Hirdetés

2024. június 26., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#99) DeFranco válasza Stanlee (#98) üzenetére


DeFranco
nagyúr

a számításod azért téves, amit te is leírtál, mert összemossa a tőkerészt a kamattal, de ezt te is tudod.

amit leírtál meg jó példa a kognitív disszonanciára, "tudom hogy ez így nem helyes, de nincs lehetőségem az amúgy helyes A opciót választani így a saját megnyugtatásomra B-t fogadom el akkor is ha helytelen és úgy alakítom a tényeket, hogy ez látsszon helyesnek feloldva ezzel az égető érzést"

nem tudom konkrét számítással bemutatni, mert ez nem annyira egyszerű, mint ahogy a kiszámolóblog meg a többi okoskatörp szereti beállítani. a közgazdaságtan nem (csak) matematika, és egy ilyen kérdés csak korlátozottan számszerűsíthető. rengeteg olyan tényező van, amit csak becsülve tudsz számszerűsíteni, mert nem pénz-kategória, rengeteg olyan tényező van ezek közül is ami szubjektív, így mindenki máshogy "árazza" és rengeteg olyan tényező van, ami ugyan számszerű, de nem ismert a jelenben, maximum becsülni tudod (ingatlan értéke, kamatok, infláció, alternatív hozam) mindez 25 éves távlatban. és ha mindezt belőtted, akkor még mindig ott van a véletlen-faktor, élethelyzet változás, politikai környezet, egészségi állapot, stb.

arról lehet beszélgetni, hogy a jelenlegi árakon a jelenlegi kamatokkal a jelenlegi bérleti díjak mellett (ha az ismert az adott ingatlanra, de ahhoz kell három hasonló lakás a környező három utcában (!) hasonló állapotban fekvéssel és felszereltséggel aminek ismert a jelenlegi piaci bérleti ára) hogy jön ki a matek minden egyéb változatlansága mellett (nem költözöl el, nem leszel beteg, nem alapítasz családot, nem változnak az igényeid) akkor kapsz két számot amit egymás mellé tudsz tenni, de semmi értelme.

arról nem is beszélve, hogy a lakás az egy nagyon fura piaci jószág, mert sok mindenben eltér az ideális piaci csere-tárgytól. korlátos, nagy értékű, nagy az információs asszimetria eladó és vevő között, értéktároló funkciója van stb.

a piac viszont működik és áraz. innentől kezdve ha nagyon-nagyon le akarjuk egyszerűsíteni a kérdést a legnagyobb közös osztóra amit a legkisebb furijankó is megért a topicban, akkor azt kijelenthetjük, hogy amíg bármilyen kiadási célú lakáspiac van addig minden bizonnyal jobban megéri venni mint bérelni mert különben egyszerűen beleállna a földbe a lakáspiac*. nekem nem úgy tűnik, hogy bele lenne állva.

*leszámítva a saját célú költözéseket annál a pár bazári hülyénél aki az internetes emberek proper számításai ellenére mégis volt hülye lakást venni és most azt lecseréli ahelyett hogy eladná és bérelne magának valami szépet. a vételárat meg befektetné infláció feletti kockázatmentes osztrák államkötvénybe.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.