Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) BazsiBazsi


BazsiBazsi
aktív tag

Jobb mintha leégett volna ;]

https://www.theguardian.com/business/2013/sep/06/china-fire-memory-chip-prices

(#2) voritibi


voritibi
csendes tag

Na, csak nem túl olcsó lett? ;]

(#3) Semplar


Semplar
őstag

Ki van ez találva! Épp mikor jönnének az "olcsó" sokrétegűek. ;]

“Don’t worry, nothing gets away here, the place belongs to the Mafia.”

(#4) Borisz76 válasza BazsiBazsi (#1) üzenetére


Borisz76
veterán

Vagy egy árvíz....

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#5) chopin42


chopin42
őstag

Micsoda véletlen...cunami épp nem volt kéznél?

Szakmai kérdések csak a fórumban...

(#6) Melorin


Melorin
addikt

Elég volt a cikk címét elolvasni máris egy újabb áremelkedésre adó okot láttam benne...

(#7) Televan74


Televan74
nagyúr

Ezt ​megszívjuk, Oszi.!? :D

Megyek veszek is gyorsan egy 1TB -os SSD -t! :C

[ Szerkesztve ]

Amikor nincs remény! Jusson eszedbe nincs isten, csak én!

(#8) macilaci78


macilaci78
nagyúr

Már megint a WD... Ej-ej, ha laposon vannak, árvíz, ha dombon, akkor áramszünet. Nincs szerencséjük. ;]

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#9) Pécsi gyerek


Pécsi gyerek
addikt

Azért bevehetnék azt a bizonyos lomposom. :W

Gigabyte b360 hd3+i5 8400+4×4 gb ddr4 2400 mhz+fsp 460 80+Gtx 1060 6 Gb +zalman z1 neo

(#10) MBazsee válasza chopin42 (#5) üzenetére


MBazsee
tag

Az nem, mert az máshonnan is látható, mint a tűz, az árvíz, vagy egyéb természeti katasztrófa.
Az áramkimaradás annyira nem látványos, szóval ezt akár havonta többször is el lehet játszani. :D

(#11) SunyaMacs


SunyaMacs
aktív tag

A QLC-s chipeket is el kell adni valahogy ;]
És igen, nem ismerik a szünetmentes tápegységeket

[ Szerkesztve ]

(#12) Armagedown


Armagedown
őstag

Muszáj lesz bevásárolnom az áremelkedés előtt :)

“If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed.”

(#13) --ka


--ka
senior tag

Pont' két hete beszéltük a kollégával, hogy hamarosan jön valami katasztrófa az SSD gyárakban, mert hirtelen nagyon olcsó lett. ...és tessék.
Komolyan mondom, hogy ez már vicc! :W

"... test, lélek, szellem - anyag, energia, információ - tudás, bátorság, becsület - tény, igazság, valóság - belőle, benne, általa..."

(#14) Lacika112


Lacika112
aktív tag

Nevetséges.....

Mindig kitalálnak valamit hogy árat emelhessenek, még nevetségesebb hogy ha tudják ez egy áramkimaradás mennyire kritikus tényező a profit egy részét nem luxuskocsira kéne költeni hanem generátorra.
Persze persze tudom amíg bekapcsol..... Hülye duma.

Gondolom a példát látva most a ramok már csak 2x annyiba kerülnek mint az "árvíz" előtt náluk is lesz valami :W

ha meghúzom a kocsidat az oc-nek számít?

(#15) nubu015 válasza macilaci78 (#8) üzenetére

Hát igen, szegényekre eléggé rájár a rúd, és egészen véletlenül mindig annak a cuccnak a gyártása körül történik valami gebasz ami épp nagyon olcsó. Erre mondják hogy szegény embert az ág is húzza. ;]

m.

(#16) tomazin


tomazin
veterán

Komolyan meg akarják ezt etetni valakivel? Ha ennyire érzékeny a dolog az áramkimaradásra, akkor egész biztos van legalább 5 akkumlátorszoba és 5 külön dízelgenerátor.

(#17) kakuk.tamas


kakuk.tamas
addikt

Elég szarul van megtervezve annak a gyárnak a villanyos rendszere... :DDD

Úriember vagyok, az a gecirendes fajta. ~ Győr ~  Apple iPhone 14 Pro  ~  Apple Watch 8 Cellular 45mm  ~ Xiaomi Mi Electric Scooter 3 ~ EBFEC VIPER MTB2 ~ Telekom 2000/1000 ~

(#18) 8th


8th
addikt

Vakuljatok parasztok. :DDD

(#19) tibaimp


tibaimp
nagyúr

Én azt nem értem, hogy ha egy áramkimaradás/szünet ilyen nagy károkat tud okozni, akkor erre nincsenek felkészülve? Dehogy nem! Nálunk a cégnél van vagy 5 aggregátor, de lehet keveset mondtam, akkor egy ilyen kaliberűnél nincs....valószínű....kapják be.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#20) Raymond válasza tomazin (#16) üzenetére


Raymond
félisten

Azt a par 10MW-ot ami az ilyen gyarnak kell azt nem generalod le semmilyen dizelgeneratorral.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#21) BazsiBazsi válasza Raymond (#20) üzenetére


BazsiBazsi
aktív tag

Mehetne mellé egy gen4 atomreaktor aztán uccu neki

(#22) tibaimp válasza Raymond (#20) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Olyan sok áramot használ, nem gondoltam volna.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#23) tomazin válasza Raymond (#20) üzenetére


tomazin
veterán

Nem tudom mekkora lehet az energiaigénye egy ilyen gyárnak, de naivan az gondolom, ha egy random youtube videóban találok olyat, ahol 6MW-ot előállítanak 3 kereskedelmi forgalomban kapható generátorral, akkor megítélésem szerint a par 10 is megoldható.
(bár az áthidalás, amíg beindulnak a generátorok ekkora mennyiségnél már nehezebben tudom elképzelni)

[ Szerkesztve ]

(#24) Jester01 válasza Raymond (#20) üzenetére


Jester01
veterán

Azért a kritikus részeknek (amitől tönkrementek a waferek) biztos lehetne elég áramot generálni. Plusz feltételezem eleve nem egy betáplálás van akkor hanem redundáns.

Jester

(#25) Raymond válasza tibaimp (#22) üzenetére


Raymond
félisten

Az ilyen meretu mint ez mar inkabb a 100MW fele kozelithet. Az aramkieses az egesz regiot erintette, gondolom ezert lehetett problema az is hogy hiaba volt egy masik aramszolgaltato is, teljes kieses volt a halozaton X kilometeren belul.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#26) #95904256 válasza tibaimp (#19) üzenetére


#95904256
törölt tag

Csak olyan helyeken kötelező generátorokat telepíteni ahol életveszélyt okozhat az áramkimaradás ( pl. bányáknál ). Más gyáraknál előfordul, hogy csak kötnek egy kártérítésre vonatkozó szerződést az áramszolgáltatóval, hogy az ő dolga biztosítani a szünetmentes betáplálást.

(#27) Badlof2k válasza Raymond (#25) üzenetére


Badlof2k
senior tag

Vagy meg keveset is mondtal a 100al , sok gyarnal mint ahogy itthon is bevett szokas a ket oldali betap hogyha elmegy kirandulni valamelyik legyen nafta , csak a problema ott szokott lenni hogy mindket oldalon vannak fogyasztok es ha hirtelen kap egy meg egy nagyfogyasztot a kor azis lehalhat a tobbi gyarat akarmit lehuzva 😁

"... kb kettot csapva a bossra siman egyhiteled ... "

(#28) kakuk.tamas válasza Raymond (#20) üzenetére


kakuk.tamas
addikt

Mi is megoldjuk a gyárban az áramkimaradásokat. Észre se vesszük. Szóval minden más csak kifogás...

Úriember vagyok, az a gecirendes fajta. ~ Győr ~  Apple iPhone 14 Pro  ~  Apple Watch 8 Cellular 45mm  ~ Xiaomi Mi Electric Scooter 3 ~ EBFEC VIPER MTB2 ~ Telekom 2000/1000 ~

(#29) GoldhandRent


GoldhandRent
őstag

Negyedéves termelés 16% veszett oda a 13 perces áramkimaradás alatt. Miért van egyben a negyedéves termelés 16%-a ?
Még az aznapit meg a kövinapit megértem.. de a negyedéves 16%-a ? ((~15 napot jelent))

-

(#30) Raymond válasza kakuk.tamas (#28) üzenetére


Raymond
félisten

Es nalatok is 100MW korul kell a mukodeshez?

(#29) GoldhandRent

Mert minden ami akkor a gyartosoron es az elokeszitesben volt dobhato ki es kezdheted ujbol a tobb hetes/honapos atfutast.

[ Szerkesztve ]

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#31) aelod


aelod
veterán

Hmm, "áramszünet". Lehet megint drágán adni a chipeket hurrá.
Mint anno a HDD-ket...

[ Szerkesztve ]

"It's simple, if it jiggles, it's fat."

(#32) GoldhandRent válasza Raymond (#30) üzenetére


GoldhandRent
őstag

Ha te tudod, hogy mi a folyamat, írd már le kérlek, nem tudom elképzelni mi okozhat ekkora kárt 13 perc alatt, ami újraindítva nem folytatódhat onnan, ahol megállt.
(mondhatod, hogy nézzek utána a gugliban, de ha tudod, akkor egyszerűbbnek gondolom tőled megkérdezni - másrészt ez mindkettőnknek jó, plusz biztosan mást is érdekel itt)

-

(#33) snecy20


snecy20
veterán

Ki mondta, hogy áremelkedés lesz az egész SSD szegmensben? :DDD

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#34) Raymond válasza GoldhandRent (#32) üzenetére


Raymond
félisten

A gyartas itt a nyersanaybol a kesz termekig hetekig/honapokig tart amikor az egyes lepesek pontos nyomas (vagy vakuum) alatt, pontosan idozitve es pontos homerseklet alatt tortennek raadasul megvan hogy milyen kornyezetben (gazok). Ha ez a folyamat megszakad akkor mindent ami a gyartasi folyamatban van dobhatsz ki mert lottek az egesznek.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#35) Lacika112 válasza Raymond (#30) üzenetére


Lacika112
aktív tag

Elektromos kemence van az egyik ex munkahelyemen, (ország első 5 villanyfogyasztójában volt akkoriban) 2 nap felfűteni ha kihűl, 5 évig ott dolgoztam, ez alatt volt kb 10-12 áramszünet, vannak dízel generátoraik amik ha áramszünet van röffentik is be.
Nem termeltek az idő alatt de a működéshez szükséges 750-950 fokot tartották a kemencék.

Fura hogy egy kis áramszünetet egy a fent említett giga gyár nem tudja megoldani alapszinten sem itt meg egy "gagyi" gyár megcsinálta........

Nem arról van szó hogy működjenek és fullon menjen a kézszárítótól a klímán át minden, de tényleg vicc a "kritikus" rendszerek ellátására sincs B tervük.

ha meghúzom a kocsidat az oc-nek számít?

(#36) adamssss


adamssss
veterán

Persze vannak balesetek meg veletlenek de azert valljuk meg h 1 eve megy a sopankodas a gyartoktol h tultermeles van es mi lesz a profittal...
Nem vagyok gyikember hivo de na...

Addig gyorsítottuk a világot míg mi magunk maradtunk le...

(#37) Thrawn válasza Lacika112 (#35) üzenetére


Thrawn
félisten

Egy ilyen gyárban sokkal bonyolultabb, precízebb és érzékenyebb gépek vannak, mint egy kemence :U

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#38) #95904256 válasza GoldhandRent (#32) üzenetére


#95904256
törölt tag

Az előbb kíváncsiságból utánaolvastam. Mire a wafer-ből chip lesz az 2-3 hónap! Addig több száz vagy ezer technológia lépésen megy keresztül a jószág. Van, hogy ugyanazon a gépen százszor is végig fut az alkatrész, mire végleges állapotba kerül. Szóval valóban, ha valami bukta van, akkor akár 2-3 hónapnyi anyagot lehet kukázni egyszerre.

szerk.: Itt egy leírás a folyamatról: Battling Fab Cycle Times

"So, using today’s lithographic techniques, the cycle times are increasing from roughly 40 days at 28nm, to 60 days at 14nm/10nm, to 80 to 85 days at 7nm. 5nm may extend to 100 days using today’s techniques, without extreme ultraviolet (EUV) lithography."

[ Szerkesztve ]

(#39) aelod válasza #95904256 (#38) üzenetére


aelod
veterán

Az okés de akkor miért nincs az áramkimaradásra protokoll egy ekkora üzemben?
Majd árat emelünk és az ügyfél viselje a terhet a kiesés után? :U

"It's simple, if it jiggles, it's fat."

(#40) Raymond válasza Lacika112 (#35) üzenetére


Raymond
félisten

De itt nincs olyan hogy kritikus meg nem kritikus rendszer, az egesz sornak allandoan mukodnie kell szuk parameterek kozott es a gyar allandoan tobb tiz MW-ot "eszik". Termeszetesen meg lehetne oldani hogy sose legyen kieses ugy mint majdnem minden mast is meg leet oldani, csak anyagi ertelme nincs. Te gyar vagy nem aramszolgaltato, az hogy legyen aram a beszallitod dolga es ugy is vannak a szerzodeseid megirva.

[ Szerkesztve ]

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#41) #95904256 válasza aelod (#39) üzenetére


#95904256
törölt tag

#26

(#42) GoldhandRent válasza #95904256 (#38) üzenetére


GoldhandRent
őstag

&34

Köszi !
A vákumos dolog az oké.. Meg valamiért a levilágításra sem gondoltam hirtelen..
Az UV meg nagy energiaigényű, szal..

De tényleg szomorú, h egy ilyenre nincsenek felkészülve :K

-

(#43) Raymond válasza GoldhandRent (#42) üzenetére


Raymond
félisten

Most neztem hogy volt egy nagyon jo hozzaszolas az egyik hirhez errol, van benne par erdekes technikai reszlet is:

If you're wondering how they lose $600M of stuff in just 13 minutes, I do vacuum engineering work (as one of the hats).

Generally a setup like this is miles and miles of 'robots'. Not humanoid, but hexagonal with a chamber on each side. Each chamber exposes the wafer to things to build it up (gold), things to etch it, things to cure it. You roll up some wafers, the robot in the center moves one into chamber 1, does a process, then moves it from 1 to 2 and puts a new one in 1, etc, till all of the wafers have gone through the station and are ready for another combined process at the next station.

Critically a lot of these processes are done at low vacuum (like 10 mTorr) and often with toxic gases or worse, pyrophoric gasses that explode on contact with normal air, like silane. Everything is closely timed, and you have to carefully maintain 1) the pressure of the chamber, 2) the rate of incoming substance(s). If you cure the wafers for only 3 minutes instead of 5, you lost the wafer. Now into this happy little juggling act you throw a power loss.

*Honestly, it doesn't matter whether you lost if for 13 minutes or 13 seconds, you're done.*

Your CDGs that measure pressure generally take two hours to get back to correct internal temperature, so they're reading wrong. That doesn't really matter anyhow because your valves failed and you either put not enough gas into the chamber or way too much. If you put way too much in now your chamber is contaminated. And your vacuum pumps all failed, so you lost pressure control. The turbo pumps spin at 75000 RPM and can't handle any amount of thick gas, so maybe you bombed them (shattered the fans). The computers controlling these don't like being hard powered down.

Worse, and this is low probability and means you designed something wrong, but if you got too much silane and it contacted air because your pumps are down, maybe your robot caught on fire. Probably not, but either way you have to check all your turbos, open up all your robots, remove the destroyed wafers, clean your chambers. Oh, and now you need to recover all those process computers.

Nightmare scenario.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#44) M@cika válasza aelod (#31) üzenetére


M@cika
őstag

Sajnos ez így megy. pedig már a 10 terás otthoni SSD-ről vízionált a fél világ. … magyar pénzben 50k-ért

Nasit a kis fehér medvének!

(#45) aelod válasza M@cika (#44) üzenetére


aelod
veterán

Mondjuk engem most perpill nem érint...
De a közeljövőben tervezek gépet összerakni és nem jó hírek ezek...

"It's simple, if it jiggles, it's fat."

(#46) kakuk.tamas válasza Raymond (#30) üzenetére


kakuk.tamas
addikt

Termelő gyár vagyunk, smt sorokkal, jópár MK5 1936-os kemencével, millió teszterrel, és egyéb finomsággal.
Szerinted? :D

Úriember vagyok, az a gecirendes fajta. ~ Győr ~  Apple iPhone 14 Pro  ~  Apple Watch 8 Cellular 45mm  ~ Xiaomi Mi Electric Scooter 3 ~ EBFEC VIPER MTB2 ~ Telekom 2000/1000 ~

(#47) Raymond válasza kakuk.tamas (#46) üzenetére


Raymond
félisten

Tehat nem :)

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#48) Lenry válasza Raymond (#43) üzenetére


Lenry
félisten

nah ezt tényleg érdekes volt olvasni :R

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#49) #95904256 válasza Raymond (#47) üzenetére


#95904256
törölt tag

Hm... Ha jól rémlik, akkor a Tesla tavaly épített ki kb. 1 millió dollár értékben egy 100MWh-ás akkumulátor telepet Ausztráliában. Szóval nem a megoldhatatlan és megfizethetetlen kategóriájú probléma egy ilyen gyárnak. Szerintem egyszerűen ezt a feladatot áttolták az áramszolgáltatónak, ők meg elbuktak. Itt nálunk Fehérváron is volt ilyen, mikor az IBM még gyártott merevlemezeket. Egy ilyen áramkimaradás után pár héttel teljesen "újragondolta" a betáplálást a szolgáltató.

[ Szerkesztve ]

(#50) putti


putti
aktív tag

Szerintem itt nem is volt véletlen az áramkimaradás, hanem előre megbeszélt és egyeztetett cselekedet volt annak érdekében hogy meg tudják növelni az árakat és magasan is tartsák. Tuti kiszámolták hogy egy ilyen húzással és a veszteség belekalkulálással is hosszabb távon ez sokkal nagyobb profitot fog eredményezni. Lehet túlságosan is eltúloztam a dolgot, de a mai pénzalapú társadalomban csak is a profit számít más nem. Az elmúlt 100 évben számtalanszor eljátszottak már ehhez hasonló dolgokat a világon csak más szegmensegben. Úgy látszik ezen a téren is kezd divatba jönni. Aztán majd az áremelkedéssel egyetemben remélem csökkenteni fogják a garanciális időt is mint árvíz esetén.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.