Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#609) Lortech válasza Yaye (#606) üzenetére


Lortech
addikt

írott nyelvről van szó, továbbra is tartom, hogy a szőlő a helyes a szöllővel szemben, kivéve, ha ez az eset áll fenn: ''Művészi vagy tudományos célból azonban nyelvjárási, régies vagy más nem köznyelvi
alakok használatára is szükség lehet.''

Antikomcsi hozzászólása is hasonlóképpen felfogható, bár ez akkor nekem nem jutott eszembe, hogy így szeretné használni, de valóban így, mint mondás, a ''savanyú a szöllő'' talán még eredetibben, és jobban hangzik.
A továbbiakban úgy vélem, elvetetted kissé a sulykot. Sem pesti (lásd adatlapom)nem vagyok, sem másokat helyesírásukért, illetve az adott lakóhelyéhez tartozó nyelvjárás használata miatt lenéző, kinevető, hovatovább, emiatt szakmai hozzáértését megkérdőjelező sem.
(A másik topikbani #34-es hozzászólásomban nem hiszem, hogy erre a helyesírási ''hibájára'' építettem volna, mint érdemi, tartami mondanivaló.)
Továbbiakban kérem, hogy nekem intézett válaszodban ne dimenzionáld túl a kérdést.

Az idegen vendégszavakról tett megjegyzéseid sem értem, hogyan és miért kerültek a nekem intézett válaszodba.

''A másik dolog az hogy tegyünk már különbséget a ''kerülendő'' és a ''hibás'' jelzők között!
Szerintem, előszöris tegyünk különbséget a beszélt és az írott nyelv között. Míg a beszélt nyelvben elfogadott, hogy az adott helyhez kötődő nyelvjárás szerint, a normanyelvtől eltérően ejtesz bizonyos szavakat, addig az írott nyelv más kategória. Ha ez megvan, beszélhetünk a kerülendő és hibás jelzőkről: ''A beszélt nyelvben mutatkozó ingadozásokat (pl. az „erőssen”, „szöllő” stb.), esetleg nyilvánvaló helytelenségeket (pl. a „kőrut”, „köppeny”, „ellemez” stb. ejtésmódot) helyesírásunk nem veszi figyelembe, hanem az írásgyakorlat alapján is kikristályosodott köznyelvi formákat rögzíti, hogy általánossá válásukat segítse.''
Ebből én továbbra is csak azt tudom leszűrni, hogy a szöllő nem a kerülendő kategória, hanem a nem helyes szóhasználat, a helyes a szőlő, mivel ez van rögzítve, előbbivel szemben. (kivételt képezhet ezalól a fenti MTA MHSZ idézetbeni eset)
Én úgy vélem, hogy fog hibapontot kapni, megkérdezem majd kedves volt irodalomtanáromat e kérdésben. A pityóka és a burgonya esete teljesen más problémakör szvsz.
szerk: én is megpróbálom felkeresni a hivatalos szervet a vita tisztázására, ha lesz rá lehetőségem.

[Szerkesztve]

Thank you to god for making me an atheist

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.