Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) sanci777 válasza SIR RICHARD (#97) üzenetére


sanci777
tag

Van egy belőle nekem is :K

(#102) Gabbo


Gabbo
aktív tag

Gratulálok a cikkhez és köszönöm a nosztalgiát! :R

Nem fogok senkivel levelezgetni! Ha kell amit árulok, cserélek HÍVJ!!!

(#103) stick007


stick007
tag

Grat a cikkhez! Dyna <3 :R

(#104) knor82


knor82
csendes tag

Húúú, mennyi sok szép emléket felidézett bennem! Első gépem: 386sx 30Mhz, 2MB Ram, 20MB HDD; nagyfloppy meghajtóval, kétszínű (zöld-fekete) Hercules monitorral, szoftverileg: DOS 4; Windows 3.11

és az alaplapon nem gombelem volt, hanem beépített akku, ami tönkrement, így minden alkalommal amikor az előző kikapcsolástól több mint 20 óra telt el, a bekapcsolást a komplett BIOS beállításával kellett kezdeni, ami sokadik alkalom után már 10-20mp alatt megvolt :) Bár akkor nem nagyon értettem, milyen paramétereket állítok át és mire (akitől vettük a gépet, az diktálta le és felírtuk egy papírra, de később már fejből ment), azonban később jó szolgálatot tett ez a tapasztalat számomra, hogy ismertem, mi is az a BIOS és nem ijedtem meg használni azt…

Aztán volt szerencsém VC (Volkov Commander)-ben letörölni véletlen a teljes játék könyvtárat. Utána sikerült “visszavarázsolnom” az md paranccsal, de természetesen üresen :)))))

Ekkor újra elhívtuk akitől vettük a gépet, hogy tegye már fel újra a játékokat (Prince of Persia, Tetris, Észkerék, stb.), anyám meg vett egy könyvet a DOS-ról, hogy akkor miután elolvastam, kipróbáltam, csak utána nyúljak hozzá. Ez meg is történt, onnantól minden DOS paranccsal tisztában voltam, vagyok a mai napig, és ez ugyancsak nagyszerű alapot adott a gép működésének, filozófiájának megértéséhez. Programoztam qBasic-ben, majd később Pascalban is (ezzel már exe-t is elő tudtam állítani).

Később lett egy 486DX gépem, elképesztő, 120MB-os méretű merevlemezzel, 4MB RAM-mal, immáron kisfloppy meghajtóval, 16 színű monitorral! szoftverileg ms-dos 5.22-vel és windows 3.11-gyel.

Ezután egy 166MHz-es Cyrix procis gép következett, 3,2GB-os merevelmezzel, kisfloppy és CD-ROM meghajtóval, 16k színű Gaba 14”-os monitorral! Mennyire örültem neki, végre CD-ROM meghajtó, végre 16k színű monitor, végre hangkártya a gépben! Szoftverileg ms-dos 6.22 és win95, majd később win98/se.
Ekkortól lett bekötve végre nálunk is az INTERNET! 56-os modem, ami sosem tudta az 56kbps-ot hozni, még a matávnál is bejelentettem, hogy nem-e esetleg vonaltöbbszöröző miatt, kijöttek, bemérték, nekik ment.. Lassú volt hozzá a gépem, a Cyrix proci kb. egy 90MHz-es Pentiumnak felelt csak meg…

Ezt egy 733MHz-es Celeron (??) követte talán, bár erre már nem vennék mérget, érdekes, hogy a kezdeti gépeim közül a régebbiekre emlékszem tisztábban…
Ekkortájt váltottunk internet szolgáltatót, végre nálunk is kiépült a UPC csillagpontos hálózata, vele együtt a Chello is… 2MBit/sec hatalmas előrelépés volt az addig főleg éjszaka használt (150Ft, ha nem szakadt meg!) 56kbps-os matávos dial-up nethez képest..

2000-es évek elején prociban megugrottam a gigahertzet, 1,2-esre váltottam 32 (vagy 64?) MB RAM mellett és Windows 98SE/ME/2000-rel.

(#105) _AnTi_ válasza copass (#79) üzenetére


_AnTi_
tag

Ja, a jó kis DN! Pöpecül lehetett vele floppyra másolni! Nagy kedvenc volt az is! :K

Szép vagyok és okos, ügyes és aranyos...

(#106) amdathlonxp


amdathlonxp
aktív tag

(#107) -=RelakS=-


-=RelakS=-
veterán

ha már nosztalgia
CHKDSK elindítva valami miatt
99%-nál áramszünet
képsárkány halott :D (értsd: összekuszálódott valami a vinyón, lehetett mind az 1,3gigát újratelepíteni win95-tel)

Itt streamelek játékot időnként: https://www.twitch.tv/relaks__

(#108) quby válasza Teaway (#96) üzenetére


quby
őstag

Ott a pont!! Nekem is az volt az első gépem. Ofkorsz monokróm sárga monitorral és 5,25-es flopyval ami természetesen még nem tudta a 1,2 megát csak 360k-t :D. Vinyó persze nem volt benne, igy rendszerlemezől indult a DOS, és egy Prince of Persia inditásához 5x kellett lemezt cserélni :D

A következő 286-om 8Mhz-s (turbóval 12mhz :Y ) már 40-es vinyó 1MB RAM ééééééésssss: CGA monitor (4 szin) aminek csodájára jártak az egész iskolában. Ez a gép fejlesztésekkel eljutott az SVGA-ig is.
A 386-nál történt meg az, hogy eldtam a motoromat 1MB RAMért cserébe, csak azért, hogy menjen a gépemen a Doom :U :C :Y

Játékok amik még bejöttek:
Street rod (a legtutibb autós), Gobblins, Police quest, később a Leisure Larry, Alone in the Dark

Jelenleg is van van egy 286 notim (nem tudom milyen márka, majd karácsony után megnézem) két akksival és táppal cirka 20 kiló körül van a súlya. Benne van egy 3,5-es vinyó, egy 5,25-es flopy (már 1,2-es) és lehet bele tenni egy full méretű VESA kártyát. Ez működik is bár a korábban emlitett BIOS elem probléma elérte ezt is. És van még egy commodore 720-am is ami sajna hiányos és nem is működik. Erről Van számla is. 418000HUF 1985-ben.....majdnem egy lakás ára volt.....

Mellesleg most ugy felidegesitettetek, hogy máris szedek egy DOS emu-t és végigviszem a Prince of Persia-t.
Szerintem fejből vágom mit kell hexaeditorral módositani a prince.sav fájlban a cikkben emlitett cheat-hoz... ;]

A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.

(#109) copass válasza amdathlonxp (#106) üzenetére


copass
veterán

nekem C64 II-es volt + ff junoszty, fejből mentek a színkódok úgy rajzoltam!:D

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#110) Teaway válasza quby (#108) üzenetére


Teaway
veterán

Nem tudom, hogy honnan, de ilyen 3 üzemmódú monitor volt hozzá:
- monokróm sárga
- monokróm zöld
- 16 színű
Mindezt egy 3 állású tekerőgombbal az elején.

Nincs itthon csokid??

(#111) Auratech


Auratech
őstag

Élvezettel olvasgattam! Jó kis írás! Köszi!

Auratech Field Recording

(#112) amdathlonxp válasza copass (#109) üzenetére


amdathlonxp
aktív tag

Volt hozzá valami szalagos magnó szerűség de nem nagyon emlékszem kb 9 éves voltam most meg majdnem 30 ez a durva leginkább... :K

Whatsapp on keresetek légyszi!! +4915175260023

(#113) Peter789 válasza quby (#108) üzenetére


Peter789
senior tag

"Jelenleg is van egy 286 notim ... és lehet bele tenni egy full méretű VESA kártyát"

Szerintem itt összekeverhetted 2 gépedet, mert a kívül belül 16 bites 286-ban nem lehet VLB, lévén hogy az gyakorlatilag a 386/486/első pentiumok 32 bites memóriavezérlőjének kiterjesztése a bővítőkártya felé! Ha mégis abban van akkor az nem VLB hanem valami más egyedi slot lehet...

[ Szerkesztve ]

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#114) stick007 válasza _AnTi_ (#74) üzenetére


stick007
tag

vc nc dn meg a cd.. :DD

(#115) quby válasza Peter789 (#113) üzenetére


quby
őstag

ISA-t akartam irni csak mindig összekeverem.

[ Szerkesztve ]

A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.

(#116) WinPho


WinPho
senior tag

15 éves fejjel mindig jó nézni az ilyen cikkeket! :) Egy kis történelem óra, meg hát kicsit nosztalgia is, mert használtam én is Norton Commandert, mert már tudtam anno, hol a Duke Nukem 3D! :DD

I don't believe in the moon, I think it's just the back of the sun.

(#117) nakos1212 válasza sanci777 (#87) üzenetére


nakos1212
senior tag

és az nt?

(#118) nakos1212 válasza nakos1212 (#117) üzenetére


nakos1212
senior tag

bár tudom, hogy nagyonnagy részben os2 kódon alapul (ahhoz képest elég sz@r)

(#119) karesz4613 válasza myatarix (#99) üzenetére


karesz4613
csendes tag

Nem ez volt a Terminator 2-ben John Connor kezében a bankautomatánál?

486 DX2-50 32 MB RAM MS-DOS6.22 Eng, Retro szürke billentyűzet :)

(#120) hege8888


hege8888
aktív tag

Üdv ismét mindenkinek!

Annyian emlegettétek a Dynablastert, hogy megemlítem: hege8 néven csináltam pár remake-et, remixet, amigaremix.com-on vannak. FT2-ben készültek.
Egyébként konzolon valamiért Bomberman néven futott. Youtube-n van tök jó remix a battle mód zenéjéből, csemgőhangnak rulez. Bár én Boulderdasht használok.... :)

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/cikk/retro_kk/teljes.html

(#121) Hintalow válasza hege8888 (#120) üzenetére


Hintalow
senior tag

Mert konkrétan bomberman a széria neve, valamiért a pc-re megjelent kb két rész európában dynablaster néven lett kiadva.

Ha a multiverzum teória igaz, akkor van egy univerzum, ahol nem az.

(#122) Lompos48


Lompos48
nagyúr

Jópofa emlékezés így az év végéhez közeledve. Sokminden előjön egy ilyen régi vekker leporolásakor. Még lenne miről mesélni: akár a Windows 1-ről, vagy még inkább a 3.11-ről, ami már gépek hálózatba kötését is megoldotta (ez volt az újítás a 3.1-hez képest). Sokmindenem félre van téve a hőskorból. Szívesen küldök bárkinek kérésre, ha a célpont olyan, ami megvan és a kiírt CD még hajlandó olvastatni magát. Játékokból nincs választék a Tetris/Pentix kivételével.

Gratula az olvasmányhoz! Áldott ünnepeket!

(#123) Peter789 válasza Lompos48 (#122) üzenetére


Peter789
senior tag

Ballmer sells windows1.0 - és ez a "bohóc TV shop-os rikkancs" most a világ egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb embere az iparban... van akinek bejön, van aki meg csak Horst Fuchs marad... :))

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#124) appel


appel
őstag

Hát nem sokkal jobb konfiggal és gprs mobilnettel toltuk nemrég a honfoglalót. Mire megjelent a kérdés, már le is járt az idő :-)

(#125) sanci777 válasza nakos1212 (#118) üzenetére


sanci777
tag

Jogos a kérdés, a win2000 sem a semmiből született. Az NT alapjaiból épült fel, aminek jó részét az IBM-től lopta a MS az OS/2 közös projektből. És ha azt vesszük ezek is mind önálló OS-ek voltak a DOS-tól teljesen függetlenül.

(#126) mrlujoak


mrlujoak
veterán

Nagyon jó írás, köszönöm!
Élmény volt olvasni, egyben kicsit elszomorít. Öregszünk...

Jómagam (30) még általános iskola végén, szakközép elején ismerkedtem a számítógépekkel először. (1997-98)

DOS alatti könyvtárak létrehozása, azokba szöveges jegyzetek beírása, ezek törlése volt egy-egy számtek dolgozat témája.

Szakközépben aztán jött a Win3.1 és nekem az otthoni (egyáltalán nem emlékszem, kaptam) gépemen a 3.11
Emlékszem 10 db floppy volt a telepítője, csakúgy 10-10 floppy volt a word és excel rá. (ezek még megvannak valahol, de már nincs hová dognom őket...)

Jelen tudásommal tök egyszerűek voltak anno, de azért akkor, pláne, hogy én nem kora gyerekkoromtól kezdtem, elég komoly elvonatkoztatott tanulást igényelt.

Mindig is jobban ment a fizikai rész, ergo a perifériák tanulása. Lehengerlő volt a PC-k fizikai felépítésének megértése, vagy mondjuk az egér, vagy a leporellónyomtató működése.

Remek kis nosztalgia volt, köszönöm!

Sony Xperia™ 10 V Dual; Sony WI-XB400; Navitel R600 - menetrögzítő - Sony STARVIS képérzékelővel

(#127) PistiSan


PistiSan
addikt

Jó cikk, a DYNA nagy kedvencem volt anno, a beállításokban meg lehet adni az irányító gombokat.

(#128) myatarix válasza karesz4613 (#119) üzenetére


myatarix
csendes tag

De igen, pontosan egy ilyen gép volt :) A Pin program is megvan hozzá, de nem akar rendesen működni, szét van csúszva az egész :F

The ultimate vintage computer collector :)

(#129) mrcrnl


mrcrnl
tag

Nekem most januárban lesz "szerencsém" beszerezni vagy fél tucat Pentium 1-es asztali PC-t. Hogy mit csinálok velük, még nem tudom, de valószínűleg viszek belőle a suliba a diákjaimnak megismerkedni a DOS-szal. Munkámból kifolyólag szinte nap mint nap úgy használok DOS-t (parancssort), hogy nélkülözöm mind az XP, mind a win7 grafikus felületét. Annak idején egy 286-ossal kezdtem (20MHz, 1MB RAM, 85MB HDD, Hercules monitor). Most is van még működő és szép állapotú Pentium 2-es laptopom (IBM). A felsorolt játékokat majd mind ismerem és használtam. Sőt! Én még olyan galádságot is elkövettem, hogy a 6.22-es DOS-ból csináltam HUN verziót egy nagyon primitív trükkel.

(#130) Exian


Exian
őstag

Köszönöm az újabb hozzászólásokat :)

Örülök, hogy ennyi emberben emlékeket idézett fel a cikk, még akkor is, ha úgy általában a nosztalgiázást nem szeretem.

Egyébként szeretnék a jövőben egy kiállítást létrehozni, ehhez keresek emberek/társakat/kiállítókat, akik rendelkeznek bármilyen régi, 2000-es évek előtti gépekkel, alkatrészekkel. Van nekem is sok cuccom, meg működő konfigjaim is, de azért nagyon sok minden hiányzik. Nincs pl. komplett, működő, oprendszerrel is rendelkező 8086, 286 és 386-os konfigom (a laptopon kívül).

Egy művelődési házban dolgozom (ez ki is derült ebből a cikkemből), ahol lehetőség lenne akár egy nagyobb volumenű kiállítás megrendezésére is, nagytermi mozizásra is (van profi kivetítőnk, de még rendes, filmes vetítőgépünk is, így lehetne korabeli szalagokat is lejátszani, ha van valakinek!), ahol lehetne korabeli játékokat, scene-ket vetíteni.

Ez nem újdonság nálunk, aki a témában otthon van, az ismeri az AntIQ partikat :) Na, azok nálunk zajlottak annak idején.

Szóval, ha lennének társak, akkor össze tudnánk hozni egy ilyet.

[ Szerkesztve ]

(#131) azbest válasza Exian (#130) üzenetére


azbest
félisten

Nem tudom, hogy mennyire országos, de Szegeden már 4-edik éve rendeznek retro kiállítást. Beülős és játszós kiállítás volt amikor megnéztem :)
Mintha Bp-en is rendeztek volna hasonlót, de nem tudom ugyanazok -e.

(#132) sanci777 válasza Exian (#130) üzenetére


sanci777
tag

Az ötlet nem rossz, szívesen csinálnék én is múzeumot a cuccaimnak. Itt van dögivel 80-as évekbeli hardver, meg újabbak is, rengeteg különlegességgel fűszerezve. A terjedelem miatt nem kis helyet igényelnének, így maradnak raktárkészlet formájában.

A kiállításban való részvétel, hardvereszközök felkínálásával, és ezek bemutatásában való aktív közreműködés, szimpatikus gondolat számomra.
Ami mégis beárnyékolja a mindezeket, az a logisztika megvalósítása, és az ezzel járó költségek.
Ezeket vállalni nem tudom.
Ha valaki ezeket bevállalja akkor van miről beszélni :)

(#133) adam12221 válasza Exian (#130) üzenetére


adam12221
tag

Nagyon jó ötletnek tartom, rám számíthatsz! :K

Hány teherautónyi cuccot lehet maximum vinni majd? :DDD

(#134) Don't Panic


Don't Panic
senior tag

Sziasztok én pont ma nosztalgiáztam sajnos már nincs meg a gépen c64-esem volt eredeti c64 es színes monitorral!!! a zene off de volt jó pár game amivel játszottam

(#135) Don't Panic válasza Don't Panic (#134) üzenetére


Don't Panic
senior tag

nekem ez a szett volt meg. gyerekként :)

[ Szerkesztve ]

(#136) nakos1212 válasza sanci777 (#125) üzenetére


nakos1212
senior tag

Pedig szegény os2 .... :(
jó rendszer, élvezet használni.... :DD

(#137) nakos1212 válasza Exian (#130) üzenetére


nakos1212
senior tag

segítek, valamit elő tudok kaparni, nemrég találtam fater teraszán egy csomó jó cuccot, pl 50 pin SCSI vinyót, kártyával, egy komplet p1-est, nagyon sok procit 486- k6-2-ig.

(#138) nakos1212 válasza nakos1212 (#137) üzenetére


nakos1212
senior tag

itt van saját tesztem, azóta beletettem egy ssd-t, meg egy új akksit:
http://logout.hu/bejegyzes/nakos1212/egy_h_oskori_lapos_bemutatoja.html

(#139) nakos1212 válasza nakos1212 (#138) üzenetére


nakos1212
senior tag

kellene hozzá pcmcia wifi kártya! ;] ;]

(#140) celeron


celeron
senior tag

Köszönöm a cikket!
Én még kölyökként ismerkedtem meg a win 3.1 / DOS kombóval. 486-os gépem volt, a többiek már javában nyomták a windows 95-öt, de én olyan büszke voltam hogy ilyenem volt. Csak azt tudnám hogy lehet az hogy kölyök fejjel fullra kiismertem magam a DOS-ban, most meg ha elém tennék, fingom nem lenne mi merre :D

Ja igen, OFF: [link] :DD

[ Szerkesztve ]

(#141) Kicsirics77


Kicsirics77
veterán

Nekem csak egy ilyenem ami müködik de kedvet kaptam a cikk miatt a a DOSés a win3.1 -hez!

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#142) gekkoXT


gekkoXT
senior tag

Szinte a szagát is érzem ezeknek a régi eszközöknek!!

A laptop oldalára csatolható hanyattegér zseniális találmány volt!

(#143) TooToTTo válasza Don't Panic (#135) üzenetére


TooToTTo
csendes tag

Nekem még megvan a Commodore 64. Erről jut eszembe és megy is. Floppy, kazettás egység, turbókártya, lemezek, játékok, joystick-ok. Vmi értelmesre elcserélem érdeklődés esetén. :D

besírtam a sok üres agymenéstől

(#144) Freeman007


Freeman007
aktív tag

De jó volt olvasni... mennyit mosolyogtam az ismerős dolgokon. Én 96-97 környékén kaptam egy 486ost karácsonyra (44MHz volt, turbózva 66!). NC, 3.1-es windows akkor még csak a paintet tudtam értékelni benne :) Kis floppy, nagy floppy, játékok: Ugh, Dyna, Terep, Stunt, Test drive, Mine, volt valami 2D-s 2 játékokos kukac gyilkolászós, meg biztosan sok más csak nem jut eszembe.

"A mai ember azon a pénzen, amellyel nem rendelkezik, megvesz egy sor olyan dolgot, amire nincs szüksége, hogy iriggyé tegyen vele olyan embereket, akiket nem szeret."

(#145) karesz4613 válasza Freeman007 (#144) üzenetére


karesz4613
csendes tag

Táncsak nem ez volt az? :)
[Worms]

[ Szerkesztve ]

486 DX2-50 32 MB RAM MS-DOS6.22 Eng, Retro szürke billentyűzet :)

(#146) nakos1212 válasza Freeman007 (#144) üzenetére


nakos1212
senior tag

Nem, csak 33-mas volt---

(#147) Freeman007 válasza karesz4613 (#145) üzenetére


Freeman007
aktív tag

Nem, ezt a játékot ismerem, de amire gondolok az teljesen más a grafikai megvalósítása... aztán lehet hogy később abból lett a worms.

nakos1212 #146 : lehet, régen volt :)

szerk: eszembe jutott :) Liero

[ Szerkesztve ]

"A mai ember azon a pénzen, amellyel nem rendelkezik, megvesz egy sor olyan dolgot, amire nincs szüksége, hogy iriggyé tegyen vele olyan embereket, akiket nem szeret."

(#148) Peter789 válasza nakos1212 (#146) üzenetére


Peter789
senior tag

486 létezett elég sokféle, de pont 44-es tényleg nem volt:
16-20-25-33-40-50-66-75-80-90-100-120-133-150-160MHz
(a nagyobbakat az AMD és a Cyrix 5x86-nak nevezte, de lényegében azok is csak 486-ok voltak)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#149) Freeman007


Freeman007
aktív tag

A 44MHz és 66MHz onnan rémlik, hogy a ház előlapján 2 db 8 szegmenses "kijelzőre" irta ki, aztán hogy valójában mennyi volt azt nem tudom...

"A mai ember azon a pénzen, amellyel nem rendelkezik, megvesz egy sor olyan dolgot, amire nincs szüksége, hogy iriggyé tegyen vele olyan embereket, akiket nem szeret."

(#150) Peter789 válasza Freeman007 (#149) üzenetére


Peter789
senior tag

létezett 2, 2.5 és 3 karakteresben is és jumperekkel konfigolva azt irattál ki rajta amit csak akartál...

:))

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.