Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#401) Recon666 válasza Tv (#400) üzenetére


Recon666
Közösségépítő

Tisztában vagyok vele, de ez nem tudom, hogy jön ez ide?
Nem én lennék az első, aki kimegy oda körülnézni, mert érdekeli a téma.

(#402) bubus66


bubus66
nagyúr

Recon666

Ez nagyon jó lett gratulálok.

A Tűzoltók nem hősök, mert a hősök mind halottak. A Tűzoltó olyan ember, mint Te, csak képes oda adni az életét a Te életedért!

(#403) Recon666 válasza bubus66 (#402) üzenetére


Recon666
Közösségépítő

:R

(#404) Tamás88 válasza Tv (#400) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

Szerintem sokan nem "csak"szórakozásból mennek ki, hanem mert érdeklik, kíváncsiak arra, hogy milyen volt a város az 1980-as években. De az ország szempontjából igen nagy hasznot tud húzni, ugyanis ebből bevétel folyik, amit az állampolgárokra, illetve az államkasszába tud tenni. Ez ugyanilyen volt pl. Magyarországon is, ahol a devecseri víztározónál a sok tökölés miatt kiömlött a sok víz, ami tönkre tette az ott élők házukat, és még ő maguk is megszenvedték. Erre kitalálták a honfi társ vezetőnk, hogy nem lesz tűzijáték, csak ünnep. Ezzel csak az lett volna a probléma, hogy a sok ember a tűzijáték miatt megy ki, így abból csak pénzkidobás lett volna, de sajnos a sok okostojás honfi társunk elfogadta (én nem értettem egyet). Erre jött, hogy egy cég a saját költségéből állta a tűzijátékot. Így bőven volt turista, sokkal több terméket vásároltak és több szolgáltatást vettek igénybe, ebből pedig több adó folyt be, így jobban ki tudták segíteni a Devecseren és a környéken élőket. Na ez van Csernobilnél is.

(#405) vhw válasza Tv (#400) üzenetére


vhw
addikt

Ezen logika mentén Birkenauba se menjen senki, merthát visszatetsző lehet egyeseknek... Nem szájtátásból mentek ők se oda... :U

Csernobil és környéke egy darab megkövült történelem, van akit érdekel milyen egy szellemváros, hogy követeli vissza a természet azt a területet amit magárahagyott az ember... Milyen lehet a Föld, az "emberiség után".
Emiatt miért kell ferde szemmel nézni bárkire is?

"Mi' csinálsz apa? Kapcsold ki a gépet!"

(#406) Tv válasza Recon666 (#401) üzenetére


Tv
senior tag

Egyértelmű, hogy sokakat érdekel. Nem is személyeskedni akartam, csak pont Te írtad utoljára a hozzászólások közt, hogy szívesen mennél oda. Sőt ezt eléggé be is néztem, mert ugye elolvastam a cikket, de közben már elfelejtettem, hogy Te írtad pont, szóval bocsánat, ezt pont nem rád érvényes amit írtam. Nyilván nem azokra az emberekre gondoltam akiket tényleg értelmes céllal mennek. Ennek ellenére én például valószínűleg nem tudnám jól érezni magam ilyen helyen.

[ Szerkesztve ]

(#407) Allien válasza Tv (#400) üzenetére


Allien
veterán

Szerintem nem függ össze. Ha MOST történik meg, esélytelen ODA menni. Egyfelől elhallgatják (MA IS) a valós veszélyt, másfelől nem engednek a közelbe, nehogy TANU lehess. Ez közel sem olyan "katasztrófa turizmus" jellegű, mint pl árvíz a Dunán, meg ilyenek. Ott NEM látod a tragédia okozóját (sugárzás), a jeleit maximum. Árvíznél meg totál szembesülhetsz vele. :B :K
Az egyéni dolgok, mint pl a túlélők érzései meg más kérdés. Biztos egy kicsit fáj Nekik, de el kell fogadniuk. :B

Battlefield 2142-ben Alien69 ''the ACE'' | -=SoG=-Alien by Battlefield 2 | Hot Jazz Band 20(05). Jubileumi koncert |

(#408) Gebriel


Gebriel
veterán

Ha az ember elszeretne oda menni, mi kell ahhoz?
Úgy értem, kell valami orvosi vizsgálat vagy előkészület? Vagy csak fogja magát és oda megy felfogad egy "idegenvezetőt" és kész :F

Szívesen megnézném élőben is...COD4 óta adja magát. :D

[ Szerkesztve ]

(#409) kidpepi válasza Gebriel (#408) üzenetére


kidpepi
tag

Nem kell semmi vizsgálat, több iroda is szervez oda túrákat itthonról is. Persze hangulatosabb lenne egy kisebb csoporttal menni. :)

(#410) varga.tamas válasza dchard (#50) üzenetére


varga.tamas
tag

Igen, jól mondja a tagtárs!

A reaktor helyes működéséhez egy elég kényes egyensúlyt kell fenntartani. Itt az volt a probléma, hogy amikor a szivattyúkat leválasztották az elektromos hálózatról (átállni backup vonalra a turbinák által termelt áramra), akkor a helytelenül megválasztott víz/gőz arány miatt a turbinák teljesítménye leesett, nem volt elegendő áram a szivattyúkat üzemeltetni. A reaktorban fokozódott a reakció, friss víz nem jutott be, a szabályzórudak beragadtak...stb. Tehát itt több, egyenként is kritikus hiba folytán történt a robbanás.

A cikkbe azt is beleirtam volna, hogy az erőmű tűzoltóságát értesítették a tűzről (robbanásról nem tudtak) és a szerencsétlenek abban a tudatban mentek oda, hogy a reaktor sértetlen. A következő - napban az összes tűzoltó meghalt a sugármérgezésben.
Sokáig a sugárzás mértékével sem voltak tisztában, mivel a reaktorcsarnokban elhelyezett sugármérőkhöz nem fértek hozzá, a kézi dózismérők méréshatára túl kicsi volt + a megfelelő méréshatárú "udvari" műszert hibásnak gondolták a túl nagy eredmény miatt. Ellenőrizni eszköz hiányában nem tudták.

127.0.0.1 SWEET 127.0.0.1

(#411) whaler válasza Gebriel (#408) üzenetére


whaler
tag

Egyedül mindenfajta szervező nélkül is mehetsz, csak be kell jelenteni valahol, hogy te oda fogsz menni.

(#412) dchard válasza varga.tamas (#410) üzenetére


dchard
veterán

"Itt az volt a probléma, hogy amikor a szivattyúkat leválasztották az elektromos hálózatról (átállni backup vonalra a turbinák által termelt áramra), akkor a helytelenül megválasztott víz/gőz arány miatt a turbinák teljesítménye leesett, nem volt elegendő áram a szivattyúkat üzemeltetni."

Ezért írták elő a tesztelési dokumentációban, hogy 700Mwatt teljesítmény alatt a teszt nem végezhető el. Nekik ehhez képest sikerült megállítani a reaktort majd a létező összes szabályzatot és leírást megkerülve mindössze 200Mwatton elkezdeni a tesztelést. Az eredmény magáért beszél azt gondolom.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#413) AkosAkos


AkosAkos
aktív tag

Nagyon jó,érdekes írás lett,grat! :R

(#414) Gebriel válasza whaler (#411) üzenetére


Gebriel
veterán

Egyedül azért nem nagyon mennék arra a környékre. :N

Még a végén eltévedek és a foszforeszkálva kerülök csak elő. :D

[ Szerkesztve ]

(#415) whaler válasza Gebriel (#414) üzenetére


whaler
tag

Egyáltalán nem veszélyes a környéke. Rengeteg olyan ember van, aki ott élt eddig egész életében és mégis megvannak. Nem is olyan rég volt riport vagy 10-15 ottani öreggel, és mindnek az volt az egyetlen baja, hogy mindenki elmenekült és csak ők maradtak.

(#416) Recon666 válasza whaler (#415) üzenetére


Recon666
Közösségépítő

A Zóna határában nem, de az erőmű 10kmes körzetébe, még mindig lakhatatlan, és helyenként 20-50x nagyobb a sugárzás a megengedettnél.

(#417) Gebriel


Gebriel
veterán

Lehetne egy PH-s csoportot szervezni egy csernobili látogatásra.. Azon szívesen részt vennék. :B

(#418) varga.tamas válasza Gebriel (#417) üzenetére


varga.tamas
tag

Én hasonló módon voltam egy másik fórumon szervezett túrán a Don-kanyarban :D

127.0.0.1 SWEET 127.0.0.1

(#419) Cyberpunk válasza whaler (#415) üzenetére


Cyberpunk
félisten

Azért Pripjaty-ban kétlem.

Igor Kostin képei az igazán durvák, főleg ez. szépen lencsevégre kapta a katasztrófát, de ez az életébe került persze.

Alul az a sávosodás a sugárzás miatt van.

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#420) Lauda válasza Cyberpunk (#419) üzenetére


Lauda
félisten

Igor Kostin nem halt meg. Kijevben el a mai napig.

(#421) Cyberpunk válasza Lauda (#420) üzenetére


Cyberpunk
félisten

Valóban. :B

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#422) Lauda


Lauda
félisten

Minden letezo filmet lattam mar rola, de ez kimaradt:[link]

Innen is lehet csemegezni: [link]

Cyberpunk :)

[ Szerkesztve ]

(#423) vhw válasza Cyberpunk (#419) üzenetére


vhw
addikt

Na az ilyen "rémsztorik" miatt alakult ki az a kép az emberekben, hogy ott valami mini-világvége történt, és azóta is a halál földje....

"Mi' csinálsz apa? Kapcsold ki a gépet!"

(#424) whaler válasza Cyberpunk (#419) üzenetére


whaler
tag

Senki nem azt mondta, hogy ásd be magad a szarkofágba és kempingezz a reaktor tetején.
Igor meg köszöni szépen még mindig él :)

(#425) Cyberpunk válasza whaler (#424) üzenetére


Cyberpunk
félisten

Mért én mondtam?

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#426) Tamás88 válasza Lauda (#422) üzenetére


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

De ezt is érdemes megnézni (főleg a végét). Link

(#427) dchard válasza Tamás88 (#426) üzenetére


dchard
veterán

Na jó azt hiszem itt az ideje közbeszólni.

Elég sok videót linkeltetek be, a legtöbben teljesen hamis képet festenek az egész balesetről, az utóhatásokról, mindenről.

Ebben a legutóbbiban például elhintik, hogy elég radioaktív anyag van bent európa pusztulásához és csak aszarkofág akadályozza ezt meg. Hallottam mr böszemséget a témában de ennél nagyobbat talán még nem, és eleve tele van az egész pontatlanságokkal, szándékos csúsztatásokkal.

Félre ne értsetek: szörnyű tragédia volt, szükség is van az új szarkofágra meg sajnálom is a torzszülött csecsemőket meg a beteg embereket, de azért ne vizionáljunk világvégét, mert az akkor sem következne be ha rászakadna a mostani szarkofág a reaktor maradványaira. Persze lenne valamekkora további szennyezés, de nem pusztulna ki sem európa sem ukrajna sem semelyik másik nemzet. Ez nem más mint a zöld propaganda része, ami csak a félelmeinkre bazírozik, de valódi megoldást nem kínál.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#428) Lauda válasza Tamás88 (#426) üzenetére


Lauda
félisten

Koszonom, mar nezem is! :R

dchard Es Te honnan tudod, hogy nem igy van? A radioaktiv anyagok 3.5 szazaleka szabadult ki elvileg a reaktorbol es nezd meg mit muvelt. Ha a grafittuzet nem oltjak el, az egesz foldet beszennyezte volna szep lassan.

[ Szerkesztve ]

(#429) whaler válasza Lauda (#428) üzenetére


whaler
tag

Hát nem művelt olyan sok dolgot mint amit állítanak a sötétzöldek.

(#430) Lauda válasza whaler (#429) üzenetére


Lauda
félisten

Senkit se erdekel a greenpeace.

(#431) dchard válasza Lauda (#428) üzenetére


dchard
veterán

Pontosan, csakhogy a grafit tüzet eloltották, magától meg nem libben fel az atmoszférába a radioaktív anyag.

Szóval nincs mitől félni. Az új szarkofágra is inkább azért van szükség, hogy megakadályozák a csapadékvíz bejutását és elszennyeződését,meg hát bőven itt az ideje annak, hogy nekiálljanak szétbontani és megfelelő tárolórendszerben elhelyezni a bent lévő hulladékot.

Azt nem tudom, hogy az eredeti tervekhez képest a most épülő verzió képes lesz-e erre vagy az majd egy phase 2 lesz, mindenesetre túllhegik ezt a dolgot az tuti.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#432) Lauda válasza dchard (#431) üzenetére


Lauda
félisten

Gondolom voltal ott a balesetkor es utana, lattad a szarkofagot kivulrol/belulrol, vegeztel ott mereseket, ha ennyire kepben vagy.

(#433) dchard válasza Lauda (#432) üzenetére


dchard
veterán

Nem, de nálam nagyobb szakértők annál inkább és én megbízom az ő hozzáértésükben és szakértelmükben. Sokkal inkább mint azokban a mezei újságírókban akik többségében ezeket a videókat összeállították. A BBC-s anyagot meg azt kivéve amit a kutatók maguk készítettek értékelhetetlen az összes többi.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#434) whaler válasza Lauda (#432) üzenetére


whaler
tag

Ennél hülyébb érvet nem tudtál felhozni?
De komolyan...

Én meg azt mondom akkor meg sem történt az egész, mert még nem jártam ott és nem láttam. De az USA-sem létezik mert még ott sem jártam, de te sem valószínű így te sem jelentheted ki, hogy az USA létezik és nem csak egy kitaláció.

(#435) Lauda válasza dchard (#433) üzenetére


Lauda
félisten

Te abban bizol, a masik meg masban, ennyi. Ettol meg nem feltetlen kell ugy beallitani, hogy az a valosag, amit Te es azok allitanak.

[ Szerkesztve ]

(#436) weiss


weiss
addikt

Mennyire lehet forró most az a sugárzó massza, ami egykor a reaktor volt?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#437) dchard válasza weiss (#436) üzenetére


dchard
veterán

Semennyire. Szobahőmérséklet. Nincs hűtve, a szarkofágban lévő öntöző rendszer is csak a szálló por megkötésére van beépítve.

Egyébként most jutott eszembe valami:

Minden létező csernobilos filmben elhangzik, hogy a reaktor tetejét tűzbiztos anyagból kellett volna készíteni de nem abból volt. Most fogalmazódott meg bennem, hogy mi is az a tűzbiztos anyag? Csak mert túl sok fát meg műanyagot nem láttam beépítve, viszont a grafittűz 2000 fok felett égett, ezen a hűfokon meg már semmi sem állja a sarat amiből a tetejét el lehetett volna készíteni...

Dchard

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#438) weiss válasza dchard (#437) üzenetére


weiss
addikt

Azt hittem, sugároz annyira, hogy párszáz fokos legyen.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#439) Ironhand válasza Lauda (#422) üzenetére


Ironhand
tag

Köszi a linket :)

PM! az gyorsabb!

(#440) vodkaboy22 válasza dchard (#437) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Azért ez nem igaz 2000 fokos tűzre is van megfelelő tűzpajzs, és a graffit tűzben sem vagyok biztos, hogy 2000-fokos, no de ennek nem nézek utána.

Lényeg, abban viszont nagyon is egyetértek, hogy túl sok az a baromira hűlyeséget zagyváló anyag a neten amire sokan alapoznak.
Ez egy tévhit sokan azt hiszik csak azért mert fent van a neten, fent van a wikipedia-n valami az úgy is van...
NO COMMENT...
Wikipedia annyi lódító baromsággal van tele, hogy fogom a fejem amikor az egyetemi diákok egyes irományaiban visszaköszön a wiki-s szarság...
NET-et tanuljátok már meg megfelelően kezelni...
Adok egy tanácsot ami nem tudományos szakcikk vagy nem olyan ember állította össze akinek a neve előtt dr szerepel és ezt a címet nem bölcsész karon szerezte hanem mérnöki, doktori karon azt fentartásokkal kezeljétek!
Favorit "mérvadó újságíró által írt cikkecske" csernobillal kapcsolatban:
Csernobil csak azért nem robbant eddig fel mint egy nukleáris bomba, mert a szarkofág megvédte ettől....

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#441) dchard válasza vodkaboy22 (#440) üzenetére


dchard
veterán

Szerintem olyan anyag, ami tartósan bírja ezt a hőmérsékeletet, és épeszű atomerőműhöz mérhetően normális költségből kivitelezhető és mindezt úgy, hogy le is lehessen operálni karbantartáskor, átrakáskor, nem nagyon van. Eleve hibás volt a konstrukció azzal, hogy nem volt containment, hibás volt a konstrukció a nagy mennyiségben felhasznált grafit miatt stb. Én azt gondolom, ezzel az RBMK dizájnnal a jóisten sem akadályozta volna meg sem a balesetet, sem azt hogy ilyen súlyossá vált. Ez a "nem volt tűzbiztos anyagból a teteje" inkább csak duma a szocializmusban épült dolgok, technika stb. lejáratására, aztán meg lehet nézni, hogy a hasonló korú fukshimával mi történt... El ne felejtsük: az az erőmű 40 éves technológiai színvonalnak felel meg, és rengeteg az iparágban már évtizedek óta ismert súlyos hiányossága volt, többek között ennek és nem kizárólag a földrengésnek meg a cunaminak volt köszönhető a baleset. És legalább 20-30 ilyen blokk van például az Egyesült Államokban, egy részük pont ugyanúgy oceán parton fekszik, földrengés által veszélyeztetett területen.

Abban egyetértünk, hogy túl sok a félrebeszélés, riogatás, alaptalan félelemkeltés a témában.

Egyébként az újabb erőművi dizájnokban is inkább tervezik súlyos balesetkor (zónaolvadás) a PVC-t átégető anyag szétterítését és hűtését a reaktor alatt található core catcher nevű berendezésben, mint hogy olyan anyagból építsék meg az alját ami tartósan (értsd: hetekig) képes ellenállni ekkora hőmérsékletnek. Biztos lehetne annyi spéci acél ötvözetet belerakni ami kibírja ezt is, kérdés, hogy megéri-e.

Dchard

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#442) vodkaboy22 válasza dchard (#441) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Kerámia :) Már akkor is volt és akkor is lehetett volna használni, igaz nehéz de ez egy erőműnél csak komolyabb tervezést igényel, ami nem lehetne probléma.
Most már viszont vannak csodább kompozit kerámia anyagok kis súlyjal. No de mind1 ezen nem akarok vitatkozni.
Másik tűzbiztos anyag lehetett volna tűzbiztos anyagból a teteje, ha a fellépő nyomás különbséget nem bírná, ami bárhogy is nézzük komoly probléma volt. Ha a fellépő nyomás a reaktorból a több tonnás olom reaktor tetőt fel tudta emelni akkor a reaktor felett lehetett volna tűzbíró anyag is sajnos megsérült volna.
Igen sajnos az atomerőműveket kéne fejleszteni nem tiltani újjak építését és nem lett volna fukushima sem.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#443) dchard válasza vodkaboy22 (#442) üzenetére


dchard
veterán

Na ez a probléma a kerámiával, hogy tűzálló de törik és nem tartja meg a nyomást. namost ha alá rakunk olyan megoldást ami bírja a nyomást de a hőmérsékletet már nem, akkor megint nem vagyunk sehol :)

Teljesen egyetértek amúgy: toln kéne a pénzt a tóriumos reaktorok minnél hamarabbi üzembeállításába, és MELLETTE elkezdeni a hálózatok zöld energiára való felkészítését illetve kutatását. A tóriumos reaktor egyébként sokkal jobban illeszthető - az új generációsokkal együtt - egy ilyen rendszerbe mivel elég széles tartományban szabályozható a teljesítményük anélkül, hogy jelentős üzemanyag veszne kárba. Így amikor fúj a szél meg süt a nap stb. akkor lehet úgy csökkenteni az erőmű teljesítményét hogy nem pocsékolunk üzemanyagot. A mostani erőművek erre nem képesek és nem is tehetők erre alkalmassá.

Arról nem beszlve, hogy sokkal biztonságosabbak, kevesebb üzemanyagot használnak, a bennük lévő üzemanyag jobban "kiég" kevesebb radioakítv hulladék letekzeik, és annak is könnyebb a kezelése, reprocesszálása.

Nem is értem miért kérdés még egyáltalán, hogy mit kéne csinálni... :)

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#444) vodkaboy22 válasza dchard (#443) üzenetére


vodkaboy22
addikt

IGAZ!
Viszont annak is elkéne jutnia pár ember agyáig, hogy a tenyésztő reaktor nem a sátán ajándéka és nem csupán atombomba készítésre való... Olyan erőműveké a jővő ahol 4 termelő 1GW-os reaktorra jut egyből mellettük 1 tenyésztő reaktor is így a tórium egyetlen hátránya is ki lenne küszöbölve!
És igen ez a jövő ha elfogadják, ha nem. Ha nem akkor itt az ideje visszafejlődni a sötét középkorba mivel 2100-ra nem lesz lakható a bolygó...

Kerámia megfelelő tervezéssel sokat kibír nem csak hőt lásd 1960-as évek hőpajzs űrtechnikából. Nem mondom, hogy a legolcsobb dolog de megvalósítható.
Mostmár vannak sokkal jobb dolgok is persze 2012-t írunk :P

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#445) Lauda válasza weiss (#436) üzenetére


Lauda
félisten

Multkor neztem egy filmet, amiben az a pali beszelt, aki a koselevvel jart egy csomoszor a szarkofagban es o mondta, hogy 120-180 fok korul van, ahol sok a futoanyag, nyilvan minel tavolabb merik tole, annal kevesebb. Most nem emlekszem melyik filmben volt, ha valaki latta, esetleg megirhatna.

Ironhand :R

[ Szerkesztve ]

(#446) Allien válasza Lauda (#435) üzenetére


Allien
veterán

Egy újságíró alapban olyan, mint a politikus. HAZUDIK. Kiküldik, írj egy cikket. Tiszta sor, hogy nem írhatja le, hogy zöld a fű. Azt nem veszi az olvasó. Ha nincs hír, csinál. Ha felülről megsúgják, miről írjon, vagy mi legyen benne, akkor az úgy lesz.
Persze, a "tudósok" is pénzből élnek, és sajna sokszor ez meg is látszik. De azért egy fokkal szavahihetőbbek, mint bármely bulvárfirkász. :DDD

Battlefield 2142-ben Alien69 ''the ACE'' | -=SoG=-Alien by Battlefield 2 | Hot Jazz Band 20(05). Jubileumi koncert |

(#447) dchard válasza Lauda (#445) üzenetére


dchard
veterán

Az teljesen valószerűtlen, hogy a baleset után 25 évvel 120-180 C fokos legyen az üzemanyag-maradvány... 10 évvel a baleset után sem hinném el, 25 éveel utána meg pláne nem.

Dchard

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#448) Gebriel válasza varga.tamas (#418) üzenetére


Gebriel
veterán

Na az is jó lehetett... :B :)

(#449) Rive válasza dchard (#447) üzenetére


Rive
veterán

Ez leginkább az adott maradványdarab felület/tömeg arányának függvénye bizonyos környezetben. A valaha megfolyt cucc esetében elég alacsony, úgyhogy a 100+ fok minden további nélkül reális lehet.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#450) Zeratul válasza dchard (#443) üzenetére


Zeratul
addikt

A cirkónium oxid, kerámia elég erős, nyomásálló és rugalmas, szimplán lehet belőle fogpótlást csinálni, csak az ára elég borsos.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.