Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Farkassacred


Farkassacred
őstag

"350 cd/m²-es tipikus fénysűrűséggel, 1000:1 statikus kontrasztaránnyal" Felejtős így 2020 tájékán.. :O

(#2) AxBattler


AxBattler
félisten

32UK550, 32UL500 inkább való a mindennapokra, ez az IPS-es szvsz drágább lesz.

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#3) Synthwave válasza Farkassacred (#1) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Miért is? Az 1000:1 átlagos IPS érték, a 350 nit meg maximum komoly HDR tartalmakhoz kevés, de amúgy kb. 120 nit környékén szoktunk kalibrálni.

[ Szerkesztve ]

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#4) BiP


BiP
nagyúr

>60Hz instant get lenne.
Nem is értem, miért nem gyártanak 32" 4K IPS >60Hz monitorokat. 27"-ban van kínálat, de 32"-n semmi.

(#5) azbest válasza Synthwave (#3) üzenetére


azbest
félisten

"a 350 nit meg maximum komoly HDR tartalmakhoz kevés"

a 350 a hdr tartalomhoz kevés. Nem komoly hdr-hez :D Ettől függetlenül ez egy kiváló fényerejű sdr monitor. De a valós fényerőt nem lehet szoftveres trükközéssel pótolni. Érdemes megnézned ezt az összehasonlítást, ahol 1000-es, 600-as és 400-as hdr képét összehasonlították, akkor rögtön megérted miről van szó. Hogy a kamu hdr módoknál csak levágja a sötét és világos részeket, de nem látszik tartalom ott. [link]

Local dimming pedig nélkülözhetetlen a komoly hdr-hez.
Amelyik kijelző kamu hdr-t tud csak, ott sokkal szebb és részletesebb képet lehet kapni sdr módban, ahogy a videó legvégén mutatja is.

(#4) BiP
mert drága, rosszabb a kihozatala a nagyobb képernyőknek. Egy nagy lapként gyártják a paneleket és aztán vágják méretre. A nagyobb kijelzőhöz nehezebb hibátlan területet találni a nagy lapban, amikor szétvagdossák méretre.
És persze fokozatosan csepegtetik az újdonságokat, hogy mindig vegyenek újabbat :)

[ Szerkesztve ]

(#6) Synthwave válasza azbest (#5) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

A vessző kimaradt. HDR-hez a 600, de inkább 1000 nit az értelmes; csak nem értettem az első posztban tett kijelentést.

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#7) AxBattler


AxBattler
félisten

Nem értem, mit problémáztok ezen? :F

60cm távolságról senki sem fogja bevállalni az 1.000 nit fényerőt, hacsak nem hegesztő-pajzzsal...

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#8) azbest válasza AxBattler (#7) üzenetére


azbest
félisten

Nézz utána mit jelent a hdr, mert nem azt jelenti, hogy 1000 nittel tolná a fényt az arcodba az egész képernyő :) Sőt, a teljes képernyős, folyamatos fényerő sokkal kisebb annál. A linus videó is sokat segít megérteni.

(#6) Synthwave
valószínűleg ő is félreérti, hogy mire jó a hdr :D

[ Szerkesztve ]

(#9) BiP válasza azbest (#5) üzenetére


BiP
nagyúr

Ez mindjárt megmagyarázza, hogy 43"-on miért van mégis :)
Valahogy a 32" fekete bárány.
27"-on minden variáció kapható, 32"-os is van WQHD-ban >60Hz, sok típus,
de 4K-ban meg mégsincs.

(#10) azbest válasza BiP (#9) üzenetére


azbest
félisten

Kerestem, de sajna biztosan rossz kulcsszavakkal, hogy most mekkora méretű táblákkal dolgoznak. Lehet a 27-esből és a 43-asból jobban lehet sakkozni a nagy táblán, mint a 32-essel. Azt is figyelembe kell venni, hogy a széleken a nem egész panelt adó nyesedék is veszteség. Bár lehet ugyanolyan pixelméretű, kisebb méretű és felbontású panelekhez fel tudják használni. És ha nem egyformán viselkedik vizszintesen és függőlegesen a betekintési szög, akkor forgatni sem lehet.

Lehet a más pixelsűrűségű kijelzőkhöz más méretű panelekkel dolgoznak, mert más technológia. De tényleg csak találgatok.

Gondolj arra, amikor sütit szaggatnak ki a kinyújtott tésztából. Nem mindegy mekkora a tészta és mekkora a forma. És kerülgeted a mazsolákat a tésztában :D

Csak találtam valami idevágó cikket [link]


Látszik, hogy a nagy panel méretétől is erősen függ, hogy mekkora kijelzőket érdemes belőle gyártani. Mondjuk a gen10.5 -nél lehetne 65ös helyett 32-eseket is gyártani, de lehet nagyobb a kereslet, jobb a hasznuk a nagyon. És az üvegből több a nyesedék, ha 32est csinálnak, mintha 65öst.

[ Szerkesztve ]

(#11) #72042496 válasza BiP (#4) üzenetére


#72042496
törölt tag

Asus ProArtban létezik ilyen, bár tudom, hogy ez nem vigasztal. :)
Talán felfut a panel termelése, és leszivárog a hagyományos monitorokba is.

[ Szerkesztve ]

(#12) tibaimp válasza #72042496 (#11) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Igaz, de az egy vagyon!

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#13) gliskard


gliskard
senior tag

El kell fogadni, hogy más a célcsoport, nem játékra és film nézésre készült. Ez egy relatív korrekt (alap) melós monitor – irodai munkára, fejlesztéshez de még a legtöbb grafikai munkára is alkalmas.

[ Szerkesztve ]

(#14) BiP válasza #72042496 (#11) üzenetére


BiP
nagyúr

Én nem találtam. Vagyis egyet találtam, a PA32UCG, de az meg nem kapható.
(bár mindegy is, a ProArt az túl van azon a kereten, amit erre szánnék. Nem véletlenül nem vettem még meg :) )
A felfutást meg 2 éve ígérik :( És persze a vírus is betett rendesen, legalább van indok a további csúszásra :)

(#10) azbest: persze, ezt a szeletelős dolgot értem. Mindössze azon csodálkozom, hogy kb. minden méretben van mindenféle, ha a 16:9-től eltérőeket is ideveszem, akkor pláne, tehát minden más variációban megéri, de valahogy ezt az együttállást (32" 4k nemTN, >60Hz)

[ Szerkesztve ]

(#15) fomo


fomo
újonc

kb 500 dollar lesz

(#16) Farkassacred válasza Synthwave (#3) üzenetére


Farkassacred
őstag

Az esetek 70-80 százalékában ezen a kijelzőn nem játszani fognak a tulajok, esetleg max konzolon.. oda meg biza kell a fényerő bárki bármit mond, no meg egy jó/vállalható fekete is..

(#17) .mf válasza BiP (#4) üzenetére


.mf
veterán

Szintén zenész. Ha legalább már 29"+ lenne, már annak is örülnék. 27"+, 4K, 60Hz+ és jó színtér-lefedettség egy monitorban sajnos elég ritka és elég drága.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#18) Synthwave válasza Farkassacred (#16) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Nyilván nem. Játékról a #3-ban szó sem esett.

Ahogy korábban is írtam, ezek teljesen átlagos értékek egy modern (SDR) IPS monitor esetében, nagy fényerő meg maximum HDR tartalmakhoz kell.

A 144-es TN-em 350 nit max., a 75-ös IPS-em 250 (és még le is vannak húzva), és csodafully rajtuk a PS3/PS4 is. Egyszer meg nem fordult a fejemben, hogy "kevés a fényerő".

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#19) bigwhite


bigwhite
csendes tag

" leendő vételárát illetően egyelőre a sötétben tapogatózunk."

https://geizhals.at/lg-32un650-w-a2344139.html

517€-ért előrendelhető

bigwhite

(#20) #16939776 válasza azbest (#5) üzenetére


#16939776
törölt tag

+1 Erre is csak a piacnak volt szüksége, hogy elhiggyék a vásárlók, hogy ettől lesz állejtő minőségű a kép, és ezért hardvert vásároljanak...
Nekem van egy 1800nit-es LCD-m, igaz csak 800x600-as. Fél fényerőn is istenien, valósághűen néznek ki rajta a jó minőségű live tartalmak.
De ott van a 80cd/m2-re kalibrált monitorom, ami szintén LCD de mégis olyan kontrasztja van, hogy a letekert fényerő ellenére is a tűz effekt valósághűnek néz ki rajta, "bántja" a szemem a villódzó éles fénye.
Szóval ez az egész szerintem csak annak a problémának a megkerülése, hogy a gyakorlatban, nem képesek jó minőségű forrást-jó minőségű megjelenítővel pároztatni, és a user nem érzi meggyőzőnek amit eladtak neki.
Ezt a trendet mutatja, hogy ehhez is egy drága, tartalomgyártásra készült, 1000nit-es kijelző kell ahhoz, hogy maradéktalanul elérje a célját. Én biztos vagyok benne, hogy egy max.: 400-nit es kijelzővel is képesek lennének élénk, kontrasztos-dinamikus képet visszaadni consumer szinten is, csak ehhez a profi minőségű technológiát, és profi minőségű forrást kellett volna biztosítani, ami ugye nem megy "olcsón". És ezért lett ugyan ilyen gáz a szegény ember HDR!-e is :)

[ Szerkesztve ]

(#21) sb válasza azbest (#5) üzenetére


sb
veterán

Nem néztem végig a videót de ez hülyeségnek tűnik, hogy levágja a kép alsó/felső szegmensét fényerősség szerint.

Ill. máshogy fogalmazok: attól biztos nem függ elvben, hogy az adott monitor 400 600 vagy 1000 cdm-et tud-e.

Nyilván ha van egy 200cdm-es monitorom annál jobb kell legyen fényerőben és így átfogott kontrasztban is egy 400cdm-es. Hiába tűnik kevésnek a HDR-hez.
A lényeg, hogy ez a színtér és a fényerő mappingjén múlik. Azt el tudom képzelni, hogy valamit szarul kezelnek egyes monitorok és ezért ez lesz a végeredmény. De nem attól, hogy 400nit ne lenne jobb 250 vagy 300-nál és csak az 1000nit segíthet.

@BiP
Én is valami magas dpi-s monitort keresnék kicsit jobb frissítéssel. Nem játszom, 75-90-100Hz is elég lenne... csak egy kicsit legyen jobb mint a 60Hz. Ez sem musthave nyilván játékon kívül de úgy vagyok vele, hogy ha már egyszer 100-150k-tól indulnak és hosszú távra venné az ember akkor valami pluszt adjon a felbontáson kívül is.

UWQHD-ban vannak ilyenek, az sem lenne rossz, de ott meg hiányzik a magas dpi. 110 körül vannak, a kellemes pedig 4K @32", 140dpi körül lenne jó nekem. Kb. ez az ami monitortávolságra hasonló (nem látható) pixelméretet ad mint egy mai mobil közelről.

[ Szerkesztve ]

(#22) azbest válasza sb (#21) üzenetére


azbest
félisten

A 300 körüli max sdr fényhez képest a 400 is csak +33%, viszont a hdr meg ennek többszörösét is kérheti. Persze, az adott tartalomtól is függ, hogy mennyire igényel nagy fényerőt.
Ha nem lenne lényeges a valós fényerő, akkor simán elég lenne csak a kontrasztot felnyomni (~ színtér és a fényerő mapping). Ráadásul egyáltalán nem ugyanaz a hatás, ha normál fényerővel mutatja egy kép a napot, mintha tényleg vakítóan süt a nap.

[ Szerkesztve ]

(#23) BiP válasza sb (#21) üzenetére


BiP
nagyúr

Na igen. Most már -egyéb lehetőség híján- már én is kacsintgatok az ultrawide felé, de a nagy többsége ugyanúgy 1440p, csak szélesebb.
És a 34" meg csak olyan magas, mint a 27" normál, szóval méretben visszalépés lenne.
Ami ennél nagyobb, 38" az f*sza lenne, ott az 1600p-seket néztem, ami felbontásban is már jó. Dpi-ben kisebb (bár ez utóbbi kevésbé zavar, inkább a fizikai képpontmennyiség hiánya zavarna).
4K filmezés miatt érezném visszalépésnek az 1440p-t, viszont ezek a 38" 3840x1600-as 21:9-es monitorokkal ki tudnék egyezni. (elvégre a mozis képarányú filmek pont kb. 1600magasak) Ezek viszont hajlítottak, ami nem a kedvencem, no meg drágák :(, 4-500e

Ha mindenképp high DPI kell, akkor 27" méretben ez adott, ott vannak már 4K >60Hz-es monitorok, és a dpi-je magasabb, mint a 32"-eseké. Igaz, fizikai méretben viszont kisebb.

(#24) sb válasza azbest (#22) üzenetére


sb
veterán

+33% elég nagy különbség.
De érted, nem ez a lényeg. A nagyobb fényerő nagyobb tartományt fed le. Mindenképpen jobbnak kellene lennie a sötét és világos részek közötti különbségnek ilyen esetben mint kisebb lehetséges, max fényerőn.

Ettől független az, hogy 1000-el még jobb lenne.

Ha a kép sz*r, fakóbb, kontraszttalanabb egy nagyobb átfogású kijelzőn akkor ott a forráskezeléssel van gond.

(#25) sb válasza BiP (#23) üzenetére


sb
veterán

Fizikai méret is kellene.
32" WQHD-m van.
Innen lenne jó 32"4K, de magasabb frissítéssel. Ami kb. nem létezik.

Ami van az 38", hasonló magasságban, ideális lenne. De kompromisszumképes vagyok: a 34" se lenne annyira rossz. :)
- Viszont itt már mindkettő 110 dpi csak, a 140-et csak a 32"4K tudja (annál többre már nincs igényem, 27"4K-ra pl. És ott a terület már kicsi lenne)
- Cserébe van 75-90Hz-es példány...
- De a 38" k*va drága. :)
- És ívelt se kéne, többségük meg az. 34"-ban még van sík.

Kb. itt tartok. Marad a várakozás...

[ Szerkesztve ]

(#26) BiP válasza sb (#25) üzenetére


BiP
nagyúr

:) Ugyanezeket végigjátszva eddig jutottam én is.

[ Szerkesztve ]

(#27) MeszesKPT


MeszesKPT
őstag

UHD 60+ Hz terén továbbra is sivár a helyzet. Tévét szinte könnyebb találni, bár ott is elég lassú az átmenet.

(#28) sb válasza MeszesKPT (#27) üzenetére


sb
veterán

Ott évek óta van 120Hz-es a felsőbb kategóriákban. Annyi a gond, hogy csak 55" felett. Alatta és a középkategóriából kikopott a 3D-vel együtt sajnos.

FHD-ban meg 120Hz-es volt az A-s, tehát első sorozatú Samsung LCD-m is. Hány éves is?
szerk: A sorozat=2008.
12 éves. Nem mellesleg VA panel.

Vicc ami a monitorpaneleknél megy... nem most, hanem 10+ éve.

[ Szerkesztve ]

(#29) MeszesKPT válasza sb (#28) üzenetére


MeszesKPT
őstag

Nem fejtettem ki, de most játékos szemszögből közelítettem meg a kérdést, vagyis legyen jelen a HDMI 2.1 nyújtotta extra funkció is (VRR, ALLM).

A tévék szinte még így is jobban állnak (ami amúgy egy vicc), csak ahogy írod, a méret a kérdés még.

(#30) sb válasza MeszesKPT (#29) üzenetére


sb
veterán

Igen. Én csak ráerősíteni akartam, hogy ha nincs ilyen extra igényed, hanem pl. FHD 120Hz-et szerettél volna... vagy cska úgy önmagában 120Hz-es panelt bármikor az utóbbi 10+ évben akkor gyakorlatilag bármelyiket előbb és könnyebben kaptad meg TV-ben.

De emlékszem, hogy önmagában egy mezei 60Hz paneltípussal is ez volt a helyzet. 10 éve túrtad a netet, hogy melyik monitor NEM TN paneles. TV-ből meg adott méret felett az lett volna lehetetlen feladat, hogy TN-est találj. :)

(#31) Palinko


Palinko
tag

Nekem tetszik grafikai munkára, játékra szerintem jobb lenne, de igen 120Hz, komolyabb színek, meg az emlegetett HDR jobb lenne, de... az nagyon drága lenne, szóval ennyiért ez jó, szerintem az 1500-2000$ kategória sem teperné annyira földbe vagy tévedek?
A videóban linkelt Asus pro art pl tetszik de az sem olyan jó játékban pl, meg mivel célterületre pozícionálják a 4000$ árcédula ott figyeg de ár érték arányban szerintem nem vagyunk ott, csak abból indulnak ki hogy úgyis megveszik mert fizetésükhöz képest nem sok.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.