Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#601) Batman2 válasza And (#599) üzenetére


Batman2
őstag

Kisütésnél is érdemes szaggatottan végezni a folyamatot, vagy esetleg hol nagyobb hol kisebb trehelő árammal ? :F

A régi 1610-es Nokiánk az asszem ezt csinálta, legalábbis a LEDek villódzásából ez volt látható, hogy impulzusosan ment a kisütés, főként az eleje felé, aztán már kevésbé látszott ez, ahogy merült.

És a kisütött telepe feszültsége üresjáratban 5,5V volt, az amúgy 6V-os NiCd telepnek, az 1,1V /cella.

E a masina már jócskán használtan került hozzánk, mitegy vezetékes telefon pótlóként használtuk a lakásban és még nálunk is működött egy két évet, aztán hírtelen ment tönkre az akkuja, nehány ciklus alatt adta fel, de addig tökéltesen működött !

Szóval nagyon jó volt ez a kisütő töltő funkciója, nagyon jó módszert használt, jó lenne megtudni, hogy mit. !!! :Y

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#602) Batman2


Batman2
őstag

Még egy nagy kérdésem van ! :Y

Van egy zselés, vagy legalábbis kötött elektrolitos, teljesen zárt akkum (12V/12Ah).
Illetve egy 12V/95Ah-s Varta autó akksim.
Nyilván mindkettő savas ólom akku, ezeknél vajon merjem e azt megtenni, hogy a frissítés érdekében merítsem le, mondjuk 1,8V/cella feszültségig és úgy töltsem újra, vagy ezeket nem szabad így lemeríteni, csak tölteni, emddig tudom ?? :F

Azért kérdezem, mivel autó akkuknál halottam olyan infót, hogy 50%-os töltöttség alatt már nem szabad használni, fel kell tölteni, mert tönkre mehet (gondolom zárlatossá válhat) az akku !

A Varta autó akkum sajnos egyszer már mélykisült, a kapocsfeszültsége 4V környékén volt üresjáratban, mert rajta maradt a gyújtás és alig tudtam utána életre kelteni, újra feltölteni, pedig alig volt vagy 1-2 hónapos.
Most 2 éves, igaz, baj nem volt azóta vele, de azért lehet, nem ártana neki egy kis frissítés, pláne, mivel mostanában nem jár a járágány, amiben van, mert javítás alatt van és az akku valszeg már megint a közel járhat a kritikus töltöttségi szinthez !

Szóval mi jobb ? :F
Töltsem fel így, ameddig tudom, vagy inkább végezzek rajta egy frissítést ?? :F

Megmondom őszintén és a frissítés felé hajlok, pláne az akku elmondott előélete miatt !
Hogyan csináljam ? :F

A két féle akkut mennyire kell különbözően kezellni ? :F

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#603) Batman2


Batman2
őstag

AND !

Jársz erre ?? :F

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#604) And válasza Batman2 (#601) üzenetére


And
veterán

Nem tudom, hogy kisütésnél van-e értelme impulzusszerű terhelőáramnak. Regeneráló töltéskor szerintem nem annyira az impulzusjelleg a lényeges, hanem az, hogy ilyenkor az akku áramának irányát ténylegesen meg tudjuk fordítani, azaz rövid időre ki tudjuk sütni. Természetesen úgy, hogy a kisütőimpulzussal kivett töltésmennyiség csak töredéke a töltéskor bevitt mennyiségnek. Namost ezt az áramfordítást kisütés közben - egyéb energiaforrás hiányában - nehéz reprodukálni.
#602: Az a feszültség, amelynél a merítést abba kell hagyni, kisütőáramfüggő. Pl. az itt látható grafikon szerint (5. oldal) ha a kisütés C árammal történik, akkor 12V-os akku esetén 9,7V-nál, vagyis kb. 1,62V-os cellafesznél nem szabad 'mélyebbre' sütni az akkut. De 0,1*C áramnál is még 1,8V/cella érték alá adódik ez az ajánlott érték.
A 7,2Ah-s típus adatlapján is hasonló értékek láthatók, és nyomát sem látom annak, hogy ne lehetne 50% alá kisütni (mármint rövid távon, ciklikus használat esetén). Az szerintem nem volna jó, ha egy x Ah-s akkuból károsodás nélkül csak x/2 töltést lehetne kivenni, mert akkor a ráírt érték nem a valós kapacitást tükrözné. Más kérdés, hogy mi történik akkor, ha extrém ideig kisütött állapotban hagyjuk az akkumulátort.
Frissítés vagy töltés (esetleg állandó csepptöltés) kérdéssel valami forgalmazó céget kellene megkeresni, vagy olyan gyártókat, akik szünetmentes tápokkal foglalkoznak. De azt sem csodálnám, ha mindegyik mást választ adna a saját tapasztalatának (netán hitének ;)) megfelelően. Az akkuk nem egyformák, és valszeg. a használat módjától is nagyban függ, hogy mi a helyes eljárás, de én ezt nem fogom tudni neked megmondani, mert ilyen mélységben nem foglalkoztam a témával. Biztosan más kezelést igényel egy beltéri riasztóközpont kiskapacitású ólomakksija, mint egy időnként extrém terhelésnek kitett sok kVA-es szünetmentes tápban lévő pakk, vagy egy autóakku. Azt tudom, hogy pl. az említett komolyabb UPS-ek esetén is van lehetőség bizonyos feszültségértékek finomhangolására, amivel jobb cégek szervizmérnökei szoktak is élni, ha mondjuk akkut cserélnek (más gyármányra) egy ilyen gépben.

(#605) Batman2 válasza And (#604) üzenetére


Batman2
őstag

Értem és köszönöm a bőséges választ !!! :K :R
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#606) lordring


lordring
aktív tag

Sziasztok! Egy Acer Aspire 3003 W notebook gyári akksiját szeretném lecserélni, mivel kb. 30 percet bír. Milyen paramétereket kell néznem, hogy csereszabatosat tudjak választani? Ugyanis neten szeretném rendelni. :U

(#607) Batman2 válasza lordring (#606) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Nem értem teljesen, hogy hogyan akarod a cserét ?? :F

A teljes pakk helyett szeretnél más márkában nézni azonos paraméterűt, vagy a pakk tartalmát, magukat az akkukat akarod cserélni benne ?? :F

Az előbbi esetben a pakk dobozolásának paraméterei is meg kell egyezzenek a kapacitás és feszültség mellett !
A kapacitás lehet kicsit eltérő.

Ha csak a pakkon belül az akkukat akarod kicserélni, akkor a feszültség az mindenképpen meg kell egyezzen az eredetivel, a kapacitásban esetleg lehet kisebb (+-10-20%) eltérés.
Node NiMH, vagy Li akku pakkról van szó ?? :Y :F

A Li esetén szerintem be sem tudsz szerezni belevaló akku cellákat és annak kötöttek a paraméterei a vezérlő áramköre miatt is, az NiMH esetében elvileg lehetséges a belső cseréje, mindösszesen megfelelő fizikai formával, paraméterekkel rendelkező cellákat kellene találnod hozzá ! ;)
Mi sem egyszerűbb ! ;]

Jó keresgélést ! ;)

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#608) cosi


cosi
csendes tag

Sziasztok!

Egy teljesen kisbetűs user vagyok. Szeretnék tanácsot kérni, milyen AA és AAA aksikat vegyek (töltővel együtt)? A felhasználás célja: mindennapos kerékpározáshoz a lámpába kellene.

Mit kell tudnom? Mire figyeljek? Mit jelentenek az mAh, NiMh szavak, van -e márkák közt különbség? Mi az a csepptöltés? Mitől függ a töltési idő? Egyéb fontos?

Előre is kösz!

[ Szerkesztve ]

(#609) And válasza cosi (#608) üzenetére


And
veterán

Először is tájékozódj, hogy az adott lámpa működik-e akkuról. Hagyományos izzós pilács biztosan, de ledes kivitelnél az alacsonyabb, névleg 1.2V-os kapocsfeszültség jelenthet problémát. Általában arra figyelj, hogy nem muszáj a legnagyobb kapacitású(-nak feltüntetett) akkukat venni, mert nem feltétlenül azok a legjobb minőségűek. Mindennapos használatra különben szinte mindegy, de ha ritkán használod a lámpát, érdemes elgondolkodnod valamelyik alacsony önkisülésű gyártmányon (GP Recyko, Sanyo Eneloop és társaik). Utóbbiak természetesen drágábbak a hagyományos NiMH-celláknál, de a normál NiMH-k - főleg nyári melegben - viszonylag gyorsan vesztenek a töltöttségükből akkor is, ha nem használod azokat. Nekem pl. a hátsó ledes villogóban majd' 2 évig (~1200km) bírják az elemek, természetesen nem állandó használat mellett. Töltőből sem kell csúcs, de nagyon hasznos lehet, ha ismeri a töltés előtti kisütés funkciót, és a gyorsított (3-5 órás) töltést. Az se gond, ha a töltő párosával kezeli csak az akkukat, mint az egyszerűbb töltők általában, ha a lámpába amúgy is 2-4 akku kell.
mAh: az akku kapacitása. Egy közelítőleg állandó mennyiség (kisütési idő és kisütőáram szorzata), mely megmutatja, hogy adott árammal terhelve az akkut, az mennyi időn keresztül terhelhető a lemerülésig. Egy 2200mAh-s cella 220mA-es árammal 10 órán át süthető ki, utána merültnek tekinthető.
NiMH: nikkel metálhidrid, a technológia neve.
Csepptöltés: fenntartó (szintentartó) töltés, a töltők ezzel ellensúlyozzák a spontán lassú merülést, másnéven önkisülést. Alacsony önkisülésű típusoknál nem hasznos.
Töltési idő: a töltőáramtól és a cella kapacitásától függ. Erre vonatkozó közelítő összefüggés pl. a #324-es hozzászólásban.

(#610) taylorp


taylorp
senior tag

Van 4 db tartalék 2400mAh-s akkum.
Ezeket ha feltöltöm, akkor hol érdemes tárolni, hogy ne merüljenek?

[ Szerkesztve ]

Ez kizárt dolog, mer nemtudom. XBOX Gamertag:taylorp79

(#611) And válasza taylorp (#610) üzenetére


And
veterán

Hagyományos NiMH-akkukat eleve nem feltöltve kell tárolni, vagy legalább hosszú tárolás után egy teljes kisütés-töltés ciklusnak kellene alávetni azokat. Az alacsony önkisülésű típusok más lapra tartoznak, az említett 2400mAh-s példányok valószínűleg nem olyanok. A kapacitásvesztés szobahőmérsékleten kb. 1% / nap, ezért hosszabb tárolás feltöltött állapotban csak hideg helyen lehetséges, pl. hűtőben. Szerintem az állandó csepptöltés sem túl gyakorlatias dolog, célszerű inkább a használat előtt legfeljebb pár nappal feltölteni az akkucsomagot.

(#612) taylorp válasza And (#611) üzenetére


taylorp
senior tag

:R Tnx.

Ez kizárt dolog, mer nemtudom. XBOX Gamertag:taylorp79

(#613) cosi válasza And (#609) üzenetére


cosi
csendes tag

Köszi, And. Elkezdett derengeni valami kis fény, így már el tudok indulni! :DD Köszi!

(#614) cosi válasza cosi (#613) üzenetére


cosi
csendes tag

Sziasztok, szóval nézelődtem:

1 órás gyorstöltő 4 db 2500 mAh aksival.

Ehhez vehetek 2450 mAh-s aksit pótlólag? Hiba nélkül tölti azt is?

Mi tapasztalatotok a márkákkal? Van különbség? Vagy amúgy is mind kínai?

Köszi

(#615) LukE válasza cosi (#614) üzenetére


LukE
veterán

ráböktem az "értékelések"-re az edigitalnál, lehet az az 1 órás gyorstöltés mégse annyira marhajódolog...

szerk: persze lehet csak 1 szar szállítmányból kaptak éppen. Persze az is lehet, hogy még mindíg ugyan abból a szállítmányból árulnak.

[ Szerkesztve ]

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#616) cosi válasza LukE (#615) üzenetére


cosi
csendes tag

Hát, köszi, Luke! Nem politikusnak kéne lenned?? :))

Mit jelent az akkuformázás?

(#617) cosi válasza LukE (#615) üzenetére


cosi
csendes tag

Sziasztok,

És ez?

Itt sem írnak jót az értékelésnél. Valaki ajánlana nekem egy olyat, ami neki bejött és megbízható és kapható?

Nagyon köszönöm!!

(#618) terror


terror
tag

Szevasztok!
Valaki tudna segíteni?

Van egy Energizer akku töltőm KIT-ben vettem.
[link]
Van hozzá 4db AA 2000mAh és 2db AAA 800mhA akku.
A töltőben 4 hely van egyszerre. 2db elől (front) 2db hátul (back). Van visszajelző led is a front-hoz és egy másik led a back-hez. Jah és ~10-12h tölt, majd magától kikapcsol.
Az addig oké, hogy 4db egyforma 2000mhA AA akkut tölthetek egyszerre vele.

De tölthetek-e úgy szerintetek, hogy 2db AA 2000mhA elől (front) és 2db AAA 850mhA hátul(back) egyszerre??? Vagy így tönkrevágja a gyengébb kapacitásúakat? Vajon külön áramkörön méri az első és háttsó részbe berakott 2-2db akku kapacitását? Ezt honnan tudom megnézni?

Köszi: előre is.

ThunderDome, TerrorDrome, HardCoreGabba, HardCoreTechno, bembelterror.de, www.rotterdamterrorcorps.com

(#619) Melon87


Melon87
tag

Helló!

Van 1 egyszerű VARTA töltöm ami 170mah-val képes tölteni, 2 led van rajta amit 12-13 óra után elalszik!
Van 2db 1200mah, 2db 1300mah és 2db 2300mah akksim.

Kérdéseim:

mind a három aksit tudom ezzel tölteni? (gondolom az 1200 és 1300-ast igen)

amikor elalsik a kis piros led akkor nem is tölti tovább az akksikat (gondolom nem :( )

amelyik akksit tudom tölteni azt kb meddig töltsem? (1200mah ~ 9h, 1300mah ~ 10h az én méréseim szerint)

(#620) taylorp


taylorp
senior tag

Van egy IPC-1L töltőm amit a Conrad-nal rendeltem. Kaptam hozzá 4db 2400MhA-s akkut. Beleteszem őket a töltőbe és a 4db-ból 2-re azt írja ki, hogy null. Rossz a két akku? Please help!

Ez kizárt dolog, mer nemtudom. XBOX Gamertag:taylorp79

(#621) And válasza taylorp (#620) üzenetére


And
veterán

Sajnos az IPC-nél ez egy olyan feature, amely néha inkább bug. Ha az akkuk mélyen ki vannak sütve, vagyis a kapocsfeszültségük túl alacsony, az IPC-1(L) visszautasítja a töltésüket. Ezen a legegyszerűbben egy 'buta' (de ilyen esetben milyen jól jön ;)) töltővel tudsz segíteni, amellyel 1-2 percig töltve a 'rossz' akkumulátorokat, azok kicsit magukhoz térnek. Már ha tényleg nem agyhalottak. A másik módszer meredekebb: abból áll, hogy az egyik jó (tehát a töltő által felismert) akku mellé teszed a 'null'-os példányt, és úgy kapcsolod be a töltőt, hogy a pozitív érinkezőiket rövidre zárod. Az egész pár másodperc, a töltő feléledése után a rövidzár eltávolítható, a töltő már kezelni fogja a gyengélkedő akkut. Mondjuk ezt a módszert én nem javaslom, mert ki tudja, mekkora árammal fog terhelődni a jó akku. Az IPC-nek lehetne annyi esze, hogy rövid időre megpróbál áramot pumpálni a mélykisütött cellákba, de sajnos nincs. Ha a cella teljesen halott, szakadt, vagy egyáltalán nincs a helyén, akkor ez úgysem sikerülne neki.

(#622) taylorp válasza And (#621) üzenetére


taylorp
senior tag

Kipróbálom valami sima töltővel. A Conrádnál azt mondták, hogy nyugodtan vigyem vissza, kicserélik. Köszi a gyors segítséget. :R

Ez kizárt dolog, mer nemtudom. XBOX Gamertag:taylorp79

(#623) Alex91


Alex91
félisten

GP PoweBank PB60 akkutöltő

Errol valami velemeny?

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#624) zozo18


zozo18
csendes tag

Sziasztok zozo vagyok.Van nekem 1 nikko ford F-150es telepjárom és szar lett az aksija hol tudnék 1 ilyet szerezni NI-MH 9.6V aksit ha tudtok küldjétek el.Elöre is kössz:

(#625) golyani


golyani
addikt

következővel állok szemben:
- vásároltam karácsonykor csomagban 8 db 2500mAh-s energizer elemet hozzá töltővel
- töltő 12-14 óra alatt végez elemekkel utána csepptöltésre áll be papír szerint
- vakuhoz vettem elemeket. 4 db a vakuban csücsült, 4db a polcon. mondom megnézem hogy állnak. vaku nem tölt fel. polcról elemek be azzal se. kb 2 hónapot álltak egyszerre lettek feltöltve.
- 8-ból 1 db elemnél mértem 1,08 körüli értéket, 6-nál 0,7-0,9-et, 1-nél pedig -0,04-et :Y
- feltöltés után 1,29 körül mozognak és rövidzárban 2,5-2,6A-t tudnak.
- töltőre vagyon írva h 2,8V 240-280mA
Az tiszta sor h idővel veszítenek a töltésből, de nem ennyit. Ötlet?

[ Szerkesztve ]

(#626) hanka válasza golyani (#625) üzenetére


hanka
tag

"rövidzárban 2,5-2,6A-t tudnak"

Ezt hogy mérted meg? és mivel?

NYOMTATÓT JAVÍTOK, ELADOK (Epson, Canon) - Tel: 06(20)212-4757

(#627) golyani válasza hanka (#626) üzenetére


golyani
addikt

simán rádugtam a multimétert

most mértem őket. rövidzárban 1,25A. kapocs fesz pedig 1,16V. pedig csak itt álltak az asztalon :(((

[ Szerkesztve ]

(#628) golyani válasza golyani (#627) üzenetére


golyani
addikt

úgynézem haldoklik a multiméterem...

viszont egy furcsaság.. ha sorba kötöm az elemeket akkor nagyobb áramot tudnak leadni, de ennek nem párhuzamos kötésnél kellene bekövetkezni???

(#629) Sygnus


Sygnus
tag

Sziasztok!
Van 2db 2650es NiMH cerka akksim, de a töltő leírásában, hogy melyiket mennyi ideig kell tölteni, csak 2600ig van írva írva!
A kérdésem az lenne, hogy tölthetem ezzel a töltővel ezt az akksit?

(#630) And válasza Sygnus (#629) üzenetére


And
veterán

Nyugodtan töltheted. Az a nem egészen 2% kapacitástöbblet a 2650mAh-s akku javára nagyjából semmit sem jelent a töltési idő szempontjából. Ha a töltő nem automata (márpedig ha az időt neked kell figyelned, akkor biztos nem az), úgysem tudod pontosan detektálni vagy beállítani a töltés végét.

(#631) Sygnus válasza And (#630) üzenetére


Sygnus
tag

Akkor oké!
Köszi a választ!

(#632) Ricco_hun


Ricco_hun
senior tag

Üdv!

Márkák terén most hogy állunk akku-ügyileg? Varta, Sanyo, Energizer, Hama, Ansmann? Melyik a legminőségibb? A régi akksik kezdik megadni magukat (vagy már meg is adták). Az AA akksikat digitális fényképezőhöz használnám, az AAA akkukat meg mp3 lejátszóhoz. És mi a helyzet ezekkel a töltöttséget sokáig megőrző cuccokkal (ready2use, eneloop)? Nekem kicsit parasztvakítás szagú a dolog. Maradva a hagyományosaknál. Az Ansmann nagy kapacitású akkujai vonzóak, de nem ismerem a márkát. Vagy érdemes maradni a nagynevű Energizer kicsit alacsonyabb kapacitású akkujainál? Előre is kösz a felhomályosítást.
(A töltőm négy helyes - egyszerre 2-t vagy 4-et tölt - Xpert 800, két led van rajta, amíg tölt mindkettő piros, ha kész a töltés az egyik zöldre vált, ha hibás az akksi vagy rosszul raktad bele, akkor villogással jelzi, hogy valami nem oké. Az ehhez a töltőhöz kapott 2600mAh-s akkuk adták meg magukat, hiába töltöm fel őket vagy 10-15 képet csinálok a fényképezővel és már ki is kapcsol a gép - igaz lassan 4 évesek szóval számítani lehetett rá, hogy elszaródnak)

A nyúl ugrik, a pók mászik, de a teve köp; A vészrendszer nneem működik!; ...ráadásul életveszélyes hazugság. Életveszélyes, mert veszélyes az életre.

(#633) Ricco_hun


Ricco_hun
senior tag

Bocs a nagy képért. :B

Ilyen szettem van. Ezek az akksik mondták be az unalmast. Érdekes, hogy az edigitalon gyártónak az Ansmann van megadva, ezt nem is tudtam.

A nyúl ugrik, a pók mászik, de a teve köp; A vészrendszer nneem működik!; ...ráadásul életveszélyes hazugság. Életveszélyes, mert veszélyes az életre.

(#634) And válasza Ricco_hun (#632) üzenetére


And
veterán

"És mi a helyzet ezekkel a töltöttséget sokáig megőrző cuccokkal (ready2use, eneloop)? Nekem kicsit parasztvakítás szagú a dolog. Maradva a hagyományosaknál."
Neked parasztvakítás-szagú, nekem meg nem annyira. Ezt azért írom, mert az utóbbi hetekben többször járt nálam nem noname akkucsomag (pl. Varta, Energizer). Nem voltak túl sokat használva és nem is voltak nagyon régi darabok, max. egy évesek. Ehhez képes összevisza kapacitásértékeket lehetett kisütni belőlük (egy négyes csomagon belül), ami természetesen lehet a hozzájuk alkalmazott gagyi töltő hibája, és szerintem az is volt. De az, hogy regenerálás (vagyis többszöri töltés-kisütés ciklus) után is alig több, mint 2000mAh-t lehetett kivenni belőlük, nos az minimum furcsa dolog, mivel 2,5..2,7Ah-s típusok voltak. Alacsony önkisülésű példányok, Sanyo Eneloop-ok ellenben a gyártás után fél évvel kibontva a gyári csomagot, hozták a névleges kapacitásuk 80..85%-át (ezeket elvileg feltöltve árulják). Egy teljes ciklus után pedig max 2..3%-kal maradtak el a névleges 2Ah-tól, vagy éppen annyival teljesítették túl azt. Adatlap szerinti minimális kapacitásuk 1900mAh, ezt mindegyik bőven teljesítette. Azt tapasztalom, hogy negyed- v. fél év után is elegendő nekik egy ciklus, hogy helyreálljanak. Nincsenek túlságosan sokat használva, de pont ekkor mutatkozik meg az előnyük. Az extrém nagykapacitású (2,7..2,8 Ah), AA-méretű NiMH-akkuk ellenben a töltés után csak rövid ideig képesek leadni a specifikált töltésmennyiséget, és ahogy észrevettem, a valós kapacitásuk többlete az alacsony önkisülésű típusokéhoz képest viszonylag gyorsan elvész. Azt nem tudom, hogy akkor is így lenne, ha normális töltővel használnák a csomagot (ez alatt értve, hogy a töltő képes a töltés előtti kisütésre, ill. a cellák egyenkénti kezelésére), de a többség nem ilyen töltőket szokott venni, legalábbis első alkalommal nem (és sem vagyok kivétel ;)). Tehát a kapacitás nem minden, néha a 'kevesebb' a több.
Mod: ahogy az adatlapját elnézem, ez az XPERT-800 töltő eléggé 'nyírja' az akkukat a maga (nevéből kikövetkeztethető) 800mA-es töltőáramával. Processzoros ugyan, -dV-t érzékel, meg van biztonsági időzítője is, de az akkukat csak párosával kezeli, és nem képes kisütésre sem.

[ Szerkesztve ]

(#635) Ricco_hun válasza And (#634) üzenetére


Ricco_hun
senior tag

Kösz a kimerítő választ. A töltő az tuti marad, tehát ahhoz (és ugye a digi fényképezőhöz) akarok venni új akksikat. Akkor inkább hagyományos akksit vegyek (én Ansmann 2700mAh-sra gondoltam) vagy Varta ready2use-t? Mert az számomra nem jelent problémát, hogy használat előtt feltöltsem az összes akkut, tehát nekem nem igazán éri meg a felárat, hogy mondjuk fél év után elővéve az akksikat egyből használni tudjam őket. Inkább az a lényeg, hogy minél tovább "bírják" az akksik, mind élettartamban mind pedig töltöttségmegőrzésben.

A nyúl ugrik, a pók mászik, de a teve köp; A vészrendszer nneem működik!; ...ráadásul életveszélyes hazugság. Életveszélyes, mert veszélyes az életre.

(#636) And válasza Ricco_hun (#635) üzenetére


And
veterán

Továbbra is az a véleményem, hogy 800mA-s áram hagyományos (nem az ilyen 'negyedórás' töltéshez való) AA-méretű akkuknak túl sok. Hőérzékelés nélkül, kisebb kapacitású ceruzaakkukat töltve meg pláne, márpedig az alacsony önkisülésű fajták 2Ah körüliek, tehát a mai átlagmezőnyhöz képest alacsonyabb tárolóképességűek.
A két utolsó mondatodban némi ellentmondást érzek. A töltöttség megőrzése és az, hogy fél év múlva egyből is tudod használni az akkukat töltés nélkül, ezek azért egymásból következnek. A félreértés elkerülése miatt: nem fél évről van szó. Egy hagyományos NiMH-akku pár héten beül elvesztheti az előnyét az alacsony önkisülésűhöz képest, főleg melegebb időben. Az meg szinte bizonyos, hogy egy névleg 2,7..2,8 Ah-s akkuból ekkora töltésmennyiséget csak a töltést követő 24 órán belül, és az akku viszonylag új korában tudsz kivenni. Az önkisülés ugyanis a töltés utáni első 1-2 napon fokozott sebességgel zajlik. Túlzott töltőáramot használva, ill. nem teljesen kisütött állapotból indítva a töltést, ez a folyamat, vagyis az akku végleges kapacitásvesztése (nem az önkisülés!) saját tapasztalatból kiindulva fokozottan érvényes.
Természetesen mindenki olyan töltőt meg akkukat használ, amilyet akar. Csak arra szerettem volna rávilágítani, hogy nem minden 'parasztvakítás', ami annak tűnik. A jó minőségű akkuk és töltők használata pedig nem az, és mire egy átlagfelhasználó erre rádöbben, általában egy 'jó' akku + töltő páros többszörösét is kidobja az ablakon, miközben meg van róla győződve, hogy a 2800mAh a fél-egyéves akkupakkjára még mindig igaz.

(#637) Ricco_hun válasza And (#636) üzenetére


Ricco_hun
senior tag

Látom szeretsz rébuszokban beszélni és kerülni az alap kérdést. Lexarom a villamossági részét a dolognak. Milyen akkut vegyek?? Meg van már miért kerülöd ezt a kérdést. Mert tökmindegy, hogy milyet veszek. Akkor meg sokkal okosabb nem lettem eme topik meglátogatásával.

A nyúl ugrik, a pók mászik, de a teve köp; A vészrendszer nneem működik!; ...ráadásul életveszélyes hazugság. Életveszélyes, mert veszélyes az életre.

(#638) And válasza Ricco_hun (#637) üzenetére


And
veterán

Ha szerinted tökmindegy, akkor mi a kérdés? Igazából szerintem is mindegy, hogy az a brutál áramú töltő melyik fajta akkut 'kínozza', majd teszi rokkanttá viszonylag rövid idő alatt, vagyis az amúgy elvárható élettartam lejárta előtt. Ha az alacsony önkisülésű, általad is említett fajtákban gondolkozol, akkor is mindegy, mert ténylegesen azonos technológián alapul az összes, kapacitásban pedig minimális a különbség közöttük. Ezeket az adott töltőd árama még jobban megviselné, hiszen az áram/kapacitás arány esetükben még nagyobb.
"Látom szeretsz rébuszokban beszélni és kerülni az alap kérdést."
Jó. Akkor ilyen hsz-eket várnál el, hogy: "vegyél Vartát, mert az tuti, vagy Ansmann-t, mert az már valakinél bevált"? Nincs ember, aki minden ma kapható márkát végigtesztelt volna. Miért akkora baj az, ha egy olyan kérdéskörben, mint az akkuk és kezelésük, arra próbálnak rávezetni, hogy nincsenek totál univerzális megoldások, és a választás nagyban függ a használati szokásoktól meg a pénzmagtól? Az élettartam pedig az akku fajtáján kívül a töltési- és védelmi módoktól, töltőáramtól (egyszóval: töltőkészüléktől)?
"Lexarom a villamossági részét a dolognak."
Sajnos az akkuk témája már csak ilyen villamossági dolog. Ennek fényében tényleg lényegtelen a márka, manapság csak a számok számítanak: minél nagyobb, annál jobb. Majd minden nevesebb gyártónak vannak jobb típusai. Egy-két, jó esetben három év múlva meg úgyis le kell cserélni. Általánosan igaz, hogy jelenleg a 2800 mAh feletti AA-méretű NiMH-k hamisítványok, tehát ha nem 'Sony 4000mAh' jelűt, hanem ismet márkájú 2,6..2,8Ah-s típust szerzel be, nem járhatsz sokkal rosszabbul egyik típussal sem, mint a másikkal.

(#639) LukE válasza Ricco_hun (#637) üzenetére


LukE
veterán

Rosszul teszed, ha And válaszait leszarod...

Az alacsony önkisülésű aksiknak tényleg van értelmük (hacsaknem töltőből kikapva azonnal teljesen lemeríted egy RC modellel).
A töltő sem mindegy. Párosával, nagy árammal töltés meg plusszban csökkenti az aksik élettartamát.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#640) hanka válasza golyani (#628) üzenetére


hanka
tag

sorba kötésnél a feszültség (volt) adódik össze,
párhuzamosan meg az áramerősség (amper)

NYOMTATÓT JAVÍTOK, ELADOK (Epson, Canon) - Tel: 06(20)212-4757

(#641) Sztlaci


Sztlaci
aktív tag

Tapasztalatból, alacsony kisülésűt ajánlom, a többlet teljesítmény a hagyományos típusból csak melegen (közvetlen töltés után vehető ki). Hagyományos Sony akku egy hét alatt elveszti a kapacitás 40-50%-át! :W
A gagyi házi használatra tervezett minimúltik belső ellenállása árammérő módban nagy és ezért nem is lehet beszélni 1,2 V mellett rövidzáras mérésről, ahol csak a telep belső ellenállása korlátozná a leadott áramot. Ezért mér 2,4 V mellett többet a műszered.
I= kapocs feszültség / ( akkumlátor belső ellenállás + mérőeszköz belső ellenállás)

Acer Aspire A317-51G-77QX 17,3"; i7-10510U, 8GB, 512GB SSD

(#642) Vile


Vile
csendes tag

Vettem a médiamarkban egy pár adóvevőt. Akumlátoros volt, aztán amikor lemerült feltöltöttem. Kb 4-szeri töltést bírt, aztán kb 15 prc múlva lemerült az aksi. Na, gondoltam ennyit a nagy áruházakról. Később derült ki, hogy ni-mh aksik voltak, és nem azért mutatta magát rossznak mert tényleg rossz volt, hanem azért, mert nem vettem figyelembe, hogy ni-mh akumlátorral állok szembe. Egy hozzáértő boltos elmondta, hogy (és levet a polcról egy töltőt), szóval az általa javasolt töltő, kézi kiválasztással képes a töltés megkezdése előtt kisütni a ni-mh aksit. Ha egy teljesen kakukk ni-mh aksival ezt 3-4-szer megcsináljuk, akkor az aksi eléri az eredeti kapacitását. Azóta egy darab elemet sem veszünk, mert mindent meg tudunk táplálni az így karbantartott akumlátorainkkal. Úgy tűnik, még mindig nem sokan tudják, hogy ha az ni-mh akumlátorok memória efektusáról nem vesznek tudomást, következés képen, töltés előtt nem végzik el a szükséges kisütést, az aksi annyit sem ér, mint a legócskább elem. Pont a mai nap jártam egy nagyon jól ellátott speciálisan akumlátorokkal foglalkozó boltban és véletlenül rátértem erre a témára. Aztán az eladó, nagyon hozzáértően megpróbálta nekem elmagyarázni az eddigi tapasztalataimnak pont az ellentétét. Vagyis, hogy a ni-mh aksiknak nincs memória efektusuk.
Rájöttem, hogy nem akumlátor boltban vagyok, hanem pácban.

[ Szerkesztve ]

(#643) tomcsi23 válasza Vile (#642) üzenetére


tomcsi23
veterán

Már a címben is le van írva, hogy akkumulátor. Nem akumlátor. :W

Azt meg el ne hidd, hogy minden kakukkos akksit meg lehet javítani. :U
A merítés fontos, de csak addig, amíg a 0,9V-os kapocsfeszültséget el nem érni az akksi, ez alatt azért maradandóan károsodhat. ;)

...de bugyit ne vegyél, mert fontosat akarok mondani.

(#644) mr_ricsi


mr_ricsi
veterán

A Lidlben a múlt héten voltak akcióban Tronic NI-Mh akkuk. Én a 900mAh AAA típusúból vettem.

Van egy komputer-vezérlésű töltőkészülékem, ami tudja tesztelni az akkuk valós kapacitását.
Az első 4 db-ból 3-nak van meg a tesztje, és mindegyik 200mAh-s valójában. Még azt is megkockáztatom, hogy Ni-Cd akkuk vannak felmatricázva.
Ez eléggé megtévesztésnek tűnik. Lemérem a többit is, aztán viszem vissza.

Ha más is vásárolt belőle, javaslom, hogy tesztelje, mit bírnak valójában.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#645) mr_ricsi válasza mr_ricsi (#644) üzenetére


mr_ricsi
veterán

A 4. akksi 713mAh-t bír leadni, így az NiCd-s elméletem bukott. Tehát az első 3 akku valami károsodott cella lehet, például mélykisülés miatt. Most mind a 4-et felraktam javító töltésre. (Addig tölti és meríti automatikusan, amíg az utolsó töltés során nem nő tovább a kapacitás.)
Majd meglátjuk, mi lesz belőle.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#646) mr_ricsi válasza mr_ricsi (#645) üzenetére


mr_ricsi
veterán

A javítótöltés tegnap véget ért mindegyik akkunál, utána rájuk küldtem egy kapacitás-tesztet.
709, 670, 675 és 712mAh-snak bizonyult a 4 akku.
Ez már nem annyira gáz, bár hozzá kell tennem, hogy márkás akkuknál a 750mAh-s típusok tudnak ennyit.

Bontottam még négyet, és kiderült, hogy a mélykisülés állapotában vannak, mert mindegyik 0,7xx V körülire merült. (NiMh akkuknál az 1V alatti tárolás már károsodást okozhat.) Gondolom, valamikor vettek egy halommal, és negyedévente azokat akciózzák.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#647) illusion111


illusion111
csendes tag

Sziasztok!
Keresek NIKKO 9,6V 650MAh vagy annál erősebb aksit töltővel. Litiumos még jobb lenne :) bár nem tudom van-e ilyen. Kérem aki tud segíteni dobjon rám egy mailt! Köszönöm előre is!! illusion_system@freemail.hu

[ Szerkesztve ]

(#648) adalbert1


adalbert1
veterán

Átolvasva az utolsó 100-200 hozzászólást arra jutottam hogy átlagos itthoni használatra teljesen jó lesz nekem valamelyik gyártó alacsony önkisülésű példánya.
Viszont töltőt milyet válasszak hozzá? Használnám régebbi Nimh akkujaimmail is.

(#649) rayoliviero válasza illusion111 (#647) üzenetére


rayoliviero
veterán

Szia!

Nekem van ilyen 9.6 V-os Nikkom (NiCd), sőt van 6 V-os is ha jól emlékszem.

(#650) bokenygergo


bokenygergo
csendes tag

Hello!

Van nekem egy LRS 9,6-os 4000mAh-s akksim, ami nem nagyon akar "működni". Kisütöttem, feltöltöttem, de semmi. Valaki tudna ötletet adni, hogy hogyan tusnám újra használhatóvá csinálni?

Üdv! Gergő

:) + :P + LOL = XD

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.