Hirdetés

2024. május 14., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) cinemazealot


cinemazealot
addikt

Jó volna tudni, hogy ez a technológia megoldást jelenthet-e azoknak, akiknél csak a max. 10-14 Mbps (vagy még annyi sem) fizikai átvitelre képes ADSL2+ érhető el, illetve rávetik-e magukat erre a szolgáltatók Magyarországon.

[ Szerkesztve ]

(#2) jacint78


jacint78
addikt

Az a gáz, hogy a 20+ éves kötéseken ez nem segít...

type your text here..

(#3) Feketelaszlo válasza cinemazealot (#1) üzenetére


Feketelaszlo
senior tag

Ez Mo.-n talán jobban függ a vonalak állapotától. A mostani DSL-el sem az a fő probléma, hogy lassú, hanem hogy megbízhatatlan. De hátha jár erre majd olyan, aki szakértője a témának.

(#4) jacint78 válasza Feketelaszlo (#3) üzenetére


jacint78
addikt

Azt azért hozzátenném, hogy gyakran a végponti eszközök minősége is nagyon komoly probléma, legalábbis a ténél biztos.

type your text here..

(#5) Aladin26 válasza Feketelaszlo (#3) üzenetére


Aladin26
csendes tag

Megbízhatatlan és lassú.

(#6) cinemazealot válasza Feketelaszlo (#3) üzenetére


cinemazealot
addikt

Engem az érdekelne, hogy nyújthat-e ez a technológia olyan alternatívát, hogy ne kelljen minden már meglévő rézpár helyére koaxot behúzni, illetve a már meglévő PSTN eszközöket (alközpontok és helyi alhálózatok) kábelesre cserélni. Mert pl. egy viszonylag fiatal (~13 éve kialakított) telefonos hálózatot a T már most szeretne lebontani és minden fogyasztónak IP telefont ledugni a torkán... amire egyébként én rohadtul nem lennék vevő. Viszont ha *DSL-lel ki tudom még húzni pár évig, lehet, hogy nem köttetnék be még egy koaxot, amikor amúgy is csak a telefonra meg az internetre volna szükségem.

(#7) jacint78 válasza cinemazealot (#6) üzenetére


jacint78
addikt

Örülj neki, ha koaxot akarnak behúzni, bárcsak nálunk is így tettek volna... Mellesleg a telefonvonalon is már IP telefont adtak 4 éve is..

type your text here..

(#8) stutga válasza cinemazealot (#6) üzenetére


stutga
tag

Neki is bejott az a betárcsázós szar.

(#9) TeeJay válasza cinemazealot (#6) üzenetére


TeeJay
félisten

már csak FTTH-t lenne szabad engedni, az optikai kábel nem drágább már mint a koax
teljesen passzív a hálózat csak a két végponton van aktív eszköz,
nem számít a távolság az eső vagy szél
és az ONT-n TV/telefon/internet is mehet egyből csúcsminőségben

az ilyen telefon vonalas bohóckodást el kell felejteni, régiek a kábelek, oxidálódnak a kötések
és nagy a távolság mivel mindenhol 1 központ van és onnan indul ki minden

ha a DIGI-nek megy a 16-17-18-20. kerület meg BP környező települések FTTH-s kiépítése akkor a Telekom méretű cégnek is el kellene már kezdeni és ilyen gigaDSL izét észre sem venni

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#10) jacint78 válasza TeeJay (#9) üzenetére


jacint78
addikt

A most lévő kábelek ott vannak, az üzembehelyezésük tulajdonképpen ingyenes lenne, mert most is használatban van. Ellenben feltúrni egy egész falut és optikát lerakni elég meredek lenne, ugyanis elésősorban a falvakban és a külvárosokban vannak ilyen problémák.

type your text here..

(#11) mikung válasza jacint78 (#10) üzenetére


mikung
aktív tag

Ok, de meddig lehet elodázni a feltúrást ?

"Ugyanakkor tulajdonképpen világszinten széleskörű probléma, hogy az utolsó pár száz méteren nem elég jó a kiépített hálózat, és ilyen körülmények között a GigaDSL a legegyszerűbb lehetőség a probléma megoldására, ezzel pedig a komolyabb fejlesztések elhalasztására."

A folyamatos holt technológiára fejlesztés hosszútávon összességében (újabb végponti eszközök, drága központ, szervizmunkaóra, kiszállások, ügyfélpanaszok, ...) drágább lehet mint feltúrni és lerakni az optikát.

(#12) jacint78 válasza mikung (#11) üzenetére


jacint78
addikt

Ahogy a példa is mutatja, nem drágább. Ott van a szerződésben a garantált sebesség, az, hogy az elérhető maximális sebesség függ a infrastruktúrától és az is ugyanannyit fizet aknél nem 50, hanem csak 40Mbit a maximális sebesség, de a kissebb csomag csak 20Mbit például, de akkor már mégiscsak az 50-est fizeti az ember, mégha az 50-re esélye sincs, de mégis gyorsabb, mint a 20 és ezek mellett a többi már felsorolt feltétel. Amikor a Tével harcoltam, alaposan áttúrtam az ASZF-et, mert nem akartam idiótának tűnni, sikerült is megszabadulni tőlük a két évnyi hosszabítás aláírása után kötbér nélkül, de tisztában voltam azzal, hogy a szerződés szerint nem sok esélyem van. Csak azért sikerült, mert tényleg sikerült valami borzalmasan szar modemet hozniuk, amit akármennyire is korlátoztak összevissza szakadozott, pedig előtte ADSL2 módban is gyorsabb és stabilabb volt egy másik modem (pláne amit vettem, de azt nem engedték hazsnálni a vonalukon...), mint szerződés hosszabítás után a VDSL-el. Szóval, mint látod megéri nekik és nem is lett volna más választásom, ha nem lett volna a helyi kábeles szolgáltató pedig egy faluról beszélünk és ezzel nagy mázlim volt. Még budapesten is van rengeteg hely, ahol nincs más és akármilyen szar is a szolgáltatás nincs választásod és fizeted a szart is.

Ezek után még mindíg megérné fejleszteniük?

type your text here..

(#13) cinemazealot válasza stutga (#8) üzenetére


cinemazealot
addikt

:C

Nem, én utálom ezt a betárcsázóst szart. De sajnos amíg egy faluszintű áramszünet alkalmával (pont tegnap) csak nekem volt otthon internetem, pusztán azért, mert én a még így is működő telefonhálózatról kaptam a nyálat (és van otthon UPS-em a modemnek és a router-nek), a kábelesek pedig (értsd: mindenki más) ugyanúgy elnémultak, mint a közvilágítás, addig azt mondom, van realitása ennek a betárcsázós szarnak és az erre épülő lehetőségeknek... illetve az alapot képező telefon szolgáltatásnak, ami ugyanúgy él és virul, ha mindenütt elment az áram.

(#12) jacint78
Hasonló helyzetben vagyok: 10-ről váltottam 20 Mbps-es ADSL-re 400 Ft-ért, de csak ~14 Mbps-ot tudok elérni. A szaki azt mondta, hogy bármikor jelezhetem, ha szeretnék koaxra átállni, megoldható, és akkor akár 120 Mbps-om is lehet (áramszünet esetén persze semmi, hiszen már a kábeles alközpontok sem saját tápról mennek). Az ügyfélszolgálat viszont eddig mindig lepattintott, mondván, hogy valamit rendelni is kell, "csak úgy" nem megy a fizikai réteg váltás. :F Ja, mondanom sem kell: a környékünkön csak T van...

(#14) mikung válasza jacint78 (#12) üzenetére


mikung
aktív tag

Ha úgyis egyeduralkodók, maradhatott volna az alap ADSL vagy betárcsázós is. A cégnek még jobban megérte volna.

A telefonkábelen való bűvészkedés továbbra is a sz@r pofozása, akármennyire is érdekes trükköket, megoldásokat vetnek be. :(

(#15) UnSkilleD válasza mikung (#11) üzenetére


UnSkilleD
senior tag

addig fogják húzni amíg csak lehet, ez üzlet, a lényeg a profit

"Az internet olyan, mint az MTV: annak idején az MTV nagyon trendi volt, aztán hirtelen elavult” - Prince

(#16) TeeJay válasza jacint78 (#10) üzenetére


TeeJay
félisten

itt semmi infó nem volt arról hány méterig tudják ezt a csoda gigaDSL-t...
kétlem hoy 5km távon is megy hiszen az ADSL2+ és a VDSL is lehal ha már 500métertől hosszabb kábeled van
a Telekom meg olyan faszán építkezett mindenhol hogy van egy központ aztán onnan mindenfelé, szóval aki távol lakik az megszopta...
szüleim csak egy szerencsés kisközségben laknak, 900méter telefonkábel de ott is volt párszor gond mert kellett ereket cserélni a szerelőknek hogy anno a 8megás DSL ne szakadjon le minden este csúcsidőben
900méterről beszélünk ahol már pl a VDSL sem hozná a maxot

ja és múlt héten volt hír hogy a kormány megszavazza hogy ezentúl minden közmű oszlopot lehet használni szélessávú internet kiépítésre szóval nem kell semmit feltúrni hanem ott lesz a villany vagy meglévő telefonoszlop...

optikai szál már semmivel sem drágább mint a koax vagy a réz
és 1x kell felrakni utána nincs vele gond
passzív tehát áram sem kell és 20-40km sem gond tehát elég egy központ és egy komplett vidéki város vagy falu lefedhető simán...

hiába ez a csoda DSL mert modem is új kell hozzá meg DSLAM-ben is cserélni kell mindent úgyhogy amennyibe kerülne jobban megéri az FTTH meg ONT-t venni hiszen abból már a kínaiak gyártanak kamion számra és van verseny / kedvezmény

a DIGI-nél most tesztelik az EPON eszközöket és 6-8ezerből kijön egy EPON ONT amin 500-as csomag küldhető lesz évekig

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#17) jacint78 válasza TeeJay (#16) üzenetére


jacint78
addikt

Nem, a csodadéeselhez csak modemet kell cserélni semmi mást.

type your text here..

(#18) Aspecter válasza TeeJay (#16) üzenetére


Aspecter
csendes tag

Jó hogy a kormány megszavazta az oszlopokat, de nálunk már csak földbe engedélyezik az új vezetékek kihúzását, nem tudom más városokban hogy van.

(#19) Drótszamár válasza cinemazealot (#13) üzenetére


Drótszamár
őstag

Tinnye / Perbál ?

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#20) cinemazealot válasza Drótszamár (#19) üzenetére


cinemazealot
addikt

:K

(#21) TeeJay válasza jacint78 (#17) üzenetére


TeeJay
félisten

persze te ezt el is hitted :D
a központban a portokat nem kell cserélni a sima ADSL2+ porton menni fog a gigás DSL mert az előfizetőnél ilyen chipset-es modem lesz mi?
szerintem ezt gondold át előtte, és persze te sem hiszed hogy az 1km-es csavart érpáron menni fog a gigabit
akkor már valaki kitalálta volna
ez max az épületekben lesz jó hogy úgy mint a DIGI FTTB+xDSL az utolsó 30-50méter kábelen max

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#22) jacint78 válasza TeeJay (#21) üzenetére


jacint78
addikt

A gigabit nyílván nem fog menni és nyílván mindkét végponton cserélni kell az eszközöket ez eléggé egyértelmű...

type your text here..

(#23) ttt válasza TeeJay (#16) üzenetére


ttt
senior tag

Az lehet, hogy a kurmányunk megszavazta, mert sokszor semmit sem tudnak arról, mit is szavaznak meg. A valóság meg az, hogy több, mint tíz éve ez _törvény_ :C Sőt az is, hogy a kiépített szolgáltatói vonalakra másik szolgáltatót is _rá_kell engedni. Más kérdés, hogy ilyesmire nem sok példa lehet, mert ahogy csak tudnak keresztbe tesznek egymásnak az IT "szolgáltatók". Szóval hangzatosan adtak a sz.rnak egy pofont.

Más valaki írta, ahhoz:

A vellanyoszlopra meg lehet húzni bármilyen kábelt: adott hálózat üzemeltetői és MKEHI engedéllyel. Nem kell azonnal földbe ásni.

Az csak olyan új _belterületi_ hálózatokra érvényes, ahol nincs még kiépített hálózat. Azaz új belterületi KIF, KÖF hálózatok építése, csatlakozók létesítése. Ahol van oszlop ott a keresztmetszet növeléssel lehet operálni, persze ameddig ez fizikailag lehetséges. (Elektromos hálózatokról beszélek!) Más kérdés mekkora faszság, mivel iszonyúan megdrágítja a létesítési költséget, amit természetesen -egy bizonyos hossz felett- a megrendelő, azaz leendő fogyasztó áll.

A cikkhez:

Kellenek az ilyen fejlesztések, mert a versenytársakat ez kényszeríti arra, hogy ők is beruházzanak, fejlesszenek. Példa erre kis városunk ~20 ezer ember~, míg ua. a hálózaton tíz evvel ezelőtt a Thome 128kbit/s -et adott ugyan annyiért, mint ma 50Mbit-et. Jött a Digi optó-hálózattal és szépen elindultak a mindkét oldali eszközök cseréjével. Persze e technika véges, és így már lemaradásban vannak egy optó hálózattal szemben. Szerencséjük a szolgáltatásaikban és a hűségszerződéseikkel vannak...még. De, ha 1-2 éven belül nem lépnek: technikai fejlesztéssel v. árcsökkentéssel, nagy lesz az elvándorlás. Jó magam is szívom a fogam, mert 3/4 éve írtam alá 2 év hűséget - ergo kiszállni már nem éri meg - erre jött a Digi a kis utcákba is. Cirka 3 hét alatt bekábelezték az egész várost, lényegesen olcsóbban, jóval nagyobb sávszéllel alapból. Talán a fentieken kívül még a beltéri szolgáltatások tartják még egy ideig a frontot, de nem hinném, hogy sokáig. Amúgy a net szolgáltatásukkal meg vagyok elégedve, de az IPTV néha egy kalapsz@r.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.