Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Hg3X


Hg3X
tag

Ez érdekesnek tűnik, nekem személy szerint tetszene egy ilyen megoldás. :K

Jeff who??

(#2) dabadab


dabadab
titán

Azért egyre aggasztóbbnak tűnik, hogy az ember mindenhol ugyanazt a megváltoztathatatlan jelszót használja.
Vagy ha valamelyik nagyokos cégtől kiszivárog pármillió ujjlenyomat, akkor azt fogják javasolni, hogy mindenki változtassa meg a sajátját?

DRM is theft

(#3) Mooka-Miki válasza dabadab (#2) üzenetére


Mooka-Miki
senior tag

Laikusként kérdezem, ez nem úgy van, hogy a biometrikus azonosító eszköz tárolja csak a tényleges információkat és az őt kérdező operációs rendszernek/alkalmazásnak a kérdésére miszerint "Ez XY?" annyit mond, hogy "Ja, ő az."?

(#4) Cathfaern válasza dabadab (#2) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ezért jó az arcfelismerés, az megváltoztatható ;]

(#5) Gyula84 válasza dabadab (#2) üzenetére


Gyula84
veterán

maga az ujjlenyomatot nem hiszem hogy tárolnák :U

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#6) goodboy007


goodboy007
senior tag

Tud valaki arcmaszk-készítő gépet Aliexpress-ről? :D

"propriocepció és peroneus aktiváció a kulcsszó, mert az emelést nem előzi meg excentrikus kontrakció, magyarul stretch-reflex vagy miotatikus (excentrikus megnyúlási) reflex." - Zola007

(#7) Male válasza dabadab (#2) üzenetére


Male
nagyúr

Vagy hogy mennyire is jó egy egyszerű ujjlenyomat olvasó... és kinek milyen az ujjlenyomata. Engem rendszeresen nem enged be a noti, nem ismeri fel az ujjlenyomatomat, az útlevél készítésnél meg ki is derült miért: ott szenvedtek velem, kb 10. alkalommal sikerült elégségesre a leolvasás, mert alig van ujjlenyomatom. A nővel arra jutottunk, hogy talán a rengeteg gépelés miatt egyszerűen le van kopva. ( ment is a poénkodás, hogyha bűnözőnek állnék, nekem nem kell kesztyű :D )

Ja, igen, az útlevélben el van tárolva... ha ellopják az útlevelemet, akkor amennyit abban tároltak, annyival már használhatják a pénzemet, elég lesz ez a kijátszására a rendszernek vajon?

(#8) zolij


zolij
tag

akik itt az ujjlenyomat "ellopásán" aggódnak, komolyan gondolják amit írnak? :F

(#9) dabadab válasza zolij (#8) üzenetére


dabadab
titán

Igen, miért?

DRM is theft

(#10) Keem1 válasza dabadab (#9) üzenetére


Keem1
addikt

Példánk szereplője Béla. Egy átlagos 30-as éveiben járó magyar. Budapesten él, tök átlagos nettó 220 ezret keres. Miért szemelné ki bárki Bélát, mikor több tízmillió hasonló ember van a világon?

(#11) zolij válasza dabadab (#9) üzenetére


zolij
tag

Például azért, mert nagyon ritkán tárolnak teljes ujjlenyomatot (részben pont a vonatkozó adatvédelmi előírások miatt). Ehelyett az ujjlenyomat bizonyos pontjaiból képzett adatsort szoktak tárolni, amivel a későbbi ellenőrzés során egyértelműen eldönthető, hogy go / no go.

[ Szerkesztve ]

(#12) Cathfaern válasza zolij (#11) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Tehát ha megvan az adatsoruk, akkor azt ugyanúgy fel tudják használni azonosításra, mint az ujjad lenne meg nekik.

(#13) dabadab válasza Keem1 (#10) üzenetére


dabadab
titán

Senki nem beszél arról, hogy bárki kiszemelné Bélát.

Egyrészt mostanában az automatizált támadások korát érjük, amikor wormök, rosszindulató javasrciptek, miegyebek szabadulnak rá a világra sebezhetőséget keresve, szóval nem konkrétan Bélát akarják megtámadni, hanem a világ összes Béláját (valamint Amálját és Tankrédjét is).

Másrészt meg képzeld el, hogy ha egy Sony-típusú betörésnél nem a plaintextben tárolt jelszavakat, hanem az ujjlenyomatok adatait találják meg - nyilván azt is megpróbálják felhasználni, szintén nem konkrétan Béla ellen.

DRM is theft

(#14) zolij válasza Cathfaern (#12) üzenetére


zolij
tag

A probléma ezzel az, hogy fizetési műveleteknél nem csak úgy bemondod, hogy "csá, béla vagyok", hanem hitelesített és regisztrált leolvasó kell hozzá, ami titkosított csatornán kommunikál a szerverrel, szóval még csak közbeékelődni se tudsz. De ha ne adj isten valahogy sikerülne is, az egyes szolgáltatások nem ugyanazt az adatsort használják, szóval a legrosszabb esetben is csak abban az egy szolgáltatásban tudnának megszemélyesíteni.

Nyilván online esetben ennél megengedőbbek lesznek, de lássuk be hogy a kártyaszám + lejárati dátum + cvc most sem a biztonság magasiskolája az online kártyás fizetéseknél, annál ez még mindig biztonságosabb.

[ Szerkesztve ]

(#15) #72042496 válasza zolij (#14) üzenetére


#72042496
törölt tag

"Nyilván online esetben ennél megengedőbbek lesznek, de lássuk be hogy a kártyaszám + lejárati dátum + cvc most sem a biztonság magasiskolája az online kártyás fizetéseknél, annál ez még mindig biztonságosabb."

Ne is mondd. Pár hete konkrétan feltöltötték egy elveszett kártya fotóját Facebookra, az emberek meg sorban osztották meg, hogy ráleljenek a tulajdonosra (ami persze a bank, ahogy rá is van írva, de ezt most hagyjuk).

Írtam nekik, gyorsan le is vették a képet. Azóta se értem, vagy inkább csak csodálkozom rajta, hogyhogy nem jelzett órákon át senkinek legalább egy belső csengő, hogy ez baromi szokatlan, és ilyet talán mégse kéne feltölteni/megosztani.

[ Szerkesztve ]

(#16) Keem1 válasza dabadab (#13) üzenetére


Keem1
addikt

Jó, az "egyrészt" végülis igaz, ezt elismerem.

De nem úgy volt (vagy csak lesz?) hogy a biometrikus adatokat hardveresen hashelik és titkosítják? Ne kérdezd/kérdezzétek honnan, de olyan rémlik, hogy az ilyen eszközökben egy chip tárolja, hasheli pl. az ujjlenyomatomat és egy "hiteles? igen/nem" típusú kérdezz-felelekkel hitelesíti a hozzá forduló appokat, szolgáltatásokat, satöbbi. Így végül egyrészt nem kerülhet ki az ujjlenyomatom, másrészt nem is kell kétévente bőrplasztikai műtétre járnom.

Ha csak az én agytekervényeimben született az elmélet, akkor meg részesedést kérek a megvalósításból befolyt pénzekből ;]

[ Szerkesztve ]

(#17) dabadab válasza Keem1 (#16) üzenetére


dabadab
titán

"De nem úgy volt (vagy csak lesz?) hogy a biometrikus adatokat hardveresen hashelik és titkosítják?"

Izé, ez így, hogy éppen zajlik a Meltdown meg a Spectre, nem hangzik olyan nagyon meggyőzően (és akkor még a szándékosan beépített backdoorok szóba se kerültek).

DRM is theft

(#18) DS39 válasza #72042496 (#15) üzenetére


DS39
nagyúr

Az elő és hátlapját is feltöltötték?

(#19) 4ron


4ron
senior tag

Az ujjlenyomatos azonosítást támogatom, de az arcfelismerést nem. Ugyan nem merültem el a témában, viszont tudva azt, hogy az utóbbi még mennyire gyerekcipőben jár, nem szívesen fizetnék elő rá.

Viszont Alin eddig simán a kártyámmal fizettem, pár napja hallottam először a virtuális bankkártyáról, ún. webkártyáról. Mindenki ilyet használ online fizetésre, csak én vagyok a hülye, hogy Alipay meg miegymás?

⭐ Revolut meghívó ajándék 7500 Ft bónusszal | Raiffeisen Bank meghívó változó ajánlói bónusszal ⭐ Kérd privát üzenetben tőlem!

(#20) #72042496 válasza DS39 (#18) üzenetére


#72042496
törölt tag

A hátlapot nem, de az előlapot sem kéne. Az Amazon például nem kér CVC-t, és ez csak egy olyan veszélyforrás, ami egy magamfajta laikusnak is eszébe jutott.

Meg hát eleve, rá van írva hogy a talált kártyát add le a bankban. Jó, nem olvasták el, megírtam nekik azt is. Erre pár nappal később megint megosztották egy kártya fotóját, csak kitakart kártyaszámmal. (Nem biztos hogy egy konkrét személy, hanem valamilyen pihenő volt az elkövető, már nem emlékszem rá.)

[ Szerkesztve ]

(#21) stellaz válasza 4ron (#19) üzenetére


stellaz
addikt

Én vagy tíz éve használok virtuál kártyát.

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#22) #72042496 válasza 4ron (#19) üzenetére


#72042496
törölt tag

Én hitelkártyát használok. Évente többtízezer forintot jóváírnak a vásárlások után, és ennek a dandárja az online vásárlásaimból jön. Volt virtuális kártyám, de tavaly megszüntettem.

[ Szerkesztve ]

(#23) Cathfaern válasza zolij (#14) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"Nyilván online esetben ennél megengedőbbek lesznek, de lássuk be hogy a kártyaszám + lejárati dátum + cvc most sem a biztonság magasiskolája az online kártyás fizetéseknél, annál ez még mindig biztonságosabb."
És ha véletlen mégis ellopják akkor mit csinálsz? Letiltatod? És ha elfogyott mind a 10? :)

(#24) 4ron válasza stellaz (#21) üzenetére


4ron
senior tag

Nekem viszont csak 5 éve van bankszámlám. Online vásárlásra pedig csak 2 éve használom. De tuti, hogy ezentúl virtuális kártyával fogok fizetni.

(#22) Balika911: nem tudom ugyanarról beszélünk-e, de például OTP-nél kaptam már jóváírást az Extreme Digitálnál 120.000 Ft felett történő vásárlás során. Ez hasznos. Viszont hitelkeretet például direkt kikapcsoltattam.

⭐ Revolut meghívó ajándék 7500 Ft bónusszal | Raiffeisen Bank meghívó változó ajánlói bónusszal ⭐ Kérd privát üzenetben tőlem!

(#25) zsolti1debre válasza dabadab (#2) üzenetére


zsolti1debre
tag

a megoldas egyszeru.fogod a kocsiban levo szivargyujtot.felizzitod.miutan ez kesz,utana ennek segitsegevel modositasz az ujlenyomatodon.

(#26) #72042496 válasza 4ron (#24) üzenetére


#72042496
törölt tag

Nekem Erste Max hitelkártyám van, de a hitelkártyák a többi banknál is nagyjából ugyanúgy működnek. A bank pénzéből (a hitelkeretből) vásárol róla az ember, és különböző kedvezmények járnak a vásárlások után. Havonta, fordulónap után türelmi időn belül (Ersténél ez két hét, és küldenek róla SMS-t) vissza kell fizetni a teljes összeget. Pontosabban érdemes. Egy egész minimális összeg a kötelező, de a fennálló tartozásra olyankor szaftos kamat jön, ez benne az üzlet a bankoknak.

Készpénzvelvételre nem használhatók ha jól tudom, vagy csak durva díjak mellett. Erre a kártyára ezért 1 forint a készpénzfelvételi limitem.

Az Ersténél a kártyának van egy éves díja, a hitelszámlának pedig külön havi díja. A többi banknál nem ismerem a költségeket.

OTP-nél ezekből lehet választani.

[ Szerkesztve ]

(#27) Joci10 válasza #72042496 (#26) üzenetére


Joci10
őstag

Az OTP-nél más rendszer van (legalábbis amire Toše utal), ott nem hitelkártya alapon megy a jóváírásos történet, hanem bármilyen kártya alapon (normál számlához tartozónál is). Ott csak a szerződött partnereknél való kártyás vásárlásokat nézik (bármilyen saját tulajdonú kártya jó); és azok után van bizonyos mennyiségű hó végi jóváírás.

[ Szerkesztve ]

(#28) #72042496 válasza Joci10 (#27) üzenetére


#72042496
törölt tag

Ahh, értem, ezt nem tudtam. Köszi az infót!

(#29) Zola007 válasza Cathfaern (#23) üzenetére


Zola007
veterán

Akkor bizony muszáj lesz levenned a zoknit :)

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#30) Cathfaern válasza Joci10 (#27) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

OTP-nél is tök ilyen rendszer van. Régen Amex, most MC hitelkártyák fixen visszetérítenek minden vásárlásra 1%-ot, plusz pár partnernél 3%-ot. Utóbbi lehet, hogy igaz a sima bankkártyákra is, de az előbbi csak hitelkártyára igaz.

(#31) Kékes525 válasza dabadab (#2) üzenetére


Kékes525
félisten

"ugyanazt a megváltoztathatatlan jelszót használja."

:N Nem, mert 10 van belőle. Ha leveted a cipőd, akkor még több. :D

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#32) Juhaszatti


Juhaszatti
addikt

Akkor a rablónak már elég levágnia az ujjam, és nem is kell a PIN-el vesződnie ha elviszi a kártyám? Zsír.

(#33) Cathfaern válasza Juhaszatti (#32) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Túl azon, hogy tulajdonképpen igazad van, a rablást sokkal keményebben büntetik, mint a lopást, és a bűnözők nagy része emiatt nem is próbálkozik vele, egyszerűen nem éri meg.

(#34) zolij válasza Cathfaern (#23) üzenetére


zolij
tag

Mint írtam, nem a teljes ujjlenyomatod tárolják, hanem egy abból képzett és tipikusan saltolt adatsort.

(#35) #72042496 válasza Cathfaern (#33) üzenetére


#72042496
törölt tag

Technikailag sem biztos, hogy olyan könnyű valaki levágott ujjával nyomulni, megvalósítástól függ. :)

(#36) Kékes525 válasza Juhaszatti (#32) üzenetére


Kékes525
félisten

Legalább az ujjad megmarad. ;]

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#37) Cathfaern válasza #72042496 (#35) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Plusz ugye az is ott van, hogy elég macerás egyesével elkapdosni az emberek a bankkártyáukért, amikor azt se tudod hogy van-e rajta pénz vagy nincs. Plusz ugye a rablás után rögtön le is tudja tiltatni, meg mindenféle limit lehet rajta, stb... Ennél sokkal egyszerűbb valamilyen netes szolgáltatásnak lenyúlni a bankkártya adatbázisát, viszont akkor máris macerásabb fizikai ujjhoz hozzájutni :)

(#38) Joci10 válasza Cathfaern (#30) üzenetére


Joci10
őstag

Mint említettem: valószínűsítem, hogy Toše arra gondolt, amire én; és ott nem hitelkártya alapon megy a dolog. Belépsz a netbankodba/mobilbankodba, és ott van egy "Vásárlási Kedvezmények' rész. Ott engedélyezni kell bizonyos időközönként (1-2-3-... havonta, amely a partnertől függ) az aktuális ajánlatokat, és onnantól bizonyos kedvezményeket kapsz az adott helyeken, ha saját kártyáddal (nekem csak a számlacsomaghoz adott kártya van, és azzal is járnak a kedvezmények) fizetsz (pl: 30e forint felett 2e kedvezmény, vagy 10e forint felett 10% kedvezmény, vagy 15e forintonként 500 forint, de van minden vásárlás után járó 10% kedvezmény is - minden csak a partnertől függ). Jelenleg már több, mint 100 partnerük van, és széles kínálattal rendelkeznek. Vannak kisebb helyi boltok, meg vannak országos bolthálózatok is (pl.: Tesco, Kika, Libri, Rossman, MOL, Praktiker, ...), vannak szállodák, gyógy- és normál fürdők, sporthoz kapcsolódó cégek (fitneszek, kerékpárcentrumok, ...), vannak éttermek, pizzériák, vannak ruházati boltok, van patika, fogászat, ....., de még virágküldő szolgálat is. :)

[ Szerkesztve ]

(#39) Zola007


Zola007
veterán

Európa átlagos IQ szintje jelenleg 98 és folyamatosan csökken [link]
Az emberek olyan buták, hogy a legtöbbjüktől már lopni se kell, magától adja oda a pénzt sokféle fölösleges termékre, szolgáltatásra, maximum feldobnak az júzer gépére egy zsarolóvírust vagy miner progit és magától küldi a pénzt.
Klasszikus bűnözés már nem menő. :)

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#40) Cathfaern válasza Joci10 (#38) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Biztos tök jó, csak Bp-n kívül esélyesen ezek használhatatlanok :) Meg annyit nem érnek, hogy ezt nézegessem.

(#41) Joci10 válasza Cathfaern (#40) üzenetére


Joci10
őstag

Vidéki vagyok, és a kisvárosomban van 4-5 offline hely is, de a boltok online verzióiban is működik a dolog.
De nem is azért mondom, hogy bárkit is rábeszéljek, csak leírtam, hogy az OTP-nél ilyen rendszer működik. :)

(#42) tomp


tomp
félisten

Nem rossz. Itthon az otp megoldása sem rossz. Webes fizető oldalukon ott van a QR kód. Telefonon app megnyit amely nálam ujjlenyomattal van védve. Belépek szintén ujjlenyomattal majd netes fizetés menüben beolvasom a kódot. Megjelenik az összeg és az eladó. Elfogadom majd az oldal automatikusan frissül. A nélkül, hogy az oldalon bármit is beírtam volna.

(#43) bexinho23


bexinho23
őstag

Egy kérdés: Ha a bankkártyám adataihoz véletlenül hozzáférnének, akkor a főszámlám mellett a mellékszámlámhoz (takarékszámlám) is hozzáférhetnek? Gyakorlatilag arról a mellékszámláról csak levenni/feltölteni tudok, ténylegesen nem férek hozzá, hogy vásárolhassak is róla.

Paypalt használok, de előfordult, hogy egy alkalommal az Aliexpress-en kénytelen voltam megadni a kártyaadataimat.

[ Szerkesztve ]

(#44) Kékes525 válasza bexinho23 (#43) üzenetére


Kékes525
félisten

Nem, ha a kártyád adataihoz hozzáférnek, akkor csak azt a pénzt bukhatod, ami közvetlenül azon volt, az alszámláid biztonságban vannak. Ezért célszerű az internet vásárláshoz külön bankkártyát biztosítani.

[ Szerkesztve ]

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#45) bexinho23 válasza Kékes525 (#44) üzenetére


bexinho23
őstag

Értem. Akkor nagy gond nincs. Kártyával talán két alkalommal fizettem pár hónapja aliexpressen, illetve sony playstore-on szoktam kártyaadataimat megadni. Amúgy mindig paypalt használok. Elméletileg az elég biztonságos az internetes vásárláshoz... vagyis ezt kommunkálják mindenhol (user, cikkek...).

(#46) gabor7th


gabor7th
addikt

Ez se oldja meg a problémákat.

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.