Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2) 7time válasza Jacek (#1) üzenetére


7time
senior tag

Ha ez igaz nagyot fog szólni.

(#3) HSM


HSM
félisten

Nekem csak az nem világos, hogy mindenhol 128-256GB/s-es sávszélességet írnak erre. Ez hol lesz gyorsabb, mint egy jelenlegi GDDR5 rendszer, mondjuk ami a jelenlegi Hawaii GPU-n van? Az 320GB/s tuning nélkül.... :U

(#4) t72killer válasza HSM (#3) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Amatőr kérdés: lehet, hogy ezt a 200+x GB/sec-et anélkül tudja, hogy 512bites buszra lenne szüksége :F Ha 128bites csatolón is tudná ezt a sávszélt, hogy a hagyományos, extrémbonyi/energiaigényes 512MB-es buszt használná? akkor szuper megoldás lenne laptopokba.

#6: már megint előbb írtam, minthogy rendesen elolvassam a cikket ;]

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5) Fiery


Fiery
veterán

En meg arra lennek kivancsi, hogy az igert 8 GB-os memoria kapacitashoz es mondjuk 512 GB/sec vagy 1 TB/sec savszelesseghez pontosan hany bites memoria vezerlo osszekottetes kell. Mert ha mondjuk egyetlen 1024 bites csatornaval ez megoldhato, az me'g elfogadhato talan. De nehezen hiszem, hogy egy megfizetheto aru videokartyara ra lehetne pakolni 2 vagy 4 db 1024 bites csatornat, az iszonyat sok vezetek. Ha az 1024 es 2048 bites memoriat konnyu lenne a videokartyakon implementalni, akkor ennyi erovel a GDDR5 is tudna 600 vagy 1200 GB/sec-et is biztositani a meglevo technologiakkal is...

[ Szerkesztve ]

(#6) HSM válasza t72killer (#4) üzenetére


HSM
félisten

Azt írja a cikk: "Az adott processzorral való összeköttetés 1024 bites buszon keresztül valósulhat meg, míg a memória-sávszélesség 128 GB/s lesz."
:D

(#5) Fiery: Jelenleg amennyire tudom, a gond a sokbites buszokkal a kivezetés a csipből, + a bonyolult PCB. Gondolom, ez egyszerűsödik, hogy egyből a GPU-magra "integrálják" a memóriát, így nem kell a PCB, meg a BGA-kapcsolat/kivezetés.
De a sávszélesség nekem nem áll össze így max 256GB/s-el... Plussz ugye ezeket hűteni sem lesz olyan egyszerű, mégtöbb minden mégkisebb helyen... Lehet, nem véletlen jönnek gyárilag majd vízzel, ha igaz a pletyka...

[ Szerkesztve ]

(#7) Abu85 válasza HSM (#3) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

A 256 GB/s az egy 4Hi tokozás. Ha négyet használsz, akkor az már 1 TB/s. És ezt még lehet szorozni.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#8) Fiery válasza HSM (#6) üzenetére


Fiery
veterán

Ja hogy a HBM csak stacked memorykent tudja ezeket a parametereket :) Akkor plane nem ertem a dolgot, hiszen ilyen szeles buszokkal a GDDR5 is tudna ilyen savszelessegeket, vagy esetleg egy kepzeletbeli GDDR6, ami alacsonyabb feszultsegen mukodik (1.2V). De teny, hogy ha a GPU-hoz nagyon kozel helyezzuk el a memoriat, akkor elkepzelheto a nagyon durva savszelesseg, minden gond nelkul, de a koltsegek eleg tetemesek lesznek. Plane erdekes lesz a memoria kapacitas, nem gondolom, hogy 2015-ben 4 GB-nal tobbet tudnak majd a GPU-hoz integralni megfizetheto aron. Persze Tesla/FirePro-szeru kartyakhoz meg GeForce Titan-hoz jo lesz barmilyen aron :))

(#9) HSM válasza Abu85 (#7) üzenetére


HSM
félisten

Ennek nincsenek fizikai akadályai? Gondolom, nem olyan egyszerű egy GPU tetejére "tetszőleges" mennyiségű HBM memóriát "integrálni".
Persze, 4db az 1TB/s-el, 4GB-al na, az már úgy ütne. :R

(#8) Fiery: Amennyire olvasgattam erről, ebből csak stacked memory lesz. :) Én is ezt nem értem, hogy miért hasonlítgatják sokhelyen a GDDR5-höz, hű mennyivel gyorsabb, amikor a GDDR5-nél is csak a busz szélességének függvénye ez. Nyilván egyetlen szegény GDDR5 csipnél nem nehéz gey komplett rendszernek gyorsabbnak lennie, csaképpen senki nem egyetlen GDDR5 csipből épít memória-alrendszert. :D
Mindenesetre nagyon kíváncsi leszek az első megvalósításokra. :R

[ Szerkesztve ]

(#10) VaniliásRönk válasza Abu85 (#7) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Ha nagyobb kapacitás/kisebb sávszélesség kivitelezhető lenne költséghatékonyabban akkor az APU-k is rengeteget profitálhatnának, már 64GB/s is előrelépés lenne.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#11) Abu85 válasza Fiery (#8) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Nem lesz GDDR6, mert már nem érdekel senkit. A HBM a következő lépcső. Ha veszed a 8Hi opciót 8 GB-os kapacitással, és abból raksz a tokozásra nyolcat, akkor 64 GB-os kapacitást kapsz 2 TB/s-os sávszéllel. Pont azért érdekli inkább ez az irány a gyártókat, mert ugyanezt elérni egy esetleges GDDR6-tal sokkal drágább lenne.

(#9) HSM: Ez 2.5D. Ezt a GPU mellé kell rakni.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#12) Fiery válasza HSM (#9) üzenetére


Fiery
veterán

En meg arra leszek kivancsi, az nVIDIA mikor lepi meg ugyanezt. Mar egy jo ideje tervezik es igergetik a stacked memory-t, de siman lehet, hogy elobb bukjak az egesz GPU bizniszt (a dGPU-k kihalasaval), mintsem hogy megcsinaljak vegre a stacked memory-t :)

(#13) Fiery válasza Abu85 (#11) üzenetére


Fiery
veterán

Az 1-2 TB/sec tok jol hangzik, csak kerdes, hogy mikepp tudnak alarakni (mellerakni) megfelelo szamitasi kapacitast is. Vagy hamarosan jon a 800-900 mm2-es GPU die-ok kora es visszaternek a kulso videokartya tapegysegek? :)

[ Szerkesztve ]

(#14) HSM válasza Abu85 (#11) üzenetére


HSM
félisten

Hogy lesz a GPU mellett az összeköttetés? A PCB-n keresztül 4*1024bit? Vagy hogy lesz ez? Tudsz erről valamit? Én eddig azt hittem, a GPU tetejére kerül, és így azon keresztül mennek az adatlábak.

(#12) Fiery: Ez is nagyon jó kérdés. :K Bár én nem gondolom,hogy a dGPU-k egyhamar ki fognak halni, de sok elemző máshogy gondolja...

(#13) Fiery: Nemrég lett bemutatva pár 1500W körüli táp. Lehet kaptak fülest? ;]

[ Szerkesztve ]

(#15) Abu85 válasza Fiery (#13) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

A csúcsok maradnak 400-500 mm2 környékén. A Fiji 28 nm-en ~500 mm2-es lesz és 3-3,5 TFLOPS DP tempót tud majd. Nyilván nem ennél kezdik el a 2 TB/s-ot, de megyünk előre.

(#14) HSM: 2.5D interposer. Egy réteg a tokozáson. Azon keresztül lesz összekötve.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#16) bbrain válasza Fiery (#12) üzenetére


bbrain
tag

Az Nvidia 2016-tól a Pascal-al.

Everything you read on the internet is true - Albert Einstein

(#17) bbrain válasza HSM (#6) üzenetére


bbrain
tag

A hűtésre raknak sima hőátvezető lábakat is.

Everything you read on the internet is true - Albert Einstein

(#18) priti


priti
addikt

ujjj de fincsíí

Hardverlesen

(#19) HSM válasza Abu85 (#15) üzenetére


HSM
félisten

Áh, köszi az infót. Rákerestem, mindent értek. Tetszik. Várós nagyon ez a Fiji.... (Mégha ez sanszosan a jelenlegi R9 290-esem gyors értékvesztését is fogja okozni... ;] )

[ Szerkesztve ]

(#20) t72killer válasza HSM (#14) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

"Nemrég lett bemutatva pár 1500W körüli táp. Lehet kaptak fülest? ;]"

Még litecoin bányászatból maradt rám pár 1200W-os táp, lehet mégis el tudom majd adni őket ?:DDD

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#21) Fiery válasza Abu85 (#15) üzenetére


Fiery
veterán

"A Fiji 28 nm-en ~500 mm2-es lesz és 3-3,5 TFLOPS DP tempót tud majd. Nyilván nem ennél kezdik el a 2 TB/s-ot, de megyünk előre."

De ha igy haladunk, sose lesz szukseg 2 TB/sec-re, de me'g 1 TB/sec-ra is alig-alig. 2007-ben az R600 475 GFLOPS-ot tudott (single prec), 2008-ban az RV770 1200 GFLOPS-ot, 2010 vegen a Cayman 2700 GFLOPS-ot, 2012-ben a Tahiti cca. 3800 GFLOPS-ot, 2013-ban a Hawaii 5600 GFLOPS-ot. Ha ehhez kepest 2015-ben kapunk 6-6.5 TFLOPS-ot (szerintem a 7 TFLOPS nem fog menni 28 nanon), nekem az nem tunik egy oriasi elorelepesnek, legalabbis ha a tempo novekedeset a hoskorhoz kepest nezzuk. Ha ez a mostani utem tovabb folytatodik, esetleg tovabb lassul, akkor teljesen felesleges almodozni 2 TB/sec-rol, hiszen nem lesz olyan szamitasi kapacitas, amihez szukseg lenne ilyen elorelepes a memoria savszelessegben. Latszolag 3-nal is tobb ev kell ahhoz manapsag, hogy a szamitasi kapacitas duplazodjon, ergo a mostani savszelesseg (320 GB/sec, R9 290X) negyszerese is nagyon sokaig eleg lesz :(

[ Szerkesztve ]

(#22) Abu85 válasza Fiery (#21) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

A Hynix nem csak 2016-ra fejleszt. Lesz még 2017-2018 is. Az egész HBM vonal útiterve 2023-ig van kész. Az amúgy világos, hogy nem 2 TB/s-mal kezdünk. Az csak egy erős opció a második generációs megoldással.

A kezdés az elsősorban a költségkímélés, mert a HBM olcsóbb, mint a GDDR5-öt kivezetni. Így valszeg nem a csúcskategóriában látjuk ezt először. Ott valószínű, hogy 512 GB/s-mal vagy 1 TB/s-mal kezdünk. Vagy közötte.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#23) Rive válasza Fiery (#13) üzenetére


Rive
veterán

Az 1-2 TB/sec tok jol hangzik, csak kerdes, hogy mikepp tudnak alarakni (mellerakni) megfelelo szamitasi kapacitast is.

Engem itt inkább az érdekel, hogy mit kezdenek majd a hőfejlődéssel. Ez valszeg felrántja a GPU hatékonyságát is -> még több hő. A GPU mellé a memória -> még több hő, koncentráltabban.

Ha ez a mostani utem tovabb folytatodik, esetleg tovabb lassul, akkor teljesen felesleges almodozni 2 TB/sec-rol, hiszen nem lesz olyan szamitasi kapacitas, amihez szukseg lenne ilyen elorelepes a memoria savszelessegben.

Valami rémlik nem túl régről, a több feladat/egy GPU okozta problémákkal kapcsolatban. Lehet, hogy arrafele (is) akar ez evezni, nem csak a nyers számítási kapacitás felé.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#24) VaniliásRönk válasza Rive (#23) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Szerintem a dual-GPU-s kártyák esetében eddig is elég koncentrált volt a hőtermelés, így esetleg akár két GPU-t is rakhatnak egy tokba és osztozhatnak a memórián és a sávszélességen is.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#25) Abu85 válasza Rive (#23) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Az már régóta nem probléma. A GPU órajele a hőmérsékletétől függ. Ez az AMD-nél teljesen hardveres, míg az NV-nél félig szoftveres technika. Ha sok a hő visszaveszi az órajelet. Kész.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#26) HSM válasza Abu85 (#25) üzenetére


HSM
félisten

Jó vacak a működés így. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, kártya 3 percig gyors, utána egyre többször esnek be az FPS-ek... Persze, kitolt TDP limittel, kilőtt hőfok korláttal szuper, csak győzd hűteni. Ez az órajeles játék csak arra jó, hogy alulméretezett hűtős kártyákat is el lehessen adni teljes áron (spórolás)....

Szóval papíron meg van oldva, de ha ki akarod használni a terméket, akkor nagyon körültekintően kell választani.

(#27) Abu85 válasza HSM (#26) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Jelenleg mit tekintesz kihasználásnak játékos szemmel? A legjobban optimalizált DX11-es játékok is átlag 50%-os terhelést fejtenek ki. Ez kihasználás? A Mantle játékok sem jutnak tovább 60%-nál. Kivéve a Sniper Elite 3, ami az új patch-csel 70%-ra terheli a GPU-kat. Iszonyatosan messze vannak attól a szoftverek, hogy legalább 90%-ra leterheljék a GPU-kat.

(#28) HSM: Neked lehet, de a 800-950 Mhz 50%-on és a 600-700 MHz 90%-on kombóból az utóbbi nyer a sebesség tekintetében. Nem véletlenül vezették be a gyártók ezt a modellt. Tetszik vagy sem ez ad nagyobb sebességet a low-level API-kkal, és a user az fps-t nézi nem az órajelet.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#28) HSM válasza Abu85 (#27) üzenetére


HSM
félisten

Nekem teljesen mindegy, hány %-ra használja ki. Amit tudok, a gyári órajelén és TDP limitjén az "up to" 950Mhz-es GPU-m igen hamar eléri a 85 fokos hőfokhatárát normális hangerejű ventilátorprofil mellett, utána meg valami mixet kapok 700-900Mhz között. Érezni sajnos. Inkább levettem 850Mhz-re, kis alulfesszel, kiütött hőfok és TDP korláttal, így az első 3 percben lassabb, de utána jó marad. :C Persze, a komolyabb hűtésű karikkal nincs baj, (az enyémmel se, ha kézzel feltekerem a hűtést) csak akkor meg dísznek van a hőfokfüggő működés. ;)

(#29) FLATRONW válasza Abu85 (#27) üzenetére


FLATRONW
őstag

A melegedéssel kapcsolatban lenne egy kérdésem.
Nem lehetséges, hogy a 600 MHz 90 százalékos terhelés mellett jobban melegedne, mint a 1 GHz 50 százalékos terhelésnél?
Hogyha a GPU 1 GHz-ről visszaveszi a sebességet 600 MHz-re akkor a feszültséget is csökkenti és főleg ennek köszönhető a kisebb hő. Ezt a feszültségcsökkentést meg is teheti, mert a hardver valós terhelése 600 MHz mellett is csak 50 százalék lesz. Azonban hogyha a hardver 600 MHz mellett már 90 százalékra van leterhelve, akkor a GPU bírni fogja a terhelést csökkentet feszültség mellett vagy pedig a nagyobb terhelésnek köszönhetően magasabb lesz a feszültség is?

(#30) stratova


stratova
veterán

(#31) Rive válasza FLATRONW (#29) üzenetére


Rive
veterán

A (biztonságos) működéshez szükséges feszültség a ferekvencia függvénye, (elvileg) nincs rá hatással a kihasználtság.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#32) FLATRONW válasza Rive (#31) üzenetére


FLATRONW
őstag

Nem tudom, de pl. a Tomb Raider esetén az volt írva, hogy akinek fagy a játék az csökkentse az órajelet. Azonban ilyenkor a feszültség nem csökken, valószínűleg az órajel megtartása és a feszültség növelése (hogyha lehetséges emelni) is stabillá tette volna a játékot. Lehetséges, hogy ezeket a kártyákat úgy tervezték, hogy számoltak azzal, hogy a valós kihasználtság nem lesz magas és így alacsonyabb feszültségen is jól működnek majd.

(#33) priti válasza FLATRONW (#32) üzenetére


priti
addikt

Áramfelvétel. Az kell a relációba. Elektromos teljesítmény kell a hőmennyiséghez, ahhoz meg fel kell kapni az áramot. Áram nélkül nem disszipál. Fogyasztásmérő ha nagyon érdekel, aztán P=U*I-ből látod mekkora áramot kap fel a 230-as hálózatról a rendszer. Egyébként is rendszer. Rendszer. Minden együtt működik jól vagy rosszul. Semmi köze a kihasználtságnak ahhoz, ha valami túlmelegszik. Az alul méretezett hűtés nem a terhelés miatt lesz alul méretezett, hanem a vonatkozó elektromos teljesítmény, az azzal korreláló disszipált hőmennyiség miatt lesz az. Semmi értelme órajelekkel magyarázni a bizonyítványt. Rendes hűtőt kell rátenni oszt csók.

Hardverlesen

(#34) flexxx2


flexxx2
őstag

CPU-ban nem lesz ez bevezetve? Ha ott is ez lenne a köv. integrálási lépcső, akkor nincs alaplapi ram foglalat, meg külön ram modul. Egy gyors ssd meg kibővítené a ramot, ha kell.
Most ez hülyeségnek hangzik, na de 2-3 év múlva?

(#35) lacyc3 válasza flexxx2 (#34) üzenetére


lacyc3
csendes tag

Remélhetőleg nem, vagy csak VRAM-ként. Milyen "csodás" dolog lenne, ha elfogy a RAM, mehetnénk a boltba egy új CPU-ért. Már ha van, és nem vonták ki a forgalomból a tokozásod fél évtizede. :)

CPU környékén inkább ~RaspberryPI féle cuccokon tudom elképzelni, illetve a nagy szerveres kategóriában egyféle L4 cache-ként.

(#36) flexxx2 válasza lacyc3 (#35) üzenetére


flexxx2
őstag

Azért ha azt nézem, hogy most meg vagyok lőve mert kezd kevés lenni a ram, de tele minden foglalat, és már elavult a platform is (ddr2), drága a ram hozzá. Tehát cserélnem kell mindent, hiába elég még a cpu, és nem vagyok egyedül ezzel.

(#37) 7time válasza lacyc3 (#35) üzenetére


7time
senior tag

A RAM nem fogy el csak úgy hip hop ha rendesen megtervezed a géped és tudod milyen szoftvert fogsz használni, 8GB általában elég mindenkinek még úgy is hogy ha 2GB az IGP használ viszont ezzel a technológiával nagyon ütős APU -t lehet gyártani.

(#38) flexxx2 válasza 7time (#37) üzenetére


flexxx2
őstag

Na, én is APU-ra gondoltam (ma már nincs is CPU).

(#39) Rive válasza 7time (#37) üzenetére


Rive
veterán

...8GB általában elég mindenkinek...

Ezek a fránya híres utolsó mondatok ;]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#40) 7time válasza Rive (#39) üzenetére


7time
senior tag

Persze kivételek mindig vannak de a legtöbbször ahogy láttam pazarlóan bánnak a memóriával, nem muszájlik 25 Mozilla nyitva legyen miközben a tárcára csukva van 1 játék és közben egy player is működik.

[ Szerkesztve ]

(#41) Rive válasza 7time (#40) üzenetére


Rive
veterán

Szinte csak kivételeket látok :F

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#42) flexxx2 válasza Rive (#39) üzenetére


flexxx2
őstag

addig elég amíg a mostani procidat használod, szerintem úgy értette

(#43) 7time válasza Rive (#41) üzenetére


7time
senior tag

Pedig ahogyan elnézem a memós, CPU topikot 4-8GB között használnak a jóemberek memóriát.

[ Szerkesztve ]

(#44) flexxx2 válasza 7time (#43) üzenetére


flexxx2
őstag

És amikor kellene már a 16GB jön az új apu, alaplap, vga hozzá. VGA oldalon évtizedek óta így megy. Igaz CPUnál sokkal szélesebb réteget kell kiszolgálni, ezért jóval többféle ram kiosztás kell.

(#45) Rive válasza flexxx2 (#42) üzenetére


Rive
veterán

A mostani procimat 2G rammal 'indítottam' és elég volt: ma már 4G van mellette - és kevés ;]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#46) Blindmouse válasza flexxx2 (#34) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Arról nem beszélve, hogy feszabadulnak a RAM-ra lefoglalt CPU lábak, és lehetne NAND vezérlőt építeni a CPU-ba, és rakni jópár, iszonyatos sebességű NAND memóriár a CPU köré a mostani memória helyére.
Szóval lehetne a háttértárnál is egy nagyságrendbeli előrelépés.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#47) 7time válasza Blindmouse (#46) üzenetére


7time
senior tag

és rakni jópár, iszonyatos sebességű NAND memóriár a CPU köré a mostani memória helyére.

Túl kockázatos, ha tönkremennek a NAND csippek VAGY vezérlő el lehet dobni az alaplapot, és jelentősen megdrágulna a lap is.

[ Szerkesztve ]

(#48) jacint78 válasza Abu85 (#27) üzenetére


jacint78
addikt

Tetszik vagy sem ez ad nagyobb sebességet a low-level API-kkal, és a user az fps-t nézi nem az órajelet.

Neeem, a júzer csak azt nézi "hány gigás". :)

type your text here..

(#49) mzso


mzso
veterán

Most akkor ez DDR4 alternatíva lesz vagy sem?

(#50) 7time válasza mzso (#49) üzenetére


7time
senior tag

Ha APU-val akarod helyettesíteni a VGA akkor nem, esetleg ha valóban lenne HBM memóriával szerelt APU az megoldás lehetne, érdekes a DDR4 helyzete mert a CPU -hoz már túl sok az APU -nak pedig már nem elég.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.