Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) FehérHolló válasza trafó (#50) üzenetére


FehérHolló
veterán

Én azt hallottam, hogy a Föld lapos. :U

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#52) trafó válasza FehérHolló (#51) üzenetére


trafó
csendes tag

Mennyire bízhatunk a flah-memóriákban?

A meghibásodott flash-es tárolók nagy száma ösztönözte a cég szakembereit arra, hogy - a világon az elsők között - a lehető legalaposabban ismerjék meg a még fiatalnak számító technológia képességeit. A KÜRT adatmentési üzletága két éves kutatómunka keretében vizsgálta a flash-memóriák meghibásodásának okait, és szakembereik meglepő eredményekre jutottak az ilyen típusú adattárolók megbízhatóságát és írhatóságát illetően:

A flash technológiájú memóriák elterjedését segítette az az általános vélekedés, miszerint ezek biztonságosabbak, mint a merevlemezek, mert nincs bennük mozgó alkatrész. Tehát ütésállóbbak is, és kisebb a meghibásodásuk esélye. Az elmúlt években a cég laboratóriumaiba érkezett adattárolók vizsgálata során megállapították, hogy ez a mítosz nem teljesen igaz. A KÜRT kutatómunkája során kiderült: a mozgó alkatrészek helyett itt az írási művelet technológiai sajátosságai miatti anyagfáradási tulajdonságok növelik az adatvesztés esélyét, tehát a merevlemezekhez hasonlóan a flash-memóriák meghibásodási okai is nagyrészt (60%) fizikai jellegűek.

A szakemberek másik, gyakorlati szempontból még lényegesebb megállapítása: a flash-memória NEM alkalmas munkatárként való használatra. Vagyis nem lehet folyamatosan háttértárként alkalmazni a számítógépen végzett munka közben, mert a sok írási művelet következtében gyorsan elhasználódik. Az ebből következő korlátozott számú írhatóság a flash-memóriák egyik legnagyobb problémája. Szinte mindig az írási művelettel leggyakrabban igénybe vett memóriarészek hibásodnak meg először, például a memóriachip adminisztrációs területe, ahol sokszor abban az esetben is írási műveletek zajlanak le, amikor ténylegesen nem történik adatmozgás.

:(

(#53) FehérHolló válasza trafó (#52) üzenetére


FehérHolló
veterán

Akkor elmondom nyíltan, ha a szép szóból nem értesz: Leragadtál a múltban.

1. 1000 írás után legfeljebb a noname, 1000 forintos, 1GB-os pendrive-ok purcannak ki.
2. A cikk, amiből idéztél, több, mint 1 éves.
3. A cikk nem az SSD-kről beszél, hanem _általánosságban_ a flash memóriákról. Itt meg konkrétan az SSD-ről van szó, tehát topicot is tévesztettél.

Egyébként milyen jellegű legyen egy hiba, ha nem fizikai? Eszmei/esztétikai hiba miatt kellett adatmentést végezni? Pl átmentették az adatokat egyik hordozóról a másikra, mert a tulaj rájött, hogy kommunisták gyártották az előzőt, és ezt nem bírta elviselni? :)

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#54) klambi


klambi
addikt

mikor lehet ilyet laptopnéretbe vanni, mert akkor kicserélném a "pörgős"vinyót

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#55) FehérHolló válasza klambi (#54) üzenetére


FehérHolló
veterán

64GB-osat már lehet komplett gépbe rakatni, mostanában néhány üzleti kategóriás notiba is pakolnak SSD-t.

128GB-ossal kapcsolatban pedig a hír címe az irányadó szerény véleményem szerint.

Skynet is real. It's called Google.

(#56) demagóg válasza FehérHolló (#53) üzenetére


demagóg
aktív tag

Szerintem még olvasgass egy kicsit. Gyári adatlapokat, ne marketing szöveget. Tán az adatmentés alapjaiba is érdemes lenne belelesni. Nem az a gond, hogy most mit gondolsz. Ha jobban tájékozódsz, akkor Te is tisztában leszel a műszaki tartalommal. Így viszont másokat is álinformációkkal zavarsz meg. Tehát célszerű először tájékozódni, aztán a tudást továbbadni... :U

-De ez hogy lehet? ... Tegnap még működött! ...

(#57) FehérHolló válasza demagóg (#56) üzenetére


FehérHolló
veterán

Arra próbáltam utalni, hogy bármilyen nemű hibának, ami miatt adatmentést kell végezni, a végső oka fizikai. Ebba ha belekötsz, inkább olvasgass horoszkópot.

Olvasgatok gyári adatlapokat... Nézzük csak...:
A legújabb 8Gb és 16Gb-es Samsung NAND Flash-ek írási/olvasási ciklusainak száma 5 millióban van meghatározva Samsung szerint. De biztos csak hazudnak az adatlapon is, és azokban a cikkekben, ahol Samsung mérnökök hasonlítgatják az SSD-ket és HDD-ket egymással, szakmai és nem "újságírói" szemmel.
Ezeket a chipeket pakolják bele a mostani 64GB-os SSD-kbe. Az hány chip? Legalább 32.
Mint már fenn le lett írva, a chipeket egyenletesen használják. Mi következik ebből? Mondjuk az, hogy nem kell az élettartam miatt aggódni. A fent említett 1000 meg egyszerűen nevetséges, már megbocsássatok. Ha nyíltan kimondom, akkor meg én vagyok a csúnya, gonosz és tájékozatlan... Biztos igazatok van.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#58) demagóg válasza FehérHolló (#57) üzenetére


demagóg
aktív tag

Olvasgatok gyári adatlapokat... Nézzük csak...:
Hát nézzük. Az SSD tárolók is FLASH chipekből épülnek föl. Ugyanabból mint a többi kommersz FLASH alapú tároló. Vegyük pl. a Samsung jelenlegi legnagyobb, kereskedelmi forgalomban levő FLASH chip adatlapjának néhány sorát (SLC típusú, hogy szebb számaink legyenek):

K9KAG08U0M K9WBG08U1M K9NCG08U5M
2G x 8 Bit / 4G x 8 Bit / 8G x 8 Bit NAND Flash Memory
FEATURES

...............
-Endurance : 100K Program/Erase Cycles(with 1bit/512Byte ECC)
- Data Retention : 10 Years
..............
-The 1st block, which is placed on 00h block address, is guaranteed to be a valid block up to 1K program/erase cycles with 1bit/512Byte ECC.
..............
Az egész 67 oldalon sehol nincs ötmilliós átírás említve. Nem is lehet, mert az nem ez a kategória. Samsung ilyet nem gyárt.
Ebből kell az SSD gyártóknak valami eladhatót kihozni. Ekkor jönnek a különböző trükkök. Nem ismételném, korábban többen is leírták ezeket. Így jönnek ki a 140 év, 5 millió átírás és hasonló paraméterek. Ezzel nincs semmi baj, a gyakorlatban jól használható eszközök ilyen műszaki tartalommal is. De ha tudomásul vesszük az adatlap számait, akkor a teljes felület minden egyes bitjének átírását gyártó ezerszer garantálja. Ezt követően már várható bitek elvesztése a felületen. Nyílván a normál felhasználót valóban megijesztheti ez a szám, számára éppen ezért elég annyit tudni, hogy (várhatóan) néhány évig hibátlanul működik majd az SSD-je.

-De ez hogy lehet? ... Tegnap még működött! ...

(#59) FehérHolló válasza demagóg (#58) üzenetére


FehérHolló
veterán

Én a K9WBG08U1M (ds_k9xxg08uxm_rev10.pdf) adatlapját néztem, abban nincs szó erről:
The 1st block, which is placed on 00h block address, is guaranteed to be a valid block up to 1K program/erase cycles with 1bit/512Byte ECC.

Gondolom, ezt már valamelyik SSD adatlapjáról szedted. Az első blokk meg különleges, tehát erősen fenn áll a gyanúm, hogy ez az 1K csak arra vonatkozik, globálisan az összesre nem. (Most nincs időm mélyebben végiggondolni, majd este...)

Én írás/olvasási ciklusról beszéltem, te meg csak írásról (törlésről). Valószínűleg az előbbi értékét az utóbbiéból számolják ki.

Hibásodik a blokk egy bizonyos írás után, de az adatlapon is rajta van, hogy ezt hogy észleli, és hogy rakja át másik helyre a menthetőt. (Az első blokkot a speciális szerepe miatt (általában) nem lehet átpakolni.)
Az ember nem is veszi észre, és elfogy a SSD-e. ;]

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#60) demagóg válasza FehérHolló (#59) üzenetére


demagóg
aktív tag

Én a K9WBG08U1M (ds_k9xxg08uxm_rev10.pdf) adatlapját néztem, abban nincs szó erről:
14. oldalon a VALID BLOCK bekezdés NOTE:2. Csak jó apró betűkkel mert hát igazából ez a szám magát a technológiát sorolja be, teszi a helyére, de ezzel így nincs semmi gond. Ez a fejlesztőknek szól. Amúgy kimértem, valóban ez a helyzet.

Gondolom, ezt már valamelyik SSD adatlapjáról szedted. Az első blokk meg különleges, tehát erősen fenn áll a gyanúm, hogy ez az 1K csak arra vonatkozik, globálisan az összesre nem.
Nem, ez a FLASH memória chip adatlapja. Az SSD-k is ebből építkeznek. Az első blokk azért különleges, mert mivel ez tesztelve is van élettartamra, az 1000 átírást is merik garantálni. Ezért maga a kontroller tekintheti egy viszonylag stabil kályhának a saját adminisztrációja felépítéséhez. (Ez a cím nem a kifelé megjelenő nullás szektoré, úgy mint a HDD-k is a minuszos sávokon tartják a saját mikrokódot .)A többit nem tesztelik, de nincs is különösebb jelentősége. Amelyik meg nem megy át a teszten, az kap egy "ROM USE ONLY" visszaminősítést. Amelyet a szemérmetlen gyártó olcsón megvesz és ugyanúgy beépíti mint más a TRUE RW chipet.
Az olvasás gyakorlatilag nem terheli az eszközt. Bár adatvesztésben számít az olvasások száma is, de a működés elve okán a cella fizikai sérülését csak az írási művelet okozhatja. A hiba észlelése, terület áthelyezése kizárólag a kontroller, az algoritmus feladata. A FLASH chip felépítésével, szervezésével csak segíti ennek megvalósíthatóságát. De aktívan semmit nem tesz ezért. Ezzel nincs is baj. Néhány gagyi kontroller gyártó viszont még ezt a lehetőséget sem használja ki.

-De ez hogy lehet? ... Tegnap még működött! ...

(#61) FehérHolló válasza demagóg (#60) üzenetére


FehérHolló
veterán

Köszi!

Skynet is real. It's called Google.

(#62) perempe


perempe
addikt

Már most is kapni:
SUPER TALENT FSD28GC25M 2.5" 128GB SATA Internal Solid state disk (SSD)
$3,299.00
[link]

* Brahms: 4. szimfónia *

(#63) Goll-r


Goll-r
tag

Jól hangzik, nade az ára... :U

"Nekem pezsegsz kicsi Plussz?" ^.^

(#64) LordX válasza klambi (#37) üzenetére


LordX
veterán

Nekem egy ASUS WL-500g P-m van, egy éve azt mondták róla, hogy a legerősebb processzorral és legtöbb memóriával rendelkező router. Egyébként meg [link].

[ Szerkesztve ]

(#65) zoltanz válasza demagóg (#60) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Gondolom a Sandsik sem azért vállal élettartam garanciát a Flash adattárolókra mert olyan pár írás tól kidőlnének, nem hiszem hogy tönkre akarnának menni és elég jó márka a világon, nem hiszem, hogy rászorúlnának a figyelemfelkeltésre.
Ahogy én olvastam az oldalukon a hivatalos infókat elég tetszetős mert p. hibajavítással tehát tecnikailag az életszerű környezetben (ne keresünk a kákán is csomot, jobbak mind a pörgetős társak) sosem elfogyó taralék tárhellyel rendelkeznek.Valamint be van építve már , hogy az adattokat eleve úgy helyezi el fizikailag a tárolón, hogy a legkisebb valószínűsége legyen annak hogy ua a helyre rakja. A fájlrendszernél inkább a naplózás kikapcsolása valamint (szünetmentes táp,Raid tükrözés és soha nem lehet elégszer isételni a mentés) ajánlott.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#66) biga válasza zoltanz (#65) üzenetére


biga
senior tag

Biztosan jól dekódoltad az "élettertam garancia" kifejezést? Mármint valóban tudod, hogy ez mit jelent? Mert nem "örök garancia" a jelntése ám! Hanem a gyártó által meghatározott tervezett élettartamra vonatkozó garancia! Ha gyártó szerint pl az áramkörök, a szerkezet stb technikailag 3 évet bír ki, akkor ennyi a garanciája. Példaként: egy átlagos HDD technikailag metervezhető élettartama (legalább is amit a gyártók meg szoktak adni) 5 év. Leegyszerűsítve: ez az az időtartam, ami idő alatt nem hullik szét az egész biztosan, nem fárad ki az anyag vagy mittomén. Ha élettartam garanciát vállal(na) rá a gyártó, akkor ugyebár 5 év garanciáról beszélünk ez esetben (és nem a világ végéig tartóról :) ). Szóval nézd meg, hogy a Sandisk szerint mennyi a flash-eik élettartama, és akkor tisztában leszel azzal is, hogy ez mennyi gart takar (nagyon meglepődnénk, ha 3 évnél többet írna)

''Fiatalok! Tiétek a jövő! Régebben úgy volt, hogy a miénk lesz. (Sándor György)'

(#67) demagóg válasza zoltanz (#65) üzenetére


demagóg
aktív tag

A hibás eszközök közül a SanDisk mentése a legnehezebb és a hatékonyság is emmél a legrosszabb. A neves gyártók táborában.

mod ..ennél..

[ Szerkesztve ]

-De ez hogy lehet? ... Tegnap még működött! ...

(#68) zoltanz válasza biga (#66) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Tudom mennyit jelent jelen esetben az élettartam garancia, ha nálam kibír 3 évnél többet akkor fizetsz nekem két sört (de az egyiket a másik után... )

ok :)

Amúgy én akkoros is maradok a Sandisk -nél esetleg Lexar.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#69) affli


affli
tag

Ha kiadok kb. 50-100ezret egy ilyen cuccért nehogymár "pár évig" működjön nekem... Szerintem várni kell ezzel addig, amí kijönnek a Flash-t felváltó technológiák és/vagy lejjebb menjenek az árak.

[ Szerkesztve ]

Retro RULZ:)

(#70) harom.14 válasza demagóg (#60) üzenetére


harom.14
csendes tag

Egy kis tanulmány/cikk a problémáról:
Tévhitek az SSD-kről

Az Mtron normál felhasználóknak szánt (értsd nem üzemi, katonai, ...) SSD adatai között ez szerepel:

Write Endurance >140 years @ 50GB write per day****
...
**** Sequential Write, 32GB Mtron SSD

Megj.: azért egy ssd nem csak egy nagy csomag flash-memória. Mellesleg általában támogatják a S.M.A.R.T.-ot, így félni nem kell az adatvesztéstől, csak attól, hogy esetleg pénzd dobtál ki az ablakon...

[ Szerkesztve ]

Hi! I'm a signature virus. Copy me into your signature to help me spread.

(#71) harom.14


harom.14
csendes tag

Bocsi, most látom, hogy olyat írtam, ami már szerepelt... De azért az első link szerintem hasznos.

Hi! I'm a signature virus. Copy me into your signature to help me spread.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.