Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) csudri


csudri
őstag

A p4-es széria nem semmi lehet, ha lehűt egy 3.6-os Prescottot!

(#2) Esmein


Esmein
nagyúr

Nekem csöppet sem tetszenek. Azonban pozítívumként felírnám egyes típusoknál a papst ventilátort. Végre rájöttek(mármint nem az EKL hanem úgy a gyártók :) ), hogy számít a minőség.

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#3) strike-force


strike-force
őstag

silverblade 50 euró? papst venti ide vagy oda hol van ezeknek a hűtőknek a teljesítménye egy thermalright/alpha/zalman/swiftech-hez képest ????

R7-5800X / 32GB / RTX3070 / POCO_F3 (8/256) / i12 64GB - Just realize it!

(#4) Balázs Z.


Balázs Z.
tag

Mi az a gólyóscsapágy? :F

Az egyébként hogyan lehetséges, hogy Northwoodból max. 3.2-est, míg a forrófejű Prescottból 3.6-ost tud lehűteni eme példány?

[Szerkesztve]

(#5) ptiboy válasza Balázs Z. (#4) üzenetére


ptiboy
senior tag

szerintem csak elírás, fordítva reálisabbnak tűnik...


de mi az a papst venti???
végülis mind1mert 18dba az elég soványka ugyhogy csak king lehet :)

:)

(#6) Gismo válasza ptiboy (#5) üzenetére


Gismo
addikt

Nekem teccenek a hűtők!
A Papst ventk a világ talán legjobb ventijei, leghosszabb élettartam és leghalkabb működés jellemző egyes típusokra!

(#7) jakobkacsa


jakobkacsa
senior tag

szerintem pedig gyalazat, hogy egy 40-50 euros AMD-s hutore nem birtak egy normalis lefogot rarakni :(
mindket oldalon csak egy fulbe kapaszkodik :F

Dyslexia for cure found!

(#8) BobMaster válasza Gismo (#6) üzenetére


BobMaster
senior tag

Sok a ''leg'' :D Ennyire könnyen ne dőlj be a marketingnek :)

A tényleges szűk keresztmetszet a júzer.

(#9) erdoke válasza ptiboy (#5) üzenetére


erdoke
titán

Mi az a Papst venti? LOL :DD:DD
[L]http://www.papstplc.com/tools/fanselector/index[/L]

A legjobb aláírás a héten

(#10) emvy


emvy
nagyúr

Azért csak 3.2-es NW, mert NW-ből ez a leggyorsabb gyári verzió, tehát ezt írják rá.

while (!sleep) sheep++;

(#11) erdoke válasza emvy (#10) üzenetére


erdoke
titán

3,4-es a leggyorsabb gyári verzió.:P

A legjobb aláírás a héten

(#12) DonLeo válasza ptiboy (#5) üzenetére


DonLeo
senior tag

miért northwood-ból van/lesz szerinted 3.6-os?

''Ez nem sörhas, hanem a szexgép üzemanyagtartálya.''

(#13) andorpapa


andorpapa
őstag

Pár megjegyzés:

- Kicsit túlburjánzik már hazánkban a Papst mánia. Tényleg jó cuccokat csinál, de az túlzás, hogy isteni lenne, a Papst is csinál hangos ventiket, na meg csendes típusokat is. A Papst csak attól olyan híres, hogy ők mertek először nagyon alacsony fordulatszámú ventiket csinálni. Egyértelmű, hogy egy 1300 rpm-re tervezett ventilátor rohadt halk lesz, és nem fog búgni, mint egy 3800 rpm-es, amit 1300-ra szabályozunk. Ez nem nagy cucc, ettől még nem varázsló a Papst, arról nem is beszélve, hogy alacsony fordulatszámon ők sem tudnak nagy légszállítást előállítani.

- Az EKL új hűtői erősen a vicckategóriát súrolják. Ha megnézzük, semmi újat nem mutatnak fel, inkább a másfél évvel ezelőtti trendre emlékeztetnek. Sűrű, de viszonylag kicsi vörösréz bordázat, amire átalakítóval raknak rá egy nagyobb, 8 centis ventit. Ilyet már nagyon régen csináltak, anno a GlobalWin CAK4 nézett ki hasonló módon, de az is megbukott. Sűrű bordázat esetén az alacsony fordulatszámú, kis légszállítású venti maga a halál, a gyorsabb venti viszont hangos.

- Szuper ötlet a Papst ventik használata, hiszen minőségi, általában csendes cuccokról van szó (és ez a kijelentésem nem ütközik az első pontban leírtakkal). Viszont az egészet megölik, mikor dizájnos rácsot tesznek rá, amin egy átlagos kézméretekkel rendelkező ember ujja még pont befér, tehát nem teljesértékű a védelem, amit nyújtani próbál, de sikeresen növeli a zajszintet. Hol van itt a racionalitás?

- A P4-es Radial széria kicsit mosolyogtató. Hol is láttuk ezt a megoldást? Igen, kb. két éve a Thermaltake Dragon 478-nál! Szegény, csúnyán elbukott. A Sibak még viszonylag jó cuccokat tudott kihozni a formából, de akkor még nem 80-100 Watt volt az alapsebesség mellett keletkező hő. Ez a bordadesign nem új, bár az Intel mostanában kezdte el használni.

- 50 Euró a Socket A-s cooler. Teljesen jogos volt valamelyik előttem szóló fórumtárs megnyilvánulása, miszerint az rengeteg. Mondjuk egy Zalman CNPS7000A-Cu az 48 Euró. Egy Alpha PAL 8055 venti nélkül szintén 48 Euró, egy csendes ventilátorral pedig mondjuk 53 Euró. Szerintem se a Zalmant, se az Alpha-t nem kell bemutatni.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#14) erdoke válasza andorpapa (#13) üzenetére


erdoke
titán

Mindennel egyetértek, kivéve az első, Papsttal kapcsolatos résszel.
A Papst (és még néhány gyártó) ugyanis nemcsak alacsony fordulaton működő (és emiatt IS halk) ventiket gyárt, hanem az adott alacsony fordulatszámon/zajszinten meglepően jó légszállítást produkáló termékeket kínál. Nézd csak meg a linklen, amit a kettővel ezelőtti hozzászólásomban írtam, hogy egy 92 mm-es csúszócsapágyas(!) venti 1600-as fordulatszámon mekkora zajt csap (ilyen szintű gyártók nem kamuznak, hihető a megadott érték), és emellett milyen CFM értéket tud felmutatni. Na ez az, amit ők már évekkel ezelőtt is tudtak, míg a kifejezetten PC-s ventiket gyártó cégek csak mostanában kezdtek ezirányba fejleszteni (lásd GT Silent Blade pl.).

[Szerkesztve]

A legjobb aláírás a héten

(#15) Tal2 válasza andorpapa (#13) üzenetére


Tal2
tag

Ha jól emlékszem, ez a Bergquist HiFlow hővezető réteg (paszta helyett) egy úgynevezett Phase Change Thermal Interface Material. Ez az átfogó nevük ezeknek az anyagoknak. Namost ezekkel könnyebb bánni, nem maszatol össze semmit a cserénél, majdnem olyan jó a hővezetése, mint a hővezető pasztának. DE:
A Phase Change Thermal Interface Material-ok, azaz a fázisváltó hővezető anyagok bizonyos hőmérskéleten megolvadnak, és ekkor indulnak be igazán, jobb hővezetést és térkitöltést (felületi egyenetlenségek) nyújtva. De ez a hőmérséklet jellemzően 60 C, de kivételesen ennél a HiFlow225U típusnál 55 fok.

[L]http://www.bergquistcompany.com/tm_hi_flow_detail.cfm?oid=104290[/L]

Szóval tuningra és kellemes procihőmérsékletre ne számítson vele senki!
Sokat kutakodtam ebben a témában, és a legjobb a paszta.

Üdv: Tal

(#16) andorpapa válasza erdoke (#14) üzenetére


andorpapa
őstag

Sokat kalandoztam már a Papst ventik leírásai között, ismerem őket, de pont ott van a kutya elásva, hogy - amint írtad - ''a kifejezetten PC-s ventiket gyártó cégek csak mostanában kezdtek ezirányba fejleszteni''. De fejlesztenek, és kezdenek ezen a szinten lenni, ami azt bizonyítja, hogy a Papst által kínált megoldások nem jelentenek óriási technológiai bravúrt, eddig csak azért nem találkoztunk velük más gyártóknál, mert nem volt rá igény. Két éve még egy 4800 rpm-es 6 centis venti bőven az átlagos kategóriába volt sorolva, akkoriban nem is gondolt senki arra, hogy mondjuk 3000 rpm-es 6 centis adjon ki, mert nem volt rá igény, a 4200 rpm is halknak számított. Aztán jöttek a 2800 rpm-es 8 centis ventik, és senki nem akart 2000 rpm alá menni, mikor a 2400 rpm-es ventivel szerelt coolert már iszonyatosan csendesnek nevezte mindenki.

Most viszont már igény van a nagyon alacsony fordulatszámú és mégis viszonylag nagy légszállítású ventikre, így kezdenek ráállni a gyártók, amire jó példa a GlacialTech SilentBlade is. Első próbálkozás, és máris kiváló eredményeket mutat fel. A Papst annyival jár előrébb, hogy ők már évek óta csinálják ezt, így nagy tapasztalatuk van benne, és persze náluk tényleg a minőség az első, így én elismerem, hogy kiváló cuccaik vannak, de azt helytelenítem, hogy mindenki isteníti őket.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#17) zsiga667 válasza erdoke (#14) üzenetére


zsiga667
addikt

''ilyen szintű gyártók nem kamuznak, hihető a megadott érték''
Nem arról van szó, hogy bizonyos gyártók kamuznak, csak nincs egységesítve, hogy melyik gyár milyen távolságról méri a zajszintet...
Egyébként meg a jó ventinek nincs (illetve elhanyagolható) a motorhangja ilyen alacsony fordulatszámoknál, a mozgó levegőt meg Papst-ék se tudják lehalkítani...

Egyébként meg Andorpapának mindig igaza van... :DDD

(#18) andorpapa válasza Tal2 (#15) üzenetére


andorpapa
őstag

''és a legjobb a paszta''

Én is erre a következtetésre jutottam.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#19) strike-force válasza Tal2 (#15) üzenetére


strike-force
őstag

és ez a paszta cuanta costa? és hol?

R7-5800X / 32GB / RTX3070 / POCO_F3 (8/256) / i12 64GB - Just realize it!

(#20) erdoke válasza zsiga667 (#17) üzenetére


erdoke
titán

Szerintem ezeknél a gyártóknál egységesítve van, illetve egyébként is van vmi szabvány a zajszint mérésére.

''Egyébként meg a jó ventinek nincs (illetve elhanyagolható) a motorhangja ilyen alacsony fordulatszámoknál, a mozgó levegőt meg Papst-ék se tudják lehalkítani...''

Nyilván nem a motorhang a fő zajforrás a mai kis méretű ventilátoroknál (~6-12 cm a PC-kben használt méret). A legnagyobb hangot nem a mozgó levegő önmagában, hanem a lapátokon és a környező egyéb ''tereptárgyakon'' keletkező turbulencia kelti. Ezen pedig okos és alapos kutatással/teszteléssel lehet javítani. Ezt a tényezőt kritizálta Andorpapa is, amikor a csicsás rács zajfokozó hatásáról beszélt.

A legjobb aláírás a héten

(#21) Tal2 válasza strike-force (#19) üzenetére


Tal2
tag

?
:F

(#22) Tal2


Tal2
tag

Benne van a cikkben ez a HiFlow cucc (első borda alatt)

(#23) strike-force válasza Tal2 (#21) üzenetére


strike-force
őstag

hol lehet venni, ha nekem csak magában kellene és mennyiért ?

R7-5800X / 32GB / RTX3070 / POCO_F3 (8/256) / i12 64GB - Just realize it!

(#24) zsiga667 válasza erdoke (#20) üzenetére


zsiga667
addikt

''a lapátokon és a környező egyéb ''tereptárgyakon'' keletkező turbulencia kelti''
Védőrácsot ilyen sebességű ventire felesleges rakni, a lapátokat meg nem tudják olyan jó minőségben legyártani (végülis ezek filléres kis műanyagdarabok...) hogy ez nagy különbségeket okozzon a Papst és a ''kommersz'' ventik közt. Legalábbis szvsz.

(#25) andorpapa válasza erdoke (#20) üzenetére


andorpapa
őstag

Egységes zajszintmérési eljárás? Ha felületesen szemléljük a dolgokat, akkor azt is hihetjük, hogy van. De ha megvizsgáljuk közelebbről a helyzetet, láthatjuk, hogy igyekeznek csalni a gyártók. Én itt most a hűtőgyártókról beszélek, a ventilátorok gyártói valóban eléggé hitelesek. A hűtőgyártók bizony csalnak, erre a legjobb példa az, amikor két, azonos zajszintű cuccot fogsz, berakod őket egymás után, és érezhető különbséget érzel. Persze ez nem hiteles mérési módszer, hiszen fülünk érzékenysége sokat ferdíthet az eredményen. Ezért jók azok a coolertesztek, ahol zajszintmérőt is használnak. Az Overclockers és a Forstytech adatait érdemes átböngészni, ahol látható, hogy a két gyártó azonos zajszintértéket írt a dobozra, de azonos körülmények között mérve kiderül, hogy valaki ''nem úgy mért'', mint a másik.

Ezért szoktam azt javasolni minden hűtő és venti vásárlás előtt álló usernek, hogy próbálja ki a boltban, a jobb helyeken erre van lehetőség. 20 vagy 21 dB(A)? Könnyen előfordulhat, hogy a 21-es halkabb a valóságban. Mióta a zajszint már a hűtésnél is fontosabb tényező lett, azóta a gyártóknak élet-halál kérdés az, hogy hány dB van a dobozra írva. És azóta nem érdemes hinni nekik.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#26) Tal2 válasza strike-force (#23) üzenetére


Tal2
tag

van egy forgalmazó: Orszáczky [L]http://www.orszaczky.hu[/L] itthon ilyen cuccokra, de ő csak nagy mennyiség akar foglalkozni, csak egy katalógust kaptam tőle, majd mikor termékmintát akartam kérni, majd rendelni, azt mondta, hogy majd utánanéz, mit tud küldeni. Azóta is csak várom ... :(((

(#27) andorpapa válasza zsiga667 (#24) üzenetére


andorpapa
őstag

Hát azért a lapátozás nagyon fontos dolog! Érdemes megvizsgálni egy noname tápból kiszedett ventit egy minőségi gyártótól származó típussal, pl. Papst, YS Tech. Számít a lapátkialakítás, már ami a zajszintet és a légszállítást illeti.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#28) zsoltee10 válasza andorpapa (#27) üzenetére


zsoltee10
addikt

jaja. pont mostanában nézegettem, hogy a Spire ventiknek a lapátjainak alig van íve, gyk. egy ferde lapos valami. Míg a YS tech gyártmányú Enermax ventijeim szépen ki vannak dolgozva, és azonos fordszám mellett az enermax több levegőt szállít, mégsem érzem hangosabbnak.

(#29) zsiga667 válasza andorpapa (#27) üzenetére


zsiga667
addikt

Bár Papst ventit még nem láttam élőben, de pl. van a gépemben 1 Enermax, 2 féle Coolink, 1 Spire, 1 Delta, és volt már 1 GlacialTech 2510Pro-m és egy Tt Volcano12-m. És ezek között a lapátok megmunkálásában nincs túl sok különbség...

(#30) Esmein


Esmein
nagyúr

Végre valaki (pl emvy) leírhatná valaholva(tök jó lenne a sticky) hogy mi alapján számolódik a dB. Mert a képlete alapján amit vhova leírt 10 db vantec tornado zaja 64 dB míg 1 darabé 55...

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#31) zsiga667 válasza zsoltee10 (#28) üzenetére


zsiga667
addikt

Igen, a Spire a kivétel, az tényleg elég szar...

(#32) erdoke válasza andorpapa (#25) üzenetére


erdoke
titán

Persze, azt én is tudom, hogy csal a gyártók nagy része, de a vezető gyártók nem engedhetik meg maguknak. Ma már egy GT hűtő is kb. reális értékeket tudhat a dobozán, ahogy egy Zalman is, és természetesen egy Papst venti is.

A legjobb aláírás a héten

(#33) andorpapa válasza zsiga667 (#29) üzenetére


andorpapa
őstag

Túl sok különbségre ne is számíts, de azért szemléld nagyon figyelmesen. Most hirtelen itt van mellettem egy Coolink Armor2VS és egy Alcomp CUAL 520 (YS Tech ventivel), és teljesen más a két venti, pedig mindkettő 8 centis, potméterrel szabályozható típus. A YS Tech nagyobb felületű lapátokkal dolgozik, és egy kicsit nagyobb a görbületi íve. Igényesebbnek tűnik, mint a Coolink ventije, bár a Coolink is több hűtőjén használ YS Tech cuccokat. Érezhető különbség van a kettő között.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#34) andorpapa válasza erdoke (#32) üzenetére


andorpapa
őstag

Vezető gyártók nem engedhetik meg maguknak? Dehogynem! A Thermaltake vezető gyártónak számít, hiszen mindenhol jelen van és rengeteg hűtőt értékesít. Ja, és csal. Mert például már az gyanús, hogy a ventilátor gyártója x dB-t ad meg zajszintként, a Thermaltake rárakja a bordájára, és x-2 dB-t ír a dobozra. Nos, ott valami nem stimmel. Én inkább úgy fogalmaznék, hogy a nagyobb gyártóknál viszonylag keveset maszkíroznak az eredményeken.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#35) Tal2 válasza Esmein (#30) üzenetére


Tal2
tag

Logaritmikus a skála.
például 10db=20lg(Aki/Abe)

tehát a 9 decibel csak 3szoros hang. De cáfoljon meg, aki jobban tudja, ez csak régi tanulmányi emlék.

(#36) jakobkacsa válasza Tal2 (#35) üzenetére


jakobkacsa
senior tag

valami ilyesmi, csak sajnos asszem a hangossaagerzet nem az amplitudoval aranyos, hanem a negyzetevel :F - valojaban en sem tudom pontosan

andorpapa?

Dyslexia for cure found!

(#37) erdoke válasza andorpapa (#34) üzenetére


erdoke
titán

Bocs, ha félreérthető voltam. Nem a piaci részesedésre gondoltam, amikor ''vezető gyártókat'' írtam, hanem a technológiailag vezetőkre, a felső kategóriásakra.

A legjobb aláírás a héten

(#38) Esmein


Esmein
nagyúr

tehát 1 db 55-ös venti csak olyan mint a porszívó, a 65-ös alig hangosabb de átjönnek a szomszédok ?

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#39) Tal2


Tal2
tag

Tehát 9[dB]=20lg(Aki/Abe)

Abe :=1

9/20=lg(Aki)

10^(0,45)=2,81

azaz 9dB = 2,81-szeres hangosság

(#40) erdoke válasza Tal2 (#35) üzenetére


erdoke
titán

A múltkor én is szembesültem vele, hogy a tanulmányokban inkább a fizikai hangnyomáson volt a hangsúly, a valóságban pedig a szubjektív hangosságérzet számít. A kettő pedig nem egyenesen arányos.
Pl. itt lehet tájékozódni: [L]http://www.phys.unsw.edu.au/~jw/dB.html[/L]

A legjobb aláírás a héten

(#41) Tal2 válasza erdoke (#40) üzenetére


Tal2
tag

nem semmi a link, majd átrágom magam rajta :)

(#42) Esmein válasza erdoke (#40) üzenetére


Esmein
nagyúr

Elolvasgattam. Tehát ha 1 helyett 10 vantec tornado-t használok az 10x teljesítmény, viszont csak kb 3x hangosság. Az tök jó :)

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#43) Gismo


Gismo
addikt

Ieneket sem lehet itthon venni?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.