Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) KTTech válasza Reggie0 (#197) üzenetére


KTTech
veterán

A filmeknek jó a felbontása (bár a 8K már esetleges, inkább kevesebb, sokszor a 4K is sok), de csak nagyon alacsony érzékenységen. A mai szemnek már az ISO200 is durván szemcsézett a dinamika se az igazi (jól exponált színes diafilm kb 10 FÉ környéke, FF több), de sok a buktató. Addig ott sincs gond, amíg nem sötét jeleneteket kell felvenni. Nem véletlen használtak régen is ISO25-ös és hasonló érzékenységű filmeket és atomvillanásnak megfelelő fényeket a megvilágításhoz, akár f0.95-ös fényerős obikkal (felbontás meg... na az nem volt :D )

A mai RED-ek és társaik már túlléptek ezen a szinten.

OLED-nél én a Pana féle FFD-t tudnám elképzelni 3000Hz körül, amit a plazmáknál is használt (és igen jól bevált). Gyanítom, nem sokáig bírná a panel a nagy méretű impulzusokat (még), hiszen gyakorlatilag 3000x növelnék a panel öregedését. A plazmánál mondjuk így is kihoztak 100.000 órás paneleket ezzel... szóval van hova fejlődni.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#202) Tetsuo válasza KTTech (#201) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

A jó minőségű analóg filmszalagoknak az FHD-nál messze jobb (volt) a felbontása.

(#203) sb válasza kolopele (#184) üzenetére


sb
veterán

Már hogyne lenne törvényszerű? Kitesztelték már elég sokan mennyi idő kell a beégéshez.
Az, hogy valakinél előjön-e attól függ, hajtja-e annyit azonos paraméterekkel (idő, fényerő, stb...)
Ha nem akkor nem ég be, de ha igen akkor biztosan be fog. Ez fizika. Az alma is leesik mindig a fáról...

(#204) Locutus válasza sb (#203) üzenetére


Locutus
veterán

Akkor lefordítom neked: Ha nem vagy hülye, nem ég be.

Immár több mint 1 éve megy a B8-am monitorként, PC-re kötve. Zéró beégéssel. Pedig vannak játékok, amiket pl HDR-ben játszok. És nem, nincs másik monitor rákötve, ezen megy a böngészés, munka, játék, filmnézés, minden.

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#205) dabadab válasza Locutus (#204) üzenetére


dabadab
titán

"Akkor lefordítom neked: Ha nem vagy hülye, nem ég be."

Kifejtenéd, hogy a felhasználó szellemi képességei hogyan függenenk össze a beégéssel?

DRM is theft

(#206) sb válasza Locutus (#204) üzenetére


sb
veterán

Ha nem vagy hülye nem személyeskedsz.
Hanem megpróbálsz tényszerűen valamit leírni, hátha nulla infónál több is lesz a hsz-edben... annál, hogy neked rövid idő alatt tök tudja milyen felhasználásban nem égett be semmiám!
Nálunk meg üknagyapám túlélte a rákot, szóval nyugodtan ajánlom mindenkinek... :U :U

Akkor még egyszer:
Ott van a kib*szott teszt neten, hogy:
1. Hány óra alatt ég be egyik másik kijelző tipikusan.
2. Hogy kumulatív a beégés, tehát hiába bűvészkedsz menet közben, ha az adott időtartamot eléred akkor beég és annyi. (Közben még ide-oda tolja 1-2 pixellel a kijelző, stb... nyersz egy kis időt, de ezt is ki lehet korrigálni a számításban.)

Innentől csak az a kérdés mennyit használod statikus tartalommal. Kiszámolható egyszerűen lehülyéző beböfögés helyett.
És ehhez kell ÉSZ, hogy belássuk, nem csak a berögzült hülyeségek számítanak.
- Egy év? Taps. Én minimum 3, de inkább 4-5 évre vennék kijelzőt.
- Akkor most eloszthatod az 1 év helyett 4-5-tel a használatod. Pl. napi 8 óra ugyanazzal a tartalommal - ez elég sok. Egy év alatt 3000 óra. Még így is csak súrolja azt a szintet amit kibírnak beégés nélkül. És valószínűleg nem 365 napban használod, nem napi 8 órában és főleg nem ugyanazzal a tartalommal.
Fordítva számolva viszont 5 évre és évi 250 napra (csak munkanapokra!) már csak napi 2.4 óra jön ki a 3000-ből. Ez talán már nem olyan sok. :U
- Aztán pl. hiába fut más program a képernyőn, ha ugyanott van a fejléce/bezáró gombja akkor ugyanott öregszenek a pixelek tök más programoktól is. Tehát még hozzáadhatod az "úccsejáccok napi 2 óránál többet" helyett azt, hogy a böngészőt meg 20 másik progit használsz-e ennyit naponta.
Azt nem mondom, hogy a taskbar beég meg az ikonok mert biztos gondosan elrejted, ill. a háttérképed is cseréled naponta. Ez így ergonómikus, és hülyék nem vagyunk alig kell keresni a naponta használt programokat 3-400x. Mi vagyunk a gépért.

(#207) KTTech válasza Tetsuo (#202) üzenetére


KTTech
veterán

Az alacsony érzékenységűeknek menne ma is akár a 4K, talán még a 6K is (iso50 alatt). Felette igen gyorsan romlik a felbontás, ez probléma volt régen és most is (a nagyobb érzékenység nagyobb szemcséket követel meg, ami a vonalélességet rontja). Persze az se segít, hogy a nagy fényerejű objektívek nyitott blendén nem épp brilliánsan rajzolnak (és sok esetben nem is járható út a nyitott blende a túl kis mélységélesség miatt)...

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#208) Locutus válasza dabadab (#205) üzenetére


Locutus
veterán

Ezt komolyan ki kell fejteni? Kb a legnagyobb, és legfontosabb tényező a dologban.
Aki ennyire se képes, az tényleg ne vegyen OLED-et monitornak, ilyen egyszerű.

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#209) Locutus válasza sb (#206) üzenetére


Locutus
veterán

Én nem hülyéztelek le, sőt nem is személyeskedtem, hisz nem jelentettem ki rád semmit. De ha magadra vetted, hát biztos van oka.

Megnyugtatásodul közlöm, hogy előtte 5 évig ugyanilyen felhasználásban volt egy 50GT60 plazma. Sőt, a mai napig megy a hálóban. Zéró beégés van rajta.

Abban a tesztben, amire te hivatkozol, szándékosan beégést elősegítő tartalmak, és beállítások vannak, hogy lássák, extrém felhasználással mennyi idő alatt lehet beégetni. Ha ebből nem tudod levonni a megfelelő következtetést, akkor nem neked való az OLED, ilyen egyszerű.

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#210) dabadab válasza Locutus (#209) üzenetére


dabadab
titán

Bocs, de egyre inkább azt látom, hogy itt is ugyanaz a valóságtagadás megy, mint annak idején a plazmánál, ahol a mondatok általában azzal kezdődtek, hogy ezek már egyáltalán nem égnek be, a közepe táján jött annak a felsorolása, hogy ezt a soha be nem következő beégést mivel lehet elkerülni, a mondat végén pedig pár szó arról, hogy ez a soha be nem következő beégés egyébként általában amúgy is elmúlik.

Ha ebből nem tűnt volna fel, akkor külön kiemelném, hogy ha valami nem ég be, akkor nem ég be, ha meg beég, akkor beég. Az OLED az konkrét tesztek és adatok alapján az utóbbi kategóriába tartozik. Ennyi.

Ezek után legfeljebb arról lehet beszélni, hogy pontosan milyen terheléstől ég be és ezt hogyan lehet megelőzni vagy elodázni.

DRM is theft

(#211) Locutus válasza dabadab (#210) üzenetére


Locutus
veterán

Senki sem tagadta, hogy be lehetne égetni, szándékosan, extrém felhasználással.
Szóval semmiféle valóságtagadás nincs itt, hacsak nem pont azok részéről, akik nem hiszik el, hogy lazán el lehet kerülni.

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#212) sb válasza KTTech (#146) üzenetére


sb
veterán

Ehhez annyit hozzáfűznék, hogy a mozgókép felbontása (információtartalma) általában kisebb mint az állóképé.
Mozgóképen AA(szerű valami) mindig van az aliasing, shimmering és egyéb anomáliák elfedésére. (Ill. más téma - de a lassú fps miatt blur is szinte mindig van. De ez inkább sebességfüggő, nem változik a felbontással.)

Szóval igazából egy normális mozgóképen nem fogunk pixelenként elkülönülő tartalmat látni. Vagyis olyan mintha kisebb lenne a felbontás, tehát kisebb távolságról is látható lesz az FHD-4K közötti különbség jó eséllyel mint amire kiszámolják a natív felbontásból.

(#213) sb válasza Locutus (#209) üzenetére


sb
veterán

Ha a tesztet nem tudtad értelmezni akkor kár is folytatnunk.
Az egy valós felhasználási teszt csak gyorsított lefolyással - mivel nem nagyon tudnánk felhasználni ha 4-5 év múlva lenne eredménye.
Ettől még ez fog bekövetkezni hosszabb idő alatt is, csak elosztott terheléssel.

Ha ezt nem sikerült felfogni és abban hiszel, hogy az OLED nem fog beégni 2-3-5 év múlva csak azért mert 1 év alatt neked nem égett be akkor nagy a gond.

Olyan mintha azt mondanád, hogy 300e km alatt tönkremegy egy autó 5 év alatt, de ha 30 év alatt teszed bele akkor az nem ugyanannyi. Vagy az SSD több írást bír ha visszafogod a napi írásmennyiséget.
Működhetnek így dolgok, főleg ami regeneratív, de ezek nem ilyenek. Ez szimpla fizika.

szerk: Közben meg is erősítetted. Itt a gond akkor. Nem érted miről szól és tényleg valóságtagadás megy mivel amit írsz az nincs. Nem nő vissza az OLED "pixel", ez nem virág.
Csak és kizárólag öregszik. Azt viszont folyamatosan, bármilyen lightos használat mellett is.

[ Szerkesztve ]

(#214) Locutus válasza sb (#213) üzenetére


Locutus
veterán

Tényleg hagyjuk, ne vegyél oled-et, nem neked való. Sztori vége.

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#215) Tetsuo válasza dabadab (#210) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Természetesen az OLED is beég, ezt nem hiszem, hogy explicite tagadta volna bárki, viszont hogy érzékelhetően beégjen, extrém körülményeknek kell alávetni, ami átlagos felhasználással simán elkerülhető.

#211 Most látom ugyanezt írtad. Mindegy.

És akkor itt most bele lehet kötni abba, hogy "átlagos felhasználás". Erre utaltak feljebb, hogy aki nem hülye, az elkerülheti az extrém körülményeket, pl. a tálca elrejtésével stb.

[ Szerkesztve ]

(#216) dabadab válasza Tetsuo (#215) üzenetére


dabadab
titán

"Erre utaltak feljebb, hogy aki nem hülye, az elkerülheti az extrém körülményeket, pl. a tálca elrejtésével stb."

Azért érted, a legtöbb embernek az "extrém körülmény" az lenne, ha a tévét berakja egy kajakba és lezúz vele a Viktória-vízesésen, nem az, hogy látszik a taskbar.

DRM is theft

(#217) Partizan182 válasza dabadab (#216) üzenetére


Partizan182
senior tag

Elsődleges monitornak használni egy 55ös tévét elég extrém. Nagyobb baj, hogy a sima magyar tv adók karikái/logói is meglátszanak, az már testhezállóbb feladatnak tűnik egy tv számára. Ezért írjuk mindig, hogy elsődleges monitornak vagy háttértévének az Oled nem való.

Minden más felhasználásra igen, extrém hülyének / szerencsétlennek kell lenni, hogy beégjen 5 éven belül.

(#218) Locutus válasza Partizan182 (#217) üzenetére


Locutus
veterán

Igazából csak gratulálni tudok annak, aki pl 100-as OLED fényen használja a TV-jét, mert kb ez kéne ahhoz, hogy a tv csatornák logóiból bármi megmaradjon :)

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#219) Partizan182 válasza Locutus (#218) üzenetére


Partizan182
senior tag

Korábban az out-of-the-box beállítások ilyen turbón voltak, sőt, a Normál / Eredeti / Eco / Sport / Kiemelt / HDR effekt profilok mind széthajtják a panelt.

Szerencsétlen egységsugarú user csak benne hagyja abban a módban, amiben jött aztán csodálkozik.

Mintha az ideiek már konszolidáltabbak lennének ilyen szempontból, legalábbis a cikkben mértek alapján.

(#220) daneel_hu válasza Locutus (#218) üzenetére


daneel_hu
addikt

Szerintem be lehet égetni 60-ason is, csak elég idő kell hozzá.
Igazából igazuk van abban a kollégáknak, hogy az oled biztosan beég (kiég) előbb-utóbb, kérdés az, hogy mikor.
Ha vigyázol rá, és tényleg vegyes a tartalom, minimális statikus elemmel akkor elképzelhető, hogy - legalábbis nem lennék meglepődve - ha 6-8 évet is bírna égés nélkül.

De előszőr is tisztázni kellene mit nevezünk beégésnek.
Amennyiben RGB-tesztképen 1% degradációt mérsz bizonyos subpixelek esetében akkor az már beégésnek számít? Pixelfrissítő nem kompenzálja, szabad szemmel látható, de fotózni nehéz. Ez akkor beégés?
Mert ezt az állapotot azért nem nehéz elérni. (szerintem)
Ilyen esetben még normál tartalom mellett ez nem látszik.

(#221) daneel_hu


daneel_hu
addikt

+ Az a gond, hogy a RTINGS beégés-teszt extrém körülményeket raktott a(z) egyébként 2017-es B7-esekre. Azóta már a red-subpixel 45%-kal nagyobb, tehát pont a legkérdésesebb sub.
Mégis ebből a tesztből szoktak következtetéseket levonni. :)

Van még egy HDTV-teszt, az pedig túlságosan konzervatív, és E8-ast "mér".
Szerintem nesze semmi fogd meg jól.

Kellene egy teszt 2019-es készülékekkel, de LG, Pana, Sony és Phillips is "induljon".
Vegyes felhasználás lenne, de nem túl konzervatív.
Pl.
- 30% tévéműsor, vegyes logókkal.
- 10% játék/konzol stb... HUD váltakozó, tehát ne 1 játékot toljanak.
- 50% film (vegyesen 2.35:1 és 16:9-es tartalom, SDR és HDR is, feliratokkal)
- 10% számítógép

Mondjuk 5-6000 óra üzemidőt beletenni, és csak az automata pixelfrissítéseket engedni a készüléknek. És rendesen kalibrált készülékkel, éjszakai és nappali üzemmódban is.

(#222) Chibass


Chibass
tag

Szerintem mindegyik kijelzőt be lehet égetni, csak akarás kérdése az egész. Az se mindegy, hogy ha már megtörtént a baj, észre lehet-e venni tartalomfogyasztás közben az enyhe ghostingot, vagy csak ha egy homogén tesztképet vetítünk a képernyőre.

Elgondolkodtató, hogy akinek van ilyen készüléke otthon azt állítja nincs beégés (nyilván vigyáz azért rá, ebben nem kételkedem, én is ezt tenném), akinek meg nincs ilyen készüléke váltig állítja, hogy nagyon para és ő márpedig nem vesz. Nem értem miért riogatják a népet azok, akiknek nincs saját tapasztalatuk vele. Még nem olvastam olyat, aki ideírt volna, hogy hát pórul jártam, mert ezt és ezt néztem rajta napokig, hetekig.

Én olyan felhasználó tapasztalatának akarok hinni inkább, akinek van otthon ilyen készüléke. Mivel ők rendre tagadják a probléma mértékét, én továbbra is gyűjtök egy ilyen TV-re, és fogok is venni egy-két év múlva, ha összegyűlik.

Aki nappal is legény, az éjjel nem volt ott!

(#223) daneel_hu válasza Chibass (#222) üzenetére


daneel_hu
addikt

"Elgondolkodtató, hogy akinek van ilyen készüléke otthon azt állítja nincs beégés (nyilván vigyáz azért rá, ebben nem kételkedem, én is ezt tenném), akinek meg nincs ilyen készüléke váltig állítja, hogy nagyon para és ő márpedig nem vesz. Nem értem miért riogatják a népet azok, akiknek nincs saját tapasztalatuk vele. Még nem olvastam olyat, aki ideírt volna, hogy hát pórul jártam, mert ezt és ezt néztem rajta napokig, hetekig."

Akkor én vagyok az első, már a második oledet koptatom és az első beégett.
Amúgy az oled-topicból Alaves is beégette + még egy másik tag is. (mostanában írt és B7-ről van szó) Tehát összességében csak a PH-ról van 3 eset otthoni felhasználással. (1db E6V, 2db B7V)

Kb 3000 üzemóránál már látszódott az EUROSPORT (piros) LIVE felirata és a YouTube alsó sárga pöcke. Mindkettő legalább 1%-os degradáció - főleg piros tesztképen volt látható.
(de ezt úgy értsd, hogy a 3000 üzemórából maximum 300 volt EUROSPORT LIVE - ezért ez több mint elgondolkodtató, hogy 300 óra alatt már nyomot hagyott egy statikus elem. Ez azért minden csak nem tartós technika)

Azt kell megérteni, hogy nem ugyanúgy használják a tulajok a készülékeiket otthon.
Van aki 50-es oled-fénnyel játszik órákig, és van statikus elem a képernyőn.
És van aki rendesen beállítja sötét körülmények közé 20-25-ös oled fénnyel, és csak vegyes tartalmakat néz - és válltig állítja, hogy ezeket a cuccokat nem lehet beégetni, MERT NEKI NEM ÉGETT BE. :)
Független attól hány ellenkező sztorit olvas.
Az utóbbi verziónál elképzelhető, hogy csak ötödannyi terhet ró a készülékre és 8 év alatt sem lesz gondja vele, míg a fentinél akár már 1 év után jelentkezhet égés. (de 2 év alatt szerintem biztosan)

[ Szerkesztve ]

(#224) KTTech válasza sb (#212) üzenetére


KTTech
veterán

Ha szkennelt filmről beszélünk, akkor azon nincs se AA, se semmi más. A digitális érzékelőknél meg az állóképen is rajta van az AA (kivétel azoknál, amikbe nem raknak), mert a szenzorból adódik.

A mozgásból adódó bemozdulás más lapra tartozik, az nem csökkenti a mozgókép felbontását. Olyan nincs hogy lassú fps... olyan van, hogy hosszú záridő, vagy rövid záridő. Ha hosszú a záridő, bemozdulásos életlenség lesz. Ha rövid, akkor nincs ez az életlenség, akkor sem, ha 24p-s az anyag. Persze más artifact-ok előkerülnek, de ez már csak ilyen dolog.
A CGI elfedésére szoktak AA-t és extra motion blurt alkalmazni, hogy ne legyen annyira feltűnő a módosítás.

A HEVC/h264 kódolás viszont veszteséges, mégpedig nem kicsit, hanem nagyon, különösen alacsony bitrátán (olyan 100Mbit alatt fHD esetén, ha zajmentes a forrás). Ugyanaz a film veszteségmentes tömörítéssel (azaz minden képkocka kulcskocka) egészen máshogy néz ki.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#225) dabadab válasza KTTech (#224) üzenetére


dabadab
titán

"Ha szkennelt filmről beszélünk, akkor azon nincs se AA"

Az analóg filmnél magukon a fényérzékeny részecskéken eleve van hardveres AA :), szkenneléskor meg a szkennelt pixel színe az több részecske színének az átlagából fog összetevődni, szóval ott megint lesz AA.

DRM is theft

(#226) FollowTheORI válasza Chibass (#222) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Ha nem tesztelgeted éjjel nappal, akkor ez sokáig nem derül ki (hónapokig), mert nagyon "későn" kezd ez valódi tartalom mellett is észrevehető lenni.

Én ezt anno is az OLED topicban leírtam és továbbra is tartom, ha valaki egy adót sokat néz, annak nem ajánlom az OLED tévét... mert az bizony be fog égni.

Én két éve gyűrök már egy B7-et és semmi gondom nincs vele ilyen téren... de alig nézek hagyományos TV műsort rajta... ellenben nagyon sokat játszok rajta és filmeket sorozatokat nézek (stream és offline is).

Emiatt én még mindig azt állítom, ha valaki kellően vegyesen használja, nem lesz beégés problémája.
Ez alatt főleg azt értem, hogy nem ugyanazt az 1-2 tévéadót nézi az idő nagyrészében, főleg ha használnak pirosat/sárgát gyakran a logókban.
A játékokat nem tartom problémának általánosságban, saját tapasztalt miatt is, és a RTINGS teszt szerint is, ezek nem akkora kockázatok, mert eleve ritka hogy 100 óránál tovább játszanál eggyel, így nem elég idő ahhoz, hogy permanens maradjon bármi is.
De a RTINGS teszt szerint még e fölött is bőven nem kockázat igazán... FIFA is CoD is irreális idő után okozott problémát... sőt a CoD még most sem, ha jól emlékszem.

[ Szerkesztve ]

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#227) KTTech válasza dabadab (#225) üzenetére


KTTech
veterán

Tudtommal az nem AA, mert nem kell elmosni a filmre érkező fényt ahhoz, hogy ne keletkezzen moire.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#228) dabadab válasza KTTech (#227) üzenetére


dabadab
titán

Az AA pont arról szól, hogy egy viszonylag nagy pixel színét ne egyetlen pontszerű adat alapján határozzák meg (ez az aliasing), hanem olyan értéket találjanak, ami jobban reprezentálja a pixel "átlagos" színét. Analóg filmnél (meg a szkennelésénél) ez alapértelmezésben megtörténik, szóval ott tulajdonképpen lehet mondani, hogy fizikai AA van rajta).

DRM is theft

(#229) Chibass válasza daneel_hu (#223) üzenetére


Chibass
tag

Köszi, hogy írtál, ez nekem nagyon hasznos volt! A beégés ennek ellenére nem tántorított el attól h másodikra is azt vegyél. Vagy esetleg cserélték gariba és azért? Mi a típusa a két modellnek?

Aki nappal is legény, az éjjel nem volt ott!

(#230) daneel_hu válasza Chibass (#229) üzenetére


daneel_hu
addikt

"Köszi, hogy írtál, ez nekem nagyon hasznos volt! A beégés ennek ellenére nem tántorított el attól h másodikra is azt vegyél. Vagy esetleg cserélték gariba és azért? Mi a típusa a két modellnek?"

Nem tántorított el, mégiscsak ez adja a legjobb minőséget jelenleg méghozzá toronymagasan. Nyílván egy tévé tartós fogyasztási cikk, tehát nem jó ha hamar tönkremegy sőt, valahogy nagyon rossz a szájíz ha ezt egy 1 millió forintos (bruttó) árral teszi. :)

Garanciális volt a készülék, de gazdaságtalan lett volna javítani, panelt kellett volna rendelni hozzá így inkább a szerződés előtti állapot lett visszaállítva.
Az eredeti készülék 55E6V volt, közel 1 millió bruttós árral. (2016 novemberi vétel)
65E8PLA lett helyette. (a 2018-as őszi ára hasonló volt)

Asszony kicsit pampogott, "minek nekünk ekkora tévé, ilyen drága stb...", de aztán nem hagytam eltántorítani magam, hazahoztam a 65 colos E8-ast a nappaliba akkor utána nem szólt egy szót sem. :D
Nyílván igaza van SB kollégának, hogy itt azért mégse a gépnek kéne irányítani az embert, tehát nem normális az, hogy figyelni kell rá mint egy kisgyerekre.
De mégis azt gondolom, hogy a minőségi különbség (a többi technikához képest) egy kis kompromisszumot megér. Nekem szerencsére amúgy nincsenek oled-gyilkos tartalomfogyasztási szokásaim, talán kivéve az Eurosporton nézek sok teniszt (és ugye sajnos ebben ott van a piros logo ha LIVE megy bármilyen esemény). De többnyire feliratos és szinkronos filmeket, sorozatokat nézek, viszonylag kevés tévéadással. Ami van tévé az inkább tenisz és foci. Játék, konzol nincs. + néha egy kis youtube vagy koncertfilm.

Át kell gondolni, hogy mire kell a tévé és mérlegelni kell.
Azt mondom megéri a minőség - amit nyújt az oled -, de hűbelebalázs módjára nem kell beleugrani ha valaki sokat játszik vagy baromi sok statikus elemet néz. (pl hiradók, sárga vagy piros logós tévéadások). Persze 2016 óta sokat fejlődött az oled-panel is, plusz bejött némi szoftveres védelem is a készülékekbe (logo fényességének beállítása stb...), de mégis ha valaki a fentiekből magára ismer tartalomfogyasztási szokások végett akkor mérlegelnie kell, hogy a szuper minőség vagy a tuti tartós technika. (pl qled)

Nyílván vigyázni kell rá valamennyire és bizony beéghet. Aki ennek az ellenkezőjét állítja az még nem olvasott elég esetet ezzel kapcsolatban vagy nem érti hogyan működik ez a technika. :)
És azt is ki kell emelni, hogy nem úgy ég be ahogy a plazma vagy az LCD. Az olednél minden használat összeadódik és úgy "kopnak", kiégnek a subpixelek.
Magyarán tegyük fel nézel egy sportműsort, piros statikus elemmel (mondjuk euro LIVE), ezek a logók mindig ugyanott vannak. Teljesen mindegy, hogy 100 alkalommal nézed 10-10 órán keresztül = tehát összesen 1000 üzemóra csak ezzel a piros logóval történik. Vagy 1000 x 1 órát nézed ugyanazt a műsort, a végeredmény "degradáció" szempontjából nagyságrendileg ugyanaz lesz.

Könnyű kitalálni, hogy előbb-utóbb a panel már nem lesz teljesen homogén még akkor sem ha folyamatosan vegyes tartalommal eteted és nincs statikus elem. :)
A kérdés az, hogy mikor jön el az az állapot amikor már zavaró egy rendes film közben is.
Ez az amire szinte senki nem mer tippelni és nem is tud.
Van olyan akinek C6-osa van már 3 éve és nincs gondja, a többség 1-2 éve "koptatja" az oledet és nincs gond. Az enyém 1 éves, 3100 üzemórával, olyan mint újkorában. (65e8)
A fényerejéből mindenesetre nem nagyon veszít, erre volt teszt (rtings), 8000 üzemóra, talán most már 11000 is megvan -, nem mértek fényerőcsökkenést. Az azért bíztató. :) 11000 óra az nálam megközelítőleg 4 év intenzív használat, és valószínűleg mi, otthon alacsonyabb fényerővel használjuk a készülket mint a teszten beállítva.

(#231) #72042496 válasza daneel_hu (#230) üzenetére


#72042496
törölt tag

"Persze 2016 óta sokat fejlődött az oled-panel is"

Erre rákapcsolódva: jövőre lehet egy ugrás a panelek terhelhetőségében. A top-emission panelek lényege, hogy kevesebb energia kell ahhoz, hogy a pixelek adott fényerőt produkáljanak.

Az viszont a másik irányba mutat, hogy a 8K felbontás miatt a pixelek is kisebbek lesznek (a kevesebb anyag hamarabb "kimerül"), várhatóan a panel átlagos fényerejét is feljebb engedik, illetve a maximum fényerőt is növelni fogják.

(#232) daneel_hu válasza #72042496 (#231) üzenetére


daneel_hu
addikt

Azért szerencsére az a veszély nem fenyeget, hogy csak 8K-oledet tudunk majd venni a jövőben. :)
77-est azért még szeretnék, remélem lesz még jóideig 4K-felbontásban.

(#233) #72042496 válasza daneel_hu (#232) üzenetére


#72042496
törölt tag

Eleinte biztos, de pár év múlva szerintem már csak 8K OLED-ek lesznek ekkorában újonnan.

(Illetve valószínű, hogy a méret inkább 75-ös lesz. Mert 75-ösből hat darab fér egy 10.5G szubsztrátra, 77-esből pedig csak három. :) )

[ Szerkesztve ]

(#234) daneel_hu válasza Chibass (#229) üzenetére


daneel_hu
addikt

Úgy is megközelítheted a dolgot - feltéve ha tévéről beszélünk(!) -, hogy OLED vagy QLED?
(jelenleg szerintem ez a két legjobb minőségi tekknika ha a plazmákat elfelejtjük) :)

5 éves használati intervallumra levetítve a QLED esetében nem kell aggódnod a beégés miatt, tehát 5 évig azt csinálsz amit akarsz a készüléken, ellenben nem a legjobb minőségben nézed.
OLED esetében aggódhatsz (vagy elengeded a dolgot, és ez a jobb), viszont tudod, hogy ebben az időintervallumban a legjobb minőségben nézed amit nézel.

Melyik a jobb, döntsd el. :)
Azt gondolom, hogy manapság 5 év az egy reális időtartam egy készülékre.
Nekem biztosan új lesz 4 év múlva, tehát magamból indulok ki.
Tehát az nem érv, hogy 5 év múlva amikor eladásra kerül a készülék, akkor mivel - teszemazt -be van égve, csak kevesebb zsét fogok kapni érte, mint a hibátlan QLED-ért.
Pont nem fog érdekelni.

(#235) AxBattler válasza daneel_hu (#234) üzenetére


AxBattler
félisten

5 éves használati intervallumra levetítve a QLED esetében nem kell aggódnod a beégés miatt, tehát 5 évig azt csinálsz amit akarsz a készüléken, ellenben nem a legjobb minőségben nézed.
OLED esetében aggódhatsz (vagy elengeded a dolgot, és ez a jobb), viszont tudod, hogy ebben az időintervallumban a legjobb minőségben nézed amit nézel.

Ez elég korrekt summázat, csak azt tedd hozzá, hogy a QLED még olcsóbb is valamivel (Samsung QE55Q70RA ~ 300k HUF, LG OLED55B9PLA ~ 400k HUF), ennyi difi már egy konzol, vagy egy hangrendszer ára.
Sima, fapados LED-ről érkezve szerintem mind a kettő elég nagy ugrás.

[ Szerkesztve ]

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#236) daneel_hu válasza AxBattler (#235) üzenetére


daneel_hu
addikt

"Ez elég korrekt summázat, csak azt tedd hozzá, hogy a QLED még olcsóbb is valamivel (Samsung QE55Q70RA ~ 300k HUF, LG OLED55B9PLA ~ 400k HUF), ennyi difi már egy konzol, vagy egy hangrendszer ára.
Sima, fapados LED-ről érkezve szerintem mind a kettő elég nagy ugrás."

Egyértelmű... :) Ezért nehéz bárkinek is tanácsot adni, hiszen mindenkinek a szokásai, ízlése és igényei nagyban különböznek. (sőt, a felfogás is)
Sima fapados LED-ről érkezve mindegyik kurva jónak tűnik, sőt betévedve pl egy MM-be számomra csak az OLED és a QLED "tévé", a többi sajnos nem. :(

Ha egy 10-es skálán kéne beírni:

10: OLED
9:
8: QLED
7:
6:
1-5: LCD

Most azon lehet vitázni, hogy a QLED miért nem 9-es. Számomra nem, kicsit még mindig messze van az OLED-től, ezért nem adok 9-est, + azért mert a filmek többsége még mindig sötét és ebben a szegmensben az oled sokkal jobb a qled-nél. 6-7-es értéknél nincs jelenleg számomra értékelhető készülék, túl messze vannak a másik két technológiától jelenleg. :(

(#237) dabadab válasza daneel_hu (#236) üzenetére


dabadab
titán

Ehhez képest pl. "sima" Samsung RU8000 meg a QLED Q60 között nem nagyon látszik különbség (és amúgy árban sincs köztük igazán különbség).

DRM is theft

(#238) daneel_hu válasza dabadab (#237) üzenetére


daneel_hu
addikt

Ez legyen a legnagyobb tévedésem az életben. :)
Akkor "töltsd fel" a 6-os és 7-es SLOT-okat ezekkel a készülékekkel.

(#239) AxBattler válasza dabadab (#237) üzenetére


AxBattler
félisten

Azt olvastam, hogy a Q70-től kezdődik az igazi QLED élmény, a Q60-asok valóban nem sokban különböznek a VA panelektől.

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#240) dabadab válasza AxBattler (#239) üzenetére


dabadab
titán

A kettő közt különbség igazából csak a háttérvilágításban van: a Q60 edgelit, a Q70 meg microdim matrix.

Őszintén szólva a tesztek alapján nem igazán látszik, hogy a QLED-nek (amik a Samsungnál technikailag VA panelek egy plusz qd réteggel) igazán komoly előnye lenne a sima LCD-vel szemben: valamivel szélesebb gamutot tud produkálni, de ennyi. Minden más csak az egyéb sallangokon múlik, amiket amúgy sima LCD panel köré is oda lehetne rakni, csak a Samsungnál kitalálták, hogy a QLED-et valamiféle prémiumnak fogják eladni, ezért a rendes háttérvilágítást, eletronikát meg egyebeket csak azok kapják meg.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#241) AxBattler válasza dabadab (#240) üzenetére


AxBattler
félisten

Valóban, lehet hogy csak parasztvakítás, de ezek a "sallangok" melyik másik gyártó készülékein érhetőek el, hasonló képminőséggel és árban?
Sony Bravia-k esetleg?

A jobb TCL, Hisense, VIZIO TV-k is hozhatják ugyanezt, de ahogy néztem, ezekből nem érhetőek el itthon a legújabb modellek...

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#242) dabadab válasza AxBattler (#241) üzenetére


dabadab
titán

Csak a topik már kezdett elmenni abba az irányba, mintha a QLED jelentős továbblépést jelentene a sima LCD-től (úgy, mint mondjuk az OLED), noha egyáltalán nem ez a helyzet. Pont ezért is érdekes a RU8000 vs Q60 meccs, mert ott tényleg csak a panelben van különbség és ki is jön, hogy a két tévé képe szabad szemmel gyakorlatilag megkülönbözhetetlen és műszeres vizsgálattal sincs túl nagy különbség.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#243) -FreaK- válasza #72042496 (#231) üzenetére


-FreaK-
veterán

Ez a jövő évi LG Oled modellekben várható, vagy ez még ennyire nem biztos?

(#244) AxBattler válasza dabadab (#242) üzenetére


AxBattler
félisten

Oké, a Q60-as kritikát - ahogy írtam - adom, de nem ez volt a kérdés.

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#245) #72042496 válasza -FreaK- (#243) üzenetére


#72042496
törölt tag

Az előbbit pár hónapos infók alapján írtam. Most az látszik, hogy az LGD-nek sikerül 65" 8K bottom-emission panelt gyártani - így valószínű, mégis ez a technológia marad jövőre is, mert amúgy olcsóbb. Top-emission pedig majd a jövőben, egyszer, talán. :(

AVSforum thread.

[ Szerkesztve ]

(#246) sb válasza Tetsuo (#215) üzenetére


sb
veterán

Csak 2-3-at kell fentebb görgetni.
Locutus konkrétan azt írta, hogy nem ég be.
1. Mert neki 1 év alatt nem égett be.
2. Mert a teszt extrém körülményt vizsgál és nem a tartós használatot modellezi. Tehát szerinte ami a teszt alatt beég 3000 óra alatt az valós használatban végtelen ideig sem ég be.

Egész konkrétan ezek lettek leírva, nem én fogalmazom bele. Erre szabadjon már azt mondani, hogy totális baromság.

Konkrétan laposföld kategória. Van valami tényszerű mért adat, neki meg egy bemondása ami ellent sem mond ennek a ténynek (1 év használat) és egy levont következtetés aminek az ellenkezőjét bizonyítja a teszt.
No comment.

(#247) sb válasza Locutus (#214) üzenetére


sb
veterán

Nem ez a gond. Fogok venni. Csak tisztában vagyok azzal amit veszek és amire jó.
Tudatos vásárlás. Amit te csinálsz az meg a "pénzeső" megvétele az EzoTV-től. Majd ennek a hirdetése...

Megvetted, örülsz neki, neked meg is felel... csak mi tudjuk, hogy kicsit másképp működik mint ahogy te elképzelted...

(#248) sb válasza KTTech (#227) üzenetére


sb
veterán

Az pedig az. A lényeg amit már leírt dabadab.

De fordítva is nézheted: ha pixel szintű képed van akkor a digitális jellege miatt muszáj rajta aliasing-nak (recének) lennie állóképen. És zizegnie kell mozgóképen.

Ha 1 felvett képpont 1 pixel akkor a diszkrét jellege miatt nincs középút, a mintád ugrálni fog valamilyen szinten.

Vagyis kevesebb látott képpont(információ) kell a fizikai pixelszámnál ha ezt el akarod fedni.
Azaz kisebb a látott kép felbontása.

(#249) Reggie0 válasza Locutus (#218) üzenetére


Reggie0
félisten

Kevesebb fenyeron is beeg, csak tobb ido alatt. Az, hogy neked 5ev+1 nap utan beeg megnyugtato, mert birta az 5 evet, masnak meg nem eleg.

Ha nem lehet 100-as fenyen hasznalni, akkor miert tudja? Majd hulyek leszunk sotetitgetni a szobat, hogy ne tukrozodjon annyira es hasznalni lehessen 50-es fenyeron. Azert alljon meg a menet, a TV van a felhasznaloert es nem forditva. Ha szar beegos es nem lehet rendesen hetkoznapi korulmenyek kozott hasznalni, akkor nem a felhasznalo lesz a hulye, amiert nem sotetszobaban tartja es szuzlanyokkal enekeltet altatomeset a TV-jenek, hogy az jolerezze magat... Esetleg ne is nezze csak vegye meg, mert ugy birja a legtovabb.

[ Szerkesztve ]

(#250) daneel_hu válasza Reggie0 (#249) üzenetére


daneel_hu
addikt

A 100-as fényerő a HDR miatt van, de a HDR-nek teljesen más a fényerővezérlése mint az SDR-nek.
SDR-nél ha 100-asra állítod akkor a kép egésze ugyanolyan fényes lesz, HDR-nél nem.

SDR-nél 50-60 bőven elég nappali fényviszonyok között, este 20-25.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.