Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) nyunyu


nyunyu
félisten

WinTach nem fut újabb Windowsokon?

Nekem úgy rémlik, hogy a Matrox Mystiquet vagy a Millennium G200-at megkergettem vele Win95 alatt anno.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#2) Rive


Rive
veterán

Nomost, ha nem csal az emlékezetem a VLB dícsérete az azon alapult, hogy volt olyan (szerencsés) készlet, amelyik 40MHz FSB-vel ment. Illetve néhány fehér holló talán 50MHz-en, de ilyet csak emlegetve 'láttam'. Ilyenkor persze a cache és a VLB is ezen a tempón pödört - efféle trükkre a fix 33MHz PCI képtelen volt.
Egy AMD 5X86 ilyen lapban ugye tudott 160MHz-et kis szerencsével. A magas FSB-vel együtt tényleg egy olyan cucc volt, amivel lehetett dicsekedni.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#3) DarthSun válasza nyunyu (#1) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Fut, úgy emlékszem még XP alatt is. Erre a gépre azonban csak Win3.11- et tettem direkt. Így is meglett a 4-4 ellen felállás, annak ellenére hogy a Rage kimaradt a számolásból.

(#2) Rive : igen, részben igaz és jogos, emiatt 2.5x40- re állítottam mindkét lapban a procit, vagyis 40 MHz órát, a szorzót a proci intézte, belső szorzója 2.5x- es. VLB- ben az ISA fixálható, LocalBus a lapon, kártyákon, BIOS- ban szinkronizálható - sync vagy transparent mód, sync módban ment - 40MHz. A PCI lapban PCI-ISA emelkedik az FSB- vel (tuning esetén nem fix 33MHz a PCI sem), de 40/10- et bír minden. Később, némelyik SS7 lapban már lehetett aszinkront belőni, tehát tuning esetén fixálni az AGP-PCI órajelet, pld a PCChips M577- ben, Epox és Asus viszont nem tudja, tuning esetén emelkedik szintén, a manualokban táblázat is van hogy bizonyos órajelek esetén hogy alakulnak a buszsebességek.

Lényeg hogy esélyegyenlőség van a tesztben, mindegyik lapon az FSB 40- en ment.

AMD 5x86 mindegyik lapban megfutná a 160- at sztem, SIS- es lapban próbáltam, ott simán, de végül 3x50- re állítottam, úgy gyorsabb összességében.

(#4) Hosssszu


Hosssszu
őstag

Gratula, jó írás lett! :R

(#5) plömplöm válasza DarthSun (#3) üzenetére


plömplöm
őstag

"Lényeg hogy esélyegyenlőség van a tesztben, mindegyik lapon az FSB 40- en ment."

ez oké is, csak a vlb előnye tényleg az lehet(ett volna), hogy 50MHz-en menjen, én is így használtam annó, persze bonyolítja, ha a multi-io is vlb, mert akkor sokkal nyűgösebb az 50MHz, legalábbis nekem sokat kellett állítgatnom az időzítéseket.

All systems gone! Prepare for downcount! 5....4....3....1! Off blast!

(#6) #90088192


#90088192
törölt tag

Emlékszem, amikor 486-osom volt, akkor tudtuk, hogy VESA a neve, de egyikünk sem látott meg kártyát ami bele való :K

Számomra már ezert is nagyon érdekes volt a teszt, koszi szépen :R

(#7) bacsis válasza Rive (#2) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Megy az 50MHz :)
Szééép teszt DarthSun!
Köszönjük :R

[ Szerkesztve ]

(#8) DarthSun válasza Hosssszu (#4) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Kössz :R

(#5) plömplöm : hát igen az 50MHz, van lap melyben úgy használom (Lucky Star TN1 94V-0), ez az egy ami bírja is szoros időzítés mellett. Ebben a tesztben a VLB lapnál 40- en is Fastest helyett Faster- re kellett engednem a BIOS- t, valszeg a tuningolt PODP nagyon gyors L1 kesse miatt. PCI- ben maradt a Fastest, de így is kb egyenlő a szumma átvitel, mem kisebb, L1-L2 gyorsabb. AMD 5x86 50 FSB sztem Fastest lenne mindegyikben. A 40 az olyan átlag, általában nem expert felhasználók esetén is megy probléma nélkül. 50- en nem is tudom hogy belőhető-e a PODP, fix 2.5 a belső szorzó, ha a lapon 2x- es, fütyül rá, 2.5x- essel indul akkor is, a 125 meg már sok lenne a 83- as procinak, esetleg bacsis mester fagyállós módszerével menne....ja nem :U ...mivel a PODP tetejére van építve az 5V --> 3.5V fesszabályzó, emiatt a vizesblokk hűtőfej nem rögzíthető rajta :U .

(#6) Agyturbina : örülök hogy tetszett, a retro hangulat átadása is cél, hátha kedvet kap hozzá több ember. Szerencsés voltam anno, 486DX40- ben VLB kártyákkal kezdtem.

(#7) bacsis : kössz, Neked főleg, a transzporteri segítséged nélkül nehezebben jött volna létre a projekt. A tesztedet már visszanéztem a sajátom készülése közben, ütős eredmények vannak ott, de hát fagyálló+200MHz...amúgy néhány tesztben egész közel kerültem, 1-2- ben pedig kicsit magasabb eredmény, gondolom a tuningolt PODP nagy FPU teljesítményének köszönhetően. Pár %- ot visszavesz az is hogy én teljes kiépítéssel mértem, végülis a Tiéd az elérhető legnagyobb tuning, az enyém meg 24/7- ben is használható verzió, egy átlagos felhasználás mellett mutatja a VLB-PCI viszonyszámot. Mondjuk a PODP proci ma már ritka, de egy DX4/100 probléma nélkül beszerezhető, avval reprodukálható a kiépítés, persze kisebb teljesítménnyel, de DOS- hoz több mint elegendő.

(#9) Hieronymus válasza DarthSun (#8) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

A VLB nagy dobása volt, hogy megcsinálták a kor "SSD" sebességét.
BusLogic BT-410A Floppy & IDE Hard Drive Caching Controller

Ha jól emlékszem max 4MB memóriával lehetett gyorsítani a merevlemez I/O műveleteit.
Hatalmasat gyorsított a rendszeren. De ez a teljesítmény nem volt elegendő VLB túléléséhez. Képtelenség volt lépéstatania a PCI fejlődésével.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#10) tserrof77


tserrof77
senior tag

Gratulálok, szuper cikk! :R

Amikor ilyen cikkre bukkanok, mindig könnyezve gondolok a következő szettemre:

Acorp alaplap, benne Ciryx 5x86-100 (máig nem értem, hogy tudtam kb 3 évig 150MHz-en futtani, úgy, hogy a gyári zöld hullámbordára raktam egy 5cm-es Acorp golyóscsapágyas ventit).

Imádtam, de lassan eljárt az idő felette, és jött a K6-266 (persze, válogatott darab, 456MHz-re húzna... Többet nem bírt az alaplap :C

Két informatikus beszélget: Neked milyen hosszú volt az eddigi legjobb kapcsolatod? Válasz: 8Mbites DSL 2 év hűségnyilatkozattal :)) Laptopszerviz (is)

(#11) DarthSun válasza Hieronymus (#9) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Szép darab, hasonlót csak fotón láttam, gyakorlatban soha nem találkoztam vele. EBay- es ár, viszont sztem itthon is drága lenne, valamint ha felbukkanna, kicsi az esély megkaparintani, pillanatok alatt jegelnék. 486- ban azonban nem túl fontos a HDD sebessége, inkább a video és CPU dönt. A tesztemben szereplő Maxtor pedig overkill ilyen szempontból, lehet eléri a linkelt kesses kártya+régebbi HDD sebességét, ugyanis a fedélzeti kess ellenére is véges a VLB buszon átpumpálható adatmennyiség (3-4MB/s max a gyakorlatban), az a cache inkább az elérési időt javíthatja sok kis file esetén, no ebben a 40GB- os, 7200rpm- es laposMaxtor is 1.44 ms- os track to track sebességgel hasít (a SpeedSys tesztet ha megnézed), ami 486- ban több mint elegendő. A PCI- s lapban az integrált HDD vezérlővel is ugyanannyit megy ez a Maxtor. Ok, akkoriban még nem létezett ilyen gyors HDD, a régebbieknek pedig biztosan használt az a kártya.

A retrozásban ez is egy izgalmas momentum, hogy ilyen overkillezést is lehetővé tesz a PC kompatibilitása.

(#12) Rive válasza Hieronymus (#9) üzenetére


Rive
veterán

Ilyen volt ISA is :))

100+ dollár :F :F

Wazze, jobban kell vigyáznom a kamrában a roncsokra :Y

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#13) DarthSun válasza tserrof77 (#10) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Köszi :R , örülök hogy ismét +1 ember akinek tetszik :) . Hű, a 266- ost 456- ra, az nem semmi tuning, még relatíve nagyobb csíkszélességű az a proci, kivételes darab lehetett, ha bírta stabilan.

(#14) DarthSun válasza Rive (#12) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Lehet már nem is emlékszel milyen kincsek lapulhatnak ott :D .

(#15) Rive válasza DarthSun (#14) üzenetére


Rive
veterán

Emlékszem én, csak nagyon elszálltak az áraik :))

Dual p1 EISA mobo 800+ dollár... Megyek, rendberakom: Ennyiért :Y
Valami roncs-biznicben nem tudott fizetni a vevő és elkunyeráltam egy ilyet extrába... Huh :B

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#16) kenwood


kenwood
veterán

Crysis fut rajta?

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#17) DarthSun válasza Rive (#15) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Hát... ha el is tudod adni. Legyen sikeres a felélesztés, dual P1 az eléggé ritkaság, főleg EISA csatolóval.

(#18) DarthSun válasza kenwood (#16) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

:DDD

(#19) alvaro


alvaro
senior tag

Jó kis cikk, és használhatónak tűnik a VIA PCI lap - ami alatt azt értem, hogy VLB-nél gyorsabb VGA sebességeket dob. Nekem VIA csak oldschool 5V-os VLB-ből van, de azt szeretem, mert van rajta integrált vinyóvezérlő LBA-val, ráadásul mindenféle idióta frekvenciát be lehet lőni rajta, még 8MHz-et is :D

POD-dal még nem tesztelgettem sokat, most akadt egy új darab, szeretném, ha megtörne az átok, és végre nekem is lenne egy stabilan 100MHz-es példányom... Amúgy én mindig a fentebb is emlegetett 5x86@160 opciót használtam, sőt egy permanens konfigot is építettem belőle, Abit PB4 alapon. Errefele ilyen elfajzott nosztalgia dúl, hasonló low cost késő 486-om volt 5x86-PCI alapon. Quake-re tényleg elég gyík, ennek ellenére ne gondolja senki, hogy nem nyomtam végig rajta. Még mindig jobb volt, mint előtte a Doom 386SX-en tetűlassú Tseng ET3000 VGA-val :DDD

(#20) DarthSun válasza alvaro (#19) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Kössz Neked is !

Gyanús nekem hogy a Via lap miatt vesztett DOS alatt a SIS 471 VLB. Előtte úgy emlékszem hogy PCI SIS lapban a hasonló VGA- k rendre még a 10K- t sem érték el Landmark video sebességben, vagy csak kicsit mentek fölé, de ezt majd visszaellenőrzöm. A Via- ban pedig most meg végig bőségesen 20K fölé ment mindegyik, ez régebben mintha csak a VLB- re lett volna jellemző, valamint az is rémlik hogy alacsonyabb busz/proci sebességen is ez volt.

Az a 8MHz set amúgy hasznos tud lenni, ha 486- on régi DOS játékot kell futtatni :) .

[ Szerkesztve ]

(#21) alvaro válasza DarthSun (#20) üzenetére


alvaro
senior tag

Azért nem olyan különleges, hogy normálisan megy a PCI 486-ban. ALI és UMC chipsetek is képesek erre. Csak valamiért a lapok többsége kici occó SiS496. Nem mintha a nagyobb, drágább SiS496 lapokon sokkal jobb lenne. Van/volt MSI és Asus is, de ez sem segített.

(#22) DarthSun válasza alvaro (#21) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Akkor vissza sem kell ellenőriznem, úgy néz ki jól emlékeztem, ha Nálad is ez a tapasztalat a SIS496- ról.

[ Szerkesztve ]

(#23) tserrof77 válasza DarthSun (#13) üzenetére


tserrof77
senior tag

Számtekboltban dolgoztam akkor is, könnyű dolgom volt ;) Hetekig tartott, mire megtaláltam a megfelelő darabot. És csak azért ment 456-on, mert az Amptron TX3 Pro-m ennyit bírt (5,5*83MHz) Sokan fikázták azt a márkát, de az a lap kivételesen kiválóan működött :))

Két informatikus beszélget: Neked milyen hosszú volt az eddigi legjobb kapcsolatod? Válasz: 8Mbites DSL 2 év hűségnyilatkozattal :)) Laptopszerviz (is)

(#24) DarthSun válasza tserrof77 (#23) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Jók voltak az Amptron lapok szerintem is, ismerősöm vett akkoriban egyet, szépen ment.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.