Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

Azt tovabbra sem nagyon emlitik, hogy hol van a szuk keresztmetszet. Van aki szerint alapanyag hiany (is) van.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#2) Pano válasza Tigerclaw (#1) üzenetére


Pano
addikt

Na, akkor a magyar nagykerek dörzsölhetik a tenyerüket. Mehet tovább az 500%-os árrés mindenre, ami elérhető.

Bocs, nem válasz HSZ-t akartam, nem tudom miként jött össze

[ Szerkesztve ]

(#3) Amerigo57


Amerigo57
őstag

Az okostelefongyárak többet fizetnek a chipekért, mint a számítástechnikai gyártók.

(#4) janeszgol válasza Tigerclaw (#1) üzenetére


janeszgol
félisten

Elképzelhető. Sok alapanyag Kínában van, amit évtizedek óta bányásznak. Plusz itt a kereskedelmi háború is. Meg még a járvány hatása is.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#5) VIC20 válasza Pano (#2) üzenetére


VIC20
őstag

Akkor átpártolunk a - megbízható - külföldi kereskedőkhöz.

(#6) Tigerclaw válasza janeszgol (#4) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Talan nem konkretan a nyersanyag hianyzik, hanem feldolgozott alapanyag, felkesz/kesztermek, mondjuk a wafer.

Emellett gondolom van kapacitashiany is chip gyartosorokat tekintve, a COVID human eroforrasra gyakorolt hatasa miatt is.

Illetve mashol azt olvastam, hogy pl. az autogyartok eseten arrol is van szo, hogy ok tavaly onkent lemondtak beszallitoi szerzodeseket. Talan az - Euro 6 es a CO2 ado bevezetese altal generalt - uj autok aremelese csokkentette olyan mertekben az auto eladasokat ev elejen, hogy erre a reakcio az eladasi prognozis csokkentese volt. Emiatt lemondhattak, csokkenthettek opcios beszallitoi volumeneket. Talan tul sokat is. Az attelesen a lancban levo chipgyartok meg eladtak a felszabadult kapacitast, amit kb. mission impossible visszaszerezni. Amig fel nem huznak, gondolom 2-3 ev alatt uj gyartosorokat, addig csak azok vannak vedve akiknek van eleg hosszu tavra lekotott kapacitasa es meg nekik is talan el kell donteni, hogy mit gyartsanak a limitalt kapacitason. Az AMD lehet ilyen helyzetben most.

[ Szerkesztve ]

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#7) Lami66 válasza janeszgol (#4) üzenetére


Lami66
őstag

Amikor elkezdték a Huaweit és a kínai chipgyártást tiltogatni, finoman célozott rá a kínai vezetés, hogy ez nem szerencsés ötlet, mert bizonyos létfontosságú alapanyagok (leginkább csak Kínában elérhető ritkaföldfémek) globális hozzáférhetősége nem lesz garantált. Aztán eltelt másfél év és chiphiány van. De ez bizonyára csak véletlen egybeesés
Itt egy 2019 közepéről. Akkor még növelték a kínaiak a ritkaföldfém kitermelést... pont akkor kezdődött az Usa tiltogatós akciója [link]

(#8) Joci10


Joci10
őstag

Érdekes. Nem olvastátok el a hírt? Idézek belőle:
"Pedig az ostyagyártók decemberben 40 százalékkal fokozták a termelést,"
Vagyis ezek alapján nem alapanyag-, és/vagy ostya-/wafer-hiány van, mert akkor nem tudták volna fokozni a termelést. Szerintem.

(#9) Tigerclaw válasza Joci10 (#8) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Ez meg nem zarja ki, hogy a wafer hiany is van. Nem tudjuk, hogy milyen kapacitason mukodtek a pandemia elott, alatt, vagy epp decemberben. Lehet hogy korabban nem tudtak a szerzodes szerint szallitani, es talan nem is volt akkora az igeny. Ez valtozhatott meg ev vegere. Persze lehet hogy nincs wafer hiany, vagy epp alapanyagbol van hiany. Jellemzoen nem nevezik meg a problema forrasat.

Az egy kicsit erthetetlen, hogy mitol nottek meg annyira az autoeladasok, amire nem szamitottak a cegek. Az hogy notebookot, webkamerat, jatekkonzolt tobben vettek, vesznek, mint korabban, az teljesen logikus, de hogy pont autot miert, az mar nem igazan, hacsak nem nyomtak az autogyartok valamikor egy nagy stoppot az egesz gyartasra, ami most vegzetes dontesnek bizonyult.

Jo lenne tudni, hogy a lefoglalt kapacitasok eseten is van-e problema, pl. az AMD, Nvidia, Apple eseten.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#10) pilóta válasza Lami66 (#7) üzenetére


pilóta
nagyúr

Nincsenek "csak Kínában elérhető" ritkaföldfémek. Csomó helyen vannak, sőt, több is, mint Kínában, csak Kína olcsóbban bányássza, mert leszarja a környezetvédelmi részét. Ha eléggé felmegy az ára, akkor megéri másnak is bányászni, de ezt nagyon nem akarja Kína, hogy kiépüljön a mostaninál nagyobb kapacitás a konkurenciánál, úgyhogy se árat nem emelhet nagyon, se a kapacitást nem csökkentheti nagyon. Próbálkozik, de csak pont annyira, hogy még éppen ne érje meg máshol...

[ Szerkesztve ]

Aki él és nem boldog, az téved!

(#11) Lami66 válasza pilóta (#10) üzenetére


Lami66
őstag

Értem. Tehát a világ tele van ugyanazokkal az anyagokkal, máshol mégse bányásszák, mert minek. Idézet egy régi cikkből:
"Nem kis pánikot okozott a világpiacon, amikor 2010 őszén egy elmérgesedett diplomáciai vitában bevetett érvként a kínai fél egy teljes hónapra egyszerűen leállította a Japánba szánt ritkaföldfém-szállítmányokat, és burkoltan embargóval fenyegette meg az EU-t, és Amerikát is."
Jól értem, hogy volt a világnak volt 10 éve, hogy függetlenedjen a kínai ritkaföldfémektől, de nem tettek semmit? Mert ugye tele van a világ ilyesmivel, amint mondod.
Még véletlenül sem azért nem bányásznak máshol azóta sem, mert a létező legkörnyezetkárosítóbb a ritkaföldfémek bányászata és tisztítása. És ezt az önterrort egyik ország se akarja magának, amíg van Kína aki önpusztítja saját környezetét.

(#12) pilóta válasza Lami66 (#11) üzenetére


pilóta
nagyúr

Jól érted, pontosan ez a helyzet. Csak nem azért nem bányásszák, mert minek, hanem mert bizonyos környezetvédelmi normákat betartva drágább bányászni, mint kínától megvenni, aki telibefossa a környezetvédelmi szempontokat. De amúgy kb a piac 40%-át birtokolja kína (valahol olvastam, most nem tudom hol, szóval lehet, hogy 41%), szóval messze nem onnan jön a legtöbb
Mivel nem két hét egy bányát nyitni, ezért egy hónapra persze, hogy tud zsarolni vele, de hosszútávon nem.

Aki él és nem boldog, az téved!

(#13) Lami66 válasza pilóta (#12) üzenetére


Lami66
őstag

Nem két hetet írtam, hanem 10 évet. 10 évvel ezelőtt is Kína volt a főbányász.
Csak 40 %?
Idézek a linkelt cikkből:
"Ez komoly érvágást jelentene a kínai beszállítókra támaszkodó gyártóknak világszerte, Kínában termelik ki ugyanis a legnagyobb mennyiségben a ritkaföldfémeket a világon, a globális termelés mintegy 85 százaléka onnan származik. Az ásványoknak ez az összesen 17 kémiai eleme kulcsfontosságú alapanyagnak számít az elektronikai termékek, félvezetők, valamint különféle hadiipari felszerelések gyártásában."

(#14) pilóta válasza Lami66 (#13) üzenetére


pilóta
nagyúr

A 80-as években kezdte átvenni a vezető szerepet, mert olyan olcsón adja, hogy máshol bezárták a bányákat, főleg az USA és Ausztrália.
Úgyhogy 30 évvel, meg 20 évvel ezelőtt is ő bányászta a legtöbbet, meg 15 éve is, meg 5 éve is. És azóta is olcsóbb.
10 év múlva meg 15 év múlva is ő fogja, amíg olcsóbb megvenni tőle, mint új bányát nyitni és normális módszerekkel bányászni. Evvan. De ez nem attól van, hogy máshol nincsenek ilyen fémek, csakis puszta ár-érték számítás miatt van így.

Aki él és nem boldog, az téved!

(#15) Lami66 válasza pilóta (#14) üzenetére


Lami66
őstag

Értem. Tehát hátradőlhetünk, Kína hiába ugrálna.
Senki nem bányászik mert olcsó a kínai.
Kína 10 éve ráijesztett a világra. Tanultak belőle? Azóta se bányásznak máshol, mert a kínai olcsó.... Aztán ha Kína elzárja a ritkaföldfém csapot a nyugat felé, akkor hány nap is lesz átállni mondjuk ausztrál ritkaföldfémekre? Biztos nem nagy ügy, ha ilyen nyugodtan szemlélik a dolgot a világ többi részén. Biztos megvan három nap alatt az átállás. Egyik nap megveszik az új bányagépeket a 20-30 éve nem használt bányákhoz, másnap összedobják a technológiát, logisztikát, supportot (pl. fémtisztítás, környezetvédelem), miközben felveszik a speciális tudást igénylő munkássereget. Aztán harmadnap reggel 6-kor megszólal a duda, és ömlik a világra az ausztrál (vagy bármely más országbeli) ritkaföldfém.

(#16) pilóta válasza Lami66 (#15) üzenetére


pilóta
nagyúr

Senki nem mondta, hogy hátradőlhetünk, ne szalmabábozz!
De mivel a gazdasági racionalitás elég jól működik, nem fog senki addig milliárdokat költeni, amíg nem látja megtérülni. Ezt maximum állami költségből lehetne megtenni, mert egyetlen piaci szereplő sem fog milliárdos veszteségeket bevállalni csak azért, hogy hátha Kína majd fegyverként használja a függőséget, ami nem túl valószínű, mivel ez eléggé kétélű fegyver és egyszer használatos.
Az USA-ban amúgy folynak is erre előkészületek, amennyiben elmérgesedik a helyzet Kínával, akkor ne legyenek teljesen meglőve, de mivel ez nagyon sokba kerül, tényleg csak akkor lesz belőle valami, ha nagyon-nagyon kell.

Aki él és nem boldog, az téved!

(#17) Lami66 válasza pilóta (#16) üzenetére


Lami66
őstag

"Csomó helyen vannak, sőt, több is, mint Kínában"
"a piac 40%-át birtokolja kína, szóval messze nem onnan jön a legtöbb"
"'egy hónapra persze, hogy tud zsarolni vele, de hosszútávon nem"
"csakis puszta ár-érték számítás miatt van így"
És ne gondoljam azt, hogy hátradőlhetünk.

(#18) pilóta válasza Lami66 (#17) üzenetére


pilóta
nagyúr

Az első egy tény, a 80-as évekig pl. csak ezen a csomó helyen bányászták, Kínában épp nem.

A második valóban egy régebbi adat, amire emlékeztem, de az is csak azt bizonyítja, hogy valamiért nem éri meg máshol bányászni, és folyamatosan nő Kína részaránya.

A harmadik is ilyen, pl. Japánt megpróbálták megzsarolni vele, nem sok sikerrel, és miután a Japók bejelentették, hogy elkezdték a tengerfenékről bányászás módszereit kutatni, gyorsan abba is hagyták az izmozást.

A negyedik megint egy puszta tény, ez van, ilyen ez a bolygó, nem nagyon van olyan ásvány vagy elem rajta, ami csak egy bizonyos helyen van, és sehol máshol nincs. Az eloszlása nem egyenletes, de pl. Ausztrália gazdagabb, mint Kína ritkaföldfémekben, csak drágább kitermelni.

Szóval nem nagyon értem, mire akarsz kilyukadni.

Nem kell hátradőlni, de nagyon mást nem tudunk tenni jelen árak mellett...

[ Szerkesztve ]

Aki él és nem boldog, az téved!

(#19) hunluki válasza Pano (#2) üzenetére


hunluki
senior tag

Aki ennyiért megveszi hajrá, viszont a többség nem fogja. Már én is régen újítottam volna be VGA-t de ilyen áron/elérhetőséggel eszem ágában sincs.

Titok picit örülök ennek az egésznek. Egyrészt nem kell pénzt költeni új vasra, ha nem lett volna ez a helyzet már rég behúztam volna egy PS5-öt is, de igazából teljesen jól megvagyok nélküle, sőt most covid miatt sokkal több a szabadidő pörgetni a backlogot :D

Illetve steam survey szerint továbbra is 4 magos proci és gtx 1060 az "átlaggémer", szóval annak a kiadónak akinek van esze arra fog lőni hogy 1080p-ben ezen a gépen is menjen a játéka, különben túl nagy piacot bukna. Talán ez picit rákényszeríti a fejlesztőket az optimalizálásra.

(#20) k-adi válasza hunluki (#19) üzenetére


k-adi
nagyúr

" Talán ez picit rákényszeríti a fejlesztőket az optimalizálásra."

nem :D

(#21) hunluki válasza k-adi (#20) üzenetére


hunluki
senior tag

Sanszos, de reménykedni ér :D Amúgy eddig nem futottam bele olyan játékba ami rosszul futott volna nálam, igaz mostanság nem is vagyok nagy PC gamer. Na meg nem kapok sírógörcsöt ha csak 30fps van meg medium grafika.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.