Hirdetés

2024. május 30., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Kriza


Kriza
őstag

Tényleg szuper dolog az ebook. Karácsonyra kaptam barátnőmtől. Azt hittem, hogy nagyon nehezen fogom megszokni, de pár oldal után már jobbnak éreztem, mint a papírkönyvet. Nem sok idő kellett, és azt a könyvet is ebookon olvastam, ami megvolt papíron.

A legális tartalom érdekes kérdés. Ebook előtt havonta minimum egyszer rendeltem könyvet, sokszor többet is. Amióta megkaptam nem vettem könyvet. Digitálisan sem, mégis van 1200+ kötet az olvasómon, és nem a gyárilag hozzá adott. Letölteni ugye legális, hiszen az ebookban lévő memória után is ki lett fizetve az Artisjust sarc, így aztán minek fizessek az ebook boltnak is?

Persze a színes fotóalbumok és hasonló "nézegetős" könyvek más tészta. Arra az ebook nem jó, legfeljebb egy nagyobb tablet.

Fenntartom magamnak a jogot, hogy a kéretlen reklámban szereplő terméket nagy mennyiségben, kamu címre rendeljem.

(#2) doc válasza Kriza (#1) üzenetére


doc
nagyúr

Azt hittem, hogy nagyon nehezen fogom megszokni, de pár oldal után már jobbnak éreztem, mint a papírkönyvet. Nem sok idő kellett, és azt a könyvet is ebookon olvastam, ami megvolt papíron.

Ugyanigy voltam vele en is :)

Ami a vasarlast illeti: en is kevesebb konyvet veszek, azok nagy reszet is papiron. De azert vasaroltam mar ebookot, es mar hetek ota varom hogy pl. a legujabb Hackett-konyv megjelenjen (papiron mar elerheto 1-2 hete, az Agave honap vegere igerte az e-verziot), meg is veszem ha normalis ara lesz (mondjuk 1500 ft korul, nem pedig 3000)

(#3) Tapsi válasza Kriza (#1) üzenetére


Tapsi
addikt

Letölteni ugye legális, hiszen az ebookban lévő memória után is ki lett fizetve az Artisjust sarc, így aztán minek fizessek az ebook boltnak is?

A winyódon is van Artisjus sarc, mégsem tölthetsz le rá illegális szoftvert. Ugyanez igaz az e-könyvre is. :(

(#4) Khelben válasza Kriza (#1) üzenetére


Khelben
nagyúr

Zenét és filmet tölthetsz le legálisan, ebookot nem.

(#5) dabadab


dabadab
titán

A Txtr Beagle forgalmazója meg Fejős Éva beszélnek az e-könyv jövőjéről. Aha. :DDD

DRM is theft

(#6) petipetya


petipetya
nagyúr

Kiskoromban értelmes tévéműsor nem lévén könyveket olvastam, ha éppen nem lent fociztam. Csak úgy faltam őket. Aztán jött egy holtpont, amikor már meguntam hurcolászni a könyveket, és így nem is igazán olvastam. Viszont közben berobbantak az okostelefonok, melyek közül a mostani az első olyan, amin kényelmesen tudok olvasni, így aztán megint keresem a nekem tetsző műveket.

Szerintem a legális választék szegényes és drága, így jómagam nem ezt az utat választottam. Jogilag rendbe kellene tenni ezt az egészet (és itt nem a szerzői jogra gondolok...), például egységes árszabályozást, baráti árakat, a papírkönyv megjelenésével azonos időben publikált ekönyvet stb. kellene bevezetni.

A cikkben bemutatott hozzá nem értő ember nem fognak segíteni ez ekönyvek elterjedésében.

"nincs rá lezsóidő"

(#7) Kriza válasza Khelben (#4) üzenetére


Kriza
őstag

Ajjaj, akkor rohanok és törlöm róla a cuccot.
De persze nem fogom.
Felvetődik a kérdés, hogy miért fizetne valaki olyanért, amit megkaphat ingyen. Azért, hogy jó legyen a Telekomnak? De tudom, hogy ez már egy másik fórum lenne.

Egyébként biztosan nem tölthetek le legálisan ingyen ebookot? Nem szoftver, és az Artisjust cikkek alapján csak a szoftvert tiltják, a zenét és videót meg elnézik. Ebookról nem volt szó.

Persze a legális ebook árak is nevetségesek. A kínálat (legális!) szegényes, cserébe horror áron kapod az a pár könyvet. Viszont illegálban ingyen szinte bármi megvan. Nem népszerűsíteni akarom az illegális oldalt, de jóformán csak előnye van onnantól kezdve, hogy valaki a szerzői-jogi aggályokon túlteszi magát (és egy olyan országban, ahol mindenki ügyeskedik ez elég gyorsan megy).

[ Szerkesztve ]

Fenntartom magamnak a jogot, hogy a kéretlen reklámban szereplő terméket nagy mennyiségben, kamu címre rendeljem.

(#8) Tapsi válasza Kriza (#7) üzenetére


Tapsi
addikt

Nincs ilyen kategória a jogban, hogy elnézik. Valamit vagy lehet, vagy nem.

Amit lehet: audiovizuális tartalmat.
Amit nem lehet: szerzői, és szomszédos jogok által védett egyéb tartalmat.

Felvetődik a kérdés, hogy miért fizetne valaki olyanért, amit megkaphat ingyen.

Miért nem mész be a boltba, és lopsz húst, kenyeret, stb?

A kínálat (legális!) szegényes, cserébe horror áron kapod az a pár könyvet.

Drágábban, mint a papír alapút?

[ Szerkesztve ]

(#9) NPeete válasza petipetya (#6) üzenetére


NPeete
tag

Szerintem egész jól alakul az itthon is elérhető legális tartalom is ([link]), persze a választék még így is messze elmarad nyomtatott könyvekétől. Amúgy az elmúlt évek elektronikai kütyükbe való legjobb beruházásának érzem az ebook-olvasóm, 1 év alatt többet olvastam, mint ezelőtt 6 évig összesen (pedig kis koromban még rengeteget olvastam, csak aztán nálam is kikopott...)

(#10) dabadab válasza Tapsi (#8) üzenetére


dabadab
titán

"Amit lehet: audiovizuális tartalmat.
Amit nem lehet: szerzői, és szomszédos jogok által védett egyéb tartalmat.
"

A dolog azert ennel bonyolultabb meg arnyaltabb.

Alapvetoen ott a szabad felhasznalas, ami alapjan sajat maganak mindenki nyugodtan masolhat.

De.

Egyreszt vannak altalanos kivetelek a szabad felhasznalas alol ("nem vonatkozik az építészeti műre, a műszaki létesítményre, a szoftverre és a számítástechnikai eszközzel működtetett adatbázisra, valamint a mű nyilvános előadásának kép- vagy hanghordozóra való rögzítésére"), masreszt meg vannak reszletmegkotesek (pl. "Teljes könyv, továbbá a folyóirat vagy a napilap egésze magáncélra is csak kézírással vagy írógéppel másolható.").

DRM is theft

(#11) Kriza válasza Tapsi (#8) üzenetére


Kriza
őstag

Pedig elnézik, mert ugyan tennének ellene a kiadók ha tehetnének, de nem tudnak. Így kreáltak egy Artisjustot, hogy legalább kicsi pénz csurranjon.

Persze boltól lopni húst ugyanaz, mint letölteni egy könyvet (amit esetleg hivatalosan ebookban ki sem adtak). Ugyanmár!
Ha lemásolom, attól csak több lesz. Ahonnan másolom nem szűnik meg, tehát nem hiányzik, ergo nem loptam el. Még csak azt sem lehet mondani, hogy bevételkiesés a kiadónak, mert ugye egy csomó könyvet nem veszek meg, hogy majd egyszer elolvasom. Ráadásul a legtöbb legális úton beszerezhetetlen (kerestem!).

Nem tudom, hogy drágább-e mint a papír alapú, mert a legtöbb beszerezhetetlen, ha az ember az Ady verseknél többre vágyik. Arra mindenesetre túl drága, hogy egy arctalan multinacionális vállalat zsebét tömjem a pénzemmel (Telekom).

Fenntartom magamnak a jogot, hogy a kéretlen reklámban szereplő terméket nagy mennyiségben, kamu címre rendeljem.

(#12) Khelben válasza Kriza (#11) üzenetére


Khelben
nagyúr

"Persze boltól lopni húst ugyanaz, mint letölteni egy könyvet"

Erkölcsileg ugyanúgy lopás mindkettő. Jogilag is. Az, hogy te nem így érzed, a te egyéni problémád.

(#13) dabadab válasza Khelben (#12) üzenetére


dabadab
titán

"Erkölcsileg ugyanúgy lopás mindkettő. Jogilag is."

Az erkolcsi reszrol lehet vitatkozni (szerintem messze nem ugyanaz a ketto), a jogilag viszont eleg egyertelmuen nem "ugyanugy lopas".

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#14) Kriza válasza Khelben (#12) üzenetére


Kriza
őstag

Akkor én egy erkölcstelen utolsó szemét romlott tolvaj vagyok úgy tűnik, akire még nem sújtott le a jog példás büntetéssel.
Érdekes lenne megkérdezni pár nem jogászt, hogy a bolti lopást tartják nagyobb bűnnek, vagy az internetről történő könyvmásolást. Rohadt sok erkölcstelen ember lenne a válaszok alapján.

Nem akarom szétoffolni a topicot, úgyhogy lépjünk túl rajtam. :R

[ Szerkesztve ]

Fenntartom magamnak a jogot, hogy a kéretlen reklámban szereplő terméket nagy mennyiségben, kamu címre rendeljem.

(#15) szmissz válasza Kriza (#1) üzenetére


szmissz
senior tag

"Letölteni ugye legális, hiszen az ebookban lévő memória után is ki lett fizetve az Artisjust sarc, így aztán minek fizessek az ebook boltnak is?"

Ilyenkor verem a fejem a falba. Mekkora idiótának kell ahhoz lenni, hogy valaki ne lássa be, hogy egy szaros memóriára kivetett 300 Ft-os adóból a könyvek szerzői ténylegesen semmit nem látnak viszont és a lényeg az lenne, hogy annak fizesd ki a munkáját, aki az általad olvasott könyvet írta. Nem az ebook boltnak fizetsz vazzeg, ők kapnak x% jutalékot a terjesztésért.

Bocs, a drasztikus fogalmazásért, de tényleg egy rohadt nagy tockost vernék le mindenkinek, aki így gondolkozik.

[ Szerkesztve ]

Tiszteld meg a másik felet azzal, hogy válaszolsz a privát üzenetekre!

(#16) dabadab válasza szmissz (#15) üzenetére


dabadab
titán

"Mekkora idiótának kell ahhoz lenni, hogy valaki ne lássa be, hogy egy szaros memóriára kivetett 300 Ft-os adóból a könyvek szerzői ténylegesen semmit nem látnak viszont"

Azért elégy egyszerű belátni, hogy ezért alapvetően a szerzői jogi törvény és a Magyar Reprográfiai Szövetség a felelős, nem az egyszeri olvasó (egyébként az a "300 Ft" évenként milliárdos nagyságrendet jelent).

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#17) Kriza válasza szmissz (#15) üzenetére


Kriza
őstag

Akkor már idióta is vagyok. Egyre jobb. Még pár HSZ és megköveztek.

Ezek után már csak annyit mondanék: szerintem az volt idióta, aki az Artisjust sarc-rendszert kitalálta. Hiszen pont az lenne a célja, amit szerinted nem ér el.

szmissz (#18): nagyon szigorú vagy velem. Biztos megvan minden ideológiai alapod. Egyet elfelejtesz: nem pénzért adják. Ingyen lehet letölteni. Nem az én feladatom vizsgálni, hogy a tartalomért fizetni kellett volna-e másik weboldalon. Érteeed?

[ Szerkesztve ]

Fenntartom magamnak a jogot, hogy a kéretlen reklámban szereplő terméket nagy mennyiségben, kamu címre rendeljem.

(#18) szmissz válasza dabadab (#16) üzenetére


szmissz
senior tag

Azt meg még egyszerűbb, hogy ha valamit pénzért adnak és valaki nem fizet érte, az k--vára ellopta, akárhogy próbálja magának szépíteni.

Töltse le ezrével, csináljon amit akar, de ne gyártson hozzá ideológiát.

Tiszteld meg a másik felet azzal, hogy válaszolsz a privát üzenetekre!

(#19) Tapsi válasza Kriza (#17) üzenetére


Tapsi
addikt

Egyet elfelejtesz: nem pénzért adják. Ingyen lehet letölteni. Nem az én feladatom vizsgálni, hogy a tartalomért fizetni kellett volna-e másik weboldalon.

De igen, a te feladatod. Főleg, hogy nyilvánvalóan illegális forrásból származik.

Csak egy példa: ha te veszel egy biciklit, ami lopott, és te tudod róla, hogy lopott, akkor az bizony bűncselekmény ám.

(#20) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Soha nem volt annyi pénzem, hogy az általam olvasott könyveket megvásároljam. Talán úgy 1971 körül mentem el az első könyvtárba. Az akkori kölcsönzési díjak, de a maiak is megfizethetőek. Ne keverjük össze a birtoklást az olvasással. Egy könyvet max 8-10 alkalommal olvas el az ember. Ahhoz már nagyon jónak kell lennie. Nekem az életemben elolvasott több ezer könyv mellett néhány ilyen volt, van. Ráadásul egy könyvet megunhat az ember anélkül,, hogy végigolvasná. Amikor megvette azt gondolta jó lesz, a feléig eljutott, aztán már nem tetszett, nem tartotta a színvonalat, nem azt adta amit várt az illető tőle. A mai e-book árak nevetségesek, ráadásul mennyit kap belőlük a szerző? Gyanítom, hogy a töredékét. Ráadásul nem találkoztam még olyan művel, ahol a szövegen kívül más munkát a kiadó beletett volna. Hasonlítsuk össze az árakat. Egy mozijegy ára a könyv nagyjából, ha olcsó. De legtöbbször a kétszeresébe kerül minimum. A belefektetett tőke meg a századrésze max. Ez így nem egy sikeres üzleti modell, a legrosszabbul pedig a szerző jár. Nem véletlenül sikeresek azok a modellek, ahol a szerző kihagy mindenkit szinte a terjesztőn kívül és jelképes összeget kér a könyve olvasóitól. Ma egy írásművet nagyon puritán módon gyakorlatilag ingyen tud a szerző az olvasóihoz eljuttatni, régen egy magánkiadású könyvhöz komoly tőke és sok idő kellett akár 1000 példányhoz is, ma 100000 olvasóhoz juthatsz el egy óra alatt, mondjuk bloggerként. A jövő a mikroértékesítésé, ahol mondjuk egy szerző százezer olvasótól kap 100Ft-ot, nem a kiadótól az 1500 -ból sokkal kevesebbet.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#21) Kriza válasza Tapsi (#19) üzenetére


Kriza
őstag

Miért nyilvánvaló, hogy illegális a forrás?

Visszatértünk a cikkben is említett problémára, nevezetesen arra, hogy nagyon kevés az elérhető tartalom. Konkrétan az általam olvasott könyvek legnagyobb része legálisan beszerezhetetlen digitálisan. A legtöbb ilyen lelkes amatőrök által összerakott ebup vagy más ebook formátum, mint régen az mp3 zenék. Ha nézted az ebook boltok kínálatát, akkor láthattad, hogy egy csomó magyar klasszikus van pár tucat külföldi mellett. Engem az utóbbi érdekelt, így hát beírtam a keresőbe a címet. Adott is az első-második oldalon vagy 3 olyan helyet, ahol becsomagolva százával lehetett letölteni a könyveket. Még torrentezni sem kellett. Lehúztam, olvasom.

Fizetős oldalon nem elérhető tartalomra mit a nyerő jogi / erkölcsi / ideológiai nézet?

1. Várjak hónapokat/éveket, hogy a kiadó észbe kapjon, és a papírkönyv árának 70-80%-áért kiadja a művet. Közben álmatlanul hánykolódok, hogy pár pillanatra eszembe jutott, hogy esetleg letölthetném valahonnan ingyen, és ettől erkölcstelen vagyok.
2. Vagy fogom magam, és letöltöm arra az ebookra, amire az Artisjust ismereteim szerint már rápakolta a sarcot - ami után a kedvelt író is kap elméletben valamit, így nem kell szegénysorban élnie - és erkölcsi aggályok nélkül vígan olvasom a könyvet.

Soha nem loptam se húst se kenyeret (meg úgy semmit), és lopott biciklit sem vettem, de én a 2. pontot választom.

philoxenia: párszáz forintot szó nélkül kifizetnék én is a szerzőnek egy olyan könyvért, amit szeretek. (Pedig én erkölcstelen idióta vagyok úgy tűnik).

[ Szerkesztve ]

Fenntartom magamnak a jogot, hogy a kéretlen reklámban szereplő terméket nagy mennyiségben, kamu címre rendeljem.

(#22) philoxenia válasza Kriza (#21) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

A Kérdés az, hogy jogilag mi a különbség az online olvasott tartalom és a letöltve olvasott tartalom között?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#23) Vitamincsiga


Vitamincsiga
tag

Szóval az Író - igen Nagy Í-vel - megírja a könyvét és felteszi a Smashwords-re. Oda lehet self publisher-ként, még egy hazánkfiának is!
Beállítja 2.99$ az árat. Ebből 74% az övé. Na jó, ennek ténylegesen csak a fele, ha az államot is belevesszük a buliba...
Tehát az Író eladott példányonként kap ~240 Ft-ot!! Ha kiadó, terjesztő a módi papír alapon, akkor sem kap többet, igaz a könyv ára 2.800.- körül liheg...

Ahogy olvasom a hozzászólásokat e-könyv témában, - nem csak itt - MINDENKI természetesnek veszi, hogy az Író 1 példányt adjon el a művéből?!

Persze olvasni, azt mindenki szeret...
De őszintén, MIT FOGTOK OLVASNI, ha így álltok hozzá a témához, merthogy az Író nem fog még egy könyvet megírni - bármennyire is tetszik a korábbi műve minden kis ingyenélőnek - az tuti :(((

[ Szerkesztve ]

Jó lenne egy varázsgömb ;-)

(#24) doc válasza Kriza (#21) üzenetére


doc
nagyúr

Eleg sok a legalisan elerheto e-book, raadasul egyre tobb, sok kiadonal mar a papirkonyvvel egyidoben vagy roviddel utana jelenik meg a 'villanyos' verzio. Persze meg mindig sok olyan van (foleg a regebbi kiadasuak) amik csak papiron leteznek, de a helyzet eleg gyorsan javul.
A masodik pontodrol meg mar kiderult hogy teves (attol hogy te AZT HISZED hogy szabad, az meg nem lesz az)

(#25) doc válasza Vitamincsiga (#23) üzenetére


doc
nagyúr

az a baj ezzel, hogy nincs egyseges, kozismert platform erre (en pl. most hallok eloszor errol az oldalrol, pedig az otlet nagyon tetszik)

[ Szerkesztve ]

(#26) rudi válasza philoxenia (#20) üzenetére


rudi
nagyúr

Pontosan ez lenne az elektronikus terjesztés lényege, csak ugye azzal egy elég komoly méretű gárda egyszer csak elveszítené a bevételi forrását. Azt meg ugye nem akarják, így minden lehető módszerrel fékezik a dolog helyes irányba haladását...

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#27) philoxenia válasza Vitamincsiga (#23) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Pont az lenne a lényeg, hogy a "saját példány" legyen megfizethető árú, ha nem adod tovább miért fizess horror árat egyszeri olvasásért. Lehessen kölcsönözni könyveket akár e formában is, ahol azért emberi összegért jutsz az egyszeri olvasás élményéhez. A zenénél se vált be az 5000Ft-ért adom a CD-t miközben a rádióban ingyen játsszák....
Annak aki évente két- három könyvet olvas megfizethető a 2000Ft/könyv, de aki két-háromszázat.....

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#28) Kriza válasza philoxenia (#22) üzenetére


Kriza
őstag

És ha olyan könyvet töltök le ingyen, ami megvan papíron? :DDD

Az első amit végigolvastam ebookon pont ilyen volt. Sehol nem lehetett kapni újonnan, így megvettem használtan a vaterán, de olyan állapotban volt, hogy nem volt kedvem megfogni se.

Fenntartom magamnak a jogot, hogy a kéretlen reklámban szereplő terméket nagy mennyiségben, kamu címre rendeljem.

(#29) Vitamincsiga válasza doc (#25) üzenetére


Vitamincsiga
tag

Szia doc!

Itt bővebben keseregtem [link] a témáról.

Üdv: Vitamincsiga

Jó lenne egy varázsgömb ;-)

(#30) philoxenia válasza Kriza (#28) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Ha a letöltés jogsértés, akkor mindegy, nem emlékszel? AZ USA-ban lehet sokszáz éves is börtönbüntetést kapni.... Nem tudom mi lenne ha valaki perelne, hogy nem biztosítják számára a letöltéshez szükséges időt...
Amúgy az Artisjus álláspontja nyilván az, hogy ha megírsz valamit, feltöltöd, majd letöltöd, akkor már bűnt követsz el...

rudi: Igazából lehetne munkája az illusztrátornak a szerkesztőnek a lektornak stb. Fizethetné őket akár a szerző, kaphatnának részesedést stb. Valahol nemsokára összenő a könyv a film és a számítógépes játék. Tartalommá alakul amit komplexen fogyasztunk nekem a tévé mellé már kell a net, ha nézek valamit gyakran keresek mellé infót, ez elérhető lehetne akár tartalmon belül interaktív módon, lehetne regényt írni százan egyszerre, a technika már sok olyan dologra adott, ami még nincs kihasználva. A Facebook sikere mutatja, hogy egy jó ötlet hová nőheti ki magát...

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#31) rudi válasza philoxenia (#30) üzenetére


rudi
nagyúr

Igazából nem az általad említett alkotó gárdára gondolok, hanem a kiadói jutalékokra és hasonló "jóságokra".

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#32) Vitamincsiga válasza philoxenia (#27) üzenetére


Vitamincsiga
tag

MaO.-on semmilyen téren nincs verseny; ezért aránytalanul drága minden :(((
Ha egy globális cég - e-könyv Amazon - versenyhelyzetet teremt(ene), akkor kártyavárként omlana össze az, ami van...

Író szemszögből nézve a dogokat: miért adjak 92%-ot a kiadónak, a terjesztőnek, ha egy korrektort, egy lektort a fenti töredékéből meg lehet fizetni? Kell. Nem luxus, hanem a minőség alapja. A nyomdáról pedig annyit, hogy ha 1500-2000 pld-ban valaki ki meri nyomtatni, mert érez magában elég elszántságot, akkor egy átlagos méretű könyv fél milla alatt kijön. Megjegyzem, többet fog eladni és a pénze is korrektebbül jön meg, mintha a SZERVEZETRE bízná...

Jó lenne egy varázsgömb ;-)

(#33) philoxenia válasza rudi (#31) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Lehetne e-könyv kiadó cég, aki felkarolna írókat és normális jutalékot kérne. Most olyan, nem méretre, hanem korszerűségre nézve, mamutkiadók vannak, akiknek a villanyvilágítás is újdonság lehet, azért tetszik nekik a textbigli.... ;]

Elég volt szidni kicsit a biglit, mindjárt offline lettem a T-s mobilnete. És még ne gyártsunk összeesküvéselméleteket.... :U

:DD

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#34) rudi válasza philoxenia (#33) üzenetére


rudi
nagyúr

Á, kár is abba belemenni, hogyan lehetne. A Józsi bácsi almáját is hordhatná Feri gyerek a teherautójával a piacra, ahol Marika árulná, de akkor kik és főleg miből vennék a luxus autót/házat/miegymást...?

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#35) leeate


leeate
senior tag

Elmondom, mi a legnagyobb hátulütője az e-bookoknak: ha "veszel" egy e-könyvet az egyik áruházban a nyomtatott könyvvel szinte megegyező áron, akkor sem lesz a tiéd a könyv, csupán egy jogot kapsz arra, hogy letölthesd a felhőből. Viszont nem adhatod vagy ajándékozhatod el, meg van határozva, hány alkalommal töltheted le, és ami a legrosszabb: mi lesz ezzel az adathalmazzal 50 év múlva? Mert az hót ziher, hogy az Amazon Kindle 6.2560 verziójú zárt formátum legfeljebb egy emulált gép emulálásán lesz olvasható, de még akkor sem biztos, mert nem lesz már meg a szerver, ami igazolná, hogy megvetted ezt a könyvet valamikor réges régen.
Szerintem ezt érzi azért mindenki, úgyhogy amíg nem csökkennek drasztikusan az árak, ne nagyon várjuk a hivatalos piac térnyerését.

[ Szerkesztve ]

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#36) Psych0 válasza leeate (#35) üzenetére


Psych0
őstag

Ezért van az hogy mo-n kívűl az e-könyv verzió lényegesen olcsóbb, csak itt látják a kiadók úgy, hogy az elmaradt nyomdai díjat plusz haszonnak veszik.

"As an online discussion grows longer, the probability of a comparison involving Nazis or Hitler approaches 1."

(#37) dabadab válasza szmissz (#18) üzenetére


dabadab
titán

"Azt meg még egyszerűbb, hogy ha valamit pénzért adnak és valaki nem fizet érte, az k--vára ellopta, akárhogy próbálja magának szépíteni."

Azert legalabb minimalis erofeszitest tettel arra, hogy megertsd azt, amit olvastam? Esetleg arra, hogy vegig is gondold a dolgot?

(#35) leeate: a dolog elvi reszevel egyetertek, viszont a praktikus oldal:

"Mert az hót ziher, hogy az Amazon Kindle 6.2560 verziójú zárt formátum legfeljebb egy emulált gép emulálásán lesz olvasható"

Az AZW formatum ismert, siman lehet belole epubot (ami gyakorlatilag html) vagy barmi mast konvertalni, a konvertalo programok nyiltforrasuak, szoval ilyen problema nincs, illetve a rajta levo DRM is gond nelkul eltavolithato, en is igy tartok backupot az Amazonon vett konyveimrol.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#38) NPeete válasza leeate (#35) üzenetére


NPeete
tag

Igen, amúgy ezt sokkal inkább lehetne kölcsönzési díjnak tekinteni - akkor viszont igazán lehetne olcsóbb. Vagy legyen havi előfizetés, amiért kb. bármennyit olvashatsz (a'la zene streaming), ebooknál szerintem nem érzi az ember szükségét, hogy az övé legyen, akkor úgyis megveszi könyvként.

(#39) dabadab válasza NPeete (#38) üzenetére


dabadab
titán

"ebooknál szerintem nem érzi az ember szükségét, hogy az övé legyen, akkor úgyis megveszi könyvként."

En mondjuk ebben a kijelentesben abszolut semmi logikat nem latok, szoval ez teljesen biztosan csak valami szubjektiv dolog nalad, nem altalanos igazsag. (En a szukseget erzem, hogy az enyem legyen az ebook is es eszemben sincs papirkonyveket venni.)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#40) nord_


nord_
veterán

Hm, azért akadnak itt érdekes hozzászólások...
Nyilván, senki se tökéletes, de hogy valaki megpróbálja megmagyarázni, hogy az ő lopása miért szükségszerű és nem elítélendő dolog... sajnos erre az a megfelelő szó, hogy szánalmas.

Én egyébként minimum ugyanannyi könyvet veszek, az e-olvasómra, mint annakelőtte, papíralapon. Sőt, talán többet is, tekintve, hogy az e-könyvek olcsóbbak! Ez tapasztalat, petipetya; közel sincs abban igazad, hogy drága és szegényes a választék. Az a 8-10 könyv, amit ebben az évben vettem, konkrétan mindegyik darabja olcsóbb volt digitálisan, mintha papíralapon vettem volna meg.

(#41) Wolverine válasza Kriza (#28) üzenetére


Wolverine
félisten

Szerintem elterjedt dolog lesz majd, hogy a papírkönyvben lesz egy letöltési kód vagy egy QR az ebook változathoz - pl. sok amerikai képregénynél ez már így működik. Regényekkel kapcsolatban nem vagyok képben...

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#42) philoxenia válasza nord_ (#40) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Nem az a kérdés mennyit veszel, hanem hogy mennyit olvasol. A másik az, hogy meg tudod-e venni a teljes sorozatot mondjuk ebből? Ugyanis például én nem úgy olvasok, hogy bemegyek egy könyvesboltba és megnézem mit kapni, majd abból kiválasztok párat oszt kész... Ez nem telefon vagy hardver, hogy az újabb jobb... Azért mert Mo-on például Fejős Éva vagy Frei Tamás népszerű nekem még lehet herótom tőlük....
Ez a kínálat csak nekem tűnik szánalmasnak?
Ami a szerzői jog szerint ingyenes, azért miért kellene sok pénzt fizetnem és kinek?
Keress Rejtő Jenő nevére a MEK-ben...

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#43) nord_ válasza philoxenia (#42) üzenetére


nord_
veterán

Na ne... szerinted mi a lótúróért veszek könyvet? Én már csak egy olyan régimódi manus vagyok, aki azért veszi meg a könyveket, hogy el is olvassa őket. ;)
Az, hogy szerintem megfelelő a választék, közel sem azt jelenti, hogy tökéletes és teljes. De ne csak az ipubs oldalát nézd... én is ott vettem a legkevesebb könyvet. Sokkal nagyobb választék van a multimediaplaza, a bookline, az ekonyv, a libri vagy a lira oldalain.

(#44) doc válasza philoxenia (#42) üzenetére


doc
nagyúr

de miert csakis es kizarolag az ipubs-rol vagy hajlando vasarolni? (en speciel meg nem is hallottam roluk...)
ott van pl. a dibook.hu, de letezik mar tobb magyar ekonyves aruhaz is (sajnos annyira atfogo egyelore nincs mint pl. az Amazon vagy tarsai)

nyilvan az ujabb konyveket nagyobb esellyel talalod meg ebookban, a regieket sokkal kevesbe eri meg e-formatumban felrakni, de azert egesz jol alakul a helyzet

[ Szerkesztve ]

(#45) nord_ válasza doc (#44) üzenetére


nord_
veterán

Ezt nem ismertem, köszi! :)

(#46) Wolverine válasza philoxenia (#42) üzenetére


Wolverine
félisten

A Rejtő könyveknél pl. kifizetheted a tpiográfiát, a szerkesztést - vagyis magának az ebooknak az elkészítését. (plusz persze a letöltőszerver fenntartási költségeit)

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#47) doc válasza nord_ (#45) üzenetére


doc
nagyúr

szinten eleg nagy pl. az ekonyv.hu

(#48) nord_ válasza doc (#47) üzenetére


nord_
veterán

Jaja, azt írtam is.

(#49) zseko válasza Vitamincsiga (#29) üzenetére


zseko
veterán

Na igen, amikor először olvastam arról, hogy a könyvesboltok több pénzt kapnak azért hogy kiteszik a könyvet a polcra, mint maga az író, azt hittem lehidalok. Nem mondom, hogy azóta nem veszek könyvet, mert veszek, de sokkal szívesebben fizetnék magának az írónak, mint mindenféle egyéb 'élősködőnek'.
Másik dolog, hogy ennyire elfajzott áron nem vennék ebookot. Jelenleg azt mondom, 6-800Ft-ot még adnék könyvekért, esetenként akár 2000-et is, de úgy ha ennek legalább a ~75%-át az író kapja.

HR24.hu

(#50) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Akkor is úgy gondolom, hogy a jelenlegi áron szinte életképtelen a magyarországi e-könyv kiadás. Egy sokkal mérsékeltebb árat sokkal többen hajlandóak lennének fizetni egy könyvért, ezen az áron az író úgy is jobban jár, ha kiáll a sarokra a könyvével és az arra járóknak felajánl egy másolatot helyben...
Beszéltek itt tipográfiáról például. Nekem jelenleg például az szinte mindegy, mert az a lényeg, hogy az éppen használt eszközömön milyen betűtípus és méret a legolvashatóbb. Szívesen vennék egy linket, ahol lenne olyan mű, amit nem a nyomdai kiadásból konvertáltak át, Ahol látnám azt a munkát amiért még 1000-1500 Ft plusz költséget érdemes lenne kifizetnem a saját példányomért. Amit természetesen tovább is adhatnék fizikailag is. Akár csak olvasható adathordozón például, akár olyan fájlformátumban, ami a másolást nem engedi.Most például mi van, ha valakit a szülinapjára lepnék meg egy könyvvel? Adjak neki egy linket ajándékba ahonnan letöltheti?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.