Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) D1Rect


D1Rect
félisten

"Miért nem lehet ésszel költekezni?"
"Fogyasztói társadalom van 'azze" haladni kell a korral...
Az vagy amid van, legalábbis egyesek szerint.

(#2) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Kivagyiság, és "egyszer élünk" effektus.
Tényleg jó dolog szórni a lóvét, beülni a zsír verdába, és virítani vele.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#3) Dany007


Dany007
veterán

Szerintem jókor jött ez a válság. Ideje volt rádöbbenni az embereknek arra, hogy hitelből nem lehet élni.
Vagy ha mégis hitelt kell fel venni, mert pár esetben mindenképpen kell, akkor csak addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér. Ergo, annyi hitelt vegyél fel, amit még biztosan tudsz fizetni, és még marad is.

Röhej, ha megnézzük miért dőlt be a magyar devizahitelek nagyérsze.
Ugye egyik része azért, mert szegény melós munkanélküli lett, és értelem szerűen nem tudta tovább fizetni.
Viszont egy szintén nagy rész azért, mert a megnövekedett lakáshitelt vagy autóhitelt, vagy akármit már nem tudta kifizetni! Na de mit is jelent ez?
Mennyivel növekedtek ezek a hitelek átlagban? 15-30 ezer forinttal? Szerintem ha csak az átlagot nézzük, akkor biztos nem növekedett jobban, mint 15-30 ezer Ft.- / hó.
És ezt a családok már nem bírták el! De akkor gondoljunk bele. Ez azt jelenti, hogy az adott család (nem az elbocsájtott munkanélküliekre gondolok) olyan szinten az anyagi korlátaik határára sodorta magát, hogy egyszerűen nem maradt + havi 15.000 forintjuk.
Egyszerűen annyi hitelt vettek fel, hogy a havi költségvetésből nem maradt meg havi + 15 ezer, így amikor felment a törlesztőrészlet azt a plusz 10 ezret se tudták kifizetni...

Azért ez durva, mert nekem is volt hitelem. 2 évig fizettem. Sokat nem keresek, de mindig úgy osztottam be a pénzt, hogy havi 15-20 ezer maradjon! Végülis ebből a havi fix maradékból felvehettem volna mégegy kölcsönt! De akkor viszont tényleg nullán állnék, és ha valami beüt, akkor az én hiteleim is bedőlnének...
Mért vállalják ennyire túl magukat az emberek? Mért hozzák ilyen helyzetbe magukat, hogy nem marad szinte semmi a hó végén? De értem én, hogy ez van, nem keresünk sokat, szar az élet, de akkor nem veszek fel újabb kölcsönt!!!

2007 decemberében már 'hírnek' számított az esti híradóban, hogy itthon még a 20 ezres mikrót is hitelre veszik az emberek. Na akkor már gondoltam, hogy ebből valami baj lesz előbb-utóbb...

[ Szerkesztve ]

(#4) ollie


ollie
MODERÁTOR

"Mire jó ez? Hova tartanak ezzel az emberek?"

Az idiotizmusnak nincs határa.

Egyébként válság majd akkor lesz, ha az Abramovics félék életszínvonala lecsökken egy átlagember szintjére (épp a minap fizetett 220 milliárdot Forintba átszámolva (nem vicc, ennyit) egy luxusjachtért).

De maradhatunk az egyszerű(bb) emberek szintjén is. A minap több millió liter tejet öntöttek ki a francia termelők az utcára, mert túl alacsonynak találják a felvásárlási árat. He? Inkább adnák az éhezőknek a tejet ezek a gerinctelen gyökerek.

[ Szerkesztve ]

***

(#5) Dany007 válasza ollie (#4) üzenetére


Dany007
veterán

Hja, de akkor nem lenne aki megsajnálja őket :D Sőt még örülnének is az emberek ha ételt osztanának... mocsok egy dolog, az tény.

(#6) Szőröstalpú válasza Dany007 (#5) üzenetére


Szőröstalpú
tag

Én meg pont azt figyeltem meg, hogy kevesebb kocsi van. Régebben este 10 után alig lehetett helyet találni. Nyáron simán volt 10-20% hely (persze ez lehet a szabadságok miatt is), de még mostanában sem gond.

(#7) Dany007 válasza Szőröstalpú (#6) üzenetére


Dany007
veterán

Szerintem ez területenként változhat.
Amiről írsz, azt én már évek óta tapasztalom. Kb vagy 5 éve van nálunk is ez a telepen, hogy ha este 9 után érsz haza, akkor egyszerűen a környéken sincs parkolóhely, nemhogy a ház (panel) előtt. És röhej, mert teszek 2 kört és sehol sincs hely...
Namármost ebben az állapotban a válság után se láttam változást. Szal v.színüleg területenként változó lehet a dolog.

(#8) puttputt válasza ollie (#4) üzenetére


puttputt
őstag

Pont ezt beszéltük mi is, miközben néztük a híreket...
Eszetlen barom az ilyen, már boc(s)ánat.
Ne adja ki kereskedelembe a tejet, hanem ossza szét szépen.

:LKBK-Inventor / * Mindig más nő mellett ébredek ... a buszon. ///////////////////////

(#10) ollie válasza Kalandor (#9) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Ez a tudat biztos megnyugtatja az éhezőket is.

***

(#11) Dany007 válasza Kalandor (#9) üzenetére


Dany007
veterán

Nézőpont kérdése.
Én mocsok nagy barmoknak tartom azokat, akik úgy próbálnak nagyobb felvásárlói árat kiharcolni, hogy tönkreteszik a saját terméküket, méghozzá nem is kis mennyiségben.
Nem, hogy megbecsülnék azt az árat, amit kapnak érte, - és tiltakoznának más módon - inkább kidobják az ablakon még azt a keveset is.
Hja, meg akinek van lehetőség több tonnányi árút csak így a kukába hajítani, az ne sírjon, hogy nincs pénze, nem tud megélni...
Bár tény, hogy tejosztással nem lehet figyelmet felhívni...

[ Szerkesztve ]

(#12) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

A gazdag és a szegény egyéni vállalkozó beszélget. A válság a téma.
A gazdag dobja fel a témát, a szegény az üzletről beszélne, mert eszébe jutott egy jó ötlet. A gazdagot nem érdekli, elmerül a rémképek dédelgetésében, mert jó dolgában erre bőven jut ideje.
A szegény hallgatja egy ideig, majd közbeszúrja a panaszáradatba:
- Tegnap láttam egy nőt beszállni egy 20 milliós sportautóba. Amíg ilyesmire van pénze egyeseknek addig nincs válság.
A gazdag csak folytatja tovább, hogy egyre rosszabbul megy a boltja.
A szegény ismét felfortyan:
- Akkor lesz válság, amikor itt, a főutcán az összes üzlet ablaka be lesz deszkázva.
A gazdag még mindig nem veszi a lapot, és kesereg más balsorsa miatt, hogy egyre több embernek szerelik le a gázóráját.
A szegény ráun az értelmetlen párbeszédre, mert az idő pénz, és neki még van egy-két tippje, hol tudná eladni az ötletét. Csak magában mondja ki búcsúzás közben:
„Akkor lesz válság, amikor NÁLAD szerelik le a gázórát.”

Saját szösszenetem a blogomból.

Egyébként itt mifelénk is vannak olyan háztartások, ahol két autó van a dupla méretű külön garázsban.
Nekünk meg egy hitelmentes, de felújításra váró családi házunk van. Autó nincs. Külföldön, de még belföldön sem voltunk soha nyaralni. A legdrágább cuccom a picike Aspire. Bár imádok fotózni, de csak egy alap kompaktra tellett. A telefonom használt, de szép és tökéletesen működik. Csak 3 pár cipőm van, pár váltás nyári és téli ruhám, és kb. 600 kötetből álló minikönyvtáram.
Akkor én most mennyire vagyok szegény vagy tehetős? Egyébként a világ átlaghoz mérten még én is gazdagnak számítok!!! :(
Fura jószág az ember. Bár igaz a mondás "a kutya is jó dolgában vesz meg", illetve minden rosszban van valami jó. A válság időszakok alatt kevesebb a depressziós ember, mert már az elején elhullanak a gyengék és csak az erősek maradnak küzdeni.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#13) ollie válasza Algieba (#12) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

"Egyébként a világ átlaghoz mérten még én is gazdagnak számítok!!!"

Így van!

"A válság időszakok alatt kevesebb a depressziós ember, mert már az elején elhullanak a gyengék és csak az erősek maradnak küzdeni."

Az elhullást azért túl erős kifejezésnek tartom. Végül is nem állatokról beszélünk.

***

(#15) Dany007 válasza Kalandor (#14) üzenetére


Dany007
veterán

"a mezőgazdasági termékek jó része nem tárolható"
Hát ezt nem tudtam látod, de még mindig jobb és gazdaságosabb megoldás, ha eladják áron alul, mintha kiborítják. Ergo legalább keresnek valami pénzt, igaz nem annyit, mint amennyit szeretnének, de keresnek. Ha kiborítják, akkor azzal nulla bevételük lesz csak...

(#16) Crystalheart válasza ollie (#4) üzenetére


Crystalheart
senior tag

"A minap több millió liter tejet öntöttek ki a francia termelők az utcára, mert túl alacsonynak találják a felvásárlási árat. He? Inkább adnák az éhezőknek a tejet ezek a gerinctelen gyökerek."

Mi a kecskesajtot a kutyáinknak adjuk. Az sem sokkal jobb, mint elásni a kert végében, vagy a polgármesteri hivatal elé szórni...

Egyszerűen ha nem veszik meg, akkor nem lehet elosztogatni. Akkor az ember tönkremegy bele, mert a csórók látják, hogy így is lehet, és csak azért sem vesznek. Ha enged az ember az árból, akkor Tesco-effektus lesz...

Ja, még annyit, hogy a jobban sikerülteket a családban azért szétosztjuk, de idegennek soha.

[ Szerkesztve ]

(#17) TazLeacher válasza Kalandor (#14) üzenetére


TazLeacher
nagyúr

Az az igazi elkeseredés, hogy ha nekem elviszi a vihar az autóm, és nincs cascom, cseszhetetm. Ha van egy kis boltod, és nincs biztosításod, legég, kirabolnak, cseszheted.

Itt meg mi van? Tenyésztünk 1.000.000 millió disznót:
-lement a sertés ár: követeljük, hogy az állam vegye meg!
-felment a sertés ára, sok a sertés, én nem tudtam eladni, kártérítsenek.
-beteg lett az állatom, megdöglött, kártérítsenek
-nem veszik meg annyiért, amennyiért szeretnném, kártérítsenek
-elöntötte a víz az ólat, kártérítsenek

Termeljünk búzát:
-szárazság volt: kártérítünk
-sok volt az eső: kártérítünk
-kevés a búzád, eladod drágán
-sok a búzád: megveszi az állam
-leégett a földed? Kártérítsünk!
-elöntött a víz? Kártérítsünk...

Ez a nagy büdös helyzet...csoró vállalkozó (tök mind1, hogy milyen, a cipész bácsi, vagy az autókereskedő) meg, ha megdödlik, megdöglik, senkit se érdekel.

Úgyhogy ne borítgassák a tejet, ne tüntessenek az 20-30 millás traktorokkal, hanem....(ide mindenki gondoljon, amit akar)

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#18) Crystalheart válasza TazLeacher (#17) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A mezőgazdaság teljesen rizikó, sokkal rizikósabb bármi másnál az időjárás miatt. Ezért kell az államnak kiegyensúlyoznia a szélsőséges éveket. ha a búzát fölvásárolja, az megfelelő tartás mellett pl. egy következő évi aszálykor jól jöhet.

(#19) tildy


tildy
nagyúr

Volt amikor exemnek is meg nekem is volt kocsim. neki még motorja is. Mit ne mondjak, én örültem, hogy saját autóm van. Imádtam is, de muszáj voltam megválni tőle. Annyira nem volt nagy szükségem rá, igaz néha jól jött. Viszont más parkolóhelyét sosem foglaltam el.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#20) TazLeacher


TazLeacher
nagyúr

Kedves cikkíró...sajna több logikai buktató is van a dologban:

van itt nekünk egy kis lakópark
Az ilyen szóval illetett társasházak 3-400.000 Ft/nm ártól vannak

két lakásban öreg nénik laknak
nem valószínű, hogy csósó nyugdíjasok

2.-on egy csóró él
jó csóró lehet

titeket hogy érint a válság? és csodálkoznak, mikor mondjuk, semennyire, mert egy darab lakáshitelünk van, huf alapon, nincs kocsi (céges), ennyi.

Már megbocsájts, de mire is vagy büszke?
Arra, hogy hitelből tudtatok lakást venni? Gondolom, ha a törlesztő flugrott volna a duplájára, a szüleidnek meg nem lenne munkája, akkor is ilyen büszkén mondanád, hogy mekkora királyok vagytok...ugye?
Nincs autó? Ja, céges? Minek használjátok? Mert szükség van rá? Ha nem lenne céges autó, akkor gondolom szükség se lenne rá - legalábbis arra következtetek - így megkérdezem, ha nincs szükség rá, akkor mindek használjátok? Adjátok le...

Mélységesen felháborít a hozzáállásod. Ezek szerint akinek nem adatott meg, hogy céges autója legyen, és/vagy esetleg elvesztette a munkáját, az dögöljön meg, és fogja be a pofáját. Gratulálok, jó meglátás. Kívánom, hogy Te is kerülj ilyen helyzetbe. Attól, hogy valaki úgy gondolta, hogy a havi 60K-s lakáshitelt és a 30K-s autóhitelt ki tudják fizetni 2 fizetésből miért hülyék, ha nem megy a 90K-s lakáshitel meg az 50K-s autóhitel 1 fizuból, vagy 2 munkanéélküliből?

Ha ti ennyire rajok vagytok, akkor minek vettetek föl hitelt? Miért nem kp-ra vettétek? Minek kellett olyan drága lakás? Mehettetek volna olcsóbba is... :W

(És mielőtt azt hiszen, hogy személyes támadásnak éreztem az írásod, leírnám, hogy jelenleg én konkrétan MÉG nem éreztem hatását a gazdasági helyzetnek. Ugyan úgy élek, mint 1 éve...de nem biztos, hogy így lesz ez mindig)

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#21) cucka válasza TazLeacher (#17) üzenetére


cucka
addikt

A mezőgazdaságra nem lehet ugyanazokat a szabályokat ráhúzni.

Egyrészt rengeteg külső tényező befolyásolja.
Másrészt néhány piaci szereplő könnyedén lenyomhatja az árakat.
Harmadrészt az eu-ban szabad piac van és más eu tagországok is bőkezűen támogatják a gazdákat. Add össze. :)
Negyedrészt, és talán ez a legfontosabb, a mezőgazdaság stratégiai ágazat. A cipészet, autókereskedés, vagy általában véve a szolgáltatóipar nem stratégiai ágazat.

(#22) TazLeacher válasza Crystalheart (#18) üzenetére


TazLeacher
nagyúr

Ez baromság...láttam embereket tönkremenni...ott biza nem volt rizikó semmi. Jól menő vállalkozások voltak évekig, ma már nincsenek meg...

Ezek az emberek meg sose fognak tönkremnni. Mennyivel nagyobb rizikó, mint monduk egy étterem? Belerakod a pénzed, minden nap kinyitsz, árut veszel, erre rád rohad, Te meg éhen döglesz...és kit érdekel? Senkit.

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#23) TazLeacher válasza cucka (#21) üzenetére


TazLeacher
nagyúr

Meg lehet magyarázni, de ezt azoknak magyarázd meg, akik tönkrementek.

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#24) Lenry válasza TazLeacher (#17) üzenetére


Lenry
félisten

áh mindegy

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#25) tildy válasza TazLeacher (#20) üzenetére


tildy
nagyúr

Húha nagyon nekirontottál bikernek.
Jómagam úgy vagyok vele: addig nyújtozkodom amíg a takaróm ér.
A diákhitelemen kívül (hülye voltam, hogy felvettem) nincs hitelem.

És igencsak kicentizte az, akinek havi 90es hitel még belefér, de 130-150es már nem.
Amúgyis ezek árfolyamváltozások miatt vannak, akkor persze nem ment a sírás rívás, mikor pár éve pont , hogy olcsóbbak lettek ezek a hitelek.
(volt párom kocsijáról vannak csak ilyen emlékeim, 20 ezerrel vette fel, majd hónapokig 17-et fizetett, majd aztán később volt, hogy 25 -t is )

Azért valljuk be: aki nem forint alapú hitelt vett fel , az bizony bevállalta az árfolyamkockázatot. Tudatában volt. Annak is, hogy jobban kijöhet belőle, annak is , hogy rosszabbul.

most jöhetnéka régi rendszer példájával, ahol iylen nem történhetett meg , de nem jövök. Igenis itt ma már mindenki a saját szerencséjének és döntéseinek a kovácsa.

Mégvalami:
Arra, hogy hitelből tudtatok lakást venni? Gondolom, ha a törlesztő flugrott volna a duplájára, a szüleidnek meg nem lenne munkája, akkor is ilyen büszkén mondanád, hogy mekkora királyok vagytok...ugye?
Emlékeim szerint ez a lakás nem biker szüleié :U

Én ahogy látom, aki akar az tud is dolgozni. Igaz ehhez néha bizony fel kell adni az elveket. És küzdeni keményen. Meg időben váltani. És felelősséget vállalni döntéseinkért.
Sosem lennék vállalkozó , pont amiatt , mert hiába lehet nagyot kaszálni, nagyot is lehet bukni.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#27) <NewL>


<NewL>
addikt

Nekünk is 2 kocsink van. Muterom az egyikkel bejár dolgozni 20km-re. Ha nem lenne a másik kocsi nézhetnénk kifele az ablakon,hogy kivel menjünk ide-oda.
A bejárás busszal kb 1000 ft-al olcsóbb havi szinten.

Egyébként engem meg a tömegközlekedés háborít fel. Sokkal olcsóbb kocsival menni már 2 embernek akárhova,szerinted miért van ennyi kocsi.
egy példa : Mátészalka mellett lakom,Pest kb 260km-re van,autópályán és vonattal is. 1oda vissza út vonattal 5500,2 embernek 11K :Y diák!!!,intercity (hát mit ne mondjak villámgyors)

kocsival oda vissza 550km és akkor már Pesten is járkáltam,nem kellett 300ft-os jegyeket venni a buszra meg mindenre.

2 embernek olcsóbb kocsival mint a tömegközlekedéssel.

menjenek a pipába
tudod ki ül fel vonatra vagy buszra.

debrecenbe szoktam menni a levelezős alkalmakra. az csak 200km oda-vissza de ott is jobban kijövök mint tömegközlekedéssel

hmm hitel,aszittem kocsiról,"gazdagságról" volt itt szó:D

egyébként . honnan gondolod ,hogy ezek az autók hitelre vannak? meg a házak,lakások? nem is gondolnád mennyi pénze van sok sok embernek

[ Szerkesztve ]

There's an app for that

(#28) Crystalheart válasza TazLeacher (#22) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Én nem erről beszéltem. A mezőgazdaságban több száz százalékos eltérés lehet egyes évek termelése között, pusztán az időjárás miatt. Ezt szabályozni kell, mert nem tudom, mennyire vetted számításba, de a legtöbb egyéb piaci áru mind-mind a mezőgazdaságtól függ. Ahogy megdrágul minden, ha drágább lesz az olaj (a fuvarozás miatt), úgy megdrágulna minden, ha az élelmiszernek nagyon ingadozna az ára. Ha ez több száz százalékos mértéket öltene, akkor az országnak több, mint a fele elszegényedne, és visszavonhatatlanul a létminimum alá kerülne. (Onnan nagyon nehéz kitörni, legalább egy generáció manapság - az utódokon múlik.) Sokan utolsó esélyként kénytelenek volnának újabb hiteleket fölvenni, amelyeket viszont a nagy mezőgazdasági ingadozás miatt nem lehetne biztonságban visszafizetni, mert mi volna, ha megint fölszökne az élelmiszer ára?

Azon túl az ember - sarkos példa - elél egy pozdorjaviskóban is minden nélkül, de étel nélkül nem. Ezért annyira fontos, hogy a mezőgazdaság stabilan működjön, kiváltképp egy olyan országban, ahol manapság ez az egyik fő érték. Trianon óta semmink nincs, amit bevethetnénk, csak kultúránk és termőföldünk.

És irigykedsz a magyar gazdákra, hogy nem mennek tönkre? Meg volnál ám lőve te is, meg mindenki, ha a magyar gazdák egy-egy aszályos év miatt tömegesen mennének tönkre. Így is a legtöbbjük a puszta napi betevőért dolgozik hétvégék és ünnepnapok nélkül az egyik legreménytelenebb és leginkább sorstalan szakágban, holott ez is szakértelmet és tapasztalatot kíván, mint akármi más.

[ Szerkesztve ]

(#29) Lenry válasza Crystalheart (#28) üzenetére


Lenry
félisten

hiába magyarázod.
mondanék valamit, de megsérteném a többi fővárosit

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#31) cucka válasza TazLeacher (#23) üzenetére


cucka
addikt

Most akkor érdekel, hogy miért van kitüntetett szerepe a mezőgazdaságnak az állami támogatásokat tekintve, vagy csak van pár populista gondolatod, amit el szerettél volna sütni?

[ Szerkesztve ]

(#32) Rive


Rive
veterán

Mezőgazdaságilag nem is tudom, melyik oldal szemellenzősebb itt :DDD Mindenesetre úgy sejtem, ha nem csiffadnak maguktól a kedélyek, akkor hamar jön egy vödör hideg viz.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#33) Lenry válasza Rive (#32) üzenetére


Lenry
félisten

nos kérlek: szemellenző ide vagy oda, ha nincs mezőgazdaság, akkor mindkét oldal éhen hal.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#34) Crystalheart válasza Rive (#32) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Milyen állításokat tartasz a szemellenző következményeinek?

(Ja, és miféle kedélyek? :D)

[ Szerkesztve ]

(#35) Rive válasza Lenry (#33) üzenetére


Rive
veterán

Ez se kisebb populizmus igy, mint a többi :vállvonás:

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#36) <NewL> válasza TazLeacher (#17) üzenetére


<NewL>
addikt

Jo hulye vagy te
sztem fejezd be az okoskodast

There's an app for that

(#37) Rive válasza Crystalheart (#34) üzenetére


Rive
veterán

Nagyjából ezt az egész mezőgazdasági vonulatot itt. Gy.k. itt olyan ország gazdáira vetititek ki a helyben már agyonpolitizált (politikai jellegénél fogva itt szerencsére nem kibeszélhető) téma bajait, akiknek lényegében semmi köze az itteni dolgokhoz, nem is hallottak róla, saját bajaik mint a mienk meg az etiópokéi, ugyanakkor ott helyben magán- és állami szinten is a f@sz kivan velük, részben pont a támogatások és a nyafogásuk miatt.

Muris.

Ui.: attól, hogy mos épp más gazdái apropóján mentek egymásnak, ami itt folyik még masszivan itteni aktuálpolitika.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#38) Crystalheart válasza Rive (#37) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Én jelenleg mezőgazdász is vagyok, mint ismeretes - nem más gazdái, a saját helyzetemről beszélek, amiben olyan kevés politika van, aminél kevesebb nem lehet. Üss föl bármikor egy mostani Kistermelők Lapját, szinte állandó kérdés és probléma ez, itt, helyben, Magyarországon.

Amúgy meg nem értelek igazán, mert ahogy látom, mi gyakorlati oldalról közelítettük meg, eléggé aktuális történésekkel és helyzetekkel.

[ Szerkesztve ]

(#39) cucka válasza Rive (#37) üzenetére


cucka
addikt

magán- és állami szinten is a f@sz kivan velük, részben pont a támogatások és a nyafogásuk miatt.
Ahogy már leírtuk, a támogatás szükségszerű. A mezőgazdaság működésének fenntartása hosszú távon minden országnak érdeke.

attól, hogy mos épp más gazdái apropóján mentek egymásnak, ami itt folyik még masszivan itteni aktuálpolitika.
Igazából nem, a topikban főleg a kérdés gazdasági oldala jött elő. Amúgy meg a legtöbb, gazdasággal kapcsolatos témát lehet az aktuálpolitika szemszögéből nézni, csak az kevésbé érdekes. (és nem is engedélyezett a fórumon). Konkrétan a mezőgazdaság mindig és mindenhol "problémás" ágazat, az aktuális politikai helyzettől függetlenül.

[ Szerkesztve ]

(#40) Rive válasza cucka (#39) üzenetére


Rive
veterán

Ahogy már leírtuk, a támogatás szükségszerű. A mezőgazdaság működésének fenntartása hosszú távon minden országnak érdeke.
Tehát lényegében semmit se tudsz az ő helyzetükről, de ez alapján messzemenő és általánosan érvényes kijelentéseket teszel, majd deklarálod, hogy ez gazdasági oldal.

Egy kis reflexivitás és a dolgok átgondolása javallott. Crystalheart, neked is.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#41) TazLeacher válasza tildy (#25) üzenetére


TazLeacher
nagyúr

És igencsak kicentizte az, akinek havi 90es hitel még belefér, de 130-150es már nem.
Mondj nekem csak 1 olyan embert, akinek valamikor belefért a 90K-s hitel a fizetésébe, de utána fizetés nélkül tud fizetni még többet. Az én logikám szerint, ha valaki elveszíti az állását, onnantól elég nehéz még az addigi életszínvonalat is fenntartani, nemhogy többet vállani...de lehet én látom rosszul.

Azért valljuk be, aki hitelt vesz föl, bevállalja a kockázatot (továbbra is úgy gondolom, hogy kevés az olyan ember, aki 100%-osan állíthatja, hogy egy év múlva is meglesz tuti ez a jövedelme, mint most), de ettől még nem hibáztatnám.

Én ahogy látom, aki akar az tud is dolgozni. Igaz ehhez néha bizony fel kell adni az elveket. És küzdeni keményen.

Ezt sajnos nagyon rosszúl látod. 3 éve ez még igaz volt. Ma már sajnos nem...nagyon nem. Én látom. Dologzom valahol, tök mind1, hogy hol, vendéglátásban. Azelőtt feladtunk 1-1 pozícióra hírdetést, 1-2 hét alatt becsurgott 8-10 jelentkező. Az utolsó hírdetésfeladásnál kerestünk embert, nem diplomai végzettséggel, nem több százezres fizetésért, 1. nap, 6-70-en jelentkeztek. Bevallom elcsesztem, mert a korábbi tapasztalotk alapján 5 alkalommal jelentettem meg a hírdetést...képzelheted mi volt, egész nap csörgött a telefon. Viszont az utóbbi olyan fél évben nem kellett feladni hírdetést. Egy héten átlagban 3-4 ember bejön, és otthagy egy önéletrajzot, telefonszámot, vagy bármit, mert munka kell neki. Amikor megkérdezem milyen munkára gondolt, azt mondja bármit megcsinál...és én a fővárosban dolgozom. Az utóbbi 1-2 hóanpban kicsit javult a helyzet, nézegettem a expressz online-t, mit hírdetnek, és már vannak hírdetések. Volt olyan hétfői (!) expressz, amitben 2 db szakács hírdetés volt, ez valamikor tavasszal volt. Régebben ez a rovat olyan 3 oszlops volt.

Én nem panaszkodom továbbra sem, mert nekem MÉG nem rosszabb. De látom mi megy a környezetembe.

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#42) GeoPhoto


GeoPhoto
tag

A hiteltémához hozzászólva:

Jelenleg a szűk családomban három variációt látok:
1 Értette a devizahitel jellegét, és bő ráhagyással vette fel
2 Nem értette a lényeget, de viszonylag jókor vette fel, és szerencsére ketten keresenek (bár volt közben egy komolyabb betegség, de átvészelték)
3 Fogalmam sincs, hogy értette-e, de felvette és most - szintén betegség miatt - munkanélküli ráadásul a párja is megbetegedett, tehát nem igazán tudják egyelőre miből fogják folytatni a fizetést (Ráadásként nem is ingatlanfedezetű, mivel csak egy önkormányzati lakás felújításra kellett)

Van még a 4-ik is, amikor valaki nem értette, plusz rosszkor is vette fel. Plusz ugye a bankok szépen emeltek kamatot is, tehát szokszor nem 10-20e forintról beszélünk. Az meg hogy valaki szeretne saját lakást akkora törlesztővel, ami alig, vagy egyáltalán nem fedezne egy albérletet teljesen érthető számomra.

A lényeg, hogy ebben az országban nehéz annyira hosszútávra tervezni, mint amire a legtöbb hitelt fel lehetett venni. Persze lehet mondani, hogy akkor ne vegyen fel hitelt, de az meg - albérletről beszélve - nagy pénzszórásnak tünik a számomra, talán a lakáslízing lenne a jobb, de az jelenleg gyerekcipőben jár nálunk.

(#43) TazLeacher


TazLeacher
nagyúr

A mezőgazdaságos témákra ömleszve válaszolnék:

Lehet én vagyok a rohadt fővárosi, de a különböző támogatások nem csak a konkrét megzőgazdaságra, hanem a vidéki "létre" is igazak. Ha kiönt a folyó, kifizetjük a házad. Amikor minket elárasztott a felső szomszéd a "szar fővárosi társasházban", úgy hogy bokáig ért a víz a lakásban, 50K-t fizetett a ház biztosítója. Jó, ez nem most volt, de akkor is a helyrehozatal költségének kb. a 20%-át fedte le...mi megdögölhetünk, mert pestiek vagyunk...

Sajnso bizonyított tény, hogy Magyarországon már nem csak a mezőgazdaság a szar, hanem elég sok más ágazat is...mégis egyenlőbbek az egyenlők között.

Igen, bizonyára megváltozna a gazdasági helyzet, ha sz@rba lenne a mezőgazdaság, max kevesebbet tudnánk importálni...ugyanis mi importálunk elgé sok mindent, de mégis külföldről vásárolunk. Elsősorban azt kellene elérni, hogy olcsóbb legyen itthonról megvenni.

Megint csak azt mondom, hogy sok embernek még annyi jövedelme, vagy létbiztonsága sincs, mit a "szegény vidékinek"...

A két kedves válaszolónak:
Az egyiknek: ez az ahh mindegy... c. dolog nagyon megy, nem az első, nyugodtan bunkózz le, nem zavar, főleg, ha az az indok, hogy fővárosi vagyok

A másiknak: ennél talán kicsit konkrtétabb érvekre lenne szükség, illetve talán kicsit összefogodtabb fogalmazásra...de legyen igazad, hülye vagyok, ennyit még bővel elbírok.

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#44) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

A hitel témához szólnék most én is. Amit Széchenyi a Hitelben megírt, amiért a hitelt szorgalmazta, ami értelme van a hitelnek, az ma is él. Az emberekben tudatosítani kellene, hogy csak a megtérülő befektetésekre vegyenek föl hitelt - ámde ha közvetlen haszon nem származik abból, hogy előbb van náluk a pénz, akkor akár vissza tudja fizetni később, akár nem, vesztesége származik belőle. Sajnos a hitel mibenlétével rengetegen nincsenek tisztában, még a fiatalok közül sem, annak ellenére, hogy a szakképzéseken és pl. az OKJ-s képzéseken elvileg már kötelező egy közgazdasági témájú tárgy.

(Nekünk most nincs semmiféle hitelünk. Szerencsére... Apám mindenáron hitelt akart fölvenni a ház befejezésére. Most ugyan egy félkész házban élünk, de legalább van tető a fejünk fölött. Hitellel már nem volna.)

(#45) TazLeacher válasza Crystalheart (#44) üzenetére


TazLeacher
nagyúr

Tudod az a szörnyű, hogy sokaknak nincs...elmennek albérletbe, ami rohadt drága. Ha normálisan szeretnének élni, albérlet + rezsi 2 főre kényelmesen 100+K. Ezek után jogos a dolgo, hogy nem az enyém, nem is olyan jó, mégis ku*va drága, akkor felveszek hitelt, és veszek egy lakást, mert ha eddig ki tudtam fizetni a havi 100K-t, ezután is menni fog, de legalább a sajátomat fizetem...csak az nem 100K maradt. Ennyi.

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#46) cucka válasza Rive (#40) üzenetére


cucka
addikt

Tehát lényegében semmit se tudsz az ő helyzetükről, de ez alapján messzemenő és általánosan érvényes kijelentéseket teszel
Kik azok az ők? A francia tejtermelők? A magyar gazdák? Vagy mégis kire gondoljak?
Amúgy igen, valóban nem vagyok közvetlenül érdekelt a mezőgazdaságban, a családomban sincs senki, aki ezzel foglalkozna.

majd deklarálod, hogy ez gazdasági oldal.
Azt írtam, hogy a mezőgazdaság stratégiai ágazat. Azért kell támogatni, hogy ne sorvadjon el. Jelenleg olcsóbb Spanyol- és Görögországból importálni a zöldséget. Mi lesz, ha klímaváltozás, háború, vagy egyszerűen csak az égbe szökő olajárak miatt már nem lesz annyira olcsó? Itt fogunk állni letolt gatyával, miközben az ország szegényebb rétegei éhen halnak? És hiába óbégatnak most a szolgáltató iparágban érdekeltek a mezőgazdasági támogatások miatt, mert ha bármilyen csúnya dolog bekövetkezik, az egyetlen kérdés az lesz, hogy az ország mezőgazdasága képes-e ellátni élelmiszerrel az embereket. Ha bármelyik ország hagyja elsorvadni a mezőgazdaságát, akkor az nem lesz képes erre.
És ne mondd, hogy ilyen csúnya dolgok nem következhetnek be, mert az utóbbi 100 évben volt két világháború, gazdasági válság, olajválság, kommunista diktatúra, sorolhatnám. Semmi okunk nincs feltételezni, hogy a XXI. században semmi hasonló nem fordulhat elő.
Ez a gazdasági oldal.

[ Szerkesztve ]

(#47) Crystalheart válasza TazLeacher (#43) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Gyere egy hétre melózni ide - no nem pásztorkodni, bár azt állítólag csak minden ötödik ember bírja ép ésszel -, és meglátod, hogy városban még egy egyszobás luk is leányálom ehhez képest. És akkor még nem arról beszéltünk, hogy szinte mindegy, hogy egy zseni a gyerek, ha mezőgazdász családba születik, jó eséllyel megpecsételődött a sorsa. Tudod te, milyen az, amikor az embernek évekig nincs pihenőnapja? Márpedig a hagyományos falusi életmódhoz ez szükségszerűen hozzátartozik. És ha csak a száraz adatokat vesszük figyelembe, láthatjuk, hogy vidéken sokkal rosszabb az életszínvonal, mint a fővárosban. Kisebb a GDP, de a GNP is, így nem csoda, ha több támogatásra is van szükség. (Ami persze nem eredményez még csak jobb átlagos életszínvonalt sem, de szükséges. Ilyen különbség a fejlett országokban is van, pl. Németországban, ahol a keleti régió szegényebb, és a felmérések azt mutatják, hogy manapság elkezdett megint szegényedni.) Ellenszolgáltatásként (?) vidéken folyik a mezőgazdasági termelés, ami városi körülmények között persze megoldhatatlan. Egy nagy rendszer ez, nem pedig két egymással szemben álló életforma.

Amúgy ha szociális boltban vásárolsz, magyar élelmiszert olcsóbban megkapsz, mint akár a Tescoban. A magas árakat a nagykereskedők okozzák. (A nagyon nyomott árakat meg a hipermarketek...)

(#48) Lenry válasza TazLeacher (#43) üzenetére


Lenry
félisten

árvízveszélyes területen nem köthetsz biztosítást árvízre.
te viszont köthetsz csőtörésre. az , hogy utána keveset fizetnek, azt már a biztosítón verd le.

igen képzeld, az az indok, hogy pesti vagy, mert sajnos ha erre terelődik a téma, akkor a fővárosiak túlnyomó többségének pont annyi fogalma van arról, hogy mi van a Budapest táblán túl, mint az amerikaiaknak a háromszög oldalszámáról...
nem te vagy az első, akivel ilyenről vitázok, és van egy olyan tippem, hogy nem is az utolsó

és azért volt az ehh... hogy ezt ne kelljen leírnom, de most mégis

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#49) TazLeacher válasza cucka (#46) üzenetére


TazLeacher
nagyúr

Jelenleg olcsóbb Spanyol- és Görögországból importálni a zöldséget.
Ez a vicc...

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#50) Crystalheart válasza TazLeacher (#45) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Vagy elmész vidékre, ahol a városi árak töredékéért lehet fedélhez vagy albérlethez jutni, amellett egy közepes, 10 millás hitellel/támogatással lehet mezőgazdasági vállalkozást indítani, pl. méhészkedést 100 kaptárral. (Ez elég jól megtérül, viszonylag biztonságos, kevés vele a meló, és a válság miatt bekövetkezett infláció csak kedvezett a méz-exportnak is. Sajnos anyám nem meri bevállalni, meg kecsék mellé nem is lehet.) Ezért is fontos a vidék, de sokan nem hajlandóak feladni a városi létet, mert még ezek mellett is kényelmesebb.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.