Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) mexel


mexel
veterán

Kénytelen vagyok külön topikban feltenni a kérdést, mert hetek óta nem találok máshogy választ. Talán mást is érdekel.

A kérdésem az lenne, hogy melyik Core 2 Duo-t kezelő alaplap képes leállítani a processzor hűtőventilátorát nullára (állóra vagy ha jobban tetszik passzívra) úgy, hogy a BIOS-ban beállítom neki a szükséges hőfokokat.
Például 45fokig ne kapcsolja be a ventit, majd 53 foknál indítsa el kis fordulaton, és így tovább. Majd ha visszahűlt 45-re akkor ismét kapcsolja le ÁLLÓRA a ventillátort.

Nem az automata szabályzásra vagyok kíváncsi, az talán mindegyik újabb lapban benne van. Engem olyan lap érdekel, ami manuálisan beállítható, és CSAk olyan, ami le is tudja kapcsolni a ventillátort.

AMD A64-nél az ASUS K8n lap, és a Gigabyte NF4 chipsetes lapok tudták ezt, tehát létezik ilyen. Nekem nagyon tetsző, és fontos szolgáltatás volt. Ezért keresek most Intel procit kezelő lapot, ami tudja ugyanezt.

Asus P5b lapot próbáltam, Gigabyte 965p-s3 lapot próbáltam, ezek nem tudják. AMD-hez próbáltam Abit uGuru chipeset is, de az sem tudta leállítani, csak lassúra leszabályozni. vajon az Inteles abit lapok tudják? Esetleg DFI (valaki azt írta, hogy esetleg az tudja)? Talán MSI?

Ha valaki tud segíteni ebben, akkor köszönöm az infót, de csak olyan írjon, aki biztosra tudja, mert próbálta. A ''szerintem'' nem elég, mert ezért vettem asus, majd giga lapot is. Arra is azt mondták, hogy ''szerintem'' tudja.

Ja, és ha lehet akkor ne kérdezzék meg sokan, hogy minek akarom hogy leálljon a venti, meg hogy oldjam meg potival, meg win alatt futtatható programokkal. (főleg, hogy nem is találtam olyan programot win alá, ami ezt tökéletesen megoldotta volna) A miértre a válasz: mert csak, mert ezt keresem :)
(ezt csak azért írtam, hogy lehetőleg elkerüljem az ezzel kapcsolatban várható sok kérdést és mellébeszélést) :)

Ha valaki tud érdemben segíteni, köszönöm.

(#2) Gorneck válasza mexel (#1) üzenetére


Gorneck
titán

Add fel...

Gigabyte melyik lapjai is volt az a NF4es? K8N-nél ezt sose tudta haverom beállítani...érdekes, hogy nálad működött...

Nekem 40 fokon ''kapcsol'' csak be a Typhoon ventije, majd szépen lemegy 26-ra és ott elvan egy darabig...majd megint ''lekapcs''. Ez másik hűtőnél vagyis ventinél, hogy fog kinézni az kérdéses...
A volt Papst 12es pl sose állt egy percet se egy lapba se...elég jól bírta a 7V alatti feszt és nem állt le...

[Szerkesztve]

Gorneck#1239

(#3) tlac válasza mexel (#1) üzenetére


tlac
nagyúr

A ''szerintem'' nem elég, mert ezért vettem asus, majd giga lapot is. Arra is azt mondták, hogy ''szerintem'' tudja.

talán a manualban megnézni olcsóbb lett volna...

[Szerkesztve]

(#4) rumkola válasza mexel (#1) üzenetére


rumkola
veterán

Szerintem Giga 965P-DS3 tudja, Easytune 5-el....

[link]


[Szerkesztve]

(#5) Gorneck válasza rumkola (#4) üzenetére


Gorneck
titán

A ''szerintem'' nem elég, mert ezért vettem asus, majd giga lapot is. Arra is azt mondták, hogy ''szerintem'' tudja.

Szoftver nem érdekli...csak bios szintű...

Gorneck#1239

(#6) rumkola válasza Gorneck (#5) üzenetére


rumkola
veterán

Easytune BIOS szinten nyúl a dolgokba. Miaz, hogy szoftver nem érdekli? Nem lesz bekapcsolva a gép? :F

(#7) Gorneck válasza rumkola (#6) üzenetére


Gorneck
titán

[link]

Gorneck#1239

(#8) ssolitude válasza rumkola (#6) üzenetére


ssolitude
őstag

Ja. Álló gépben álljon a venti. Az a kúúúl. ;]

''If I could start again \ A million miles away \ I would keep myself \ I would find a way...'' from Hurt by Johnny Cash

(#9) Ndruu


Ndruu
MODERÁTOR

manuális megoldás :

építesz egy kis áramkört ami 5-6V alatt leszabályoz (nem enged át semmit) a fölött pedig nyit és szépen folydogálhat az áram a kedvére...

pár ellenállásból meg diódából meg lehet csinálni, és arra a feszültségre kell méretezni, ami a venti alsó feszhatára (általában 6-7V, de a Noctua 5V-tal is beéri...)

a hobbi elektronika, vagy modding, vagy léghűtés topikban biztos tudnak neked segíteni eme kis kapcsolás megalkotásában

[Szerkesztve]

Harrrr!!!!

(#10) tlac válasza Ndruu (#9) üzenetére


tlac
nagyúr

de ez sem biosból van :D

(#11) mexel


mexel
veterán

Úgy látszik kár volt megnyitni ezt a topikot. Szándékosan leírtam, hogy csak az szóljon, aki valóban ismer ilyen lapot. Az észosztást köszönöm, de tisztában vagyok elég sok dologgal ezzel kapcsolatban. Majdnem minden gyártó manualját letöltöttem, de azok nem térnek ki részletesen ezekre az infókra. főleg azért, mert Pl. az NF4-es giga, és az asus sem az első bios-al tudta, hanem csak a későbbiekkel. Tehát ha a manuálban nincs is benne, attól a későbbiekben tudhatja.

Az olyan jópofa kérdések, pedig hogy minek ez, akkor akár azt is meg lehetne kérdezni sokaktól, miért használnak vízhűtést, hiszen adnak ventit a procihoz, miért veszel gyors autót, ha úgyis max 130-al mehetsz, egyáltalán miért válogatnak az emberek a lapok és procik között, miért nem elég egy gyártó terméke, hiszen úgyis csak számítógép lesz belőle.
Az, hogy miért keresek ilyet, hadd legyen az én dolgom. Az, hogy miért nem akarom hogy a win alatt fusson vmi progi, az megint az én dolgom. ( miérttörvényszerű egy gépen winnwk futnia egyébként? :F )
ésatöbii ésatöbbi.
Tehát ha valaki VALÓBAN tud segíteni, mert találkozott ilyen lappal, akkor megköszönöm ha leírja. A többieknek köszönöm hogy benéztek, de ha nem muszáj, ne szemeteljék tele a topikot.

(#12) FehérHolló


FehérHolló
veterán

Én tudok ilyen lapot.
A jelenlegi alaplapod is megfelel a célnak, csak kis átalakításra szorul. A művelethez először szerezned kell egy megfelelő méretű fűrészt, vagy kalapácsot és satut. A satuba fogd be a lapot, majd az északi hídtól nézve a legtávolabbi sarokból távolíts el egy olyan 2 cm^2 alapterületű darabot.
A fenti modding eredményeképp a proci soha nem fog 45 fok fölé melegedni - feltéve, ha nem hagyod napon, vagy nem rakod a sütőbe -, és addig egyik venti (beleértve a procin lévőt) sem indul el.

Szívesen!

[Szerkesztve]

Skynet is real. It's called Google.

(#13) mexel válasza FehérHolló (#12) üzenetére


mexel
veterán

Köszönöm, megfontolom. Feltételezem, te megcsináltad ezt a műveletet, és tapasztalatból beszélsz. vannak még ilyen ügyeskezű emberek.

(#14) Gorneck válasza mexel (#11) üzenetére


Gorneck
titán

Látom nagyon nem értetted meg amit írtam...kár...

Gorneck#1239

(#15) mexel válasza Gorneck (#2) üzenetére


mexel
veterán

A Giga k8n ultra, a k8n sli is tökéletesen kezeli ezt az opciót. (amit úgy hívnak, hogy Manual Fan Control).
Lehet, hogy biost kellene frissítenie.Én beállítottam, hogy csak 47 foknál kapcsolja be a ventit, a legkisebb fordulaton.50 foknál váltson egy kicsit erősebbre, 56-nál high, majd 60 foknál full fordulat. Ezt tökéletesen kezelte, nagyon finoman szabályzott, nem ugrált összevissza mint pl. az abit. Utána visszahűtött 41-re, és leállította vantit. Idle módban egy AC freezer pro-val nagyon sokáig ment passzívban.

Csak azt nem értem, hogy valakiknek ez miért bántja a szemét? Sokan azon vekengenek napokig, hogy tuningnál 1 milliomod volttal több vagy kevesebb jut ebben és ebben a lapban. Az sem normálisabb dolog szerintem. :)

(#16) Shadows


Shadows
senior tag

nekem is ment a k8n ultra 9-el ez az opció szó nélkül leállt a zalman 7000balcu-ja. igaz 1 hetembe tellett mire kitalátam hogy kell!!!

Csak a cabriozás ad erőt és mindent elsöprő lendületet

(#17) Gorneck válasza mexel (#15) üzenetére


Gorneck
titán

Mint írtam...barátomnak sose sikerült beállítani ezt...sem Asusnál sem Gigánál. A gigával Én is küzdöttem (SLI verzsön).

Elvileg fesz alapján van szabályozva a venti. Nem azért áll a venti, mert a lap lekapcsolja...hanem azért, mert annyira kevés feszt kap a venti, hogy nem működik már ott. Egyes ventinél 7V-nál jelentkezik ez, másiknál 5V alatt.
Jelen helyzetben a Typhoon-on lévő venti 6-7V-ot kap és még forog 600-on (Max 1200-es), ezen a feszen már a Coolink házventim képtelen működni és egyszerűen leáll. Kb 6V alatt már a Typhoon venti is leáll, mert nem kap elég feszültséget a laptól, hogy működjön.

Tehát olyan lap nem létezik ami lekapcsolja a ventit...persze ez csak az én véleményem...olyan igen ami képes annyira levenni a csatiról a feszt, hogy leálljon a rákötött venti.

Eddig a legjobb szabályzása a Giga lapoknak van, amivel persze dolgom volt...pont azért amit fentebb írtam.

Sem MSI, sem Abit, se más lap nem volt képes ennyire finoman szabályozni.

Mint írtam fentebb...40es cpu hőnél emeli a venti fordulatát és egyben a feszt is...el is indul szépen a 12es venti.

Gorneck#1239

(#18) Ra3 válasza mexel (#15) üzenetére


Ra3
őstag

kösz az infót, most gyorsan kiderítettem hogy az én lapom is tudja (giga k8nf-9), és máris passzívan száguld 1 GHz-en a gép netezés közben :)
az én hűtőmön (AC silencer 64 ultra tc) a világítás is lekapcsol ilyenkor, szóval eléggé leveheti a feszt, de legalább egyből látom ha megindul a venti...

''...te vagy a Jedi-ből az Onedin Kennedy?''

(#19) mexel válasza Ndruu (#9) üzenetére


mexel
veterán

Köszönöm, ez a megoldás jó lehet. Én először arra gondoltam, hogy egyszerűen egy potival leszabályzom a dolgot, így az elején keveset a venti, hogy ne induljon el. Vagy van egy másik megoldás pedig egy ''stabkocka'' volt, amire gondoltam. ez 12v-ból 8-at csinál, nem emléxem a típusszámára. Így is kevesebbet kapna, persze lehet, hogy ezek nem jó megoldások.
Lehet, hogy priviben kérdezek tőled ha nem gond. :R

(#20) mexel válasza Gorneck (#17) üzenetére


mexel
veterán

van olyan lap. Az előbb leírtak, és amiről te is írsz. Lekapcsolja a ventit, hiszen abios beállításokban is OFF ként szerepel annak a hőfoknak a beállításánál. A manual control-t kell választani, és ott megtalálható.

(#21) Ndruu válasza mexel (#19) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

nem vagyok egy szakember, tanultam elektronikát, azért jutottak eszembe ezek az ötletek, de megépíteni nem tudnék egy ilyet...

azért is írtam hogy vmelyik barkácsos topikban biztos tudnak segíteni neked ,egtervezni egy kis kapcsolást...

közben a többiek is írták, hogy egyes alaplapokon működik ez a leszabályzás dolog...

remélem sikerül ;)

sok sikert!
Ndruu

Harrrr!!!!

(#22) Ra3 válasza mexel (#20) üzenetére


Ra3
őstag

szerintem is lekapcsolja, mondom, nálam a procihűtő világítása egy az egyben elalszik. mondjuk az én hűtőmön a ventit egy saját hőérzékelő is szabályozza, erre utal a nevében a tc, és nem nagyon megy 1000 fölé a fordulat alalpból sem.

''...te vagy a Jedi-ből az Onedin Kennedy?''

(#23) Gorneck válasza mexel (#20) üzenetére


Gorneck
titán

Már nincs meg a lap...szal nemtom kipróbálni, de hidd el, ha csak ennyi lett volna biztos nem szórakoztunk volna vele napokig...de mind1. Nem vágyom ezekre a funciókra...bőven jó nekem ahogy a lapom szabályoz. Nem kell így szarakodni és ''lekapcsolja'' a ventit...

Gorneck#1239

(#24) Foglalt név


Foglalt név
addikt

Giga lapnál nekem is ment régen. S775-ben szutyok ánussal bajlódok, úgyhogy erről nem tudok nyilatkozni. Az viszont megteheted, hogy giga oldalán rákeresel, a potenciális lapokra és az onnan letölthető guideban a bios menüpontokat átböngészve választ kaphatsz a kérdésedre ;)

(#25) Foglalt név válasza Gorneck (#23) üzenetére


Foglalt név
addikt

Hát pedig marha bonyolult volt :DDD Legalacsonyabb hőfok értéknél kikapcsolta a ventit, off-ra raktad és kész. Varázsolni max. annyit kellett, hogy belődd a hőfokot, amit passzívan még elvisz a hűtő és ne kapcsolgassa folyton :R

[Szerkesztve]

(#26) mexel válasza Gorneck (#14) üzenetére


mexel
veterán

Bocs, nem mindenkinek szólt a kirohanásom, hiszen azért vannak akik valóban segíteni akarnak :)
Csak amikor az nf4 lapok között kerestem ilyet, akkor azt tapasztaltam, hogy nagyon sokan hülyének néztek, amiért ilyet keresek. Mindig azzal jöttek, hogy szabályozzam le potival, vagy win alól valamilyen progival. És egyszerűen, nem tudtam megértetni, hogy én magát a lap típust keresem, ami tud ilyet. Végül is a giga lett a nyerő :)
Nekem majdnem teljesen passzív gépem van, és a régebbi lappal a prociventi is szinte csak álldogált egész éjszaka. Ezt szeretném most is elérni, hiszen a procim hőfoka (E4400 1.2V 2666mhz) 27-28 fokos úgy, hogy párszázas fordulaton megy a venti a freezer 7pro-n. Kipróbáltam venti nélkül is, és nagyon sokáig tartana amíg felmelegedne 45-50 fokig. ezért kellene ez a ficsőr a biosba.

(#27) mexel válasza Foglalt név (#25) üzenetére


mexel
veterán

Pontosan. Elég egyértelmű a beállítás. Csak jól be kellett lőni, hogy ne kapcsolgasson feleslegesen.
A manualokat szinte minden gyártónál -és lapnál elolvasgattam, de nem találtam utalást ilyesmire.

(#28) Gorneck válasza Foglalt név (#25) üzenetére


Gorneck
titán

Bazzz...mégegyszer...be lett állítva, de NEM MENT. Érthetőbben nem tudom leírni... :W

Gorneck#1239

(#29) Gorneck válasza mexel (#26) üzenetére


Gorneck
titán

Pedig a legjobb megoldás egy 0-12V között szabályzó poti lenne...vagy egy passzív borda...

[Szerkesztve]

Gorneck#1239

(#30) Foglalt név válasza Gorneck (#28) üzenetére


Foglalt név
addikt

Hogy? :DDD :C

(#31) Gorneck válasza Foglalt név (#30) üzenetére


Gorneck
titán

[kép]

Gorneck#1239

(#32) mexel válasza Gorneck (#29) üzenetére


mexel
veterán

Mind a kettővel csak egy baj van: Ha full terhelést kap a gép, akkor ezek nem kapcsolják full fordulatra a ventit. Ráadásul ami porijaim vannak itthon, azok 3 tűs ventikhez vannak, az intelhez pedig egy nagyon okos ötletű 4 tűs csati van. Csak tudnám miért...

(#33) Foglalt név válasza mexel (#32) üzenetére


Foglalt név
addikt

Mert a 4 tűs szebben tudja szabályozni a ventit :R

(#34) Gorneck válasza mexel (#32) üzenetére


Gorneck
titán

Dehogynem...fogod és kakaót adsz...egy csavarással... :D

Pwm miatt...

Gorneck#1239

(#35) mexel válasza Gorneck (#34) üzenetére


mexel
veterán

Csak ezért ott kellene ülni, és figyelni. Hát ez a lényeg.

(#36) mexel válasza Foglalt név (#33) üzenetére


mexel
veterán

Ennek ellenére nem nagyon sikerül :) Amint a proci terhelése nagyobb lesz, feltolja a ventit majdnem fullra és kész. (auto módban)

(#37) Foglalt név válasza mexel (#36) üzenetére


Foglalt név
addikt

A lényeg az elöbb említett pwm=pulzus szélesség moduláció. Tehát nem a feszültséget szabályozza(ami ugye parás lehet, mert nem igazán szeretik a ventik, akadozó járás stb.), hanem a pulzus szélességét, amivel ugye csökken az energia, tehát a fordulatszám is. Ez finomabb szabályozásra ad lehetőséget. Hogy a teljesen offot miért hagyták ki, nem tudom :(

(#38) Gorneck válasza mexel (#35) üzenetére


Gorneck
titán

Még mindig ott a passzív borda... ;)

Ha meg kódolsz vagy játszol, akkor bekapcsolod rajta a ventit rajta...

Gorneck#1239

(#39) Gorneck válasza Foglalt név (#37) üzenetére


Gorneck
titán

Egyik 965 és P35 lap sem tartalmazza ezt...semmiféle szabályozást (hő/fordulat)...lap csinálja maga...

Gorneck#1239

(#40) Foglalt név válasza Gorneck (#39) üzenetére


Foglalt név
addikt

Tehát mégis van benne, nem? Az más kérdés, hogy kivülről nem tudod állítani ;)

(#41) mexel válasza Foglalt név (#37) üzenetére


mexel
veterán

Köszi, ezt nem tudtam. Majd utánaolvasok, amint lesz időm.

(#42) Xelo


Xelo
addikt

én nem állítottam semmit, legalábbis nem emlékszem, de Gigabyte P35-DS3R lapom így tesz az AC Freezer 7 hütővel. Winben áll a venti, elindítok valami terhelőt elindul :)

(#43) mexel válasza Gorneck (#39) üzenetére


mexel
veterán

Köszi, én is úgy vettem észre most az s3-ban. Talán jön majd újabb bios ami tudja.
Akkor a p35-öt is kihagyom. Megpróbálok valami más megoldást találni. A kézi beavatkozás nem jó, mert nekem éppen az kellene, ha nem vagyok a gép mellett akkor is szabályozzan.

(#44) Gorneck válasza Foglalt név (#40) üzenetére


Gorneck
titán

Nem kapcsolja le a ventit...olvass picit visszább... ;) Ott leírtam mi van...

Gorneck#1239

(#45) mexel válasza Xelo (#42) üzenetére


mexel
veterán

Vagy mégsem kellene kihagynom? Meg tudod nézni a biosban milyen lehetőségek vannak?

(#46) zotyesz66


zotyesz66
őstag

Nekem tudja az A8R-MVP lapom is, prociventit is lekapcsolja és a házventit is, bár elég ritkán :)
Viszont a mobil procis N4L-VM DH nem tudja, bár ott a 6 centis venti simán megy 800-as fordulaton is, ami nem túl zajos.

(#47) Gorneck válasza mexel (#45) üzenetére


Gorneck
titán

[link]

bios [link]

[Szerkesztve]

Gorneck#1239

(#48) mexel válasza zotyesz66 (#46) üzenetére


mexel
veterán

Gondolom az A8R-MVP is csak automatikusan kapcsolja le. vagy ott be tudod állítani a lakpcsolási fokot? Auto módban, függ a venti minőségézől is szerintem, hogy nagyon kis feszültségen elinduljon-e.

Közben megnéztem, de ez a lap 939-es. Én Intel c2d-hez keresek.

[Szerkesztve]

(#49) mexel válasza Gorneck (#47) üzenetére


mexel
veterán

Pontosan mit írnak ami a lényeg? :) Pedig sokat tanultam németül, de nem egészen értem.

[Szerkesztve]

(#50) Gorneck válasza mexel (#49) üzenetére


Gorneck
titán

Uazt amit én minden hőmérséklethez tartozik egy feszérték, amit megkap a venti...így szabályoz a csati és bios. Ha nem bírja ezt a feszt a venti kikapcsol...

Intel QST-ről anyag: [link]

Gorneck#1239

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.