Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) CPT.Pirk válasza #19617792 (#150) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hogyan lehet ilyesmit megcsinálni doksik nélkül? :F

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#152) hcl válasza CPT.Pirk (#151) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hát nem keveset debuggolhatak :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#153) #19617792 válasza CPT.Pirk (#151) üzenetére


#19617792
törölt tag

gondolom visszaforgattak egy drivert, esetleg amennyire tudták tanyulmányozták a hardvert. dunno.

(#154) #19617792 válasza sh4d0w (#146) üzenetére


#19617792
törölt tag

hmm, nálam felment és nem okozott problémát.
ez a Phanteon elég fura, baloldalt van az ablakbezáró gomb, jobb oldalt a maximalizálás. na most vagy minden legyen jobb oldalt, vagy minden baloldalt, mert megszédülök. :DDD

(#155) mr.nagy válasza #19617792 (#154) üzenetére


mr.nagy
tag

Rendezd át a gombok elhelyezkedését ha nem tetszik.

Ehhez telepítsd a Dconf Editort. Majd ebben az alábbi útvonal: org/pantheon/desktop/gala/appearance/button-layout

HMNote10Pro

(#156) #25954560 válasza hcl (#152) üzenetére


#25954560
törölt tag

multkor voltak itt intelesek eloadast tartani es rakerdeztem a gcc-re az icc-vel szemben az utasitaskeszletek kapcsan. a srac azt mondta h a gcc-nel eleg jo munkat vegeznek 'reverse engineering'-gel a sracok :DDD

(#157) CPT.Pirk válasza mr.nagy (#155) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na ez a megközelítés a külső program telepítésével és annak meg az elriasztó felépítésével az, ami nem segíti egy Linux disztró terjedését. Mi a jó ebben a koncepcióban? Mit nyernek vele, ha alapból semmi értelmes beállítási lehetőség nincs? Linuxot a nagypapának filozófia?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#158) hcl válasza CPT.Pirk (#157) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Példát vettek a MS-ről :) Aki nem ért hozá, az nem állítgatja, aki állítgatni igényli, azt felteszi a dconfot. De mondjuk csak megszokás kérdése.

Mutogatni való hater díszpinty

(#159) mr.nagy válasza CPT.Pirk (#157) üzenetére


mr.nagy
tag

Mi a jó abban ha olyan lenne a vezérlőpultja mint a repülőé? Kutya sok gomb, beállítás. Aztán a user el állítgat mindent és csodálkozik, hogy nem működnek a dolgok!
Még a Windows-nál sem érsz el minden lehetőséget egyszerűen a vezérlőpultról. Ráadásul ott sem teheted át az ablakod gombjait. Itt legalább ha valaki nagyon akarja meg teheti a nélkül, hogy terminál-ban vagy szöveges fájlokban kellene turkálni.
Az egyszerű felhasználónak aki csak használni szeretné a rendszert itt is minden lényeges beállítás elérhető egy helyen. Aki pedig haladó vagy többet szeretne mint ami alapból adott annak nem jelent gondot egy ilyet megcsinálni.

Mi a jó abban ha telepakoljuk a felhasználók egy jó részének felesleges programokkal a rendszert? Meghízott telepítő, jó sok hely, lassabb telepítés és lassabb rendszer a háttérben futó felesleges dolgok miatt. Én pont ezért pártoltam el az Ubuntutól vagy akár a Mint-től. Ne akarják nekem megmondani milyen programokat használjak! Ha kell valami nem sokba kerül telepíteni! Na ezek miatt használom már a béta 1 megjelenése óta ezt a rendszert. Na meg azért mert pl. a gombok elhelyezkedésén kívül én sem konfiguráltam szét a rendszert, mert így jó ahogy van.

Egyébként a Linuxot a nagypapának filozófia lehet, hogy pont sikeres lesz, mert a legtöbb Linux disztribúció pont ennek az ellentétéről híres és ezért is bírálják őket nagyon sokan!

HMNote10Pro

(#160) #19617792 válasza CPT.Pirk (#157) üzenetére


#19617792
törölt tag

"Linuxot a nagypapának filozófia?"

ez. ha kevés opció van, az kevésbé megterhelő a usernek elsőre. nem riad el attól, hogy tejóisten mi minden van itt. kevesebb állítani való, kevesebb hibalehetőség. nekem személyszerint az XFCE jön be abból a szempontból, hogy ugyan nem tud annyit, mint egy KDE / MATE, meg nem túl eye-candy, azaz egyszerű, de ha kell, azért egész jól konfigolható, mert megadja rá a lehetőséget GUI-ban is.

(#161) Rimuru


Rimuru
veterán

Magyarázhattok egy KDE felhasználónak, nézzétek meg annak a beállítási lehetőségeit. Amúgy részben tényleg igaz hogy taszító lehet.

Vigyázat, csalok!

(#162) hcl válasza Rimuru (#161) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Én is KDE-t hasznélok, de most pl. pont olyan dolgokat akartam állítgatni, amit nem lehet :D

Különben erre a problémakörre tök egyszerű megoldás van : Advanced gomb, és ha azt megnyomja, ott van minden.

Mutogatni való hater díszpinty

(#163) Rimuru válasza hcl (#162) üzenetére


Rimuru
veterán

Igazából én is pont akartam írni ezt az advanced gombot, de engem nem érdekel, én config fájlokban állítgatok. :B

Vigyázat, csalok!

(#164) CPT.Pirk válasza mr.nagy (#159) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Attól, hogy nem használt progik állnak a vinyón, nem lesz lassabb semmi. A vinyónak aztán annyira mindegy, hogy x programmal több van rajta, vagy sem, ha egyszer nem nyúl hozzájuk amíg el nem indítod őket...

Az meg hogy mint a repülőé, hát khm. Ne mond nekem, hogy pl. egy automata login opció, vagy pl. energiagazdálkodási beállítások annyira hihetetlenül bonyolult dolgok, hogy csak a szakik tudhatják merre kell keresni őket.
Az meg oké, hogy te és én tudjuk mi az a dconf meg hol kell telepíteni, de attól még nem lesz egyszerű vagy kényelmes a használata. Most pl. egy LXDE-s Debiant fogok telepíteni, de már a googlebe kell mennem, hogy hogy az istenbe lehet LXDE-vel megcsinálni az auto logint, mert semmi nem utal rá a disztróban, hogy merre kellene keresni. Agyrém ez a koncepció.

Nézz meg egy KDE-t, minden szépen el van rendezve a "rendszerbeállítások" menüben, nagyobb teret enged a beállításoknak, mint a Windowsok vezérlőpultja. Az meg hogy a sok opcióval el lehetne rontani a dolgokat, azt nem tartom valós érvnek. Mégis mit rontana el?

Röviden a végére, mikor pl. azt látom, hogy a laptop fedelének lecsukásakor könyörtelen elmegy sleepbe a gép és ezt nem tudom sehol átállítani a gui-ban, az minden, csak nem jó. És ez megint nem egy olyan igény, amihez advanced++ szintű szakmai tapasztalatokkal kellene rendelkeznem.

EarL 007: aztán valószínűleg meg is ragad azon a szinten.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#165) Keeperv85 válasza CPT.Pirk (#164) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Ha már a felületek kerültek szóba. Az istenért nem találom hol lehet állítani a MATE alatt az óra színét. Átnéztem már egy rakás tutorialt, de nem sikerül rájönni... :W

(#166) mr.nagy válasza CPT.Pirk (#164) üzenetére


mr.nagy
tag

"Ne mond nekem, hogy pl. egy automata login opció, vagy pl. energiagazdálkodási beállítások annyira hihetetlenül bonyolult dolgok, hogy csak a szakik tudhatják merre kell keresni őket."

Ezek itt is elérhetőek egyszerűen a beállításokból!

HMNote10Pro

(#167) #19617792 válasza CPT.Pirk (#164) üzenetére


#19617792
törölt tag

"Mégis mit rontana el?"

véletlenül lehúzza mondjuk az ablak bezárás gombot, aztán nem tudja / látja hol lehet visszarakni. nagyon sokan úgy vannak vele, hogy inkább ne legyen megváltoztatva semmi, mert azt vagy szokni kéne, vagy elromlik.
bár ha egyszer meglát egy sok füles / opciós ablakot, elsőre megijed, aztán többet nem is nézi meg.

[ Szerkesztve ]

(#168) hcl válasza #19617792 (#167) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ami nem rossz, ne javítsd meg -> ne állígasd - de ha van lehetőség állítgatni, akkor nem feltétlenül kell élni is vele.

Mutogatni való hater díszpinty

(#169) #19617792 válasza hcl (#168) üzenetére


#19617792
törölt tag

naja, mondjuk elég ritka az, amikor a kezdő vagy nem értő user belemegy az opciókba. használja úgy, ahogy van és kész.

(#170) Sir Ny válasza hcl (#168) üzenetére


Sir Ny
senior tag

miért ne állítgassam? Miért ne állítgassa bárki? Mer a fejlesztők szarnak egy ablak beállítások defaultra gombot adni? Ez azért messze nem a követendő filozófia.

-

(#171) Keeperv85 válasza Sir Ny (#170) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Mert ha beteszel egy gombot, hogy "ablakot defaultra", akkor a következő héten azért visít valaki, hogy azt a gombot nem lehet máshová tenni... :W

(#172) hcl válasza Sir Ny (#170) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Igaz. De mondjuk annyi esze lehet bárkinek, hogy ha izélgatja, akkor össze is tudja kavarni :)

@Keeperv85 : Az "ablakok defaultra" gomb a beállítások között van, azt nem pakolja senki :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#173) mr.nagy válasza hcl (#172) üzenetére


mr.nagy
tag

Erre itt egy példa egy másik Linux témában:
http://itcafe.hu/tema/linux_abszolut_kezdoknek/hsz_20300-20300.html

Nos akkor mi a jó?

Tegyünk elérhetővé minden beállítást? Aztán izélgatja és elba... a rendszert, majd azt mondja, hogy "ez egy szar, semmit nem csináltam és elba..ódott".
Vagy dugjuk el a kritikus opciókat? Elba...ni nem tudja, használja, majd ha már bele jött és akarja úgy is rájön (megtanulja) hogyan kell megoldani amit szeretne.

HMNote10Pro

(#174) CPT.Pirk válasza mr.nagy (#173) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nagypapám meg eltüntette a tálcákat minden gombbal és menüvel együtt Gnome2 alatt, pedig még a root jelszót se ismerte. Utána le kellett töltenem azt a konfig toolt, hogy le tudjam zárni a tálcát... Ha akkor KDE-t használok, akkor csak jobb gomb a panelen és "lock panel".

Amúgy most komolyan, tudsz olyan beállítást, ami elcseszi a rendszert? Én nem. Ha mégis van, az sokkal inkább valami disztró specifikus probléma lesz.

Keeperv85: passz, azt nem ismerem közelebbről.

EarL 007: Chakrán egy segédprogi lefut a telepítés után, amiben beállíthatsz mindent a kinézettől az 1 v. 2 kattintásos egér működésig. Ez az app később is elérhető a programok között, bármikor vissza lehet vele állítani a dolgokat.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#175) hcl válasza mr.nagy (#173) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Semmisemnemtökéletes

Mutogatni való hater díszpinty

(#176) hallador válasza hcl (#142) üzenetére


hallador
addikt

A Mach-nek a FreeBSD-hez, a MacOSX-hez meg pláne nincs semmi köze. Annyiban igaz a történet, hogy a 4.2-es freebsd feljesztők tenyésztették ki.

A Mach egy önálló fejlesztés volt, freebsdhez hasonló rendszerhívásokat használó teljesen önálló kernel. Ráadásul Micro kernel. A Mac OSX nem micro kernel alapú. XNU alapú. Hybrid kernel alapú rendszer. Minimális alapszintű fejlesztéseket felhasználtak a Mach-ből az IOS-be, Macosx-ben de alapvetően semmi köze hozzá. Ha jobban tettszik egy származéka a Mach-nek. (A Mach-nek 1996 körül vége volt sajnos)

A NextStep ami a OSX Server 1 (1999) alapú rendszerek egyik elődje volt, valóban Mach alapúak voltak, de ott is csak arról beszélhetünk, hogy felhasználták a feljesztéseket. (Hozzáteszem a NeXTStep egy nagyon fasza rendszer volt, Steve Jobs legjobb dobása szerintem.)

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#177) hcl válasza hallador (#176) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Érteni.Nyilván nem úgy gondoltam, hogy konkrétan az lenne benne, de az összes családfán a Mach-ból ágazik le.

Mutogatni való hater díszpinty

(#178) hallador válasza hcl (#177) üzenetére


hallador
addikt

Alapvetően van köze hozzá, de aminek a legtöbb köze van hozzá, az a NeXTStep. Sajnos nagyon sokan be akarják bizonyítani mostanában, hogy a MacOSX egy Unix, holott maga a legközelebbi rokona sem volt az már, Nem neked szól a dolog természetesen.

Ez pedig egyet jelent az Apple marketing gépezete nagyon jól működik, azon csodálkozom igazán, hogy informatikai végzettségű emberek is elhisziik ezt (Arra kíváncsi lennék ezek az emberek, mint informatikus, hol tanulták a informatika történelmet, mert ha Copernico-ban, akkor értem, de ezt meg nem hiszem.)

-----

Na de visszatérve a fórum témájára, én még mindig a debian-t ajánlanám a kezdőknek, ez az új Wheezy nagyon jó lett. szvsz.

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#179) hcl válasza hallador (#178) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Több ezer évente találkozok Mac-cel, szóval nekem elég, ha a Unix parancsok működnek (azaz bash ugye :) )

Mutogatni való hater díszpinty

(#180) Sir Ny válasza hallador (#178) üzenetére


Sir Ny
senior tag

,,Sajnos nagyon sokan be akarják bizonyítani mostanában, hogy a MacOSX egy Unix,"

Nem értem miért baj ha nagyon sokan be akarják bizonyítani. (egyébként az OSX UNIX, de minek)

-

(#181) pakriksz


pakriksz
őstag

mondanék egy sokkal sokkal gyakoribb linux problémát. A szokásos video driver probléma.

Bár manapság magukkal a driverekkel nincs gond, csak azzal hogy a zárt driver telepítése után egy szép "out of range" felirat fogad beszédesebb monitoroknál, vagy feketeség kevésbé beszédeseknél, mert az a fos driver még 2013-ban is képtelen beállítani a monitor maximális felbontását rendesen...

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#182) CPT.Pirk válasza pakriksz (#181) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Melyik cég zárt drivere csinál ilyet?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#183) #19617792 válasza CPT.Pirk (#182) üzenetére


#19617792
törölt tag

AMD, itt egy elszomorító példa. főként az ilyen tart vissza egy Linux telepítéstől, ami ugyan nem a Linux hibája, de mégis elveszi a kedvet tőle... :(

(#184) CPT.Pirk válasza #19617792 (#183) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Meg merem kockáztatni, hogy az ott disztró specifikus probléma, nem a driver a rossz.

Volt sok nyűg az AMD zárt driverével korábban, de mióta már tartalmazza a CCC-t is, idővel javítják a dolgokat és új funkciók is kerülnek be.

Minden esetre ezért jobb egy rendes live disztró, ott még telepítés előtt kiderül, hogy van-e gond a driverrel. Aztán ha nincs, akkor mehet az install.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#185) hcl válasza #19617792 (#183) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Egyszer kell megoldani, akár belenyúlni az X konfigba. Utána többet nem kell. Ráadásul az X konfigot megeszi minden rendszer, ha egyszer megcsináltad, utána már lehet másolni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#186) hallador válasza hcl (#185) üzenetére


hallador
addikt

+ 1 Pontosan.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#187) bali93


bali93
tag

Tavalyi esztendő "szép" emlékeit eleveníti fel bennem a cikk. Mennyit szívtam az UEFI-vel Ubuntu alatt... :Y
Meg valahogy a hálókártyámat sem csipázta a G580GH-s Lenovomban. :F

(#188) Rimuru válasza bali93 (#187) üzenetére


Rimuru
veterán

BIOS mód és kész. :K

Vigyázat, csalok!

(#189) bali93 válasza Rimuru (#188) üzenetére


bali93
tag

Így utólag már könnyű okosnak lenni, de akkor még eléggé új volt a probléma. :DD

(#190) WinPho


WinPho
senior tag

Emberek! Lenne egy kis problémám! Leformáztam az egész merevlemezem, rátettem a WinXP-t, aztán a Kubuntut. Na innentől a gép használhatatlan lett, nem akar bootolni, grubot se hozza be, csak kiir annyit, hogy "A disk read error occured Press Ctrl+Alt+Del to restart". És ezután sem akar éledezni... Ki tudna segiteni? :(

I don't believe in the moon, I think it's just the back of the sun.

(#191) Sir Ny válasza WinPho (#190) üzenetére


Sir Ny
senior tag

ha nem bootol semmi a merevlemezről, akkor:
- kiírsz floppy/CD/DVD/BD/pendrive/USBHDD/etc-re egy tetszőleges live operciós rendszert és bebootolosz arról
- kiveszed a vincsesztert a gépedből, és átviszed a szomszédhoz hogy rakjon rá valamit ami bebootol

-

(#192) hallador válasza WinPho (#190) üzenetére


hallador
addikt

Merevlemezzel minden rendben van?

Egy Live Linux-al nézd meg, hogy a Merevlemezt látja-e egyáltelán az Operációs rendszer.

Futtass azért egy BadBlocks-ot rajta Live Linux-ról, hogy kiderüljön. non-destructirve read-write módban, hogy tényleg megnézze, hogy mi a helyzet azon a disken.

Több lehetőség is van.

Ha Linuxot szeretnéd elindítani, akkor Live CD, és próbáld meg telepíteni újra a Linuxot az előző rendszer feflülírásával. Telepítéskor, Formázd a partíciót amin a rendszer van (/, /boot, /usr, /var/, /bin, /sbin), Ha simán telepítetted, akkor elég a / -ot formázni. A Windows-t, akkor pedig valamilyen command promt-ból a Win XP-vel felül tudod írni az MBR-t. pl, sok ilyen van valamelyik megy.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#193) Hippez


Hippez
friss újonc

Sziasztok!
Egy olyan gondom van, hogy Windows 10 mellé szeretném telepíteni Linux MX-et.
Betöltődik a live usb-ről, Telepítés elindul megadom a gyökér részt külön a home, és swap partíciót. Elindul a telepítés a Boot részen kiválasztom a EFI 100Mb-s particiót.
A telepítés végig megy rendesen, és újraindítás nem jön be a Linux Bootloader (GRUB), hanem egyenesen a Windows 10 jelentkezik be.
Telepítettem már máskor is UEFI-s gépre mind két rendszert, és eddig ilyen gondolom nem volt.
Hol és mit rontottam el?
Válaszokat előre is köszönöm!

(#194) lev258 válasza Hippez (#193) üzenetére


lev258
veterán

"a Boot részen kiválasztom a EFI 100Mb-s particiót"
Itt a gond. Az EFI partíciót még az elején kell "bejelölni", ahol pl. a swap-ot is csinálod. A bootloader-t pedig a lemezre kell tenni, nem partícióra.
A Windows alatt legyen kikapcsolva a gyorsindítás, de legalábbis anélkül legyen leállítva, mielőtt nekikezdesz.
Egyébként vannak rendes, aktív topikok. Ezt sikerült jó mélyről előszedned. ;)

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#195) Hippez válasza lev258 (#194) üzenetére


Hippez
friss újonc

Köszönöm a válaszod!
Próbáltam úgy is csinálni, hogy ahogy írtad, eredmény ugyan az lett szinte...
Gyorsindítót kikapcsoltam, Biosz-ban is a megfelelő beállítások vannak, ahogy utána olvastam.
Telepítés utána egyszer megjelent a boot menü, de ahogy a windows el lett indítva, és utána újra Linuxot akartam indítani már megint a csak a Win-t töltötte be és természetesen GRUB sehol....

(#196) ricsi99 válasza Hippez (#195) üzenetére


ricsi99
addikt

-

[ Szerkesztve ]

Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.