Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) RexMaximus


RexMaximus
aktív tag

Vegre egy kis "valodi" retrozas :). Hat ilyenkor megfontolja az ember fia, nem erdemesebb e venni egy mar kipucolt feheritette, vagy eleve jo allapotu gepet.

De jo latni amikor elhanyagoltabb vasakat is megmentenek.

Ezek nekem is tervbe vannak veve, par amiga meg hasonlo. Csak par C64-em van eddig :)

(#2) frescho válasza RexMaximus (#1) üzenetére


frescho
addikt

Pedig ez mar nem is az elso generacio.

Az elso gen home computerekbol nincs sajna egy darabom sem, de mara megfizethetetlenek lettek
A masodik gen. 8 biteseket is tobb csoportra szoktam osztani:

- Az elso hullambol van ZX81 vagy VIC20
- Masodik a "felujitott 8 bit szeria", mint pl. a C64, Atari 800XL, Spectrum
- Van egy harmadik 8. bites csoport, ahol a kigyurtak versenyeznek, mint pl. a C128 vagy Enterprise
- A magyar gepek kulon szekcio az en szememben, vagy legalabbis en ugy kezelem oket :)

A harmadik generaciohoz tartoznak a 16 bites + 68k alapu gepek. Pl.:

- A500, 600 vagy Atari ST szeria. Ellenuk indulnak az XT-k, 286-ok
- A masodik csoportba az Amiga 1200 es a 386-ok tartoznak szerintem

Persze ezek onkenyesen vannak csoportositva, de az tuti, hogy az A 600 nem a legregibb. Ajanlom figyelmedbe a nemreg megfurdetett 800XL-t es EP128-at.

https://frescho.hu

(#3) Syl válasza frescho (#2) üzenetére


Syl
nagyúr

Én bár nem gyűjtöm, de imádom a retro gépeket. Ám a pécéket nem tudom retronak tekinteni.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#4) Petyyyyy


Petyyyyy
addikt

Megnyugtató, hogy nem csak én vagyok ilyen perverz, aki képes a bazi mocskos darabokat is megtisztogatni rendesen. Öröm látni a végeredményt. :)

Szemed az úton, pedál a padlón || Whatever, Im the star

(#5) frescho válasza Syl (#3) üzenetére


frescho
addikt

Egy PCjr, de már egy XT is retró szerintem. A 286-486 határeset, a PCI busztól fölfele meg young timer. De én szeretem azokat is. :)

https://frescho.hu

(#6) RexMaximus válasza frescho (#2) üzenetére


RexMaximus
aktív tag

Az elso gep amit ele ultem egy Amstrad CPC valamelyik valtozata volt. De igazabol a C64-nel kezdodott nekem a szamitogepezes.

Amiga meg az alom volt, ami sose teljesult be, csak haveroknal elvezhettem. A "nagy" Amiga vs Pc korszakban. Ha majd veszek egyet, tuti bekuckozok par napra a szobaba :)

Felfigyeltem a regebbi bejegyzeseidre is, nem sokan retroznak "Pc" elotti korszakbol szarmazo cuccokkal itt :)

(#7) Syl válasza frescho (#5) üzenetére


Syl
nagyúr

Értem mire gondolsz, de nekem a PC (még ha az egy értékes IBM 5150, akkor sem) nem retro gép. Számomra a retro az a pre-PC korszak :B

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#8) RexMaximus válasza Syl (#3) üzenetére


RexMaximus
aktív tag

Ez egyfele generacios valaszvonal lesz :)

Nekem becsuszik a PC is, valoszinuleg azert mert 90-es evekben notem fel (most kapcsolok, hogy pont 2000-ben lettem 18 (Y2K powahh)

Imadtam turni akkor a Pc-ket.

Pont tegnap beszelgettunk parommal aki ugyanazt a korosztayt kepviseli mint en, hogy retro a 80-as evek zeneje, retro a 90-es de 2000-et nem tudom retronak erezni. Ez oyan lehet mint a Pc dolog nalad :)

[ Szerkesztve ]

(#9) Syl válasza RexMaximus (#8) üzenetére


Syl
nagyúr

Nálam nem a "generáció" dönti el hogy retro az adott gép vagy sem. Elvégre az IBM PC (5150) 1981-ben jelent meg.
Nem. Inkább az zárja ki a PC-ket a sorból, hogy azok jellegtelen, összelapátolt bővítőkártyák. Ugyanolyanok, mint a mai gépek, csak lassabbak.
Az igazi retro gépek mind egyedi alkotások voltak. Egyedi hardverrel (pl. Commodore SID chip), egyedi oprendszerrel stb.
Nem tudom, nálam ez valami becsípődés lehet ;]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#10) RexMaximus válasza Syl (#9) üzenetére


RexMaximus
aktív tag

Ezek mar-mar elvek! :D

(#11) frescho válasza Syl (#9) üzenetére


frescho
addikt

Akkor az Amiga 4000 sem retro. Az is bovitokartyas. A PC korszak eleje amig az utkeresesrol szolt nekem teljesen retro. Valahol a PCjr vagy a Tandy-k meg nekem boven retro. En ugy erzem, hogy a 486 PCI, ahol bejott a Plug'n Play, elkezdtek alaplapra integralni mindent a valasztovonal. Elotte sok erdekes megoldas volt es nagyon szep ugrasok, zskutcak. Persze nehany helyen a mikro gepekrol atvett otletekkel.

De ez megint egyedi becsipodes, van aki nem erti miert szuttyogok ezekkel a regi szarokkal... Pedig egy jo kis Amiga turbo kartyaval... :U

https://frescho.hu

(#12) Syl válasza RexMaximus (#10) üzenetére


Syl
nagyúr

Naná :DDD

(#11) frescho

Ennyit azért ne láss bele :)
Az Apple II is csupa bővítőkártya volt, mégis az egyik legnagyobb retro gép nálam.
A PC meg még ma is csak szeretné megkötni az Amiga cipőfűzőjét! Oké, a mai gépek sokkal gyorsabbak, de technikai értelemben, az Amiga spéci chipjei és a masszív párhuzamossága még ma is forradalminak számít.

De átfogalmazom a kritériumomat: IBM PC alapú gépek nálam nem retrók. Akármilyen régiek és akármilyen szokatlan megoldásokat pakoltak bele.

>egy jo kis Amiga turbo kartyaval...

Például Vampire II? :K

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#13) frescho válasza Syl (#12) üzenetére


frescho
addikt

A PC az elejen hasonlo gyokerekkel indult. Olcson akartak valamit. Ha jobban megnezed, akkor inkabb a 8 bites gepekkel versenyzett a tudasa, de tobb ugrassal kigyurtak. MDA, CGA, EGA, VGA, melle a Tandy es Hercules. 1981-87, tehat 6 ev alatt sokat fejlodott. A cipofuzo megkotese sem all meg, mert ezzel a gyors fejlodessel lelepte a PC az Amigat. Mar ISA-ra is megjelentek azok a VGA kartyak, amik 2D gyorsitassal jobbak voltak nalluk, ahogy a hang teren is utolertek, majd lenyomtak az Amigat. Az, hogy ebben mekkora szerepe volt a Commodore benazasanak, az jo kerdes. Az allaspontodat olyannak erzem, mint azoket a veteranautosoket, akik szerint a szoci auto sose lesz veteran. De nem kell egyetertenunk, a valtozatossag gyonyorkodtet.

A Vampire szep es jo, de kicsit olyan mint a mesebeli feher hollo. Talan letezik. Youtubon mar lattam olyat :)

https://frescho.hu

(#14) Syl válasza frescho (#13) üzenetére


Syl
nagyúr

Látom nem érted a mondandóm lényegét, de nem baj :R

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#15) frescho válasza Syl (#14) üzenetére


frescho
addikt

Ertem, hogy mit irsz, de nem ertek egyet.

https://frescho.hu

(#16) Syl válasza frescho (#15) üzenetére


Syl
nagyúr

Így kerek a világ :)

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#17) RexMaximus válasza frescho (#13) üzenetére


RexMaximus
aktív tag

"mekkora szerepe volt a Commodore benazasanak, az jo kerdes."

Velemenyem szerint kokemenyen elbenaztak. Stabil piacuk volt, elkotelezett felhasznalok. Otthoni szamitogeprol rengeteg embernek a "komodor" jutott eszebe sok piacon.

Hasonlo bazissal evickelte at az Apple a nehez idoket. Regebbi adat de naluk az ugyfelvisszateresi arany 85% volt. Szerintem ettol nem nagyon maradt volna el a Commodore sem, ha jobban kezelik a helyzetet.

Foleg ha azt nezzuk, hogy 94-ben csodolt es maga a vas utana meg evekig jelen volt, es fejlesztettek ra.

Ugy erzem izgalmasabb lenne a piac ha lenne meg valami mas :)

Node ez van ugye.

szerk - tudom, hogy fejlesztenek ra meg mindig de ezek mar ilyen utolso mohinaknok :) Nomeg akadnak azert arak is pl [link] ez mar inkabb underground let.

[ Szerkesztve ]

(#18) frescho válasza Syl (#16) üzenetére


frescho
addikt

Ebben egyetertunk. "De nem kell egyetertenunk, a valtozatossag gyonyorkodtet."

RexMaximus: Talan, ha Tramielt nem turjak ki a cegtol. a Power PC vonalat azert nem ertem, mert egy elso szerias Mac minire is siman felhuzhato es korrekten fut.

Osszeraktam a gepet es szepen uzemel. Ideiglenesen kapott egy Gotek-et, nem akarok lemezeket cserelgetni. Osszerantottam a szokasos upgrade-t 4GB-os CF, PCMCIA-CF atalakito es az eger is optikai. Ma remelem meglesz a WHDLoad is. Lesz meg egy kis extra, de nem akarom leloni a poent egyelore.

https://frescho.hu

(#19) kk75


kk75
tag

Kellemes emlékek a gyermekkorból : 12 évesen C64 számítógép szallagos egységgel (Magno) és Last Ninja játék fekete fehér Junoszty tv-n :D
Később Amiga 500-1200 szines monitoron.

Apropó..a Junoszty "monitor" -t nem látom a képek között...nagy hiba. :)

:))

Dominion (Uralom) film a nagyüzemi állattartás kegyetlenségére hívja fel a figyelmet : https://www.dominionmovement.com/watch

(#20) frescho válasza kk75 (#19) üzenetére


frescho
addikt

Nincs kép, link van a Junosztról egy régebbi bejegyzésre: [link]

https://frescho.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.