Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Hakudoshi


Hakudoshi
tag

Hy!

Véleményem szerint az elektromos hálózat felújítása is olyan dolog, amivel az emberek nem foglalkoznak, amíg megtehetnék, csak mikor már késő...

Olyasmi, mint az autóra a téli gumi: sokan szeretik megspórolni azt a pár tízezer forintot, pedig több százezres/milliós károkat lehet elkerülni vele, nem is beszélve az esetleges személyi sérülésekről, valamint elhalálozásokról. :(

[ Szerkesztve ]

- SOHA ne becsüld alá a hülyeség hatalmát!!! -

(#2) Infomaker


Infomaker
tag

No de ha jól értem, itt a hosszabbító adta meg magát, gondolom, jó kis kínai :U

Akkor nem porral ótottátok el az emettomos tüzet? (bocs) :D
Örülök, hogy nem lett tűzvész! ;)

(#3) Tzombi válasza Hakudoshi (#1) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Pontosan! Igazából nem gondolunk bele, hogy mekkora bajjal járhat egy túlterhelt vezetékhálózat. Ráadásul a panel, vagy a „csúsztatott beton” kategóriájú lakásokban ez azzal járna, hogy az összes vezeték nyomvonalát ki kellene vésni, vagy falon kívül, csatornákban kellene elvinni a villanyt. Az ára sem olyan olcsó.
Egy másik ismerősöm mesélte, hogy amikor a három emelettel felette lévő lakásban volt szintén villamos hibából eredő tűz, a tűoltóság olyan alapos oltást végzett, hogy mindenük elázott, és a parkettát is cserélni kellett. A falakon lefolyt kormos vízről nem is beszélve.

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#4) Tzombi válasza Infomaker (#2) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Itt csak a hosszabbító. Valamilyen gagyi áru volt, már amit a nyomokból ki tudtam venni. Mikor kihűlt, úgy kellett leszaggatni a szőnyegről.
Szerencsére nem kellett a porral oltó, de a pokrócnak – amit rádobott a keletkező tűzre – is annyi lett.

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#5) dabadab válasza Infomaker (#2) üzenetére


dabadab
titán

"Akkor nem porral ótottátok el az emettomos tüzet?"

Hadd osszam meg egy tuzvedelmi oktatas tanulsagait: a porral oltot kerulni kell, mivel az oltashoz hasznalt por mindenbe beleul es az ember hatralevo eleteben nem szabadul tole. Ami a tuti, az a CO2 meg a tuzolto lepedo (ennek nem tudom a rendes nevet, de egy tuzallo anyagdarabrol van szo, amit ra kell rakni a tuzre (ahogy itt is tortent, csak az annyival jobb, hogy biztosan nem gyullad ki, tovabb fokozva a bajt)). Ilyesmit erdemes otthon (es akar az autoban is) tartani, nagyon jol johet.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#6) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

A jól méretezett védelem, a túláramtól megvéd, tehát a vezetékkeresztmetszet és a vezeték minőségéből visszaszámolható az az áram, amit a vezeték még minden károsodás nélkül képes vezetni.
A baj az, hogy az ilyen berendezések felülvizsgálata és cseréje helyett, sok helyen "divat" a "megpatkolásuk", kvázi kiiktatásuk az áramkörből.
A háztartási villamosberendezések wattszámánál nem mindegy, hogy villanymotorról, vagy fűtőszálas készülékről van-e szó, mert a porszívó a max áramot pl. induláskor veszi föl, a kezdő áramlökést ma a korszerűbbek elektronikusan mérséklik.
Kínai hosszabbítót már én is szedtem szét, ott az alulméretezésnél is nagyobb baj, a szerelés "minőségtelensége", ami adott esetben rossz éritkezésnél ívet húzhat.
A másik baj az, hogy a legtöbb felhasználó nem nézi meg a ráírt max amperértéket sem.
Azonkívül valamiért nem az áramfelvételt írják a berendezésekre, hanem a wattértéket, amiből azért nem annyira egyértelmű mindig az adott fogyasztó áramfelvétele.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#7) j.bravo válasza philoxenia (#6) üzenetére


j.bravo
addikt

Normálisabb hosszabbítókra azért rá szokott lenni írva a terhelhetőség; én nem emlékszem hogy 16A-nál kisebbet láttam volna. Ennyit viszont (a bekapcsolástól eltekintve) nem vesz fel egy porszívó, úgyhogy valami nagyon nem volt százas azzal a hosszabbítóval... :(

Emellett persze a vezetékek megfelelő méretezése fontos, csakúgy mint a megszakítóké (és persze fi-relé se ártana, de az se nagyon divat itthon...)

Whatever.

(#8) philoxenia válasza j.bravo (#7) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

A kínaira is rá van írva a 16 A , de az érintkezősor a belsejében eléggé tré módon van szerelve ez az egyik hibalehetőség. A másik a vezeték mérete, ami épphogy elbírhat ennyit, de tartósan már kétlem.
A jól működő kismegszakító viszont nálam leoldott, amikor a vezeték az egyik ilyen hosszabbítónál megadta magát.
A fí-relé új építésnél kötelező, de ennek csak a föld felé záródó áramkörnél kell működnie, a nagy áramfelvételt, ha jól van kötve, nem korlátozza.
A linkelt írás dőlt betűs része [link]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#9) Zordkaszás


Zordkaszás
senior tag

Na akkor fuss neki ennek mégegyszer!
A lakás elektromos hálózata biztosítékokkal védett. Egyrészt azért, hogy ne sülj meg nagyon ha éppen a fázist van kedved fogdosni, másrészt azért, hogy túlterhelés esetén megakadályozza a vezetékek felmelegedését és így azok meggyulladását.

Egy porszívó már a 80-as években is 1000-1500 W volt. Ugyanígy a kávéfőző, vasaló, stb.

99% hogy az elosztóban volt a hiba. Lehet inkább egy jobb elosztót kellett volna venni. Valószínüleg kevesebbe lett volna a kaland, mint így a megégett asztallal, szónyeggel, meg ami még az elosztóba volt dugva.

█ Egyszer elmegyek érted!! Érted? █

(#10) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Egyszer úgy döntöttem, hogy kicserélem lakásomban az alumínium vezetékeket. Vettem pár tíz méter másfeles réz drótot, ez elég lett volna a fürdőszobához, meg a WC-hez.
Fürdőszobában földelt konnektor kiköt, dobozban méréssel megkerestem a drótok másik végét. Az új drót végét össze sodortam a régiével, és elkezdtem húzni a másik végén az alu drótot. Nem jött. Újabb próba immár a szobában, ott sem mozdult a drót.
Gyárilag be vannak öntve ezek a drótok a panelba, vagy a fene se tudja, feladtam a kísérletezést. Arra meg nincs pénzem, hogy szakit hívjak.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#11) dabadab válasza Vakegérke (#10) üzenetére


dabadab
titán

"Gyárilag be vannak öntve ezek a drótok a panelba"

Bele. Annak idejen biztosan egyszerubb es olcsobb volt igy legyartani, mint csatornazassal pepecselni.

DRM is theft

(#12) philoxenia válasza Vakegérke (#10) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Ha fontos és kell, falon kívül vezetve is megoldható kettős szigetelésű vezetékkel, vagy védőlécezéssel.
Persze, attól függően milyen módszerrel mértél, nem biztos, hogy jó drótot húztál. :)

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#13) Tüzi

Szakértői véleményem szerint meg megéri otthon egy poroltót tartani, akár még csak egy pici, kézit is. Jobb, ha te oltod a tüzet, és nem mi...
Nem akkora kiadás egy poroltó, azt tekintve, hogyha kiég a ház, az szívás.

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#14) Vakegérke válasza philoxenia (#12) üzenetére


Vakegérke
veterán

Vezetékeztem már át kisházat egy barát udvarán, a villanyórától a végfogyasztókig. Ott Bergmann-csőben kúsztak a drótok, nem volt gond. Van műszerem, sípol, ha azonos drót végeire tapintok.
Falon kívül inkább nem. Ronda, és ugye fürdőszobában, egyéb helyiségben a konnektor, kapcsoló, előszobában a doboz. Fúrjam át a falat? Doboztól dobozig mit csináljak?
No meg ott van kérem szépen a lakásomtól a villanyóráig tartó szakasz. Ez van vagy öt méter, ha nem több, ugyanis a szemét ledobóban van négy lakás mérője. Köztünk a lépcsőház, meg a lift. Hol vezetik a drótokat, ezt a fene se tudja. Lakáson kívül biztos nem nyerő a falon kívüli vezetékelés.
Megette a fene ezt, kérem szépen. Csókoltatom azokat, akik felhúzták ezt a lakótelepet.
3. sz. Építőipari Vállalat a "becsületes" neve az építő cégnek.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#15) Vakegérke válasza Tüzi (#13) üzenetére


Vakegérke
veterán

Tény, hogy a port irgalmatlan meló eltakarítani. Gyulladt már ki gép a dolgozómban, poroltó elő, aztán szívás hetekig.

Más alternatíva nincs? Halon, vagy CO2?

Adj tanácsot, légy szíves, ha már itt vagy. Szóval mit, ha nem akarunk kárt okozni, és hetekig takarítani? Árat is mondanál, mi mennyibe kerül?

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#16) Tzombi válasza dabadab (#5) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Az elektromos tüzeknél az elektromos készülékek védelme miatt ajánlották régebben a CO2 oltóanyagot. Alapjaiban egyszerű szódabikarbóna van a porral oltókban. (De ez nem biztos, elég régen tanultam ezt)

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#17) Tzombi válasza philoxenia (#6) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Méretezés: Már régen kicserélték a biztosítókat, kismegszakítókra, és jócskán „felül írták” a vezeték áramátengedő képességét. (Nehogy má, lecsapja!) És ez még nem is a megpatkolás kategória.
A „kínai” terméknél sokszor az a baj, hogy a KERMI nem adta rá az engedélyét, de simán megfelel a magyar szabványoknak. Természetesen ezeknél is vannak olyanok, amikre egy zseblámpaégőt sem kötnék. Az érintkező rugóinak a minősége a nem megfelelő általában, ennél fogva az érintkezők „kinyúlnak”, nincs meg a megfelelő kontaktus, ennél fogva mikro ívet fog, felmelegszik, tovább tágul, és már füstöl is.
A laikus meg csak néz az Amper értékre, mint a nevezetes borjú. Fogalma sincs, hogy az mit jelent.

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#18) Tzombi válasza j.bravo (#7) üzenetére


Tzombi
csendes tag

De ha az "ócsó" hosszabítót veszed meg, (Tecskó) azok általában 3x0,75-os vezetékből vannak. Ez már közel sem bírja el a 16 Ampert, hosszabb távon.

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#19) Tzombi válasza Zordkaszás (#9) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Hiába van 16-os kismegszakító, ha a berendezések nem bírnak többet 10 A-nál.
A hosszabbítós elosztó az meg is adta magát, annak rendje-módja szerint. A vezeték is végig olvadt, és csodával határos módon nem volt rövidzár. Amikor szét szedtem, a csupasz rezet szaggattam ki a szőnyegből.
ÉS hiába bír ki 10 A-t a vezeték, de azokat egy idő után – mivel alumínium, és rendszeresen vannak túlterhelve – a kötéseket újra kell húzni!

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#20) Tzombi válasza Vakegérke (#10) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Én nem javaslom a házi, barkács módszerekkel való megoldást. Könnyen érhetik az embert kellemetlen meglepetések.

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#21) Zordkaszás válasza Tzombi (#19) üzenetére


Zordkaszás
senior tag

Ha túl lenne terhelve, lekapcsolna a kismegszakító. :U
Ha meg valaki akkor balf..., hogy 16-os kismegszakítót rakott oda ahol a vezeték nem bír el biztonságosan ennyit, akkor megintcsak nem a vezeték és a kismegszakító a hibás.
Az elektromos árammal kapcsolato balesetek 100%-a megelőzhető lenne, ha betatanák az előírásokat az emberek... Legalábbis eztet mondta a munkavádelmis oktató a főiskolában...

█ Egyszer elmegyek érted!! Érted? █

(#22) Tzombi válasza dabadab (#11) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Az öntött betonnál, elméletileg külön csövezéssel vannak megoldva, de ha a betonozás során egy kicsit is megtörik a vezeték, vagy megsérül, és belefolyik a csőbe a beton, akkor már "nem mozdul" a vezeték. Ilyenkor kell elő venni a háziasszonyok rémét, a vésőgépet.

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#23) Tzombi válasza Tüzi (#13) üzenetére


Tzombi
csendes tag

De végszükség esetén, a villanyóránál a kismegszakító kikapcsolása után ÉS CSAK EZ UTÁN!!! Lehet vízzel is oltani. Az mindig kéznél van, nem úgy mint a zseblámpa! :((

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#24) Tzombi válasza Vakegérke (#15) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Halonnal oltót, már évek óta nem lehet használni!
A CO2 oltók meg kis térfogatúak nem olyan drágák, de hétfőn megkérdezem neked.

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#25) Tzombi válasza Zordkaszás (#21) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Tudod más ezt tanulni a fősulin, meg megint más megmagyarázni a 70 éves nénikének, hogy azért kell lekapcsolni a konyhán a villanyt, amikor a vízforralót üzemelteti, hogy ne legyen tűz.
Egyszerűbb, ha a szakik, eggyel nagyobb kismegszakítót tesznek fel. Innentől kezdve már ismerős a történet.

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#26) #51736960


#51736960
törölt tag

na ezért nem porszívózok...

(#27) spirit007


spirit007
senior tag

Ezért vettem a sárkánycenterben "kéccá" -ért hosszabbítót az asszonynak befőzéshez ... mert ólcsóbb mint a befőttes gumi :DDD és kb. arra való

Viccet mellőzve , egyébként meg örülök , hogy nem lett lakástűz !

(#28) moma


moma
őstag

én is nem rég cseréltem ki egy kiolvadt konnektort panelben. Állítólag az okozza a gondot, hogy az évek során szép lassan meglazulnak a csavarok és nő ott valami ellenállás és emiatt melegszik. Szóval meghúztam a csavarokat a többin is... :U

we all deserve a bit of luck.

(#29) zsiga667 válasza Tzombi (#16) üzenetére


zsiga667
addikt

"Alapjaiban egyszerű szódabikarbóna van a porral oltókban. "
Én még csak monoammónium-foszfátos poroltót láttam. :) ([link])

[ Szerkesztve ]

(#30) BlacKSouL


BlacKSouL
addikt

Porral oltó. Nem a port kell eloltani ugyanis, hanem azzal a tüzet.
Már ha egyszer ennyiszer elhangzott itt a szakszerűtlenségre utaló panasz. :)

Aláírás (nem kötelező megadni)

(#31) biker válasza Tzombi (#18) üzenetére


biker
nagyúr

pontosan elbírja.
max 3m hosszig, 5m-est már csak 1mm2-es lehet
de tény, hogy nagyon határra van méretezve a 0,75-ös

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#32) Tomaaasz


Tomaaasz
aktív tag

Amikor panelba laktunk akkor egyszer nyáron volt olyan hogy a gép ment ls egyszer csak égett szagot éreztem. Körbenéztem, és láttamo hogy füstöl a konnektor... para volt rendesen, a gépet kihúztam egyből az volt a legfontosabb :D aztán abbamaradt a füstölés átdugtam a gépet másik konnektorba és play cs :DDD :C

Oda mentem, ahol vagyok!

(#33) moma válasza BlacKSouL (#30) üzenetére


moma
őstag

ennyi erővel azt sem mondhatom, hogy csigafúró, mert, hogy nem csigát fúrunk vele? :U :DDD

we all deserve a bit of luck.

(#34) floraflo


floraflo
csendes tag

Meghalt egy gyerek, nem? nem értem, miről témáztok...

(#35) floraflo válasza floraflo (#34) üzenetére


floraflo
csendes tag

áá mindegy...

(#36) Tüzi válasza Vakegérke (#15) üzenetére

Lehet... Csak kérdés, hogyha esetleg nem tudsz odamenni az ablakhoz kinyitni, akkor megéri-e kísérletezni a CO2-vel, mivel ugye nem anaerob élőlények vagyunk :)
Halont nem kapsz, mert már régen betiltották (nyírja az ózont, nemmellesleg az is kinyír téged) mod: 19% alatti O2 tartalomnál nem tudsz felvenni a tüdődön keresztül oxigént. Én inkább takarítanék. Persze a legegyszerűbb ha nincs tűz, de ha van, akkor jó ha tudsz ellene védekezni. Lehet venni szakboltokban pici Pirocool cuccot, elvileg nagyon jó cucc...
Habbaloltót is vehetsz otthonra.

[ Szerkesztve ]

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#37) Tüzi válasza Tüzi (#36) üzenetére

pyrocool bocs :B

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#38) j.bravo válasza philoxenia (#8) üzenetére


j.bravo
addikt

Tudom, mire való :) (az angol megnevezés beszédesebb is, utal a működésre: RCD, azaz residual current device, illetve RCCB, residual current circuit breaker)
Nem is közvetlen az esettel kapcsolatban írtam, hanem közvetve - azon sajnálkozva hogy sajna kis hazánkban a lakások védelme nincs megfelelően kialakítva. Mióta kötelező a fi-relé az új építésű ingatlannál? Csak mert a ház amiben anyám lakása is van, 2005-ben épült, de mintha nem lenne... de majd megnézem jobban ha arra járok.

kieg.: van olyan eszköz is, ami egy fi-relé egybeépítve egy kismegszakítóval :)

Tzombinak és neked is: a vezeték keresztmetszetével és terhelhetőségével kapcs. igazatok van, épp az a "ciki" hogy ennek ellenére ezek forgalomba hozhatók, rendesnek gondolt üzletekben is... :(

Whatever.

(#39) biker válasza j.bravo (#38) üzenetére


biker
nagyúr

nedves és időszakosan nedves helyiség áramkörein kötelező a fi relé, igen csak rég óta.

én még nem láttam fi relével kominált kismegszakítót.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#40) philoxenia válasza j.bravo (#38) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

91'-ben épitkeztünk, nekünk a TITÁSZ előírta.

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#41) j.bravo válasza biker (#39) üzenetére


j.bravo
addikt

Fura, lehet hogy áramszolgáltatója válogatja? No de meglesem. Nálam itt a VI. ker-ben (elmű...) mondjuk nincs, pedig a kismegszakítók úgy "ránézésre" a 80-as éveknél később kerültek ide (nem a békebeli Bakony Művek termékei).

Kombinált cucc pl. mondjuk ez. Tudom, a kép vacak :), vagy akár ez vagy még ez

[ Szerkesztve ]

Whatever.

(#42) biker válasza j.bravo (#41) üzenetére


biker
nagyúr

nem, ez szabvány :)
msz 1600-ban is benne volt, 172-ben is, és most az új eu honosban is (tán 2364 ha jól rémlik a száma)
új építés és felújítás esetén, ha a felújítás meghaladja a régi hálózat 70-75%-át, kötelező betenni.

köszi a linkeket, gondolom jó árban vannak :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#43) Gyula_


Gyula_
tag

Nekem a minap elfüstölt egy router...Szó szerint! Elkezdett füstölni. Ha nem húzuk ki, akkor lehet, h be is gyúllad. Nem értem, hogy ez hogyan történhetett. Ez a router már haldoklott korábban is, mert bekapcsolás után percekig kellett várni, míg netet szolgáltatott. De lehet, hogy más oka lehetett az elfüstölésnek, ugyanis aznap a mosogató fölé egy pancserül szerelt neon lámpát akartak beszerelni a konyhában (albérlet) és a szerelő szakinak silerült rövidre zárnia az áramkört. Biztosító egyből lekapcsolt, de azért szikra, durranás volt. :) Szóval nem tudom, h ez okozhatta-e a routernél a későbbi elfüstölést, de más eszköz nem ment tönkre. Lehet, h a router tápja ment tönkre és nagyobb áramot adott neki, mint kellett volna. Nem értek hozzá. Valakinek esetleg van tippje? Az mindenesetre elszomorító, hogy egy ilyen "home or office" eszköz tűzveszélyes!

(#44) Tzombi válasza Gyula_ (#43) üzenetére


Tzombi
csendes tag

Elképzelhető hogy a rövidzár hatására történt benne valami olyan, ami később visszafordíthatatlanná vált. Gondolom, hogy egy körön belül van a router és a neon.

Amióta kikapcsolom lefekvés előtt a mobilom, azóta utólérhetetlen vagyok az ágyban....

(#45) biker válasza Gyula_ (#43) üzenetére


biker
nagyúr

nem túl valószínű, de okozhat egy zárlat más eszközben is hibát, főleg egy rossz konstrukciós fénycsőnél, mert ott a fojtó tekercs vissza tud lökni a hálózatra, ami okozhat másik trafós tápban túlfeszt, és szekunder körön hibát, ami meghibásodáshoz vezethet.

de bebizonyítani lehetetlen, sajna így jártál :(

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.