Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) k1csi válasza Dr. Akula (#47) üzenetére


k1csi
senior tag

Fix objektívekkel igen.
Zoomokkal ha normális világítás vagy természetes fény van.
Az okok fizikai korlátokban keresendők.

Ha pénz nem számít, a méret meg igen és hajlandó vagy fix obikat cserélgetni vagy megelégszel azzal amit a zoomok tudnak akkor ezzel nem foghatsz mellé.

Ennél többet DSLR (elsősorban full frame) vázak tudnak többért hátizsáknyi méretben ha az obikat is beszámítjuk (és miért ne tennék, mert több múlik rajta mint a vázon).

Amit a fotózásról szeretnél tudni Chuck Gardnertől: http://super.nova.org/DPR/

(#52) Stauffenberg válasza Dr. Akula (#49) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

A példád rossz. A fényképezőgépek terén szerzett szakértelem (főleg ha csak egy adatlap értelmezése a vágyad) nem egy olyan tudományág, mint az orvostudomány. Ha ennyire nem értesz hozzá és kategorikusan kijelented, hogy nem is akarod érteni, az nem baj, de akkor felesleges ilyen drága csecsebecsére elverned a pénzed. Vagy tanulsz és rászánod az időt, vagy inkább hagyd és készíts telefonnal agyontömörített jpeg fotókat (másik lehetőség, hogy hiszel a fórumozóknak/eladóknak, akiknek a kijelentéseit szakértelem nélkül nem tudod ellenőrizni és megveszed azt amire mások rábeszélnek, nem ritkán olyan tulajdonságok alapján amire nincs szükséged vagy nem arra van szükséged).

[ Szerkesztve ]

(#53) Dr. Akula válasza Stauffenberg (#52) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Autót se csak az vesz akinek van szakszervizes vizsgája az adott márkára. Nem lehet mindenhez érteni. Én értek máshoz, elég az. Viszont a fényképező egy olyan dolog mint az autó, amit az is akar venni aki nem fényképész. Ezért inkább kérdezek. Nem akarok fotóművész pályázatokon indulni a képeimmel, egyszerűen csak azt nem szeretném ha mindenféle színekben pompázó pixelek kergetnék egymást a képen, mintha vmi szanaszét tömörített .jpg kép lenne. Mert a nagyon kommersz dolgok ilyenek. Egyszerűen csak olyan fotókat szeretnék készíteni amit szívesen beraknék fullHD, vagy akár afeletti felbontáson is háttérképnek anélkül hogy engem idegesítene a minősége. Nem Ferrari kell, hanem Toyota, ami azért nem Trabant. Azonban magamtól nem fogom kitalálni hogy amit szeretnék az fizikailag megvalósítható igény-e, vagy túl irreális (a reklámokat meg inkább el se olvasom, a hitegetés nem érdekel, csak a valóság), és milliós cuccok + fotóművész szakvizsga szükséges-e hozzá. Szart nem akarok venni, akkor inkább semmit.

(#54) Stauffenberg válasza Dr. Akula (#53) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Senki sem beszélt fotós szakvizsgáról, csak ismerd meg a technikát amit használsz. Ha autót akarsz vezetni, akkor annak működtetéséhez is értened kell, ami értelemszerűen nem csak a pedálok nyomkodásából és a kormánykerék forgatásából áll. Ha autót veszel, akkor tisztában vagy alapfogalmakkal amik segítenek eligazodni (ABS, ESP, fogyasztás, nyomaték, tengelytáv, csomagtér űrméret, stb).

A nem akarsz színzajjal teli képet, akkor tudnod kell, hogy mivel védheted ezt ki (pl: a legtöbb gépnél RAW formátumban nem vagy csak alig keletkezik színzaj). Az autóhoz sem kell autószerelői szakvizsga, de aki az árokba kormányzást akarja elkerülni az megtanul előbb vezetni.

Mellesleg ha háttérképet akarsz otthonra, ami technikai és kompozíciós értelemben is kifogástalan, akkor ahhoz elengedhetetlen a tanulás. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy azt hiszik csak a gép árcédulája számít a minőséghez, pedig nem. Ismerned kell a technikát, ismerned kell a kompozíció és az expozíció alapjait és ismerned kell a fényt. Ezek nélkül nem megy, akkor sem ha fejed tetejére állsz és hisztizel, hogy te nem akarod megtanulni, csak jó gépet akarsz venni.

(#55) FEDman válasza Dr. Akula (#47) üzenetére


FEDman
addikt

A cikkben szereplő utolsó adatra hívnám fel a figyelmed:

"Ára (csak a váz): 1000 euró"

Gondolom ebből már csak sejtheted, hogy ez nem pont az a gép amire te gondolsz. Nem az a könnyen megfizethető kategória és nem is az aminek a képminőségét a mobiltelefonokéval akár csak egy lapon is lehetne említeni. ;)

(#56) Dr. Akula válasza FEDman (#55) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Itt a váz mit jelent, a gépet extra objektívek nélkül, vagy csak a 3lábú pálcikát hozzá hogy ne dőljön el? 2-300k HUF nekem beleférne egy minőségi cuccért.

(#57) eclipse006 válasza Dr. Akula (#56) üzenetére


eclipse006
őstag

Objektív nincs hozzá, külön kell megvásárolni. Egyébként már az olcsóbb Samsung NX cserélhető obis gépeivel előrébb vagy mint egy olyan kompakt géppel, amiben kicsi a szenzor.

[ Szerkesztve ]

https://www.instagram.com/sz.sandor90/?hl=hu

(#58) Dr. Akula válasza Stauffenberg (#54) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Én azt a technikát ismerem hogy belenézek és kattintok. :) Nekem jöhet az autofókusz, képstabilizátor és hasonló "wizardok", mert én örülök ha azzal tudok egy normális képet csinálni. Csak legyen is normális, ha nem is terjesztik fel Kossuth díjra, de legalább háttérképnek ne legyen okádék. biztos sokat szmáít a hozzáértés is, de én most itt arra akartam kilyukadni, hogy pl. ez a gép megüt-e egy viszonylag profi szintet megfizethető áron. Ezért is hasonlítottam a Toyotához, ami ugyan nem Ferrari, de árban se, viszont a kommersz Trabanthoz, "mi autónkhoz" képest azért minőség.

(#59) cattus válasza Dr. Akula (#56) üzenetére


cattus
őstag

"Itt a váz mit jelent, a gépet extra objektívek nélkül, vagy csak a 3lábú pálcikát hozzá hogy ne dőljön el?"
Pont ezért írtam, hogy jobb lenne, ha utánaolvasnál a dolgoknak. Nem fogsz belerokkanni és máris többet fogsz megérteni a fotós dolgokból. Itt a PH!-n is van egy cikksorozat - bár nem mai csirke, meg azóta jöttek a MILC-ek meg történt egy s más, - de az alapok ebben is benne vannak. Tessék.

Do the thing!

(#60) Dr. Akula válasza eclipse006 (#57) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

És ebben pl. kicsi vagy nagy a szenzor? Ilyen árban (2-300k) van ennél jobb? Mármint fényévekkel jobb, nem +- 1%. Magyarán ez megéri az árát, vagy túlárazott, jó vagy nem jó? Én csak ezt a részét értem. :)

(#61) A Zéé válasza Dr. Akula (#60) üzenetére


A Zéé
addikt

Ebben? Közepes :) De igazából attól is függ mi tekintesz nagynak.

Túlárazott, mint minden új váz. Hogy van-e ennyiért jobb? Az személyes dolgok kérdése. De amíg nem vagy hajlandó foglalkozni vele, legalább addig, hogy megértsd mi a különbség a rendszerek közt, addig ezt nem fogod tudni eldönteni. És ha te nem tudod, akkor más se tudja helyetted. :N

Just a simple Lineman...

(#62) FEDman válasza Dr. Akula (#60) üzenetére


FEDman
addikt

Szerintem menj be egy MM-be, tegyél le a pultra 300e Ft és mondd nekik, hogy ezért egy fényképezőgépet szeretnél, de igazából nem értesz hozzá, nem tudod hogy mit akarsz szóval csak az fontos hogy jó legyen, mit tudnak neked ajánlani?
Meglátod imádni fognak! :DDD

(#63) Dr. Akula válasza A Zéé (#61) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Nemtom. :) Valahol olvastam hogy azért lesz mindig szar a telefonos fénykép mert kicsi a CCD (ami állítólag már nem is CCD) mérete, és ezért jobbak az akár kisebb felbontású de nagyobb érzékelős rendes fényképezőgépek. Fingom nincs mekkorának kell lennie ahhoz hogy jónak számítson.

Gondolom aki ért hozzá az el tudja dönteni. Te is eldöntötted valami alapján.

(#64) Dr. Akula válasza FEDman (#62) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Na ez az amit el akarok kerülni. Biztos megkapnám a legrégótabba raktárban porosodó szart 3x áron.

[ Szerkesztve ]

(#65) Stauffenberg válasza Dr. Akula (#58) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Fele ennyiből kihozható egy teljesen használható szett ami megfelelne az igényeidhez, csak éppen érteni kell hozzá alapszinten. Például mi okozza a képzajt, mi okozza a képi hibákat... ha ezeket tudod, akkor képes leszel úgy exponálni, hogy ezeket kivédd.

De hajrá, mire a GX7-ből kihozol egy vállalható szettet, már eltapsoltál fél milliónál is többet és háttérképnek is vállalhatatlan okádék szar fotókat fogsz vele gyártani, mert te csak belenézni és kattintani akarsz.

Egyébként én a helyedben ezt venném, egy ilyen objektívvel.

Ebbe is csak bele kell nézni és kattintani. Van autofókusz meg képstabilizátor is. De garantáltan színzajos, rosszul exponált fotókat fogsz vele gyártani. Sok sikert hozzá!

Amit még mindig nem akarsz érteni, hogy senki sem akar téged egy fotósiskolába küldeni, egyetemi képzésre sem és azt sem várja el senki, hogy Kossuth-díjas fotókat készíts. Csak ismerd meg az expozíció alapjait ami a fotózás alfája és omegája, olyan alapvető, mint autó tulajdonosként autót vezetni, mert anélkül bármilyen drága gépet is vegyél, csak szar fotókat fogsz gyártani.

A mobilos példád meg jó volt korábban. Aki ért hozzá és átveszi felette a manuális irányítást, az mobilból is képes technikailag a maximumot kihozni, messze leiskolázva a "belenézek és kattintok" huszárok bármennyire széteffektezett fotóit.

De sok sikert. Én feladom a továbbiakban.

(#66) eclipse006 válasza Dr. Akula (#60) üzenetére


eclipse006
őstag

Ebben nagy. Felesleges 200-300 ezreket elköltened, mert úgy sem használnád ki akár azokat az extrákat, amiket tud pl. a címben szereplő fényképező. Arra pedig, hogy jó minőségű, háttérnek való képeket csinálj, arra olcsóbb cserélhető objektíves kombinációk is bőven megfelelnek!

https://www.instagram.com/sz.sandor90/?hl=hu

(#67) A Zéé válasza Dr. Akula (#63) üzenetére


A Zéé
addikt

eldöntöttem, igen, de előtte olvastam. Könyvet, tesztet, leírásokat, stb. Nekem az akkor kiadott 170k is rengeteg pénz volt, sokat kínlódtam rajta.
Ebből kialakult bennem egy kép, hogy mire vágyok (ami a használat során elég sokat változott), és így nem ért meglepetés, amikor kézbe vettem a gépet.

Just a simple Lineman...

(#68) Dr. Akula válasza Stauffenberg (#65) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Jó, rendben, megismerem, de ha szar gépet veszek hozzá, akkor szakértelemmel is szar képet fogok csinálni. Pl. az S4 kamerájával szakértő módon se lesz értékelhető kép félhomályban se, nemhogy este.

Pl. notebook analógiára: ha TN panelest veszel, azzal színkalibráció után se lesz IPS panel minőségű a kép, mert a hiányzó biteket nem fogja pótolni semmi.

Én csak a fényképező, mint hardver minőségére voltam kíváncsi, megéri-e ennyiért vagy nem, egyáltalán jó ez, vagy csak parasztvakítás, stb.

(#69) k1csi válasza Dr. Akula (#60) üzenetére


k1csi
senior tag

Bár a váz mérete kb. akkora mint a nagyobb kompaktok lényegesen nagyobb szenzor van benne. Közel akkora mint hobbi tükrös vázakban. Nem akkora mint a profi full frame vázakban.

Ebben a vázban már elég nagy szenzor van, hogy a végeredmény csak és kizárólag rajtad (meg esetleg az optikán, de ugye azt is jól kell tudni megválasztani) múljon. Persze nincs az a nagy szenzor, profi technika stb. ami amatőr használat mellett siralmas végeredményt ne tudjon hozni.

Olyan ez mint az orvos is ugyanzt a 3D ultrahangot nézi meg én is. Én mégis alig csak valamennyivel többet tudok profitálni belőle hiába a legtutibb/legújabb technika mintha egy jóval gyengébb verzó lenne.

Amit a fotózásról szeretnél tudni Chuck Gardnertől: http://super.nova.org/DPR/

(#70) Dr. Akula válasza A Zéé (#67) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Most itt nálam a szobában épp félhomály van, reluxa leengedve, épp elég meleg van így is. Tf. le akarnám fényképezni a polcon a könyveimet. Ha fogom a mobilomat és lefotózom, egy sötét pixelhalom lesz rajta, amin RGB színekben pompázó pixelek váltják egymást, és ha akarom akár fel is ismerhetem rajta hogy mit ábrázol. Itt pl. milyen helyes technikát tudok alkalmazni hogy felismerhető, fotónak látszó fotó készüljön a könyvekről? Gondolom az 1. lépés az hogy dobjam a telefont a kukába, vegyek vmi normális fényképezőt. De mi számít annak, milye mérvadó, valós mértékegységei vannak az ilyennek? Mert pl. a videokártyát is MHz-re meg GB-ra hirdetik, holott a shaderek száma, felépítése számít, ami meg nem reklámanyag.

(#71) jjeahh válasza Dr. Akula (#70) üzenetére


jjeahh
nagyúr

kicsi a szenzorod, sötét az obid, feltételezem nincs vakud...egy jobb kompaktal, aminek fényerős obija van pl sztem már, ha nem kell iso800 fölé menni olyan képet lőhetsz, amin más is felismeri a könyveidet...viszont egy jobb kompakt árából már sztem kijön egy nagyobb szenzoros, cserélhető obis gép is, ami még jobb képeket csinál magasabb iso-n is...cserébe nem biztos, hogy zsebrevágod mint a kompaktot vagy a telefont...

[ Szerkesztve ]

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#72) Dr. Akula válasza jjeahh (#71) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Ez mind igaz, ezért is mondtam hogy a technika mellett a gép is fontos, de le lettem szólva.

(#73) jjeahh válasza Dr. Akula (#72) üzenetére


jjeahh
nagyúr

persze, egy telefon vagy egy kb iauto módot tudó jpegben fényképező cucc még nem igazi eszköz...sztem ha cserélhető obis rendszered van, vagy egy jobb kompaktod, onnantól az ötleteid, a fantáziád, és, hogy mennyire vagy képes megvalósítani (technika, tudás) számít...a lényeg, hogy élvezettel fotózz, és legyen legalább egy alap technikai tudásod...a többi gondolom tapasztalat kérdése. én pl lassan teljesen átlátom a gépem összes beállítási lehetőségét, tudom mi mire való, és mikor használatos, de mégis...absz kezdő vagyok még...nagyon ritkán csinálok olyan képet, amivel teljesen elégedett vagyok, és biztos vagyok benne, hogy ez nem a gépem hibája, pedig nem egy full frame cucc... :DDD

[ Szerkesztve ]

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#74) Dr. Akula válasza jjeahh (#73) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

"egy jobb kompaktod"
Pont ez a kérdésem hogy mi számít jobbnak? Milyen mértékegységben mérik ezt? Mert a fényképészet MHz-eit és GB-jait inkább kihagyom. :)

(#75) jjeahh válasza Dr. Akula (#74) üzenetére


jjeahh
nagyúr

nincs erre mértékegység, max nézegetsz tesztképeket...ma már azt sem lehet mondani, hogy nagyobb szenzor zajmentesebb képet ad nagyobb dinamikával, mert erre jó pár kis szenzor rácáfol...az obiknál veheted egyik legfontosabb "mértékegység"-nek a fényerőt (f/szám), de ott is rengeteg más dolog van még...mennyire penge, vinyettál, CA stb...jobb kompaktok: panasonic lx7, sony rx100, rx1, fujifilm x20, x100s mondjuk...

[ Szerkesztve ]

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#76) nord_ válasza Dr. Akula (#70) üzenetére


nord_
veterán

Azért lesz egy halom színes konfetti a a fotódon, mert nem ismered a fotózás alapjait. Autót is csak úgy vezethetsz, ha előtte leteszed az elméleti és gyakorlati vizsgát.
Fotózásnál is így van: ha nincsenek meg az alapok, akkor mindegy milyen gépet veszel, egyik sem tud helyetted gondolkodni.

A telefonod meg nem kell kukába dobni, hiszen éjszaka is lehet velük fényképezni - íme egy példa (iPhone 4):

(#77) Dr. Akula válasza nord_ (#76) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

"nem ismered a fotózás alapjait"
Hát ebből a hsz-edből se ismertem meg. :)

[ Szerkesztve ]

(#78) sideburns válasza Dr. Akula (#77) üzenetére


sideburns
aktív tag

Nem ritka errefelé, hogy valaki hülye és büszke is rá.

Más:
a cikkből: "A Panasonic DMC-GX7 az első olyan cserélhető objektíves rendszerkompakt, amely vázba épített képstabilizátorral rendelkezik. Ez a rendszer (O.I.S.) a gyártó stabilizált optikáival karöltve dolgozik; helyzetfüggően dönti el az elektronika, hogy a két stabilizátor együttesen, vagy csak a vázba épített dolgozzon."
Hogy is van ez?!
Angol nyelvű kézrátételes (hands-on) oldalakon azt olvasni, hogy ha stabis obit teszel rá, kikapcsol a beépített.
Az nagyon derék lenne, ha a kettő valóban együttműködne, lehetne mozgó vonatból villámot fotózni kábé.

A hivatalos közleményben így szól:
"In-Camera Stabilization for Non-Stabilized Lenses
The LUMIX GX7 incorporates an optical image stabilizer-like technology directly in the camera body. This in-camera LUMIX MEGA O.I.S. technology works as effectively with interchangeable non-optically stabilized lenses, to enjoy blur-free photography. ... In-body optical image stabilizer-like image stabilization delivers exceptional performance when mounting non-stabilized lenses to the LUMIX GX7. Every Panasonic LUMIX lens is exclusively designed for DSLM cameras taking advantage of digital technologies such as high-precision, high-speed Contrast AF."

Nekem ebből az jön le, hogy MLaca csak benézte és valójában egy sima képstabi van, vagy az egyik vagy a másik működik. De azért így is pöpec a gép.

A másik dolog a tiltes EVF, ez szerintem "hipszter" b_ziskodásra jó csak. Még csak meg sem tudod támasztani a gépet a fejeddel. (Eleve az EVF-et nem értem, pedig nekem is van levehető, miért nézném a témát egy szemmel amikor kettővel is lehet.)

(#79) Dare2Live válasza sideburns (#78) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

imo egyértelmű, hogy MLaca írt hibás dolgokat.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#80) jjeahh válasza sideburns (#78) üzenetére


jjeahh
nagyúr

"miért nézném a témát egy szemmel amikor kettővel is lehet"
:DDD most megkérdőjelezed az összes kereső létjogosultságát? egyértelmű, hogy neked nem gx7, hanem e-p5 való...

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#81) nord_ válasza Dr. Akula (#77) üzenetére


nord_
veterán

Mivel ez a topik nem erre szolgál. :)

(#82) debrejo válasza Dr. Akula (#77) üzenetére


debrejo
senior tag

Az a baj, hogy te elvárod, hogy valaki a szádbarágja a fotózás alapjait, mindezt úgy hogy kijelented, igazából leszarod hogyan kéne, egyszerűen ajánljanak neked egy gépet amin ha kattintassz, NG-verseny győztes képet tudsz lőni bárhol, bármikor.
Ha már autókkal példálózás, itt a jó hasonlat: Lehet akármennyi pénzed, építhetnek neked legjobb technikát a világon, akkor is utolsóként fogsz körözni az F1 mezőnyében ugyanis egyvalamit nem lehet pénzért azonnal megvenni. A tapasztalatot, a tudást.

[ Szerkesztve ]

(#83) Dr. Akula válasza debrejo (#82) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Nem. A cikkben szereplő géppel kapcsolatban kérdeztem hogy ez most jó-e, megéri a pénzét, ennyi. Ugyanazt az autót is nyilván máshogy vezeti Sumacher és Baumgartner, de attól még el lehet dönteni hogy az autó az Ferrari vagy Trabant.

Most komolyan az a probléma hogy bevallom hogy nem értek hozzá, ahelyett hogy próbálnék okoskodni? És nem azt kértem hogy a hozzáértésemet minősítgesse valaki, tudom azt magamtól is, csak azt hogy a kérdésemre válaszoljon.

(#84) Dr. Akula válasza sideburns (#78) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Ugye nem akarsz egy moderálást sértegetésért? Fejezd be!

(#85) cattus válasza Dr. Akula (#83) üzenetére


cattus
őstag

Az, hogy egy (fényképező)gép mitől "jó" kismillió+1 dologtól - legfőképpen a felhasználó igényeitől - függ. És pont emiatt nem lehet igazán a kérdésedre kielégítő választ adni.

Konkrétan: Mivel a GX7 zsír új, ezért most még nem érdemes megvenni, csak később, amikor kissé mérséklődött az ára. Meg előbb érdemes róla teszteket olvasni, hogy a gyakorlatban hogyan teljesít.

Engedd meg, hogy idézzek az első hsz.-edből: "ezzel tudok normális minőségű fotókat készíteni, amelyik nem úgy néz ki mint egy szarrá tömörített .jpg, telefonnal készítve?"

A válasz: igen, lehet. De lehet ugyanolyan sz@r minőségű képeket is.

Ha meg kérdésed van fényképező vásárlásával kapcsolatban (melyiket, mennyiért, miért, stb...) vannak rá külön topikok it a PH!-n:
Milyen kompakt digitális fényképezőgépet?
Milyen cserélhető objektíves gépet? - Ennek az első hsz-át meg érdemes elolvasni, sok hasznos dolog van benne.

Do the thing!

(#86) Dr. Akula válasza cattus (#85) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

htx :)

(#87) Gondwana válasza Dr. Akula (#86) üzenetére


Gondwana
addikt

(... és az autós példádra visszatérve: akármilyen fényképzelőgépet is veszel, az alapfogalmakra elég csak negyedannyi időt rászánni, mint amennyit egy B kategóriás vezetői engedélyhez kell tanulni. És azért volt jó az autós példád, mert vezetői engedélyt is lehet venni pénzért, de attól még meg kell tanulni vezetni is. Itt nem macisajt meg szemafór meg teltvonal az alapfogalom, hanem blende, záridő, meg ISO érzékenység, ennyi. Szép fényeket!)

... megy a csiga hazafelé ... (One World One Dream One More Thinkpad, Please [ o] )

(#88) schawo válasza Dr. Akula (#86) üzenetére


schawo
titán

Ha nem csak trollkodni jöttél volna, akkor már megjelent volna a kérdésed a linkelt topicokban.

Az eredeti kérdésedre:
Igen, lehet vele olyan képet készíteni, amilyet szeretnél.

Válaszok azokra a kérdésekre, amiket te elfelejtettél feltenni:
Nem, nem biztos, hogy én tudok.
Nem, abban egészen biztos vagyok benne, hogy te nem tudsz.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#89) orbano válasza Dr. Akula (#70) üzenetére


orbano
félisten

Ghz-ekre leegyszerűsítve: annál jobb egy fényképezőgép, ha minél kevesebb fényből minél jobb minőségű (dinamikatartomány, kontraszt, élesség) képet készít.

Egyébként fényképezőgépeknél a kedvelt szempontok:

Minél fényerősebb objektív (minél kisebb szám legyen a maximális blende értékénél: F2, F1.8, F1.4)
Minél magasab elérhető érzékenység (adott, alacsony zajszint mellett)
Legyen nagy az érzékelő dinamikatartománya (ez olyan mint monitoroknál a maximális nem-dinamikus kontraszt)
Legyen éles az elkészített kép (megapixelek + objektív felbontóképessége)
Lehetőleg legyen képstabilizátor a gépben, leginkább az optikában
Legyen gyors és pontos az automata élességállítás (AF)
Legyen jó a gép ergonómiája (kicsi, könnyű, de kényelmes, lehessen gyorsan beállítani minden szükséges dolgot, kereső, kijelző legyen minél jobb)
Legyen szép a bokéhja (a nem fókuszált területek elmosódása, bizonyos kompozíciós esetekben nagyon fontos), sőt, elve lehessen kis mélyéségélességet elérni (kompaktoknál al egnehezebb)
És még ezer minden.
Nyilván a paraméterek között sok az egymással ellentétes (pl. a nagy fényerejű objektívek nagyobbak, nehezebbek, nagy fényerőn életlenebbek, magas ISO-n az érzékelők felbontása csökken a megnövekedett zaj miatt, csökken a dinamikatartomány és a kontraszt, a színhűség, stb).
Egy adott fényképezőgép modell valamilyen kompromisszumok mentén áll össze, mint egy autó is (nem létezik verseny-terepjáró-családi-kamion-traktor) és a vásárlónak kell eldöntenie, számára mik a fontosak. Példának a mostani fényképezőgép váltásom:
Egy Canon ESO20d-t és egy 50mm-es fix gyújtótávú, nagy fényerejű (f.1.8) objektívet adtam el. Ugyan a képminősége gyönyörű, ver mindenféle kompaktot, a keresője kompaktoknál utánozhatatlan (pentaprizmás), a canon dupla vezőrlőtárcsa más dimenzió, még tükörreflexes gépeken belül nézve is, a gép cserélhető objektíves, tehát sokoldalú. Viszont: egy ilyen kis objektívvel is kb. egy kiló a cucc, nagy, kényelmetlen egy nyaralás alatt állandóan a nyakadban lógatni. Főleg ha mondjuk túrázni mész a hegyekbe, vagy snowboardozni, vagy mittomén. Ezért eladtam, és vettem egy Sigma DP2-t, ami:
Ugyanakkora szenzorral rendelkezik, mint a 20d, és szintén egy fix, nagy fényerejű (de nem akkora, csak 2.8) objektívvel rendelkezik, ráadásul kicsi, kb. 250 grammos testben leledzik, de:
-nem fázisérzékelős az autofókusz rendszere, tehát sokkal lassabb
-lassabb az elektronikája minden téren, kb. ferrari vs. trabant
-kicsi a max ISO (kb 2-400-ig használható)
-a 2.8-a fényerő sem a legtutibb az 1.8-ashoz képest

Ennek ellenére jobb számomra, mert csak hobbiból fotózok, leginkább kirándulások, nyaralások alatt, vagy ilyen spontán történéseken, és így sokkal gyakrabban és szívesebben viszem magammal. Így inkább beáldoztam az éjszakai fotózás lehetőségét. Nyilván nézhettem volna valami más kompaktot, ami ezekben jobb, de az APS-C szenzorméretet és a jó minőségű objektívet nem akartam beáldozni.

Szóval nem egyszerű. Ha tényleg érdekel a téma, olvasgass teszteket a dpreview.com-on, vagy akárhol. Illetve valami alap fotósképzést is javaslok,

A vér nem válik VAZZE!™

(#90) Dr. Akula válasza schawo (#88) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

"Ha nem csak trollkodni jöttél volna"
He?? A kérdezés neked trollkodás? Remélem az orvos is ezt fogja neked mondani ha hozzá fordulsz. Végülis ahhoz is csak utána kell olvasni, ő is úgy tanulta... Nem értem miért kéne kötelezően mindenkinek fotóművésznek lennie aki fényképezni szeretne. Elnézést hogy kérdezni mertem.

(#91) Ijk válasza orbano (#89) üzenetére


Ijk
nagyúr

Nekem D200-am van és hálistennek nem okoz gondot egész nap vinni.
Kitűnő az ergonómiája, egy akksival elvagy 500 képig is, a keresője tökéletesen működik napfényben is, az lcd-vel ellentétben, és nem zabálja az akksit sem. Igaz élő hisztogrammnak és élőképnek lőttek az OVF-nél.
Nem kell rá vigyázni. Kicsit véletlen odakoccintom valamihez, port, vizet kap, simán kibírja. A vázzal szerintem egy szöget be lehetne verni.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#92) Dr. Akula válasza orbano (#89) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Na ez már egy korrekt válasz, köszönöm is! :) Gyanítom a kompakt kategória az ami nekem való (nyaraláson fényképezés). Azt miből tudom meg mennyire gyors az elektronikája? Jelen cikkben említett gépnél se látok az adatok közt ilyet. Vagy csak a mozgókép készítés sebességéből saccolható? Nálam fontos szempont lenne a homályos, sötét helyen készített jóminőségű fotó, nappali fényben egy telefonba épített vacak is képes elfogadható képet produkálni, gondolom egy rendes fényképező még "félgőzzel" is csak jobbat tudhat, tehát az annyira nem szempont. Gondolom ez az APS-C szenzorméret jónak számít, ilyet keressek, meg 2 körüli F-es objektívet. Ha jól értem.

(#93) cattus válasza Dr. Akula (#92) üzenetére


cattus
őstag

Van erre külön topik is, inkább ott tedd fel ezt a kérdést, ne ezt a topikot OFF-oljuk szét:

Milyen kompakt digitális fényképezőgépet?

Do the thing!

(#94) A Zéé válasza cattus (#93) üzenetére


A Zéé
addikt

ennek a topicnak már úgyis mindegy :D

Just a simple Lineman...

(#95) orbano válasza Dr. Akula (#92) üzenetére


orbano
félisten

Ennél azért komplikáltabb a dolog :) Tényleg javallott meglátogatnod valamelyik topikot. dpreview-n egyébként mérik a shutter lagot, a bekapcsolási-, filementési időket, sorozatlövést, stb.

Ijk: ugyanezek elmondhatóak a Canonról is, ezért is szerettem. Egyszer ledőlt egy másfél méteres álvánnyal együtt... megijedtem nagyon, nehogy a padlónak valami baja legyen :) csak sajnos azon kaptam magam, hogy nem viszem magammal sehova... a kis Sigma meg jön velem ha kell ha nem :) ha meg beválik, jöhet a nagytesó, a DP2, vagy DP3 Merrill :B

A vér nem válik VAZZE!™

(#96) schawo válasza Dr. Akula (#92) üzenetére


schawo
titán

Nálam fontos szempont lenne a homályos, sötét helyen készített jóminőségű fotó

Már válaszoltam a kérdésedre:
Igen, lehet vele olyan képet készíteni, amilyet szeretnél.
Válaszok azokra a kérdésekre, amiket te elfelejtettél feltenni:
Nem, nem biztos, hogy én tudok.
Nem, abban egészen biztos vagyok benne, hogy te nem tudsz.

Szóval attól, hogy veszel egy ilyen (akármilyen) fényképezőgépet még nem fogsz homályos, sötét helyen jó minőségű fotókat készíteni. A fény a fotós barátja, a sötét az ellensége, legyen szó bármilyen eszközről.

De még mindig nem látom a vonatkozó kérdésedet a linkelt topicokban... Nem véletlenül lettek linkelve (már párszor).

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#97) Dr. Akula válasza schawo (#96) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Jó, ha eljutok odáig hogy legyen mit kérdezni, akkor kérdezek. Előbb elolvasom a lentebb linkelt "alaptanfolyamokat". Itt csak arra voltam kíváncsi - elejétől fogva - hogy a gép alkalmas-e ilyesmire (vagy ha nem, akkor milyet keressek ami igen). Azt azért ne mondja már senki hogy csak a fotózási technikán múlik, mikor olyan dolgok számítanak mint a CCD (vagy amit épp helyette használnak) mérete, stb. Ezek technikai paraméterek, amit egy Robert Capa se tud átlépni. 50-es robogóval Schumacher se tud GP-t nyerni. Ha kap egy F1-es autót, azzal biztosan jobban megy mint egy Baumgartner, de Ladával engem se érne utol. Biztos nem fogok én se elsőre pöpec fotókat csinálni, de nem szeretnék olyanba beruházni amivel később se. Ha bemegyek egy autókereskedésbe, ott is tudnak mindenféle autót ajánlani, de olyan általánosságokat azért 2 percben is el lehet mondani hogy japán autóval jobban jársz mint franciával. Gondolom a lényeg azért érthető belőle.

(#98) ati3x válasza Dr. Akula (#97) üzenetére


ati3x
senior tag

OFF

Tehát a válasz:

Ez a gép alkalmas díjnyertes fotókra. Jelenleg a kategória top3 helyezésében benne van. OMD, EM5, és GX7. A tükörrefis vázakkal is felveszi a versenyt. Akár Nikon d7100 szintig, ami már tükrösök közt sem beginner kategória! Ennyivel le lehet zárni.. Szóval ennél roszabb gépekkel is nyertek díjat. Sőt a szifon 4s kamerája is alkalmas bizonzos keretek között top képeket csinálni. Nagyon sok technikai hátrány kiküszöbölhető trükkökkel, de ehhez bizony ismeretekre lesz szükség. Ott pedig nincs "királyi" út! A technika persze segít, könnzít a dolgon, sokszor bizony nélkülözhetetlen.. Sokan próbálták már előttem is elmagyarázni ezt neked. Ez a gép nem fog beleférni neked a 200-250 ezres kategóriába. Több út áll előtted:

-Veszel egy minőségi kompaktot Olympus xz1 vagy 2, pana lx7, sony RX100. Én ezt ajánlanám neked. Ezek a gépek viszonylag fényerős zoom obikkal szereltek. Nagyon kezelhető méretűek, és LEHET VELÜK NAGYON JÓ KÉPEKET LŐNI!!!

-Veszel valami régebbi tükörrefis gépet használtan. Canon 40D, 50D, nikon d200-300. Ezek bőven kijönnek 200-250 bál, egy egy jó obival (Attól függ mit akarsz fotózni)

-Veszel új, belépő, belépő közép gépeket "kitobival" Nikon d3100/3200/5100/5200, Canon 6xx, omd-5, Pana g6-gf6..

De lassan mondom: a technika nem végzi el helyetted a munkát. Pl ha veszel egy több 10-100 ezer forintos chef kést, de attól még meg kell tanulni főzni!!

ON:

Jó kis gép lett.. Lesz harc az EP-5-el! Ami nem baj, mert látok esélyt az "árháborúra" ami közvetve kihatással lehet az OMD árára, mert én arra vagyok ráálvva! Az álomkombóm: OMD, 17f1.8 vagy 20f1.7, 45 F1.8... Nem is kellene több ( na jó a 12-50 kitobi még jöhetne)

[ Szerkesztve ]

(#99) SylverR


SylverR
senior tag

Nem, nem kelt. Amig féláron kapható Nikon D5100, addig minek kéne egy ilyen?
Bár a tesztképek adják meg a választ... De nem hiszem, hogy csodát művelt volna a Panasonic.
Jól néz ki, meg minden. 60ezerért bestbuy lenne, az biztos. De amig 100 fölött árulják... :N

Nem!

(#100) scarabaeus válasza ati3x (#98) üzenetére


scarabaeus
őstag

"Jelenleg a kategória top3 helyezésében benne van. OMD, EM5, és GX7."
(Az első kettő ugyanaz, valamelyik helyett a GH3-ra gondolhattál)

Quoth the Raven "Nevermore."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.