Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) dokanin


dokanin
aktív tag

Vajon miért lesz ez jobb, mint a mostani hagyományos mobil internet?
Hogy fogja ez megérni?
Vajon miért gondolják, hogy nem fog ugyanúgy járni mint annak idején az Iridium.

(#2) Silεncε


Silεncε
őstag

Ha jól tudom, odafönt már most is elég sok szemét van, ami gondot okoz. Biztos kell még ez a 12 ezer műhold is?

(#4) Tuomas válasza dokanin (#1) üzenetére


Tuomas
addikt

Globálisan gondolkozz, ne magyarországi szinten, ahol egész jó a lefedettség. Bőven vannak olyan ember lakta rurális (vidéki) térségek, ahol alig, vagy gyenge lefedettség van.

We were here

(#5) dabadab válasza dokanin (#1) üzenetére


dabadab
titán

Az Iridiummal szemben a fő előnye az ára. Az alapvetően azért bukott meg, mert rettenetesen drága volt, viszont Musknak nagyon radikálisan sikerült csökkentenie a műholdak fellövésének a költségeit, illetve azt tippelném, hogy maguk a műholdak is olcsóbbak lettek.

DRM is theft

(#6) dabadab válasza Silεncε (#2) üzenetére


dabadab
titán

Egyrészt elfér, másrészt nem ezen múlik, harmadrészt meg ezekből nem lesz űrszemét, mert olyan alacsonyan vannak, hogy pillanatok alatt lezuhannak, ha már nem működnek.

DRM is theft

(#7) Tuomas válasza dabadab (#5) üzenetére


Tuomas
addikt

Így is van.
A legutóbbi starlink küldetésen a gyorsítórakéta már a 4. útját teljesítette, és ezúttal is sikeresen visszatért a drónhajóra.

We were here

(#8) opr válasza dabadab (#5) üzenetére


opr
veterán

:K Plusz ha jol tevedek, a starlink muholdak alacsonyabb palyan is keringenek, aminek pl az a kellemes mellekhatasa, hogy gyorsabb, stabilabb a vetel amellett, hogy sokkal olcsobb hozza a szukseges foldi ado-vevo.

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#9) pilóta


pilóta
nagyúr

Árakról van már valami info? Nem kell pontos, csak nagyságrendileg...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#10) ivarg


ivarg
tag

Ami aggályossá teszi, hogy semmit nem tudni róla, csak amit el akarnak hitetni velünk.
Ahogy a teslákat ezeket is távolról frissíthetik és aktíválhatnak vagy tölthetnek fel új funkciókat rájuk.
A nagy tesvérből sok kicsi tesó lesz.

Addig nyújtózkodj, amig kinyúlsz!

(#11) dabadab válasza pilóta (#9) üzenetére


dabadab
titán

Olyan 80 dollár környéki havi előfizetési díjra tettek utalásokat (az USA-ban most is van műholdas internet, azok olyan havi 100 dollár táján vannak), de konkrétum még nincs.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#12) lev258 válasza ivarg (#10) üzenetére


lev258
veterán

"ezeket is távolról frissíthetik és aktíválhatnak vagy tölthetnek fel új funkciókat rájuk"
Ezt a jelenleg használt operációs rendszeredről is el lehet mondani, amiről a bejegyzést írtad.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#13) dabadab válasza ivarg (#10) üzenetére


dabadab
titán

Ami aggályossá teszi, hogy semmit nem tudni róla, csak amit el akarnak hitetni velünk.

Mármint mi az a részlet, amit más internetszolgáltatónál tudsz, a Starlinknél meg nem?

DRM is theft

(#14) lev258 válasza dabadab (#11) üzenetére


lev258
veterán

Ha a magasság csökkentésével az egyéb költségek is csökkennek, akkor ez mehet még lentebb. Ugyanis az eddigiekhez képest alacsonyabb pályákra is engedélyt kértek nemrég.
Ha minden igaz, pár hónapon belül pedig elindul egy béta tesztelési fázis.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#15) pilóta válasza dabadab (#11) üzenetére


pilóta
nagyúr

Hát az így viszont nem lesz versenyképes. Nyilván ott, ahol nincs semmi, ott igen, de szvsz azért elég nagy a lefedettség a fizetőképes területeken, hogy ne váljon így tömegessé.
Lesz így pár százezer előfizető, de azzal nem lesz rentábilis. 30 dollár lenne reális szerintem...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#16) dokanin


dokanin
aktív tag

Hát ez a 80-100 dollár pont az, amit majd senki sem akar kifizetni a fejlett régiókban, hiszen ott van a bárhol elérhető olcsó mobilnet, a fejletlen régiókban ez meg kurva sok. Nem beszélve arról, hogy ehhez nyilván kell majd valami vevő eszköz is. Gondolom sima telefonnal nem fog menni.

(#17) lev258 válasza pilóta (#15) üzenetére


lev258
veterán

Az se mindegy, hogy az egyes területeken elérhetőkhöz képest valószínűleg jobb sebességet tud majd biztosítani. Legalábbis erről olvasni.
Remélem senkit se zavar az angol:
"to provide low-latency broadband to unserved and underserved Americans that is on par with service previously only available in urban areas. Finally, this modification will improve service to customers—including Federal users—in otherwise impossible to reach polar areas."
Persze a tervek nem kizárólag az amerikai kontinensre vonatkoznak, az csak az első lépés.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18) tonyrulez válasza Silεncε (#2) üzenetére


tonyrulez
őstag

Nincs sok szemét. Mármint van bőven, meg szoktak erről szimulációt is csinálni, de nagyon túl van méretezve. Azért elég nagy az űr, ha kimennél nem mondom hogy nagyobb eséllyel jönne szembe Elvis mint egy űrszemét, de ki tudja...

"In Earth’s orbit itself, the U.S. Space Surveillance Network is tracking more than 14,000 pieces of space junk that are larger than 10 cm (4 inches) across, such as defunct satellites and rocket stages."

Ez azért elég kevés, ha mondjuk 100km-re vízszinttől mérve mondjuk az űr kezdetét, akkor a 12.842 km átmérőjű gömbnek a 518.101.922 km^2 felületén oszlik el a 14.000 szemét, és jut egy szemét minden 37ezer négyzetkilométerre (Magyarország 40%-a). Ráadásul most csak síkról beszéltünk, amikor a szemét többszáz kilométeres sávban terjeng (az ISS ~410km magasan van). Szóval nyugi, nem kell ettől nagyon félni.

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#19) Tuomas válasza dokanin (#16) üzenetére


Tuomas
addikt

A vidéki térség nem feltétlenül egyenlő a fejletlen térséggel.
Pl: Alaszka, Kanada egyes területei, USA-ban (vagy akár Ausztráliában) óriási farmok, távol a városoktól. Nem fejletlenek, csak gyéren lakottak, emiatt egyes szolgáltatások nem feltétlenül jutnak el oda.

[ Szerkesztve ]

We were here

(#20) dabadab válasza dokanin (#16) üzenetére


dabadab
titán

Hát ez a 80-100 dollár pont az, amit majd senki sem akar kifizetni a fejlett régiókban, hiszen ott van a bárhol elérhető olcsó mobilnet

Az USA-ban ez egyáltalán nem igaz - ha így lenne, akkor a már említett 100 dollár környéki műholdas internetnek sem lenne létjogosultsága, pedig az USA háztartások kb 7%-a ilyet használ.

DRM is theft

(#21) dabadab válasza tonyrulez (#18) üzenetére


dabadab
titán

Azért a problémát nemlétezőnek se lehet beállítani, pl. az egyik Iridium műholdat sikeresen telibekapta egy régi orosz műhold.

DRM is theft

(#22) JoeYi válasza dabadab (#20) üzenetére


JoeYi
őstag

meg gondolom lesz olyan konstrukció, hogy egy afrikai kisfaluba csak leraknak egy bázisállomást, és mindenki oda csatlakozik megosztva az egy darab linket. És egy egész falunak már talan belefér az összeg

(#23) tomazin válasza tonyrulez (#18) üzenetére


tomazin
veterán

Szóval nyugi, nem kell ettől nagyon félni.
Jah 30éve még az újrahasznosítás és szelektív gyűjtés is agyrém volt, hiszen lerakom a szemetet és kész. (most tekintsünk el attól, hogy hogyan működik, csak a szemlélet megváltozása a lényeg)
Btw az a műholdvonat az valid? Tehát ezt így valahonnan lehetett látni? (azt ok,h a lézereket nem, de egymás után menő sok-sok pöttyöt igen?)

(#24) dabadab válasza tomazin (#23) üzenetére


dabadab
titán

Nem pont így, de igen, ilyen libasorban vonultak az elején (aztán szépen mindegyik beállt a saját pályájára).

DRM is theft

(#25) JONAS77


JONAS77
aktív tag

Nektek fogamatok sincs mire megy ki ez az egész!!!

Opel Grandland X - Sky-Watcher 200/1000 NEWTON TELESCOPE + BAADER HYPERION ◙ OLYMPUS E-620 + 14-42mm + 40-150mm + 70-300mm, HLD-5, iPhone 12

(#26) pilóta válasza JONAS77 (#25) üzenetére


pilóta
nagyúr

Nekem az a tippem, hogy valaki sok pénzt akar keresni egy szolgáltatással.

De halljuk a te verziódat... :D

Aki él és nem boldog, az téved!

(#27) opr válasza pilóta (#26) üzenetére


opr
veterán

Erre most En is kivancsi vagyok.
Szerinted muszaj lesz majd alufoliasapkaban olvasni a valaszat, vagy eleg siman az asztal ala bujni? :DDD

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#28) Tuomas válasza JONAS77 (#25) üzenetére


Tuomas
addikt

Huha, felcsigáztál!
Fejtsd ki légyszííí, tényleg nem tudjuk mire megy ki, mert mi már csak ilyen tudatlanok vagyunk. :(

We were here

(#29) dreampage


dreampage
HÁZIGAZDA

Én nagyon szeretem, amit a SpaceX csinál, de ezt a projektet egyszerűen nem tudom támogatni (vagy csak nem tudok róla eleget hozzá). Szerintem szimplán rossz ötlet, hogy tízezernél is több műholddal vegyük körbe a Földet akkor, amikor az űrszemét már egyébként is problémát jelent (néha a Nemzetközi Űrállomás pályáját is módosítani kell emiatt). Ilyen mennyiségű eszköznél kivédhetetlen lesz, hogy számtalan majd meghibásodik, a Földre esik, vagy összeütközik más műholdakkal, egyre csak több szemetet termelve. Ez így nekem valahogy nem áll össze.

A játéknak soha nincs vége.

(#30) Tsebacsi válasza JONAS77 (#25) üzenetére


Tsebacsi
nagyúr

Nekímélj, nem akarok tudatlanul lefeküdni ma este :(

Minél Több Embert Ismerek, Annál Jobban Szeretem A Cicáimat!

(#31) Jim Tonic válasza dreampage (#29) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Egy ilyen nem tud leesni a Földre. Elég a légkörben. Űrszemét sem lesz belőle, mert ha véget ér a küldetése, pont a légkörben égetik el.
Régi, nagy műholdak egy-egy darabja néha leér, de ezekről tudják, hogy nem fog teljesen elégni, ezért biztonságos helyen hozzák le.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#32) waterman_


waterman_
aktív tag

Az űrszemét kérdése nem azért fontos mert, hogy sok van vagy kevés, hanem hogyha véletlenül eltalál egy 10-es anyacsavar, akkor az valószínűleg leszakítja az ujjad. vagy átmegy egy műholdon, vagy kicakkozza az akksit.
Csak hogy érezzük a kacatok sebességét odafenn:
kalasnyikov golóbis csőtörkolati sebessége 715 m/sec (forrás wiki)
a kacatok legalacsonyabb sebessége hogy low earth orbiton maradjanak magasságtól függően kb 7,5 km/sec (forrás wiki)
Calculated for circular orbit of 200 km (120 mi) it is 7.79 km/s (28,000 km/h; 17,400 mph), and for 1,500 km (930 mi) it is 7.12 km/s (25,600 km/h; 15,900 mph)

az iridium hálózatnak 66 műholdja lett volna, kb 781 km magasan
a starlink 1584 műholdat szeretne feljuttatni, wiki szerint 550 km-es pályára

Ha minden műholdról leesik egy pár darab mikor kibújik az védőkupak alól, akkor is több ezer puskagolyónál 10szer gyorsabban száguldó cucc kerül pályára.
Mivel ezek már távolabb vannak a földtől, így pl a légkör fékezőereje is elég gyenge, sokáig tart mire lejönnek maguktól. (a nemzetközi űrállomás pl 415 km magasan kering, kb havonta van egy orbit re-boost, hogy ne jöjjön le. mondjuk az ISS-ről sok minden lóg le, az fékezi rendesen) [link]

..egy sikátorba talátak rám, egy régi frigóba próbátam viszatérni a főd légkörébe..

(#33) Cathfaern válasza tomazin (#23) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Itt gps alapján kiírja, hogy mikor tudod saját szemmel is megnézni: [link]

(#34) dabadab válasza waterman_ (#32) üzenetére


dabadab
titán

Ha minden műholdról leesik egy pár darab mikor kibújik az védőkupak alól

Akkor valamit NAGYON elrontottak.

Most komolyan, szerinted amikor minden egyes gramm űrbejuttatása komoly költségekkel jár, akkor raknak a műholdakra olyan plusz izécskéket, amik csak úgy leesnek róluk, mert amúgy baromira nem kellenek semmire?...

DRM is theft

(#35) Rover623 válasza dabadab (#24) üzenetére


Rover623
félisten

"Nem pont így, de igen"
A video leírása szerint pontosan így volt látható...másképp nem tudták volna levideózni.
A kamerák szenzorai szélesebb spektrumban látnak az emberi szemnél, ezért látszik a videón a lézerek tesztje is...na, azt nem lehetett szabad szemmel látni!

primus inter pares

(#36) waterman_ válasza dabadab (#34) üzenetére


waterman_
aktív tag

van egy védőkupak a műholdak körül, amit nem hoznak le. arra szolgál hogy amig felér a cucc az űrbe ne essen baja a szállítmánynak. Itt a starlink maga:
[link]
ez a kupak a legtöbb esetben úgy válik le, hogy kétfele nyílik. hogy mit használ a leválasztáshoz azt nem tudom, régen mini pirotehcnikát is alkalmaztak, hogy pillanatok alatt kellően távolra kerüljön a kupak a rakéta törzstől.

..egy sikátorba talátak rám, egy régi frigóba próbátam viszatérni a főd légkörébe..

(#37) Cathfaern válasza Cathfaern (#33) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Vagy ez még jobb, street view-n is mutatja merre kell nézni: [link]

(#38) #06314240


#06314240
törölt tag

Ez menő cucc, thx!

(#39) lev258 válasza waterman_ (#36) üzenetére


lev258
veterán

A kérdés továbbra is az, miért esne szét néhány műhold az orrsapka leválásánál.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40) dabadab válasza Rover623 (#35) üzenetére


dabadab
titán

Az a videó kamu.

A kamerák szenzorai szélesebb spektrumban látnak az emberi szemnél, ezért látszik a videón a lézerek tesztje is...

:DDD

Ezt azért még gondold át egy kicsit.
Egyrészt a lézer elsősorban azért nem látszik két Starlink műhold között, mert nincs is rajtuk lézer :DDD (Terv van rá, de még nincs)
Másrészt az űrben nem látszódik a lézer. A látható tartományban lévő sem.
A légkörben csak azért látszódhat bizonyos körülmények között, mert a levegőben lévő részecskéket eltalálja és az eltéríti, de normál körülmények között ez is olyan minimális, hogy bármi lézeres produkcióhoz füstgépet használnak - légüres térben meg még ennyi sincs.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#41) dabadab válasza waterman_ (#36) üzenetére


dabadab
titán

van egy védőkupak a műholdak körül, amit nem hoznak le.

De, most már olyat is hasznosítanak újra, de egyébként addig se úgy működött a dolog, hogy darapjaira robbantották, mert az a robbanás, amit azokat a masszív védőburkokat érdemben meg tudja rongálni, szerinted mit csinálna a meglehetősen törékeny műholdakkal?...

DRM is theft

(#42) #06314240


#06314240
törölt tag

Az űrben nem látható a lézer?

(#43) pilóta válasza #06314240 (#42) üzenetére


pilóta
nagyúr

Csak a filmekben, de ott még hangja is van, tyú-tyú :D

Aki él és nem boldog, az téved!

(#44) Myers válasza Rover623 (#35) üzenetére


Myers
senior tag

Én azt nem értem, hogy ilyen együttállást hogy tudtak lefilmezni. Az, hogy egy ilyen sort láttak az ok. Szerencsére tegnap sikerült megfigyelni, bár csak 20 mp-ig tartott. Baromi jó volt! Ma holnap és holnapután, még jobb lehetőség kínálkozik majd este fél 9 környékén. Ez a lap nálam bevált. Bár ma estére pont felhőt mond, :((( szombaton viszont pont a fejünk fölött lesznek. Csak azt nem tudom, hogy addigra már mennyire húzódnak szét, úgyhogy felbocsátás után minél hamarabb látni kell. :)

De hogy 2 sor így együtt találkozzon, és ilyen közel legyenek? Az utolsó előtti csomagban a műholdak már totál eltávolodtak egymástól, azokból egyszerre max 5-6-ot lehet látni. Ezért nem értem, hogy lehet egyszerre 2 ilyen sűrű sor.

http://www.muszaj.hu/

(#45) dabadab válasza Myers (#44) üzenetére


dabadab
titán

Ezért nem értem, hogy lehet egyszerre 2 ilyen sűrű sor.

Úgy, hogy fotosop az egész.

DRM is theft

(#46) waterman_ válasza dabadab (#41) üzenetére


waterman_
aktív tag

nem darabjaira robbantják, hanem egy kontrollált mini pirotechnikai patronnal távolítják el. mint a pirotehcnikai övfeszítő. Ütközéskor még senki nem robbant fel az övfeszítő miatt. A falcon 9 payload kupakja nem jön vissza.
a falcon heavy kupakja lesz majd nyithatós: [link]
@ (#39) lev258 - egyértelműen nem az a műhold fog szétesni amelyiket felviszik. hanem egy másik, aminek a pályahajlása más. a darabkák szépen keringenek, hónapokon éveken át. egyre lejjebb kerülnek. az iss pályaszöge pl 51,64°. ami nem ugyanebben az irányban és nem vele azonos sebességel halad az potenciálisan kárt okozhat benne ha eltalálja. ha egy darabka mondjuk közel merólegesen érkezik akkor az olyan mintha kvázi 25000km/h-val oldalba találta volna. erre gondoltam, csak lehet nem fejtettem ki eléggé.

..egy sikátorba talátak rám, egy régi frigóba próbátam viszatérni a főd légkörébe..

(#47) vzozo válasza dokanin (#16) üzenetére


vzozo
senior tag

Hát ez a 80-100 dollár pont az, amit majd senki sem akar kifizetni a fejlett régiókban, hiszen ott van a bárhol elérhető olcsó mobilnet, a fejletlen régiókban ez meg kurva sok.

Amikor én utoljára vettem az USA-ban 1 havi "all in, flat" pre-paid kártyát, LTE capable, az talán 80-90 dodó volt. Előfizuval talán kicsit olcsóbb, de nem hiszem, hogy radikálisan kevesebbet kéne fizetni érte.

A vezetékes / üvegszálas net szintén nem olcsó. Ne a Digi 10-15 eurós dömpingárából induljatok ki...

(#48) tomazin válasza Cathfaern (#33) üzenetére


tomazin
veterán

köszi, ma este megpróbálom megnézni

(#49) vzozo válasza waterman_ (#46) üzenetére


vzozo
senior tag

A falcon 9 payload kupakja nem jön vissza.

De, visszajön, és el is kapják hálóval, vagy csak simán kihalásszák, és újrafelasználják.

Ha minden műholdról leesik egy pár darab mikor kibújik az védőkupak alól, akkor is több ezer puskagolyónál 10szer gyorsabban száguldó cucc kerül pályára.

Az rég nagy baj lenne, ha a fairing egészen a payload separation fázisig együtt repülne a hasznos teherrel, hiszen kinek van arra üzemanyaga, hogy mindkét komponenst egyszerre gyorsítsa? A fairing egyből leválik, amint elhagyja a légkört a rakéta, és már nem szükséges védelem a hasznos tehernek.

(#50) dokanin válasza vzozo (#47) üzenetére


dokanin
aktív tag

Ja, csak itt most pont nem az USA lefedése a cél. Gondolom az USA lakosait ma is simán ellátják bárhol nettel olcsóbban. Persze nyilván van pár fehér folt a térképen, de az még nem indokolná ilyen műholdraj felbocsátását.
Nekem ez kísértetiesen hasonlít az iridiumra. Szóval tényleg nem értem.
És hogy fog működni? Wifit szimulál, vagy hogy? Mert ha annál több kell, akkor a mai mobilok nem fognak tudni csatlakozni egyéb kütyü nélkül. Márpedig gondolom az a cél. De ki fog magával hordani plusz egy eszközt? Új mobilra meg senki sem fog váltani csak ezért. Szóval bennem sok a kérdés.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.