Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Államcsőd esetén el fog szabadulni a pokol. Nagyon nem szeretnék itt lenni, amikor megtörténik. Bár egy nyugis kisvárosban élek, de itt is vannak olyanok, akik kapva kapnának a törvényes rend felbomlásán. :(

Elvont hasonlat: a tigris is csak addig békés, amíg tele van a pocakja és képes fegyelmezni az idomár... üres has és idomári hiba esetén a tigris odacsap és az embernek annyi...

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#52) Dluinet válasza Algieba (#51) üzenetére


Dluinet
nagyúr

Pont arra fognak támadni aki tartalékolt. Akinek nincs semmije azt békén hagyják.

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#53) Dany007 válasza Dluinet (#52) üzenetére


Dany007
veterán

Oké, de egy közepes méretű városban van mondjuk 1000-2000 lakás és ház. Honnan tudja a kedves fosztogató, hogy épp melyik tartalékolt és melyik nem? :)

(#54) Dluinet válasza Dany007 (#53) üzenetére


Dluinet
nagyúr

A fosztogató a legjobb/kedves ismerőse/rokona lesz, aki már éhezik.
Az emberből hamar előjön az állat.

Nagyon régen ha éheztek az emberek, akkor legelőszőr az őregeket, sérülteket majd a legfiatalabbat (0-7éves gyerek) ették meg, mert nem adtak a családba semmit, csak az étel fogyott.

[ Szerkesztve ]

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#55) vivike77


vivike77
tag

A legkézenfekvőbb ha veszel egy pékséget más nem kenyeret mindig vesznek az emberek. Ezt tudom mert pék vagyok. Nap mint nap látom mikor hogy alakulnak a dolgok 20-ától már alig megy más mint a kenyér zsemle és a kifli. Ha államcsőd lesz tekinthetünk minden napra úgy, hogy mindenki csak kenyeret vesz....

(#56) Dany007 válasza Dluinet (#54) üzenetére


Dany007
veterán

Elképzelhető, de ilyen esetben hatásosabb az összefogás.
Másrészt azért ez nem jelenti azt, hogy mindenki fosztogatni kezdene. Lennének csoportok, kisebbek nagyobbak, akik járnák a várost, de hogy mindenki az kicsit túlzás. Az már tényleg a Madmaxes világkép :)

@macimeister:

Az arany befektetésnek biztosan jó. De én inkább gyakorlati szempontok alapján keresgélek.
Most direkt megnéztem, 1g színarany ára 13 ezer forint. Namármost kíváncsi lennék, hogy a válság idején, beállítok a hipermarket eladójához teli bevásárlókosárral, majd amikor mondja az összeget átnyújtanék neki mondjuk 2-3g aranyat... :U Lehet nagyot nézne, de persze az is, hogy nem.

Más.

Azt nem értem mért van az, hogy több európai államnak pl Görög o, Olasz o, Spanyol o, Ír o,- nak a GPD-jéhez viszonyított adósság aránya több, mint 100%. Közben a miénk "csak" 80% körül mozog, mégis nálunk vizionálják az államcsődöt.
Most rákerestem, Olaszországnál például 120%. Görögországnak jövőre 172%-ot jósolnak.
Szóval nemértem. Hozzájuk képest a mi 80%-unk egyáltalán nem kiemelkedő.

@vivike77:

Uh, tényleg, várjál, rohanok veszek mindjárt kettőt is :D
Komolyabbra fordítva, közelében sem vagyok olyan megtakarításnak, hogy akár csak egy negyed pékséget is tudjak venni :D
Amúgy ha tényleg káosz lesz és fosztogatások, biztos, hogy a pékség lesz az egyik, amit tutira kirabolnak...

[ Szerkesztve ]

(#57) vivike77 válasza Dany007 (#56) üzenetére


vivike77
tag

Riadalomkeltés az egész páran fentebb befektettek valamibe ami akkor a legkedvezőbb nekik ha a forint gyengül. Ilyen hírekre mit tesz a magyar pénz gyengülni is kezd.... Az egész mögött pár ember sz*r kijelentése áll és csak bábjáték az egész. Legalábbis szerintem!

(#58) vivike77 válasza Dany007 (#56) üzenetére


vivike77
tag

Nevetni fogsz de már kirabolták nem egyszer! Ez egy jó sztori kis 13 éves gyerek! Bejön kér egy csomó mindent megkérdi mennyinél tart majd kér valami olyat ami bentebb van és elszalad a cuccal! 3. alkalommal elkapva a kissrác....

Amúgy nem olyan drága egy kis pékség mint gondolnád ;)

[ Szerkesztve ]

(#59) tildy válasza Dany007 (#56) üzenetére


tildy
nagyúr

Egy dolog a gdp , egy masik meg a gazdasag novekedes. UK hianyt inkabb meg se nezd. (1 trilliard rueo)

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#60) Dluinet válasza Dany007 (#56) üzenetére


Dluinet
nagyúr

Csak más államok 2-3% kamatr kapják a hitelt, addig mi 6-7%-ra
170GDPhiány×0,03=5,1GDPkamat
80GDPhiány×0,065=5,2GDPkamat

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#61) dabadab válasza Vladi (#43) üzenetére


dabadab
titán

"Például kérne végre az ország adóssághaléasztás, elengedést."

Tulajdonképpen ezt hívják csődnek.

Meg persze egy ilyen húzás után senki sem adna többet kölcsön, ami baromi nagy gáz lenne.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#62) dabadab válasza Dany007 (#56) üzenetére


dabadab
titán

"Namármost kíváncsi lennék, hogy a válság idején, beállítok a hipermarket eladójához teli bevásárlókosárral, majd amikor mondja az összeget átnyújtanék neki mondjuk 2-3g aranyat..."

Egyrészt nem feltélenül lesz hipermarket, másrészt meg a II. vh idején meg utána az arany népszerű cserealap volt Mo-n is.

DRM is theft

(#63) fordfairlane


fordfairlane
veterán

Az államcsőd az maga a pokol, úgyhogy szentelt vizet kell venni.

x gon' give it to ya

(#64) Dany007


Dany007
veterán

Mondjuk azon is gondolkodtam, hogy lehet túlreagálom az esetet.
Hiszen az oroszok is túlélték, az izlandiak is. Nem feltétlenül kell az Argentin példára hagyatkozni.
Meg mondjuk az is lehet, hogy az utolsó pillanatban szépen felvesszük majd az IMF hitelt és megy minden tovább, ahogy eddig. Max lesz még 1-2 megszorítás pluszban, de azt meg már ki veszi észre? ;]

(#65) Dany007 válasza adalbert1 (#50) üzenetére


Dany007
veterán

Most végre sikerült elolvasni az írást.
Hát... döbbenet. Nagyon durva. Remélem nem ez vár ránk.
Mert akkor biztos, hogy az első jelre megkapom a kis családomat, beülünk az autóba és húzunk el innen a pi***ba...

[ Szerkesztve ]

(#66) hocico válasza adalbert1 (#50) üzenetére


hocico
tag

végre egy jó cikk

47 db DVD-nyi xxx képgyűjtemény eladó **** keresek: Dishonored tarot kártya, Quake 3 a Steamen **** virtual-analog szintetizátorok, lego készletek

(#67) lapa


lapa
veterán

nem értem mire ez a nagy dollárimádat, szerintem az euroval együtt borul, ha az euro borul. chf, svéd korona miért nem jó?

pálesz drága, bor sok helyet foglal meg nem tartós. teszkós vodka.

cigi jogos, legolcsóbb tekerős is jó.

sóból sok kell a tartósításhoz, mondjuk hordó körüli jóárasított mennyiség.

régebben néztem, önvédelemre esetleg moddolt (nagyobb golyós, vagy mi volt) gumilövedékes. az igazi fegyverrel a tulajt szokták a legelőször eltenni.

persze nyilván lehet taktika a birtokra betérők levadászása, akkor nem kell megenni a kutyát meg az öregeket.

ehhez kapcsolódóan esetleg selejtezett golyó / szúrásálló mellény, bár azok még úgy is drágák.

üzemanyag egy-két éven belül bepimpósodik, kell hozzá algaölő cucc.

petróleum meg gyertyák kapcsán komolyabb számú nagy tűzoltókészülék, esetleg valami generátor meg szivattyú.

liszt tönkremegy, esetleg durumtészta.

(#68) lapa válasza lapa (#67) üzenetére


lapa
veterán

fát eleve úgy érdemes venni ha van rá hely, hogy a harmadik évben tüzeli el az ember. valami 40%-kal nő a fűtőértéke. azaz a két évi tartalékot a 3 évin felül célszerű tartani.

menekülni csak földúton, kertek alatt, offline turistatérképpel. akkor nyilván menekülőre fogja még pártízezer család, az első koccanásnál napokra bedugul minden út.

ehhez kapcsolódva autós töltő / autós verzió minden lényeges dologra. de amit írtak kipróbált kemping egységcsomag jó kezdet.

failsafe ruházat. ha valahova menni kell, akkor -20-tól +40 fokig alkalmas vízálló öltözet, lehetőleg nem rikító sárga. bakancs, meleg zokni, vékony kesztyű, nagy és erős hátizsák. kipróbált több napos túrázós egységcsomag jó kezdet.

(#69) DeFranco válasza vivike77 (#57) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Igazad van. Eddig csak telefonon olvastam a topicot, ezért jó előre felhúzott, mert nem tudtam reagálni érdemben.

Először is: nem akkora a baj, mint mondják, közel nincs államcsőd közeli helyzet sem itthon, sem európában (mármint eurócsőd~). Vagyis van, de nem úgy ahogy gondolják.

Amíg Franciaország és főleg Németország az Unió és a közös pénz mellett áll, addig lesz Unió és lesz közös pénz, ha amerika és anglia összesz*rja magát, akkor is.
Németországban ilyen szempontból jobban meg lehet bízni, mert neki elemi érdeke, hogy közös piac és közös pénz legyen, nagyon-nagyon jó hatással van ez a saját gazdaságára (tulajdonképpen ez az unió lényege ;) ). Mellesleg nagyon jól tudnak számolni következetesen és racionálisan döntenek, Merkel jó vezető.
Másodsorban a magyar gazdaság is ezer szálon függ Németországtól, elég messze vannak ahhoz, hogy ne utáljanak, de elég közel, hogy kereskedni lehessen velük. Amíg nekik jó, addig mi is elvagyunk, ha ők szívnak, akkor simán maguk alá temetnek minket.

Franciaország keményebb dió, de ők meg annyira utálják a németeket, és annyira tartanak tőlük, hogy nem engedik el a kezüket, mert félnek Németország középkelet-európai dominanciájától.

Ami a gond, az Anglia és az USA, nekik nagyon szúrja a szemüket az Unió mint olyan rég óta, és most ott rúgják ahol érik. Ezért akkora a balhé, és ezért olvasni olyan híreket amilyeneket. Lassan minden amerikai közgazdász felsorakozik arccal afelé, hogy az euró tarthatatlan, az unió csődje garantált, mindenki shortoljon vagy meneküljön. Ez nem valós helyzet, ez taktika. Mocsok és szemét dolog, de ez szolgálja az érdeküket, hiszen veszélyezteti az USA hegemóniáját. Anglia mindig is inkább az USA felé húzott, mint Európa felé, nem kell csodálkozni a mostani nyilatkozatokon sem.
A hitelminősítők mind amerikai érdekeltség, természetesen ahol tudnak leminősítenek, kavarnak, és próbálnak keresztbe tenni, közük nincs az objektivitáshoz és a kiegyensúlyozottsághoz, nem azért mert fujfuj pénzemberek, hanem azért, mert ez áll érdekükben.
Kialakult frontvonalak vannak, és a frontvonalak mentén támadás és védekezés folyik. Mindenki próbálja menteni magát és a másikat letaposni, hogy ő feljebb jusson. Kicsit hidegháborús feeling. Nem véletlen az sem, hogy az unió tegnap konkrétan betiltatta a shortolást jövő szeptemberi hatállyal. Ez már nagyon durva lépés, és egyértelmű nyílt válaszreakció.

A nagy kérdés Kína. Amelyik oldalra leteszi a garast, az az elképzelés fog érvényesülni. Kína nélkül Európa esélyei nagyban csökkennek, viszont ha besegít az Uniónak, az USA-nak visszakozni kell. Ha van egy kis eszük - és reméljük nincs - akkor meg eljátsszák a Marshall-terv 2-t, és bevásárolják magukat Európába úgy, hogy 50-60 évig ki nem rugdaljuk őket. Az, hogy az USA számára ez mit jelentene, inkább nem részletezem.

Magyarország: ahogy írtam, minden Németországtól függ. Ha ők talpon maradnak, akkor nekünk is van esélyünk. Tartalékok vannak, rengeteg pénzügyi eszköz van még az államháztartás kezében, ha nem lesz eurócsőd, akkor ezzel legalább egy-két évig fél lábon is megállunk. A helyzet annyira nem rossz, ahogy lefestik. Ennek egyik oka a fentebb taglaltak, a másik pedig az, hogy a külföldi befektetőknek és ezen belül is főleg a pénzügyi szektornak nagyon szúrja a szemét az, amilyen döntések ma Magyarországon születnek, amilyen belpolitikát folytat a kormány. Hogy ez jó vagy nem jó, megérdemlik vagy nem, erről most ne vitatkozzunk, meghaladja a fórum kereteit, egy sör mellett viszont nagyon szívesen.

Amivel most sokat lehet ártani, az az, ha rásegítünk a pánikkeltésre. Ha rásegítünk arra, hogy az emberek vegyék ki a bankból a pénzüket, mert az nem megbízható, varrják a párnacihába, mert ott nagyobb biztonságban van. Ez egy öngerjesztő folyamat, és az a vége, mint tizenpár évvel ezelőtt a Postabank esetében, hogy az emberek egyszerre rohanják meg a bankot, bankokat, mert a pénzükhöz akarnak jutni, azok meg természetesen nem tudják őket kifizetni, betétek híján viszont tönkremennek, az emberek meg nem kapják meg a pénzüket, mert ennyi pénz az OBA-ban sincs. Na, ha emiatt a felesleges hergelés és pánikkeltés miatt az emberek bizalma meginog, átlendül egy ponton, és kikapkodják a pénzt, abban a esetben a jóslat önbeteljesítővé válik, a bankszektor megfekszik, és akkor tényleg mehetünk a balettba ugrálni.

Na ez a csődközeli verzió, de nem a pénzügyi fundamentumok miatt, hanem a pánikkeltés miatt.

---

Éppen ezért én azt javaslom, hogy gondolkodjunk higgadtan, ne higgyük el azt kapásból, ami le van írva, főleg nem azoktól, akiknek érdeke, hogy befolyásoljanak minket. Gondoljunk arra is, hogy a média meg rájátszik a pánikkeltésre, tehát nyilván a rossz híreket közli a főoldalon, abból jön a kattintás.

Azt javaslom, hogy mindenki nyugodjon meg, minden ok megvan a pánikra semmi ok a pánikra, tartalékolni kell picit, de lehet nyugodtan bankban tartani a pénzt, lehet venni devizát, de nem kell a családi ezüstöt is norvég koronává tenni, nagy valószínűséggel le fog futni a neheze pár hónapon belül, nem kell elhinni ha egy ellenérdekű kibic november végére ígéri a világvégét, mert nincs igaza, csak azt akarja, hogy te elhidd.

[ Szerkesztve ]

(#70) psyho85 válasza dabadab (#15) üzenetére


psyho85
aktív tag

Azért azt a hitelt nem csak úgy sitty-sutty elfogadták, hanem tudtommal úgy, hogy a visszafizetés max a GDP 6%-a lehet. Ez azért nem mindegy.

Álmában nagy folyó volt, de amikor felébredt, maradt kis patak. S csak csordogált tovább, mint könny az arcon, az óriás fák alatt.

(#71) tildy válasza DeFranco (#69) üzenetére


tildy
nagyúr

Viszont Cameron azt reagalta arra, hogy egyesek pedzegettek , hogy ki kene lepni az Uniobol, hogy ez az ido nem az az ido, es a sullyedo hajorol menekulo patkanyokhoz hasonlitottak tobben is az orszagot, amennyiben kilepne. Szoval lehet , hogy az Euro ellen vannak itt, meg az Uniobol kilepest is fontolgatjak, de egy ilyen lepes penzugyileg is ereztetni itt is a hatasat.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#72) DeFranco válasza tildy (#71) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Éreztetné persze, az Unió valahol előnyös Anglia számára is, de az az ország mindig is különutas volt. A nyilatkozatoknak pedig ne higyjünk :)

(semmi bajom Angliával egyébként, amit írtam inkább leíró jelző, mint minősítő)

[ Szerkesztve ]

(#73) Dany007 válasza DeFranco (#69) üzenetére


Dany007
veterán

Örülök, hogy van egy pozitív látásmód is! :)
Ettől függetlenül a gond az, hogy mindent amit írtál nem nekünk kell elhinnünk, hanem a befektetőknek. Akik a pénzüket itt tartják vagy éppen nem.
Azzal, hogy én optimistábban gondolkodom nem lesz jobb az ország gazd.-i helyzete.
Érted? Tehát azokat kell meggyőzni akiknek a kezében pénz van. Nem a kisembert.

Ott a példa, tavaly tavalyelőtt nem tudom. Adott Kovács Pista Írországban online kereskedelmi platformon "véletlenül" elírt egy nullát és - csak hasraütve - 10.000 dollárral állt short pozícióba a forint ellen. Másnap orbitálisat zuhant a forint, mélypontra került. Majd kiderült véletlen volt az egész. Aztán pár napra rá rendbe jött.
Szóval nem minket kell erről meggyőzni, a lényeg azon van, hogy akik mozgatják a gazdaságot nagy nagy pénzekkel ők mit hisznek, mit gondolnak.

(#74) DeFranco válasza Dany007 (#73) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Szerintem fontos az is, hogy Te, Ti, Mi, Ők hogyan látják/juk a helyzetet. A tömeg rossz hozzállása nagy bajt tud csinálni.

(#75) lapa válasza DeFranco (#69) üzenetére


lapa
veterán

megnyugtatóbb vagy, mint az állami garancia. erről a "biztonságban van a pénzed" dologról majd kérdezz meg egy magánnyuggeres embert, mesélne neked a bankban tartott pénzről egy sör mellett.

amúgy semmivel sem másabb az usa pénzemberek miatt önbeteljesülő fizetésképtelenség, mint a manifesztumok miatti. ha be akarnak borítani be fognak, ez nem a te meg én pánikolásomon múlik. szerintem.

egyébként a helyzet taglalásával egyetértek, csak a következtetéssel nem. én ezt úgy fogom fel, mint a kocsiban a légzsákot. nem úgy ülsz be, hogy "na ma tuti lesz egy frontálisom egy kanyarban előző suhanccal", mégis matematikai esély van rá.

az, hogy átgondolod mire van szükség ha a jelenlegi rendszer érvényét veszti még nem borítja be a gazdaságot. sőt, mivel rengeteg dolgot meg kell venned pont ellenkezőleg. nyilván értelmesebb ehető tartalékokká fordítani a pénzt, mint pénzzé. pénzben csak annyit érdemes tartani, ami a rövidtávú "worst case" likviditáshoz kell (megvenni a határőrt, a fegyvert vagy ilyenek).

szóval a tervezés és felkészülés nem egyenlő azzal, hogy bárki is szilárdan meg lenne győződve a worst-case beteljesüléséről. a tervezés képessége emel ki minket a vadvilágból.

(#76) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

Miért gondolja mindenki, hogy Magyarországon államcsőd esetén menne a nagy madmax? Csak gondoljunk bele, hogy míg külföldön egy világsztár jóformán nem tud kilépni az utcára sem, nemhogy bemenni a sarki boltba, mert megrohamozzák a fanok, addig nálunk simán családostul mászkálhatnak, mint Brad Pitték. Itthon valahogy egészen más a hozzáállás. A hiperinflációnál, amikor az utcán lehetett söpörni a pénzt, akkor sem volt igazán fejetlenség. A II. VH idején egészen addig egész nyugalom volt - a helyzethez képest -, míg itthon nem folytak a harcok, és nem kerültek hatalomra a nyilasok, pedig akkor tényleg európai válság volt. Persze nem mi vagyunk a legpróbbak ilyen téren, a japánok még sorban is állnak, ha összedől a fél országuk, akkor is. :)))

Bár azóta változtunk bizonyos korszakok miatt, de nem gondolom, hogy őrült fejetlenség venné kezdetét.

Dluinet:
"20 kg cukor
3 kg só
2 kosár csipkebogyó
20 üveg szilvalekvár
fűszerek
kamilla virág
kovász
liszt
ecet
sok tea"

Poénkodsz? Nekünk ennél sokszor több van itt ala nature. :DDD pl. 3 havonta szoktunk 240 kg búzát vásárolni.

Ami azt illeti, mi az inflációból annyit éreznénk, hogy a CSP lemegy a felére. Nem volna kellemes, de azért nem ilyen lábon állunk. Mellesleg az infláció csak addig gond, míg át nem állítják az új értékre a gazdaságot és a rendszert.

[ Szerkesztve ]

(#77) DeFranco válasza lapa (#75) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Magánnyuggeres ember vagyok, köszönöm kérdésed.

Az, hogy az amerikai pénzemberek mit akarnak, az egy dolog, meg hogy mi borítja be, az a másik.

Egy szót nem írtam arról, hogy mit nem kellene átgondolni, nem kritizáltam a cukor-e a jobb befektetés, vagy a fűtőolaj társalgásotokat.

Az viszont biztos, hogy minél több médium foglalkozik azzal, hogy mennyire van közel a csőd, mi a teendő államcsőd esetén, és hogyan éljünk túl egy éhséglázadást, annál jobban elültetik az ember fülében a bogarat. Az enyémben is, igen.

lásd még: duck and cover téma a hidegháború idején, ott is minden sarkon kommunistát láttak az amerikai pógárok, pedig "csak" ilyen témákat feszegettek, hogy merre nézz egy esetleges atomtámadás esetén, hova bújj egy partraszálláskor, és hogy néz ki egy kollaboráns.

Az, hogy próbálok egy egészséges rációt előtérbe helyezni remélem nem baj.

(#78) Dluinet válasza Crystalheart (#76) üzenetére


Dluinet
nagyúr

Akkoriban voltak szekerek meg lovak és nem gázzal fűtöttek. Áram meg alapból nem volt a lakások 90%-ban.
A mezőgazdaság és feldolgozóipar nem olaj alapú volt.

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#79) juliabrilke válasza Crystalheart (#76) üzenetére


juliabrilke
addikt

Zombitámadásra készülsz vagy mi?

De fogadjunk, hogy nincs 2 kosár csipkebogyó! :DDD

(#80) D.R.O.


D.R.O.
tag

Azért azt hozzá kell tenni a témához, hogy minden háztartásban alapnak kellene lenni a minimum +1 havi élelemtartaléknak és egyéb cikkeknek.

Azonban ha valaki elolvas egy túlélőkönyvet amiben megemlítik az otthoni túlélést is, ott bőven belefér az egy éves készletfelhalmozás is. Ezek a dolgok nem a gazdasági válságról szólnak (bár az is egy katasztrófa helyzet) hanem a természeti csapásokra (oriási vulkánkitörés, áradás, szárazság ...stb), amikor a szállítmányok akadoznak. De tudjátok mit? A gazdasági válság is természeti csapás, az emberi természeté.

A Marsról jöttem, de már kúr*ára visszamennék!

(#81) lapa válasza DeFranco (#77) üzenetére


lapa
veterán

hát ha elovasod a saját utolsó bekezdésed, abban szépen leírod, hogy minden rendben van, és hogy semmi rossz nem fog történni. én legalábbis így értem.

ez egyrészt nem egészséges ráció, esetleg kincstári optimizmus. szerintem semmivel sem vagyunk különbek az argentinoknál vagy görögöknél, de ugyanúgy lehet említeni a pénztárakat. most akkor államcsőd kell-e hozzá, vagy nem?

másrészt ez a megfogalmazás nyilván szöges ellentéte (azaz végülis kritikája) azoknak a hangoknak, akik beborulást valószínűsítenek.

mondom, az általad írtakkal az utolsó bekezdésen kívül végülis egyetértek, de szerintem nem lehet kizárni mondjuk a betétek elvesztését minden különösebb világvége nélkül.

(#82) DeFranco válasza lapa (#81) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Nem azt írtam, hogy minden rendben van, hanem azt, hogy

1: nem akkora a veszély amekkorának beállítják
2: nem kell mindent elhinni, amit leírnak. Az emberekben él az "ami nyomtatott betűvel van írva az igaz" reflex még mindig
3: gondolkodjunk, és ne hergeljük egymást.

Ennyit írtam, és bár bő lére eresztettem, szerintem azért egyben kezelhető információmennyiséget sikerült kitermelnem. Van ott elég kockázat és veszély a sorok között, csak máshova helyeztem a hangsúlyt. Az értő, kritikus olvasás persze erre is vonatkozik.

szerk: Persze, kizárni nem lehet sem a bankcsődöt, sem az eruocsődöt, sem az államcsődöt. De biztosra vagy nagyon valószínűre venni sem kell.

(Amúgy érdekes, hogy megint igazolódik a a 80-20-as szabály. Az első és utolsó 10% alapján ítél mindenki, teljesen mindegy, hogy mi van a maradék 80%-ban. Ez egy nagyon jó befolyásolási eszköz. Használják is rendszeresen.)

[ Szerkesztve ]

(#83) lapa válasza DeFranco (#82) üzenetére


lapa
veterán

igyekeztem mindkétszer odabiggyeszteni, hogy a többivel egyetértek. nem kell összeesküvést gyártani arról mit értettem meg a posztból és mi alapján ítélek.

szerintem továbbra sincs senki, aki "biztosra vagy nagyon valószínűre" venné az államcsődöt vagy hasonlót. attól hogy lakásbiztosítást kötsz még nem veszed biztosra a totálkárt, csak felkészülsz. a kettő nagyon nem ugyanaz, csak összekevered. egyszerűen bebiztosítod magad egy irreálisan nagy károkat okozó eseménnyel szemben.

mivel ez a kár technikailag a bankban tartott pénz elvesztése (is lehet), a kivédése is erre kell irányuljon. nem több ez, mint más, biztonságosabb befektetés keresése.

persze a légzsák sem véletlenül lett kötelező, egyébként senki nem venné, olyan drága. és nem "nagyon valószínű" a karambol.

[ Szerkesztve ]

(#84) Syl válasza Crystalheart (#76) üzenetére


Syl
nagyúr

Végre valakinek eszébe jutott! :R De nem kell ennyire visszamenni a múltba. Van itt közelebbi példa is, csak sokan nem emlékeznek már rá, vagy túl fiatalok, hogy tudjanak róla.
A kilencvenes évek első felében Horvátországban háború volt. Nem egy, nem két ember halt meg, hanem több ezer. És mégis, volt fizetés, mentek a villamosok, kiadták az újságokat.
Szerbiában 93/94-ben a történelem második legnagyobb hiperinflációja zajlott (16 óránként duplázódtak az árak!), és mégsem jöttek a Mad Max-ek!

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#85) Crystalheart válasza Dluinet (#78) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Mindez csak annyit tesz, hogy a szekérkészítő iparosokra szép idők jönnek, és végre megint nőne a lovak száma, amit én személy szerint igencsak csípnék. :) Ha az áram dupla ennyibe kerülne, az még kibírható spórolással, fagyasztó és hűtő kikapcsolásával, ilyenek.

juliabrilke: Azért veszünk 3 havonta ennyit, mert meg is esszük ennyi idő alatt. :D
Igazad van, csipkebogyót nem szoktunk gyűjteni, pedig mázsaszámra lehetne a mezőn.

Syl: Igazad van, csak hazai példát akartam hozni :)

[ Szerkesztve ]

(#86) lapa válasza Syl (#84) üzenetére


lapa
veterán

és senki nem fázott, volt kaja, internet, táncoslányok, ilyesmi. a végén mindenki mindene megvolt.

(#87) Crystalheart válasza lapa (#86) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nyilván nem megy minden zökkenőmentesen ilyenkor, de azért nem kell posztapokaliptikus viszonyokra készülni. :)

(#88) djculture válasza Dluinet (#78) üzenetére


djculture
félisten

Ma annyiba kerül egy ló fenntartása hogy a gatyád rámenne főleg így télen,tudom a szomszédba van kettő is.

[ Szerkesztve ]

(#89) Syl válasza lapa (#86) üzenetére


Syl
nagyúr

Természetesen voltak problémák, akadozott az áramellátás, időnként kimaradt a fűtés, de nagyon távol álltak az armageddontól.
Amit itt sokan lefestenek, az csak a fene nagy jómódnak köszönhető, meg a bankbetétnek, megtakarításnak.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#90) juliabrilke válasza Crystalheart (#85) üzenetére


juliabrilke
addikt

Másik alapszabály, hogy ne tudják meg, hogy neked mennyi mindened van. :)

Egyébként a felírt mennyiségben tényleg nincs semmi extra. Egy nagyobb bevásárlás alatt meg van ennyi.

(#91) lapa válasza Crystalheart (#87) üzenetére


lapa
veterán

mondod ezt te, akinek már többé-kevésbé zsebben van az önellátás dolog. úgy könnyű.

egyébként hogy mennyire lehet posztapokaliptikus, arról nézd meg a legutóbbi kríziseket. mondjuk nézd meg a más jellegű katrinát. az éhes emberek szétrabolták egymást, még aktív (más kérdés mennyire hatékony) katonai és rendőri biztosítás mellett is. az éhes ember állattá válik, ezt az argentin arc is megírta, gondolom látta élőben.

ezzel megint nem predesztinálom a mad maxet, viszont ezek megtörténtek. mi más lenne jobb kiindulópont a lehetséges veszélyek / következmények számba vételére, mint ezek a történelmi esetek? persze egy faluban ez máshogy jön le, mint egy városban, ahol a problémák gyorsabban eszkalálódnak. én sem félek attól, hogy itt a faluban majd bandák fosztogatnak. akkor se féltem, mikor pest belvárosában tankozás meg barikád volt.

(#92) Kassadin


Kassadin
addikt

A forint már most is alig ér valamit. Mindenhol azt lehet olvasni, hogy az eurózóna is dőlni készül, szóval oké, hogy mi államcsődöt kapunk a nyakunkba, de akkor már lehet, hogy máshol se lesz jobb.

(#93) DeFranco válasza lapa (#83) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Na, lassan csak összecsiszolódik az álláspontunk. :)

"Felkészülni" lehet, de pánikolni nem kell. Ez a lényeg, a többi részletkérdés már. :)

(#94) ArchElf


ArchElf
addikt

Anno amikor az oroszok (vagy kik) kimentek, nagyfaternak fejalánlották, hogy egy marmonkanna borért kap egy láda AK-t és egy láda lőszert... Egy hordó borért egy tankot is hagytak volna (de azt mondta, sajnálta a bort és a hordót is).
Sajna meghalt az öreg, így nem tudom van-e elásva ez-az a kert végébe (kéne egy jó fémdetektor). Lassan lehet, hogy jól jönne.

Bár a tankot monjuk kétlem hogy lebizniszelte, azt nem lett volna olyan könnyű elrejteni, hogy mi ne vegyük észre :DDD

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#95) Kassadin válasza ArchElf (#94) üzenetére


Kassadin
addikt

Tett rá álcahálót. :DDD

(#96) ArchElf válasza Kassadin (#95) üzenetére


ArchElf
addikt

Nincs szánkódomb a kertben :D

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#97) fordfairlane válasza ArchElf (#94) üzenetére


fordfairlane
veterán

Tankhoz üzemanyag kell, az meg nem lesz, mert az államcsőd maga az armageddon. Vagy rosszabb.

x gon' give it to ya

(#98) Kassadin válasza ArchElf (#96) üzenetére


Kassadin
addikt

És kint a parkban?

Crystalheart: Gondolom, tisztában vagy vele, hogy nem mindenkinek van kertje.

[ Szerkesztve ]

(#99) Crystalheart válasza lapa (#91) üzenetére


Crystalheart
senior tag

De az USA (ráadásul természeti katasztrófa, nem gazdasági csőd), ezt valahogy Magyarországról nem igazán tudom elképzelni. Itt még egy utcai zavargás sem olyan, mint másutt, a legnagyobb tömegmészárlás meg a móri eset volt. :DDD Pont az ilyen mentalitás miatt visszás, amikor magyarok akciófilmet vagy bűnügyi sorozatot akarnak csinálni.

Az egyetlen, amitől igazán tartani lehet, hogy a szélsőségesek elkezdenék majd rohadt fontosnak érezni magukat, hogy ők majd jól leverik a fosztogatókat, és szervezkednének.

Amennyire az én zsebemben van az önellátás, annyira máséban is lehet, ha vesz egy házi malmot meg magokat a gazdaboltban. Tehát államcsőd esetén a házimalom-gyártók is dörzsölhetik a tenyerüket.

(#100) Dany007 válasza Crystalheart (#99) üzenetére


Dany007
veterán

"Tehát államcsőd esetén a házimalom-gyártók is dörzsölhetik a tenyerüket."

Ja, amíg ki nem fosztják őket... :U
Azért ezt úgy képzeld el, hogy egyik napról a másikra zárolják a számláidat. Ha van is valamennyi kp-d az nagyjából lószart se fog érni. Mert hirtelen értéktelen lesz a forint. Egy kiló kenyér mittomén 300 forint helyett 3000-be fog kerülni...
Tehát akinek nincs otthon elég tartaléka, vagy mondjuk a pénze nagyrésze a bankban volt annak kb nem lesz semmije se. Így indulnak a fosztogatások...
Szóval az egy erős álomkép, hogy majd a házimalom ezen fog meggazdagodni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.