Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) jerry311


jerry311
nagyúr

Ennek mi értelme?
Ez több helyet foglal el, mint egy kompakt léghűtés, és így ránézésre még gyengébb is.

(#2) proci985 válasza jerry311 (#1) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

htpcbe egy kompakt leghutes se fer el feltetlenul, ezt oda szanjak.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#3) twollah1976


twollah1976
őstag

Ez most jatek viz?

\m/ Minden lehetséges, kivéve forgóajtón átsíelni... \m/

(#4) XuChi válasza jerry311 (#1) üzenetére


XuChi
addikt

Például a DAN A4 SFX házba való, ahol egy léghűtés már nem fér be.

[link]

(#5) Puma K válasza twollah1976 (#3) üzenetére


Puma K
veterán

A legjátékabb.

-------------------------------------------------------------------------------------

A cikkez:

"...2600 rpm-es DC-LT blokk/pumpa kombó..."

Inkább blokk/szivattyú kombó.

A pumpa az amivel a bringád kerekét fújod fel.
A szivattyú meg amivel folyadékot mozgatsz egyik irányból/helyről a másikba/másikra.

[ Szerkesztve ]

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#6) oriic válasza Puma K (#5) üzenetére


oriic
HÁZIGAZDA

Es a vizpumpa? :D

Live-Die-Respawn

(#7) Real_Gabe válasza Puma K (#5) üzenetére


Real_Gabe
tag

A szivattyú szívja a vizet, a pumpa pedig pumpálja, azaz jelen esetben (zárt rendszerben) keringeti a vizet.

Pl. ha valamit elönt a víz, azt ki kell szivattyúzni, de ha valamibe be kell juttatni, vagy keringetni kell, akkor pumpálni kell.

sáríála

(#8) jerry311 válasza XuChi (#4) üzenetére


jerry311
nagyúr

Tehát a DAN A4 SFX házba, amit egy 6 hőcsöves kompakt léghűtéssel reklámoznak a gyártó oldalán, nem fér be egy léghűtés.
Hmm, oké.

(#9) TeeBee73 válasza jerry311 (#8) üzenetére


TeeBee73
addikt

Bizony, beférnek.
Ezeket ajánlják:
Cooltek LP53 (with thinner fan)
Cryorig C7/C7 Cu
Dynatron A18
Dynatron A46G
Dynatron K129
Dynatron R15 (for Asrock X299E-ITX)
Dynatron T318 (for Asrock X99E-ITX)EKL®
Alpenfoehn® Black Ridge
Noctua L9i/L9a

"4Z 1N73LL1G3NC14 4 V4L70Z45H0Z V4L0 4LK4LM4ZK0D45 K3P3553G3" -573PH3N H4WK1NG

(#10) Puma K válasza oriic (#6) üzenetére


Puma K
veterán

A legutolsó AIO-mat amit vissza vittem garanciában, annál mondtam hogy pumpa megállt. Mire a szervizes csúnyán nézett rám és kijavított hogy az szivattyú :Y :DDD

(#7) Real_Gabe :
Ez is igaz :K

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#11) Synthwave válasza Puma K (#10) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Jujujj, szervizesekkel tessék vigyázni! :DDD

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#12) coolabácsi válasza Real_Gabe (#7) üzenetére


coolabácsi
tag

Ez így ebben a formában nem igaz.Pl. A kazánba is keringetni kell a vizet, és mégis keringető szivattyúnak hívják. Az autóban szinte ugyan ez van a hűtőrendszernél, de ott mégis vízpumpának hívják.Szerintem mind a kettő helyes lehet.
És akkor még van olyan hogy vízpumpafogó ;]

(#13) Aprósólyom válasza Puma K (#10) üzenetére


Aprósólyom
addikt

A pumpa külföldi szóból származik, amit használnak levegőre és folyadékra is. Mi meg magyarok szétválasztjuk mert van egy másik szavunk is?! Mindig kiakadok, mikor a magyarok okosabbak a világnál.... Biztos egy túlbuzgó mérnök tanár találta ki és elfelejtett egyeztetni a nyelvészekkel... :(

[ Szerkesztve ]

Jevons paradox

(#14) Vartanus


Vartanus
őstag

Kíváncsi lennék milyen durva(hangú) venti kell erre ha mondjuk rávágjuk egy LGA 2066-os vagy egy 12-16 magos Ryzenre és milyen ha egy konzumer 6-8 magos AM4/LGA 1200-as pocira?

< AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

(#15) TeeBee73 válasza Puma K (#10) üzenetére


TeeBee73
addikt

Az volt a szivattyú, hogy megállt a pumpa. ;]

Egyébként, miért nem adnak ezekhez kurblit? :DDD

[ Szerkesztve ]

"4Z 1N73LL1G3NC14 4 V4L70Z45H0Z V4L0 4LK4LM4ZK0D45 K3P3553G3" -573PH3N H4WK1NG

(#16) NomadND1 válasza Puma K (#10) üzenetére


NomadND1
senior tag

Matrac pumpát ismerek, matrac szivattyút nem :DDD
Vízszivattyúról már hallottam :DDD

#13 már sok esetben bizonyitást nyert, hogy okosabb a nemzetünk. A probléma ott van, hogy az emberek nagy része (tisztelet a kivételnek) internetes tudást használ és tart igaznak. Az saját szegénységi bizonyitvány, hogy nem ismerjük a saját szavaink jelentését. Helyett átvett szlengeket és netes nyelvújitó huszárok után futunk, mert az "trendi".
Lásd pl.: sztenderd, lájk és társai. :W
A Magyar nyelv szép és változatos, csak tudni kell használni.

#7 :R

[ Szerkesztve ]

(#17) Dr. Akula válasza XuChi (#4) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Egész frankó ház, tetszik hogy törekedtek a helykihasználásra. Mondjuk a 3 slotos VGA hely azért nem ártott volna, a 2080Ti-k már nem férnek bele (meg hosszra is kevés szerintem). Valamint hátul a tápcsatit azt látom, de hogy VGA mellett hova fér a táp az nem világos. Egy fél tápegységnyi hely se marad a VGA mögött.

(#18) antikomcsi válasza Real_Gabe (#7) üzenetére


antikomcsi
veterán
LOGOUT blog (1)

Ez csak egy elnevezés. Magyarul szivattyú egy másik nyelven pump. Igazából nem annyira fedi a valóságot a szivattyú elnevezés, mivel a szivattyúk nem is igazán szívni tudnak, hanem inkább nyomni. De az, hogy nyomattyú hülyén hangzana. Mindegy, hogy szivattyúnak, vagy pumpának hívod, arra való, hogy közeget továbbíts vele egyik pontból a másikra.

(#19) .mf


.mf
veterán

Alphacool, sok volt az Alkohool, menj haza részeg vagy ;]

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#20) Dragon3000 válasza Dr. Akula (#17) üzenetére


Dragon3000
veterán

Ház egyik oldalán van az alaplap és a táp, másikon csak a VGA.

(#21) Acélfarkas


Acélfarkas
senior tag

Ha már ennyire belementetek. A szivattyú az én meglátásom szerint az a gép, ahol az adott közeget forgó alkatrész továbbítja, ezáltal folyamatos áramlást biztosítva. A pumpánál a közeget 2 irányú mozgás továbbítja/1. irány a szívó fázis, 2. irány a nyomó fázis/, amit visszacsapó csapokkal egészítenek ki, hogy a szívó és nyomó fázisban a megfelelő irányba mozogjon a közeg. Ez a közegtovábbítás ciklikus, tehát jobban illik rá a pumpa szó.

"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"

(#22) Victorio válasza Acélfarkas (#21) üzenetére


Victorio
aktív tag

Ott a pont :K

[ Szerkesztve ]

Hiába nem szereted, - mondta a Macska - itt mindenki bolond. Én is bolond vagyok. Te is bolond vagy. Honnan gondolja, hogy én bolond vagyok? - kérdezte Alice. Ha nem volnál bolond, - válaszolt a Macska - nem jöttél volna ide.

(#23) coolabácsi válasza Victorio (#22) üzenetére


coolabácsi
tag

És a pont után jön a dugattyús szivattyú, ami megdönti az elméletet :D

(#24) Acélfarkas válasza coolabácsi (#23) üzenetére


Acélfarkas
senior tag

Pont nem, a dugattyús szivattyú működése megegyezik az egyszerű biciklipumpáéval. Csak ott a dugattyút csuklós tengellyel hajtják, nem kézzel. Nézz meg 1 sematikus ábrát róla. De a membránszivattyú is lényegében pumpa elven működik.

[ Szerkesztve ]

"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"

(#25) coolabácsi válasza Acélfarkas (#24) üzenetére


coolabácsi
tag

Így van, hasonlóan működik mint a "pumpa" de azért azt még szivattyúnak hívják, annak ellenére hogy "pumpál".

(#26) #72042496 válasza Acélfarkas (#21) üzenetére


#72042496
törölt tag

Most esetleges hogy épp neked írom, de a különbség az, hogy a szivattyú folyadék vagy zagy, a pumpa pedig légnemű közeg szállítására szolgál. (A köznyelvben vannak ennek ellentmondó elnevezések.)

szerk: Én így tudtam, de gépész cimbi azt mondja, inkább a felhasználás a különbség - pumpával jellemzően nyomunk, szivattyúval jellemzően szívunk. :)

[ Szerkesztve ]

(#27) Dragon3000 válasza #72042496 (#26) üzenetére


Dragon3000
veterán

a pumpa pedig légnemű közeg szállítására szolgál

Kapásból ellent mond neki az autókban lévő vízpumpa, ezek után szerintem egyik megnevezéssel sincs gond a folyadékhűtőknél.

(#28) #72042496 válasza Dragon3000 (#27) üzenetére


#72042496
törölt tag

Ezek miatt írtam oda ezt:
"(A köznyelvben vannak ennek ellentmondó elnevezések.)"

De ismerősöm további elmondása alapján kb. tökmindegy, megvannak a bevett elnevezések aztán kész. Hajlok rá, hogy ezt elfogadjam.

[ Szerkesztve ]

(#29) Dragon3000 válasza #72042496 (#28) üzenetére


Dragon3000
veterán

Értettem, csak gondoltam egy példát is felhozok, ha valaki nem értene vele egyet.

(#30) oriic válasza .mf (#19) üzenetére


oriic
HÁZIGAZDA

Azért az ilyen szóviccekkel csínján, mert leolvad az agyam. :DDD

Live-Die-Respawn

(#31) Acélfarkas válasza #72042496 (#26) üzenetére


Acélfarkas
senior tag

A vegyiparban a szabályozott mennyiségű folyamatos adagolásnál a dugattyús szivattyút használunk, mivel ott a löketszám szabályzásával lehet az adott idő alatti mennyiséget szabályozni. Ezzel azt akarom leírni, hogy a felhasználás módja adja meg, melyiket használjuk. Persze laikus szemmel tök mindegy minek hívjuk, ha a célnak megfelel. De pumpánál az adott idő alatti mennyiség bármikor változtatható, szivattyúnál viszont fix az adott idő alatt továbbított közeg mennyisége. Ebben is különbözik a 2 többek között. Másik lényeges dolog a pumpáknál: Ha elzárod a nyomóágat és úgy próbálod működtetni, nagy eséllyel bekrepál. Jobb esetben a tömítések szétmennek és ott fogja a közeget kinyomni, rosszabb esetben akár szét is mehet az egész. Ha jó masszív a konstrukció, akkor a hajtómotor fog besülni.

"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"

(#32) #72042496 válasza Acélfarkas (#31) üzenetére


#72042496
törölt tag

Köszi, ez érdekes, így nem láttam még kifejtve.

(#29) Dragon3000
Ahh, okés. Végül úgy néz ki, amúgy is rosszul tudtam a dolgot. :)

[ Szerkesztve ]

(#33) Jim Tonic válasza Puma K (#10) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

A kettő között az ég adta világon semmi különbség. Attól függ, hogy a be- vagy a kimenet megközelítéséből akarod elnevezni, de ugyanazt az eszközt jelenti, zárt rendszerben meg pláne.
(#21) Acélfarkas : Nem, ez sem igaz. Egy vákuumszivattyú ugyanúgy lehet membrános. Kizárólag abban van különbség, hogy egy adott rendszerben az eszköz melyik oldalára fókuszálunk inkább. Így lesz egy matracpumpa pumpa, egy szennyvízszivattyú meg szivattyú. De amúgy a matracpumpát megfordítva már vákuumszivattyú lesz, amivel kiszivattyúzod a levegőt a matracból, egy szennyvízszivattyúval pedig belepumpálhatod a dolgokat egy tartályba.
Egy zárt rendszer keringetésénél viszont teljesen mindegy, hogyan nevezzük.

"De pumpánál az adott idő alatti mennyiség bármikor változtatható, szivattyúnál viszont fix az adott idő alatt továbbított közeg mennyisége" Itt arról van szó, hogy adott feladatra milyen kivitelű pumpa/szivattyú a megfelelő, nem az elnevezés.

Amúgy ez is csak itthon jellemző, a német vagy az angol mindenre inkább a pumpe/pump szót használja. Nálunk alapvetően a szivattyú szó használatos inkább, pl. a hőszivattyú szó az elterjedt, a hőpumpa kevésbé, de ez kint Wärmepumpe vagy heat pump.

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#34) Acélfarkas válasza Jim Tonic (#33) üzenetére


Acélfarkas
senior tag

A vákuumszivattyúkat és membrános vákuumszivattyúkat direkt nem hoztam szóba, mivel ezek teljesen különálló kategóriák, és közegtovábbításról volt eddig szó.

"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"

(#35) Jim Tonic válasza Acélfarkas (#34) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

? Nem tudtam, hogy a levegő nem közeg. :)

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#36) #16939776 válasza Jim Tonic (#35) üzenetére


#16939776
törölt tag

Pedig igaza van, mert azzal ritkítják, nem szállítják a közeget.
Ha úgy könnyebb megérteni az egy fordítva működő kompresszor.

(1/kompresszálás)=/=közegszállítás

[ Szerkesztve ]

(#37) Jim Tonic válasza #16939776 (#36) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Na ne viccelj. Ugyanúgy közeget továbbítanak, csak az egyik oldalad zárt.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#38) Acélfarkas válasza Jim Tonic (#37) üzenetére


Acélfarkas
senior tag

Közegtovábbításnál mindig van utánpótlás. A kompresszálás esetében ez nem áll fent, ha a szívott oldal zárt, ott egyszerűen az adott közeget eltávolítod adott helyről és annyi. Utána már te nem szállítasz semmit pont a zárt oldal miatt. Lásd vákuumszivattyú. Létrehoztál vele 1 alacsony nyomású teret a szivattyú teljesítőképességének arányában, onnantól a szivattyú az adott térből már semmit nem továbbít, csak fenntartja az állapotot.

"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"

(#39) Ribi válasza Acélfarkas (#38) üzenetére


Ribi
nagyúr

Kompresszorból is van elég sok féle. Amikor nagyon nagy vákumot akarnak generálni, kb attól függ mennyire mennek le, hogy meddig megy a vákum pumpresszor ;] . Mert folyamatosan távolítgat el oxigén molekulákat, csak épp igen kis hatásfokkal. Nincs olyan, hogy "eltávolítod adott helyről és annyi".
Már elég régóta próbálod mindenféle módon kategorizálni a dolgokt, de mindig van ellenpélda. Teljesen felesleges vita megy...

(#40) Jim Tonic válasza Acélfarkas (#38) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Ezek a fejedből kipattant szabályok. A továbbítás az továbbítás. Ennyi erővel egyetlen szennyvíztartályban sincs szivattyú, mert kifogy egy idő után...
De ez is hülyeség: "A kompresszálás esetében ez nem áll fent, ha a szívott oldal zárt, ott egyszerűen az adott közeget eltávolítod adott helyről és annyi." Egy légkompresszor a levegőt sűríti egy tartályba, mögötte végtelen utánpótlással.
Az eszközökről beszéltünk alapvetően, a pumpa és a szivattyú ugyanaz, teljesen mindegy, hogy dugattyús, szárnylapátos, csavaros, stb. megoldásról beszélünk. Ugyanezen megoldásokat használják kompresszoroknál is, annyi, hogy ott csak gázokról beszélhetünk, mert folyadékokat nem nagyon lehet összenyomni.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#41) Acélfarkas válasza Jim Tonic (#40) üzenetére


Acélfarkas
senior tag

"Ugyanúgy közeget továbbítanak, csak az egyik oldalad zárt." 38-as válaszommal erre a megjegyzésedre reflektáltam. Habár ilyenkor ez már nem kompresszálás pont a zárt oldal miatt. Nem a jó megnevezést használtam ott.

"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"

(#42) coolabácsi válasza #72042496 (#26) üzenetére


coolabácsi
tag

pumpával jellemzően nyomunk, szivattyúval jellemzően szívunk.

PL hidraulika szivattyúval jellemzően nyomunk, mégse pumpa. :)

[ Szerkesztve ]

(#43) #16939776 válasza Jim Tonic (#37) üzenetére


#16939776
törölt tag

A munkát itt nem a közeg áramlása végzi, hanem a nyomása, az erő amit kifejt, amit a kompresszor/vakum szivattyú előállít.
A közeg pótlására ( közeg továbbítására) csak azért van szüksége mert a mögötte lévő rendszernek, vannak veszteségei*, amit pótolni kell ahhoz hogy a nyomás (hiánya) stabilan fennmaradjon.
*Ezzel egyben azt is megcáfolnám, hogy az egyik oldala zárt lenne, mert akkor nem kellene újra és újra bekapcsolni ezeket, hogy tartsák a kívánt nyomást.

Ezzel szemben, a szivattyú elsődleges célja a közeg szállítása, és másodlagos a megfelelő nyomás létrehozása, tartása.
Pl. egy ilyen zárt rendszerben mint itt ez az AIO, nincs értelme a létre hozott nyomást mérni, mert a pumpa ugyan annyit nyom, mint amennyit a másik oldalán szív. A teljesítményhez, a végzett munkához, csak az állandósult térfogatáramnak van köze.

Ezért lesz a kéziszivattyú vagy kompresszor egy tök más kategória mint a pumpa/szivattyú.

Ha picit összeszeded magad, be tudod azt is bizonyítani, hogy a cipó az közlekedési eszköz lesz, mert emberi erő hajtja és elvisz A-ból B-be. :)

[ Szerkesztve ]

(#44) #16939776 válasza #16939776 (#43) üzenetére


#16939776
törölt tag

kéziszivattyú ?! vakum-szivattyú.
cipó ?! cipő az... B+ :DDD

[ Szerkesztve ]

(#45) oriic


oriic
HÁZIGAZDA

Szerintem a tema kicsit tulsagosan is ki lett beszelve mar. :)

Live-Die-Respawn

(#46) #16939776 válasza oriic (#45) üzenetére


#16939776
törölt tag

Lehet hogy unatkozott a nép, hogy ilyen f@szságon elpörögött?! Lehet kellett volna a hétvégére valami nehezebben emészthető tartalom az oldalra, akkor nem itt élnénk ki magunkat, szét-off-olva a hírt?!
Amíg nem lesz változás, nyugodtan engedd el a dolgot, mert addig "szakmai homokozónak" lesz használva a felület. ;)

[ Szerkesztve ]

(#47) MeszesKPT


MeszesKPT
őstag

73 euróba még egy ventilátor sem fért bele? Gondolom azért nem adtak, mert kellene egy 2000 rpm felett pörgő, hogy valamit érjen is ez a 92-es játékvíz, akkor meg a zajszint megöli a koncepciót.

(#48) Puma K válasza MeszesKPT (#47) üzenetére


Puma K
veterán

Vagy inkább úgy voltak, hogy aki ilyen szinten mozog az úgy is saját elgondolása és igényei szerint fog ventilátort választani.

Gyakorlatilag az összes AIO-on lévő gyári megoldású ventilátor rosszabb mintha az ember külön vesz hozzá olyan ventilátort-ventilátorokat amik jobb statikusnyomással és nagyobb mennyiségű levegőt képesek megmozgatni adott idő alatt mindezt halkabb működés mellett.

Nekem is hiába volt az Arctic Freezer 240 AIO-hoz 4db Arctic 120-as PWM-es ventilátort amik a gyakorlatban pocsékok voltak... aztán lecseréltem a 4db ventilátort 2db be quiet! Silent Wings 3 120mm PWM-re és nem csak halkabb lett a hűtés de még jobb hőmérsékleteket is értem el mint azelőtt.

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#49) MeszesKPT válasza Puma K (#48) üzenetére


MeszesKPT
őstag

Valóban, de ennek olyan üzenete is lehet, mintha nem bíznának abban hogy elég jó ventilátort tudnának adni hozzá. Akkor meg miért bíznék magában az alaptermékben.

(#50) Puma K válasza MeszesKPT (#49) üzenetére


Puma K
veterán

Forgalmaznak 92mm-es ventilátort átszámolva 1400 és 2300Ft-ért, de nem a saját termékükben nem bíznak, hanem ez a józan ész mentén elgondolható döntés.

Főleg SFF formátumú gépházak esetén, ahol ekkora méretnél és helynél még a ventilátor vastagsága is igencsak számít és nem mindegy.

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.