Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#251) djculture válasza sutszi (#249) üzenetére


djculture
félisten

"A baleset következményeit illetően ugyanúgy homályban tapogatózunk, mint amikor az okairól van szó. 1992-ben a nyugati tudósok is megerősítették, hogy a gomeli körzet gyermekei között nő a pajzsmirigyrákos megbetegedések aránya. Ez várható volt, de senki sem számított rá,hogy ilyen gyorsan megjelenik a betegség. 1986-1989 között négy ilyen esetről tudunk. Ez a szám 1991-ben ötvenötre emelkedett. 1992-benhatvan esetre számítunk. Hat esetben áttételes lett a rák. Leggyakrabban a tüdőt támadta meg. Egy gyermek meghalt, másik tíz komolyan megbetegedett. Azt is megjósolták, hogy nőni fog a rákos megbetegedések következtében elhunyt emberek száma. "

(#252) Stauffenberg válasza KoLa_2 (#207) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

"...sötét viharfelhők érkeztek és nagyon nagy mennyiségű csapadék hult le rövid idő alatt, utólag kiderült, nem ok nélkül..."

És elárulod mi az összefüggés a kettő között? A katasztrófa a viharszezon elején történt, ezért egy kialakuló nyári zivatar ettől teljesen független (főleg mivel nálunk az uralkodó, hogy dél-nyugati irányból érkeznek a zivatar rendszerek). Jellemző egyébként a tömegkommunikációt kevésbé ismerő emberekre, hogy egy-egy ilyen vihart képesek világvégeként vagy különleges eseményként megélni.

A sajtó is ezt a hisztit használja ki egy-egy nyári zivatar felfújásánál, holott az egy évre vetített zivatarok száma nem változik, csupán már mindenkinek van videót és fotót rögzíteni képes eszköze, meg internet kapcsolata, ezért egy kis falun átvonuló vihar is hatalmas publicitást kap, pedig 10 éve vagy még korábban egyszerűen nem jutott ki a hír a falu határain kívülre (kivéve abban a ritka esetben ha nagy károkat is okoz, de ez tényleg ritka). Ezért tűnik úgy az egyszerű embernek, hogy manapság sokkal több vihar van és mind belepusztulunk.

Egy szupercellát látni félelmetes annak aki nem ismeri (én évi 10-20 szupercellával is találkozom amatőr viharvadászként). Amikor az egyik nagyszülőmnél voltam és éppen lecsapott egy nagyobb vihar, akkor a nagyanyám teljesen be volt rezelve, soha nem látott ilyet, mert akkor még a sajtó sem nagyon bulvárosította el a témát. Megnyugtattam, hogy Magyarországon több tucat észlelés van egy viharszezon alatt.

De akkor nézzük a zivatarok tulajdonságait:

Mivel többen is írtak a katasztrófa utáni napon kialakuló hatalmas viharokról, ezért valószínűsíthető, hogy egy nagyobb zivatar rendszer alakult ki, mely akár egy nagyobb láncot (squall line) alkothatott, de akár több, lokálisan kialakuló cellát, szupercellát is eredményezhetett (de persze egyetlen nagyobb rendszer is képes akár 12 óránál is hosszabb ideig fennmaradni, határtól-határig átvonulva az országon. Kialakulásuk akkor a legvalószínűbb, amikor egy forró időszakot egy hidegfront szakít meg.

Sokan megjegyezték, hogy azokon a napokon hatalmas volt a forróság, ez pedig a legbiztosabb táptalaja egy zivatar kialakulásának. A nap által sugárzott hő emeli a CAPE értéket (a konvekció kialakulásának potenciálját). Ha a konvekció kialakul, akkor a feláramlás nyomán kialakulnak a cumulonimbus (röviden CB) felhők. Ez csak a több tucatnyi felhőtípus közül az egyik, de ezt hívjuk népiesen zivatarfelhőnek. A CB kinézete elsőre félelmetes, mivel egészen a tropopauzáig (a troposzféra és a sztratoszféra közötti légköri rétegig) terjed a magassága, ahol ezt elérve elkezd terülni (kialakul az "üllő"). Sok esetben az ország egész területéről látni őket, mert olyan hatalmasak. A kialakulásuk pedig leginkább a forróság hatására keletkező emelőerőnek köszönhető (mint tudjuk a meleg levegőnek van emelőereje).


Egy CB felhő, melynek a teteje már elérte a tropopauzát és terülni kezdett

A CB felhő/felhők megjelenése már biztos előjele annak, hogy egy zivatar van a közelben. A velük járó légköri instabilitás hoz létre egy másik különleges felhőfajtát, a mammatust. Ha ilyet látsz (és minél "göröngyösebb"), annál biztosabb, hogy heves zivatar van a közeledben. Beborítja az eget, eltakarja a napot és igen félelmetes kinézete miatt sokan alaposan berezelnek. Persze ez nem baj, ilyenkor már érdemes fedett helyet keresni, ekkor már villámlás is lehet (persze a zivatar 30-60 kilométeres körzetében akárhol lecsaphatnak villámok, akár derült égből, felhők nélkül is).


Mammatus felhőtípus az instabil légkörnek köszönheti létezését

Persze van olyan amikor előbb pillantod meg a szupercellát, mint a "mammákat". A viharvadászok is igyekeznek előtte maradni, hogy könnyebben fotózható legyen (másrészt pedig egy felhőréteggel takart szupercella veszélyes, mert nem látod a haladását felhőzeti radar nélkül). A szupercella az egyik leghevesebb légköri jelenség, rendszerint az erősebb és láncba rendeződött zivatar rendszerekben jön létre az alacsony légkörben, ezért sokan úgy élik meg, mintha egy birodalmi csillagromboló készülne leszállni a városra és teljesen elpusztítani azt. Aki tornádóra vadászik, az jobban teszi ha a szupercellák nyomába szegődik, ugyanis a mezociklonális tornádó (a legerősebb fajta) a szupercellák segítségével alakul ki. Ilyenek Magyarországon is vannak és éves szinten több tucat kialakuló tornádó (tuba), illetve talajt fogott tornádóról érkezik bejelentés. A szupercella átvonulása rendkívül heves, nem ritka az adott térség 1-2 havi csapadékmennyiségét is meghaladó kihullás csupán 10-20 perc leforgása alatt, ami felduzzasztja a patakokat, vízelvezető árkokat, elöntheti a pincéket. Ezen kívül heves széllel jár (100-120km/h sebességet is meghaladhatja, mely már fákat csavar ki, tetőket is megbonthat), illetve sűrűn előfordul a kifejezetten nagy méretű jég is (2 cm vagy nagyobb átmérővel), a villámkisülések száma pedig percenként több ezer, több tízezer is lehet (ebből mondjuk te magad érzékelsz percenként 5-10 közelebbi villámcsapást).

Szupercellák Magyarországon:


Kattints a nagyításért

Ettől ki ne tojná össze magát 1986-ban és kezdene összeesküvés elméleteket gyártani? Nincs internet ahol terjednek a fotók és magyarázatok és a sajtó sem bulvárosítja a témát, ha nem okoz nagy károkat akkor nem is ad róluk hírt (most meg a TV2 közvetítő kocsit küld ki, hogy beszámoljon róla, hogy mind meghalunk, kettéhasad a föld, mindenkit felkap a tornádó és csodaországig repít).

És ami a legjobb a dologban, hogy egy viharszezonban (kora tavasztól a nyár közepéig terjedő időszak) több tucat ilyen szupercellás zivatar vonul át az országon (vannak időszakok mikor minden napra jutnak az ország különböző pontjain). Ez nem lett több az utóbbi években, csak többről értesülünk a rohamosan fejlődő tömegkommunikáció által. Ráadásul tornádó észlelés is van egy tucat. Ezek (zivatar, szupercella, tornádó) ritkán (évente 1-2 alkalommal) okoznak igazán nagy károkat (tehát ami nem csak tető cserepeket tépked le és fákat csavar ki, hanem tényleg nagy a kár).

Egy 1986. ápr. 27-én kialakuló zivatart pedig nagy kár volna Csernobil számlájára írni, már csak azért is, mert a szél nem felénk sodorta a veszélyesen radioaktív szennyeződést. A Kárpát-medence védő hatása érvényesült, így a területileg messzebb eső Ausztria kétszeres terhelést kapott hozzánk képest, de ők is csak napokkal később, nem a katasztrófa másnapján. Arról nem is beszélve, hogy az ilyen zivatarokat nem a radioaktív por hoz létre, hanem a már ismertetett légköri folyamatok.

(#253) x_o_n válasza sutszi (#249) üzenetére


x_o_n
veterán

szerintem kicsit olvasgass utána.lehet ilyen amerikásan megközeliteni.. de ez megtörtént és ha tetszik ha nem hatással volt az élővilágra.

(#252) Stauffenberg

az tuti hogy a vihar nem csernobil miatt volt,viszont nem is az a baj ...hanem hogy a radioaktiv szennyeződést belemosta a földbe kis hazánkban..mint erröl lehet is olvasni

[ Szerkesztve ]

(#254) sutszi válasza djculture (#251) üzenetére


sutszi
veterán

"A baleset következményeit illetően ugyanúgy homályban tapogatózunk, mint amikor az okairól van szó."

Tehát minden kétséget kizáróan ők sem tudják...

1992-ben a nyugati tudósok is megerősítették, hogy a gomeli körzet gyermekei között nő a pajzsmirigyrákos megbetegedések aránya. Ez várható volt, de senki sem számított rá,hogy ilyen gyorsan megjelenik a betegség. 1986-1989 között négy ilyen esetről tudunk.

Erről 2 dolog jut eszembe.

1. Hol is van ez a Gomel körzet? Majdnem a szomszédban. + Erre még rátesz egy-két lapáttal, hogy nem kis mennyiséget kapott a "felhő" terjedése során...
Itt páran meg Magyarországról írnak mint élőhely, nem gomel...

2. Régen is előfordultak forgószelek Európa szerte, amióta viszont a kommunikációs csatornák felgyorsultak egyre több DOKUMENTÁLT eset van. De ettől még nem több mint korábban, csak most odafigyelnek rá. Ez igaz a fenti esetre is.

(#253) x_o_n
Nem kell itt a ferdítés, így is van elég. Nem azt mondtam, hogy nem volt hatással senkire. Csak azt mondom, hogy azért nem kell mindenre ráfogni, hogy Csernobil a hibás, csak azért mert így könnyebb...

[ Szerkesztve ]

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#255) sutszi válasza sutszi (#254) üzenetére


sutszi
veterán

Kiegészíteném még 2 dologgal:

A felhő terjedése:
[link]

Ebből tisztán látszik, hogy egész Európa szépen kapott belőle...kiemelném pl az Olaszokat akik szintén, és mégis magas életkort élnek meg azt is sokkal jobb minőségben mint nálunk...de mondhatnék más országot is.

A videó után meg érdemes megnézni ezt:
[link]

Nézzük meg milyen országok vannak körülöttünk a listában...Nem éppen Csernobil mellett vannak. Ráadásul a Svédek még jobb helyen is vannak pedig ők kaptak belőle rendesen...

[ Szerkesztve ]

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#256) KAMELOT


KAMELOT
titán

Itt lehet csinálni akármit. Ott még ma is olyan erős a sugárzás, hogy a gép sem mutatja ki. Én voltam Kijevben. Csernobiltól nem messze voltunk. Én örülök, hogy közelebb nem jutottam. Akik annó a következő 6 évben oda fuvaroztak csernobilba azok mind elhagytáka földi életet pár éven belül. És mind akik ott dolgoztak azok is. Egytől egyig. Még ma is nagyon veszélyes oda menni. Még ha adnának pénzt is azért akkor sem mennék oda. Borzasztó esemény volt. Még jó, hogy nagyon messze lakom onnét.

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#257) Nunder


Nunder
őstag

Fenomenális, lebilincselő és érdekes írás, nagyon köszönöm, hogy elolvashattam. Jómagam minden fellelhető információt, dokumentumfilmet, adatot igyekszek megtekinteni, nagyon érdekel a téma. Ennél jobban talán csak a II. VH köt le.

Csak így tovább, ha van hasonló, szívesen vennénk :) :R

“It's the job that's never started as takes longest to finish.” // blackbird3dworks.hu

(#258) Stauffenberg válasza x_o_n (#253) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Nem a talajba bemosott radioaktív szennyeződésről beszéltem, hanem arról, hogy nagyon sokan emlékeznek vissza a katasztrófa másnapján kialakuló erőteljes viharra és hajlamosak azt Csernobil számlára írni. Én csak igyekeztem egy kis mankót adni, hogy mi egy zivatar kiváltó oka, hogy láthassák, annak önmagában nincs köze a légkörben lévő radioaktív szennyeződésnek. Nem vagyok képzett meteorológus, csak ennyi ragadt rám pár évnyi viharvadászat által.

A Magyarországot ért többlet dózis 0,2 mSv, melynél figyelembe kell venni, hogy a teljesen természetes, normális és átlagos dózis Magyarországon 3 mSv/év. Ez Marx György elismert fizikus szerint az emberek szervezetét ért terhelés egészségkárosító hatása tekintetében megegyezik azzal, mintha elszívnál fél doboz cigarettát. Ennél még az is nagyobb terheléssel jár, ha felülsz egy repülőgépre és utazol 8-12 órát (pl: óceán átkelés).

Persze minden esetben probléma egy ilyen katasztrófa esetén a kiszabaduló szennyezés, de a Magyarországot érintő terhelést abszolút túlreagálják legtöbben, mert azt sem tudják, hogy eszik vagy isszák a témát. Ausztria a katasztrófa után megtiltotta a magyar kamionok áthaladását, félve a bevitt szennyeződéstől, miközben a térségben pont Magyarország szenvedte el a legkisebb terhelést (mint írtam már: a Kárpátok védő hatása érvényesült, Ausztria pont kétszer akkora többlet dózist kapott, mint mi).

(#259) SzlobiG válasza Stauffenberg (#258) üzenetére


SzlobiG
félisten

Arról nem beszélve, hogy egy röntgen vizsgálat mekkora dózist jelent...:U

(#260) vodkaboy22 válasza KAMELOT (#256) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Télleg? Én voltam Kijevi repnapokon nem is 1szer. Nem igazán zavart a tudat...
Apám szovjetunioban tanult katonai akadémián és lett vadászpilóta nem 1szer repült moszkva felé azon a légifolyoson ami közvetlen csernobil felett van. HIdd el ha közvetlen 100 méterre repült volna el a reaktor felett akkor is kevesebbet kapott volna a reaktor miatt mint csupán a repülés miatt...
Mi az, hogy a műszer nem tudja mérni???
Szerinted ha a mai technológia közel fénysebességre gyorsítot nehéz ionok ütközéséből létrejött szuperrövid idejű részecskéket tud mérni akkor szerinted miért ne tudnánk mérni ami ott van???
Konkrétan van olyan geostacionárius pályán keringő műhold (36 000km magasan) ami képes a egy térségben hirtelen megnövekvő nukleáris többletsugárzást észlelni akkor szerinted nem tudjuk mérni csernobilt????
NO COMMENT:::::::::
Apámnak van olyan pilóta ismerőse Kijevben aki az incidens után folyamatosan heti váltásban a csernobili légi zóna lezárásáért felelt és mig23-massal légtér védelmi pilótaként 87 felszállást tett a parancs szerint.

Több mint 1500 felszállást csinált élete során és még mindig él elméletileg (7 éve nem láttuk). Akkor Kijevben lakott 2 lányával feleségével semmi bajuk nem volt.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#261) Keeperv85 válasza KAMELOT (#256) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Dehogy is... 2000-ig napi szinten jártak oda dolgozni emberek a megmaradt erőműbe! A katonák, akik őrzik a zónát a mai napig élnek! Az idegenvezetők, a családok, aki ott éltek, mind szinte él még! Ne nagyítsuk fel a dolgokat!

Én már csak azért is be akarok jutni oda, hogy fényképezzek. Kifejezetten olyan helyek érdekelnének, amik tényleg le vannak zárva, nem az a rész, ami több 100 képen is megvan. Pripjaty biztos érdekes, de körbe tele van másik kis eldugott településsel a környék. Már ami még megvan és nem túrták el... Illetve maga "Csernobil" sem sok videón szerepel. Lehet be kéne szöknöm, de a katonaságtól eléggé tartok... Nem hiszem, hogy nyerő dolog velük ujjat húzni...

(#262) KAMELOT válasza vodkaboy22 (#260) üzenetére


KAMELOT
titán

Az amiről te beszélsz az egy szerencsés ember / -ek. A többiek nem voltak ilyen szerencsések.
Azt írtam, hogy a dok. filmekben használt mérőműszer már nem tudta kimutatni az értéket, olyan nagy mértékű volt a sugárzás. A sugárzás a láthatatlan gyilkos. Szóval véletlenül sem mennék oda. Aki oda megy, egészségére!!! Nekem az egészségem fontosabb, mint akármi más.

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#263) Recon666 válasza Иван (#250) üzenetére


Recon666
Közösségépítő

Javítom, csak eddig nem volt rá időm. :)

(#264) orion1025 válasza sutszi (#249) üzenetére


orion1025
őstag

Nem azt mondtam, hogy mindenkinek kellett volna szenvednie valamilyen károsodást....És érdekes, hogy nővéremnek (84-s) is vannak nyűgjei, igaz semmi drasztikus, de az sem a véletlennek tudható be gondolom.Pláne ha azt nézem, hogy visszamenőleg sem volt a családfában komoly és sorozatos állandó betegség.Most is vannak persze ilyenek, de ha megnézed átlagban olyan embereknél jön elő, akik tényleg olyan "minőségűek" is ránézésre.Azt meg mondjuk Te honnan tudod, hogy bármilyen sugárzás milyen időtartam után fejti ki a hatását és kiben miképp? :) Mai napig sok általános közéleti dologról derülnek ki olyanok, amik teljesen megcáfolják az addig ismerteket.De erről nem vitatkozok senkivel, a mai napig nem vagyok úgy a saját "károsodásommal", hogy ennek tudható be, de könnyen lehet e miatt is, na meg egy orvos egy adott régióban csak meg tudja ítélni a statisztikát, annyira nem értelmi fogyatékos.

[ Szerkesztve ]

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#265) Gebriel válasza sutszi (#249) üzenetére


Gebriel
veterán

Persze, hogy az a legegyszerűbb. Másra fogni. :U

[ Szerkesztve ]

(#266) x_o_n válasza sutszi (#254) üzenetére


x_o_n
veterán

ezek a komment stilusaid...na hallod..bár a jómodor hiánya biztosan nem a sugárzás miatt van:)
van abban igazság amit mondasz de te ugyan honnan tudod hogy nem az a ferdités amit te irsz vagy gondolsz?

[ Szerkesztve ]

(#267) vodkaboy22 válasza KAMELOT (#262) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Olyan nagy mértékű ? MIhez viszonyítva? 1 csotány az emberi sugárdozis 500 000x képes elviselni mihez képest?
Tudod viszonyítási alap kell. Az, hogy 1 ruszkise geiger-müller számláló skálázása amit alapvetőleg a háttér sugárzástól max 1-2 nagyságrendre nagyobb sugárzások mérésére találtak ki anno az persze, hogy már 10dB-vel nagyobb mértéket nem mér. De ez nem azt jelenti, hogy az nem mérhető jól vagy, hogy az olyan baromi nagy szint ( ha 0 dB a háttérsugárzás akkor a halálos dózis jóval 30dB felett van... ). Mondjak még valamit ami láthatatlan gyilkos? Az emberi hülyeség a felsőbb vezetésben na az komolyabb mint 200 csernobil nyitva hagyva...
Többiek kik? Akik közvetlen lapátolták a sugárszenyezett törmeléket na azok télleg pechesek voltak. De akik Kijevben laktak azoknak ez nem volt nagyobb szívás, mint a cocacola hatása az emberi szervezetre...
Érdekes arról is írják, hogy inkább szinezett kromfelület tiszító mint emberi fogyasztásra alkalmas folyadék., de mivel ezt sem bírják felfogni az egységsugaru gondolkodású emberek mint ahogy azt sem, hogy milyen hatásokat okozott csernobil és milyeneket NEM ezért meguntam kilépek errol a forumról...
Kéne írni 1 olyan cikket ami pont ilyen egésséget befolyásoló tényezőkkel foglalkozik és a logaritmikus skálán fel kéne tüntetni csernobilt a probléma az lenne, hogy csernobil valahol Tatabánya körül lenne mint a log 0-a a cocacola, dohány és a többi pedig budapesten....

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#268) KAMELOT válasza vodkaboy22 (#267) üzenetére


KAMELOT
titán

Ez már jobban tetszik amit írsz. Igaz a ruszkise mérővel volt mérve, de azért a szervezet toleranciája kisebb.
Mindegy mit írunk ide. Lényeg...tessék minél jobban vigyázni az egészségre. Én erősen nem ajánlom, hogy oda menjen akárki is. Még a körzetébe sem.

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#269) sutszi


sutszi
veterán

(#264) orion1025
Azt meg mondjuk Te honnan tudod, hogy bármilyen sugárzás milyen időtartam után fejti ki a hatását és kiben miképp?

Azt, hogy kiben milyen nyomot hagy az bizonytalan. A káros dózis mértékét, és a károsodás szintjéhez szükséges időt meg nem én mondom meg. Ezt a tudósok megtették amikor kimondták, hogy pl mennyi a hátárérték...

na meg egy orvos egy adott régióban csak meg tudja ítélni a statisztikát, annyira nem értelmi fogyatékos.

Az okozatot megtapasztalja, de az okot visszafejteni nem fogja tudni...Mert nincs birtokában az összes információnak ami alapján a következtetést levonhatja.

(#266) x_o_n
Hát tényleg nem vagyok valami kedves...
Sokan vannak akiket ténylegesen érintett ez a katasztrófa...Sokan haltak meg, sokan betegedtek meg és biztos, hogy születési rendellenességeket is okozott...Csak éppen földrajzilag nem ott és nem olyan mértékben mint ahogyan azt itt páran lefestik.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#270) Gebriel válasza sutszi (#269) üzenetére


Gebriel
veterán

"Az okozatot megtapasztalja, de az okot visszafejteni nem fogja tudni...Mert nincs birtokában az összes információnak ami alapján a következtetést levonhatja."

És nagyon nem is érdekli, felírja rá a gyógyszert és kész.

(#271) KAMELOT válasza sutszi (#269) üzenetére


KAMELOT
titán

Sokan vannak akiket ténylegesen érintett ez a katasztrófa...Sokan haltak meg, sokan betegedtek meg és biztos, hogy születési rendellenességeket is okozott...

Hát sajnos ahogy lefestették sokan az nem úgy van. Rengetegen ''maradtak ott'' és szenvedtek súlyos egészségkárosodást. Számokról nem beszélt senki, nehogy pánik törjön ki. Én azt a borzalmat még véletlenül sem akarnám látni. Csernobilban jól tudták, hogy borzasztó dolog történt. Erre csak pár nap múlva lakoltatták ki az embereket. Még filmekből is rossz nézni az egészet, nemhogy ott lenni.

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#272) djculture


djculture
félisten

Amit linkeltem könyvből rengeteg dolog kiderül amúgy pl az oroszok próbáltak ezt azt tenni de a lehetőségük a nulla fele közelített. Érdekes a burgonya nem lett sugárszennyezett azt írjak, minden más igen.

1986 júniusában időlegesen meghatározták huszonnégyfajta élelmiszer radioaktív küszöbét.
Az Egészségügyi Minisztérium külön csoportokathozott létre ennek ellenőrzésére.
A radiológusok gondosan ellenőrizték a tejet, a húst, a vizet, a gyümöcsöt, a bogyókat, a krumplit, azöldségféléket, a halat, a gombát és a kenyeret.
Amelyik élelmiszerben a megengedett határ felett lévő radioaktivitást mértek, azt emberi fogyasztásra alkalmatlannak ítélték.
1986-ban a gyümölcsök tíz, a bogyók és zöldségfélék harminc százalékát vonták ki a forgalomból az érintett területeken. A tej is gyakran fertőzöttnek bizonyult.

Csupán a burgonya maradt százszázalékosan tiszta.
A rendeletet nagy nehézségek árán lehetett betartani. Nem volt elegendő sugárzásmérő. A radiológusok nem egy esetben képzetlennekbizonyultak. Az élelmiszer-ellátás is akadozott.
Ráadásul a falusiak nemigen törődtek a láthatatlan veszéllyel. Igaz, a fiatalabbak, főleg ha gyerekükvolt, még az evakuálás előtt elhagyták az érintett zónát, de szüleik és nagyszüleik sokszor csak vonakodva mentek
. Az a tény, hogy hosszú évekmúlva esetleg megbetegedhetnek, csöppet sem riasztotta azokat, akiknek amúgy is kevés idejük volt hátra. Néhányuk, mint a már említett Ivan ésIrina Avramenko, Opacsicsiben elbújt a milicisták elől, és tovább művelte földjét.
A kitelepítettek közül többen visszaszöktek. Még kisgyerekescsaládok is akadtak közöttük. A fiatalokkal sokszor úgy viselkedtek új iskolájukban, mintha valami ragályt terjesztenének.Kezdetben a milícia, ha kellett, erőszakkal telepítette ki az öregeket. De a helyi hatóságok részvétből vagy egyszerűen mert tehetetlenek voltak,nem zaklatták azokat, akik visszatértek.
A rendelkezések betartása még a szigorúan ellenőrzött zónában is hálátlan feladatnak bizonyult.Rettenetes lehetett abban a tudatban dolgozni, hogy betakarítás után megsemmisítik a termést. Az új rendelkezések teljesen szétdúlták azévszázadok óta megszokott falusi életformát.
A bogyógyűjtés, gombászás és a háztáji zöldségtermesztés időtlen idők óta a mindennapok feladatai közé tartozott. Hogyan lehetne elvárni azemberektől, hogy most egy csapásra felhagyjanak ezzel? Télen kimentek fáért az erdőre. A kandallók megannyi miniatűr Csernobilként ontották aradioaktív részecskéket.

A parasztokat szinte lehetetlen volt rávenni, hogy kiöntsék saját tehenük tejét, amikor a boltokban legfeljebb tejport kaptak,ha kaptak. Néhányan tovább itták a fertőzött tejet. Ezeknél a soron következő vizsgálaton komoly sugárdózist állapítottak meg.Számtalan hivatalnokot feljelentettek, hogy nem képviselik kellő eréllyel a törvényt. 1986-87 között huszonháromezer embert bírságoltak meg.Ötezer-ötszáz hivatalnokot bocsátottak el, további kétezer ellen pedig eljárás indult.
De az érintett terület lakossága így is teljesen demoralizálódott.Néhány pártvezető felhasználta kapcsolatait, és elköltözött. Számos orvos ugyanígy tett. Sok falu nemcsak a fiatalokat veszítette el, hanem azt apár értelmiségit is, akik esetleg tanácsokkal láthatták volna el őket. A kijevi és minszki egészségügyi csapatok időről időre megjelentek, hogy ellenőrizzék a lakosság állapotát, de csupán a debilek szokatlanulmagas arányát figyelték meg. Ennek viszont semmi köze sem volt a radioaktív sugárzáshoz.

1986 decemberében Knyijnyikov kollégái jelentették,hogy a gomeli körzetben élő gyermekek pajzsmirigye feltehetően komolyan károsodott. Erre egy hatvan szakértőből álló csoportot rendeltek ahelyszínre. Huszonnégy órát kaptak, hogy kivizsgálják a problémát és jelentést tegyenek. Megállapították, hogy valóban gond van a gyerekekpajzsmirigyével, ezt azonban nem a radioaktív jód okozza, hanem a stabil jód hiánya

[ Szerkesztve ]

(#273) djculture


djculture
félisten

Iszrael professzor Hidrometeorológiai Bizottságának és Knyijnyikovbiofizikai intézetbeli laboratóriumának adatai alapján a kormánybizottság az alábbi övezetekre osztotta a területet
:1. Tiltott zóna, ahonnan mindenkit kitelepítettek.
2. Ideiglenesen kitelepített zóna, ahová a hivatalos szervek javaslata ellenére mintegy ezer ember visszaköltözött.
3. Állandóan ellenőrzött zóna,
4. Időszakonként ellenőrzött zóna. Itt százhetvenhat faluban mintegy nyolcvanezer ember él. A talaj cézium 137-es szennyezettsége meghaladja a négyzetkilométerenkénti tizenöt curie-t, ami azt jelenti, hogy az élelmiszert máshonnan kell hozatni.Minderre csupán 1989-ben derült fény.

Az orosz kormányzat – még az 1917 előtti hagyományokra támaszkodva – elvárta az emberektől, hogy kérdés és ellenvetés nélkül teljesítsék a parancsot.
De ez sem akadályozhatta meg az orvosokat abban, hogy felhívják a figyelmet a nagyszámú megbetegedésre. Nemcsak pajzsmirigy-rendellenességekről volt szó – erre a gyerekek esetében számítani lehetett hanem szürke hályogról, légúti és emésztőrendszeri megbetegedések szokatlanul nagy arányáról és az olyan nehezen megfogható tünetekről, mint a fáradékonyság, a fejfájás és a depresszió.

[ Szerkesztve ]

(#274) sutszi


sutszi
veterán

(#270) Gebriel
Viszonylag friss élmény, hogy egy orvos olyan vényköteles gyógyszert adott ki ami komoly egészségkárosodást és egyéb szövődményeket/mellékhatásokat okozott volna. Egy másik orvos azt mondta, "be ne szedje"

(#272) djculture

Megállapították, hogy valóban gond van a gyerekekpajzsmirigyével, ezt azonban nem a radioaktív jód okozza, hanem a stabil jód hiánya

Ezt jó, hogy írtad. Sokan nem is gondolják milyen jódhiányosan táplálkoznak az emberek mind a mai napig. Persze ennek is komoly következményei lehetnek...(Magyarország köztudottan jódhiányos terület.)

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#275) remington2


remington2
senior tag

Én kismiska vagyok csak atomfizika témában, csak annyi ismeretem van, amennyit innen-onnan összeollózva magamra szedtem. Innen, a stalker -topikból is ( :DDD ), komolyabban meg wikipédia, könyvek, stb. El szoktam olvasni az ilyen cikkeket, meg a vitákat is, amelyek utána lezajlanak.

Ennek kapcsán felmerült bennem egy kérdés, amely arról jutott eszembe, hogy valaki fentebb felvetette a légköri atombomba-robbantásokat. Ha jól tudom, ezek a robbantások tisztábbak, mint pl. a csernobili atombaleset, jobban mondva nincs akkora mocsok utána, sugárzás, stb. Ha jól tudom, robbanáskor, a láncreakció létrejöttekor a hasadó anyag nagy része megsemmisül, energiává, sugárzásokká alakul, amelyek kimutathatóak sokáig, de relatíve rövid idő alatt megszűnnek. Hiroshimában pl. állítólag most is mérhető, műszerekkel, a bomba hatása, de az annyira elhanyagolható, hogy egészségügyileg nincs hatása. Amikor kellett, akkor pusztított, a hő, a robbanás ereje, a közvetlen sugárzás, de ez hamar megszűnt. Ez persze nem vigasz azoknak, akiket elhamvasztott, vagy borzasztó sérüléseket szenvedtek a robbanás közvetlen vagy közvetett hatásaitól.

Viszont Csernobil más téma, ott nem "atomrobbanás" volt, nem volt semmilyen láncreakció, magát a robbanást nem az okozta. A környezetre gyakorolt elképesztő radioaktív hatást épp az okozta, hogy a sugárzó anyag szerteszét szállt.

Ebben mi az igazság?

They see me trollin' / They hatin' / Patrolling they tryin' to catch me ridin' dirty . . . :D

(#276) remington2 válasza remington2 (#275) üzenetére


remington2
senior tag

"Viszont Csernobil más téma, ott nem "atomrobbanás" volt, nem volt semmilyen láncreakció, magát a robbanást nem az okozta. A környezetre gyakorolt elképesztő radioaktív hatást épp az okozta, hogy a sugárzó anyag szerteszét szállt."

Ezt a bekezdést jól elszúrtam. Persze, a robbanást a reaktor okozta, arra gondoltam itt, hogy nem nukleáris láncreakció történt, hanem először egy gőzrobbanást, utána pedig kémiai anyagok által okozott robbanás.

Végeredményben a kérdés adott: egy atombomba robbanása mennyivel tisztább, vagy "piszkosabb", mint egy csernobilhoz hasonló baleset? Az én ismereteim szerint elvileg a bombáé kevésbé kellene az legyen, de nem biztos, hogy jól tudom.

They see me trollin' / They hatin' / Patrolling they tryin' to catch me ridin' dirty . . . :D

(#277) Stauffenberg válasza KAMELOT (#262) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Milyen dokumentum filmben? Talán Vujics Tvrtko hatásvadász agymenése amikor a város határát jelző táblánál áll maszkban és mesél a földi pokolról? Ja... ott egyébként pont akkora sugárzás mérhető, mint Budapest belvárosában.

A baj a fejekben van. A zónán belül sem mindenhova jutott a szennyeződésből, sokan úgy képzelik el, hogy átlépve a zóna határát, hirtelen mindenhol halálos radioaktivitás fogad. Ahol pedig mérhetően megnő a sugárzás, ott sem feltétlenül lépi át az egészségkárosító hatás küszöbét. Főleg mivel a dózis esetén figyelembe kell venni, hogy mennyi ideig ér a sugárzás.

De neked aztán lehet mesélni, te azt hiszed a sugárzásról, hogy egy kimutathatatlan csendes gyilkos. Pedig nem, nagyon is mérhető és Csernobilban sem akad ki a dózismérő, ugyanis azok kalibrálva vannak és az egyes mérők nem az extrém magas sugárzásra vannak kalibrálva (különböztessük meg a dózist és az intenzitást). Például az országhatáron áthaladva (bármilyen országról legyen szó) a kapuk között is vannak mérők, pár éve volt egy eset, hogy a mérő csúnyán kiakadt egy kamion szállítmányára, hívták a katasztrófavédelmet, majd kiderült, hogy radioaktív anyaggal szennyezett alkatrészek voltak a kamionon, de az általuk kibocsátott dózis még így is rendkívül alacsony volt, egészségkárosító hatásuk nem volt. De azért vannak a kapukon lévő mérők így kalibrálva, hogy azonnal vinnyogjanak a legapróbb radioaktivitásra is ami elüt a normál környezeti terheléstől.

Ja és:

A katasztrófa után Magyarországon mérhető többlet terhelés, mely bizonyítottan Csernobilnak köszönhető az 0,2 mSv volt. Az emberi szervezet 24 óra alatt 250 mSv (0,25 Sv) dózist képes elnyelni egészségkárosodás nélkül. Budapesten a természetes háttérsugárzás 3 mSv/év.

Ja és #2:

A sugárdózis esetén meg kell adni az időtartamot is amíg éri az emberi szervezetet. Lehet azonnali, egyszeri dózis, egy óra, egy nap, egy év, stb...

[ Szerkesztve ]

(#278) vodkaboy22 válasza remington2 (#276) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Jók az ismereteid egy részről, mert a bomba kevésbé szennyező hatású (átlagos méretű) mint maga csernobil, de nem annyira mint gondolnád.
A bombánál amit írtál, hogy eltűnik a hasadó anyag az nem éppen helyes.
Ott ugyanúgy rengeteg sugárzó anyag kerül a levegőben a hasadó anyag széthasítása után lesz 2 sugárzó atom belőle meg sok részecske, de sajnos 2 sugárzó atom ott marad! És azok szét szálnak por ként a levegőben ugyanúgy mint csernobilnál.
Anno számolgattak, hogy a legnagyobb urán/plútonium bombák amik még nem hidrogénfúziot tápláltak azok mekkora sugárzást hagytak hátra a levegőben és sajnos az derült ki, hogy összemérhető csernobillal . Csernobil pechje a lakott terület és a nem kontrollált körülmények.
Pl egy példa a Tsar bomba szele a földet 3szor kerülte meg a földet és a világ minden részén mérhető háttérsugárzás növekedést okozott. A bomba tökéletlensége miatt.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#279) djculture válasza remington2 (#276) üzenetére


djculture
félisten

A maghasadásból származó energia több formában nyilvánul meg:
Lökéshullám (40–60%)
Elektromágneses impulzus (40–60%) A hősugárzástól kezdve a látható fényen keresztül egészen a röntgensugarakig minden frekvencia megtalálható a spektrumában.
Radioaktív sugárzás (10–20%) Főként neutron- és gamma-sugárzás. Ide tartozik a radioaktív kihullás is.
A három összetevő hatásának mértéke erősen függ a bomba hatóerejétől. Nagyjából 2,5 kt körül a három tényező nagyjából egyenrangú. Az EM-sugárzás hatótávolsága elméletileg a hatóerő négyzetgyökével arányosan nő (valójában a növekedés ettől valamivel kisebb), a lökéshullám által érintett terület a hatóerő köbgyökével, míg a primer radioaktivitás növekedése ettől is kisebb. Így egy megatonna hatóerő körüli robbanófej okozta kár szinte teljes egészét az általa létrehozott hőhatás okozza.
Az energiamegoszlásból látszik, hogy a nukleáris fegyver nem sokban különbözik a klasszikus bombáktól: jelentős romboló hatása a lökéshullámának és a hősugárzásának van. A primer radioaktív sugárzás ebből a szempontból sok esetben elhanyagolható. Lényeges különbség a felszabaduló energia mennyiségében van: egy atombomba sokkal több energiát szabadít föl sokkal rövidebb idő alatt, mint egy hagyományos kémiai alapú.

Úgy hogy ebből te is leszűrheted maga az atombomba főleg a hőhatással és romboló lökéshullámmal pusztít.
Persze igy is voltak akik a kísérleti atomrobbantáskor, pl a castle bravónál rossz helyen voltak rossz időben és megégtek plusz sugárbetegséget kaptak.

[ Szerkesztve ]

(#280) =Mentor=


=Mentor=
őstag

Nincs az a technológia amit emberi butasággal ne lehetne veszélyessé tenni, Csernobil 100%-ban a nemtörődömség és emberi mulasztások sorozata miatt következett be.

(#281) Stauffenberg válasza djculture (#279) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Viszont alapjaiban különböznek a bomba típusok.

A fissziós (nukleáris bomba, avagy atombomba), fúziós több fázisú (termonukleáris bomba, avagy hidrogénbomba) és a neutronbomba alapvetően különböznek a fennmaradó sugárzást tekintve. A neutronbomba eredendően kisebb hőhatással és lökéshullámmal jár, viszont a biológiai hatás sokszorosa a két másik bombatípusnak, de ez szándékos, mert ezeket nem városok elpusztítására, hanem harctéri alkalmazásra szánták, mely a területet akár ötször hosszabb időre is megközelíthetetlenné teheti.

A robbanás epicentrumától távolodva exponenciálisan csökken a hőhatás és a lökéshullám romboló ereje. Páncélozott járművekben, épületekben túlélhető ez ilyen csapás ha nem közvetlenül érint. Ezért harctéren "pazarlás" lenne fissziós vagy fúziós bombát bevetni, ezért fejlesztették ki a neutronbombát, mely a személyzetet kívánja elpusztítani a sugárzással. Piszkos dolog.

Szerk: Ezt már inkább offba tettem.

[ Szerkesztve ]

(#282) Recon666


Recon666
Közösségépítő

Bővült a cikk egy 9. oldallal, ahol van egy pár kép, és egy letölthető Csernobilos képcsomag. :R

(#283) Meridian


Meridian
senior tag

Önmagában a 1986-os sugárszennyezés minálunk nem okozhatna problémát... de sajnos nem csakez van, hanem tetézi, és összegződnek más bajok is. Leginkább az ami generálja a problémákat, hogy gyakorlatilag szeméttel etetnek minket. Ez folyamatosan terheli az immunrendszert és a regenerálóképességed. A sugárzás vagy azonnal megöl, vagy simán túléled ha mással nem vágod agyon magad - észrevétlenül.

Sokkal jobban kellene azokat büntetni, akik élelmiszerekkel élnek vissza, lsád mostani sertéshús átfestést, hoyg marhahúsként adják el. De azt is büntetném - de nem kicsit ám -, hogy a vágóhídról kikerült hús több órán áztatják vízben, hogy az teleszívja magát vízzel, és így a szimpla vizet is hús "árában" adják el...

(#284) luke.


luke.
aktív tag

Mivel nálunk Pakson is ilyen elavult reaktorok vannak, mint Chernobylba ezért mostanság kellene tenni egy lépést és hatékonyabb tóriumra átépíteni őket, sőtt az új blokk már épülhetne így. Dehát az atomlobbi...

[ Szerkesztve ]

+SoulRiever- köszi a haverod hugának telefonszámát a szomszédom kutyája nagyon élvezte a társaságát, jól elvoltak! Azzal van probléma aki szerint egy játék meghatározza ki mennyit ér!

(#285) SzlobiG válasza luke. (#284) üzenetére


SzlobiG
félisten

Pakson nem RBMK típusú reaktorok vannak.

VVER-440/213 Pontosan ilyenek vannak, szal nem összetévesztendő.

Nem értem minek húzod le őket, ha nem vagy tisztába vele. :U

[ Szerkesztve ]

(#286) Keeperv85 válasza luke. (#284) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Pakson NEM olyan reaktorok vannak! Ott VVER blokkokat használtak,még Csernobilben RBMK rendszert. Kicsit sem elavult és messze az egyik legjobban ellenőrzött! :W

szerk: ezt lekéstem... :B

[ Szerkesztve ]

(#287) Zeratul válasza luke. (#284) üzenetére


Zeratul
addikt

Pakson nyomott vizes kétkörös reaktor van, biztonsági berendezési megfelelnek a legszigorúbb NAÜ előírásoknak, a fukusima utáni stressz tesztet sikerrel obszolváta.

(#288) vodkaboy22 válasza luke. (#284) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ez igaz, de thoriumra átépíteni nagyon nehéz feladat 1 részről másrészről már a természetben nem megtalálható a thorium és gyártani kéne ami még elég nehezen megoldható és nagyon komoly nyersanyag hiányt jelentene egy thoriumos reaktornak illetve baromi drága lenne ahhoz képest milyen árban van az urán.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#289) luke. válasza SzlobiG (#285) üzenetére


luke.
aktív tag

Utánanéztem több forrásból valóban. Pakson VVER típusú van, de szovjet.

(#288) vodkaboy22: Nagyságrendekkel több energia nyerhető ki a tóriumból és nagyságrendekkel kevesebb a fűtőkazatták tárolási ideje, a felezési idő. Tehát a nagyobb árból nagyságrendekkel több energia nyerhető ki tehát rövid idő alatt behozza az átépítési árat is.

[ Szerkesztve ]

+SoulRiever- köszi a haverod hugának telefonszámát a szomszédom kutyája nagyon élvezte a társaságát, jól elvoltak! Azzal van probléma aki szerint egy játék meghatározza ki mennyit ér!

(#290) vodkaboy22 válasza luke. (#289) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Khm és az miért baj, hogy de szovjet... Sokkal jobb mint egy utángyártott china modell :)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#291) SzlobiG válasza luke. (#289) üzenetére


SzlobiG
félisten

Miért baj, hogy szovjet? Nem hülyék tervezték elhiheted.:U

(#292) weiss válasza sutszi (#274) üzenetére


weiss
addikt

Ezt jó, hogy írtad. Sokan nem is gondolják milyen jódhiányosan táplálkoznak az emberek mind a mai napig. Persze ennek is komoly következményei lehetnek...(Magyarország köztudottan jódhiányos terület.)

Konyhasót nem viccből jódozzák.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#293) Satyricon válasza Recon666 (#282) üzenetére


Satyricon
addikt

Remélem tudtam új képeket mutatni, és nem google-val ls a Pripyat.com-ról összeszedett képek voltak!

[ Szerkesztve ]

(lOo \ (llll) (llll) / oOl)

(#294) vodkaboy22 válasza luke. (#289) üzenetére


vodkaboy22
addikt

OK de jelenleg mekkora a világ thorium termelése? Mekkora mennyiséget emésztene fel 4 blokk? Ez a nagyon csekéj termelés miatt mekkora árat róna a thoriumra? Hidd el nem véletlen nem termelnek thoriumot agyonfőbe, mer nem olcso... Sőt baromi drága hasadó anyag lenne pont ezért ehhez ki kell építeni ellátó infrastruktúrát ami nincs és mivel tenyészreaktor kell hozzá baromira nem 2 nap kiépíteni...

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#295) ESP válasza KAMELOT (#262) üzenetére


ESP
senior tag

:W

2012.10.23. - 2013.03.03-ig egyéni arcképem Ali G VOLT

(#296) Recon666 válasza Satyricon (#293) üzenetére


Recon666
Közösségépítő

Igen, köszönöm még egyszer! :R

(#297) buherton válasza Recon666 (#282) üzenetére


buherton
őstag

A német hadsereges részt kérlek írd át vörös hadseregre, mert jelenleg nagyon durván ferdítesz.

(#284) luke.: Ezzel most csak annyit árultál el, hogy mennyire nem értesz hozzá. A paksi reaktorok más hogy működnek. Ott nem fordulhat elő ilyen.

(#289) luke.: Ezzel be is bizonyítottad, hogy nem értesz hozzá. A paksi reaktorok 100% cseh gyártmányúak.

[ Szerkesztve ]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#298) Stauffenberg válasza luke. (#289) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

"Utánanéztem több forrásból valóban. Pakson VVER típusú van, de szovjet."

Te jáú éég! És ha szovjet akkor az egyenlő azzal, hogy kicsit sem biztonságos?

1957. október 7. - Nagy-Britannia, Windscale
1969. január 21. - Svájc, Lucens
1979. március 28. - USA, Three Mile Island
1999. szeptember 30. - Japán, Tokaimura
2005. május 29. - Nagy-Britannia, Sellafield
2011. március 11. - Japán, Fukishima

Egyik sem szovjet, mégis megtörténtek. Ennek nem sok köze van ahhoz, hogy hol épültek. Emberi hibák, konstrukciós hibák és természeti katasztrófák bárhol okozhatnak szerencsétlenséget.

(#299) whaler


whaler
tag

luke. még mennyi idiótaságot fogsz felhozni? Azt sem tudod miről beszélsz, de magyarázol..

"de szovjet" meg ilyenek.. ÚRISTEN. :W

[ Szerkesztve ]

(#300) Satyricon válasza Recon666 (#296) üzenetére


Satyricon
addikt

Mégegyszer nagyon szívesen! :U : ;)

(lOo \ (llll) (llll) / oOl)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.