Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) New Life


New Life
aktív tag

Gratula!
Ötletességből 5-ös! :R

NL

Egy jó gépész csak egy lyukat ismer, a többi furat.

(#2) juliabrilke


juliabrilke
addikt

Igazi sufni tuning! :C

(#3) djrobaa


djrobaa
aktív tag

Nemrossz ötlet, bár forrasztással az eredeti kampokat is visszarakhattad volna.

.:: iPhone 13 Pro 128GB ::. Fanatec CSR Elite Wheel - CSR Elite Pedals

(#4) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Nagy szerencséd van hogy nem halt be a híd. Uöcsémék Asus P4P800 SE deszkáján pont az szállt el. Azóta bekapcs után semmi életjel, csak az NB borda melegszik fel kb. 15mp alatt 70-80 fokra...

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#5) Kendek


Kendek
MODERÁTOR

Jézusom! Mi lett volna, ha egyszerűen fogsz egy kis gyantát/forrasztóvizet, forrasztó ónt meg egy forrasztópákát, aztán visszaállítod az eredeti állapotot? Esetleg a másik kettő forrasztását is felújíthattad volna. Persze így sokkal izgalmasabb lehetett. :DDD

<-ƘƘ->

(#6) Taky


Taky
senior tag

A gyári pöcköket forrasztással is vissza lehetett volna rakni, én is jártam már így...
Egyébként jó kis írás!

"Tökéletes program nem létezik, csak olyan, amelynek még nem találták meg a hibáit." Pascal

(#7) Lobonc


Lobonc
tag

Szia!

Kb 2 hónapja cseréltem le a jó kis ABIT BD7 II alaplapomat mert ott összesen 2 ilyen pöcök tartotta a bordát és egyszer csak csattanás a gép ujraindult én meg pislogtam hogy mi van, ott feküdt a vgán a borda.. Most beújítottam egy ASUS p4p800 at de ezek szerint itt is lesz mitől félnem remek:D Amúgy a megoldás nagyon ötletes. és remélem tartósabb is lesz mint a BD7 esemen történt javítás, ott vissza lett forrasztva a pöcök de kp 1 hétig bírta csak.

Üdv:
Lob

(#8) Akybron válasza Kendek (#5) üzenetére


Akybron
aktív tag

Ha forrasztóvizet használt volna azzal rosszat tett volna a forrszemnek. A forrasztóvíz ugyanis savat tartalmaz, elektronikában nem igazán használatos. (Illetve amire még is használható, az pl. a rozsdamentes acélból készült elemérintkezők előónozása. De ezeket is meg kell tisztítani használat előtt.) Sima gyantás ón kell, semmi más.
A drótozás ideiglenesen jó megoldás, de én azért hosszú távon haveri körben keresnék pákával rendelkező embert.

73&DX HA5OJN

(#9) Stiky


Stiky
senior tag

Köszönöm a reakciókat! :R

A forrasztásra, illetve annak hiányára egyszerű a magyarázat, nincs forrasztóm + csak egy db, a mostani kis pöcök van csak meg. :DDD
De az sincs kizárva, hogy majd elviszem egy ismerőshöz aki megtudja forrasztani nekem, valami régi lapból meg kiszedjük a 4.-re valót. De remélem tart egy darabig ez a megoldás! :)

Egyébként ha bármilyen gépelési, vagy akármi hibát észleltek az írásban, jöhet a pü! ;)

~ http://pancakespeedy.tumblr.com/ ~

(#10) Zotya84


Zotya84
őstag

Azért a te P4P800-ad is kezd az élettartama végére érni: már meg van vörösödve a nyák a ramok és AGP melletti FET-eknél a melegtől. Na, azok szoktak kinyiffanni, néha a videokártyát magukkal rántva...

A P4-es asusoknak (majdnem mindnek) ugyanez szokott lenni a halálozási oka.

Mi ez a hülyeség? Nokiánál ütésállóságot nem fejszével kellene tesztelni, hanem elkezded ütni egy 3310-zel... - L3zl13

(#11) misx válasza Lobonc (#7) üzenetére


misx
senior tag

Nekem 3 évig volt P4P800-E Deluxe és azzal ilyen gondom nem volt. Lehet ezen jobb volt a rögzítés mint a kisebbik tesókon. :DD Pedig azért melegedett is jócskán.

[ Szerkesztve ]

(#12) Bici


Bici
félisten

Srácok!
Többen javasolták a forrasztást. Én meg pont nem javasolnám, hacsak nem rendelkezik valami nagyon jól szabályozható pákával. Én egyszer álltam neki alaplapot forrasztani, egy 50W-os wellerrel, és a forrasztási hely közelében lévő hangkártya behalt tőle - valszeg kapott egy kis hőt, és elolvadt valami. Pedig elég nagy tapasztalatom van a témában, és alig melegítettem a forrasztási pontokat. Külsőre persze nem látszott semmi, és amit javítottam, az utána működött, és szép is lett. Igaz, ez egy mai lap volt, valszeg sokkal érzékenyebb, mint a régiek.
Szóval, szabályozható páka, és nagy tapasztalat hiányában inkább nem kéne forrasztani alaplapot, videokártyát meg pláne nem - szerintem. Persze, mázliból bármi sikerülhet.

Stiky: A címben nem lenne jobb a "hűtőborda" szó az angol "heatsink" helyet? :U

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#13) tupacamaru


tupacamaru
veterán

Velem is történt ilyen eset és én barbár módon visszaforrasztottam eme alkatrészt, azóta is működik a dolog. :B ;)

Hello, a nevem Inigo Montoya! Megölted apámat, készülj a halálra!!!................................................................... Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember...............................

(#14) CPT.Pirk válasza Bici (#12) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tűpáka helyett próbáld ki erre a célra a régi pisztoly (trp) pákákat, sokkal gyorsabb és könnyebb velük alaplapot forrasztani.

Cikkhez: Volt nekem egy Radeon 9800Pro 256/256-os karim, jó 45k pénz volt anno, ennyit azóta sem költöttem vidkarira, mint akkor. Leesett róla egy kis 1*1*1 cm-es borda, amit nem vettem észre, aztán kicsit később egyszer csak filmezés közben megfagyott a kép, a kártya meg gyakorlatilag izzott, és többet nem indult. Végül gariban adtak helyette egy 6600GT-t.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15) Stiky válasza Bici (#12) üzenetére


Stiky
senior tag

De, lehet. Átírtam! ;)

[ Szerkesztve ]

~ http://pancakespeedy.tumblr.com/ ~

(#16) Majstor válasza Bici (#12) üzenetére


Majstor
senior tag

Pontosan, az otthoni "akrobataforrasztás" nem szerencsés dolog, sem igazán nevezhető tartós megoldásnak > tisztelet az ügyes/alapos kivételeknek... ilyen esetekben inkább a Stiky megoldása a jobb. bár az a csavar kicsit HardCore ;] :DDD

[ Szerkesztve ]

http://www.youtube.com/watch?v=GVA20Wh0TY4&feature=channel

(#17) Kendek válasza Akybron (#8) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Én ilyenkor is azt használok, egy-két csepp a sérült forrasztási pontra, akkor hamar felolvad a régi, nem mellesleg keményebb gyári ón. Ezzel elérem, hogy ne melegedjen szét minden. Persze a gyanta is ugyanolyan jó lehet ilyenkor, de a vizet magam csinálom, és olcsóbban megvan. Max le kell mosni kicsit utána, aztán kész.

<-ƘƘ->

(#18) Depression


Depression
veterán

Egy ismerősömnek majdnem ugyanígy oldottam meg a proci hűtését, amíg nem szerzett egy új lefogatót. Eltartott neki néhány hónapig.

[ Szerkesztve ]

Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

(#19) bacsis


bacsis
Közösségépítő

nagyon ügyes megoldás :R
remélem az ic7-max3-asom bírni fogja még jó sokáig :)

[ Szerkesztve ]

(#20) JDani93


JDani93
csendes tag

Nem lett volna egyszerűbb hővezető ragasztóval felragasztani ? :U

(#21) Stiky válasza JDani93 (#20) üzenetére


Stiky
senior tag

Meglehet. De abban nincs semmi érdekes. ;]

~ http://pancakespeedy.tumblr.com/ ~

(#22) dzsambo


dzsambo
tag

Gratula, ügyes megoldás, de a csavar is kilazul előbb utóbb. A helyedben én inkább forrasztanám, ólmossal és nem ólommentessel. Nagy valószínűséggel ezért engedte el a pöcköket a forrasztás, az Rohs-nek köszönhetően. A FET-ekre meg egy kis borda lehet, hogy segítene nekik.

[ Szerkesztve ]

(#23) llax válasza Bici (#12) üzenetére


llax
senior tag

Nem lehet hogy elektroszatikus töltés, vagy a pákára kapacitív úton átjutott, leosztott hálózati fesz, vagy "egyoldalas" melegítés miatt keletkező mechanikai feszültség okozott problémát???

Ha forrasztani akarsz, földelni kell az alaplapot, a pákát (kisfeszültségű, trafósat is) és magadat is...
Érdemes több lépcsőben megoldani a forrasztást. Eltávolítani a "régi" ónt a nyákról - "friss" ónnal véknyan előónozni a nyákon a felületet - véknyan befuttatni ónnal az alkatrészlábat is - majd ezután a helyére forrasztani... Így egy-egy lépés viszonylag kevés hő közlésével jár, két lépés között a bevitt hő nagyobb felületen eloszlik, így nem keletkeznek nagyobb mechanikai feszültségek sem.

Ahhoz, hogy a forrasztás hőjétől elpusztuljon egy alaplapi ic, bőven 200°C fölé kell melegíteni, tartósan... Ezek a chipek elviselnek néhány másodpercre 200-250°C hőmérsékletet, természetesen üzemen kívüli állapotban. SMD alkatrészeket tartalmazó nyák gyártásakor a teljes lapot felmelegítik erre a hőmérsékletre, alkatrészekkel együtt, hogy az alkatrészlábak alatt lévő pasztában (folyasztószer + "por állagú" forrasztóón keveréke) a forrasztóón megolvadjon...

(#24) .bableWes


.bableWes
őstag

én a második gépet a lakásba, egy p3as gépnek az északi hidjának a bordáját pillanat ragasztoval ragasztottam vissza. azota is megy pöpecül

töltöm lefele a torrentet döpirétbéj-rü. csak gondoltam kiirom, hátha kibanolnak..

(#25) Madárpók válasza Lobonc (#7) üzenetére


Madárpók
aktív tag

Még régebben pont ugyanez történt egy haverom gépével, ugyanolyan lapja volt mint neked, én körömkefével kicsit megreszeltem a fémkampót és pillanatragasztóval visszaragasztottam a helyére, ez olyan fél-egy éve lehetett, de még mindig tartja a bordát ragasztás :D

Szerk: Pont beelőztek a pillanatragsztóval :DDD

[ Szerkesztve ]

(#26) Rive válasza dzsambo (#22) üzenetére


Rive
veterán

Nagy valószínűséggel ezért engedte el a pöcköket a forrasztás, az Rohs-nek köszönhetően.
Nem. Szimplán az állandó hőmérsékleti ingadozás, a P4 ASUS lapok elcseszett termikus tervezése és a mechanikai feszültség tett be neki. A forrasztások efféle tönkremenetelével már ólommentes idők előtt is rengetegszer lehetett találkozni más készülékekben.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#27) Rive válasza llax (#23) üzenetére


Rive
veterán

Érdemes több lépcsőben megoldani a forrasztást. Eltávolítani a "régi" ónt a nyákról - "friss" ónnal véknyan előónozni a nyákon a felületet - véknyan befuttatni ónnal az alkatrészlábat is - majd ezután a helyére forrasztani...
A lepottyant rögzitőfüllel persze azt csinál az ember, amit akar, de az alaplapot inkább egy lépésben, ha lehet. De tapasztalat nélkül többrétegű nyáknak nekiállni nem javasolt.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#28) Rive válasza .bableWes (#24) üzenetére


Rive
veterán

De - gondolom - az nem ez a fajta 'kopasz' tokozás volt.

Efféle tokozásnál a chipre ragasztani kicsivel kegyetlenebb, mint odab@szni a samuval.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#29) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem mondod hogy ennyit szenvedtél, ahelyett, hogy visszaforrasztottad volna _rendes_ónnal_ azt a lefogatót, ami kiszakadt...
Haleluja ólommentes forrasztás :)

Persze az ötlet jó, és a bemutató is, de egyszerűbben is meg lehetett volna oldani.

Más kérdés, hogy mi lett volna,ha nem elégséges a gyári cucc leszorító ereje, akkor én is valami hasonlón kezdek gondolkozni!

@bacsis : Forraszd le rendesen a füleket, aztán nem szakad ki...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#30) llax válasza Rive (#27) üzenetére


llax
senior tag

Kellően nagy teljesítményű forrasztópákával (a többrétegű nyák miatt, gondolom a cikkben említett fülek gnd-re vannak forrasztva) és némi gyakorlattal kivitelezhető egy lépésben is.

Ha a fenti feltételek nem adottak, akkor inkább lassan melegedjen át nagyobb felületen a lap a több különálló lépés miatt, mint a kisteljesítményű páka és a gyakorlat hiánya (pl felület befuttatása) miatt sokáig tartó folyamatos melegítés hatására kisebb felületen keletkezzen túl nagy mechanikai feszültség.

(#31) Rive válasza llax (#30) üzenetére


Rive
veterán

Ahogy én észrevettem, ezek bizony tipikusan nincsenek leforrasztva. Kis teljesítményen meg nem forrasztunk alaplapot.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#32) joi29


joi29
őstag

-A csavar nem zavart be a lap vissza szerelése során?

(#33) Rive válasza Rive (#31) üzenetére


Rive
veterán

Mármint nincsenek leföldelve...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#34) Solten


Solten
addikt

Ehhe... Ötletes... :)

Saor Alba

(#35) .bableWes válasza Rive (#28) üzenetére


.bableWes
őstag

de ott volt a csip és arra volt valamivel felfogatva... mivel az csak kicsi netezös gép ezért nem nagyon érdekelt és kellett lanra gyorsan ezért pillanat ragaszto. 2 éve vagy ugy, 1x sem esett le, szvsz birja még

töltöm lefele a torrentet döpirétbéj-rü. csak gondoltam kiirom, hátha kibanolnak..

(#36) dzsambo válasza Rive (#26) üzenetére


dzsambo
tag

Hiszek neked, bár a tapasztalataim és a hallottak alapján mondtam az Rohs-t.

Én még 200-250 fokos forrasztásról nem igen hallottam, nálunk ólmos forrasztásnál is minimum 315 fokon forrasztanak, ólommentessel meg e fölött.

Nem tartom magam jó forrasztónak, de már kondiztam át alaplapot és cseréltem vga csatlakozót egy 2000 Ft-s 30W-os pákával, azóta is mennek szépen.

(#37) Male


Male
nagyúr

Nem rémisztgetni akarlak, de a chipset alatti kondi a képeken (3. és 8. fotó) eléggé púposnak tűnik... mint ami készül eldurranni... (persze lehet csak a fénykép torzít)

(#38) dzsambo válasza Male (#37) üzenetére


dzsambo
tag

Szerintem is púpos.

Stiky, én a helyedben kicseréltetném. Bár lassan jobban jársz a kicseréled a lapod.

[ Szerkesztve ]

(#39) Rive válasza dzsambo (#36) üzenetére


Rive
veterán

Én még 200-250 fokos forrasztásról nem igen hallottam, nálunk ólmos forrasztásnál is minimum 315 fokon forrasztanak, ólommentessel meg e fölött.
Ha opákával nyomulsz, akkor kell a nagy hőfok, hogy a teljes forraszanyag átmelegedjen ésszerű időn belül. Fentebb viszont a gyártás került szóba, ahol tényleg jóval alacsonyabb hőfokok vannak, valamivel az olvadáspont fölött - viszont ezt a hőfokot egy speciális kemence produkálja, nem páka.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#40) Stiky válasza joi29 (#32) üzenetére


Stiky
senior tag

Pont elfér. Kodegány ház, de az alaplap tálcán távtartósak a csavarmenetek. 4-5 mm-re elemeli a lapot. :)

(#37) Male - (#38) dzsambo
Tudok róla. Már csak 1-2 hónapot kell kihúznia! :)

~ http://pancakespeedy.tumblr.com/ ~

(#41) JanR


JanR
addikt

Na nekem is hasonlo problemam van asszonyeknal az egyik gepem, de most otletet 'loptam' es mar tudom, hogy alljak neki! Koszi, tetszik a 'magyaros', mindent megoldok megoldas :DDD :R

(#42) didyman


didyman
őstag

Pöcköt forrasztani kéne inkább, jó minőségű forrasz nem fogja elengedni még sokáig.

Ha az első kiesik, máris potenciálisan károsodhat a híd, ilyennel egy percig sem jó várni.

A melegedő FET-ek másodlagos oka a száradó kondenzátor. Ahogy a melegtől egyre vackabb állapotba kerül, úgy fog a csökkenő kapacitás miatt a környékén lévő FET méginkább dolgozni és melegedni. Aztán egy idő után nem bírja.

Forrasztáshoz 50W-os weller tökéletes már.

A tipikus IC-k a rájuk jellemző ideig hőterhelhetőek, ez lehet 260 fok 10 másodpercig, vagy akár 300 fok 8 másodpercig.

Ha a lap kihullik, akkor kuka helyett szívesen látom, ugyanis egyrészt még jó áron eladható, másrészt amíg ésszerűen javítható és használható, miért legyen belőle szemét.

[ Szerkesztve ]

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#43) Bagira01


Bagira01
veterán

Ismerős történet, húgom gépébe pont a múlt héten esett le így a borda, de teljesen. Ráesett a vga-ra és zárlatos lett az egész cucc, úh kampec a cumónak :U

Hirdetéseim: http://goo.gl/TfNH1d

(#44) Geffry


Geffry
aktív tag

Én anno bevittem boltos cimborához és egy csöpp hővezető ragacs odafogta a bordát kb örökre. Mai napig üzemel haveromnál...

De azért ötletes, mégcsak otthonról se keleltt elmenni :)

[ Szerkesztve ]

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#45) stol


stol
addikt

Szerintem elég rendesen klasszikus olmos forrasszal visszatenni és megint 5évet bír.
Napiszinten forrasztok vissza ilyeneket.
380-400 fokos pákával menj neki rövíd ideig, akkor átmelegszik a galván is és nem csak a végén lesz egy gumó, hanem végig befut.

[ Szerkesztve ]

(#46) Bagira01


Bagira01
veterán

Azon gondolkozom, hogy, ha csak a táp ment tönkre, akkor nem lenne-e jó megoldás egy kis pillanatragasztó hűtőpasztával?

Hirdetéseim: http://goo.gl/TfNH1d

(#47) stol válasza Bagira01 (#46) üzenetére


stol
addikt

Nem, mert túl merev és nem bírja a hőtáhulást, ami alunál elég nagy.

(#48) #27483136


#27483136
törölt tag

Ha már a forrasztásnál tartunk, valamelyik nap találtam egy érdekes dolgot: [link]

(#49) Rive válasza #27483136 (#48) üzenetére


Rive
veterán

Amatőr megoldásnak kifejezetten jó :DDD De azért nem ártana még egy kis gyakorlás a pákával meg a hőlégfúvóval - hallott már a csóka a hőlégfúvóról? - ha a sűrű lábas chipek gondot okoznak neki.

Esetleg fel lehetne neki vetni, hogy ha néhány rézlemezt a fűtőszálra szendvicsel, akkor egyenletesebb lesz a sugárzás. Meg, ha esetleg valami szigetelést is beiktat a dologba...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#50) #27483136 válasza Rive (#49) üzenetére


#27483136
törölt tag

Az biztos - ha már ennyit beleölt a vezérlésbe - a kasznin lenne mit javítani. Újat építeni frankón.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.