Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) fundaluka


fundaluka
csendes tag

Szeretném megérteni amennyire csak lehet a S.M.R.T. müködését, mert nem vagyok benne biztos, hogy kiforrott technológia e. Konkrétabban, Seagate és Maxtor wincseszterem van 40 és 80 Gb-os és a HDD Healt 2.00 built 110 -es program állandóan hibákat jelez (reallocated sector count 78 tól 82 -ig oda vissza), sőt T.E.C. -et is de a dátum állandóan ingadozik 2005 -től 2010 -ig. A maxtornál (80) gb-os gyakrabban. A wincseszter hömérséklete terheléskor max. 55 fok Seagate nél 50 fok max. Nincs ventilátor. A Maxtornál Ultra DMA error count 257 -et mutat amit nagyon rosszal. Megoldáskéln javasolja, IDE kábel cserét, esetleg PCI frekvencia csökkentését vagy driver hibára gyanakszik. Ezek közül szerintem csak az IDE kábelel leht gond, mert a bioson nem állítottam ASUS P4B533 alalplapom van, és a windows 2000 sp3 driverét használomgondolom ezekkel nem lehet gond. Kinek milyen ismerete és tapasztalata van e technológiával kapcsolatban? Azt hiszem sok embernek lehet hasznos ennek az ismerete.

(#2) ocso válasza fundaluka (#1) üzenetére


ocso
tag

Szerintem valahogy magas egy kicsit az 55 fok nem?
Egyébként nekem is ugat az Active Smart elég sokat a Seek Time Performance miatt. Ez általában 1-2 -öt csökken vagy nő, de ez nem gáz. Volt, hogy 100-at esett. :))

(#3) Den válasza fundaluka (#1) üzenetére


Den
veterán

Én próbáltam részletes infót szerezni ía smartról, hát igazán az utolsó csvarig nem sikerült megismerni, de abban biztos lehetsz hogy kiforrott technika. Statisztikai elemzést csinál, és elég pontosan megjósolja a hibákat. Persze mint minden műszaki eszkz ez is elromolhat.

a jelzéseit érdemes komolyan venni, ide kábel nem drága, sztem cseréld ki.

www.simson4t.hu

(#4) andorpapa válasza Den (#3) üzenetére


andorpapa
őstag

Egyszer tolhatnál róla egy cikket vagy valami ilyesmit, mert baromira érdekel engem is a SMART témakör. Vagy majd PH! talin tartasz róla egy előadást! :)

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#5) Den válasza andorpapa (#4) üzenetére


Den
veterán

Akartam :) . De az információhiányon megbukott a dolog. A vinyókkal kapcsolatban bármiről tonnányi dokumentumot lehet találni, akár a csapágyban használt zsír pontos kémiai összetételét is (tényleg), de erről 3 mondatnál bővebb infót nem találtam. egy pdf-ben volt róla bővebben szó, ami a meghibásodások statisztikai/matematikai előrejelzéséről szólt, és ott hozták példának a smartot, de semmi több. Hogy milyen szenzorokat használ, stb.. arról semmi.

Mondjuk nem lefutott meccs, lehet hogy kapcsolatba lépek valami vinyógyártóval az ügyben, de most máson dolgozom :)

www.simson4t.hu

(#6) Flashcash


Flashcash
Közösségépítő

Igaz egy másik fórumon de van egy elég részletes leírás az egyes funkciók jelentéséről.
[L]http://www.hwsw.hu/perl/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic&f=14&t=002764[/L]

Sok embernek problémát okoz a kijelzett adatoknál hogy melyik szám mit jelent.
Én a SMART paraméterek lekérdezésére az AIDA programot ajánlom:
[L]http://www.aida32.hu/aida-download.php?bit=32[/L]

pl. az egyik vinyóm S.M.A.R.T-ja (IBM 120GXP 80GB):
[L]http://free.x3.hu/tamas13/ibm.jpg[/L]

Az oszlopok jelentése:
küszöb: az az érték ami alatt/felett (paramétertől függően változik) hibásnak minősíthető a vinyó a SMART progik ált. ekkor már jelezni szoktak.
érték: az aktuális érték (általában %-ban)
legrosszabb: a vinyó működése során mért legrosszabb érték (általában %-ban)
adat: az adott paraméterhez tartozó érték adatok, programtól függ hogy az eredeti hexa vagy átkonvertált értéket mutat.

pl. egy vinyónál a reallocated sector count kb= hibásnak minősített ezért a tartalék területre átirányított szektorok számlálója paraméternél ez áll:
küszöb:36 érték:100 legrosszabb:100% adat: 10
Ez azt jelenti hogy 10 szektor lett átirányítva, 36 szektor átirányítása után a vinyó SMART hibát jelezhet, az érték 100% hiszen a rossz szektorok száma a megadott határon belül van még nem lépte át a küszöböt.

(#7) fundaluka válasza Den (#3) üzenetére


fundaluka
csendes tag

Den! Én egy kicsit vitatkoznék veled abban, hogy kiforrot technika e a S.M.A.R.T., mert ugye mégis csak a legfontosabb feladata az lenne, hogy pontosan (már amenyire lehetésges) előre jelezze a hibákat. Ép ezt csinálja rosszul, mert nálam a 40 Gb-os Seagate winyomnál hol jelez T.E.C -et (most éppen 2011 -nél tart) hol nem. A 80 GB-os Maxtor merevlemezemnél pedig 2005 -től 2010 -ig már mindenféle dátum volt. Itt egy kis rendszert láttam, fokozatosan tolta ki a T.E.C. dátumát, majd ismét visszaesett 2005-re, most ismét kezdi kifelé tolni. Szerintem egy évnél jobban nem változhatna ahhoz hogy megbizhatónak nyilvánitsuk. A vinyom hömérséklete (55 fok) tényleg sok most teljes átszerelés lesz (ház csere, és ventilátor a vincseszterekre). Apropó a magas hömérséklet oka lehet ennek??? A felújítás után választ kapok.

(#8) fundaluka válasza Flashcash (#6) üzenetére


fundaluka
csendes tag

Flashcash! Köszi a linkeket a leírás nagyon jól jött. Én rendszeresen használom az AIDA-t a maga nemében az egyik legjobb (hanem a legjobb) program.

(#9) Den válasza fundaluka (#7) üzenetére


Den
veterán

gyanítom hogy az üzemi körülmények változása miatt jelez más más értéket. Pl. ingításkor hidegen úgy számolja hogy_azon_a hőmérsékleten meddig bírná, melegen meg kevesebb ideig.

Az mindenesetre tény hogy amikor a smart szól hogy tönkre fog menni a vinyód, mentsd az adataidat, eddig mindig bejött.

www.simson4t.hu

(#10) efi99


efi99
senior tag

Ha a smart progi rövid ideje van beizzítva, hihetetlen marhaságokat tud jósolni. Vegyünk egy példát. Adott 1 érték, ami mondjuk 100ról 80ra évenként egyet csökken, aztán 20 év múlva a HDD-nek kampec. Nos az ember megveszi az winyót, feltolja a Win-t, aztán pölö 364 nap múlva kiprószál 1 smart progit. Mi történik? Smart fenn, érték 100. Másnap: érték 99. Smart óbégat, hogy aszongya 1 nap alatt egyet csökken, 20 nap alatt akkor satu lesz. Aztán ahogy telnek-múlnak a hónapok, évek, egyre nagyobb időszakokra tudja átlagolni az értékváltozásokat, s egyre pontosabb az előrejelzés is. Szerintem ez hihetetlen amatőr módon van megoldva. Mikor bizonyos értékek hónapok, évek alatt változnak, hogyan akar már 2 nap (hét, hónap) után jósolgatni? Ilyen szempontból nem megbízható.

Annyit dolgozom, hogy lassan már az ivás rovására megy.

(#11) Den válasza efi99 (#10) üzenetére


Den
veterán

Tévedsz. A smart értékek magában a smart elektronikában tárolódnak, és az figyeli a változásokat és az előrejelzést is az adja. Ha valami gáz van a smart már bootoláskor riaszt amikor még semmilyen smart figyelő nincs betöltve

www.simson4t.hu

(#12) efi99 válasza Den (#11) üzenetére


efi99
senior tag

Ez nem változtat azon, hogy az értékek felosztása nem túl finom (100 v 255 általában) és ezért egységnyi változása akár éveket módosíthat a meghibásodás előrejelzésében, különösen az első időszakban.
Az meg igaz, hogy az elektronika tárolja, de amikor egy használt vinyót beépítettem egy új gépbe, feltelepítettem egy smart progit, az ''tudomásul vette'', hogy az egyik érték max100 helyett 96-ról indul, és nem is szólt semmit, amíg az eggyel nem csökkent.

Annyit dolgozom, hogy lassan már az ivás rovására megy.

(#13) renegade válasza Den (#5) üzenetére


renegade
aktív tag

Húú, ez érdekelne, mit használnak zsírozásra? Szilikonolaj, grafit, esetleg valami fluoros cucc?

Aki angyalt keres, de csak a szárnyakra figyel, könnyen lehet, hogy libát visz haza

(#14) fundaluka


fundaluka
csendes tag

HDD Health 2.0 program az alábbi analizist adta ki:

Parameters info for MAXTOR 6L080J4
Date: 2003. 06. 02. Time: 4:54:12

Serial number: 664207457170
Firmware rev: A93.0500
Capacity: 78,18 GB
Ultra DMA: Mode 5
S.M.A.R.T.: Enabled
Connection: Primary/Master


S.M.A.R.T. attribute Value Threshold Wrost

Raw Read Error Rate 100 20 253
Spin Up Time 63 20 62
Start/Stop Count 100 8 100
Reallocated Sector Count 90 20 90
Seek Error Rate 100 23 93
Power On Hours Count 96 1 96
Spin Retry Count 100 0 100
Calibration Retry Count 100 20 100
Power Cycle Count 100 8 100
Soft Read Error Rate 100 23 100
Temperature 88 42 77
Hardware ECC recovered 100 0 84
Reallocation Event Count 100 20 100
Current Pending Sector Coun 100 20 100
Off-line Scan Uncorrectable 100 0 253
Ultra ATA CRC Error Count 1 0 1

Az extended infó alatt pedig ugyanennél a meghajtónál pedig :
UltraDMA CRC Error Count (total) 257 errors
Mi lehet a kettő közötti különbség??? Fent a S.M.A.R.T. nál miért nincs a 257 érték valamelyik rublikában???
A 257 értéket nagyon rosznak tarja, és kábelcserét javasol (vagy driver hiba, vagy a PCI bus órajele magas). Nálam csak az első jöhet szóba, mert nem tuningolok, és a windows 2000 sp3 driverét használom, ami nem sérült.

(#15) Flashcash válasza fundaluka (#14) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Csinálhatnál egy tesztet a 6. hozzászólásban belinkelt Aida programmal is mert ez így elég áttekinthetetlen.
Jobb az ilyet min. 2 különböző programmal megnézni.

(#16) Marcus válasza fundaluka (#14) üzenetére


Marcus
aktív tag

Ezt a HDD health programot honnan lehet letölteni?

Ölni tudnék a béke Nobel-díjért!

(#17) fundaluka válasza Marcus (#16) üzenetére


fundaluka
csendes tag

http://www.panterasoft.com/ cimen

(#18) rii


rii
nagyúr

ha az AIDA aszt irja ki, hogy minden renben, ... ako tálleg minden rendben ....
nekem kattorászott a 80-as maxtorom, a powermax aszt irja ki 2 napig tartó BURN IN (60x) teszt után is, hogy jó ....lehet hogy a táp gyengusz? mer van egy 60as is ....

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#19) rii


rii
nagyúr

ha az AIDA aszt irja ki, hogy minden renben, ... ako tálleg minden rendben ....
nekem kattorászott a 80-as maxtorom, a powermax aszt irja ki 2 napig tartó BURN IN (60x) teszt után is, hogy jó ....lehet hogy a táp gyengusz? mer van egy 60as is ....

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#20) rii válasza rii (#19) üzenetére


rii
nagyúr

jaaaaaaaaaajjj, .... bocs .... kéccer ment el énhibámból....

amugy ezt kérdének szántam:
ha az AIDA aszt irja ki, hogy minden renben, ... ako tálleg minden rendben ....??? ... csak lemaratt a ''?''

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.