Hirdetés

2024. május 14., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Leslie_K.

Az egyik szemem sír, a másik nevet... Nem volt rossz a Unity, de a Gnome-ot csak jobban szerettem. Fura lesz ennyi idő után újra Gnome-mal találkozni alapból Ubuntuban.

(#2) Bici


Bici
félisten

Ha az eddig Unity-be rakott eröforrást a Gnome fejlesztésébe tolják, az akár jó is lehet mások számára is.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#3) Jim Tonic


Jim Tonic
nagyúr

Pedig végre már rendben volt a Unity, de ez még érthető döntés, a Gnome jó, és nem kerül pénzbe. A koncepció további részét viszont nem teljesen értem. A telefon téma szerintem többre vihette volna. Raspberry-re meg kidobtak egy Ubuntut, a Raspbian fejlesztője be is jelentette, hogy vége, most meg hasít tovább a Raspbian, és senkinek nem kell oda az Ubuntu. Amúgy sem értem, miért pont az Ubuntu lenne a jó választás IoT eszközökre.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#4) floatr válasza Bici (#2) üzenetére


floatr
veterán

Én viszont baromira sajnálom, hogy dobják. Kezdetektől fogva használom, és kedvelem ezt a felületet.

(#5) WilliamGhost


WilliamGhost
tag

Elég meglepő fordulat.

Szerencsére jó a GNOME, és úgyis maradnak az alternatívák is.

There is no cloud, just other people's computers!

(#6) daninet válasza floatr (#4) üzenetére


daninet
veterán

nyilvan nem vagy egyedul es ha nem is unity neven de lesz valami hasonlo idovel talan..
legalabbis ezt diktalja a logika :)

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#7) Bici válasza floatr (#4) üzenetére


Bici
félisten

Hát, ízlés dolga. A linux egyik jó tulajdonsága, hogy lehet a komponenseket forkolni, mindenki olyat gyúr belőle, amit akar. Ha van elég erőforrása hozzá. Szerintem a linuxos grafikus felületekre ráfér(ne) az erőforrások összefovása. Nem azért, mert nem elég jók, hanem mert (szerintem) van bennük rengeteg szuper ötlet, csak rendesen végig kellene csinálni.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#8) vandeminek válasza Bici (#2) üzenetére


vandeminek
tag

Szerintem meg a Unity-s fejlesztőket nem terelik át a GNOME-ra. Csak a töredékét max, mert a legtöbb erőforrást a szerver és IoT támogatásra fogják fordítani, mivel ez lesz most a fő célpont a leírtak szerint.

(#9) R3wind


R3wind
csendes tag

Egy jó ok, hogy ismét Ubuntut használjak. Egy darabig fent volt az Ubuntu GNOME verziója, de sajnos nem volt teljesen hibátlan a számomra. Viszont magát a felületet nagyon szeretem.

(#10) kispx


kispx
addikt

Vajon az Ubuntu GNOME megfog szűnni? Most, hogy már visszatérnek a GNOME-ra, így már értelmetlen a fork.

(#11) leslieke


leslieke
Jómunkásember

Viszlát Unity, helló Gnome! Régi ismerős. :))

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#12) Lacc


Lacc
aktív tag

Igazából sokat vaciláltam, hogy smint legyen, de tegnap ez a hír segített dönteni. Elhagyom a Linux-ot, mint munkához használt rendszert, 14 év után.

Úgy gondolom tegnap az OMGUbuntu is rekordott döntött, amikor megnyitottam 600+ hsz, és az első 20-nál a legtöbb siratta, és egyet értek. Mindennapi munkához a Unity nagyon jó választás volt, már a kezdektől, kényelmes, nagyon jó el vannak találva a grafikai arányok. Szerettem, mert kevesebbet fogyasztót a notin. Szóval jó volt előtte ülni és dolgozni akár napi 16 órát is. Szerintem a Dash-t nagyon jól eltalálták, anno a Gnome-nál próbáltam valahogy beállítani, hogy ne a teljes képernyőt foglalja el, ha beírok valamit a program keresőbe. A KDE 3.5 után, nekem ez vált be a legjobban, a többi olyan kényelmetlen.

Ugyanakkor örülök, hogy így jobban lesz idejük a VM-be szánt Ubuntuk fejlesztésére, ráférne ám. Illetve más területen is jobban ráfeküdnek, amely jó, mert nekem azok a fejlesztések kellenek.

Bár szó se róla, hogy ott a többi verzió, de nem oda csoportosítja át a kapacitását a cég, hogy azokat fejlessze. Annyiból jó ez a hír, hogy most sok fórumon látotm - végre nem az ellentábor hangját - hogy milyen sok volt a Unity fan.

(#13) Fred23


Fred23
nagyúr

A GNOME jó, de a mobilos vonalat nem kéne hanyagolni! :(

(#14) v1rus válasza Fred23 (#13) üzenetére


v1rus
tag

Nem hanyagolják (eddig hanyagolták), egyszerűen vége, elengedték.

(#15) Lacc válasza v1rus (#14) üzenetére


Lacc
aktív tag

Inkább csak elengedte a cég, de még nincs vége, ugyanis Marius Gripsgård még fog vele foglalkozni.

(#16) vipisti


vipisti
tag

Kár érte. A Mirt valóban nem kellett volna erőltetni, és akkor talán már lenne Unity8. A konvergencia fontos törekvés volt, mert a szerver (vállalati) és a mobil (fogyasztói) szféra között elsikkadóban van maga a desktop, akár tetszik, akár nem. Ha a Canonicalnak mellékessé válik ez a vonal, az baj. Márpedig az átportolt Gnome3-at gyakorlatilag a riválisától veszi át... De reméljük a legjobbakat Gnome fronton.

Gnothi seauton.

(#17) Slack


Slack
tag

Érdekes fordulat. Én annak idején pont a Unity miatt váltottam Ubuntu -ról Linux Mint -re. Másfél év alatt képtelen voltam megszokni a Unity -t. Lehet, hogy ezek után teszek még egy próbát az Ubuntu -val.

(#18) n00n válasza Lacc (#15) üzenetére


n00n
őstag

Egy tizenpáréves kis srác foglalkozni vele, akkor megmenekült az ubuntu telefon. :)) Viccet félretéve a Unityt sajnálom, mert a legjobb DE volt. Tegnap hirtelen felindulásból felraktam a GNOME shellt és borzasztó sokat fejlődött a legutóbbi próba óta. :)

(#19) floatr válasza n00n (#18) üzenetére


floatr
veterán

Miért, már nem úgy néz ki, mintha egy 12 éves wannabe designer rakta volna össze a felületet? :)

(#20) #Chris


#Chris
tag

Gnome-nak egy nagy baja van. Pazarolja a képernyőterületet.

(#21) Bici válasza #Chris (#20) üzenetére


Bici
félisten

A feslő sávra gondolsz?
Kiterjesztéssel tasbar-rá tudod alakítani.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#22) PistiSan


PistiSan
addikt

Örülök a változásnak, nem szerettem a jelenlegi felületet.
Tudom hogy azt raksz fel linuxra amit akarsz, de nyilván az működik a legtökéletesebben amire a fő fejlesztési irányban van.

(#23) Polarstar


Polarstar
nagyúr

Isten nyugasztalja a Linux mobilt... :R :R

Surface Book és egy Csúz a körtefán!. Pentax-szal fényképezve!

(#24) Dhampir válasza Polarstar (#23) üzenetére


Dhampir
félisten

Marad az Android.

(#25) VaniliásRönk válasza Slack (#17) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Ha a Unity jó lett volna akkor nem született volna kismillió fork alternatív DE-kkel, legalábbis nem ekkora sikerrel. Ezt a döntést legalább 10 éve kellett volna meghozni, mert már akkor egyértelmű volt, hogy megosztja az amúgy is megosztott Linux tábort.
Én is a Unity miatt kezdtem el Linux Mintet használni és ma már az sem érdekel, hogy van-e Ubuntu vagy sem, max. váltok a Debian alapú kiadásra.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#26) hallador


hallador
addikt

Az a helyzet, hogy én örülök, hogy visszatérnek a Gnome-3-hoz. Én azért örülök neki, mert nagyobb erőforrásokat tolhatnak a Gnome 3 fejlesztésében.

Egy magyar ubuntu fejlesztő kommentelt róla miért döntöttek így.

Elég sok dolgot görgettek maguk előtt, amit elég sok erőforrással lehetett volna pótolni. Érdekes.

Lehet, hogy én is visszatérek az 10.10 után Ubuntu-ra, az Ubuntu Gnome nem volt rossz, de azért az jobb lesz, ha mögötte áll a canonical.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#27) ROBOTER


ROBOTER
addikt

Egy IT szakmai honlapon egy hivatalos forrásból származó hírben nem lehetne a GNOME és a GNOME SHELL között különbséget tenni? Azért ez nem a szőrszálhasogatás, hanem a abszolút elvárható minimum, a hír ebben a formában butaság.

[ Szerkesztve ]

(#28) Tamás88


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

Érthető, hiszen az Unity-t nem sokan szerették. Nem véletlen, hogy a világon a legnépszerűbb rendszer a Mint, ahol is saját fejlesztésű, Cinnamon-t használnak. Ha okosak, akkor a Gnome fork erre fog áttérni.

Amúgy meg ki mondta, hogy nem lehet majd utólag feltenni a Unity-t, hiszen ugyanúgy csomagokból áll, mint a Gnome, KDE, stb... .

(#29) julius666 válasza Bici (#2) üzenetére


julius666
addikt

Nem fogják. A consumer vonalról kukáznak mindent amit csak lehet, Ubuntu phone full kuka, desktop environment fejlesztés full kuka. Akit lehet/hajlandó, átcsoportosítanak a "pénzes" üzletágakba a cégen belül (cloud, ami tényleg megy, meg az IoT, amivel simán lehet újból csak pofáraesés lesz), a többieket szélnek eresztik.

Ha tippelnem kéne, a desktop OS fejlesztése úgy ahogy van takarékra lesz véve. Aminek szerveren is van értelme azt esetleg reszelik maguknak, többit meg lehetőleg érintetlenül átlapátolni debilányból, rá az új vicces állatnév és kész az új verzió.

Most jött ki a nagyon sok (lassan 10) éves gyakorlatuk eredménye, hogy magasról tojtak arra, a Linux disztrók világában ki merre megy, mindenből inkább sajátot fejlesztettek, csomó pénzt, erőforrást elpocsékolva. Bazzaar, Upstart, MIR és lehetne sorolni. Ezeknél mind már jóval a kinyírásuk vége előtt látszott, hogy teljesen vakvágányok. Most jutottunk el oda, hogy elfogyott a pénz és már a komolyabb saját cuccokat is le kell kapcsolni. Ez a széllel szembe pisálás fényes eredménye.

Én mindenesetre annak legalább örülök, hogy a Gnome lett az új választott, én magam is azt használok, igaz nem a default témával. A tengernyi hibája ellenére ez a legkevésbé problémás számomra a linuxos DE-k tengerében (nem nekem kell 0-ról kifaragni, nem bugzik, fagy szét rommá és nem időutazás kinézetben a 90-es évekbe). Sőt, a kinézete, elrendezése nekem kifejezetten kézreáll.

(#30) UnA válasza Tamás88 (#28) üzenetére


UnA
Korrektor

Ezt rosszul tudod, mert a legtöbben Unity-vel használták. A DistroWatch egy afféle önkéntes kattintáson alapuló statisztika, abból nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni.

Az pedig, hogy a Unity még támogatott lesz (az LTS miatt), attól sajnos még egy halott dolognak számít mostantól. Szóval nem sokat ér, hogy telepíteni lehet.

(#31) buherton


buherton
őstag

Sajnálom a döntést. Nagyon megszerettem az Unity-t. Hatékonyan kihasználja a kijelző felületét. Nekem eddig ez a DE vált be a legjobban. Még a win7 felületét is lekörözte, holott az is nagyon tetszik.

[ Szerkesztve ]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#32) cami][us válasza UnA (#30) üzenetére


cami][us
senior tag

Ennyi erővel a Gnome 2 és a KDE 3 is abandonware, de a valóság mást mutat. Ami biztos, hogy MIR-nek lőttek, legalábbis asztalon.

(#33) cami][us válasza Dhampir (#24) üzenetére


cami][us
senior tag

Vagyis nagyjából nem történt semmi. A Sailfish koncepciója szvsz jobb.

(#34) BoB válasza vandeminek (#8) üzenetére


BoB
veterán

Igen, a legtöbb unity-s fejlesztő valóban nem a GNOME-on fog munkálkodni, mivel lapátra kerültek :))

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#35) Dhampir válasza buherton (#31) üzenetére


Dhampir
félisten

Mire könnyen használható lett az Unity, talán már optimalizálni is kezdték volna, hogy ne kössön le nagy erőforrásokat, addigra kinyírták.

(#36) Dhampir válasza VaniliásRönk (#25) üzenetére


Dhampir
félisten

Talán lesz fork Unityvel is, hadd legyen miből választani. :D

(#37) floatr válasza Dhampir (#36) üzenetére


floatr
veterán

Ami majd talán megüti a k/x/lubuntu minőségét :)

(#38) pengwin válasza Bici (#2) üzenetére


pengwin
addikt

Jelenleg a Canonical és Shuttleworth befektetőket keresnek, ennek sikerétől függően a dolgozók tekintélyes részét elküldhetik.

Üdv, pengwin

(#39) szupermacs


szupermacs
veterán

Nekem tetszett a Unity, a gnómot sose próbáltam. Rákeresve a neten, valamiért nem nyerte el a tetszésem. Használatban biztos jó, de külsőre nagyon tré. Szerintem.

(#40) pengwin


pengwin
addikt

Egyébként nem értem azokat, akik most a linuxot úgy általánosságban temetik...
Az Ubuntunál sokkal egészségesebb projektek vannak, amik pl. a saját forrásaik fejlesztésébe is besegítenek.
Tíz éve ez a bejelentés valóban a linux desktop végét jelenthette volna, de mára azért felnőtt az Ubuntu mellett sok asztali környezetben jól használható rendszer: openSUSE, Fedora, Debian, Manjaro mind sokat fejlődtek az Ubuntu hatására, a Gnome 3-nak is szerintem kellett a seggberúgás amit a Unity-től kapott.
Még ha nem is lesz ennyire markáns az Ubuntu-alapú disztrók uralma a linuxok között, mostmár akkor is haladni fog ez a szekér tovább, ráadásul a Canonical azért nem fogja eldobni a desktop vonalat.

Max. nem próbálnak mindenből külön utakon járni, mert nem lesz rá erőforrásuk. Ami nem feltétlenül lenne baj, sok időt, pénzt és energiát pazaroltak kb. felesleges fejlesztésekre.

Üdv, pengwin

(#41) Bici válasza pengwin (#40) üzenetére


Bici
félisten

Ott lesz az Ubuntu helyett a mint.
Egy ideje már nálukbisblátszik hogy debian alapokra akarnak építkezni ubi helyett.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#42) pengwin válasza Bici (#41) üzenetére


pengwin
addikt

Igen, ott lesz, mert a Canonical különutas, "not inveted here" hozzáállása őket is lépésre kényszerítette.
Az LMDE-vel pedig szerintem a jó irányba tettek egy lépést, és ugyan még nem működik rajta minden, ami az Ubuntu alapú Minten, de egy Arch-Manjaro kapcsolathoz hasonló Debian-Mint viszonyt simán el lehet képzelni és működőképes is lehet.
Mondjuk nekem szimpatikusabb lenne, ha nem a Jessie-t követné az LMDE, hanem a testing-et.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#43) sh4d0w válasza julius666 (#29) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Mondjuk az upstart pont nem a fail kategóriába tartozik, csak a Debian, a Fedora, a Red Hat, az openSUSE és sok-sok származékuk implementálta mielőtt megjött a fasza systemd.

https://www.coreinfinity.tech

(#44) Bici válasza pengwin (#42) üzenetére


Bici
félisten

Gondolom, nem akarnak erőforrást költeni a tesztelésre, bugfixálásra.
Inkább bevállalják a régi csomagokat.
Egy ilyen disztrónál ez szerintem jó döntés, mert több idő marad a kényelmi funkciókra.
Persze, van, hogy éppen a régi csomag korlátozza a kezdő júzert is, de nem lehet mindent egyszerre.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#45) Apollyon válasza pengwin (#40) üzenetére


Apollyon
Korrektor

"openSUSE, Fedora, Debian, Manjaro mind sokat fejlődtek az Ubuntu hatására"

A Debian fejlődéséhez biztos, hogy semmit nem tett hozzá az Ubuntu hatása, max belerakott 1-2 dolgot, ami nem éppen jó.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#46) Apollyon válasza pengwin (#42) üzenetére


Apollyon
Korrektor

"Mondjuk nekem szimpatikusabb lenne, ha nem a Jessie-t követné az LMDE, hanem a testing-et."

Ez nem lenne jó, mert a korai debian testing eléggé húzós, és olyan bugok vannak néha hogy lerakom a hajam. Arról nem beszélve, hogy a 3 kiadás közül ide (testing) érnek el utoljára a security update-ek.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#47) FіkuszKukіsz válasza ROBOTER (#27) üzenetére


FіkuszKukіsz
őstag

Miért is kéne shellezni? Mikor azt olvasod egy cikkben, hogy Unity meg GNOME akkor mégis mire asszociálsz ? Azon kívül, hogy okoskodsz. Feleslegesen. :W

Mindenki érti, hogy miről szól a cikk.

[link]

[ Szerkesztve ]

Romanes eunt domus

(#48) ROBOTER válasza FіkuszKukіsz (#47) üzenetére


ROBOTER
addikt

Sokan ezekből a cikkekből próbálnak meg tájékozódni, tanulni, hiszen erre való egy szakmai oldal.

A Unity egy Gnome-hoz fejlesztett felület, nem lehet az egyiket a másikra cserélni. A cikk a címével együtt egy katyvasz.

(#49) VaniliásRönk válasza ROBOTER (#48) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

A Cinnamon is így kezdte a pályafutását, de a felhasználó szemszögéből ennek nulla a jelentősége.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#50) ROBOTER válasza VaniliásRönk (#49) üzenetére


ROBOTER
addikt

Csak a Unity meg is maradt shell szinten, ellentétben a Cinnamonnal. No de beindult a védelmi mechanizmus.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.