Hirdetés

2024. június 26., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#15) llax válasza Rick4 (#13) üzenetére


llax
senior tag

Ezek egyike sem tökéletes...

Ennyi pénzért lehet olyan kompaktot kapni, ami sokkal-sokkal jobb képet készít nagylátószögben. Alacsonyabb zaj, sokkal kisebb optikai torzítások és színi hibák, klasszisokkal jobb JPEG motor etc...

Ez az ultrazoom kategória csak annak való, aki rendszeresen ki is használja a hosszú gyútáv adta lehetőségeket (de nincs pénze egy DSLR + ED üveg kombóra), vállalva sok kompromisszumot.

Ezeknek az optikája erősen torzít nagylátó és tele állásban is (jó esetben van egy pont ahol nincs számottevő torzítás: ez pl. a Fuji S1600 esetén kb. 2-3x zoom között)
Az erőteljes kromatikus aberráció alaptartozék az ilyen nagy átfogású optikák esetén, már wide állásban is (drága az ED üveg).
A fókuszhosszhoz és nagy átfogáshoz képest kicsinek mondható optika miatt a szenzor mérete is csak kicsi lehet (kisebb, mint a "normálisabb" kompaktoké): pici szenzor + nagyon sok pixel = már ISO 100 -nál is látható zaj (vagy a zajszűrés miatt hiányzó részletek).

Kompaktok technikájára épülő ultrazoomoknál a fenti problémák minden esetben fennállnak (legyen az 40e vagy 150e Ft-os), az hogy mennyire láthatóak, az elektronikán múlik. Ma már nem csak zajt szűr az elektronika, hanem a drágább modelleknél az optikai hibákat is próbálja korrigálni, de inkább csak elrejteni, ugyanis a kép részletessége látja kárát, ugyanúgy mint a zajszűrésnél.

Ezek olyan dolgok, amiket be kell vállalni (vagy min. 4-5x ennyi pénzt rászánni) és érdemes mellette egy "normális" kompaktot is tartani azokra az esetekre, amikor kis gyújtótávval (ekv. 28-35mm környékén) szeretnénk normális képeket készíteni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.