Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) bitblueduck


bitblueduck
senior tag

Én eddig is úgy gondoltam, hogy azoknak a gyerekeknek van a legnagyobb esélye a boldogulásra akikkel otthon is rendesen foglalkoznak. Sokkal jobb azoknak, akik tudnak kicsit számolni, esetleg olvasni mire az általános iskolába érnek. Sajnos az államban nem sok bizalmam van, főleg mióta a fókusz a tesi, erkölcstan, ének órákon van. Csak az a probléma, hogy egyrész igény sincs rá másrész ha lenne akkor is nagyon kevés család engedhetné meg, hogy legalább az egyik szülő teljes időben a gyerek(ek) nevelésével foglalkozzon.

An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.

(#2) Lenry


Lenry
félisten

nagyon jó témafelvetés, és sajnos sok leírt mondatával kell, hogy egyetértsek :(

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#3) waccamár


waccamár
senior tag

Kíváncsian várom a további cikkeket, nagyon jó téma!

(#4) updog


updog
senior tag

Én megmondom őszintén, szerintem jobban szorongok az őszi ovikezdés miatt, mint anya (persze, neki még mindig itt lesz a kicsi itthon, valószínűleg pont hogy még várja is hogy a nagy menjen már :) ).

Félek hogy milyen lesz a csoport (persze ez saját gyerekkori rossz élmények miatt), a szülők miatt a saját idegállapotom féltem :D (túl sok ismerős van akik már ebben benne vannak és mesélnek), a gyerekek (járunk a környékbeli játszóterekre, az egyik fele a korabelieknek ül csendben és hozzá se szól a másikhoz, a másik fele meg a tipikus ha az enyém lenne már nem lenne :D típusú (túl)pörgős kis vadállat (a miénk meg a kettő között lavírozik.. :DDD) ).

Szerencsére pont a körzetes oviról sok jót hallottunk, nyilvános a nevelési programjuk, jó fejek az óvónénik, voltunk nyílt napon is (apró adalék hogy a csoportvezető bevallotta hogy hát ő pont nyugdíjba készül úgyhogy majd le is adja a csoportot mielőtt még végeznek az ovival, hááát....)

Hozzátenném, nem értek a pszichológiához meg hogy hogy is működik az, hogy elvileg nagyon meghatározó ez az időszak, de kb. semmire nem emlékeztem én sem, már tizenéves koromban se az 5-6 éves korom előtti időkre... de remélem jól sül majd el.

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#5) Lenry válasza updog (#4) üzenetére


Lenry
félisten

az egy dolog, hogy mennyire (nem) emlékszel a kisgyerekkorra, de tudatalatt egész biztosan meghatározó.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#6) updog válasza Lenry (#5) üzenetére


updog
senior tag

Pont emiatt kicsit szintén feszengek a gyereknevelés témában, én tudom, de ők nem, hogy a mostani dolgokra emlékezni nem fognak, de ugyanakkor most nyilván átélik, és elvben pont meghatározza a későbbi életüket majd... nem véletlenül mondják hogy a tudatlanság áldás :D Persze minek mentem szülőnek ha feszengek, meg túl tökéletesen, tankönyvi módon akarom csinálni... :DDD

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#7) Fred23


Fred23
nagyúr

"Neked milyen elvárárosod van az óvodával szemben? Van egyáltalán?"

Nincs sok elvárásom, mert nem hiszek abban, hogy bármi változna, ha komoly igényeket támasztanék. Inkább már úgy gondolom, sokan indokolatlanul sokat várnak, saját időt meg közben nem nagyon akarnak befektetni a gyerekükbe.

Abszolút minimális elvárásom: az óvónő ne dohányozzon a gyerekek közelében!

(#8) Ellia


Ellia
addikt

Húgom logopédus óvodában, így van rálátásom sok dologra. Kegyetlen dolgokat tud mesélni a gyerekekről, de leginkább a szülőkről.

Másik probléma, hogy nincsenek elegen (megfizetve sincsenek) és szinte képtelenség leszűrni minden gyereket, főleg, úgy, hogy neki az a baja, neki más, a harmadiknak megint csak... És egyre több gyereknek van valamilyen problémája (a legtöbbje foglalkozással kezelhető iskoláig).

És akkor még csak most jönnek a CSOK-os gyerekek...

[ Szerkesztve ]

(#9) Dave™


Dave™
nagyúr

Nekem is voltak, lévén a nagyobbik kislányom most kezdi majd. Neki a legnagyobb hiányossága a bátortalanság és a szocializáció hiánya, mindkettő jelentős részben írható a covid számlájára, de persze valamennyire túl is féltettük. Van egy ovi a társasházunktól 1 percre, ide tartoztunk volna, de én mindenképpen a kerületi Montessori oviba szerettem volna íratni, amiről amúgy is jókat hallottunk, illetve tetszik a "segítek, hogy magad csináld" filozófiája. Először visszadobták a jelentkezésünket a túljelentkezésekre hivatkozva, de nem hagytam annyiban, felhívtam az óvodavezetőt és külön írtam egy kérvényt is, végül felvették. Ősszel kezd, mindannyian izgatottak vagyunk :)

(#10) #90088192


#90088192
törölt tag

Nekem egy elvárásom van csak, minél messzebb legyen tőlem.
Az óvoda intézménye a dolgozó nők miatt jött létre, ahogy a bölcsőde is.
Sajnos ez egy elég elnagyolt faragast eredményezett már az első generációk esetén is, és ebből a mintából próbál a következő generáció egy újabbat felnevelni.
Egyre nehezebb, és egyre "érdekesebb végterméket" állítva elő.
Aki még neveli a gyerekét az igen komoly problémákba fog belefutni ha a gyereke óvodába megy. Sajnos. :R

(#11) Dave™ válasza #90088192 (#10) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nem hiszem, hogy újat mondok, de a gyerekeknek is szükségük van a közösségre, a szocializációra. Vannak nyilván árnyoldalai is egy ilyen közösségnek/nevelési formának, de ha nem lenne kötelező is szükség lenne rá, mert az emberek - így a gyerekek is - társas lények. Gondolom nincs gyereked, ezért gondolod úgy, ahogy.

(#12) #90088192 válasza Dave™ (#11) üzenetére


#90088192
törölt tag

Volt akkor is társas élete a gyereknek, mert anya azért nem csak ült otthon.

Tudom a modern világban lehetetlen ezt ebben a formában kivitelezni, vagy értelmét keresni, de a végén azért csak látszik amit mondok. Nem az óvoda a hibás, hanem a környezeti változók ezt adják ki. Lottóra fel, hátha valakinwk bejön. A probléma ott van akinek nem jön be, abból is felnőtt lesz valahogy.

(#13) Dave™ válasza #90088192 (#12) üzenetére


Dave™
nagyúr

Tehát nincs gyereked, ezért sem érted, hogy a kettő nem ugyanaz. Régen a faluban volt közösség, még régebben a törzsben is, ha anyu elviszi ide-oda az nem adja ezt vissza. A gyerekeknek szükségük van a saját közösségükre, anyu-apu meg a kisebb-nagyobb értelemben vett család ezt nem helyettesíti. A nevelő szerep ilyen szempontból szerintem másodlagos, a közösség a fontosabb érték. Szülőként az elmúlt kb. 1,5 év gyötrelem volt a rengeteg lezárás meg a megnyírbált közösségi terek, lehetőségek miatt, így igazi megváltás lesz mindenkinek az óvoda, mert semmi sem pótolhatja a saját életkorának megfelelő közösséget.

(#14) #90088192 válasza Dave™ (#13) üzenetére


#90088192
törölt tag

:N
Akkor nem értetted mit akartam írni.
Anyu nem csak ült otthon, vagyis a gyerek addig csavargott. Közösségi élet. Falun még mindig történik valami.
Ami hiányzik az ember palánta felnevelesehez az az 1:1 Ben való foglalkozás. Ezt tömeges óvóhelyek Nem tudják/akarják megoldani. Így meg az ember palánta kitől tanul? Hát a másik ember palántátol.
És ugye a legnyomulosabb/agresszív/szociopata aki vezetni akár, és Tanít. Mi lesz ennek az eredménye úgy, hogy nincs megfelelő 1:1 időtöltés a valódi Tanítóval.

Elérkeztünk a problémához.

[ Szerkesztve ]

(#15) Dave™ válasza #90088192 (#14) üzenetére


Dave™
nagyúr

A valóságban ez nem vagy-vagy, hanem is-is. Borzasztóan sokat foglalkozunk mindkét kislányunkkal, az ovis korú ennek köszönhetően szépen rajzol, hibátlanul elszámol 10+-ig, szépen és választékosan beszél, de ez mind kevés, szüksége van a saját közösségére, más gyerekekre. A faluban együtt volt sok gyerek, egy modern városban ezt az óvoda tudja megadni a gyerekeknek. Igen, sokféle gyerek van, ahogyan a világ is sokszínű, lehetetlen egész életében burokban tartani, ami előbb-utóbb úgyis csak kontraproduktív lenne. Tapasztaljon, ismerjen meg másokat, és majd együtt kezeljük a felmerülő problémákat. Ez még mindig jobb irány, mint megfosztani a közösségtől.

(#16) #90088192 válasza Dave™ (#15) üzenetére


#90088192
törölt tag

Nem értem, mit írok rosszul.

Nem azt írtam, hogy nem kell Közösség, hanem azt, hogy a gyereket meg kell tanítani, hogy hogyan álljon a közösséghez. Így már érted? Ez az ami nem történik meg most, míg régebben azért nagyobb hangsúlyt fektettek erre. Hogy miért? Na ez már egy másik történet.

(#17) Dave™ válasza #90088192 (#16) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ami hiányzik az ember palánta felnevelesehez az az 1:1 Ben való foglalkozás. Ezt tömeges óvóhelyek Nem tudják/akarják megoldani.

Nem is feladatuk, ezért írtam, hogy ez nem vagy-vagy felállás. Ez a szülők és a család dolga. Az óvoda a közösséget adja. A kettő együtt nevel.

Ide szúrom be, hogy a Montessori ovi, ahova a kislányomat felvették abszolút ezt a duális elvet vallja, igyekeznek bevonni a szülőket is aktívan (itt most nem fejtem ki ennek a módszertanát), és nem a szülőket akarják helyettesíteni, hanem a saját szerepüket látják el.

Nem értem, mit írok rosszul.

Hogy összemosod a kettőt, ezért emeltem ki a fenti idézetet. Fentebb azt is írtad, hogy nem kellenek az óvodák, mert félrenevelnek.

[ Szerkesztve ]

(#18) Eastman


Eastman
őstag

Van olyan, hogy elégedett szülő? :U

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#19) #90088192 válasza Dave™ (#17) üzenetére


#90088192
törölt tag

Látod találtál egy helyet, ahol esélyes, hogy tanitva lesz a palánta, akkor mi van a többivel?
Pont az a lényeg régen az utcán teblabolo gyerek tömeget az öregek szemmel tartották, és okitottak.
Akkor az volt a divat, ma csak szemmel tartják.

Idő!!¡! Ez az ami hiányzik. Sok szempontból.
Azért írtam nem tudjuk értelmezni, csak a végeredményben nem stimmel valami.

Kinek a feladata?
Mert most ott tartunk, hogy senkinek.
Szülőnek ideje sincs, az ovinak meg nem ez a feladata.
Ezért is van 2db tacsim, mert nem vagyok önző és tudom nem lenne annyi időm, hogy embert neveljek bárkiből is. Így hát kínozni meg nem fogom. :R
Aztán marad a bizonytalan, mindig valahova kötelezően tartozni akaró embertömeg, akik nem tudnak mérlegelni és valakinek meg kell felelnie, valakinek vezetni kell őket.
Belül rettegnek, hiszen csak a külsőségek alapján tudják magukat összehasonlítani.
Nini mit nem látunk? Csak nem ez történik?

[ Szerkesztve ]

(#20) #90088192 válasza Eastman (#18) üzenetére


#90088192
törölt tag

Elégetett szülő?

(#21) Dave™ válasza #90088192 (#19) üzenetére


Dave™
nagyúr

A szülőé természetesen. Ezért nem kell mindenkinek gyereket vállalnia, csak ha fel is tudja és akarja is nevelni. Szerintem mindenkinek arra van ideje, amire szeretné. Nekem egy kiemelten fontos életcélom volt, hogy családom legyen, ráadásul pont két kislányt szerettem volna. Időm azóta semmire sincs szinte, de akkor sem csinálnám másképpen, ha újrakezdeném.

(#22) #90088192 válasza Dave™ (#21) üzenetére


#90088192
törölt tag

Akkor már érted, nézz körül hányan gondolják így?
És azoknak a gyereke milyen befolyással bír az adott közegben. Olyan ellentéteket generál amiktől a hajad fogod tépni. Vagy már téped is. Vagyis marhák közé küldtél birkákat. Analógia nem szoszerint értendő.

[ Szerkesztve ]

(#23) Dave™ válasza #90088192 (#22) üzenetére


Dave™
nagyúr

Akkor a te koordinátarendszered szerint azért nem érdemes gyermeket vállalni, mert nincs rá idő, a közösség meg úgyis csak elrontja. Nem ítélkezem, de marhára nem értek veled egyet, és sajnos kívülállóként nem is értheted a másik oldalt. A gyermekvállalás áldozatokkal jár, aki ezt nem tudja/akarja vállalni, az ne tegye, de teljesen felesleges ideológiát tenni mögé, ez egy döntés.

(#24) Eastman válasza Dave™ (#23) üzenetére


Eastman
őstag

Szerintem aki közösségi ember, az gondolkodjon - kisebb vagy nagyobb - közösségekben, aki nem az, az meg ne. :) :)

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#25) janeszgol


janeszgol
félisten

Jo tema. Anyukam 40 ovonoi szolgalatbol ment nyugdijba. Volt intezmenyvezeto is.
Az oviban a kovetkezok fontosak:

Kezugyesseg, egyensulyerzek, tarsas intelligencia, beszedfejlodes, irasfejlodes (az iskola elvarja ma mar, hogy a 6 eves folyekonyan irjon es olvasson) stb.
Akkor a veleszuletett rendellenessegek is itt buknak ki elsonek, amihez szakember (ovono) velemenye kell.

Az eletem negyedet pedagogusok kozott toltottem.
Anyukam reven ugye sok ovonot ismerek, ismerem a munkajukat, plusz tanarno ismeroseim is vannak.

Oszinte leszek eleg kemeny eletuk van. Oket nem lehet potolni.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#26) Huntszy


Huntszy
tag

Hiánypótló írás, köszönöm.

Környezetünkben is látjuk, hogy sajnos mekkora probléma ez. Feleségem első unokatestvére (egy idősek, szinte testvérekként nőttek fel) pár éve végzett mint ovónő és durva, hogy milyen elmaradásokkal küzdenek sok gyerek esetén. De sajnos közeli barát családjában konkrét rossz példa is van gyerekre akiről mesélik, hogy mennyire nem odafigyelve nevelik, és még el sem jutott az iskolás korig.

Arról meg, hogy mennyire fontos az első évek meg az ovi csak egy román mondás jut eszembe miszerint "cei şapte ani de-acasă". Magyarul "7 év otthon". Előszeretettel dobálóznak ezzel arrafelé, főleg a problémás/"elmaradott" gyerekek esetén. Nem tudok nem egyet érteni vele. Egy gyerek fejlődésének, személyiségének alapjai kerülnek lerakásra ekkor. Persze nem kevésbé fontos a további évek sem, de ha nincs megfelelő alap akkor arra baromi nehéz lesz később (akár szülőnek, akár a felcseperedett emberkének) építeni bármit.

Mint említed elvárjuk a gyerektől, hogy tanuljon mikor suliba kerül. Honnan tudja szerencsétlen, hogy hogyan kell azt csinálni?
Ha nem csinált 6-7 évig semmi a gyerek ami fejlesztő aztán beesik szeptemberben a pad mögé, leraknak elé egy füzetet meg a kezébe egy tollat akkor honnan kéne tudnia, hogy hogyan kell "tanulni". Az is egy kézség amit tanulni, fejleszteni kell, hogy később épülhessen rá minden más. Kicsit paradox de meg kell tanulni tanulni, hogy később tudj tanulni. Ha otthon nem ügyelnek erre és oviból is olyat fog ki a csemete ahol ezzel nem foglalkoznak ott később nagy bajok lesznek, ahogy telik az idő pedig csak egyre nagyobb lesz a lemaradás és egy idő után esély sem lesz a felzárkózásra csak a küzdelem megy a kihullás ellen.

(#27) janeszgol válasza #90088192 (#10) üzenetére


janeszgol
félisten

Ebben igazad van (es Dave meg mindig nem erti, mit irsz, csak arra hegyezte ki a beszelgetest, hogy o feljebb valo nalad, mivel neki van gyereke). De azota ez egy szakma lett. Igaz a szakmanak olyanok hoznak dontest, akik feltehetoen sosem voltak csoportban.

A szulokrol meg. Regen felnott a kulcsos generacio ('70-es evek szulottei), es ez azota fokozodott. De en nem csak a szuloket hibaztatom, mivel az eletterunket igy alakitottak ki a "feljebbvaloink" (politika, munkahely). Ugye most a hazai viszonyokrol van szo.

En nem tartom rossz dolognak az ovit, csak elcsesztek ezt is. A szulok minden felelosseget atadtak, ami a nevelessel jar, viszont dontesi szavuk erosebb, mint az ovononek.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#28) Eastman válasza janeszgol (#27) üzenetére


Eastman
őstag

...arra hegyezte ki a beszelgetest, hogy o feljebb valo nalad, mivel neki van gyereke.

Ez egy nagyon nagy probléma. Belefutok én is, a tesóm is.
Komoly munkahelyi surlódások forrása az, hogy többet dolgozik az ember mint a dohányzók és a kisgyermekesek. Pedig ugyan annyi adót mi is fizetünk.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#29) Tikakukac


Tikakukac
titán

Ex laktársam óvónéni. Oh boi, régen is kemény volt az ovi minden szempontból, de mostanra már annyira sok helyre bekötötték a netet, hogy a szülőknek kéne inkább valami intézmény, mert a hülyeségben nincs limit.

Hogy a CSOK megtolva a totális szakember hiánnyal mit fog hozni, well, szerintem mindenki sejti és tudja csak valamiért várja a csodát. Az pedig nem lesz :(

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#30) Dave™ válasza janeszgol (#27) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én értem, te nem érted, hogy mi vele a baj. Ha végigolvasod a teljes szöveget ő arról ír, hogy az óvoda nem tudja érdemben átvenni a szülők feladatát a nevelésben, ezért vagy nem neveli, vagy félreneveli a gyermekeket. Ez teljesen tévút, az óvodának nem szerepe kiváltani a szülői nevelést, ahol ezt akarják elérni az erős zsákutca, és sajnos ha valaki nem érintett a témában (=nincs gyermeke), akkor ezt nehezen tudja a helyén kezelni, értelmezni. Azt lenne jó megértenetek, hogy az óvodának nem feladata sem a szülőket helyettesíteni, sem egyszemélyes nevelést biztosítani a gyermekeknek. Az óvodában egy közösség van, készségeket fejlesztenek, és normális óvodákban ez kiegészíti az otthoni nevelést, nem ahelyett van. Aki úgy gondolja, hogy bedugja a gyereket és az ő dolga le van tudva ezzel, annak nagyon sajnálom a gyerekét, meg az óvonőket is, akiknek a szülőket is helyettesíteni kell.

arra hegyezte ki a beszelgetest, hogy o feljebb valo nalad, mivel neki van gyereke

Nem, azt csak azért említettem meg, mert a véleménye alapján biztos voltam benne, hogy nincs, ahogy erős a gyanú, hogy neked sincs, ha ennyire nem érted a fentieket. Ez nem felsőbbrendiségi kérdés, csak szimplán arról szól, hogy nehéz valamiről megalapozott véleményt nyilvánítani, ha nem vagy érdemben érintett.

(#31) janeszgol válasza Dave™ (#30) üzenetére


janeszgol
félisten

Ebben igazad van. Egy jo ovoda az csak hasznos lehet. De ezt irtam is.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#32) janeszgol válasza Dave™ (#30) üzenetére


janeszgol
félisten

De nagyon sok szulo teljesen atadja a stafetabotot. Es nekik van gyerekuk. Akkor most miert is szamit kinek mennyi van? Miert ert hozza automatikusan jobban az, akinek van? Mert ez a mentalitas nalunk. Megszuletik a gyerek, hoppa en ertek hozza. Legalabbis jobban, mint akinek nincs. Rogton adodik ez a passive(!) skill.

Ovi es ovi kozott oriasi kulonbseg van.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#33) Lenry válasza janeszgol (#32) üzenetére


Lenry
félisten

senki sem mondta ezt, hogy rögtön ért hozzá, cserébe tapasztalata lesz egy idő után, akinek meg nincs gyereke, annak nem lesz tapasztalata se.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#34) Dave™ válasza janeszgol (#32) üzenetére


Dave™
nagyúr

Fordítva van: ha nincs, akkor ilyen tévképzete támad egyeseknek, hogy az óvoda neveli a szülő helyett a gyereket, holott nem erre van az óvoda. Nem tehetek róla, hogy vannak nemtördődöm szülők. Igen, óriási különbségek vannak ovik között, nekem ezért sem volt mindegy, hogy hova fog járni a kislányom. De érintettség nélkül tényleg nehéz elképzelni mi miért és hogyan van, erről szólt eddig a fél topik.

(#35) janeszgol válasza Dave™ (#34) üzenetére


janeszgol
félisten

Ilyen tevkepzete sok szulonek van. Persze ha valamiben elmarad a gyereke, akkor az ovi a hibas. Nem ertenek hozza cimszoval.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#36) janeszgol válasza Lenry (#33) üzenetére


janeszgol
félisten

Es hogy mennyit er az a tapasztalat, az egy masik kerdes. Mint oly sok mindennel az eletben.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#37) Lenry válasza janeszgol (#36) üzenetére


Lenry
félisten

a semminél egész biztosan többet

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#38) janeszgol válasza Lenry (#37) üzenetére


janeszgol
félisten

Es akinek nincs, az automatikusan semmit nem ert hozza? Vannak gyermek nelkuli pedagogusok is.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#39) Kisgépkezelő válasza bitblueduck (#1) üzenetére


Kisgépkezelő
senior tag

Nem tudom. Nem vagyok benne egészen biztos, hogy jó dolog "beelőzni" az iskolát az ilyen dolgokkal. Én például elég jól tudtam olvasni és számolni már óvodás koromban is, aztán beültem a suliba és végigunatkoztam végigrosszalkodtam az első kb. 3 évet. Utána meg amikor már nekem is olyan dolgokat kellett megtanulnom ami magamtól nem ment, akkor meg hátrányban voltam, mert amiatt, hogy nem kellett semmit tanulnom, nem tanultam meg tanulni. Nem mondom, hogy utána tanulmányi eredményeimet tekintve rosszul ment volna bármikor is az iskola, de a a bármilyen hülyeség bemagolásának képességét sosem sajátítottam el, pedig valójában az egész közoktatásnak, az a célja.

(#40) muszurkefal válasza Kisgépkezelő (#39) üzenetére


muszurkefal
aktív tag

Első iskolás éveimről hasonló emlékeim vannak. Panaszkodtak a tanárok, hogy X-ke unatkozik magyar órán olvasáskor. Hát nyilván, mert azokat a másfél oldalas kis tartalmatlan, seminyő meséket már óvodás koromban túlnőttem. Otthon meg esti mese címen szerintem nem volt olyan könyv, ami 100 oldalnál rövidebb. Nyilván részletekben. És nem ilyen Robinson Crusoe, hanem szépirodalom. Ha jól emlékszem 5 évesen fejből tudtam az A helység kalapácsa című művet. Meg a János vitézt. Végig. Meg még sok egyebet.

Ötödikben 12 évesen Churchill életrajzát olvastam a pad alatt órákon, ami olyan vastag volt, mint az 5. Harry Potter kb.

Témához: szerencsémre édesanyám védőnő, ezért eléggé képben volt a meghatározó első évekről. Meg amikor én óvodás korú voltam, akkor még voltak tényleg szakemberek, pedig kis falusi óvodába jártam. All hail Nyuszi csoport!

[ Szerkesztve ]

(#41) Huntszy válasza Kisgépkezelő (#39) üzenetére


Huntszy
tag

Ez messze vezet. Régi problémája a közoktatásnak, hogy nem tud mit kezdeni az átlagtól eltérőkkel. Ez mindkét irányba igaz.
Aki lemarad, leszakad annak a hátránya csak évről évre nő mert ha bármi miatt nem tanult meg rendesen összeadni, szorozni akkor nem fog állni az osztály miatta mikor már a henger felületét kéne venni.
Ugyan így ha már tudod amit tanítanak akkor nem fognak neked külön tanulnivalót adni és szétunod magad ami szintén hátrányos ("jobb" esetben talán amíg az osztály megold 3 feladatot te kapsz 12-t de az se igazán köt le mert nem újat tanulsz csak szétismétled ugyan azt).
Ehhez nem kell oviban megtanulni olvasni/írni. Elég az ha van érzéked valamihez. Jómagam az osztályátlagnál jobban vágtam a programozást anno pedig nem tanultam előre, ugyan úgy középsuli első évében, szeptemberben találkoztam a dologgal először mint mindenki. Novemberre megvolt a teljes évre az anyag a fejemben, utána júniusig csak malmoztam órákon. Később magam kerestem versenyeket amin indulhatnék a tárgyból de egyik szaktanárom (volt több is később) sem vállalt, hogy felkészítene rá így a fél sulit fel kellett túrnom mire egy tanár elvállalta, hogy "felkészít". Elkérte nekem a gépterem kulcsát d.u h tudjak gyakorolni mert koliban nem volt lehetőségem gép elé kerülni (nem engedte meg a családi budhet a laptopot).

Az ilyen esetekkel sajnos a jelenlegi közoktatás nem tud igazán mit kezdeni. Nagy szerencsével ki lehet fogni olyan pedagógusokat akik foglalkoznak az emberrel (akár mert nehézségei/lemaradásai vannak, akár mert megvan a tehetsége hozzá és többet is ki tudna hozni magából mint a tananyagi minimum). Ha nincs szerencse akkor meg marad a remény, hogy a szülők otthon felismerik a problémát és van lehetőségük arra, hogy megoldják (magántanár, másik suli stb.).

(#42) Huntszy válasza muszurkefal (#40) üzenetére


Huntszy
tag

Témához: szerencsémre édesanyám védőnő, ezért eléggé képben volt a meghatározó első évekről. Meg amikor én óvodás korú voltam, akkor még voltak tényleg szakemberek, pedig kis falusi óvodába jártam. All hail Nyuszi csoport!

Demagóg szerintem. Régen is voltak szar pedagógusok és ma is vannak jók. Ismerek olyat akinek közelébe se kellett volna kerülnie gyerekekhez mégis már vagy 40 éve tolja és szüleim is csak rosszat tudtak róla mesélni (anno is ilyen volt). Ismerek nagyon lelkes, tehetséges fiatal ovónőt és tanárt is akik esetében biztos vagyok, hogy jó kézben vannak a gyerekek.

Az másik kérdés, hogy gyerek nem lett kevesebb de a pedagógusi szakma ki van véreztetve így nem jó pedagógust egyre nehezebb találni hanem simán pedagógust. Ez a régenmindenjobbvót a legelcsépeltebb hülyeség ami létezik szvsz.

[ Szerkesztve ]

(#43) nevemfel válasza Huntszy (#41) üzenetére


nevemfel
senior tag

Az ilyen esetekkel sajnos a jelenlegi közoktatás nem tud igazán mit kezdeni.

A közoktatás az átlagos képességűekkel kell, hogy törődjön, mert ők vannak a legtöbben. Ahol van pénz dögivel, ott meg lehet oldani azt, hogy a kiemelkedő képességűekkel külön tanárok foglalkozzanak, akárcsak a leszakadókkal, ahhoz viszont gazdag országnak kell lenni, hogy mindezt a közoktatási rendszer lefedje.

[ Szerkesztve ]

Forget your troubles, c'mon get happy

(#44) muszurkefal válasza Huntszy (#42) üzenetére


muszurkefal
aktív tag

Persze, de hát édes a nosztalgia. A pufók Katica néni volt a kedvencem :B

(#45) Lenry válasza janeszgol (#38) üzenetére


Lenry
félisten

mondd inkább, hogy mit szeretnél hallani, mert ez a belekötés kezd zavarni

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#46) #90088192 válasza Dave™ (#23) üzenetére


#90088192
törölt tag

Tudod ez nem ideológia, hanem tapasztalat, mert átéltem. Amíg bármely random ember nem képes magát kívülről látni, és egyáltalán felismerni a saját hibáit, addig azok a hibás viselkedés formák is tovább lesznek adva, nem csak a genallomany.

Sokszor leírtam itt, de lehet egy blogban ki fogom fejteni az egyik ok az idő/környezet amiért nem vállalok gyereket, a másik pedig pontosan az, hogy tudom milyen hibás embert sikerült kitermelnie ennek a mentalitasnak.

Ott a posztom, deklaráció, olvasd el. Nem viccből írtam, mégha nem is teljesen komoly a beszélgetés utánna.

Úgyhogy el kell gondolkozni azon is, vajon mennyi érzelmileg/szociálisan nyomorodott embert akarunk még legyártani, mert rossz sablont használunk, úgy hogy nem is tudunk róla.

Szegény Balázs kolléga, azért ismételgeti majd öntudatlanul amit, mert nem tudja felfogni valójában mit is jelent, a saját állapota, mert beteg. De pontosan látja a következményeit.
Így vagyok a dologgal, annyi a különbség, hogy én pontosan értem/érzem miért is vagyok beteg és tudatosan mondom ezt.(legnagyobb tiszteletem a Balázsnak)

Nagyon kevés szülő akinek tényleg boldog lesz a gyermeke. Mert az hogy sikeres/jól keres van gyereke/felesége az egyáltalán nem egyenlő a boldogsággal. A boldogságot nem lehet sablonba önteni/általános jellemzőkkel leírni, ahhoz úgy kell felnevelni egy embert, hogy példa álljon előtte, mi is az, és képes legyen rá maga is.
Ma csak arra megy ki a játék, hogy a gyereket megtanítjuk más igényeinek megfelelni, de fogalma sincs arról valójában mire is képesek, vagy kicsoda saját maga.
Egy nagyon torz kép alakul ki benne saját magáról. Lehet itt hummogni, hogy ez nem igaz, és természetesen nem 100% igaz, de sajnos több mint 50% az is biztos.

Ezek alapján gondold végig miért is szólok bele, úgy érzem, legalább felhívom a figyelmet, hogy az nem életcél, hogy gyerekem legyen, hanem az, hogy egy boldog ember legyek, amit át tudok adni a következő generációnak.
Ha ez nem megy, akkor az egész egy gyötrelem, hiszen ha hazudunk magunknak, akkor milyen jövőképe van a gyereknek?

(#47) janeszgol válasza Lenry (#45) üzenetére


janeszgol
félisten

Ezt nehez megvalaszolnom. Igy nem is teszem.

[ Szerkesztve ]

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#48) Huntszy válasza nevemfel (#43) üzenetére


Huntszy
tag

Ezt értem de erre akkor sem az a megoldás, hogy szándékosan visszatartom a gyerekem, hogy nehogy fősodron kívüli legyen.

Legalábbis az alábbi sorokból:
"Nem tudom. Nem vagyok benne egészen biztos, hogy jó dolog "beelőzni" az iskolát az ilyen dolgokkal." Én azt olvasom ki, hogy az sem jó ha az átlagnál többet foglalkozol a gyerekkel, ezért többet fog tudni mint a többiek és akkor nem lehet majd vele mit kezdeni.

Előbb vágnám le a fél karomat mintsem, hogy tudatosan visszafogjam a gyerekem azért, hogy "az átlaggal" együtt haladhasson.

(#49) nevemfel válasza Huntszy (#48) üzenetére


nevemfel
senior tag

Nem tudom, hogy a gyakorlatban ez hogyan működik. Ha a gyerekem tehetséges lenne, akkor foglalkoznék vele, de nem várnám el, hogy az óvodában is az ő tehetségét csiszolgassák, és ez az én szememben nem visszafogás.

Az óvoda és az iskola egyrészt nyilvánvalóan a tanulásról szól, azonban van egy másik nagyon fontos aspektusa, mégpedig a szocializáció. Hogy megtanuljon egy térben létezi a kortársaival, hogy tudjon velük kapcsolatot teremteni, hogy befogadják, és elfogadják őt, barátságokat tudjon kötni. Ha ez nem megy neki, ha kiemelem a kortársai közül, ha versenyistállóba iratom, ha nem hagyom játszani, akkor lehet, hogy kitűnőek lesznek a tanulmányi eredményei, de nyomorult lesz és antiszociális.

Tinédzserkorban így is, úgy is eljön az az időszak, amikor a kortársak véleménye fontosabb lesz, mint a szülőké. És akit a kortársai nem fogadnak el, arra nagyon nehéz évek várnak.

[ Szerkesztve ]

Forget your troubles, c'mon get happy

(#50) janeszgol válasza #90088192 (#46) üzenetére


janeszgol
félisten

Huha. Erre nem lehet mit irni. Nem mondom hogy butasag, de azt sem, hogy nem az. Nagy falat lett.
Egy gyerek boldogsaga nem csak a szulotol es/vagy az intezmenyektol fugg. Vannak kesobb aktivalodo betegsegek, vannak balesetek, amiket bele kell kalkulalni, ha gyereket vallalsz.

Vagy csak siman balszerencses pl a munka vilagaban, mint en. Igaz ez a boldogsagom csak kis mertekben rontja. :)

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.