Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#451) hokuszpk válasza #82729984 (#448) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

igen, de ezek kezzelfoghato penzek. a bc viszont csak elektronikusan letezik,
ha nekem yenem van, akkor valoszinuleg keszpenzben nem fogja elfogadni a kereskedo, de ha ugyanez elektronikus formaban lapul a zsebemben vagyis pl. yen alapu bankkartyam van, akkor fogok tudni fizetni vele, majd a mastercard/visa/amex vagy a kibocsajto bank valtogat a kereskedo helyett.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#452) Zolik válasza Reggie0 (#446) üzenetére


Zolik
senior tag

Mi a kamu? Az hogy vállalkozásként többet fizetünk a víz m3-ért vagy az áramért az irodában (ami egy társasházban van) mint a szomszédban lakó? (Az hogy egy vasmű vagy egy gyár egység ipari mennyiséget fogyaszt az más tészta.) Ez a rohadt nagy valóság!

Sorra zárnak be a kocsmák is mert veszteségesek lettek (ki kell fizetni az alkalmazottat, árút kell beszerezni, a helységet takarítani stb, és itt nem a pesti romkocskámról beszélek ahol rengeteg külföldi turista van, csak az én városomban kb 5 ilyen egység zárt be az elmúlt pár évben).

Az utolsó mondatod meg egy baromság már bocs!, míg a farmok 0-24órában megállás nélkül termelik a gazdának a pénzt, addig egy alkalmazott nem 0-24 órában dolgozik egész héten megállás pihenőidő és szabadság nélkül. De még a tulajdonos is legalább napi 8-9 órát dolgozik hogy a céget vezesse. Az alkalmazottnak bért adsz, a kártyákat 1x kell megvenned és kész. A rezsi költséget meg nehogy már ide számoljuk, hisz az egy vállalkozásnak is van épp elég és még mellette fizeti a sok kötelezettségét..

'' Árpád biztos jó munkásember..., vót valamikó ''

(#453) Zolik válasza hokuszpk (#451) üzenetére


Zolik
senior tag

pontosan, az usa-ban is tudtam fizetni az otp-s kártyámmal, pedig azon Forint volt...(innentől kezdve minden valuta csak egy bit halmaz a banki informatikai rendszerben amit szorzók alapján váltogatnak, a kp az más tészta)

'' Árpád biztos jó munkásember..., vót valamikó ''

(#454) sb válasza AxBattler (#447) üzenetére


sb
veterán

Attól ez még ugyanolyan spekuláció.
Attól, hogy nem veszed, hanem termeled, még a jövőbeni árfolyamtól függ, hogy mennyit keresel, egy sziget árát vagy 5Ft-ot ér majd 10 hónap áramzabálás után.

Én ott választanám el ahol a tőzsdei spekulációt is elválasztják a befektetőtől:
befektető: hosszú táv, fundamentumot néz, üzleti terveket. Tehát ha ingadozik is az ára, akkor is tartja, mert a célja az, hogy pl. 10 év múlva duplát vegyen ki, arra alapozva, hogy az adott cég jó terméket állít elő, jól marketingel, szükség lesz rá, stb...
Spekuláns: rövid táv, csak a nyerő számít, az oka irreleváns. Sőt a legjobb ha nincs konkrét oka: az emelkedés oka maga az emelkedés. Hülyén hangzik, de ugye tök alap mechanizmus, hogy ha vesznek valamit akkor megy fel az ára és ha megy fel az ára akkor veszik mivel jónak tűnik.

A coinok mögött reál fundamentum nincs, ingatlan, gyár, titkos know-how, szabadalmak, stb... Van viszont elvi...
és ez valószínűleg érhet is valamit, majd egyszer. De erre alapozni aligha lehet nem spekulatív módon jelenleg. Ezért is hullámvasút az ár. Nem a fundamentum mozgatja, hanem a játékosok. Szó szerint értve.

@t72killer:
Offoff, de talán ennyi még belefér: árf-nyer adó is van, tehát rv ármozgás után is csengethetsz. Külföldi után is, tök mindegy. Osztalékra már vonja a kibocsátó, meg sem kapod, külföldi papír után se.
Amúgy meg minden bevétel adóköteles. Egy zokni is amit az utcán találsz. Bizonyos értékhatár (600k/év?) felett, lásd vatera eladások... Itt a beszerzési költséggel csökkentheted max. Tehát ha nem veszed a coint,
hanem termeled akkor is tutira az. Külföldi itt se számít: egyéb külföldi jövedelem. Esetleg adózhatsz utána Cipruson és akkor nem kell duplán itthon is. De valahol kell. Erről szólnak az adóparadicsomok.

De a bányászattal továbbra sem ez a gond szvsz.

[ Szerkesztve ]

(#455) t72killer válasza Zolik (#452) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nem értem, miért kell ennyibe nyomni az irigységet - vagyis de, ez olyan (Kelet-)európai dolog. Ha valaki a mások megkárosítása nélkül gyarapszik, akkor azt azonnal vasra kell verni. Menj, szaladj a NAV-hoz, hogy itt és itt pénzt bányásznak, küldjék rájuk a TEK-et. Boldog lennél? Biztos megoldaná az ország problémáit:U

(Ismét: nem a "szigetvásárló", focipálya méretű rigekre gondolok, hanem arra, aki <20db karival kiegészíti a balkáni fizetését)

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#456) Reggie0 válasza Zolik (#452) üzenetére


Reggie0
félisten

Az, hogy a te konkret esetedben dragabb egy dolog, de altalanossagban a vallalkozasok olcsobb aramhoz, vizhez jutnak. Mondjuk a lakos nem tudja visszaigenyelni az afat es/vagy koltsegelni sem. A kamu pedig a te kijelentesed, mert a vallalkozoknak nem dragabb, legfeljebb egyes valalkozasoknak az.

A falusi segelybol elokre alapozo kocsmakat meg kar idekeverni. Pont annyira kocsma, mint hitelintezet...

Valoban egy ember 8 orat dolgozik esetleg, a 24 ora lefedesehez tobbre van szukseg. Nem nagy muveszet, szerinted egy eromuvet hogyan uzemeltetnek? Vagy csak napi 8 orat van aram?
A tulajdonos pedig nem feltetlen egyezik meg a vallalkozas vezetojeve. Az, hogy te csak ilyet lattal, nem az en problemam.

A kartyat sem egyszer kell megvenned, mert a gepeket attol meg uzemeltetni kell, ami a karbantartasi munkaktol a banyaszando coinok figyelesen/kivalasztasan keresztul a valtasig, szamlak rendezeseig vezet. Tehat van vele munka.
Amugy megmondhatnad, hogy mi a kulonbseg ekozott, es mondjuk egy szamitogeppark kapacitasanak oraberbe adasa, barmilyen mas feladatra? (pl. rendereles, tudomanyos szamitasok, szimulaciok, jelszotores, adatbanyaszat)

[ Szerkesztve ]

(#457) AxBattler válasza sb (#454) üzenetére


AxBattler
félisten

Ezek szerint a dinnyetermelő is spekuláns cápa, mert amikor megműveli a földet, még nem tudja, hogy mennyit fognak adni nyáron a görögdinnye kilójáért. Persze még arról is dönthet, hogy mikor szüreteljen, hol adja el a terményt, mennyiért rakja ki az árut, stb. ;)

Az árutőzsdén jegyzett termények gazdáiról meg már ne is beszéljünk, Gordon Gecco hozzájuk képest ámátőr... :))

- Bányász: aki hardver-t vásárol, üzemeltet, a megtermelt saját kriptopénzét tetszőleges időpontban beváltja, és örül (vagy nem).
- Spekuláns/befektető/cápa (megfelelő rész aláhúzandó): aki a kriptopénz-árfolyam jövőbeli alakulását előre véli látni, és ennek megfelelően tőkét áldoz (másképpen: kockáztat) a későbbi (alkalmasint jóval) nagyobb haszon reményében.

A ROE elég más lehet mindkét esetben, a bányásznak elég sok tőkét bele kell fektetnie, míg a spekuláns gyak. csak az opció értékét kockáztatja.

Én tuti nem üzemeltetnék bányászgépet, sokkal kockázatmentesebb, és kevesebb macerával járhat a tőzsdézés....

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#458) Vigilante válasza hokuszpk (#402) üzenetére


Vigilante
őstag

Az USA-ban megsúgom ezt már 1913-ban feladták. :K

△ Asrock X570M Pro4 △ AMD Ryzen 9 5950X ~ 4.4GHz - 1.248V +Corsair H115i PRO XT △ EVGA RTX 3090 FTW3 ULTRA GAMING 24GB (1950 MHz/20000MHz) - 0.950V △ G.SKILL 32GB KIT DDR4 3600MHz CL16 - 3600MHz △ Samsung EVO 970 M.2(500GB) +Samsung 980 PRO M.2(1TB) △ Samsung Odyssey G7 C27G75T ívelt 240Hz (27") △

(#459) Zolik válasza t72killer (#455) üzenetére


Zolik
senior tag

Tehát ha valaki nem tisztességesen jut jövedelemhez és én szóvá merem tenni irigy vagyok.. ez igen! :W
Holnaptól mindenki termesszen otthon füvet, mert hát nehogy már irigy legyél hogy keresnek egy kis pénzt a balkáni fizu mellé! Az oldaná meg az ország gondját ha nem így gondolkodnának az emberek!

(#456) Reggie0

Nem az én esetemben.. Látszik hogy fogalmad sincs a céges dolgokról! Minden cég közületnek számít így mint cég más egységárakon kapjuk az áramot vizet stb. Ez tény, minden vállalkozásnál így van! Igen egy lakos nem igényelhet vissza ÁFA-t, de egy lakos nem is fizet majd egy tucat sápot az államnak bevételei után!

Egy erőművet összehasonlítani egy 10 vga-s bánya farmmal.. ti írtátok hogy az szinte semmi, hisz alig igényel bármiféle feladatot..míg egy erőmű folyamatos 0-24 órás felügyeletet igényel, ahol nem 24 órában dolgoznak az emberek, hanem 8 órában. Ha annyira hozzá akarnád hasonlítani a bányászathoz akkor csak napi 8 órát járathatnák a kártyákat, azt hogy szét hajtják őket már nem az én bajom! A lestrapált dolgozó is többet hibázik vagy beteg lesz! De egy kártyát kiveszel és beteszel egy másikat. Egy új dolgozó meg több hét-hónap betanítani, fejlesztői térningek stb.

[ Szerkesztve ]

'' Árpád biztos jó munkásember..., vót valamikó ''

(#460) t72killer válasza Zolik (#459) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ha minden fillérért kukacoskodsz, amit valaki nálad könnyebb úton szerzett meg, akkor irigy vagy, ennyi.

A nagymamát is elviteted a TEK-kel, mert évi 2-3x (rendszeresség!) "ingyen" jutott pár db fűszerpaprikához a balkonján? Nyilván, a nagyi szaladjon az önkormányzathoz, hogy regisztrálják őstermelőként, majd a NAV-hoz, és töltsön ki a havi 3db paprikára egy adóbevallást. Teljesen életszerű...

Akkor tisztességtelen a haszonszerzés, ha másokat megkárosít. Így, ÁFA-befizetéssel szerzett hardveren, kifizetett áramszámlával én nem látom azt a hatalmas nemzetkárosító hatást.

Lopott árammal, ÁFA-csalt vason "termelni" már persze más tészta.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#461) sb válasza AxBattler (#457) üzenetére


sb
veterán

Hülyeség. Már bocs.
Próbáld meg elolvasni, hogy mit írtam. ;)

Mitől függ a dinnye és az olaj ára (a termelőnek, meg akárkinek) és mitől függ a kriptopénz árfolyama?
Értem mire gondolsz, de akármennyire is "termelésnek" tűnik a kriptopénz, a valóságban egy nagy spekuláció a jelen tudásuk szerint.

A dinnye, olaj ára meg nem az mivel reál fundamentumok mozgatják, nem csak a bányászfantázia. Viszonylag kicsi az esély rá, hogy 3 hónap múlva 100Ft lesz a brent hordója és 50 USD a dinnye kilója.

A többi amit írsz, sima matek, nem nagyon változtat a lényegen, hogy ki mibe és miért fektet.
Az egyikben eladási árf - vételi árf (-adók :D).
A másikban eladási árf - gép beker árf + gép kiker árf - üzemeltetési költség.

[ Szerkesztve ]

(#462) robika9 válasza Zolik (#444) üzenetére


robika9
csendes tag

Téged akkor nagyon átvert a villany kereskedőd. Ugyanis bárki jogosult ESZ áron vételezni, tehát te is közelítőleg* megkaphatod a Pista bácsinak kiszabott árat.
*A kereskedőd által ajánlott villany ára persze leginkább attól függ, hogy a tevékenységed hogyan, meg milyen mértékben egyenletes fogyasztású. Ha nálatok 2 percenként beindul 100db 2 kW-os porszívó, akkor valóban szarabb lesz az árad, de erről majd a kereskedőd kérdezd meg. Általános üzleti felhasználású fogyasztók nem kapnak szarabb árat, mint a Pista bácsi.

(#463) Zolik válasza t72killer (#460) üzenetére


Zolik
senior tag

Te kész vagy komolyan mondom.. ki beszélt itt a nagymamáról meg a virág árus néniről?? Meg tek-el elvitetésről?

Mi mint vállalkozás is ugyan úgy fizetjük ezeket amiket írtál, plusz még egy valag pénzt az államnak a bevételek után! Akkor jövő hónaptól nem fogunk fizetni semmiféle járulékot és illetéket, hisz mi befizetjük az áfát meg a számlákat, hagyjanak békén!...
Nyilván senkit nem fog érdekelni az ha valaki keres pár tízezer Ft-ot bányászatból, de ha valakinek rendszeres havi bevétele van ebből (akár 100.000 Ft vagy több) az igen is szerzett jövedelem, miért olyan rohadt nehéz ezt megérteni??

(#462) robika9
nincsenek már kereskedők, mindenhol az állami szolgáltatóktól kapjuk pl a vizet. Cégeknek meg nincs rizsa csökkentés. Ha megnézed bármelyik céges előfizetést (akár telefon, akár net) mindenhol drágább mint a lakossági csomagok. Csak a te kedvedért dikert megnéztem a helyi vízszolgáltató árait:
Lakossági: 250 Ft/m3, közületi: 341 Ft/m3. Ennyi erről!

[ Szerkesztve ]

'' Árpád biztos jó munkásember..., vót valamikó ''

(#464) #82729984 válasza hokuszpk (#451) üzenetére


#82729984
törölt tag

Ennek semmi köze ahhoz hogy mi minősül törvényes fizetőeszköznek egy országban.

A bankkártyáddal te továbbra is forintban fizetsz és nem jenben, az hogy a háttérben ki hogy válogatja az pont ugyanaz az eset mintha külföldi valutával akarsz fizetni a boltban és megegyezel az eladóval hogy 400 forintért beszámolja az euródat. Ettől még sem a jen sem a bc nem lett fizetőeszköz itthon.

A különbséget akkor érzed igazán a börődön, amikor svájci frank alapú hitelt veszel egy forint alapú országban majd megpróbálsz forint alapú bankkártyával törleszteni chf-et. Menni fog? Igen. Lesznek meglepetések az átváltás körül rossz gazdasági helyzetben? Előfordulhat...

De ez már erősen off, a lényeg hogy attól hogy egy ország elismer egy másik pénznemet, pl magyarország elismeri a chf-t, még nem lett a magyar törvényes fizetőeszköz chf.

(#465) AxBattler válasza sb (#461) üzenetére


AxBattler
félisten

Oké, abban az értelemben spekuláció, hogy a coin mögött nincs "tartalom".
Viszont a valódi deviza árfolyamokat is sokszor már inkább hiedelmek mozgatják / befolyásolják, és nem a mögöttes teljesítmény... pedig ezek mögött egyes országok gazdaságai állnak.

Az egyikben eladási árf - vételi árf (-adók). - csak tedd hozzá, hogy itt a legnagyobb veszteség az opció ára.

A másikban eladási árf - gép beker árf + gép kiker árf - üzemeltetési költség. - itt meg akár a földbe is állhat a családi "bányászbété".

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#466) Reggie0 válasza Zolik (#459) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem az én esetemben.. Látszik hogy fogalmad sincs a céges dolgokról!
Tobb van mint neked, ezert latok at a kamu szovegeiden. Az ilyen bullshiteket a befektetoknek kell tartogatni.

...,de egy lakos nem is fizet majd egy tucat sápot az államnak bevételei után!
Adoztal mar eletedben? :)

Egy erőművet...
A 24 oras uzemelessel hasonlitottam ossze. Eromu helyett mondhattam volna barmi mast ami 0-24 elerheto, csak azert valasztottam ezt, hogy biztosan legyen valami elkepzelesed arrol, hogy folyamatosan mukodik. Tolem akar gondolhatsz diszpecser szolgalatra, egy fizetos weboldalra, gyari osszeszerelo robotra, 24/48-as portasra(latod az 24-et dolgozik egyhuzamban), tok mindegy. Sot, akar emberrel is szamittathatod a bitcoint, csak kicsi az eselye, hogy pont megtalalja 10 perc alatt a szukseges blokkot. De egy noncet rohogve ki tud egy ember(nem fejben szamologeppel) 10 perc alatt.

[ Szerkesztve ]

(#467) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Azért tisztázzuk már, a különböző bányászgépek azért ténylegesen számolnak valamit nem? Tulajdonképpen hajtanak valós hasznot, csak az ár/érték arány a kérdés. Rosszul tudom? :F

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#468) qfm válasza Zolik (#463) üzenetére


qfm
senior tag

Szerintem valahol ott kellett volna elengedned, mikor azt a választ kaptad, hogy extrém rizikós, tehát felesleges utána adózni. Innentől már törvényt is mutathattál volna ami téged igazol, az sem számított volna.

(#469) AAntii válasza Zolik (#463) üzenetére


AAntii
őstag

Ha ennyire rosszul megy a vállalkozás és szerinted ekkora üzlet bányászni, akkot nincs más hátra, mint előre és bele kell vágni. Az adózás részét már leírtuk, szja+egészségügyi hozzájárulás, már nyomoznod sem kell utána csak pörgetni a coinokat. :R

"Az amatőrnek ihlet, a profinak előleg kell."

(#470) t72killer válasza Zolik (#463) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

És ha ti, mint vállalkozás rendesen bejelentetek minden munkavállalót, akkor 5, kkv-nál dolgozó rokonomból 4 miért van minimálbérre bejelentve?

A nagymamát pedig azért hoztam fel, mert a bányászok 90%-a kb konyhakerti méretekben "termel". Párszor írtam már, hogy a többszázezres profitokat persze le kellene adózni, de itt már jellemzően vállalkozásokról van szó, nem arról, hogy vérpistike az egy szem radeonjával kibányászott 1000db ETH-t, amikor az még 1$ alatt volt.

#467: pontosan, infrastruktúrát biztosítanak a pénznek, azaz számolják az átutalási és egyéb műveleteket.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#471) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Na ez a haszon, nem a bányászat!

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#472) t72killer válasza philoxenia (#471) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Gyönyörű darab, én mondjuk nem adtam volna el a prof helyében:)) :R

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#473) jocomen válasza Reggie0 (#456) üzenetére


jocomen
aktív tag

"Amugy megmondhatnad, hogy mi a kulonbseg ekozott, es mondjuk egy szamitogeppark kapacitasanak oraberbe adasa, barmilyen mas feladatra? (pl. rendereles, tudomanyos szamitasok, szimulaciok, jelszotores, adatbanyaszat)"

Azt nem értem, h értelmes ember, mint te, hogyan állhat be ez mögé?

Az a különbség, hogy az egyik hasznos, a másik nem. A számítási kapacitással lehet olyat is számoltatni, ami valakinek hasznára van, valódi feladatot végez el. A bányászás viszont az erőforrás pazarlása. A számolás hány százaléka is, ami a rendszer működését, tranzakciókat végzi, 1%? Erre lehetne rámondani, h hasznos munka. De mivel jelenleg még az egész crypto-pénz rendszer haszontalan / nélkülözhető, így egyenlőre a bányászat 100%-a haszontalan, az erőforrások pazarlása, semmilyen a társadalom, vagy bárki számára hasznos munkát nem végez.

Egy hasonlattal: a kocsimat az udvaron téglákra teszem, és járatom a motort hónapokig, közben töltöm bele a gázolajat. Ha úgy tetszik "km-t bányászok", vagy CO2-t. :) Eleinte 5-ösben, majd ahogy gyűlnek a km-ek az órába, egyre kisebb fokozatba váltva, végül 1-esbe, majd mikor az óra elérte a 999999 állást leállítom. Ezután a km-órámba rakott sok-sok km-t szeretném mással is elismertetni, mint (ellen)értéket, mert bizony sok üzemanyagot elhasználtam és motort is kellett cserélni.
El is megyek vele a te boltodba, h beváltsak pár km-t néhány kiló kolbászra, tejre, stb. :)
Na ez a bányászat!

A másik eset, amikor árút szállítok a kocsimmal, vagy Marika nénit elviszem az orvoshoz, elősegítem a termelést, a gazdaság működését, hasznos munkát végzek, és ezért cserébe kapok pénzt, amivel nálad a boltban fizetek.

Szerinted melyik verziót kéne mindenkinek követnie inkább, hosszútávon?

Persze aki az udvaron járatja a motort, az is pörgeti a gazdaságot, mert bevételt generál az autógyárnak, ELMÜ-nek, stb. Na de mi értelme a megtermelt erőforrást az ablakon kilapátolni, ha értelmesen is felhasználhatnám?
Amíg csak 1-2 *ide mindenki beteheti a szerinte megfelelő jelzőt* "jóember" műveli, elmegy, na de hová jut a világ, ha mindenki így kezd el gondolkodni? Senki nem akar majd csinálni semmi hasznosat / értelmeset, csak járatni a motort az udvaron...?

Nem kell a bankrendszert felhozni ellenpéldaként, meg a szerverparkokat, mert minden hátrányuk ellenére is, azok hasznosak. A crypto valuta meg még egyenlőre nem az, évek óta nem, és az sem biztos, h jövőben hasznos lesz. Hátrányként meg ott van a rengeteg e-hulladák, és elpazarolt erőforrások.

[ Szerkesztve ]

(#474) rii válasza Zolik (#459) üzenetére


rii
nagyúr

" .... Az oldaná meg az ország gondját ha nem így gondolkodnának az emberek! .... "

az emberek gondolhatnak amit akarnak, gondolkozhatnak ahogy akarnak ha az ország épp aktuális vezetői más irányba tekergetik a kormánykereket .... tökmindegy ki van hatalmon ....

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#475) hokuszpk válasza Vigilante (#458) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

alaposan benne is vannak a szoszban :)

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#476) hokuszpk válasza #82729984 (#464) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

es ? tudtam vele fizetni ? igen.
ennyi.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#477) Yany válasza jocomen (#473) üzenetére


Yany
addikt

"Az a különbség, hogy az egyik hasznos, a másik nem. A számítási kapacitással lehet olyat is számoltatni, ami valakinek hasznára van, valódi feladatot végez el. A bányászás viszont az erőforrás pazarlása. A számolás hány százaléka is, ami a rendszer működését, tranzakciókat végzi, 1%? Erre lehetne rámondani, h hasznos munka. De mivel jelenleg még az egész crypto-pénz rendszer haszontalan / nélkülözhető, így egyenlőre a bányászat 100%-a haszontalan, az erőforrások pazarlása, semmilyen a társadalom, vagy bárki számára hasznos munkát nem végez."

Igazad is lehet, meg nem is. Mondjuk úgy, rövid távú gondolkodással inkább igaz, mint nem, de túl bátran fogalmazod meg általánosítva és tényként leírva, hogy nem lesz pénzügyi evolúciós hatása ennek az egésznek. Márpedig hosszú távon igen sok társadalmi, politikai és környezetvédelmi hatása is lehet ennek az egész kriptopénz világnak. Mégha a bányászaton kívül másképp is lehet támogatni ennek működését/fejlődését, de azért így is részt veszel benne.

Élek egy hasonlattal: egy elektromos autó legyártása és üzemeltetése és leselejtezése még az is lehet, hogy jóval nagyobb ökolábnyomot hagy, mint a hagyományos gépjárműveké (gondoljunk az új gyárak felhúzására és egy csomó olyan anyag bányászására/előállítására, amire eddig nem volt szükség), mégis, hosszú távon nem kérdéses, hogy az átmeneti áldozatokat érdemes meghozni a hosszútávú előnyök érdekében.

Nem jártam utána, lehet, hogy a hasonlat nem állja meg a helyét, de az üzenetem mondanivalóját, remélem, hogy sikeresen hangsúlyozza.

Nem török pálcát (illetve annyiban de, hogy van egy 6-os rigem), de azt mindenképp szeretném éreztetni, hogy a fekete-fehér harc sokkal árnyaltabb.

Építs kötélhidat  -  https://u3d.as/3078

(#478) hokuszpk válasza philoxenia (#467) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

szamoljak a semmit.
pont mint az elmeleti fizikusok. csak utobbiak tudomanyosan, mert kivancsiak ra, hogy keletkezett a vilagegyetem :)

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#479) Snoop-y válasza attiati (#64) üzenetére


Snoop-y
veterán

Meg talan azt se felejtsuk el hogy az USD mogott csondben megbujik egy vezeto hatalom + egy nem elhanyagolhato meretu gazdasag is.

New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

(#480) Reggie0 válasza jocomen (#473) üzenetére


Reggie0
félisten

Az, hogy neked nem hasznos nem azt jelenti, hogy nem hasznos.

Nem ez a banyaszat, ezek szerint alapjaiban nem erted a kriptopenzek mukodeset.

(#481) philoxenia válasza Reggie0 (#480) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Melyik coin mit számol? Le van ez valahol írva?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#482) Reggie0 válasza philoxenia (#481) üzenetére


Reggie0
félisten

Persze. Gyak minden coin open source, igy benne van az az algoritmus is, ami a banyaszatot vegzi, es az is, ami az eredmenyt visszaellenorzi. Bitcoin eseten ez ket egymas utani sha256, ethereum eseten a dagger hashimoto(512 bites sha3 hasheket general es azok tombjeben kell keresni, ezert lesz memory hard), litecoin eseten scrypt(szinten memory hard, scratchpadet manipulalo kulcsderivalo fuggveny), x11 eseten 11 darab sha3 candidate algoritmus egymasutan fuzve.

Diohejban a feladat pedig egy olyan bemenet megtalalasa az adott algoritmushoz, amire a kimenet n darab 0-val kezdodik, ahol n a nehezsegtol fugg.

Termeszetesen van egy rakat masik coin. Ezen felul vannak olyan coin-ok amik nem PoW-ot hasznalnak, hanem mas bizonyitekot kernek pl. a PoS(=proof of stake) egyfajta kamatszeru elosztas, ahol x ideje egyhelyben allo coinokert lehet kapni(proginak mennie kell hozza), PoB(=proof of burn)=PoSp(Proof of Space) masik coin megsemmisitese(olyan cimre utalas, amihez nem tartozik privat kulcs, igy tobbet nem lehet elutalni), PoC(Proof of Capacity): HDD alapu algoknal tarterulet rendelkezesere bocsajtasa. Van coin hasznalat alapu, azaz a forgalmat osztonzi(most nem jut eszembe a neve).

[ Szerkesztve ]

(#483) philoxenia válasza Reggie0 (#482) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Arra gondoltam, hogy milyen gyakorlati haszna van az egyes számításoknak. Nyilván nem azért ér valamit a bányászat, mert áramot fogyaszt és videokártya keresletet generál...
Csak matematikai haszon van?

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#484) kenwood válasza philoxenia (#483) üzenetére


kenwood
veterán

Szerintem a gyakorlati haszna az,hogy eroforras-igenyes, igy nem "hamisithato".

Igazan jo egy olyan coin lenne,ami a banyaszat kozben meteorologia,biologia,vagy csillagaszati szamitasokat vegez.

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#485) #82729984 válasza hokuszpk (#476) üzenetére


#82729984
törölt tag

De a kerdes nem az volt hogy tudsz-e fizetni hanem hogy torvenyes fizetoeszkoz lesz-e. A valasz az hogy nem.

De en itt a vitat lezarom magam reszerol mert alapveto fogalmakkal sem vagy tisztaban ezek szerint.

[ Szerkesztve ]

(#486) philoxenia válasza kenwood (#484) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Igazából ez a pénznyomtatásra is áll, mégse nyomják állandóan. Kell, hogy legyen mögötte valamilyen valós eredmény, másként nyilván kipukkad hamar...

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#487) Reggie0 válasza philoxenia (#483) üzenetére


Reggie0
félisten

Nincs matematikai haszon. A haszon az, hogy igy barki reszt vehet a halozatban, ami igy biztonsagot noveli(tamadasok ellen, kieses ellen, tobb csomopont a halozatban, stb..), valamint biztositja a blokkok kozotti atlagos eltelt idot, ami a tranzakciok utemezeset(igy validalasat) es az uj coinok kibocsajtasi sebesseget szabalyozza.

Alapvetoen azt is lehetne csinalni, hogy mindenki lefelezi a szamitasi kapacitasat, es akkor fele annyi energiaval ugyan ugy mukodik a halozat es meg a jutalmak eloszlasa sem valtozik. A nagy teljesitmeny es kapacitas az ellen ved, hogy valaki a rejtett szamitasi kapacitasat bevetve nem tudja elteriteni a coin. Csak egy pelda, de ha a bitcoin halozat sebessege x TH/s es nekem lenne 5x TH/s kapacitasom titokban, Akkor hirtelen belepve akadalyozni tudnam a mukodest, mert gyakorlatilag mindig en allitanek elo leggyorsabban egy blokkot. A blokkba befogadott tranzakciokat pedig bizonyos keretek kozott tudom szelektalni, akadalyozni, stb.. Egy ilyen rejtett kapacitas uzemeltetese annal nagyobb rafizetes, minel kozelebb van x uzemeltetese a coin jovedelmezosegehez. (Kivetel, ha olyan technologiaval rendelkezem, amivel masok nem, pl egy fejlettebb ASIC).

[ Szerkesztve ]

(#488) philoxenia válasza Reggie0 (#487) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Tehát áll ezer ember az óceánban vödörrel, kimeríti, visszaönti és ha tízezren állnak drágább lesz egy vödör sósvíz? :F

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#489) kenwood válasza Yany (#477) üzenetére


kenwood
veterán

Az okolabnyom is egy pillanatnyi dolog.
Igazabol olyan,hogy szemet nem letezik, csak nagyon sok anyagnak tul draga a megfelelo kezelese.

Elobb-utobb rajon az emberiseg arra,hogy folyokba,tavakba,tengerekbe egy deci vegyszert sem lehet beleengedni.
Hogy a gyarak,autok kemenyei nem engedhetik ki az egestermeket csak ugy abba a legkorbe,amit belelegzunk.
A radioaktiv hulladekot se parszaz meter melyre assuk, mert az ott nem jo.

Ha ehhez az kell,hogy milliokert kilojuk az urbe,vagy asunk egy 50 kilometer mely godrot a fold tobb eves gdpjbol, akkor meg kell tenni. Max at kell rendezni picit a gazdasag mukodeset,nepessegszabalyozas,es ami a legfontosabb :
Legyen vegre valami forradalmi energiaforras.
A fosszilis,az atomenergia es a megujulok is elkepesztoen dragak.
Lenyegeben a 20. szazad eleje ota egyhelyben toporgunk.

UI: az energia tarolasaban is ideje lenne mar valami forradalmi valtasnak, mert az eromuvek hatasfoka csapnivalo az egyenloten felhasznalas miatt.

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#490) kenwood válasza philoxenia (#486) üzenetére


kenwood
veterán

Persze,de nem is mondja rola senki,hogy egy xy coin 3 ev mulva biztosan ennyit,vagy annyit fog erni.
Ez egy tozsde-szerencsejatek hibrid. olyan kockazattal,es haszon lehetosegevel, mint a tokeattetes kereskedelemben.
aki akar beszall a jatekba banyaszkent,vagy spekulanskent,aki pedig nem akar,arra senki nem fogja ratukmalni.

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#491) Zsoxx


Zsoxx
senior tag

(#492) AxBattler válasza Zsoxx (#491) üzenetére


AxBattler
félisten

Mondom én, fa$ba a bányászattal, kereskedni kell! Jól csinálta az ürge! :K
Szerk.: Ő is! :D

Csak aztán adózzon is utána... :B

[ Szerkesztve ]

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#493) Reggie0 válasza philoxenia (#488) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem a sosviz lesz dragabb, hanem a muvelet, mert mar 10ezer ember munkaidejet viszi.

(#494) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Ahhoz például, hogy valakinek a tranzakciók aláírásához szükséges privát kulcsát tudjuk használni (magyarán el tudjuk utalni a bitcoinjait saját számlánkra), egy 48 jegyű számot kellene megfejtenünk (összehasonlításképp: az ötös lottóban kb. 44 millió különböző számkombináció van, tehát lényegében a főnyereményhez elegendő egy nyolcjegyű számot eltalálnunk...)[link]
Ez mekkora bullshit már. Ötös lottót hetente egyszer húznak, a privát kulccsal meg akár másodpercenként (gondolom) próbálkozhatsz...
Az ötös lottó nyolcjegyű számához mennyi pénzt is kellene befektetni? Itt meg elég egy komolyabb gép végül is...

493: De ezeket az embereket végül is sósvízzel fizetik... ;]

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#495) kenwood válasza Zsoxx (#491) üzenetére


kenwood
veterán

Ha 350-390 kornyeken szallt volna be ennyi penzzel, akkor most picit remegne a terde :D

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#496) philoxenia válasza kenwood (#495) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Coinban mikorra hozza vissza egy bányászgép az árát most?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#497) hokuszpk válasza #82729984 (#485) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

ez a te kerdesed volt.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#498) Reggie0 válasza philoxenia (#494) üzenetére


Reggie0
félisten

Kevered a fogalmakat. Ez nem a banyaszas, hanem a tranzakciokezeles. A banyaszas jellemzoen egy egyiranyu hash algoritmus probalgatasa, a tranzakciok alairasa es hitelesitese pedig asszimetrikus titkositas, mondjuk mint az RSA(csak mas algoritmus). A szamla ellopasahoz a titkos kulcsot kell kitalalni, ami kb. 256 bites kulcs.

De amit irtal abban az a masik tevedes, hogy jelenleg az osszes szamitasi kapacitas arra kepes, hogy talaljon tiz percenkent egy olyan megoldast, ami kb. negyven darab nullaval kezdodik a 256 bitbol. Azaz 216 bit meg mindig total ismeretlen az eredmenyben. Egy kulcs megtalalasahoz ennek alapjan meg 10perc*2^216, azaz nagyjabol 10^59 ev kellene. Ha lotto esellyel szeretnel beletalalni, akkor mar csak 10^51 evig kene probalkozni. Az univerzum 10^10 eves. Sok sikert :)

[ Szerkesztve ]

(#500) hokuszpk válasza hokuszpk (#497) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

igazabol ujra kellene gondolni ezt a 'hivatalostorvenyes fizetoeszkoz' kifejezest, ma mar gyakorlatilag a kartya az :)

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.