lehetnek még a PCI Express interfésznél jóval gyorsabb, ráadásul memóriakoherens buszokkal operáló konstrukciók is, de a megfelelő hardverek hiányában ezekről nincsenek gyakorlati mérések."

Abu, Abu... :N
Értem én, hogy az AMD-vel szimpatizálsz, de ha már egy fél bekezdést szentelsz érkező, de még homályosan körvonalazódó AMD APUknak, legalább megemlíthetted volna, hogy az IBM és nVidia páros pont erre tervezi az érkező (Cebiten már nagyban beszéltek róla) NVLink-kel ellátott POWER9 és Pascal párosítást: PCIe-nél gyosabb, alacsonyabb késleltetésű, memóriakoherens pont-pont összeköttetés. Én is az AMD-t preferálom, de azért ennyire ne legyünk részrehajlóak. Písz.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#5) Fiery válasza .mf (#4) üzenetére


Fiery
veterán

Arrol nem is beszelve, hogy egyetlen szoval nem lett megemlitve a Knights Landing, ami hamarosan erkezik, es pont azt a piaci igenyt igyekszik lefedni, amit az AMD-fele "nagy" APU is.

Egy dolgot viszont nem ertek, szeretnem kerni a magyarazatot erre: 16 node, A10-7850K, hogy a fenebe fer bele 1600 Wattba? Az APU TDP-je darabonkent 95 Watt, de az ugye csak az APU. Kell hozza RAM (minimum 2 modul, gondolom en), tapegyseg, hattertar is. Azokkal egyutt kizart, hogy beleferne terheles alatt 100 Wattba egy node. Vagy az 1600 Wattos keret csak a 16 db CPU/APU-ra vonatkozik?

[ Szerkesztve ]

(#6) lenox válasza Fiery (#5) üzenetére


lenox
veterán

Van azert mas erdekesseg is. En k40-et olvasok mashol, tehat cpu es gpu is van mar ket generacioval ujabb es hatekonyabb. A 7850k gondolom kevesebb memoriat supportal, mint a xeonok, nem tudom mi van az ecc-vel, de gyanus, hogy nem lesz 200 dodo per node, ha professional szintu lesz belole. Az integracio diadala, hogy az explicit copy gyorsabb, mint a zero?

[ Szerkesztve ]

(#7) Abu85 válasza .mf (#4) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

És a kiemelt szövegrészből mi nem igaz például az NVLINK-re?

(#5) Fiery: A Xeon Phi-re van eredmény, de nagyon rossz az ilyen RTM feladatokban, ez szoftverfüggő is lehet. De a lényeg, hogy mindenhol az utolsó lett volna. Emiatt felesleges lett volna értékelni. A Knights Landing még nem érhető el.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#8) lee56 válasza Fiery (#5) üzenetére


lee56
őstag

Valószínűleg igen, a körítést nem vették bele ebbe a Wattszámba. Sőt hozzá adhatnánk még az alaplapi áramkörök meg a táp hatásfokát is, ha maximalista szemlélettel nézzük.

lenox : "Az integracio diadala, hogy az explicit copy gyorsabb, mint a zero?"

Akkor ezek szerint ez nem csak nekem szúrta a szemem, jól van. :) Abu? )

No Comment

(#9) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

A víz alatti robbantásokat le kell állítani. A vízben élő állatokra nagyon rossz hatásal van. :O

⭐ Stella

(#10) shabbarulez válasza Abu85 (#7) üzenetére


shabbarulez
őstag

Abu: Érdekes hogy tőled mindig azt lehet olvasni hogy a Xeon Phi az aztán mindenben rossz, meg mindenben utolsó, de bezzeg az APU, az aztán istencsászár. Azért ha az ember olvasgat PH-n kívül is cikkeket, ott valamiért már jól működő egyetemi vagy kereskedelmi rendszerek is léteznek, ahol a Xeon Phi teszi a dolgát és nagyon is jól muzsikál.

Ha már a cikkben az olajipar a téma, nem ártott volna utána nézni pár dolognak.

Idézet a cikkből:
"Manapság az iparág beállt a hibrid feldolgozási modellre, így a legelterjedtebb konstrukcióvá a CPU-s node-ok váltak dedikált GPU-s gyorsítással."

Hát speciel ez így ebben a formában nem igaz, ahogy klasszikus viccből ismerős lehet. Hiába mantrázzák a GPU gyártól lassan egy évtizede hogy a GPU 10x, meg 100x gyorsabb mindenben egy CPU-nál és e cikk alapját is adó prezentációkból [link] is Dunát lehet rekeszteni, ahol mindenféle ábrákon megy a bizonygatás hogy az mennyivel jobb, a gyakorlatban ez mégsem igazán tetten érhető. A nagy cégek hosszú évek óta kísérleteznek az új technológiával, de átütő sikert ez a mai napig nem hozott.

Ami a cikkben nagyon nem akar szerepelni az, hogy az olajipari cégek rendszerei még a mai napig döntően CPU alapúak és a GPU-k térnyerése hosszú évek után is elhanyagolhatóan csekély.

Pl.:
British Petrol 2.2 PF majd 3.8 PF-re upgrade-elt CPU only rendszere [link]
A norvég PGS 5 PF-os CPU only rendszere [link]
Vagy épp a cikkben említett úriember a Total fejlesztőjeként dolgozik, ők is nemrég fejlesztették a korábbi 2.3 PF-os CPU only rendszerüket 6.7 PF-ra. [link]

Hogy visszatérjek a hozzászólásom elején említett Xeon Phi-ra, furcsa mód ha nagyobb rendszert kell említeni, ami épp nem CPU only, pont hogy a Xeon Phi fog képbe kerülni, nem pedig a GPU-k vagy APU-k. Ott van a DownUnder GeoSolutions(DUG) Xeon + Xeon Phi 6 PF-os rendszere. [link] [link]

Furcsa mód náluk a Xeon Phi nagyon is jól működött az elmúlt 2 évben az RTM feladatokban, jól skálázódik és a CPU-hoz hasonló és gyors fejleszthetőséget kínál, ami az évtizedes CPU only software háttér miatt nagyon nagy előnyt jelent. A Knight Landing(KNL) e téren még előnyösebb, még nagyobb Xeon kompatibilitást kínál, lépcsőzetes további optimalizálhatósággal. Ráadásul ezek az optimalizálások nem csak a KNL-en hoznak érdemi gyorsulást, hanem az azonos kódbázison visszacsatolva a Xeon CPU-kon is tovább növelik a teljesítményt.

Jah a végére még egy kis adalék a DUG-ról. Anno 2012-ben amikor az AMD az Opteron 6200-at kihozta velük is promotálta a szerver terméküket, vettek belőle egy nagyobb mennyiséget, mert akkor még az SGI-től vett szervereik Opteronra épültek. Aztán 2014-ben áttértek a Xeon + Xeon Phi-s SGI rendszerre, úgy tűnik az RTM skálázhatósága nem okozott gondot nekik az új platformon. ;) Hiába volt már akkoriban APU, mégsem azt választották. Úgy tűnik pénzt keresni és működőképes platformot építeni abból lehet ami kereskedelmileg elérhető és működik is. Nagyon úgy néz ki hogy a Xeon Phi megfelel ennek a kritériumnak, az APU meg nem igazán jeleskedik e téren.

(#11) Abu85 válasza lenox (#6) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Javítva K40-re a cikkben. Nyilván egyébként ezeknél vannak gyorsabbak. Viszont a probléma az a limitáció, amit a lassú buszok jelentenek.

Az integrációt a tesztalgoritmussal csak szimulálták. Ennél nyilván gyorsabb lenne, ha ténylegesen olyan kódot használtak volna, ami támogatja az egységes memóriát.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#12) Abu85 válasza shabbarulez (#10) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Arról igazán nem tehetek, hogy a Xeon Phi-nek limitációi vannak. Ez van.

A manapság vásárolt rendszerek zöme már hibrid, vagy hibriddé lesz téve. Ennek nagyon egyszerű az oka, a hibrid konstrukció a limitációi mellett is 5-7x energiahatékonyabb a gyakorlatban, mint a normál CPU-s. A legtöbb hibrid rendszer egyébként upgrade-del születik, de nem minden node tehető hibriddé. Ez nyilván sokaknak pech.

A prezentáció igazából arról szólt, hogy ha fontos az energiahatékonyság, akkor akkor a kiépített rendszerek jó részéről megéri hibridre váltani, vagy kihúzni addig, amíg ténylegesen érkeznek ide HPC APU-k vagy az Inteltől, vagy az AMD-től. Esetleg IBM+NVIDIA NVLINK csomag, stb. Elég sok lehetőség van. Akár a Knights Landing is opció.

APU-t senki sem választ most, mert az Intel és az AMD sem ide szánja az APU-it.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#13) Fiery válasza Abu85 (#12) üzenetére


Fiery
veterán

"Arról igazán nem tehetek, hogy a Xeon Phi-nek limitációi vannak. Ez van"

Mint ahogy a Maxwellnek is vannak limitacioi, pl. a GCN3-hoz kepest, es vegul melyikbol is adnak el joval tobbet? Van ugy, hogy az elmeleti "problema" vegul egyaltalan nem csapodik le piaci kudarcban. Meg van amikor az elmeletileg szuper cucc vegul lof*sz senkinek nem kell. Hadd ne mondjak neveket :)

"APU-t senki sem választ most, mert az Intel és az AMD sem ide szánja az APU-it."

Fura, hogy probalsz 100%-osan szakmai lenni minden hiredben, cikkedben es forum postodban is (ami tok jo :R ), de arrol nem tudsz leszokni, hogy az Intel iGPU-val szerelt CPU-it APU-nak hivd. Az APU-t mint kifejezest kizarolag az AMD hasznalja a sajat termekeire. Az osszes mobil SoC is "APU", megsem hivjak egyiket sem APU-nak...

[ Szerkesztve ]

(#14) Abu85 válasza Fiery (#13) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Most fog lecsapódni, hogy az NV a Pascalba visszarakta a Maxwellből kimaradt részeket. Innentől kezdve már arra érdemes optimalizálni. Ugyanaz áll majd elő, mint a Keplernél, szépen elvesztik a sebességet. De ez egy más piac.

Hívhatjuk IGP-s procinak is. A lényeg az, hogy az AMD APU funkcionalitását az Intel is felkínálja az integráció szintjén. És most szándékosan tekintsünk el a Gen9 és a GCN3 különbségeitől, mert ez az integráció szempontjából mindegy. A legegyszerűbb ezt az irányt APU-nak hívni, mert van rá egy iparágilag elfogadott definíció. Aztán az már mindegy, hogy a gyártók annak hívják-e vagy sem. Az ATI például a GPU-t eredetileg VPU-nak hívta, mégsem érdekelt senkit, de persze joguk volt az iparági normától eltérő jelölést használni. Erre ma is mindenkinek megvan a joga. Más kérdés, hogy értelmetlen.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#15) Fiery válasza Abu85 (#14) üzenetére


Fiery
veterán

"mert van rá egy iparágilag elfogadott definíció"

Nincs. Ha lenne, az Intel es mas gyartok is APU-nak hivnak a CPU-ikat. Maximum az IT sajto egy resze ragasztotta ra az osszes APU jellegu CPU-ra az APU kifejezest. Iparag =/= sajto.

Egyebkent maga az AMD sem hiv mast APU-nak, mint a sajat APU-it. Lasd pl. --> [link], mar a cimben is ott van:

"AMD R-Series APUs vs. Intel Core i7, i5, and i3 Processors for Graphics Centric Embedded Applications"

Kiemeles tolem.

(#16) Abu85 válasza Fiery (#15) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Mint írtam nem az számít, hogy ki minek hívja. A GPU-t sem VPU-nak hívják, ahogy régen az ATI tette. Az a lényeg, hogy az iparág milyen jelölést választ ki, és jellemzően azt veszi át a sajtó is.

Az AMD nyilván ragaszkodik ahhoz, hogy ha már előálltak ezzel az APU jelöléssel, akkor azt csak magukra használják, így biztosítva azt, hogy ennek az előnyeit a felhasználók hozzájuk kössék. Ez sem lényeges az iparágnak és a sajtónak, maximum az AMD-nek az. Nekik komoly üzleti érdekük fűződik ahhoz, hogy az APU jelölést másra ne használják. Az iparágnak nincs ilyen érdeke, ahogy a sajtónak sem.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#17) Fiery válasza Abu85 (#16) üzenetére


Fiery
veterán

Csak egyszer latnam leirva azt, hogy "szakbarbar modon hasznaltam a kifejezest, sorry, javitom". De mindegy is, hagyjuk, mert latom, hogy nem jon at az az uzenet, hogy az APU csak az AMD APU-ja, semmi mas APU-jellegu termek nem APU. Ami nem az en uzenetem, hanem csupan a valosag.

Aki ennel tobbre kivancsi, irja be a gugliba, hogy:

intel APU

Aztan meg ezt:

nvidia APU

Tanulsagos a talalat lista.

(#18) Abu85 válasza Fiery (#17) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Az a baj, hogy ha ezt írom le, akkor az arra utalás, hogy minden, ami van a cikkben csak az AMD-re igaz. Pedig ez hazugság lenne, mert nem csak az AMD tud mély integrációt. Ez egy általános dolog. Nyilván az AMD-nek nagyon jó, hogy tucatnyi kutatási anyagban úgy van jelölve az egész, hogy APU, és az APU-t csak az AMD-vel párosítják, ezzel szerezve marketingelőnyt a többi gyártóhoz képest, csak például az ilyen előadásoknak nem az a célja, hogy az AMD által kampányolt üzenetet továbbítsa, hanem az, hogy erre az irányra általánosan tekintsen. Emiatt szokás magát az APU-t általánosan értelmezni, hogy az olvasó tudja, hogy a leírtak vonatkoznak bárkire, akinek hasonló integráltságú "APU"-ja van.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.