Hirdetés

2024. május 20., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1051) kali válasza ToBeY (#1050) üzenetére


kali
legenda

nem, az sem feltétlenül tetszene neki, de néha azért kell neki a teljes lemerítés utáni maximumra történő feltöltés!

(#1052) And válasza ToBeY (#1050) üzenetére


And
veterán

De, egész pontosan ez a fajta felhasználást szeretik a NiMH-akkuk (is). Természetesen a csontra lemerítés alatt ez esetben is a normál kisütési végfeszültségig (0,9..1V / cella) való merítést kell érteni, mert ez alatt mélykisütésről beszélünk, amit kerülni kell, mert káros.
(A lítium-ion és -polimer, valamint az ólomakkuk esetén nincs ilyen probléma, sőt utóbbiaknál a teljes (de továbbra sem mély-) kisütések száma csökkenti a megélhető ciklusszámot, viszont nincs gondjuk a készenléti használattal, rátöltéssel, ha a kellő pontban maximáljuk a rájuk adható töltőfeszültséget. A NiCd és NiMH viszont sajnos más műfaj: utóbbiaknál csak a teljesen kisütött cellákra érdemes töltést indítani, ezért is rendelkeznek az intelligensebb töltők kisütés funkcióval, és a Ni-xx celláknak nincs is meghatározott töltési végfeszültségük.)

[ Szerkesztve ]

(#1053) ToBeY válasza And (#1052) üzenetére


ToBeY
nagyúr

Szóval inkább azzal teszek jót az aksinak,hogy fullra feltöltöm majd addig használom amíg teljesen lemerül és újból töltöm 16-17órát.És nem úgy ahogyan eddig csináltam,hogy mindig rátöltök és csak félévente 1-2x merítem le teljesen és töltöm fel fullra.

(#1054) v.attis


v.attis
őstag

AAA 800 mAh akksikat töltöttem 4 db-ot az ipc-1l töltőmben. Először lemerítést adtam neki és mindent a legkisebb árammal hagytam, tehát 100-al merített, 200-al töltött.
A két szélsőbe több, mint 1500mAh ment bele. Ez valós lehet? A dupláját is felveszi az akku, a gyári kapacitásának? Számomra hihetetlen és kicsit kételkedem.

(#1055) And válasza v.attis (#1054) üzenetére


And
veterán

Pontosítsunk: az akku nem csak úgy magától 'veszi fel' a kapacitása duplájának megfelelő töltésmennyiséget, hanem a töltő viszi bele. Valószínűleg azért ilyen sokat, mert a töltő nem tudta megfelelően detektálni a teletöltöttségre utaló 0 dV-t vagy -dV-t. Ezért valósnak éppen valós ez a töltésmennyiség, de a felesleget az akku semmiképp nem tudta kémiai átalakulással eltárolni, az ebből származó teljesítményt egyszerűen elfűtötte. A hővédelem miatt az érintett cellák károsodni nem nagyon tudtak. A bevitt töltés pedig továbbra is egy egyszerű adat (persze nem árt, ha nagyobb, mint a kapacitás), a lényeg az, hogy mennyit tudsz azokból kisütni: ha megkapod a névlegeshez közeli töltésmennyiséget, akkor semmi gond, ha viszont az lényegesen lecsökkent, akkor kezdhetsz aggódni.

(#1056) szinyu48


szinyu48
csendes tag

Azt szeret ném kérdezni,hogy ha egyik rc autóból átrakom a kristályt egy másikba,akkor fog e müködni az auto?

(#1057) peti_s


peti_s
addikt

Üdv!
Van 3 öreg Ansmann 2100-s akkum, más ki akarta dobni, úgy került hozzám. Az a gond velük, hogy ha terhelést kapnak, leesik a feszültség drasztikusan. Már a 3. merítés-töltés ciklust csinálom, várható vmi javulás, vagy kuka? :)

(#1058) peti_s


peti_s
addikt

Üdv, még 1 kérdésem lenne, ezek az LSD típusúak? :)

(#1059) Batman2 válasza szinyu48 (#1056) üzenetére


Batman2
őstag

Miféle kristályról beszélsz Te ??? :F :F

(ebben a topicban nincsenek kristályok, ha vannak, az már baj :D )

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1060) Batman2 válasza peti_s (#1057) üzenetére


Batman2
őstag

Nekem van egy garnitúra ilyenem.
Kapacitásuk még egyész jó van, de a terhelést nem bírják, tehát a pillanatnyi áramleadásuk az töredéke, mint amennyi kéne legyen.

De kisebb, és fesz. értékre nem túl kényes fogyasztóba, mint pl. egy LEDes lámpába még kiválóak, és még 3 hónap után is működnek.

Treníroztam őket én is, hiába, azok már nem lesznek jobbak.

Az enyémek vaészeg párszor túltöltést kaptak !
Akkus korszakom kezdetén még egyszerű előtét ellenálláson keresztül töltöttem őket egy adapterről és néha elfelejtettem időben levenni őket, műsrészt, ha nem felejtettem el, ekkor is lehet, néha a 16 óra is túl sok volt, mert pl. nem volt teljesen kimerüólve így hamarabb feltöltődött és ekkor is túltöltést kapott már.
Kb. 10 tölté után elérte ez az állapotot, azóta már nem sokat változott.
De ennyit még mindíg tud (kb. 6 év után)

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1061) peti_s válasza Batman2 (#1060) üzenetére


peti_s
addikt

Pontosan, kapacitás van, csak semmiben nem tudom használni, most órát hajt az egyik, elemlámpában kipróbálom majd, köszönöm a választ. :)

(#1062) brobi69


brobi69
csendes tag

Sziasztok!

a fórumon újonc vagyok, de az aksikat/töltőket régóta használok... :) bár full hobbisként/amatőrként minden tekintetben.

Jelen kérdésem a "Mindenki másnak rendben működik az IPC-1L-je" kérdéshez kapcsolódik. Sokféle aksim van, vagy 20db (Energizer, X4Energy, hagyományos Sanyo 2700-asok/Eneloop, Conrad-os, noname...) - örökség, mielőtt felszaladna a szemöldökötök ;)

A történet az alábbi: a fényképezőmmel (Fuji9600) egy időben észrevettem, hogy túl hamar lehalnak az akkuk (4db-bal megy). A töltőm akkoriban nem vmi intelligens cucc volt (egy Hama ami párban töltött). Gondoltam, próbaként másik márka, másik 4db aksi. Hasonló eredmény...ezért vettem egy IPC-1L-t, hogy lássam, nem az-e a történet, hogy az egyik döglődik a 4-ből. Bingó.

Aztán jött a rakás megörökölt aksi. Azoknál is így jártam - a Voltcraft bizonyította is a kijelzőn...Ami nagyon furcsa volt, hogy amikor beruháztam 2db 4-es Eneloop szettbe kb. egy éve, a gépem jól ment velük, de a töltő mégis a 4-ből 1-et jelentősen más kapacitásúnak töltött fel...ráadásul, ahogy szépen végigvittem az aksik egy részét (a folyamat most is megy éppen :D ) a lemerít-feltölt cikluson (nem a teszt/frissítés funkcióval) - és számomra hihetetlen mAh kapacitásokat mutatott!! Ezek éppen Sanyo (normál) 2700as aksik.Csatolva a tábla az eddigi eredményekkel.

Volt vkinek hasonló tapasztalata már? Vagy csak én aggódóm túl a dolgot? :))

Köszi&üdv,
brobi69

(#1063) PHM válasza brobi69 (#1062) üzenetére


PHM
addikt

A táblázat lemaradt.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#1064) Batman2 válasza brobi69 (#1062) üzenetére


Batman2
őstag

Ha arra gondolsz, hogy szimpla töltés végén jóval magasabb Ah értéket ír ki az egyes akkukra, mint ami azoknak a névleges kapacitásuk, az nem csoda, mivel 1,4-1,6x többet kell bele tölteni mint a névleges értéke, szóval ezzel számolj !
De az is lehet, hogy nem érzékelte a töltő a feltöltött állapotot és tovább töltötte, amit már le is írt asszem itt valaki, hogy ebben az esetben a szükségesnél több energia már nem tud elraktározódni kémiai energia formájában, hanem hővé alakul, viszont a tultöltés folyamán károsodhatnak is az akkuk, tehát ez nem jó állapot ! :U

Az IPC-nél, de valszeg más töltőnél sem szabad rátölteni a nemrég töltött, vagy alig merített akkukra, mert nagy az esélye, hogy nem fog működni a töltött állapot felismerése, hanem tultölti az akkukat !! :(

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1065) brobi69 válasza PHM (#1063) üzenetére


brobi69
csendes tag

bocsánat, ebben nem nincs tapasztalatom, próbáltam a hozzászólás alatti feltöltős cuccal, és a bitkolbász szerint felment... :((

Ráadásul nekem azt mutatja, hogy elérhető itt:
vagy be kell illeszteni linket?

akkor még 1x próbálom

(#1066) brobi69 válasza Batman2 (#1064) üzenetére


brobi69
csendes tag

Oké, köszi. Bár nem kizárt, hogy figyelmetlenségből előfordult, hogy rátöltöttem valamelyik(ke)re, de alapból akkor szoktam, amikor a fotómasina/egyéb fogyasztó már nem müxik tovább vele :)
egyébként pedi most discharge/charge ciklust adtam nekik, tehát nem kellene túltöltenie...

üdv

(#1067) Batman2 válasza brobi69 (#1065) üzenetére


Batman2
őstag

Ez egy cella többszöri töltés/kisütés ciklusa, az ilyen össze vissza, vagy különböző celláké ?? :U

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1068) Batman2 válasza brobi69 (#1066) üzenetére


Batman2
őstag

egyébként pedi most discharge/charge ciklust adtam nekik, tehát nem kellene túltöltenie...

Igen, így valóban nem kellene előforduljon túltöltés.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1069) brobi69 válasza Batman2 (#1067) üzenetére


brobi69
csendes tag

ezek különböző cellák(aksik)...a számozás egyedi darabokat jelöl...hmm fura történet ez. :U
arra gondoltam, szerzek kölcsönbe egy másik IPC1-L-t és azzal is megprószálom, pillanatnyilag nincs jobb ötletem.
Egyébként mivel ennek van firmware, ha jól értelmezem/tudom, van esély hogy frissíteni lehet? gondolom persze nem házilag...

(#1070) And válasza brobi69 (#1069) üzenetére


And
veterán

(A firmware frissítése szerintem esélytelen. A kontroller típusa ismeretlen - igaz, ezt elég volna a gyártónak tudnia -, és látszólag semmilyen kommunikációs felülete nincs a nyákon. Az is lehetséges, hogy a költségek minimalizálása okán egyáltalán nem újraírható flash/eeprom programtárral rendelkezik, hanem egyszer programozható kivitelű. Mellesleg ha a firmware hibás lenne, az azért sok felhasználónak feltűnt volna.)

(#1071) Batman2 válasza brobi69 (#1065) üzenetére


Batman2
őstag

Végülis a 2700mAh 1,4x-ese 3780mAh így egyáltalán nem kirívó érték a 3700mAh bevitt töltés, mivel kell ennyi többlet a teljes feltöltésükhöz, vagyis amelyikbe ennyit töltött, valszeg az éri el a ráírt kapacitást !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1072) juhasz406


juhasz406
tag

Üdv kérdésem lenne hogy van 2db 2000mha -es akku. egyik teljesen feltöltve a másik félig. Valahogy egy szintre lehet hozni a kettőt.
Mondjuk ha töltöm akkor az egyik teljesen feltöltődik akkor abbamarad a töltés? Vagy addig tölt a töltő míg teljesen feltöltődik mind a kettő?

Ryzen 5 2600, Asus TUF B450M, 16GB, Sapphire rx580 nitro+ 8GB

(#1073) tomcsi23 válasza juhasz406 (#1072) üzenetére


tomcsi23
veterán

Leginkább úgy tudod elérni, ha olyan töltővel töltöd, ami cellánként kezeli az aksikat.

...de bugyit ne vegyél, mert fontosat akarok mondani.

(#1074) juhasz406 válasza tomcsi23 (#1073) üzenetére


juhasz406
tag

Köszi szépen

Ryzen 5 2600, Asus TUF B450M, 16GB, Sapphire rx580 nitro+ 8GB

(#1075) brobi69 válasza And (#1070) üzenetére


brobi69
csendes tag

Oké, köszi. Csak azért gondoltam, hátha lehet, mert amikor tápot kap, mindid lefut egy self-test és olyankor kiírja...de akkor is jó így ez a töltő :)

(#1076) brobi69 válasza Batman2 (#1071) üzenetére


brobi69
csendes tag

Köszi! Ez megnyugtató :)) tkp. akkor amelyik cella ránézésre "túltöltöttnek" is tűnik, azé a kinyerhető legnagyobb kapacitás :)

(#1077) Batman2 válasza brobi69 (#1076) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Azért nem egészen így fogalmaznék, inkább számold ki, szorozdd be a ráírt kapacitást 1,4-gyel, akkor megkapod azt az értéket, amennyi körül kellene legyen, annál valszeg a többség kicsit kevesebb lesz, de 200-300mAh eltérés még belefér, mármint a beletöltött értéknél !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1078) Lacuss20


Lacuss20
senior tag

Ni-MH-akkuk esetén nem fordul elő memória effektus,
azaz bármikor tölthetők. Idézet a Tronic KH967 felhasználói kézikönyvből.

A töltési idő kiszámítása
Töltési idő (h) =
akkumulátor kapacitása (mAh) x 1,4/a készülék töltőárama (mA)

Remélem van akinek segítettem Az adatok a kézikönyvből származnak felelősséget értük nem vállalok! ( Ettől eltekintve így használom az NI MH aksimat)

http://hu.diplotop.com/414.php?k=27bf304a71165e16dad9de95c4496a15&ID=3037107&q=TRONIC%20KH%20967%20UNIVERSAL%20BATTERY%20CHARGER%20WITH%20TIMER%20FUNCTION

A kézikönyv linkje.

Élj úgy ahogy szeretnél, ne úgy ahogy mások elvárják.

(#1079) And válasza Lacuss20 (#1078) üzenetére


And
veterán

"Ni-MH-akkuk esetén nem fordul elő memória effektus"
Akármit is ír a Tronic ezzel kapcsolatban, sajnos ez nem igaz. A NiMH-nak is van memóriaeffektusa, csak nem olyan fajsúlyos, mint NiCd esetén. Nem ajánlatos 'akármilyen állapotból' elkezdeni a töltést, mert néhány ilyen alkalom után ez látszólagos kapacitáscsökkenéshez (más szóval: memóriaeffektushoz :U) vezet. Ha mindegy volna, különben csak nagyon kevesen vennének olyan (nyilván drágább) töltőket, amelyek képesek a töltés előtti kisütésre, hiszen manapság már csak egy meglehetősen szűk felhasználói réteg alkalmaz NiCd-t.
A töltési időre vonatkozó képlet pedig nagyjából helytálló, de az a bizonyos 1,4x-es szorzó nem minden esetben igaz: normál (C/10 áramú) töltésre jó, de gyorsított töltés esetén ennél kisebb. Az is más kérdés, hogy automata töltőnél (a gyorsított töltésre alkalmas töltők mindegyikénél) nem nekünk kell erre figyelni, maximum támpont, hogy a folyamat meddig tart, ha teljesen kisütött cellákat teszünk töltésre.

(#1080) Lacuss20 válasza And (#1079) üzenetére


Lacuss20
senior tag

Értem lehet benne valami mit mondasz több helyen azt is olvastam, hogy memóriás, de valószínűleg az arany középút, hogy kevésbé az mint az NI Cd

Élj úgy ahogy szeretnél, ne úgy ahogy mások elvárják.

(#1081) ftc


ftc
nagyúr

Üdv emberek

Jelenelg melyi ka legjobb Ni-mh töltő s aksi? van philipsem otthon 2700-as... valami jó társat s töltőt hozzá? Philipsek kicst drágák vagy megérik az árukat?

(#1082) v.attis válasza ftc (#1081) üzenetére


v.attis
őstag

Töltő: Voltcraft IPC-1L
aksi: Sanyo Eneloop
Utóbbiból szerintem a sima, fehér bőven megfelel, de van erősebb változata is. Persze az drágább.

(#1083) ledgeri


ledgeri
nagyúr

Üdv! Az Eneloop 4x1 csatornás töltők a topik-etalon voltcrafthoz képest miben Gyengébbek?

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#1084) t.imi


t.imi
addikt

Reggelt Urak!

Köv lenne a gondom.
Vettem egy [Energizer] töltőt 4 db 2450mah akkuval.
Kb 7 óra töltés után, ami kétszerre ment le, mert olyan forró volt a töltő (kb 40-45 fok) és az akku is, detto 40-45 fok 1.39v a fesz benne. Ez megfelelő v. vissza cserére az egész?
Köszönöm előre is :R

(#1085) peti_s válasza t.imi (#1084) üzenetére


peti_s
addikt

Hello!
Sajnos az a töltő rossz választás volt, nagyon buta szegény. Olyat kéne keresned ami csatornánként tölt, és lekapcsol a töltés végén. (a kisütés funkció sem rossz) Próbáld meg a pénzed visszakapni, és pl. vegyél helyette eneloop-t + egy okosabb töltőt. Legolcsóbbtól a legdrágábbig: Lidl-ben kapható Tronic töltő, nekem sajnos mostanában nem kapcsol le, BC300, BC500, IPC 1L.

[ Szerkesztve ]

(#1086) zoli03


zoli03
őstag

Ezekről az akkukról valami vélemény? A topikban rákeresve nem sok volt, azok se nagyon pozitívak (bár nem biztos, hogy erre vonatkoznak).

[ Szerkesztve ]

(#1087) peti_s válasza zoli03 (#1086) üzenetére


peti_s
addikt

A másik topicban volt róla szó, ár értékben biztosan jó, egy próbát mindenképp megér, jómagam is venni fogok egyet.

(#1088) t.imi válasza peti_s (#1085) üzenetére


t.imi
addikt

Szia.

Köszönöm a gyors választ. Holnap megy vissza az egész. Nem is tudtam, hogy az aldiban ilyen okosságok vannak :Y
Conradban ezek Voltcrat töltők. :) holnap Lidl. Köszi mégegyszer :R

(#1089) Dexter1024


Dexter1024
csendes tag

Sziasztok!
IPC-1L javításban tudna valaki segíteni?
Jó pár éve vettem, már az is egy szép történet…
A fórumokat átnézve úgy döntöttem nekem ez a töltő kell. A Conrad honlapján az állt, hogy van raktáron, de mivel már futottam így csöcsre, hát felhívtam őket előtte: van-e? Van persze, menjek nyugodtan. Természetesen a polcon egy darab se. Mondom a pultosnak, két órája telefonáltam, azt mondták, van. Erre elkezdi keresni a pulton lévő katalógusukban(!), 5 perc alatt megtalálja és mutatja nekem… Emberrr, megvenni akarom, nem azt kérdeztem, szerepel-e a katalógusban. Eltűnik negyedórára a raktárban, majd közli, hogy ja, nincs…
Na itt kellett volna befejezni. De én marha, pár nap lehiggadás után megrendeltem tőlük (más nem árulta). Hét múlva megjött, fáradjak be. Befáradtam, ha már ott voltam vettem pár mindenféle gombelemet is egyéb kütyükbe.
Sajnos akkor éppen nem volt annyi időm, hogy napestig figyeljem, hogy s mint szuperál. Csak az volt a furcsa, hogy minden négyes fogat, amit töltöttem vele hamar behalt. Lényeg, ami lényeg, kiderült, hogy a 2. rekesz idő előtt abbahagyja a töltést (azóta teljesen be is halt, egyáltalán nem tölt, bár a kijelzőn „méri” a töltő-áramot). Jó, vissza kell vinni, blokk, papírok elő. Hidegzuhany. A dobozában nincs garancia-papír. A blokkon pedig csak a gombelemek szerepelnek. Semmim sincs, ami legalább utalna arra, hogy a Conradban vettem. Bepaliztak rendesen. És még a gombelemeik is sz@rok voltak, pár hónap alatt kuka lett mindegyik.

Szóval most találtam meg a szekrény mélyén, lehet javítható. Mérni (szkópom nincsen), forrasztani tudok, de az elektronikához kőhülye vagyok. Tudna valaki segíteni, hogyan kezdjek neki? Vagy ajánlani egy illetékes fórumot?

PH! neutral

(#1090) PHM válasza Dexter1024 (#1089) üzenetére


PHM
addikt

A hobby elektronika topikban talán akad olyan kolléga,
aki már szedett szét/javított ilyen töltőt.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#1091) Dexter1024 válasza PHM (#1090) üzenetére


Dexter1024
csendes tag

Köszönöm, szerencsét próbálok.

PH! neutral

(#1092) juhasz406


juhasz406
tag

Üdv Lenne egy elemlámpám ilyen:[link] 4db 1650-es ni-mh akku van benne. a saját toltőjével a lámpát 16V on tölti, nem sok egy kicsit? A benne lévő akkuk ossz 4.8v.osak.

[ Szerkesztve ]

Ryzen 5 2600, Asus TUF B450M, 16GB, Sapphire rx580 nitro+ 8GB

(#1093) -PLevi-


-PLevi-
senior tag

Minwa 2800 mAh-s akkukról vélemény?
Ezek mennyi idő alatt sülnek ki maguktól?

(#1094) Batman2 válasza juhasz406 (#1092) üzenetére


Batman2
őstag

Gondolom, van benne valami töltő elektronika amit biztosítja az akkuknak a megfelelő töltőfeszültséget a magasabb feszültségből.
Mint írva van, 12V-ról is tölthető a lámpa, tehát biztosan van benne valami szabályozó, aminek egy minimmum és maximum érték között mindegy, hogy mekkora feszültséget adsz, biztosítja az akkuk számára szükségeset.
Az akkuknak egyébként 6V körül van a töltési végfeszültségük, a töltőnek pedig még ennél is magasabb, kb. 6,5V-ot kell biztosítania nekik, hogy a töltés teljes egészében végbe tudjon menni !

Pl. egy LM317-es integrált feszültség stabilizátor a 6,5V-ot, 37V-tól 9V-ig bármilyen feszültségről tudja biztosítani.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1095) Batman2 válasza -PLevi- (#1093) üzenetére


Batman2
őstag

Mivel valszeg normál NiMH akkuk, akkor ne nagyon számíts 1 hónapnál hosszabb időre !
De én még ennyire sem számítanék.

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1096) juhasz406 válasza Batman2 (#1095) üzenetére


juhasz406
tag

ilyen akku van benne [link] Tűzoltóautókba vannak. Ezek a sisaklámpáink vagy 10 éve csak most kezdenek kibukni az akkuk. és rámértem kíváncsiságból ,hogy hány voltal tölt.

[ Szerkesztve ]

Ryzen 5 2600, Asus TUF B450M, 16GB, Sapphire rx580 nitro+ 8GB

(#1097) Batman2 válasza juhasz406 (#1096) üzenetére


Batman2
őstag

Mivel 2-3 óra az újratöltése a leírás szerint így minden bizonnyal valami töltőáramkör van benne, tehát nem gond a 16V, mert az áramkör szabályozza az akkukra jutó áramot és feszültséget.
Amúgy jókat ír ezekről az akkukról az adatlap, kifejezetten ajánla olyan helyekre, haol a tartósság és megbízhatóság nagyon fontos.

Az nagyon jó érték, ha csak 10 év után kezdenek el gyengülni, ezt is azt bizonyítja, hogy a töltőmechanizmusukkal nincsen semmi gond.
Persze az is számít, hogy 10 év alatt hányszor lett teljesen lemerítve, elvileg 500 ciklus az élettartama.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1098) ricsik


ricsik
őstag

Van nekem 4 db pár éves Conrados NiMH 2400 akksim. Rendszeresen használom és Voltcraft IPC-vel szoktam tölteni leglassabb üzemben. Egy alkalommal feltűnt, hogy túl hamar lemerült. Csináltam rajta refresht többször is, nem segített. Most ott tart, hogy feltöltés után pár órára magától teljesen lemerül. Ez azt jelenti, hogy ennek annyi, kuka? Mitől lehet ez? Van több kb 10 éves Sony és Sanyo akksim, azokkal mai napig semmi gond. Ennyire szar lenne ez a Conrad? Köszi a válaszokat.

Hallottam az energiser gyárt lithium AA akksikat. Jók ezek? Mivel lehet tölteni, mert egyik hagyományos töltőre sincs ráírva, hogy lithiumot tudna tölteni. A IPC-re sincs.

(#1099) Batman2 válasza ricsik (#1098) üzenetére


Batman2
őstag

Az önkisülés felerősödése, felgyorsulása az irodalmak szerint a cellában a fokozott kristályképződés eredménye, melyek a szeparátor anyag pórusain áttörve zárlatot okoznak a két elektród között !

Ezek rendszerint mélykisüléskor keletkeznek (túltöltéskor is valszeg), ezért is kerülendő, illetve idővel, ahogy a cella lassan használaton kívül kimerül, lassan nőni kezdenek a kristályok, viszont ha ezek már a töltés hatására sem tünnek el, akkor a cella zárlatos lesz és a megszerzett töltését is pillanatok alatt elveszti ! :Y :(

Ez következhet abból is, hogy már végelgyengulésben kimult a cell, de egyéb okból is.

Azt is írják az irodalmak, hogy lehet próbálkozni több módszerrel is ezeket a kristályokat széttörni, szétbombázni.
1. 10A körüli árammal tized másodperces impulzusok alkalmazásával (1 perc) szét lehet roncsolni a kristályokat, majd utána már normál töltéssel fel lehet tölteni és tartani is fogja, ha sikerült a műtét.

2. a cella alja élének kalapáccsal való megütögetése, a cellát egy kemény felszínre, függőlegesen letéve, ezzel elvileg össze lehet törtni a kristályokat, vagy legalább is megroppantani, és után aszintén normál töltéssel feltölteni.

Próbálkoztam már mindkettővel, volt aminél használt, és volt amelyik akkut végleg tönkretettem vele, mert több, mint 10A-t eresztettem rá és valami eléghetett, megszakadt benne.

A zárlatos cellák elvileg sokkal jobban kell melegedjenek is töltéskor, mint a jók, mivel az energia egy (jó) része hőtermelésre fordítódik a zárlat miatt.

Sok sikert hozzá !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1100) juhasz406 válasza Batman2 (#1099) üzenetére


juhasz406
tag

Köszönöm válaszod!

Ryzen 5 2600, Asus TUF B450M, 16GB, Sapphire rx580 nitro+ 8GB

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.