Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) Pug válasza ttt (#97) üzenetére


Pug
veterán

3 ev semiconductor business-ben megteszi?

(#102) --ka válasza Pug (#95) üzenetére


--ka
senior tag

Nyilván pontatlan és félrefordítás, meg egyébként is a PC World-re nem adunk:
"A NAND flash wafereket előállító gyár termelőeszközeiben ugyanis olyan problémák keletkeztek, amelyeket legkorábban július közepére tudnak helyreállítani." :)
Forrás.

szerk.: Kiemelés.

[ Szerkesztve ]

"... test, lélek, szellem - anyag, energia, információ - tudás, bátorság, becsület - tény, igazság, valóság - belőle, benne, általa..."

(#103) tibaimp válasza Tetsuo (#89) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Megmondom őszintén fingom sincs. Akár a Raymond kolléga által írt 10MW is lehet, nem tudom.

Viszont a "belefulladtunk volna az adattárolókba" nem biztos, mert az OEM-ek/okostelefon/DIY-SSD elég sokat felvesznek, gondolj bele, már minden 3. telefonban 32/64GB ilyen ram van, és azért negyedévente ~300 millió telefont adnak el, illetve ott vannak a ssd-k is! Javítson ki valaki, ha hülyeséget írtam, csak fejből nyomtam a számokat.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#104) Pug válasza --ka (#102) üzenetére


Pug
veterán

Az eredetiben az szerepel, hogy impected by, az elegge sok mindent jelenthet. ;)

Tovabbra is, csak aram kimaradas miatti leallas waf fab, sem back end line nem fog a szo szerint serulni. Persze, recalibration etc lehetseges.

(#105) ttt válasza Pug (#101) üzenetére


ttt
senior tag

Lehettél ott könyvelő is :P Na jó nem akarok kötözködni, sőt. Elhiszek mindent amit írtál, de én is csak mint teóriákat vázoltam. Illetve abban az irányban fejeztem ki kétségeimet, hogy nem mindenki gondolkodik olyan realitásokkal, hogy mit okozhat másoknak. sokszor csak egy zseb számít, ami az övé.
De részemről zártam és remélem nem bántottalak meg, nem volt ilyen célom :D

(#106) --ka válasza Pug (#104) üzenetére


--ka
senior tag

Attól tartok, hogy hamarabb tudjuk meg, hogy ki ölte meg Kennedy-t, mint hogy mi is történt valójában! :D
Hallgassuk meg! :DDD

"... test, lélek, szellem - anyag, energia, információ - tudás, bátorság, becsület - tény, igazság, valóság - belőle, benne, általa..."

(#107) Reggie0 válasza Pug (#101) üzenetére


Reggie0
félisten

Attol fugg. Meg a verifikalassal is kozelebb vagy a tuzhoz, mint amugy itt barki mas, de azert az pl. eleg tavol van a gyartosoroktol :)

(#108) SchumiBácsi válasza ttt (#93) üzenetére

Van az a pénz amiből meglehet oldani a villanyt akkor is ha órákra megszűnik.

Ha "kicsiben" létezik olyan szünetmentes ami folyamatosan adja az áramot átváltás nélkül mert on-line rendszerű, akkor egy ekkora vállalkozás megoldhatná a pénzünkből megawattokban is. Akkumulátor és elektronika kérdése az egész. Ha már át tud váltani akkura, csak pár percet kell bírnia amíg a megfelelően méretezett helyi erőmű elindul. Ha itt 10MW körüli fogyasztások vannak akkor nem is annyira dízellel kell gondolkodni hanem egy gázturbinás erőművel. Egy ilyen 5perc alatt szinkronba áll bármilyen működő hálózattal és nagy hatásfokú. Ha nincs is villany a régióban, gáz attól még csak akad...

Tudom, horror ára van, de egyszer már valahol "kukába mentek a Flash memóriák", tehát én elgondolkodnék ezen.

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#109) Reggie0 válasza SchumiBácsi (#108) üzenetére


Reggie0
félisten

Azt is bele kell szamolni, hogy hany evente mennek emiatt kukaba a memoriak es mennyibe kerul beszerezni es fenntartani egy rendszert es meg azt is hozzaszamolni, hogy a biztosito hany %-at fedezi a karnak. Nem biztos, hogy megeri, biztositas meg amugy is kell.

(#110) Pug: Akkor ez nem a szokasos magyar felvezeto mernoki palya.

[ Szerkesztve ]

(#110) Pug válasza Reggie0 (#107) üzenetére


Pug
veterán

Customer Supply, Supply Planning, Allocation, Logistics, etc.
Nem wafer fab vagy backend assembly line mellett huztam az igat, de end-to-end azert ugy erzem meg van a kep a Semi SC-rol.

Annyit allithatok, hogy egy power outage miatti shutdown onmagaban nem okoz physical damage-et egyik equipment-ben sem. (ha igen, akkor ott meg mas is tortent, egyedul nem megy)

Nalunk mult evben wafer fab-ban egy nitro tank rogyott ossze, na attol volt fizikai serules, persze "csak" a pipeline-ok rogytak meg es lehetet a cleanroom-ot suvickolni. Nem volt kellemes moka, foleg a kieso termeles olyan anyagokbol, amik alapbol mar a legnagyobb allocation issue-t okoztak elotte.

Szoval nem, egyetlen egy cegnek sem "jo buli" egy production plant-ben torteno incidens...

(#111) SchumiBácsi válasza Reggie0 (#109) üzenetére

Tudom kicsi vagyok, de amikor becsókolt a villám a gépnek és gyakorlatilag semmi gondot nem okozott, csak a hálókártya lyukadt ki, kapott is új különálló kártyát és ugyanazt a lapot, hogy ha még nyűgje lesz azonnal berakom alapon. 1hónap múlva nyűgje lett és alaplapcsere - probléma nem oldódott meg, ezért egy kölcsön gépet raktam át az enyémbe alkatrészenként mire végül kijött hogy a táp megfőtt mert instabil.

Ekkor megszületett a szünetmentes illetve szünetmentesek 5lete ami akkoriban egy full extrás monitoros irodai gép árát emésztette fel, ugyanis egy line-interactive konstrukció visz szinte mindent, a PC-t dedikáltan egy on-line UPS. Van még ezen kívül védelem és még a villanyórába is került úgymond közepes védelem. Utóbbi már nem csak a PC-ért hanem mindenért. 2-3évente cseréltem az UPS korszak előtt tápokat mert egyszercsak nem indult a gép.

A komolyabb UPS korszakban még nem volt táp csere, mert a hálózati szarságok nem cseszegetik a PC-t a többi dolgot meg nem zavarja ami a másik fejletlenebb UPS-en van...

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#112) enté válasza GoldhandRent (#32) üzenetére


enté
csendes tag

Képzeld el hogy kapaszkodsz egy fán és egy másodpercig elfelejesz kapaszkodni. Csupán egy másodpercig. Utána tudod ugyanott folytatni?

(#113) Reggie0 válasza SchumiBácsi (#111) üzenetére


Reggie0
félisten

Johat, mas otthonra UPS-t venni, amugy nekem is egy 2kVA-s online van, ami minden fontosat visz :) De azert otthon sincs mindenkinek UPS, legtobb embernek nem kell, hogy aramszunet eseten passzianszozni tudjon, meg megmaradjanak a sutireceptek. Egyszeruen tul sok penzt emeszt fel a haszonhoz kepest, igazabol csak ez szamit a vedelem kivalasztasanal.

[ Szerkesztve ]

(#114) Stark555184


Stark555184
csendes tag

Nem biztos hogy a témába vág de azért ez is elég szomorú. https://m.hvg.hu/tudomany/20190702_japan_export_del_korea_samsung_lg_apple_huawei_lenovo

Ha ez igaz akkor a ram árak is emelkedhetnek. Bár bízok benne hogy nem így lesz.

Az élet csupán előjáték a halálhoz

(#115) ATi GAMES


ATi GAMES
tag

Remek, akkor ősztől legkésőbb megint jön az áremelkedés... :(

YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCPOOVQF1ff2oAL3strJ_5Uw

(#116) Zolik válasza putti (#50) üzenetére


Zolik
senior tag

Könnyen ki lehetne deríteni az igazságot, az áramszolgáltató egyértelműen láthatja hogy valóban nem volt-e fogyasztás az érintett gyárakban vagy csak kamu az egész.

Meg miért a vevőkkel akarják megfizettetni a kiesett termelést? Verjék le a saját biztosítójukon vagy az áramszolgáltatón! Kb mintha egy zöldség feldolgozóban áramszünet miatt megrohand az összes cucc és ez miatt felvinnék az árakat a paraszt meg fizessen!

Plusz ugye nem kevés SSD van raktáron világ szerte, azok árát miért befolyásolhatná?

A tavalyi RAM árakból kiindulva ezek bármire képesek egy kis profitért, szóval érdemes most venni aki akar fejleszteni.

'' Árpád biztos jó munkásember..., vót valamikó ''

(#117) Raymond válasza Zolik (#116) üzenetére


Raymond
félisten

Latom van itt a topic-ban konteo akarmennyi... :U

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#118) Zolik válasza Reggie0 (#113) üzenetére


Zolik
senior tag

Az árvédelmi töltéseket se azért építik mert haszont hoz. Lehet 10 évig nem lesz rájuk szükség, aztán meg 10 év múlva jön egy akkor árvíz ami - ha nem lenne ott a töltés - milliárdos károkat okozna az elöntött területeken. Persze lehet arra alapozni hogy úgyse fog kelleni, meg pénz pazarlás, aztán mikor baj van megy a sírás hogy de jó is lett volna!

Ahogy egy tartalék generátor se termel pénzt, de most megmentett volna jó pár millió dolcsi értékű gépet.
Mi van ha épp akkor van tűz a gyárba? A szivattyúk nem tudnak beindulni és hogy eloltsák a tüzet és szépen leég a gyár.

Ez akkor is totál felelőtlen magtartás ha már csak munkavédelmi szempontból nézzük.

'' Árpád biztos jó munkásember..., vót valamikó ''

(#119) Pug válasza Zolik (#118) üzenetére


Pug
veterán

Csak hogy egyre reagáljak a tonnányi blődség közül.

Lokális telepített basic tűzbiztonsági rendszerek alapesetben túlnyomással működnek, nem kell semmilyen szivattyú az üzemelésükhöz.

Gyors kérdés, láttál már akár egy (akármilyen szegmensben lévő) gyárat is belülről?

[ Szerkesztve ]

(#120) --ka válasza Zolik (#116) üzenetére


--ka
senior tag

"Meg miért a vevőkkel akarják megfizettetni a kiesett termelést?"

Egyszerű a válasz: mert megtehetik, ezért meg is teszik.
Ugyanakkor - és ez több mint 25 év tapasztalata részemről - a raktáron lévő termékek ára is mindig felment, ha volt valami zűr (HDD, memória).
(Emlékszem, a '90-es évek elején itthon a memóriának napi ára volt, voltak érdekes helyzetek.)

"... test, lélek, szellem - anyag, energia, információ - tudás, bátorság, becsület - tény, igazság, valóság - belőle, benne, általa..."

(#122) SchumiBácsi válasza Reggie0 (#113) üzenetére

Nekem az UPS kifejezetten a biztonságos(abb) leállításhoz kell csak. Vagy ha jön egy nyárias "gyorsvihar" áthidalok velük úgy, hogy kihúzom a netet és a konnektort is legfeljebb 15percig.

Az on-line UPS ezen kívül eltünteti az összes nem odavaló szart a jelből, mert váltóáramot egyenirányít, majd ismét váltóáram lesz ami már normális - kb. ennek is köszönhető hogy nincs táphiba. UPS előtt volt olyan hogy kikapcsolt állapotban ütötte ki a tápot egy frankó áramkimaradásból való visszakapcsolással járó lökés.

Továbbá a másodperces áramszünetekkel járó hajtépés is megszűnt. Cimborának veszett már oda partíciója egy ilyenbe. Nem szeretném átélni ;]

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#123) Zolik válasza Pug (#119) üzenetére


Zolik
senior tag

És mi okozza a túlnyomást? Szerinted a nyomás szabályzás mindenféle elektronika nélkül működik?
Az a tonnányi blődség hogy téged meg lehet etetni mindennel amit ír a média.
Nem tudtam hogy így vágod milyen egy gyár kínába (ahol alapból köpnek mindenféle biztonsági és környezetvédelmi előírásra). Persze amikor baj van és katasztrófa történik akkor meg a hajadra kenheted az okosságodat.

'' Árpád biztos jó munkásember..., vót valamikó ''

(#124) --ka válasza #32839680 (#121) üzenetére


--ka
senior tag

"Ami miatt jol meg is buntettek a gyartokat."

Igen, kaptak büntit a memória kartell szereplői.
Arra viszont nem emlékszem, hogy bármelyik nagy- vagy kiskereskedőt megbüntettek volna, mert felárazta a készletet. :Y

"... test, lélek, szellem - anyag, energia, információ - tudás, bátorság, becsület - tény, igazság, valóság - belőle, benne, általa..."

(#125) Pug válasza Zolik (#123) üzenetére


Pug
veterán

Nem tudom, hogy a gravitációról hallottál-e már, esetleg találkoztál olyan műtárggyal, amit úgy hívnak, hogy víztorony. Ha igen, akkor gondolom az elv is megvan, hogy miért folyik a csapból a víz. Az alapelv itt is ugyan az.

Nem tudtam hogy így vágod milyen egy gyár kínába.

Jól mondod, egészen idáig nem tudtad, most már tudod. Múlt évben fejeződött be elégé nagy beruházásunk (pontosabban már csak előző munkahelyem beruházása) Guangdong-ban.

(ahol alapból köpnek mindenféle biztonsági és környezetvédelmi előírásra).

Aham, mesélj még, és kettőnk közül én kajálok be mindent, amit a média elém szór. :U
Mondom, én tapasztalatból beszélek.

Te láttál már belülről Semi gyárat? Vagy csak bármilyen production plant-et?
Khm.. erősen kétlem.

[ Szerkesztve ]

(#126) ukornel válasza Raymond (#43) üzenetére


ukornel
aktív tag

Érdekes ez a leírás, de néhol olyan költői túlzásokra ragadtatja magát a szerző, hogy az már gyanús.
Amit a kapacitív membrános nyomásmérők és a turbópumpák tönkremeneteléről ír, egyszerűen nevetséges. Amúgy, általánosan igaz lehet, hogy a CDG-nek két órába is beletelhet, amíg kiegyenlítődik - na de egy 13 perces kimaradás után is? Furcsállnám.

A munkahelyemen van sok m3-nyi nagy- ill. ultranagy vákuumos kamránk és csövünk; sok tucat turbópumpa működik. A turbók valóban tönkremennek egy véletlen, működés közbeni nyomásnövekedéstől - de épp ezért alap, hogy erősen védjük a fellevegőzéstől (a gate valve-ok áram nélkül automatikusan lezárnak), pedig mi nem profittermelő cég vagyunk. Nagyon csodálkoznék, ha egy félvezetőgyártónál másképp lenne. Amiről tehát az ismeretlen vákuumtechnikus kolléga ír, az egy hibásan, vagy felelőtlenül tervezett vákuumrendszer. Erre hivatkozni parasztvakítás.

Szintén van pár ezer m2-nyi ISO7, ISO8 tisztaterünk kontrollált hőmérséklet és páratartalom értékkel. A szükséges gépészet rendkívül nagy helyet foglal el és jelentős a fogyasztása.
A Fab-okban ennél sokkal nagyobb alapterületen sokkal tisztább légkört biztosítanak, ami sokkal-sokkal nagyobb légcserét igényel, arányosan nagyobb gépészettel.
Ezek alapján úgy gondolom, hogy egy Fab áramfogyasztásának tetemes részét a légtechnika és az üzemcsarnokok klimatizálása viszi el.
Kérdés, hogy egy negyedórás áramkimaradás miatt elmászhatnak-e annyira a levegő tisztasági, hőmérsékleti paraméterei, hogy az összes, gyártósoron levő ostyát tönkremenjen?
Nehezen hinném.

Az igazán kritikus folyamatok (gépek biztonságos leállítása, hűtőközeg keringtető szivattyúk működtetése, adatmentés, szelepek lezárása stb), amelyek biztosítják, hogy az eszközök működőképesek maradjanak, és a munkadarabok java része megússzon egy átmeneti üzemzavart, messze nem igényelnek akkora betápot, mint a gyár üzemszerű működése. Pár százalék tartalék kapacitásból meg lehet menteni a gépeket és a gyártott termékek java részét.
Nincs szó 10 meg 100 MW tartalék igényekről.
Szünetmentes tápot sem azért veszel, hogy pont áramszünet alatt izzaszd órákig az SLI-be kötött csúcskártyáidat hajszárítás közben, hanem hogy 5-10 perc múlva adatvesztés nélkül biztonságosan le tudjon állni a géped.

Azt a részt készséggel elhiszem, hogy épp a maró anyaggal kezelt waferek, amiknek nem mindegy, hogy +/- 1 percet állnak a vegyi atmoszférában, egy ilyen kimaradásnál mennek a kukába.
De épp ez a szorosra szabott időkorlát teszi hihetetlenné, hogy a sok hónapos processz minden egyes lépésénél tartó minták tönkrementek.
Az eljárás számos további fázisa (pl levilágítás, beállítás, oldószeres lögybölés, vagy akár egyszerű továbbítás), így első blikkre nem tűnnek olyan kritikusnak, hogy megoldhatatlan legyen a gyártósor olyan átgondolt, biztonságos kialakítása, ami megelőzi egy rövid kimaradásnál a visszafordíthatatlan károkozást.

(#127) Dyingsoul


Dyingsoul
veterán

Beleolvastam a hozzászólásokba, próbáltátok keresni a hiba okát, megoldásokat a betáplálásra és hoztatok példákat más gyárakról is.

Egy dolgot viszont nem láttam felbukkanni:

Mi a helyzet a biztosítással? Ilyen gyárakra nincs valami biztosítás vagy az áramszolgáltató felől vagy egyéni biztosítótól? Áramszolgáltató az ilyenek után nem fizet kötbért? Csak mert ha a gyárakat így hazavágja egy kisebb áramszünet is, akkor azért már
A: vagy úgy alakítják ki a gyár áramellátását, hogy legyen B és C tervük is kimaradás esetén.
B: olyan szerződést vagy biztosítást kötnek ami fedezi vagy jól közelíti egy ilyen hiba eset okozta kárt.
Ezzel most lehet butaságot mondtam, ha valaki tud okosat a témában megköszönöm ha hozzáteszi.

- Szakmai kérdésekre privátban nem válaszolok, mivel másoknak is hasznos lehet. Erre való a szakmai fórum! -- YT: youtube.com/dyingsoulgaming -- FB: facebook.com/DyingsoulGaming/ Stream: http://twitch.tv/dyingsoul

(#128) mepet


mepet
addikt

(#129) nullpoint


nullpoint
senior tag

-Figyejjé' má', ha ez a gépsor áramkimaradás miatt leáll az nagy problémát okoz?

-Igen.

-Jó akkó' nem szerelünk be semmilyen védelmet ilyen esetekre.

kdvsdmnkrvndttrlgsdnhzzszlsmt

(#130) Depression válasza Pug (#119) üzenetére


Depression
veterán

Csak hogy egyre reagáljak a tonnányi blődség közül.

Senki, az egész milliárd dollárnyi gyárban nem volt felkészülve egy 10 perces áramkimaradásra...
Képzeld, mi fel voltunk rá készülve, és a munkások pár percen belül nekiálltak takarítani, mert termeléskiesésen kívűl semmi sem történt. De volt tervünk ilyen esetre.

Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

(#131) Egon válasza Zolik (#123) üzenetére


Egon
nagyúr

Legalább a hírt elolvasnátok rendesen. :U
Milyen Kína?!? :U

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#132) Pug válasza Depression (#130) üzenetére


Pug
veterán

Ad1: Idézz kérlek tőlem egy HSZ-t is, amiben azt írtam, hogy a production-ben ne kellene (és ne lennének failsafe-ek beépítve).

Ad2: Cleanrom-ban történő szennyeződés esetén (ha volt ilyen a mostani esetnél, valószínűleg volt) nem fogsz nekiállni "csak úgy takarítani". Gondolom az általad említett leállás nem járt cleanroom-ot érintő szennyeződéssel, de javíts ki ha tévednék.

Ha esetleg vennéd a fáradtságot és visszaolvasnál akkor értő olvasás mellett lehet feltűnne, hogy én speciel az agyatlan konteo áradatban két dologra próbáltam rávilágítani:

- Power outage-ből fakadó gyártósor leállás (önmagában) nem okozhat equipment damage-t egy Semi production line-on (persze más biztosító berendezések hibája mellett természetesen lehetséges

- Egyetlen cégnek sem "buli" a termelés kiesés

Ha ezekre szeretnél és tudsz és érdemben reagálni, akkor várom a válaszod. :R

(#133) #64791808 válasza Pug (#132) üzenetére


#64791808
törölt tag

"Egyetlen cégnek sem "buli" a termelés kiesés"

Mindenben igazad van (?), de a fenti mondattal vitatkoznék. Ez nagyon nem ennyire egyszerű ma. Ha ez ürügy lehet árfelhajtásra például, akkor nagyon is buli egy ilyen kis kiesés.

(#134) ukornel válasza Dyingsoul (#127) üzenetére


ukornel
aktív tag

"Beleolvastam a hozzászólásokba [...] Egy dolgot viszont nem láttam felbukkanni: Mi a helyzet a biztosítással?"

Többször is felbukkant; ajánlom a topik korábbi hozzászólásait:
Reggie0: 66.hsz., 71.hsz., 109.hsz.;
zdanee: 67.hsz.;
ttt: 94.hsz., 97.hsz.,
Pug: 95.hsz.,
Zolik: 116.hsz..

[ Szerkesztve ]

(#135) Pug válasza #64791808 (#133) üzenetére


Pug
veterán

de a fenti mondattal vitatkoznék. Ez nagyon nem ennyire egyszerű ma. Ha ez ürügy lehet árfelhajtásra például, akkor nagyon is buli egy ilyen kis kiesés.

Árfelhajtás gyártó részéről, production loss miatt?
Akkor nézzük, hogy hogyan is működik ez nagy vonalakban (tényleg csak vázlatosan):

- Főbb, strategic customer-ek esetén: Ár based on contract, általában 1-2 éves revision period-dal. Semi business-ben ha gyártástechnológia marad változatlan akkor az adott termékre a revision-nél általában árcsökkentés van és nem emelés (persze allocation esetén meg lehet próblkozni emeléssel, de nem egyből, hanem amikor a contract engedi és függ attól, hogy mekkora supplier vagy a piacon, van e replacement product konkurensnél, etc). Szóval itt biztosan kiesik az azonnali áremelés és nagyon később sem fogsz emelni, kivéve, ha kb monopol helyzetben vagy a picaon.

- Más de nem top strategic direct customer-ek esetén: ár szintén based on contract, egyből nem emelhetsz. Féléves/éves, esetleg quartely quoted price szintén contract alapján szabályozott időközönként. Egyből itt sem tudsz emelni és továbbra is játszik, hogy a customer a Semi-ben a folyamatos ár csökkentést várja el.
Ha market leader vagy, vagy full monopol, akkor lehet esetleg nyomni felfele az árakat.

- Distibrutorok esetén: quoted price vagy egy adott volume-ra, vagy quarterly (lehet persze akár ritkább esetekben féléves is), ha nem futott ki a korábban quoted mennyiség vagy járt le az idő periódus, szintén nem tudsz egyből emelni.

És itt jön a lényeg, alapesetben törekszel a 100% kapacitás kihasználáshoz, target minimum általában 95%.
Tehát a kieső termelésed nem igazán tudod behozni, vagyis az ott kiesett QTY értéke sales loss (nem tudsz annyit emelni, hogy az itt kiesett összeget visszahozd, főleg hogy volume tekintetében általában a strategic customer-ek a legnagyobbak és ott tudsz legkevésbbé árat tornászni).

Ha az első kategóriának nem tudsz szállítani a kiesés miatt és ezzel line down-t okozol, akkor jön biza a bünti. Csak hogy érzékeltethessem ennek anyagi oldalát. Pár éve Conti-nál ez 15K USD per hour volt.

Termeléskiesés a JIT mentalitás miatt az esetek 90%-ban supply shortage-et jelent. Ergó mész szépen allocation-be, ami nagyon kellemes plusz workload az egész supply chain-nek. Általában vagy több burnout, vagy plusz FTE, vagy nagyobb fluktuáció. Szintén plusz loss, anyagi és/vagy knowledge szempontjából.

Ezek alapján még mindig akkora bulinak tűnik? :U

[ Szerkesztve ]

(#136) Depression válasza Pug (#132) üzenetére


Depression
veterán

Érdemben csak annyi a kritikám, hogy szinte lehetetlen, hogy egy ekkora cég nincs tisztában egy áramkiesés kockázatával. Egy áramkiesés még csak nem is vis major.
A mi példánkat csak azért hoztam fel, hogy nem csak le volt írva, hanem minden szinten oktatva volt, és tudták az emberek, hogy ilyenkor mi a teendő.
Az, hogy emelkedni fognak az árak, annyira nem zavar, nem vagyok nagy bevásárló, egyszer pár ezer forint nem fog földhöz vágni.
De ha részvényes lennék, addig verném az asztalt, míg fejek nem hullanak. Mert ezek szerint te is tisztában voltál már az eset előtt is azzal, hogy egy ilyen 10 perces áramkimaradás mivel jár. Akkor a döntéshozó? Abban hitt, hogy eddig megúszták, jó az így?

Továbbá egy ilyen áramkimaradás esetében nem kell a 100%-os termelést fenntartani, egy értékmegörző programnak gondolom sokkal kisebb a teljesítményigénye.

Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

(#137) kisza25


kisza25
félisten
LOGOUT blog

még jó, hogy bevásártam:D én cunamira, árvízre, tájfunra, vagy hasonlóra számítottam, de egyben biztos voltam, valami lesz, mert alacsonyak az árak:D

Eladó Tarrington House TH AD3020 páramentesítő, használt, jó állapotú. Ár: 25000Ft 600W Napi akar 20liter 3,5 literes tartály Max 52 m² 30cm x 35cm x 52cm 14kg

(#138) SchumiBácsi válasza kisza25 (#137) üzenetére

Csak öt dologra nem számítottál:

1.: földrengés
2.: meteorit becsapódás
3.: háború
4.: velociraptor támadás
5.: földönkívüli invázió

;]

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#139) Sinesol


Sinesol
veterán

A kommentek alapján ide kéne jönni a Toshibanak, a 10 millió fotelszakértő országába, ahol mindig mindent is jobban tudnak a szakembereknél. Pár Ph-s tagot elvinnének és soha semmi probléma nem lenne. ;]

Annyira megnézném, amikor a káreset vaskos dokumentációját elérakva megkérdeznék az adott tagot, hogy akkor mégis mi a megoldás hasonló esetekre, ő pedig csak annyit nyögne, hogy : Hát...öööö.. :D

[ Szerkesztve ]

(#140) kisza25 válasza SchumiBácsi (#138) üzenetére


kisza25
félisten
LOGOUT blog

A B tervben szerepeltek ezek is:P

Eladó Tarrington House TH AD3020 páramentesítő, használt, jó állapotú. Ár: 25000Ft 600W Napi akar 20liter 3,5 literes tartály Max 52 m² 30cm x 35cm x 52cm 14kg

(#141) [CS]Blade2


[CS]Blade2
addikt

Én elhiszem, hogy VÁRATLAN volt az áramkimaradás. Ált. tudják előre, és akkor lekapcsolják a gyárat még időben. Most ráfikkantottak, de közben a világ legmázlistább cégei, mert ilyen áramkimaradás jöhetne akár negyedévente, és akkor lósz*rt nem termelnének.

A márkanévre nézve ciki a dolog, hogy ennyire lutrin tudnak gyártani. Nem tudom, hogy ki merne tőlük 42 exabájtnyi cuccot rendelni 3 hónapos határidővel, ha ekkora szórással tudnak termelni. Csak 36 lett, maradhat?

Kicsit szerencsétlenek, akkor bepakolják az üres wafereket, minden fa..a, mindent rendbe hoztak, indulhat újra a termelés, aztán 1 cm-nél megint elszáll az egész a p.....ába, és kuka az összes.

Ha valaki ez miatt felel is, az tuti, hogy nem alszik 1 percet sem. Bármelyik másodpercben elszállhat a fo..tos gyárukban 6-9 exabájtnyi NAND.

(#142) hellboy


hellboy
csendes tag

A legjobban az tetszik, hogy még a 13-s számot is sikerült elérni.
Milyen szerencsétlenség :)

Úgy gondolom, hogy hiába termel jól a Samsung ők is árat fognak emelni.
Aztán odafigyeljenek, nehogy a végén kiderüljön a kartelezés is.

"Critically a lot of these processes are done at low vacuum (like 10 mTorr) and often with toxic gases or worse, pyrophoric gasses that explode on contact with normal air, like silane. Everything is closely timed, and you have to carefully maintain 1) the pressure of the chamber, 2) the rate of incoming substance(s). ..."
Nem hiszem el hogy ilyen gyártási feltételek mellett az áram kimardás bagatel dolog és
nincs egy megszakító rendszer ami már pár perces árámszünet esetén leállítja a gyártósort,
vagy annak csak a problémás részét.

"sok irodában megfordulok... Gondolom megbízhatóak"

(#143) #64791808 válasza Pug (#135) üzenetére


#64791808
törölt tag

Igen, mert még mindig csak a termelési és könyvviteli oldalát nézed, a marketinget és a PR-t nem.

Egyébként pedig kurva fárasztó a fele angol-fele magyar szöveget olvasni, az angolul írt szavaidra van ám magyar megfelelő.

(#144) Pug válasza #64791808 (#143) üzenetére


Pug
veterán

Igen, mert még mindig csak a termelési és könyvviteli oldalát nézed, a marketinget és a PR-t nem.

Fejtsd ki kérlek ez alatt mit értesz.

Leírtad, hogy szerinted egy chip gyártócégnek lehet jó üzlet egy termelés kieséssel járó incidens.
Én leírtam, hogy nem és, hogy miért nem. (Price quoting és Price contracting meg nem termelési folyamat, hanem Sales és Business (plusz Audit és Controlling szemponjából meg Contract Managemenet).

A fentebbi mondatodnak így nem igazán látom értelmét az általad felvetett beszélgetésben, de biztos kifejted.

[ Szerkesztve ]

(#145) GoldhandRent válasza enté (#112) üzenetére


GoldhandRent
őstag

hát nem feltétlenül esek le a földre...
ha a kisujjam körmén lógva felejtek el kapaszkodni, akkor van földre esés, de ha nem lógva kapaszkodok... szóval, ha nem lógok, hanem kapaszkodok, akkor tudom korrigálni a hibámat :) esetleg egy kicsit megijedek, meg megrántom a karom.. de ennyi.. maradok a fán

De hagyjuk ezt.. már megtörtént.

-

(#146) GoldhandRent válasza ukornel (#126) üzenetére


GoldhandRent
őstag

egy egy nagy +1
Nem tudom konkrétan mennyi időt vesz igénybe egy-egy állomás, de az időkritikus folyamatokat simán át kéne tudni hidalni. A maratás, és a levilágítás rettentő kényes..
Ez a kettő pedig (legalábbis annál a méretnél, amivel én dolgoztam) csak pár percet vesznek igénybe, így a szünetmentesség megoldható volna.

Szállításnál meg nem hinném, hogy a robot, vagy a futószalag ledobja magáról a wafert áramszünet esetén.

-

(#147) mepet válasza Pug (#144) üzenetére


mepet
addikt

Szerintem ilyesmire gondolt, mint PR: ha a boltban egy 2terás Toshiba SSD 80ezer, pedig egy éve még 250ezer volt, az bizony rossz üzenet a vásárlóknak. Azt üzenik vele: "ne vegyél ilyet, mert jövőre a harmadát fogja érni". Meg azt üzenik vele: "harmadába kerül, így biztos, hogy kiderült, mégsem olyan jó minőség, mint azt gondoltuk egy éve". Meg még azt is üzenik vele: "tavaj jól átvertelek a 250ezres ssd-vel, indokolatlanul drágán adtam, de háháháháhá jól megszívtad te gyökér". A vásárlók az ilyen üzeneteket megértik és nem szeretik. Sokkal-sokkal szívesebben fizetnek 3-szor annyit, annyi a lényeg, hogy azt higyjék, jól jártak.

(#148) Pug válasza mepet (#147) üzenetére


Pug
veterán

Az ugye megvan hogy az 1.0-ás retail vásárló lelkivilága elégé sokadalagos szempont ezen gyártóknak :U

Sokkal-sokkal szívesebben fizetnek 3-szor annyit, annyi a lényeg, hogy azt higyjék, jól jártak.

Kik, az agyhalottak? :F

Ad1, ezek a gyártók nem retail piacra dolgoznak (elsődleges piac B2B, és distributorok kb a legalján)
Ad2, továbbra is a legnagyobb blődség azt hinni (de állítani meg még nagyobb), hogy egy gyártónak megéri egy termelés kieséssel járó incidens.

Más, konkurens gyártónál lévő ilyen incidens viszont már nagyon is szerencsés. ;]

[ Szerkesztve ]

(#149) mepet válasza Pug (#148) üzenetére


mepet
addikt

Ad 1. Van róla adatod, hogy az adott gyárban lévő SSD-k hány %-a ment a consumer piacra? Vagy ez csak hasraütés alapján?

Ad1. Most biztosak vagyunk benne, hogy SSD hiány lesz, drágulás jön. Tehát most megéri venni. Akkor is, ha már volt drágulás, mert így most többet lehet spórolni a jövőbeli árhoz képest, mint amennyit buksz a tegnapi árhoz képest. A vállalatok is így gondolkodnak egyébként, mivel nekik is előre kell gondolkodni.

Ad2. Ezt szuperül summáztad amúgy, akkor a topic 90%-a blőd. Ennyi, nincs is miről beszélni tovább, az internet zárható mára.
Tuti véletlen volt az egész és pont, kész. :))

(#150) Pug válasza mepet (#149) üzenetére


Pug
veterán

Tehát most megéri venni. Akkor is, ha már volt drágulás, mert így most többet lehet spórolni a jövőbeli árhoz képest, mint amennyit buksz a tegnapi árhoz képest.

:Y :Y :Y

Elolvastad a 135-ös hsz-em, vagy csak nyomod a konteo hsz-eket read-only módban? :U

A vállalatok is így gondolkodnak egyébként, mivel nekik is előre kell gondolkodni.

Go back to 135-ös hsz:

- szerzőzédes ár időre vagy volumenre vonatkozóan
- quoted price szintén időszakra, vagy volumen-re

Tudom, hogy nehéz megérteni, de nem úgy megy B2B esetén, hogy máról holnapra felverem az árat...

[ Szerkesztve ]

(#151) SchumiBácsi válasza hellboy (#142) üzenetére

"Nem hiszem el hogy ilyen gyártási feltételek mellett az áram kimardás bagatel dolog és nincs egy megszakító rendszer ami már pár perces árámszünet esetén leállítja a gyártósort, vagy annak csak a problémás részét."

Hogy állítsanak le valamit ami már egyszer leállt és tele van kulcstartóval? :D

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#152) Depression válasza Pug (#150) üzenetére


Depression
veterán

Ezt írd le létszi ebbe [link] a topicba is, ahol a cikkben is szerepel, hogy a katasztrófa még le sem zajlott teljesen, a bolti készletek is 2-300%-os áremelkedést értek el.
Ez akkor nyereséges, ha le sem álltak, vagy hamisak a tönkrement készletekről a hírek. Most nem olvastam mindennek utána, de furcsa, hogy az első cikkek erről kb. 2 héttel az áramkimaradás után jelentek meg.
Ismerem a nagyüzemi vezetőket és ügyvédeket, nagyon is felnézek rájuk, mert tényleg minden hájjal, és ésszel felvértezettek. Kis áramszünet, kiesett mondjuk egy heti termelés, szóltak a wd-nek, hogy kicsit csúsznak, majd megbeszélték közösen, hogyan lehet ebből hasznot húzni.
Vettem részt hasonló tárgyaláson (autóipar), köpni, nyelni nem tudtam, mert én sajnos túlságosan is egyenes ember vagyok. De attól még felnéztem rájuk, hogy így jár az agyuk.

Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

(#153) #64791808 válasza Pug (#150) üzenetére


#64791808
törölt tag

Nagyon messze vagyunk már attól a világgazdasági modelltől, ahol az árat kizárólag a mikroökonómiai szempontok határozzák meg. A fél világ arra épül, hogy a termelési költségek és az ár el legyen választva egymástól.

Én elengedtem dolgot. Annyira görcsösen nem akarod érteni, hogy akkor ne értsd.

(#154) mepet válasza Pug (#150) üzenetére


mepet
addikt

Igen, elolvastam a 135. kétnyelvű ömlengést. Nincs benne az, amit kérdeztem. :)

De maradjunk a fiktív történetnél, miszerint consumer piacra nem gyártanak. Tehát állításod szerint akár egy évre volt sok-sok megrendelésük előre. Sajnos nem tudják teljesíteni. Ilyenkor mi van? Kötbér? Ja nem, vis maior történt, tehát a szerződések érvénytelenek.
Tehát akkor kiesett x hónapnyi termelés. A jövőben pedig ugyanazokat a termékeket y%-al magasabb profittal adják el.
Szerintem az x és az y változók értékei úgy vannak kiszámolva, hogy jól járjon a WD. Úgy, mint a korábbi hasonló eseteknél is történt.

(#155) Pug válasza mepet (#154) üzenetére


Pug
veterán

Kezdjük ott, hogy nem azt mondtam, hogy consumer piacra nem gyártanak, csak ugye nem a végvevőkkel vannak üzleti kapcsolatban (disztribúció).

Sajnos nem tudják teljesíteni. Ilyenkor mi van? Kötbér? Ja nem, vis maior történt, tehát a szerződések érvénytelenek.

Értem, hogy szerződések közelében nem jártál még, ami egyáltalán nem baj, csak akkor legalább ne lennél ennyire magabiztos a teljesen fals elképzeléseidben.

A partner fontossága alapján lehet:

- szerződéses megállapodás, nem csak az alap Terms & Conditions él, hanem plusz vállalások, kötelezettségek, általában kemény bümtetések, ha nem tudsz teljesíteni)

- nincs külön szerződés, egyszeri PO-kal rendelnek (amit egy bizonyos áron befogadsz, egy megállapodott ár szerint, attól hogy az eredeti szállítási időt nem tudod tartani, árat nem emelhetsz rajta) itt a terms & Conditions él, ettől még ugyan úgy lehet szépen perelgetni

Leírtam már abban a HSZ-ben, amit elvileg elolvastál és neked csak ömlengés (csak ugye értelmezni sem ártana).

- a legnagyobb B2B vevők esetén olyan szerződések vannak, hogy a beszállitó oldaláról fakadó okok miatt csúszik meg úgy az ellátás, hogy az a partnernél termelés kiesést okoz, akkor biza a beszállító fizet, mint a katonatiszt

- Terms & Conditions-ben foglaltak alapján, már visszaigazolt megrendeléseket kitolhatsz (főleg kisebb disztribútorok, spot by vevők, one time per year customer-ek esetén játszhatod ezt bátrabban), persze a nagyobb disztributorok esetén, ha az adott disztributor egyik végvevője közben még valamelyik nagyobb B2B vevőd is egyben, akkor ott az adott megrendelés prioritása változik.

Az hogy az adott kapacitásból melyik megrendeléseket teljesíted (prioritás alapján) hívják allokációnak (amíg helyre nem áll a termelésed, a kiesett kapacitás miatti hiányt ki tudtad termelni, a félvezetőgyártásban előfordulhat, hogy éveki nem tudod kitermelni).

Amíg nem állítod le egyik főbb vevőd termelését sem, addig nem vagy annyira nagy bajban (ha monopol helyzetben vagy a piacon, akkor attól sem kell tartanod, hogy konkurenshez megy át, persze ettől még blama és plusz a büntik költségek, bizonyos vevői szegmensben ezt nem játszhatod el: Automitive, Aerospace, Military, stb).

Az allokáció akkor jó egy cégnek, ha folyamatos kereslet növekedés miatt alakul ki (amivel tud is tervezni) és nem akkor ha egy nem kívánt termelési incidens miatt.

Tudom, hogy az interneten nem igen szokás annak a belátása, ha az elképzeléseink nem állnak szinkronban a gyakorlattal, de amit fentebb én leírtam, az nem találgatás, konkrétan ez a munkám.

(#156) mepet válasza Pug (#155) üzenetére


mepet
addikt

Most kb annyit mondtál kb. 50 mondatban, hogy szerinted nem vis maior (bár nem fejtetted ki, hogy miért nem), hanem továbbhárítják a kötbért. Tehát megintcsak nem járnak rosszul.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.