Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hűtés, házak, tápok, modding  »  Led-ek (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) Mustar


Mustar
tag

Azért inditottam ezt a témát mert kéne egy kis help. Moddoltam a házam: kivágtam a ház oldalát+plexi+kék ledes cooler, meg 2db 5.25-ös hely helyére is befabrikáltam egy uo. kék ledes izét. Ez eddig nagyon jó meg szép meg jó, de nem világítja meg teljesen a gépem belsejét. Amiben kéne a help:

1. Hol lehet Székesfehérváron LED-eket venni?
2. Milyen ledet érdemes venni? (csak kék jöhet szóba)
3. Ezeket a ledeket sorba vagy párhuzamosan kell kötni ha tápról akarrom őket működtetni?
4. A tápcsati kábelen melyik kábelekkel kell összedugni, forrasztás is megoldható. (vagyis anélkül ugyse megy :)) )
5. Kb 8db ledet kéne működtetni, ennyit elbír még a táp ugye :F

Találkozunk a hűtőben.

(#2) Papa-Georgo válasza Mustar (#1) üzenetére


Papa-Georgo
senior tag

1., NEMTOM
2., Minnél bagyobb legyen a fényereje, mondjuk 2-3ezer milicander vagy mi nem tom hogy van pontosan írva
3., SIMÁN
4.., Hát attól függ mennyi ledet raksz rá, kikell számolni de vagy az 5-re vagy 12-re
5., SIMÁN elbírja

''Aki hisz abban, hogy a biztonsági termékek képesek önmagukban valódi biztonságot nyújtani, az megelégszik a biztonság illúziójával.''

(#3) Papa-Georgo válasza Mustar (#1) üzenetére


Papa-Georgo
senior tag

8-led az kb 24 volt, ha sorba kötöd, ha minden igaz
nos akkor inkább párhuzamosan +5v ra egy ellenállással
az meg legyen R=..... nos itt jön egy kis fizika hm ha nem csalnak emléleim akkor u/i akkor ebből kij9ön..MIIS?? 5v/nemtom mennyi és akkor akkora ellenállás kell rá, de ha bebattyogsz a bótba és megmondod hogy 5V kell akkor adnak hozzá ellenállást.

Nomost nem biztos hogy jó ami vakeroltam, szal nézzük mit mondanak mások...

Most jön a lealázás... :C

''Aki hisz abban, hogy a biztonsági termékek képesek önmagukban valódi biztonságot nyújtani, az megelégszik a biztonság illúziójával.''

(#4) Docci válasza Mustar (#1) üzenetére


Docci
senior tag

üdv
nézz de mistralba vagy demiko netán a procomp ba
ha nem találsz egyik boltban sem
akkor nem hiszem hogy szfvaron tudsz venni
én nemrég vettem egy coolink 8cm-es ventit a procomban
lhet árulnak ott még más ledes dolgot vagy ledeket

Erőt s erényt!

(#5) KZT


KZT
tag

Könyörgöm!Minek ez a sok LED-es sz@rakodás.
Bemész egy normális számtechboltba és kérsz/rendelsz egy hidegkatód fénycsövet+a hozzá való tápkonvertert.Ha még több fény kell akkor még egy fénycsövet(1 tápkonverterre 2db köthető).
Pár ezer FT,ki lehet bírni az árát.Nem kell gányolni,mert számítógéphez van tervezve.

(#6) Docci válasza KZT (#5) üzenetére


Docci
senior tag

ja
val hogy ez lenne a legjobb megoldás

Erőt s erényt!

(#7) Papa-Georgo


Papa-Georgo
senior tag

Nekem KÉK COOLINK van ;] extramegahipersirály

''Aki hisz abban, hogy a biztonsági termékek képesek önmagukban valódi biztonságot nyújtani, az megelégszik a biztonság illúziójával.''

(#8) TOM!K@


TOM!K@
tag

Nekem is kellene vhonnan led (ami kék színű) de a zöld power és a piros winyó led helyére.
És nekem is van fénycsövem.:t

(#9) TOM!K@


TOM!K@
tag

naa!!!!!!!! irjatok má' valamit:O

(#10) JC válasza Mustar (#1) üzenetére


JC
tag

Vegyük sorra:
1. Nem tudom én Debreceni vagyok.
2. Minél nagyobb fényerejű.
3. Lehet sorba is és párhuzamosan is. Mivel a kék led nyitófeszültség 3 V ezért inkább párhuzamosan.
4. Lehet 5V-ról is és 12-ről is.
A ledet nem lehet közvtlenül a tápra kötni, kell egy ellenállás sorba a leddel.
R= (Utáp-Uled)/I led
Ez alapján ha 5V-ra kötve I led=20 mA az ellenállás 100 ohm.
5. A led fofogyaztása néhány mW kicsi, simán elbírja a táp.

Ha valami kimaradt, nyugodtan kérdezz.

(#11) salazol válasza Mustar (#1) üzenetére


salazol
őstag

Párhuzamosan ne.
Sorba, de 5V-on még azt se.
5 V-on 1 LED-del sorba 1 db 220 ohm ellenállás.
12 V-on sorba köthetsz 3 ledet meg egy ellenállást, amit mondjuk 820 ohmtól kezdesz csökkenteni, amíg a LED-eken átfolyó áram 10-20 mA között nem lesz.
Azért nem tudok pontos ellenállásértéket mondani, mert a LED-ek nyitófeszültsége nagyon különböző, függ a színtől és a gyártótól is. Ha kellően kicsi a nyitófeszültség, akkor 4 LED sorba kötése is szóba jöhet. Az ellenállás kell, mert a LED-eket áramgenerátorosan kell táplálni és az ellenállás kvázi-áramgenerátoros táplálást ad.

(#12) salazol


salazol
őstag


Itt a segítség, szerintem így kösd.
Ha igazat szólt JC és a kék LED-ek nyitófeszültsége 3V, akkor az ellenállás értéke 150 ohm környéke. Én nem tudom mennyi, kék ledem sose volt, amikor ezt tanultam, még nem is volt kék led.

(#13) salazol válasza Mustar (#1) üzenetére


salazol
őstag

Ja és a +12V az a citromsárga vezeték, a másik pólus a fekete.
Bár úgy tűnik Te már rég leléptél.

(#14) Apika


Apika
Közösségépítő

Én is vettem tegnap a Lomexben ledeket. Érdemes benézni, kék, zöld, narancs, stb. kapható. (3,5V a nyitófesz, 12V mellett 1kOhm-os ellenállást kell sorba köni vele.)

(#15) Bazsesz


Bazsesz
őstag

Ahoj.

Van itthon egy két árválkodó, extraerősen világító piros színű led. Gondoltam, hogy a ház első előlap szellőtő izéjéhez rakok néhányat. Úgy gondoltam, hogy 3-3-3, tehát összesen 9 ledet használok fel. Namármost, megpróbálom elmagyazázni, hogy hogyan gondlolom:

Három sor van. Minden sorban a ledek sorba vannak kötve. A sorok párhuzamosan benne. Közbe iktatva egy ellenállás. Namármost ennek az ellenállásnak mekkorának kell lennie, hogy ne vágódjanak haza a ledek?

Üdv: Balu

''Játék a szavakkal mintájára Dúd a betűkkel :d Előadja Bazsesz művészúr :)'' by Esmein

(#16) LukE válasza Bazsesz (#15) üzenetére


LukE
veterán

piros led->1,6V nyitófeszültség. Átlag led 20mA-es áramot szeret
3 sorba->3*1.6=4,8V essen rajtuk rajtuk
marad 0.2V ha 5v-ra kötöd-> 0.2V/20mA=10Ω. Vagyis 3 led, uátnna egy ellenállás, és a (3led+1 R)-et párhuzamosan kötöd
(ha 12-re akarod, akkor 3 db 360Ω-os kellene)

vagy ha csak egy ellenállást akarsz, akkor 10/3 kellene, de olyat meg nem biztos hogy kapsz.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#17) LukE válasza LukE (#16) üzenetére


LukE
veterán

ja, [L]http://metku.net/index.html?sect=view&n=1&path=mods/sahkooppi/index_eng[/L] márha tudsz külföldiül:)

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#18) Apika válasza LukE (#17) üzenetére


Apika
Közösségépítő

Ez egy nagyon hasznos link volt! Még annak, is aki nem érti a nyelvet, mert a képek elég érthetőek.

(#19) PWR


PWR
aktív tag

vki meg tudna mondani, hogy mit jelent az, hogy a ledeket ''aramgeneratorosan kell taplalni''? akkor is kö ellenallas, ha pont akkora a feszko, mint amennyi kell a led-nek? (ha harom sorba kötött led elmegy 5V-on pl.)
thnx

Üdv

(#20) Krisz@1975 válasza Mustar (#1) üzenetére


Krisz@1975
tag

Ha kell Kék led dobj e-mailt.Ellenállással együtt tudok adni neked.A led maga áttetsző de kéket világít nagy fényerejű!Székesfehérvár megoldható, modj autósboltokat amit ismersz és elkűldöm.(kedd-csütörtök)

INTEL-ASUS-DÉMÁSZ

(#21) LukE válasza PWR (#19) üzenetére


LukE
veterán

elvileg áramgenerátorosan illek hajtani, de zulképpen egy 5Ft-os ellenállás is meg tudja csinálni u. azt. Csak ki kell számolni minden ledre külön.
Ha 3 led nyitófeszültsége nagyobb, mint a tápfesz (azért nem csak 1-2 tizeddel, mert annyit ingadozhat a fesz.) akkor talán. (az, hogy most elmegy, még nem jelenti azt, hogy egészséges is nekik hosszútávon)
(kb 1 órája próbálgattam áramgenerátorral, szép stabil maradt az áram 3 kölönböző színű led esetén is.)

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#22) salazol válasza PWR (#19) üzenetére


salazol
őstag

Az áramgenerátor azt jelenti, hogy a forrás állandó áramerősséget szolgáltat, a feszültségét változtatja a terhelés függvényében, hogy az áram állandó maradjon.
Az ideálishoz közelítő áramgenerátort nagyon nagy feszültséggenerátorral sorba kötött ellenálással lehet közelíteni. A LED-ek ellenállásos meghajtása távol áll az ideális áramgenerátortól, de fényerőstabilitás és a LED épsége miatt ezt célszerű alkalmazni.

(#23) PWR


PWR
aktív tag

Luke es Salazol köszi a valaszokat, kezdem sejteni, miröl van szo :DDD

Üdv

(#24) _George


_George
senior tag

JÓ KIS TOPIC :)
de szvsz ledekkel nem érdemes, erre ott a katódcső, és még olcsóbb is.
nem is kell ennyit vesződni vele.

pl.: 10 darab kék led legjobb esetben is 10*300 HUF = 3000
1 db kék 33 centis katódcő+tápllátó = 1400 + 1300 = 2700 + 1 katóscső amit a tápellátó még elbír 1300 huf összesen 4000 ből ki van világítva az egész ház...

Az alkohol nem válasz, de legalább elfelejted a kérdést...

(#25) LukE válasza _George (#24) üzenetére


LukE
veterán

10 db piros led 10*30 ft:)

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#26) Warlock_42 válasza LukE (#17) üzenetére


Warlock_42
senior tag


Nem bunkóságból, de nem bírom kihagyni; a linken a rajzok valami életveszélyesek ;] ;] Egyébként tényleg jó.
Vitázni sem akarok, de mondjuk pár kék LED fényét könnyebben elviselném, mintha egy fénycső világítana az arcomba.

What does the free fall feel like? Asks the boy with a spark in his eye Know why the nightingale sings Is the answer to everything

(#27) Tuvok


Tuvok
csendes tag

Helló szerintem tök egyszerű ez a LED bekötés én vettem sima 1.5V -os piros ledeket a fankontrolomhoz és párhuzamosan bekötöttem őket de minden LED elött van egy 100ohm -os ellenállás. Csinálok róla fotókat a könyebb megértés végett. (majd késöbb berakom)

A szükséges ellenállást úgy számolod ki hogy
U
R=------- ahol I az áramerősség Amperban U meg a fesz
I

nekem ez jött ki
12V
R=------------ = 86,1ohm akkor saccolva neked egy 100ohmos ellenállás kell.
0.14A



A 0.14A a ventimről lett leolvasva, mivel én egy fankotrolt építettem.
remélem összejön a képlet

(#28) Tuvok


Tuvok
csendes tag

Na ná hogy nem jött össze
R=U/I

R=12V/0.14A=86.1ohm

(#29) LukE válasza Tuvok (#28) üzenetére


LukE
veterán

megkérdezhetem, hogy hogy jön össze a vent áramerőssége és a led elé pakolandó ellenállás?????

khm, ha 12V-ra kötöd azt a szegény ledet, akkor rövid időn belül jobblétre szenderül, mert (12-1,5)V/100Ω=115mA. Egy átlag led 20mA-t szeret.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

Útvonal

Fórumok  »  Hűtés, házak, tápok, modding  »  Led-ek (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.