Hirdetés

2024. június 16., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) DeFranco válasza ncc1701 (#42) üzenetére


DeFranco
nagyúr

ebben a kérdésben egyébként általában a lét határozza meg a tudatot. amíg nincs még a saját lakás esélye sem belátható közelségben (pl. tanul az illető, most kezdi az önálló életet ésvagy szerencsétlen hivatásválasztással pontozta ki magát) addig nagy mellénnyel megy az érvelés a nagyonfasza albi mellett. főleg amíg fiatal, belefér hogy hárman laknak 50m2-en és elvan valaki levetett szar rökaméján meg a főbérlő gyerekének ifjúsági bútoraival.

aztán jön a zélet, lesz barátnőből élettárs, menyasszony, költöznének önállóba, kicsit puhul az ember, igénye lenne szebbre jobbra, megismeri a főbérlők hozzáállását a kisgyerekes albérlőkhöz, párszor átb.ák a palánkon kétszer azonnalra ki kell költözni mert eladták a pecót vagy hazajött a puja jukéjből, így rájön hogy hiába lobogtatja a vásárlóerejét pont le van szva. családdal-gyerekkel kiba sakál a bérlés, aki bérel tudja miért. kölcsönös kiszolgáltatottság van ami miatt bérlő és bérbeadó keresztbe szívatja egymást hogy bevédje-kompenzálja magát. a bérlőt gyakorlatilag nem lehet kitenni ha gyereke van, cserébe _ha_ egyáltalán beengedik a lakásba, olyan árat kérnek hogy a füle ketté áll.

na itt van az a pont amit általában az okosabbja nem vár meg hanem már össze van rakva a fundamenta meg a kicsi saját tarcsi valami beszállóra, amiből kiokoskodik valamit a kőbánya-füredi-angyalföld tengelyen és reménykedik benne hogy onnan tud majd lépni tovább (ha van esze, és van esze mert készült, fog is tudni)

persze a saját lakás tulajdonlásnál van jobb befektetés, tehát van egy haszonáldozat-költsége a bérlés és befektetés kombináció mellett, ezt senki nem vitatja, de olyannal én még nem nagyon találkoztam 30 felett, akinek reális tőkéje volt lakást venni de inkább betette a tuttiba és bérelt valamit.

sajátban lakásnak ára van, amit megfizetsz hozamvesztéssel (amortizációval és beruházási igénnyel nem, mert azt a bérleti díj is vastagon fedezi, a bérbeadó haszna mellett). de cserébe kapsz értéket is, ami az évekkel egyre inkább felértékelődik. ennek a párosnak az egy-egy fele felett szeret mindkét szekértábor elegánsan átsiklani.

szerk:

külföldön meg azért más picit a helyzet, egy sörözés alkalmával beszélgettünk több európai fiatallal, (kb. 15 uniós országból jöttünk össze) nagyon röhögtek, amikor lefordítottam euróra a fizetésemet. aztán összehasonlítottuk, hogy nekem hány évet kell dolgozni egy alap lakásért itthon, és nekik mennyit kint, és volt sírás, hogy míg nekem mondjuk 8-10 év (mondtam egy számot, az arány az érdekes) addig nekik 25-30. ami baromi nagy különbség, pont a határ a fogszorítva kigazdálkodod és a bele se fogsz között.

és ebből nagyon sok minden következik. ezért ennyire vadkeleti az albérletpiac nálunk és ezért ennyire kialakult, korrekt és szabályozott "kint". teljesen más körülmények között és feltételekkel bérelhetsz mint itthon.

[ Szerkesztve ]

(#52) Narxis válasza A Zéé (#48) üzenetére


Narxis
nagyúr

CSOK-ban nem gondolkodtatok? Vagy 3 gyerek az sok lenne? Csak ha már úgyis hitel felvétel előtt vagytok.

Thanos was right.

(#53) Apollyon válasza nemlehet (#37) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Valamiért sokan azt gondolják, hogy albérletet cserélni olyan hú de egyszerű, meg csak úgy elköltözik az ember azt kész, egyik pillanatról a másikra megvan az új lakás. Elég nehéz normális helyen normális lakást, főbérlőt találni, aki nem tróger és nem húz le. Ugyanez albérlő oldalról, de ugye most nem erről van szó.
Márészt, ha valaki már felvesz hitelt egy lakásra/házra, amire öregkoráig fizeti majd a törlesztőt, nyilván nem olyan helyen választja, ami egy lepukkant szar romos környéken van. Gondolok én itt pl. a Bp. belvárosi körfolyosós lakásokra, amik még ki tudja mikor épültek az 1800-as években...

Főleg, hogy már eleve hitelt sem olyan könnyű kapni, bankoknál vannak úgynevezett feketelistások. Tehát pl pincérek, pultoslányok stb. nem fognak hitelt kapni. Ez is már államilag van szabályozva (tök jó hogy belepofázik a bankok dolgaiba, így sokan megszívták). Ja és az önerő sem mindegy, családi állapot stb.

Meg ugye még mindig ottvan a dolog, ha fizeted is az albérletet, bármikor kitehetnek – jó, a téli időszakban nem. De akkor már inkább költs a saját házadra, mint máséra, amit végül úgyis otthagysz. Nálunk meg még a jobban keresők sem igazán tehetik meg, hogy csak úgy kényelemből két kézzel szórják a pénzt. Lehet hogy máshol frankó meg klassz az albérlet, pláne kényelmes ahol egy mekis fizuból is félre tudsz rakni, de egy olyan országban mint ez, ahol ott húznak le ahol tudnak azért jobb ha van egy saját tulajdonod talonban.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#54) A Zéé válasza Narxis (#52) üzenetére


A Zéé
addikt

3 gyerekem biztos nem lesz :)
Jelenleg úgy gondolom, hogy 1-nél többet amúgy se feltétlenül szeretnék, de azt se a következő 5 évben. Úgy meg már a csok se annyira jó emlékeim szerint. Bár nagyon nem jártam utána.

Just a simple Lineman...

(#55) Blindmouse


Blindmouse
senior tag

Jelenleg Belgiumban albérletben élek. Az albérlet 9 éves periódusra szól. Ha a főbérlő felmondaná indokolatlanul, akkor a felmondáshoz 6 havi díjat kellene csatolnia. Az első 3 év után 2 hónappal kell előre szólnom albérlőként, hogy lépni szeretnék. A maximum emelés amit megtehet, az a mindenkori infláció, meg is teszi, még ha csak pár euróról is szól.
Ez a törvény. Eszembe sem jut saját házat venni. Miért is tenném, extra adó van azon, ha felmegy a lakás ára.

MO-n azért ilyen magas a saját tulajdon, mert a szocializmus alatt ez volt az egyetlen lehetőség vagyont felhalmozni. És nincs meg a jogi háttér. Ha belegondoltok, teljesen irreális a saját ingatlan. Először egyetemre jársz, aztán máshol dolgozol, megházasodsz, gyerekek születnek, munkahely váltás, kirepülnek a gyerekek, nem megy már a lépcső mászás meg jó lenne kert... Egy embernek 9-10 különböző méretű és elhelyezkedésű ingatlanra van szüksége az életében.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#56) updog válasza ncc1701 (#50) üzenetére


updog
senior tag

De a kollega szerint az "ilyenek" nyilván megérdemlik Köszönöm hogy helyettem is tudod, hogy ezt szerettem volna mondani :C

(#51) DeFranco Igazad van (és valahol a többieknek is, valószínűleg nem jött le, de nem ellentmondani próbálok, mert az igazság nemhogy félúton van, de nem is létezik), és amúgy mi is pont beleesünk a leírt csoportba (házasság, most már 30 felett, jöhetne már a gyerek). Ezért váltottunk most saját lakásra az albérletről.

És mi volt a helyzet előtte? 6 évig éltünk albérletben, és közben háromszor (minden albérletváltáskor) mérlegeltük, hogy megengedhetünk-e egy saját lakást (hitellel együtt, nyilván, ahogy most is sikerült). A válasz csak az utolsó alkalommal volt igen.

De valahogy sosem volt problémánk az albérletekkel, pedig laktunk Budán, Pesten, panelban, téglában is. A lényeg a tudatosság és a reális elvárások voltak mindkét fél részéről. Az utolsó lakástulajnak pl. semmi problémája nem lett volna, ha ott vállaltuk volna a gyereket, az előttünk ott lakó család hat évig nevelte ott a gyerekeit.

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#57) buherton válasza Atlantis (#36) üzenetére


buherton
őstag

Simán teljesíthető. Viszont ehhez akarat kell és előrelátás, továbbá egy normális család. A mi családunkban a felmenők abszolút középosztálybeli szereplők vannak csak és kizárólag (rendőr, tanár, egészségügyi dolgozó). A feleségem kapásból többet keresett kezdéskor, mint a családjában bárki 30 év után. Én pedig egyedül többet keresek (igaz 3 év után), mint a feleségem vagy a saját családom összesen. Továbbá mindenkinek saját, kifizetett normális lakás/házban él.

[ Szerkesztve ]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#58) Dilikutya válasza Apollyon (#53) üzenetére


Dilikutya
félisten

Albérletet cserélni nem egyszerű. Pláne, ha nem a főbérlő lelakott szocis bútoraival élsz, hanem vettél ágyat, szekrénysort, egyebet, vagy épp volt, és azt vitted fel a negyedik emeletre. Mert csomó albérlet eleve bútor nélkül van, ami lehet jó is, rossz is.

Azok a belvárosi körfolyosós házak szörnyűek, 110-120 évesek, irgalmatlanul sok fölöslegesen fűtött légköbméterrel, mert őseinknek a 3 méteres belmagasság nem volt elég. De ugyanennyire elszabott szörnyek a 60-as/70-es évek 4-10 emeletes paneljei is. Lehet megkapod olcsón is, de másik ugyanannyit rákölthetsz, hogy ki is nézzen valahogy.

Nekem más bajom is van még az albérlettel azon felül, hogy arra úgy fizetek havonta, hogy sose lesz az enyém. Nem építhetem át, nem dobhatom ki a kádat, hogy majd masszázs zuhanykabint és sarokkádat építek be. Illetve megtehetem, de ha elmegyek, ottmarad, és azt a főbérlő úgyse fizetné ki nekem. Az ember a más ingatlanát nem úgy csinosítgatja, mint a sajátját, így az soha nem is lesz olyan otthonos.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#59) dabadab válasza Dilikutya (#58) üzenetére


dabadab
titán

"Az ember a más ingatlanát nem úgy csinosítgatja, mint a sajátját, így az soha nem is lesz olyan otthonos."

Ezt még pont le akartam írni, de most már nem kell :)

DRM is theft

(#60) Stanlee


Stanlee
őstag

Mi ahol most vagyunk kissebb városka Bajorországban, jó tömegközlekedéssel Münchenbe, az átlagos lakásár abban a méretben, amiben mi lakunk (65-70 m2) ott kezdődik, hogy 450 000 € (140 millió forint). Vásárlás esetén hozzájön még kb. 40 ezer euró ilyen olyan díjak, amíg a nevünkre kerülne.

A hitelfelvételhez legalább 20% önerőt jó lenne összerakni, ez ugye potom 90 ezer euró. Legyen ennyi pénzünk. 400000 hitel 20 éves fixált kamattal havi 2338 eurós törlesztővel. Jelen pillanatban a bérleti díjunk 650 euró. Tahát már majdnem 1700 euróval többe kerül a saját kéró havonta.

A futamidő végére a mienk a lakás, kifizettünk a banknak 561 ezer eurót. Ha bérlek, és kétévente növekszik a szerződés szerint 3%-kal a havidíj, ugyanennyi idő alatt kifizettünk 180 ezer eurót.

Tudom, tudom, a mienk a lakás, ami addigra valószínűleg már a háromszorosát éri és idős korunkra van hely, ahol lakhatunk és senki nem tesz ki minket onnan. Persze nem számoltam azzal, hogy a banknak ki nem fizetett törlesztő pár %-os kamat mellett is mennyit jelentene a 20. évben. A lakásra nem kell költeni ez idő alatt egyetlen eurót sem. Ja, és nem költözik be a szomszédba egy újnémet család, hogy gyorsan elimináljanak akár százezres nagyságrendben is az ingatlan értékéből.

Nem annyira fekete-fehér a saját ingatlan vs. bérlés, mint azt sokan gondolják, szerény véleményem szerint.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#61) updog válasza Dilikutya (#58) üzenetére


updog
senior tag

"Albérletet cserélni nem egyszerű." Nekem mindig az volt, biztos bennem van a hiba. Pedig három nagyobb és egy kisebb költözést kellett lemenedzselnem, a végére szinte minden cuccunk saját volt, és hoztuk a lakásba.

"Azok a belvárosi körfolyosós házak szörnyűek, 110-120 évesek, irgalmatlanul sok fölöslegesen fűtött légköbméterrel, mert őseinknek a 3 méteres belmagasság nem volt elég. De ugyanennyire elszabott szörnyek a 60-as/70-es évek 4-10 emeletes paneljei is"

És ha egy ugyanilyet nem bérel, hanem megvesz az ember, abban máris jobb élni, mert az "saját" :)

"Nekem más bajom is van még az albérlettel azon felül, hogy arra úgy fizetek havonta, hogy sose lesz az enyém" Az jobb, hogy 20 évig úgy fizet havonta az ember, hogy addig amúgy szintén nem az övé a lakás?

"Nem építhetem át, nem dobhatom ki a kádat, hogy majd masszázs zuhanykabint és sarokkádat építek be." Jogos, az embereknek mások az igényeik. Az albérlethez valóban kell egyfajta kompromisszumkészség, ez van.

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#62) Dilikutya válasza Stanlee (#60) üzenetére


Dilikutya
félisten

Akkor te nem olvastad végig a topikot. Pont erről van szó, hogy külföldön, nyugatra teljesen más a helyzet. Nem csak árakban, de kultúrában, szabályozásban is.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#63) PETEE78 válasza Blindmouse (#55) üzenetére


PETEE78
senior tag

Természetesen azért is ilyen magas a saját tulajdonú lakások aránya, mert az emberek nem érzik magukat biztonságban lakás nélkül,ilyen havi fizetések és ilyen albérlési árak-lehetőségek mellett.
Ha megtehetik, inkább havonta kifizetnek 30-40e forintot hitelre, mint menjen albérletre levesbe.
Sajnos van az a fele is aki csak maximum munkásszállóra tud menni, mivel hitelképtelen. pl.: annyira kevés a fizetése.
Érdemes tanulmányozni, hogy az utóbbi években hogyan változtak a munkásszállón lakók összetétele, megdöbbentő...

Azt kell, hogy mondjam nekem nagy szerencsém volt, eltartási szerződésből lett lakásom, amit most majd szeretnék eladni és egy kertes házra hitelt felvenni, majd kicsit kijjebb költözni a zsúfoltságtól, illetve az agyonművelt szomszédságtól.

Illetve az sem elhanyagolható szempont, hogy van a fiam részére egy olyan kézzel fogható örökség (lakás), ami értékálló.

You are being revived

(#64) janeszgol válasza updog (#40) üzenetére


janeszgol
félisten

Nem volt teljesen korrekt. Nagyon az albi felé húz. De szépen kihagyta, hogy minden váltásnál kauciókat kell leperkálni ám. Plusz az albi árak is mehetnek meredeken felfelé. Lásd most (airbnb). Plusz ha nincs kiadható albi a környéken, akkor még utazzál is.

Szóval az igazság hintéséhez korrektnek kell lenni. Nem írt hülyeséget, de nem volt korrekt. Én a saját tulajdon mellett szavazok amúgy.

(#65) updog válasza janeszgol (#64) üzenetére


updog
senior tag

Nyilván a korrekt válasz a saját vs. bérlés témára az lenne, hogy "attól függ" :)

De hány, nem sarkított hsz. is van most a topicban? (beleértve az enyémeket is :DDD)

A kaucióhoz: összességében mi mindig visszakaptuk kb. a 70-80%-át, az amortizációhoz köthető dolgokat jellegétől függően 50-50 közösen, vagy 100% a tulajok fizették.

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#66) Ghoosty válasza janeszgol (#64) üzenetére


Ghoosty
őstag

A kaució visszajár.

(#67) nemlehet válasza Atlantis (#38) üzenetére


nemlehet
őstag

Egy relatíve kedvező esetet vetettem fel és már ebben az esetben sem annyira kedvező a lakásvásárlás. Nyílván ha több hitel kell akkor még inkább igaz, természetesen mostanában a kamat is jóval magasabb, jellemzően nincs 2/3-ad tőke stb. Nem a konkrétan általam írt számok a lényeg, hanem az elv.

(#41) bLaCkDoGoNe

Nyílván nem ez ugrik be elsőre, de lehet állampapírba is fektetni (nem feltétlen magyarba). Azért szerintem ha mondjuk egy német vagy osztrák állampapírba tartott befektetés elveszik akkor nem a magad pár millió forintja lesz a legnagyobb problémád hanem az, hogy mivel kend be magad, hogy a fosztogató hordák kevesebbszer erőszakoljanak meg. Rengeteg infláció feletti hozammal rendelkező nagyon alacsony kockázatú befektetés van, de én nem vagyok befektetési tanácsadó meg erről lehet vitatkozni napestig. Csak érdemes ezt is megfontolni.

(#42) ncc1701

Ha nem költesz el 20-30 milliót életed során hanem félrerakod akkor sokkal jobban élhetsz nyugdíjasként albérletben mint azt tennéd egy saját tulajdonban. Azért számold ki, hogy picivel infláció feletti kamattal számolva, ha 40 évesen vennél 20 millióért valamit akkor ahelyett ha félrerakod mondjuk 65 évesen mennyi lesz belőle. Segítek: 25 év alatt 5%-os hozammal lesz 67 milliód. Ha azt elosztod mondjuk a hátralévő 25 évedre akkor lesz a nyugdíjad mellé még havi 223.000 Ft-od.

(#45) dabadab

Szerintem ez nem igaz. Illetve akkor lenne igaz, ha hitel nélkül tudnál vásárolni. De ez jellemzően nem így van. Így eleve drágábban veszed meg az ingatlant a valós áránál (csak nem az eladónál landol az extra pénz, hanem a banknál), tehát a megtérülés kitolódik nagyon sokára. Plusz egyszerre kell számolni a törlesztés és az amortizáció költségét is amíg van törlesztés így nagyon nagyon kitolódik a megtérülés olyan távlatba ami esetén lakhatási célú vásárlásnál már elég nehéz kiszámolni a megtérülést.

(#51) DeFranco

Ne a magyar elbaszott viszonyokat vedd alapul. Pl nálam onnan indul egy albérlet, hogy van szerződés, hiába drágább. Nem egyszer jött már nagyon nagyon jól a dolog. Plusz azért a 3-an 50 négyzetméren és aki a rövidebbett húzza a kádban alszik, meg a saját tulajdon között van pár lépcső.

Amúgy ahol van normális bérleti piac ott valahogy az "jobban megéri" saját ingatlanból sokkal kevesebb van.... Ezen azért érdemes elfilózni, hogy lehet nem mindenki hülye.
Amúgy nem akarom megmondani senkinek, hogy mire költse a pénzét, ha a saját házban alszik jól az ember, akkor nincs mese vásárolni kell. Csak azt nem szeretem amikor kizárólag a mellette szóló érveket hangoztatjuk, az ellene szólót meg elfelejtjük. Én is csinálok rengeteg olyan dolgot ami "nem éri meg" mert nekem meg az a fontos. Szóval senki nem vegye támadásnak.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#68) Stanlee válasza nemlehet (#67) üzenetére


Stanlee
őstag

Nekem van sajat lakasom Bp-en, amit berbeadok, szerzodessel es adozom is utana papiron, a valosagban nem kell, mert tobbert berlek. Ill. alberletben lakom. Szoval mind a ket oldalt ismerem.

En sem akarom megmondani senkinek, hogy melyik lehetoseg a jobb, mindenki dontse el maga. Azt viszont tudom, hogy eletem masodik legrosszabb dontesenek tartom, hogy megvettem a lakast.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#69) DeFranco válasza nemlehet (#67) üzenetére


DeFranco
nagyúr

a saját részemre reagálnék:

a hazai albérlet/tulajdonlás viszonyokról beszélünk. ebből a szempontból másodlagos, hogy

Amúgy ahol van normális bérleti piac ott valahogy az "jobban megéri" saját ingatlanból sokkal kevesebb van.... Ezen azért érdemes elfilózni, hogy lehet nem mindenki hülye.

senki nem vitatja, hogy ott más tényezők vannak a mérleg két serpenyőjében, de ez a hazai viszonyokon nem segít, itteni viszonylatban irreleváns.

nálam onnan indul egy albérlet, hogy van szerződés, hiába drágább

ki az a hülye aki kiad szerződés nélkül albérletet?

Csak azt nem szeretem amikor kizárólag a mellette szóló érveket hangoztatjuk, az ellene szólót meg elfelejtjük.

kifejezetten törekedtem az objektivitásra és a kiegyensúlyozottságra.

azt viszont nem szeretem, amikor valaki

- összemos számszaki tényeket
- 10%-os élethelyzeteket (fiatal független felnőtt lét ami a teljes életed kevesebb mint 10%-a) generalizál
- olyan dolgokról foglal állást sarkosan amiben sem tapasztalata sem rálátása

továbbá

Azért szerintem ha mondjuk egy német vagy osztrák állampapírba tartott befektetés

[link]

mindeközben az infláció

[link]

mesélj még a tuti német osztrák államkötvényekről :D

Rengeteg infláció feletti hozammal rendelkező nagyon alacsony kockázatú befektetés van, de én nem vagyok befektetési tanácsadó meg erről lehet vitatkozni napestig

ahhoz képest faszán hasalsz 25 éves hozamot ingatlanra és pénzpiacra :D

kicsit tanulgass még hozamról, kockázatról, alternatív hozamról pénzértékről vásárlóerőről aztán majd utána púposkodj a 25 éves 5%-os örökhozammal :D

[ Szerkesztve ]

(#70) Snoop-y válasza nemlehet (#67) üzenetére


Snoop-y
veterán

Azert kulfoldon sem mindenki hulye es vannak olyan helyek (mint pl ahol mi lakunk) ahol ha nem sporolsz ossze valahogy egy lakas beugronyi penzt akkor eselyed sincs venni. Es a beugro osszeget valoszinu nem abbol fogod osszesporolni, hogy sporolsz es alberletben elsz nagyon sokaig hanem plusz forrasok kellenek (jobb melo vagy masodallas) mivel az alberlet dragabb mint a hitel amit fizetnel havonta illetve a lakas/hazarak olyan szinten ugranak felfele hogy csak forgatod a fejed.
Utolso 5 evben £100K-t ment fel a kornyekbeli hazak ara!

Sok ismerosunk jart ugy akik azt mondtak: ahh meg nem veszek nekem nem eleg a 2 szobas lakas en majd hazat veszek ,hogy egyszeruen rosszabb helyzetben vannak mint 5 eve mert az a penz ami 5 eve eleg volt hogy vegyel egy 2 szobas lakast mostanra konkretan egy studiolakasra is keves nemhogy hazat venni...

New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

(#71) 7s26c


7s26c
senior tag

Hát, nem tudom...ismerek olyat akinek annyi pénze sincs, hogy gyalog elmenjen az utca végébe..

Az utolsó ember a Földön a szobájában ült. És akkor kopogtak az ajtón…

(#72) Stanlee válasza Snoop-y (#70) üzenetére


Stanlee
őstag

Hello, pont a te erveid miatt irtam azt amit, a muncheni helyzetre. Altalanositasz, hogy mennyire megeri nyugaton is a sajat ingatlant eroltetni.

Megyek inkabb enni :-)

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#73) Snoop-y válasza Stanlee (#72) üzenetére


Snoop-y
veterán

De ez fugg ugye a kereslet/kinalat viszonylatatol is. A ti kornyeketeken eppen igaz amit irsz.
Viszont ahol csak annyiert lehet kiadni egy olyan draga ingatlant ott valami nem stimmel es elobb utobb le is nyomja az arakat. Hiszen senki nem fog venni ha ilyen olcso berelni. vagy majd meglepodsz ha felemelik a berleti dijat. Plusz ha jol emlekszem es igaz amit irtal ott erosen beleszol allambacsi is mikor mit lehet emelni meg 9-eves berleti szerzodes? Ez nekem nem kicsit tunik kirivo peldanak es nem hiszem hogy egesz nyugat europara tudjuk ezt vonatkoztatni.

A legtobb helyen a berlet dragabb (hiszen valamibol fedezni kell az ingatlan arat ha kiadasra veszed).

[ Szerkesztve ]

New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

(#74) Narxis válasza 7s26c (#71) üzenetére


Narxis
nagyúr

Huhh, az már durva.

Thanos was right.

(#75) fordfairlane válasza 7s26c (#71) üzenetére


fordfairlane
veterán

:DDD

x gon' give it to ya

(#76) Stanlee válasza Snoop-y (#73) üzenetére


Stanlee
őstag

Ennyi a berleti dij nalunk es mi meg draga alberletben lakunk. Nincs 9 eves szerzodes, csak annyi, hogy meghatarozott ev utan 3-6 honap felmondassal rakhat ki minket a foberlo, mondvacsinalt dologra nem tehet ki. 2 evente 3%-kal no a berleti dijunk. HA el is adja a lakast, az uj tulajdonos megint nem rakhat ki minket, ugyanazzal a feltetellel megy a szerzdes tovabb. Hallottam nem egy-ket 20-25 eve kotott szerzodessel iszonyat olcson berlo emberrol is a kornyekunkon.

Annyi hogy itt Nemetorszagban az alberleti piac jobban szabalyozott, mint Magyarorszagon. Az ingatlan ara meg azert megy felfele, mert nincs semmi mas, amibe be tudnanak ma fektetni.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#77) 66zio


66zio
aktív tag

Ezt valahogy még senki se hozta fel, de ha veszel egy lakást azt el is adhatod, nem kell életed végéig benne laknod. Ha szerencséd van akkor az árból amit kaptál ki tudod fizetni a hitelt, ha nincs szerencséd akkor megszívtad, de a szerencsefaktor az mindenütt ott van. Albérletnél is.

(#78) 7s26c


7s26c
senior tag

Dolgozok, abból adózok. Részletre építek egy házat (fikció). Az építőanyag újra áfás. Beköltözök, és fizetem az ingatlanadót. Pff....

Az utolsó ember a Földön a szobájában ült. És akkor kopogtak az ajtón…

(#79) janeszgol válasza 7s26c (#78) üzenetére


janeszgol
félisten

Dolgozol, adózól.

1, Felveszed a fizut, adózól. Veszel kenyeret, adózol. Pf.
2, kártyával vásárolsz, adózol. Pf.

#neegyünk

[ Szerkesztve ]

(#80) 7s26c válasza janeszgol (#79) üzenetére


7s26c
senior tag

Nem az adóval van a baj, az mindenhol van. A mértéket érzem túlzónak.

Az utolsó ember a Földön a szobájában ült. És akkor kopogtak az ajtón…

(#81) dugo_ válasza 7s26c (#80) üzenetére


dugo_
veterán

Legyél egyike a tízmillió minimálbérre bejelentett vállalkozónak. Tuti biznisz.

(#82) Hieronymus válasza dabadab (#45) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"...úgy kalkulálják a bérleti díjakat, hogy az mondjuk 15 év alatt visszahozza az eredeti árát,.."

Nagyon optimista becslés a 15 éves megtérülés.

A környékünkön van egy tetőteraszos, kétszobás lakás, 70 m2.
Nem egy nagy lakás, de kiadni viszonylag egyszerű. A vételára 385.000, euró.
Ha ezt 15 év alatt akarom nullára kihozni, legalább 2.150 euró + rezsiért kellene kiadni.
Ennyiért nem fogják kivenni. Ha valaki mégis, akkor az csak átmeneti megoldásnak tekinti. Átjáróház lesz és nem tartósan kiadott lakás.

A rezsi is viszonylag magas. A saját és közös költségeken túl, előtakarékoskodnak a kisebb felújításokra.
A nagyobb felújításokat a tulajdonosoknak kell megfinanszíroznia.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#83) total90 válasza Hieronymus (#82) üzenetére


total90
veterán

Azért pl. itt München ez elég életszerű megoldás.

Nekem a törlesztés 1500€/hó, kiadva lazán lenne 2500€ hidegen. 200 m2 környéke.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#84) nemlehet válasza DeFranco (#69) üzenetére


nemlehet
őstag

Az utolsó bekezdés nem kifejezetten neked szólt egyébként :)

A német vagy osztrák állampapírt inkább arra mondtam, hogy igen valószínűtlen hogy az a két ország fizetésképtelen legyen, tehát van olyan befektetési forma ami gyakorlatilag kockázatmentes. Nyílvánvaló hogy a kockázat-megtérülés szoros kapcsolatban van, tehát senki sem lesz Warren Buffet osztrák állampapírból.

A kioktatásból nyugodtan vissza lehet venni egyébként :) Én itt most nem pontos befektetési tervet akartam leírni, hanem egy ökölszabályszerű dolgot, mert sajnos szomorúan tapasztalatom, hogy még elképzelni sem tudják az emberek a kamatos kamatot, mennyire alábecsülik egy hitel költségeit. És bizony itt is úgy tűnik sokan ezzel valójában nincsenek tisztában, vagy legalábbis nem tudatosul.

Nem reprezentatív saját tapasztalataim alapján nem tudok olyan embert mondani aki NEM ingatlanbefektetőként pozitív mérleggel jött ki egy hiteles ingatlanvásárlásból és azt mondaná szívesen beleugrik a következőbe.

[ Szerkesztve ]

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#85) #20655360 válasza Wesder (#3) üzenetére


#20655360
törölt tag

Rengetegen élnek örökölt ingatlanban. (átlag vagy az alatti bérből ugye ki a fenének lenne saját háza valaha is...)

(#86) Sethdobaloah


Sethdobaloah
senior tag

Aki megteheti, az mindig önerőből vegyen lakást, és takarékoskodjon a következő nagyobbra.
Akinek ez összejön, annak nem kérdés hogy az albi nem tud versenyezni ezzel.
2-3 fundamenta, és 10 év múlva egy 10-essel drágább lakásba lehet átköltözni, vagy venni a következő ingatlant bérbe adni kicsit drágábban. De oda már jöhet a hitel is, azt már az albérlő fizeti.

...csak én vagyok helikopter?

(#87) CounterBoci


CounterBoci
senior tag

Mi van azokkal, akik kertes házban szeretnének élni? Nekem kell műhely, szerelőakna, udvar, kert, melléképületek, hogy a legfontosabbakat soroljam. Ezeket csak saját házban tudom elképzelni.

(#88) DeFranco válasza CounterBoci (#87) üzenetére


DeFranco
nagyúr

mi van velük?

(#89) ncc1701 válasza CounterBoci (#87) üzenetére


ncc1701
veterán

Nekem ez mind megvan. :) Még 4 év van hátra a 15 éves hitelből. Mit mondjak, nagyon várom, 47 leszek, mire összejön.

(#90) 7s26c válasza ncc1701 (#89) üzenetére


7s26c
senior tag

Az már a fény az alagút végén

Az utolsó ember a Földön a szobájában ült. És akkor kopogtak az ajtón…

(#91) total90 válasza ncc1701 (#89) üzenetére


total90
veterán

Nekem már csak 20 év :DDD

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#92) 7s26c válasza total90 (#91) üzenetére


7s26c
senior tag

Pikk-pakk elszalad

Az utolsó ember a Földön a szobájában ült. És akkor kopogtak az ajtón…

(#93) Stanlee válasza total90 (#83) üzenetére


Stanlee
őstag

A Hieronymus altal emlitett lakas ugye 70 m2, az altalad emlitett ca. 12,5 euro/m2/ho berleti dijjal szamolva kiad 875 euros havi berleti dijat. A 385 ezres lakas 90 ezres onerovel, atiratas, stb. utan (nem kell magyaraznom, tudod mennyibe kerul), 345 ezer hitelfelvetelt jelent, 20 ev 2,02%-os fix kamat eseten a havi torleszto 1750 euro. Ez kb. csak a fele annak, ami berleti dijbol bejon.

Na de legyen itt egy masik pelda Munchenbol. Uj epitesu lakas, 72 m2, potom 497000 euro. 100ezer onresszel, sallangok utan kb. 450 ezres hitellel, fenti parameterek utan kiad havi 2280 euro/ho torlesztot. A kornyekre rakeresve ezt kiadni kb. 14 euroert lehet, ami kb. 1000 euro/ho. Ez se tuti business.

Tudom, hogy igazabol csak a kamatot szabadna figyelembe venni, es az tenyleg kevesebb, mint amit berleti dijra ki kellene ezekre a lakasokra fizetni. De en meg cashflow alapon elek, ertsd hiaba kellene kamatra csak 750 eurot kifizetnem, ha a teljes torleszto tokeresze meg 1500 euro, es arra mar nincs penzem.

De meggyozheto vagyok! :-)

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#94) dabadab válasza Stanlee (#93) üzenetére


dabadab
titán

"Uj epitesu lakas, 72 m2, potom 497000 euro. 100ezer onresszel, sallangok utan kb. 450 ezres hitellel, fenti parameterek utan kiad havi 2280 euro/ho torlesztot. A kornyekre rakeresve ezt kiadni kb. 14 euroert lehet, ami kb. 1000 euro/ho. Ez se tuti business."

Akkor felmerül a kérdés, hogy miből élnek az ingatlanokiadó cégek.

DRM is theft

(#95) Snoop-y válasza dabadab (#94) üzenetére


Snoop-y
veterán

Biztosan charity uzemmodban vannak hiszen tamogatni kell a nemet lakasberloket ;]

Valoszinuleg a fenti pelda kirivo eset es nem ez az atlagos lakaspiaci helyzet.

New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

(#96) DeFranco válasza Snoop-y (#95) üzenetére


DeFranco
nagyúr

a fenti példa téves számítás, lásd a hsz végét. almát hasonlít körtével.

(#97) Snoop-y válasza DeFranco (#96) üzenetére


Snoop-y
veterán

Akkor meg plane :D

New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

(#98) Stanlee válasza DeFranco (#96) üzenetére


Stanlee
őstag

Levezetned kerlek a szamitas helyes menetet es mutasd is be, hogy miert eri meg az egyszeri polgarnak az altalam szamolt 2 pelda. Koszonom. Persze en is tevedhetek, de akkor a nemet finanztest is rosszul szamol, mert ok is tobbszor kihoztak, hogy nem eri meg nagyon sok nemet nagyvarosban a sajat ingatlan.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#99) DeFranco válasza Stanlee (#98) üzenetére


DeFranco
nagyúr

a számításod azért téves, amit te is leírtál, mert összemossa a tőkerészt a kamattal, de ezt te is tudod.

amit leírtál meg jó példa a kognitív disszonanciára, "tudom hogy ez így nem helyes, de nincs lehetőségem az amúgy helyes A opciót választani így a saját megnyugtatásomra B-t fogadom el akkor is ha helytelen és úgy alakítom a tényeket, hogy ez látsszon helyesnek feloldva ezzel az égető érzést"

nem tudom konkrét számítással bemutatni, mert ez nem annyira egyszerű, mint ahogy a kiszámolóblog meg a többi okoskatörp szereti beállítani. a közgazdaságtan nem (csak) matematika, és egy ilyen kérdés csak korlátozottan számszerűsíthető. rengeteg olyan tényező van, amit csak becsülve tudsz számszerűsíteni, mert nem pénz-kategória, rengeteg olyan tényező van ezek közül is ami szubjektív, így mindenki máshogy "árazza" és rengeteg olyan tényező van, ami ugyan számszerű, de nem ismert a jelenben, maximum becsülni tudod (ingatlan értéke, kamatok, infláció, alternatív hozam) mindez 25 éves távlatban. és ha mindezt belőtted, akkor még mindig ott van a véletlen-faktor, élethelyzet változás, politikai környezet, egészségi állapot, stb.

arról lehet beszélgetni, hogy a jelenlegi árakon a jelenlegi kamatokkal a jelenlegi bérleti díjak mellett (ha az ismert az adott ingatlanra, de ahhoz kell három hasonló lakás a környező három utcában (!) hasonló állapotban fekvéssel és felszereltséggel aminek ismert a jelenlegi piaci bérleti ára) hogy jön ki a matek minden egyéb változatlansága mellett (nem költözöl el, nem leszel beteg, nem alapítasz családot, nem változnak az igényeid) akkor kapsz két számot amit egymás mellé tudsz tenni, de semmi értelme.

arról nem is beszélve, hogy a lakás az egy nagyon fura piaci jószág, mert sok mindenben eltér az ideális piaci csere-tárgytól. korlátos, nagy értékű, nagy az információs asszimetria eladó és vevő között, értéktároló funkciója van stb.

a piac viszont működik és áraz. innentől kezdve ha nagyon-nagyon le akarjuk egyszerűsíteni a kérdést a legnagyobb közös osztóra amit a legkisebb furijankó is megért a topicban, akkor azt kijelenthetjük, hogy amíg bármilyen kiadási célú lakáspiac van addig minden bizonnyal jobban megéri venni mint bérelni mert különben egyszerűen beleállna a földbe a lakáspiac*. nekem nem úgy tűnik, hogy bele lenne állva.

*leszámítva a saját célú költözéseket annál a pár bazári hülyénél aki az internetes emberek proper számításai ellenére mégis volt hülye lakást venni és most azt lecseréli ahelyett hogy eladná és bérelne magának valami szépet. a vételárat meg befektetné infláció feletti kockázatmentes osztrák államkötvénybe.

[ Szerkesztve ]

(#100) DeFranco


DeFranco
nagyúr

az élet az sajnos nem olyan egyszerű, hogy jön a Szimpatikus Ember és megmondja hogy generális A megoldás és jóvilág. nagyon szép lenne, nagyon kényelmes lenne, de szinte semmi nem ilyen.

minden helyzet egyéni minden ember egyéni minden sors egyéni minden ország/város egyéni magadnak kell kisakkoznod hogy neked mi a jó a rendelkezésre álló tudásod a megszerzett információk és legjobb igyekezeted szerint, majd reménykedni, hogy jól kalkuláltál és nem jön közbe semmi. erről szól az élet.

nagyon fasza lenne, ha jönne a Szimpatikus Ember és megfőzné a levest hogy csak kanalazni kelljen, de akkor csak szöpríz szörpríz vegetalé lesz beletört C vitaminnal.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.