Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#501) domedee


domedee
senior tag

inal, iszkiri, nekiered, istennyila, gang, komora, bikk: az utolsó három asszem' a kevésbé ismert.

Ha már itt tartunk, bevehetnénk ide a közmondásokat, szólásokat is.

Tudjátok, hogy honnan ered?:

Megy, mint a meszes.
Eb ura fakó.
Cserben hagy.
...
osszuk meg egymással ezeknek is az eredetét, mert ahogy észrevettem, ezek pont olyanok tudnak lenni, mint a felsorolt szavak.

''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán

(#504) @rglaaf


@rglaaf
veterán

Stangli,stufferol ezekről ki hallot?

PSN:BiZzare_0 ️

(#505) Gh0sT válasza corlagon (#476) üzenetére


Gh0sT
addikt

Spakli lesz az a spakni nem? :)

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#506) Gh0sT válasza @rglaaf (#504) üzenetére


Gh0sT
addikt

A stangli az egy péksütemény.

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#507) szucsi


szucsi
őstag

jókajiut-huszonhétszámalatti-lakos
miko'
zenge-day
nővérje
vótvalamiko'
kaccsojaki
zojjektum
hogyisakarjam-magánakkifejezni
vizbü
zokszigéjn
hidralika
mittodoméjn
teccikéteni?
:DDD

(#508) domedee válasza Kalandor (#502) üzenetére


domedee
senior tag

Majdnem csillagos ötös :DDD

A meszesnél a szállítókra utalt a szólás: Azaz régen, amikor a hegyről (Bükk) szállítoották le a meszet az Alföldre és meglátta a kocsis, hogy a távolban (közelben) dörög az ég, vagy esik, akkor a lovak közé csapott és átgázolt mindenen, hogy fedél alá érjen és ne menjen tönkre a mész.

Az ebes az jó, bár pontosan már én sem emlékszem, de volt valami köze a ruhák színéhez közelebbről.

A cseres pedig még régebbi, de jó. Egészen addig nyúlik vissza, amikor a vargák még egy földbe ásott üregben cserzették a bőrőket, bizony elég hosszú ideig.

''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán

(#510) gLes válasza L|zsidoboz (#469) üzenetére


gLes
őstag

Jóvan, azé nekem is picit ismerős volt :U

(#511) Rez_Grof válasza domedee (#508) üzenetére


Rez_Grof
őstag

Csak az oltatlan mésznél lehet igaz a meszes történet, mert ha azt el éri az eső, akkor ott biza meleg lesz, dédnagyapámékat egy jól sikerült vásárláskor utol érte a vihar, a lovak megbokrosodtak és bele rántották az egész kocsit az út melletti susnyásba, ott főtt meg mindkét ló, az őseim éppen hogy le birtak ugrani. Az oltott meszet, ha jól tudom minidg is zsákolták hosszabb szállítás esetén.

A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

(#512) domedee válasza Rez_Grof (#511) üzenetére


domedee
senior tag

persze, igazad van, ezt elfelejtettem írni...:B

''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán

(#513) WillChi


WillChi
senior tag

Hángedli -> a bébik nyakába akasztják/kötik etetéskor. Ugyanezt hallottam már szakálkának is.
:)

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#514) WillChi


WillChi
senior tag

A szotyolát hallottam már makukának is. A mérleghintát pedig lipityókának.

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#515) Aloki válasza WillChi (#514) üzenetére


Aloki
tag

Nem inkább libikókának?

(#516) salgado


salgado
tag

csetrös=üres pohár
firhang=függöny

[Szerkesztve]

(#517) WillChi válasza Aloki (#515) üzenetére


WillChi
senior tag

A libikóka közismert erre a dologra, a lipityóka nekem is új volt. :)

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#518) rdi válasza Rez_Grof (#511) üzenetére


rdi
veterán

a susnyát mindenki ismeri.
de mit jelent az, hogy sunya ?

Fej! Tor! Potroh!

(#519) ReJim


ReJim
őstag

szőcsing?

meg ha hideg van akkor felénk az a szokás, hogy betesszük az ablakot ;]!

(vasmegye felé van rajt, meg ablak, ajtó betevés :) )

rajt = rajta, valamin
köszönteni = köszönni (szia, stb, nem csak meg köszönteni, névnapjára)

</end.?>

(#520) gabe_


gabe_
őstag

A csetres nem a mostalan edény?
Kredenc = konyhaszekrény. (Bár ezt még sok öreg használja, köztük nagyanyám is)

Sovány szakácsban sose bízz!

(#521) WillChi válasza gabe_ (#520) üzenetére


WillChi
senior tag

Érdekes, felénk a fűre szokták mondani, hogy csetres. Akkor, ha vizes, harmatos.

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#522) Shape


Shape
aktív tag

Nem tudom, hogy szerepelt-e már, de sok helyen nem ismerik a ''rica'' szót.
Ez nállunk :DD a napraforgó magot jelenti.
HAJRÁ


[Szerkesztve]

(#523) paramparya válasza WillChi (#517) üzenetére


paramparya
őstag

Felénk hívják lipityókának is :)

(#524) Yaye


Yaye
őstag

Tikmony
Tojgli
Rakonca
Sperhakni
Rigli
Purparlé
Stráf
Ümög
Fain (fáintos)
Paláver
Kravátli
Sróf
Büdöge
Hagymáz
Vackor
Ráspoly
Vacilál
Ütleg

Mondjuk ezek nagy része nem echte magyar szó... :)

(#525) WillChi válasza Yaye (#524) üzenetére


WillChi
senior tag

Azért ezeket ki is fejthetnéd, hogy mit jelentenek, nem biztos, hogy mindenki tudja!

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#526) Gh0sT válasza Yaye (#524) üzenetére


Gh0sT
addikt

tikmony = tojgli = tojás? :F
fain = ez valami újkeletű szó? Valami olyan jelentéssel, hogy nagyon jó? :F
vackor = valami gyümölcs rémlik nekem, talán körte...
vacilál = mérlegel, gondolkodik
ráspoly = hallottam, de gőzöm nincs már mire mondják...

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#527) WillChi válasza Gh0sT (#526) üzenetére


WillChi
senior tag

Vackor -> vadkörte (a'la Süsü). :)
Ráspoly -> olzasmi, mint a reszelő, csak más felhasználási területtel


[Szerkesztve]

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#528) Gh0sT válasza WillChi (#527) üzenetére


Gh0sT
addikt

Nekem is Süsü ugrott be, csak nem tudom, hogy egy mese mennyire támaszt alá egy ilyen ''tudományos kérdést''. :) De már ketten vagyunk, akik körtére tippelnek... Legfeljebb valaki megcáfolja. :)

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#529) oceanearth válasza Yaye (#524) üzenetére


oceanearth
őstag

a hagymáz az egy betegség én úgy tudom, riglinek mi azt hívjuk amivel a kaput lezárjuk ilyen reteszzár szerű, paláver az a balhé, sperhakni az nem magyar asszem

(#530) WillChi válasza Gh0sT (#528) üzenetére


WillChi
senior tag

Nos, megnéztem a Magyar értelmező kéziszótárban. A követrkezőket írja:
vackor fn. 1. Vadkörte(fa). 2. táj Vadalma(fa).

Ezek szerint nagyrészt jól tudtuk. :)

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#531) WillChi válasza oceanearth (#529) üzenetére


WillChi
senior tag

A sperhakni tudomásom szerint a tolvajkulcs/álkulcs 'álneve'. :)

Mod.: Na, ezt is megnéztem. Ha ebben a szótárban benne van, akkor már magyar szónak minősül, egyébként német eredetű.

sperhakni fn vulg Álkulcs. [ném]


[Szerkesztve]

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#532) oceanearth válasza rdi (#483) üzenetére


oceanearth
őstag

pl. agárdon a kotla az azt jelenti, hogy szar, nem jó, gagyi:DD

(#533) corlagon válasza Gh0sT (#528) üzenetére


corlagon
senior tag

Vackor=vadkörte biztosan
Sperhakni álkulcs, már volt
Rigli=reteszkulcs, felhúzókar szerű fémszerszám
Purparlé=felhajtás
Sróf=rugó
Fain=kafa, jó
Kravátli=nyakkendő
Ráspoly=reszelő, különösen fa-
Stráf=csík

Büdöge
Hagymáz
Rakonca
Ümög

Ezeket nem ismerem

(#534) WillChi válasza corlagon (#533) üzenetére


WillChi
senior tag

- A sróf felénk csavart jelent.
- Rakonca: kocsi tengelyeinek, szán keresztgerendáinak a végéhez erősített, az oldalakat tartó rúd. Vagy: Teherszállító jármű oldalaihoz erősíthető, a magasra halmozott rakományt támasztó rúd.

[Szerkesztve]

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#535) konwktor


konwktor
tag

A szotyolára mondják borsodban hogy buga is vagyis én régen csak ezt halottam.
Emlékszem vagy 10 éves lehettem pesten a tesómék be küldtek a boltba bugáért
mondom az eladónak hogy mit kérek majd vissza kérdezett hogy az meg mi én meg először azt hittem hogy hülye. :B

(#536) corlagon válasza WillChi (#534) üzenetére


corlagon
senior tag

''Srófra jár az esze'' - sváb öreganyám szavajárása, itt rugó. Tudod mit, legyen csavarrugó, és mindenki örülhet! :)

(#537) WillChi válasza konwktor (#535) üzenetére


WillChi
senior tag

- Erről a HSZ-ről jutott eszembe egy érdekes történet: Nagypapámék Szlovákiából települtek vissza hozzánk (ők is magyarok, de a háború után elcsatolták őket). A lényeg az, hogy olyan területen éltek addig, ahol ugyan nagyrészr magyarok laktak, de a nyelvezetükre nagy befolyást gyakoroltak a szlovákok is. A végeredmény egy nagyon furcsa nyelv, amit nem mindenki ért.
- Első alkalommal, mikor Kaposvárra jött bevásárolni, bement a húsüzletbe és kért párkit (ez a virsli ottani neve). Szegény eladónő se nyelni, se köpni nem tudott, mondta az öregnek, hogy ő ezt nem tudja, hogy mi, mondja máshogy. Mire öregapám csak annyit mondott, hogy ő meg nem tudja máshogy mondani. Ezzel ott is hagyta az eladó csajszit. Azt az arckifejezést sztem mindenkinek látnia kellene... :) (Hozzá tartozik a dologhoz, hogy szegény öreg nem volt valami türelmes ember.)

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#538) Yaye válasza corlagon (#533) üzenetére


Yaye
őstag

Sróf, az leginkább csavar. A Pom-Pomban is volt valami srófos szereplő. Pl valaminek az árát lehet ''feljebb srófolni''.
Büdöge=bödön
Hagymáz=lázas betegség, hallucinációkkal járhat, ezért mondják nagyon földtől elrugaszkodott gondolatokra, hogy ''hagymázas képzelgés''.
Ümög=ing

A rakoncát már megfejtettétek. Van olyan vasúti kocsi, hogy ''rakoncás kocsi'', ami egy lapos vagon, a két szélén végig felálló rudakkal, rakoncákkal, pl fatörzseket remekül lehet rajta szállítani. Ha valami nincs kellőképp ellenőrzés alatt tartva, az ''rakoncátlan''.

Jópofa dolog hogy sok szó csak egyetlen konkrét formájában marad fenn, ott teljesen mindennapinak számít, de soha senkinek nem jutna eszébe máshogy is használni. Volt erre pár nagyon jó példa, el is határoztam hogy használni fogom őket, de most egy sem jut eszembe. :(

(#539) Yaye válasza corlagon (#536) üzenetére


Yaye
őstag

Nem biztos hogy ott rugó. Hiszen a rafinált ember észjárása nem ''rugós'', hanem ''csavaros'' :)

(#540) Esmein


Esmein
nagyúr

büdöge -> ld.: bödön
szerk.: látom elkéstem

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#541) WillChi válasza Yaye (#538) üzenetére


WillChi
senior tag

A Pom-Pom-os szereplő az Órarugó-gerincű felpattanó volt (remélem, hogy jól írtam le a nevét). :)

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#542) Yaye válasza WillChi (#541) üzenetére


Yaye
őstag

Jól írod, de nem rá gondoltam, amúgy lehet hogy keverem valami mással.

(#543) amiett


amiett
csendes tag

Ez Kövesden használatos
csibirka = bogáncs
peckáskodni = tüzeskedni

ennyi tok csak :(

(#544) ABnormal válasza amiett (#543) üzenetére


ABnormal
őstag

mezőkövesdre gondoltál? mert a csibirka az OK,de a másikat még a 83 éves nagymamikám sem ismeri... :D

furik-talicska... volt már? :D

(#545) rdi válasza corlagon (#533) üzenetére


rdi
veterán

Kravátli=nyakkendő
szláv eredetű

Fej! Tor! Potroh!

(#546) gabe_ válasza ABnormal (#544) üzenetére


gabe_
őstag

A furik szót otthon (nógrádban) gyakran használják, itthon meg (Bács-Kiskun) kiröhögtek mikor aztmondtam, hogy furik. :) Le is szoktam róla gyorsan... :)

Sovány szakácsban sose bízz!

(#547) #67688960 válasza Kalandor (#502) üzenetére


#67688960
törölt tag

:C
Tudsz még ilyeneket?

(#548) rdi válasza #67688960 (#547) üzenetére


rdi
veterán

van neki szótájja :D

Fej! Tor! Potroh!

(#549) RAM


RAM
őstag

lajtorja=létra :)

Csak tisztán

(#550) RAM


RAM
őstag

poti=potméter=(szabályozó)?

Csak tisztán

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.