Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Lajkó


Lajkó
őstag

Szép gondolatok! A szó amit "keresel" a Remény! :R

(#2) vipnolf


vipnolf
aktív tag

huh, hát nemtom... elég zavaros írás, de annyi biztos hogy a világban minden folyamat racionális.
kétféle egyén létezik, az egyik hisz és reménykedik, a másik tudja és cselekszik.
az első esetben az eseményeket hajlamosak vagyunk külső hatásnak tekinteni (szerencse, remény, pech, a sors keze stb.) míg a második esetben felmérjük képességeinket, a helyzetet és annak megfelelően döntünk, irányítjuk a minket körülvevő eseményeket.
az első eset pszichológiailag gyenge, a második eset erős ... lehet reménykedni, hinni, de az ilyen folyamatok hosszabb távon zavart okoznak az egyén fejlődésében. különösen ilyen korban. (gondoljuk csak meg: reménykedem - hiszek benne - nem bízom magamban, külső behatásól várom a változást =nem motiválom magam a változás elérésére...) ez elég végzetes tud lenni önértékelési téren egy idő után..

XPERIA PRO, DELL INSPIRON 16 PLUS

(#3) Polllen


Polllen
nagyúr

Irigylem kicsit a hited. Én az emberiségben nem hiszek. Tudom, h van sok jó ember, de kétlem, h a többség valaha is figyelni fog rájuk. A potenciál meg lenne, de mégsem.

Inkább abban hiszek, h a kritikus pillanatokban mindig lesz legalább egy ember, akinek helyén van a szive & megteszi azt, amit a többség nem. Az emberben hiszek, de az emberiségben nem.

vipnolf

Egyik sarkalatos véglet sem egészséges hosszú távon. Az igazság a kettő között van sztem.

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#4) olcsii


olcsii
aktív tag

Szerintem kifejthetned hogy. Milyen elvarasaid vannak az emberiseg es az atlag ember reszerol.

wot:nikoli3, „Akinek sok pénze van, annak lehet spekulálni, akinek kevés a pénze, annak nem szabad spekulálni, akinek pedig egyáltalán nincs pénze, annak muszáj spekulálni.”

(#5) UnA


UnA
Korrektor

Megpróbálom egy kicsit feloldani az ellentmondást, amit a hit és a racionalitás közé állítottál. A hiba a gondolatmenetben ott van, hogy a valóságról való megfigyelést abszolútnak tekinted, pedig ez csak egy gondolati minta benned, egy hit a tudományos gondolkodás felsőbbrendűségében. De ha végignézed a filozófusok gondolatait, még Descartes-nak is szüksége volt egy kapaszkodóra, ha lebontotta az összes, látszólag csak hittételeken alapuló magyarázatot.

Azt is tudnod kell, hogy az őrültek világszemlélete is racionális a saját gondolati struktúráin és észlelésein belül - és mi több / más ennél egy másik emberben?

(#6) Lolka Bolka válasza Polllen (#3) üzenetére


Lolka Bolka
aktív tag

Én is inkább ebben hiszek:"Inkább abban hiszek, h a kritikus pillanatokban mindig lesz legalább egy ember, akinek helyén van a szive & megteszi azt, amit a többség nem. Az emberben hiszek, de az emberiségben nem."
jól mondtad. :R

(#7) HuMarc válasza vipnolf (#2) üzenetére


HuMarc
addikt

"a másik tudja és cselekszik"

Ilyen nem létezik. Mármint aki tudja. Gondolj csak bele: Akár Istenben (vagy akármilyen felsőbb akaratban), akár az evolúcióban hisz az ember, mindkettőben csak hihet, egyikről sem tudhatja, hogy igaz-e. Mert a legtöbb ember nem csillagász + fizikus. És ezért valaki legfeljebb tudni vél, és cselekszik.

"a világban minden folyamat racionális."

Ha ez így is van, én azt gondolom, hogy az Univerzumban lezajló folyamatok 99,999...%-a az emberi aggyal még csak nem is felfogható. Nemes egyszerűséggel azért, mert az Univerzum olyan nagy, hogy még a méreteit is csak fogalmilag tanulhatjuk meg, pl. amikor a Föld koráról van szó, (4,5 milliárd év) sem hiszem, hogy bárki belegondolna, hogy mennyi idő is az. De akár a méretekről is beszélhetünk: Hogy vannak olyan csillagok, amelyekhez képest a Nap is csak egy porszem.

Emellett egyetlen irracionális dolgot ismerek: Az emberek (érzelmi alapú) döntéseit. És mégis, sok esetben egyetlen (nem racionális) döntés nagyobb hatással lehet az emberiségre, mint egy szupernóva.

szvsz

(#8) UnA válasza vipnolf (#2) üzenetére


UnA
Korrektor

"...de annyi biztos hogy a világban minden folyamat racionális."

Ezt azért gondold át még egyszer. Maradjunk abban, hogy talán kauzális ... ;)

(#9) Cifu


Cifu
nagyúr

Ehhez még azt tenném hozzá, hogy átlagemberi szemléletnél nincs kihatással a mindennapokra az, hogy miben hiszel.

Teljesen mindegy, hogy melyik teremtés és/vagy fejlődés elméletben hiszel, az nem befolyásolja a mindennapjaidat. Az sem, hogy hiszel-e a túlvilágban vagy a reinkarnációban, avagy sem. Minden vallás lényege az, hogy egy elfogadható keretet adjon az alapvető kérdéseknek (honnan jövünk, hová lészünk), és támaszt adjon a lelki kihívások leküzdésére. A legtöbb vallás ezt megszórja még szociális kapcsolatokkal, így fonva össze az embereket, és épitve ki emberi kapcsolatokat.

Logikára, természettudományokra építkezve, tudatos életvitellel is el lehet ugyanezt érni, de sok esetben jóval egyszerűbb a vallási utat követni...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#10) Andris05


Andris05
tag

Én hiszek az emberiségben, és az emberekben is. A média nagyrészt lélek-, és szellemromboló tevékenysége ellenére is az a tapasztalatom, hogy folyamatos a szellemi fejlődés. Egy kritikus szint elérése után már nem képzelhető el háború, éhezés, nyomor, stb. Ez csak idő kérdése.

[ Szerkesztve ]

(#11) Polllen válasza Andris05 (#10) üzenetére


Polllen
nagyúr

Így. Ha pedig a mérleg a másik oldalra billen el...

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#12) Lolka Bolka válasza Andris05 (#10) üzenetére


Lolka Bolka
aktív tag

"Egy kritikus szint elérése után már nem képzelhető el háború, éhezés, nyomor, stb. Ez csak idő kérdése." Na ebben egyáltalán nem hiszek. Nem hiszem, hogy ilyen szintre el fog jutni vha is ez az állatfaj...előbb fogunk egymás torkának esni abban a versenyben, ahol egymás ellen dolgozunk és nem egymásért.

(#13) Geri Bátyó


Geri Bátyó
őstag

Én is azt a nézetet vallom, hogy az egyénben hiszek, de az emberiségben nem.
Kisebb csoportok még tudnak hatékonyan működni, de minél nagyobb tömeget szemlélünk, annál valószínűbb a széthúzás és az, hogy egy személy, vagy egy kisebb csoport a saját érdekei szerint manipulálja az egészet.

Az egyénnek sincs könnyű dolga, de képes rá, hogy jobbá tegye a saját életét és a közvetlen környezetét. Persze a lehetőségein belül. Nem lehetetlen kitörni a korlátok közül, de nagyon nehéz.
Nagyobb volumenben nézve azt látjuk, hogy üzletemberek, pénzemberek és politikusok kicsinyes és önös érdekei irányítják a világot és ez ellen semmit sem tudunk tenni.

Hogyha az átlagembereket nézzük, azt látjuk, hogy (szinte) mindenki elítéli a háborút, a környezetszennyezést, tenni akarna az éhinség és a munkanélküliség ellen, de mégsem oldódik meg semmi. Amíg a pénz és a hatalom irányítja a világot, addig az "emberiség" csak egy utópia, ami egyre nagyobb sebességgel robog a saját végzete felé.

(Hát ez elég lehangoló lett)

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#14) attak79 válasza Cifu (#9) üzenetére


attak79
tag

Nem értek veled egyet.
Azt írod : "Teljesen mindegy, hogy melyik teremtés és/vagy fejlődés elméletben hiszel, az nem befolyásolja a mindennapjaidat. Az sem, hogy hiszel-e a túlvilágban vagy a reinkarnációban, avagy sem."
Sajnos -vagy hál'istennek- nagyon is van hatása.Nem véletlenül tartunk ott,ahol tartunk.
Akkor ezek szerint,ha csak egyszer élsz,és aztán örökre vége, akkor teljesen lényegtelen,hogy mit-hogy csinálsz az életben,rabolhatsz,gyilkolhatsz,vagy lehetsz Ph!addikt, a kukacok a végén leszarják,milyen agyat esznek... :D vagy azt is mondhatnám,hogy az élettel egyetemben egy véletlenszerű robbanás következménye vagy...Én ekkora baromságot nem tudok se felfogni,se elfogadni... :W akkor inkább nem kérek ebből az egészből,mert hát minek? :(
De viszont,ha mégis mindennek van egy sokkal mélyebb értelme,amit esetleg a racionális elmével nem biztos,hogy fel tudunk fogni-hiszen vannak korlátai- akkor nagyon is érdemes elgondolkodni azon,hogy hogyan is élek.:K

[ Szerkesztve ]

(#15) attak79 válasza Andris05 (#10) üzenetére


attak79
tag

Mit nevezel kritikus szintnek?

(#16) DanielLong


DanielLong
senior tag

Írásodról az alábbi idézet jutott eszembe: "Minden szélhámos az emberiséget szereti. Aki önző, aki a testvérének se ad egy falat kenyeret, aki alattomos, annak az emberiség az ideálja. Bepiszkolják családi szentélyeiket, kirúgják feleségeiket, nem törődnek apjukkal, anyjukkal, gyermekeikkel, de szeretik az emberiséget. Nincs is ennél kényelmesebb valami. Végre semmire se kötelez. Soha senki se jön elém, aki úgy mutatkozik be, hogy én az emberiség vagyok. Az emberiség nem kér enni, ruhát se kér, hanem tisztes távolban marad, a háttérben, dicsfénnyel fennkölt homlokán. Csak Péter és Pál van. Emberek vannak. Nincs emberiség." Kosztolányi Dezső
Bár itt szeretetről van szó, de reflektál a kérdésed egy másik részére.

(#17) attak79 válasza Geri Bátyó (#13) üzenetére


attak79
tag

Szintúgy.
Ne a világot váltsd meg,mert azt nem tudod. Váltsd meg magad- és a világ változik. ( nem én találtam ki :) )

[ Szerkesztve ]

(#18) katona84


katona84
tag

Szerintem érdemes lenne elolvasnod egy Madách Imre könyvet, Az ember tragédiáját.
A tragédia a hitedben ott van, hogy észre sem vetted de te már a Falanszter-be születtél. A Falanszter ültette el benned a hitedet aláaknázó gondolataidat.

Hinni pedig az életben kell...mert ugyebár ha nem kaptál volna lehetőséget az életre, akkor hinni sem tudnál semmiben.

Ráadásul a te elméleted szerint egy Busman, vagy egy Zulu származású ember a sor végén kullog, mert nem tudja a Pi-t négyzetre emelni. Viszont 2 perc alatt keres neked a pusztaságban olyan gyógynövényeket, amitől a Falanszter szülöttei egyik ámulatból a másikba esnek.

Egyébként az írás jó! Gondolatébresztőnek.

[ Szerkesztve ]

(#19) Cifu válasza attak79 (#14) üzenetére


Cifu
nagyúr

Sajnos -vagy hál'istennek- nagyon is van hatása.Nem véletlenül tartunk ott,ahol tartunk.

Szerintem az értelmezéssel gondjaid vannak.
Nem az átlagemberek miatt tartunk ott, ahol tartunk, hanem a kivételes tehetségeknek köszönhetően.

Egy átlagember életének szempontjából teljesen mindegy, hogy abban hisz, hogy a Big Bang hozta létre a világot, vagy abban, hogy egy általa csak istennek nevezett hatalom teremtette hét nap alatt. Ugyanúgy él, ugyanúgy dolgozik, családot alapít, gyereket nevel, és így tovább...

Akkor ezek szerint,ha csak egyszer élsz,és aztán örökre vége, akkor teljesen lényegtelen,hogy mit-hogy csinálsz az életben,rabolhatsz,gyilkolhatsz,vagy lehetsz Ph!addikt, a kukacok a végén leszarják,milyen agyat esznek... :D vagy azt is mondhatnám,hogy az élettel egyetemben egy véletlenszerű robbanás következménye vagy...Én ekkora baromságot nem tudok se felfogni,se elfogadni..

Őszintén szólva akkora "baromságot", mint amitt itt leírtál, én sem tudok elfogadni, igaz azt sem tudom, hogy ezt hogy hoztad össze abból, amit én írtam (az ugyanis messze nem erre mutatot)...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#20) attak79 válasza Cifu (#19) üzenetére


attak79
tag

"Nem az átlagemberek miatt tartunk ott, ahol tartunk, hanem a kivételes tehetségeknek köszönhetően."
Egyrészt ez így ebben a formában nem igaz: ebben az életnek nevezett gépezetben mindenkinek megvan a szerepe,feladata,és nehogy azt hidd,hogy egy kivételes tehetségnek született ember az ezáltal több,mint egy másvalaki. Másrészt arra gondoltam,hiába a mi csodálatos csili-vili civilizációnk,ha ezerrel dübörög a szakadék felé.

"Egy átlagember életének szempontjából teljesen mindegy, hogy abban hisz, hogy a Big Bang hozta létre a világot, vagy abban, hogy egy általa csak istennek nevezett hatalom teremtette hét nap alatt. Ugyanúgy él, ugyanúgy dolgozik, családot alapít, gyereket nevel, és így tovább..."
Tudod, elég nagy baj az,hogy létezhet akár egy istennek nevezett hatalom is, manapság mi akkor is csak úgy élünk,mintha csak a Big Bang véletlenül berobbant volna...

A "baromságomat" erre reflektáltam: "Teljesen mindegy, hogy melyik teremtés és/vagy fejlődés elméletben hiszel, az nem befolyásolja a mindennapjaidat. Az sem, hogy hiszel-e a túlvilágban vagy a reinkarnációban, avagy sem." ( még mindig fenntartom,hogy inkább ez a bullshit,de lelked rajta. )

Aztán igyekszek korrigálni: "Minden vallás lényege az, hogy egy elfogadható keretet adjon az alapvető kérdéseknek (honnan jövünk, hová lészünk), és támaszt adjon a lelki kihívások leküzdésére. A legtöbb vallás ezt megszórja még szociális kapcsolatokkal, így fonva össze az embereket, és épitve ki emberi kapcsolatokat. "
Igen, papíron ennek így kéne kinéznie,de valamiért nekem nem úgy tűnik,mintha...a vallás olyan flottul megoldaná ezeket a dolgokat.

[ Szerkesztve ]

(#21) Cifu válasza attak79 (#20) üzenetére


Cifu
nagyúr

Egyrészt ez így ebben a formában nem igaz...

Miért is? A tudásanyagunkat a kivételes tehetségek bővítik. Amúgy pedig nagyon sok rendkívüli tudós istenhívő volt / az jelenleg is.

...hiába a mi csodálatos csili-vili civilizációnk,ha ezerrel dübörög a szakadék felé.

Ezt mennyiben befolyásolja az, hogy hívő vagy ateista? (Leegyszerűsítve a dolgot)

Tudod, elég nagy baj az,hogy létezhet akár egy istennek nevezett hatalom is, manapság mi akkor is csak úgy élünk,mintha csak a Big Bang véletlenül berobbant volna...

Mi köze ennek ahhoz, amit én leírtam? :F

Igen, papíron ennek így kéne kinéznie,de valamiért nekem nem úgy tűnik,mintha...a vallás olyan flottul megoldaná ezeket a dolgokat.

A világ lakosságának döntő többsége vallásos.

Első kézből való tapasztalatom van a hitközösségekről, attól függetlenül, hogy én magam ateistának vallom magam. Az, hogy a vallással vissza lehet élni, és rengeteg példa van erre, az egy dolog, de ettől még amit leírtam áll. A vallás alapvető feladata a kétségek elüldözése, alapvető morális szabályok felállítása és a szociális / lelki támogatása az egyénnek. Ennek pedig (egy jól működő) vallás meg tud felelni.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#22) attak79 válasza Cifu (#21) üzenetére


attak79
tag

Azért nem igaz,mert fentebb leírtam: lehetsz te egy k...a nagy tudós,ha nem értesz a szobafestéshez, márpedig a festő tudásanyaga az smafu? Meg nem értem,te miért csak a "kivételes tehetségektől" tudnál tanulni? :D

hiába a mi csodálatos csili-vili civilizációnk,ha ezerrel dübörög a szakadék felé.

Ezt mennyiben befolyásolja az, hogy hívő vagy ateista? (Leegyszerűsítve a dolgot)

Én azt gondolom,az az ember,akinek...mondjuk úgy,van némi köze az istenhez (nevezzük így), és valamilyen szinten ez tudatosul is benne...( Egy-ség látásmód), akkor az az ember nem fog olyat tenni másokkal,amit nem akar,hogy vele is megtegyenek. Már jobb lenne az a világ. Kevésbé egocentrikus...mert megjelenik a másik ember is,nemcsak én,én,én...De ez csak dolog,durván leegyszerűsítve.

Mi köze ennek ahhoz, amit én leírtam? :F

Olvass vissza. Ha nem érted,ne erőltesd.

"Első kézből való tapasztalatom van a hitközösségekről, attól függetlenül, hogy én magam ateistának vallom magam. Az, hogy a vallással vissza lehet élni, és rengeteg példa van erre, az egy dolog, de ettől még amit leírtam áll. A vallás alapvető feladata a kétségek elüldözése, alapvető morális szabályok felállítása és a szociális / lelki támogatása az egyénnek. Ennek pedig (egy jól működő) vallás meg tud felelni."

Igen,renben,én ezt elfogadom részben,de azért vannak kétségeim. De azt csak akkor írom le,ha érdekel. Nem rőltetem.

[ Szerkesztve ]

(#23) Lajkó válasza attak79 (#22) üzenetére


Lajkó
őstag

Jól működő vallás? :U

Egyébként az egyházat és vele együtt a vallást lehet, de nem célszerű a témaindító bejegyzéssel egy lapon említeni!
Szóval én nem erőltetném a helyedben. De ha Te mégis úgy gondolod, akkor neked nem jött át Chaplin eszményének nagysága! Emellett bármily hithű gyülekezet eltörpül hidd el! :R

(#24) attak79 válasza Lajkó (#23) üzenetére


attak79
tag

Én sehol nem említetten jól működő vallást,hogy kerül ez ide? Nekem vannak némi problémáim a vallással a szó hétköznapi értelmében ( gondolok itt a visszaélésekre), nem is szeretném ezt erőltetni.

Mi ez a Chaplin-eszmény-dolog?

(#25) attak79


attak79
tag

Ja...nézem már! :)

(#26) attak79


attak79
tag

Ez már igen! :C

(#27) attak79 válasza Lajkó (#23) üzenetére


attak79
tag

De akkor most megkérdezném: honnan van -akár-ez az eszmény?Vagy a gondolat? Hol a forrása?

[ Szerkesztve ]

(#28) Lolka Bolka


Lolka Bolka
aktív tag

Csak az ember "kicsi" egoja miatt gondolja ezt, hogy ő miatta van aztán itt minden...mert fáj belegondolni, hogy semmit nem számít a természet rendjében, hogy mi épp vagyunk-e vagy nem. Szeretnénk hinni, hogy fontosak vagyunk univerzum szinten, pedig nem...ha a Nap böffentene csak egy kicsit is nagyobbat az irányunkban, akkor itt minden megszűnne élni, létezni. Persze lehet hinni abban, hogy majd ha meghalunk lesz még életünk elfogadom, hogy vki ebben hisz...de attól még baromságnak gondolom. Ha viszont a mélyére megyek a dolognak, akkor én magam is mondjuk ~15 Mrd éves vagyok, hisz a protonok, elektronok, neutronok bennem annyi idősek....és ha meghalok, akkor is ha más nem hőhullám és egyéb formában még beépülhetek másokba. De a tudatunk, a lelkünk ami a szinapszisok kapocsólódása és az elektronok suhanása a fejünkben, örökre elveszik. Lehet hinni, hogy nem, mert úgy könnyebb elfogadni...de nagyon messze vagyunk attól, hogy ez az egész miattunk legyen. :)
Vallások....cööö, a legtöbb embert különböző vallási ideológiák miatt ölték meg....innentől nekem, no komment és kössz de nem. Pláne, hogy hiába imádkoztam nem én nyertem a 3Mrd-ot a lottón! ;]

(#29) attak79 válasza Lolka Bolka (#28) üzenetére


attak79
tag

Isten nem kockázik.

(A.Einstein)

(#30) adamssss


adamssss
veterán

Aki erős, annak nem kell, nincs szüksége hinnie valamiben. Meg sem fordul a fejében, hisz számára a hit tökéletesen haszontalan butaság.

Ő abban hisz, hogy a hit haszontalan, butaság, ergo mivel ő hisz ezért gyenge és butaságot csinál, magyarul nem erős. :)

Addig gyorsítottuk a világot míg mi magunk maradtunk le...

(#31) ddekany válasza attak79 (#14) üzenetére


ddekany
veterán

"Akkor ezek szerint,ha csak egyszer élsz,és aztán örökre vége, akkor teljesen lényegtelen,hogy mit-hogy csinálsz az életben,rabolhatsz,gyilkolhatsz"

Szerintem leginkább erre is találtuk fel a vallást eredetileg... mert ált. nem simán az van egyikben sem, hogy nem semmisülsz meg amikor meghaltál, hanem utána valami elbírálás van, akár a pokol/menny, akár hogy valami rossz sorsú egyénként reinkarnálódsz. Tehát az lesz az egyszerű emberben, hogy hiába nem bukik le valami disznósággal a többi ember előtt, akkor is megszívja majd, tehát akkor ennyivel szociálisabban viselkedik. Hasznos dolog. Csak ezeket a meséket egyre kevesebben hiszik el. Viszont odáig is el lehet jutni agyilag, hogy igen, egy kupac fehérje vagyok csak és jól meg fogok halni és megszűnök, de akkor is egy nagyobb egység része vagyok (emberi civilizáció), és mint fogaskeréknek ez a célom, hogy azt segítsem. Csak persze a vallásos mesék és e között van egy rohadt nagy távolság szellemi szintben, a kettő közt meg van az elmebetegség. Azt hiszem ezen a szakadékon elég nehéz lesz átmászni az emberiségnek...

(#32) Gézengúz


Gézengúz
addikt

A vanmagyarazat.blogspot-on annak idején ez a verzió volt fent...

[link]

Ugyanott szerepelt ez is...

[link]

(#33) Bada Bing


Bada Bing
tag

Nagyon tetszett az írás. A gondolatmenetével nem tudok vitatkozni, és az alapvetés is jó, csak a konklúzió hangnemével nem tudok azonosulni. A hit adott emberi tulajdonság, ez is hozzájárult ahhoz, hogy olyan a történelmünk, az életünk, amilyen. Mondhatnánk egyszerűen annyit is, hogy optimista vagy, ebben máris nehezebb kivetnivalót találni. Az optimizmus szerintem általában véve szükséges, mert könnyebbé teszi az életet és segít továbbhaladni.

Csak előre, várom a további írásaidat.

[ Szerkesztve ]

(#34) szakatsa


szakatsa
csendes tag

Érdekes gondolatok, és a fentebb hozzászólókkal ellentétben én szeretném kicsit eljátszani az ördög ügyvédjét:

A racionális gondolkodás, a fizika, és úgy egyáltalán, minden, amit nem ember teremtett (mint pl. matek) hit kérdése. Ugyanis csak és kizárólag megfigyeléseken, tapasztalatokon alapszik. Eddigi életed során, ha egy falnak mentél, mindig megtapasztaltad a rugalmatlan ütközés fájdalmait. De mi van, ha legközelebb nem így lesz? Mi van, ha minden, amit tudni vélsz, csak egy része az igazságnak, vagy csak egy ügyes illúzió?
Ha egy egeret bezársz egy dobozba, ahonnan nincs kiút, számára az jelenti majd a világot. Sosem fog tudni másról, ha csak meg nem mutatod neki. Honnan tudod, hogy a 3 dimenzió, amit ismersz, vagy a fizika törvényei, vagy úgy egyáltalán bármi, igaz? (Kivéve persze az emberek által teremtett dolgokat)

(Egy kommentre is válaszolva) a racionális ember is hívő, és az Isten hit nem gyengeség. Az ember képes mintákat felismerni, akár ott is, ahol nincs. Isten (mint a téridőn kívül álló lény) egy rendszer irányítója, amit a racionális ember "véletlen"-nek nevez, ez az, amit nem képes megjósolni.
[Egy newtoni univerzumban képesek lennénk mindent megjósolni, ha valaki minden atom állapotát ismerné egyszerre, pontosan tudná a jövőt, és a véletlen szerepe nem létezne, ám a quantuumfizika betesz az egésznek...]
Tehát Isten léte vagy nem léte nem pszichológiai kérdés, a gyengeséghez semmi köze. Egy racionális ember is hihet Istenben, és ez nem gyengévé teszi, pusztán ráeszmél, hogy a tudása annyira részleges, hogy azt sem tudja, hogy mit nem ismer. (Más kérdés, hogy az átlag Istenhívő ember milyen, mire használja ezt)

Szerintem az emberiségbe (vagy bármi másba) vetett hited teljesen racionális: Pontosan tudod, hogy túl kevés változót ismersz ahhoz, hogy megjósold a végkifejletet, akkor is, ha átlag emberekhez viszonyított tudásod nagy, és a jelenlegi tudásod alapján nem jó véget jósolsz.

Köszönöm, ha elolvastad, és bocs, hogy ilyen hosszú lett...

(#35) lapa


lapa
veterán

szerintem az a legegyszerűbb, ha az ember nem tagadja meg a gyökereit, és tiszteli az életet, amire a sajátja is épül. és ha eddig eljutott, saját magát is tisztelni fogja, mert ő is része a nyilvánvaló csodának. ez a tisztelet alapozza meg a felelősséget és a magunkban való hitet a továbblépésre, és az élet további megbecsülésére.

természetesen nehéz meglátni a csodát, ha az embert "szemétdombra szülték" (betegség, nélkülözés plusz saját démonok...).

az elvárás talán a jónak levés. mindig döntési helyzet van, és mindig lehet jobban (értsd jobbat eredményezően) és rosszabbul dönteni.

(#36) Jeanne d'Arc

Érdekes ami írtál. Főleg az, hogy összességében nem vesztett el az emberekbe vetett hitedet. Ez nagyon ritka. Én meg 20 se vagyok, de pont az ellenkezőjét vallom pedig szerető családban nőttem fel, vannak haverjaim és ismerek olyan embereket akik számomra normális életet élnek, megis...

iPhone felvásárlás előfizetéses is!

(#37) ClayMore


ClayMore
aktív tag

Köszönöm a hsz-eket!

Liverpool, Chelsea, Arsenal MEZEK ELADÓAK!!!...................http://hardverapro.hu/apro/angol_behozatalbol_mezek_eladoak_liverpool-chelsea/friss.html#msg5

(#38) Noddy válasza Cifu (#9) üzenetére


Noddy
senior tag

Ezt úgy hívják, hogy képmutatás. Igenis a hitnek van hatása a mindennapokra, ha nincs akkor mást hiszel mint amit a száddal mondasz. De már a 1000 éve élt emberek is meglátták ezt, hogy bort iszik és vizet prédikál összefüggés kapcsán. Ha hiszel a mennyei igazságszolgáltatásban, nem fogsz belekeseredni az életben tapasztalt igazságtalanságokba. Ha csak ebben az életben hiszel akkor a körmöd szakadtáig védeni fogod a z igazadat akár más embereken átgázolva is, hiszen neked van igazad és nem a másiknak. Mondhatod, hogy a pénz nem boldogít, ha közben annyit túlórázol, hogy meglegyen az új kocsi, ház, stb., hogy közben az emberi kapcsolatokra, családra nem jut időd, és csak a pénz meglététől reméled a boldogságot.
Az hogy "mindegy mit hiszel" csak elmaszatolása annak, hogy valóban végig gondold, hogy mit hiszel, mert lehet hogy megbotránkoznál saját magadon, mert teljesen mást csinálsz mint amiről gondolod, hogy az életed alapja.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#39) Andris05 válasza Polllen (#11) üzenetére


Andris05
tag

Nem fog a másik oldalra elbillenni. Ellenben, ha mégis úgy lenne, az emberi faj kihal, mert nem érdemes a túlélésre.

(#40) Andris05 válasza attak79 (#15) üzenetére


Andris05
tag

Ezt nem lehet százalékban megadni. Amikor eljő az az idő, pontosan tudni, és érezni fogod, ahogy mindenki más is.

(#41) ClayMore válasza Noddy (#38) üzenetére


ClayMore
aktív tag

úgy érzem erősen elkanyarodtatok a téma indító gondolatoktól. ;)

Liverpool, Chelsea, Arsenal MEZEK ELADÓAK!!!...................http://hardverapro.hu/apro/angol_behozatalbol_mezek_eladoak_liverpool-chelsea/friss.html#msg5

(#42) kolja58


kolja58
aktív tag

Sziasztok.

Hit és racionális (valóság) egyben.

Ha mélyen akarod "szemlélni", szemléd JÉZUS-Krisztus lényét.

Ha "felszínesen", szemléld Ghoethe műveit. Ajánlom a színek világának jelenségei részt elsőre.
( a látásod a világnézeted ha akarod ha nem )

Ha tudományosan akarsz szemlélni, szemléld Rudolf Steiner munkásságát.

És megtalálhatod a hit és racionalitás egységét, harmóniáját.

Persze ha valamit elfogultságból kizársz az nem is mutatkozik meg neked.
Na de arról meg azt állítani, hogy nem létezik, enyhén szólva dőreség.

Csodálatos színek bontakoztak ki ebből az írásból amit egyébként hitem-tudásom alapján "semmire sem tartok".

:R

Normális hangnemet, higgadtságot, ... még azok iránt is.

(#43) Noddy válasza ClayMore (#41) üzenetére


Noddy
senior tag

A hit volt a bejegyzésed főtémája, amin belül az emberiségbe vetett hitedet fejtetted ki. És a te életedet is meghatározza az hogy miben hiszel és ez maga után vonja, hogy hogyan élsz, mit teszel. Szerintem így kapcsolódik ide, de ha nem látod megfelelőnek nyugodtan töröltesd a hozzászólásainkat.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#44) lapa válasza Noddy (#43) üzenetére


lapa
veterán

nem kell töröltetni, de elég egyszerűcske csúsztatások vannak abban, amit írtál. most nincs kedvem szétszedni, de olyan nem létező ok-okozati következtetéseket vonsz le, hogy hű. mondom ezt hitet, vallást és némiképp életet is látott emberként.

(#45) Noddy válasza lapa (#44) üzenetére


Noddy
senior tag

Privátban nyugodtan megírhatod.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#46) ClayMore válasza lapa (#44) üzenetére


ClayMore
aktív tag

egyet értek.

Liverpool, Chelsea, Arsenal MEZEK ELADÓAK!!!...................http://hardverapro.hu/apro/angol_behozatalbol_mezek_eladoak_liverpool-chelsea/friss.html#msg5

(#47) Buci21 válasza szakatsa (#34) üzenetére


Buci21
addikt

Descartes, Démon argumentum :D Talált, süllyedt :P

Amúgy végigfutva ezt az egészet, elég meddőnek látom a vitát, szerintem egyszerűen a determinált a világ, nincs sem szabad akarat, sem etika, sem erkölcs, egy bonyolult gépezet vagyunk. :R

[ Szerkesztve ]

(#48) kolja58 válasza Buci21 (#47) üzenetére


kolja58
aktív tag

Elég leegyszerűsítetted a világot és benne Önmagad.

Az EMBER szabad légy (mert ISTEN is az) ezért NEKED csak azt tudom mondani, legyen NEKED a TE hited szerint.

:R

Normális hangnemet, higgadtságot, ... még azok iránt is.

(#49) Buci21 válasza kolja58 (#48) üzenetére


Buci21
addikt

istenerved van? marmint kivancsi lennek hogyan tamasztod ala az allaspontod :R

(#50) UnA válasza Buci21 (#49) üzenetére


UnA
Korrektor

Nagy Bumm érved van? mármint tapasztalati ... :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.