Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) janos666 válasza -=RelakS=- (#49) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Én még a 100Hz-es 50+50 BFI-t is tolerálom (LG OLED-en szó szerinti black frame), kb egy óra volt megszoknom elviselhetőre, majd másik pár óra elfogadhatóra. A 120Hz-es 60+60 BFI-t néhány hét után szintén nem is látom (tényleg meg kell néznem a menüben, hogy be van-e kapcsolva, vagy legalább széttárt ujjakkal lengetni a képernyő előtt a kezem).
A plazmákat is egyszer kellett megszoknom egy-két hét alatt, aztán hiába látom már őket alig, nem szoktam el tőlük, ugyan olyan villogás-mentesnek látom rajtuk a képet, mint egy BFI nélküli LCD-n.
Persze aki direkt a hibát keresi a BFI-ben és nem akarja megszokni, azt mindig zavarni fogja a 240Hz-es is.

A BFI-vel csak az az igazi baj játékhoz, hogy nem igazán VRR kompatibilis (bár valamennyire biztos össze lehetne hozni, pl. hogy mikor kimászik az fps a kijelzőpanel stabil VRR zónája alá, akkor nem egyszerűen duplázni kezdi a vezérlő a képkockát, hanem kifeketíti a másolatot és felcsapja a fényerőt a duplájára, de valóban nagyon trükkös, komplikált játék lenne, hogy ne vegyük észre a fényerő ingadozást, vagy hogy mikor kezd el villogni és mikor hagyja abba, mert a váltás feltűnőbb, mint hogy állandóan villog-e).

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#52) -=RelakS=- válasza janos666 (#51) üzenetére


-=RelakS=-
veterán

60Hz-et látom, ha nem kimondottan a képernyőre nézek, hanem mellé (régi CRT-s emlékek), amúgy pont nem zavar.
Változó képfrissítéssel talán úgy lehetne megoldani, hogy amikor a kép fele már le meg van jelenítve, akkor a felső sorokat el kell kezdeni kifeketíteni, így gyakorlatilag egy fél képernyőnyi adattal lenne tele folyton a kijelző. Szóval nem a háttérvilágítás villogna, hanem a képfrissítésbe kellene bevinni trükköt (kiírja a kijelzőre a következő sort, majd egyet töröl. Megint kiír egyet, megint töröl egyet, stb)

Itt streamelek játékot időnként: https://www.twitch.tv/relaks__

(#53) PuMbA válasza Freddy S (#47) üzenetére


PuMbA
titán

10-15 darab 65mm-es film lesz csak értékelhető 8K (például 2001: Space Odyssey, Lawrence of Arabia), azért meg felesleges az egészbe pénzt belerakni, mert a többi 10,000 darab film meg marad ugyanolyan minőségű :) A mostani 4K cuccok még 10 évig bőven elegek lesznek, mert még most sem minden mozifilm 4K, hanem csak 2K (1080p), mint a Star Wars 2 vagy 3.

[ Szerkesztve ]

(#54) Apollyon válasza PuMbA (#53) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Lawrence of Arabia

Ez a mai napig egy nagyon jó film! :K

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#55) janos666 válasza -=RelakS=- (#52) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Tartósan és magasan 60 feletti átlag fps mellé (pl. jellemzően 80-120 közt ingázva, csak néha, pontszerűen kiesve onnan, durván 100 köré átlagolva) szerintem már többet ér a VRR, mint a BFI. Viszont sokszor 30 felett (akár 45+, néha akár 60) van a valódi VRR range alja, és valahol valami duplázza a kisebb értéket. Márpedig alacsony fps mellett gond csak a mozgásélesség is BFI nélkül, ezért próbálnám én ide betuszkolni a --- mondnjuk úgy --- "adaptív BFI"-t (pl. 30 fps-t BFI-vel duplázni 60-ra, ami így beesik már pl. egy 45-90 VRR range-be, de a 30fps is csak annyira maszatos, mint a 60fps).

Ehhez minden egyes háttérfény lépcsőt pontosan abszolút értékű fényerőnek kéne tudni megfeleltetni, de ez nem lehetetlen, régen is volt már olyan prof. monitor, ami tudta ezt (százalék csúszka helyett cd/m^2 értéket lehetett betekergetni az OSD menüben, csak végig kellett mérni a gyárban, és bedobni egy apró LUT-ot a firmware-be, ami a háttérvilágításra vonatkozik).

Plazmáknál azt hiszem játszogattak valami hasonlóval. Adress While Display néven emlegették, ha belenyúlnak soronként a képbe (majdnem mint a CRT, csak nem pixelről pixelre, hanem sorról sorra), de sohasem bogoztam ki részletesebben (szemre sohasem "csíkozott" a Kuro gyors mozgásnál sem, a Panasonic ránézésre is <1080 soros képélességű FullHD3D-je pedig szerintem más volt).

OLED-en érdekes ötlet lehet, de LCD-n arra is "kell" a BFI, hogy a lomha válaszidőt is elmaszkolja (ami sokszor magasabb, mint amit a papíron olvasunk g2gf értéket). De nem akarom megtippelni, hogy milyen gyors TCON kéne hozzá.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#56) -=RelakS=- válasza janos666 (#55) üzenetére


-=RelakS=-
veterán

Azt azért megéri megjegyezni, hogy akkor lesz csak jó a mozgásélesség, ha a kép egyetlen egyszer villan fel. 120Hz és bekapcsol ULMB mellett egy 60Hz-es videó nem elmosódott, hanem szellemképes. Az elmosódást ugyanis két dolog hozza létre: A lassan átálló pixelek, és a kitartott kép. Ha a képet nem kitartod, hanem többször felvillantod, akkor értelemszerűen két időpillanatban két különböző helyen látod ugyanazt => szellemkép. A CRT-nél a kép azonnal megjelent, és a kitartása a gyors halványulás miatt gyakorlatilag 0 volt, ezért volt tűéles 60Hz-en is.

LCD-nél még az meg lehet esetleg csinálni, hogy sávos háttérvilágítás legyen, alacsony válaszidejű pixelekkel. Így ha már az adott háttérfényhez tartozó sorok átálltak az új képre, akkor a háttérvilágítást át lehet állítani arra a sorra, a fényerőt meg az épp megjelenített képkocka időtartama alapján lehetne állítani.

Még egy megjegyzés a 240Hz-hez, ez most nem mozgásfelbontás, hanem kép törés (screen tearing) miatt:
Beállítottam a Quake Championst úgy, hogy 60-70fps között működött.
60Hz-re állított monitorral tudjuk, milyen ótvar, folyamatosan rohangáló "ketté tört" kép.
120Hz-re állított monitorral már jobb volt, de még mindig látszódott a gond, és ideges volt a mozgás.
240Hz-re állított monitorral majdnem olyan volt, mintha G-Sync-et használtam volna. Szinte egyenletes mozgás, képtörést egyáltalán nem láttam. Persze, nagysebességű kamerával felvéve látszott, hogy ott van az, de így mindenféle trükkölés nélkül, simán jó volt a kép. A magyarázat? Kb három, teljesen jó képet láttam, illetve minden negyedik képen volt törés, ami viszont olyan rövid ideig látszódott, hogy nem vettem észre.

Viszont mintha nem kicsit eltértünk volna a 8K szövetségtől :DDD :DD

Itt streamelek játékot időnként: https://www.twitch.tv/relaks__

(#57) janos666 válasza -=RelakS=- (#56) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

ha a kép egyetlen egyszer villan fel
Tudom, egyértelműen látni halványan a másikat, de számomra az tolerálhatóbb, mint amikor "szétolvad" a kép. Sokkal kivehetőbb az eredeti geometria (gondljunk most pl. mozgó szöveg olvashatóságra, ne csak "állejtős látványra").
Ha a VRR range alatt használod a BFI-t duplázás helyett (pl. 25-ről 50fps-re, ha 30 vagy 45 a range alja), akkor csak egyszer kell villantani (<<30 mindenhogy gáz).
De igen... ingyen sört 8k-t mindenkinek kenyér és ilyesmik helyett!

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#58) Partz válasza janos666 (#38) üzenetére


Partz
senior tag

Az UHD BD a 4K-t 60 fps-ig támogatja, 8K-nál jó lenne a 120 fps. Csak megint ott tartunk, hogy a HDMI lesz a szűk keresztmetszet. Mivel a hdmi 2.1 tömörítve támogatja a 8K 120p-t, ez által lehet a jobb lejátszók előnyüket vesztik majd.

Chroma 4:2:0 8K-nál szerintem elengedhetetlen lesz, így is 4K szintű színfelbontást kapunk, ami több mint bőséges filmes tartalmakhoz. Inkább az ósdi YCbCr helyett kéne alkalmazni a hdr PQ-ra optimalizált ICtCp -t.
Az a baj az uhd-bd kicsit elkapkodott lett, hiányoznak a statikus metaadatok, a 12 bit (amire optimalizálták az egész PQ-t), jelenleg nem rec.2020 színtérre masterelnek. Igazából a BT.2100 hdr szabványt kellett volna alkalmazni, ami egy évvel az uhd-bd szabvány után született, a Dolby nagyon jól kitalálta ezeket.

Ezért is várós a 8K szabvány, remélhetőleg kozmetikázzák a 4K hiányosságait és végre egy kiforrott hdr-t kapunk.

Ezt a szövetség dolgot én is baromságnak tartom.

Freddy S

8K BD szabvány még kilátásban sincs, a BDA nyilatkozata szerint. Először a 4K BD-ből szeretnék kihozni a maximumot és így is évről-évre nő az eladásuk. Szerintem ez még egy 4-5 éves távlat.

(#59) #04430080 válasza Partz (#58) üzenetére


#04430080
törölt tag

A lemezes terjesztést már ott elszúrták, hogy a DVD -t nem vezették ki.

(#60) #33253120


#33253120
törölt tag

Ez nem nekünk szól.
Ez megint a pénz.
Te, meg én, meg ő megalakítjuk, és kiadjuk az elvárásokat. Mire mindenki gyártani akar addigra szabvány lesz.
Aki nem volt benne az elején a gyártók, vagy a tartalomszolgáltatók közül, és ilyen formátummal kapcsolatos dologgal akar pénzt keresni az pedig fizessen amikor belép, és amikor előállít.

(#61) vlevi válasza #33253120 (#60) üzenetére


vlevi
nagyúr

Vagy, majd valakik mások alakítanak egy másik szövetséget, és mi, felhasználók szivunk azzal, hogy egymással nem kompatibilis szabványok közül kell választani.
Blu-ray vs HD-DVD, Active vs Free sync, HDR-ben ott a Dolby vision, amit csak kevés eszköz támogat, és lehetne folytatni a sort.

(#62) #33253120 válasza vlevi (#61) üzenetére


#33253120
törölt tag

Nem kizárt....
De az is a pénzről szól....

(#63) janos666 válasza vlevi (#61) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

A DV-vel nem az a baj, hogy kevesen támogatják, hanem hogy zárt és nem ingyenes (bár nyilván valahol ebből fakad az is, hogy kevesebben támogatják).

Nem csak az itt lényeg, hogy a TV, lejátszó vagy lemez árcéduláján tételesen ott van-e hogy pl. 0, 1, 20, vagy 100 dollár volt abból a Dolby sarca, hanem hogy ha bármi más kiegészítő eszközt akar valaki készíteni, akkor nem feltétlenül van lehetősége leszerződni, és áthárítani a díját a későbbi vevőkre, mert túl nagy tőke kéne, és adott esetben lehetetlen lenne portábilisan csinálni a várt eladásokkal, vagy esetleg "horror" áron kell megvennie a kis számú vevőnek, ha mégis kell nekik.

Már most is jelentkezett például az a probléma, hogy lehetetlen több ezer dollár alatti extra hardware nélkül egyszerű egyedi tesztábrákat megjeleníteni DolbyVision képmódban a TV-ken. Akár csak tesztekhez (mint amiket a Ph-n is láthatsz néha), vagy hogy otthon segítségül hívd őket a gyári képmód beállításaihoz (megnézd kicsit egyértelműbben, hogy melyik menüs kapcsolónak mi a hatása).

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#64) Márton válasza Cifu (#31) üzenetére


Márton
nagyúr

"A 3D már régen kifújt"
De hát nem látjtátok? Épp most jön vissza!
A logo is ezt tükrözi! :C :C

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#65) Banano


Banano
tag

A gyürü szövetsege is megalakult... :)

* Random életbölcsesség ctrl+c ctrl+v *

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.