Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) fecus válasza felora:) (#200) üzenetére


fecus
őstag

Vettem használtan egy ilyen lapot. Nincs DP-s monitorom. Beletettem egy VGA kártyát, de nem tudom kicsalni a képet. Próbáltam a J5 BIOS default betöltést, de nem csipog. Van ebben csipogó, vagy tenni kell rá?
Kivegyem az elemet mint más lapokban?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#202) fecus válasza fecus (#201) üzenetére


fecus
őstag

Kivettem az elemet. Megjavult. A leírása szerint tud 8W körüli fogyasztást megfelelő beállításokkal idle.
Esetleg valamelyikőtök foglalkozott ilyesmivel? Tud segíteni a BIOS beállításokban?
Egyelőre a proci ventit sem sikerül lehalkítani.

[ Szerkesztve ]

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#203) felora:) válasza fecus (#202) üzenetére


felora:)
tag

hardware healten belül

én a Fan Cruise Control - "Thermal" -t használom.
Fan settings "50"
Fan min. limit "20"
Fan max. limit "100"

Nekem így elég halk. Ezzel elvileg 50 foktól indul el istenesen a venti, minimum 20% -on pörgeti, maximum pedig 100% -on.

a 22. oldaltól levő táblázatok alap beállításokkal vannak.

a "KTQM87/mITX Low Power Setup:" és a "KTQM87/mITX High Power Setup:"

között írja a különbséget.

"KTQM87/mITX Low Power Setup:
Standard system configuration equipped with Internal graphics, 1x SATA disks, Intel i7-4700EQ CPU, 1x DIMM (4GB Module), DP Monitor, PS2 Keyboard & Mouse,1x 16GB USB 3.0 Stick, 12V active cooler, 400W ATX PSU."

"KTQM87/mITX High Power Setup:
Standard system configuration equipped with PCIe x16 graphics card, mSATA 32GB, 4x SATA disks, Intel i7-4700EQ CPU, 2x DIMM (4GB Modules), DP Monitor, PS2 Keyboard & Mouse, 2x 16GB USB 3.0 Sticks, 2x 16GB USB 2.0 Sticks, 12V active cooler, 400W ATX PSU."

Tehát a "High" igazából "csak" az, hogy teletömték hw-el még a lapot. De részedről ez a lényeg: "Standard system configuration". Nincs szükséged beavatkozásra.

[ Szerkesztve ]

(#204) fecus válasza felora:) (#203) üzenetére


fecus
őstag

Köszönöm.

Más:
Valakinek nincs felesleges PS2-es kábele ami az alaplapi csatlakozót bontja ki?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#205) Rick4


Rick4
félisten

Srácok, van valakinek bios gyűjteménye vagy letöltési forrása a lapocskához?

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#206) felora:) válasza felora:) (#71) üzenetére


felora:)
tag

Rick4

itt megtalálod.

LINK

[ Szerkesztve ]

(#207) felora:) válasza Rick4 (#205) üzenetére


felora:)
tag

Van még itt [link]

Ez egy 3gb -os kis zip. Mivel a lap "End of life" -ba van, ez MINDEN amit eddig kiadtak hozzá.

Ebben van win10 drv, win8, win7, a biosok, POST kódok, stb.

(#208) Rick4 válasza felora:) (#207) üzenetére


Rick4
félisten

Köszönöm, ez lesz a tuti, a másik megvan, abban csak a 13-as bios van a drivereken túl.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#209) felora:) válasza Rick4 (#208) üzenetére


felora:)
tag

a 8713 újabb, mint a 8708.

A 8708 "csak" abban más, hogy eltávolítja a "FOR EVALUATION ONLY. NOT FOR RESALE.” feliratot indításnál.

(#210) Rick4 válasza felora:) (#209) üzenetére


Rick4
félisten

Tudom, az van fent most. a 04-ről raktam át, de nekem a 04-en se volt ilyen felirat soha...

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#211) felora:) válasza Rick4 (#210) üzenetére


felora:)
tag

A diagnostic splash screennél nekem kint volt, de azt nem is néztem melyik lapon melyik verzió volt. :D Én már felraktam mindre a 13 -ast. :DD Sajnos sok változást nem hoztak ezek a csodák.

(#212) fecus


fecus
őstag

Linux alatt elő lehet csalogatni az alaplapi hőmérő értékét és a proci ventilátor fordulatszámát az lm-sensors-ban. Nekem csak a 4 mag hőmérséklete jelenik meg.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#213) felora:) válasza fecus (#212) üzenetére


felora:)
tag

debian alatt most én is meglestem, nem sikerült előcsalogatnom... Bár nekem eddig nem is volt rá igényem, mert a BIOS-ban mindent be tudtam állítani megfelelően. Csak látni szeretnéd vagy szabályozni is?

(#214) fecus válasza felora:) (#213) üzenetére


fecus
őstag

Csak látni. Majd nyáron, mert mostanában olyan hideg a garázs, hogy nem fog túlmelegedni a szerver. El akartam küldeni a home assistant-ba. Az is a gépen fut kvm-ben, de úgy nem látja a beépített érzékelőket, meg nem is láthatja ha parancssorból sem tudom előcsalni. Nincs házventi a zaj meg fogyasztás miatt.
Elég sok mindent lehet állítani a BIOS-ban, amit nem értek és gondoltam, hátha ott kell valamit állítani, hogy a sensors felvegye az LM75-öt is.
A fordulatszámot meg nem is értem, hogy ipari lap esetén miért nem lehet monitorozni.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#215) felora:)


felora:)
tag

Javaslat, ha valaki erre akarja használni: 16db 8mp + 1db 2mp -es IP kamerát Debian alatt, Shinobival elég jól kezel a lap, ~90% -os CPU kihasználtság és kell neki a 16 gb ram. Ez fölött szerintem már gondjai lennének.

(#216) Rick4 válasza felora:) (#215) üzenetére


Rick4
félisten

Javaslat, ha valaki kamerákat akar használni, akkor vesz az alin egy ilyen 32 csatis NVR-t: [link]
a lap áráért házzal, tápegységgel együtt, és a fogyi kb 10W lesz a lap féle 50W körüli értékéhez képest.
Azért annyi kamerával már van olyan drága a rendszer, hogy megengedjen a tulaj egy dedikált eszközt, gondolom.

[ Szerkesztve ]

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#217) felora:) válasza Rick4 (#216) üzenetére


felora:)
tag

Aliexpressről elvből nem veszek ilyet. :D Biztos kiváló lehet.

(#218) felora:) válasza Rick4 (#216) üzenetére


felora:)
tag

" Network interface:1*RJ45 10M/100M Adaptive Ethernet port;" Sőt. Nagyszerű. Biztos kiszolgálja a 16 db 8 MP -es kamerát.... :))

Az a dedikált eszköz ami kiszolgálja ezt nem alin kell keresni és nem is olcsó és nem 10w -ot fog fogyasztani....

[ Szerkesztve ]

(#219) Rick4 válasza felora:) (#218) üzenetére


Rick4
félisten

Simán be lehet egy ilyet rakni otthonra, amiket itthon vagyonvdelmi cégek ide oda bepakolnak, azok ezeknél alig komolyabbak, persze dupla- tripla áron. Nem tud a rendszer tönkremenni, egy restart után mindig jó, és elég sok kamera kell, hogy azt a 100 mbit sávszélt elfoglalja, mivel 4K 20fps-sel 4 mbit/ kamera, 16 kamera kemény 64 mbit. És még mindig 10W-ot fogyaszt, na jó, legyen 15 a 65W helyett.
8MP-es kamera helyett lehet simán más biztonsági elemre kötni, pláne nem debiant futtató, nem passzív hűtéses gépre..

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#220) felora:) válasza Rick4 (#219) üzenetére


felora:)
tag

Onnan indultunk, hogy 30 fps 8 mp, ezt sikerült letornázni 25 fps -ra 8 mp -re. A hűtés itt lényegtelen. Mozgás érzékelés és vonal átlépés beállítva, folyamatos felvétel kell és megjelöli hol van mozgás vagy egyéb beállított interakció. Ennyi pénzért, amennyiért ezt a lapot kapni tökéletes. A raid0 pedig a minimum. Jelenleg 95-105 MB/s között lehet lementeni róla hálózaton, miközben folyamatosan ír és nincs szaggatás sehol.

Mi baj a debiannal? :F

(#221) Rick4 válasza felora:) (#220) üzenetére


Rick4
félisten

Egy sima WD purple 175MB-/s adatátviteli sebességet tud, ami jóval több, mint a gbit, azaz az kb mindenre elég, mivel nem kis fájlokról van szó, a sebességgel úgyse lesz gond, az is furcsa, hogy raidről minek lementeni bármit is, ha azért van a tárhely, hogy oda mentsd? :D A folyamatos kameraképnek mondjuk 1-2 óra timeshift biztosan nem igányel 6-10TB helyet..

Míg a dedikált eszköz max 15W fogyasztás mellett tudja kezelni a 16 kamerát, tehát egész biztosan teljesen megfelel arra a célra, amire megalkották, és nyilván valamiért a biztonságtechnikai végeknél kapható 300-400K-s eszközök is debian nélkül oldják meg ugyanezt a feladatot a legkomolyabb elvárások esetén is, nyilvánvaló, hogy neked azért a debian a favotit, és mindenki más helikopter. :D

Ennek a legszigorúbb követelménynek a legfontosabb eleme, hogy mint írtam, égetett rendszerrel rendelkezik, azaz merevlemezre nincs semmi telepítve, a rendszer maga nem támadható, nem írható felül, nincs rá vírus és semmi egyéb sem, míg debian esetében van pár olyan tényező, ami egy ilyen mindig működő rendszernél okozhat gondot, a tripla- négyszeres fogyasztás lesz a legkisebb gond.

Nem tudom a 25 fps honnan jött, ha már azt se érted amire válaszolsz, meg olyat írsz amit nem olvastál, (senki se írt se 30 pfs-t, se 25-öt, ezt csak lázálmodban láthattad valahol) akkor inkább lapozzunk, tőle azt csinálsz a lapoddal, amit akarsz! :D
Elég nehéz úgy társalogni, hogy tök más dolgokat olvasol...

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#222) Rick4


Rick4
félisten

Srácok, tudja valaki, biosban a WOL merre van elrejtve?

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#223) felora:) válasza Rick4 (#222) üzenetére


felora:)
tag

Advanced - LAN Configuration

(#224) Rick4 válasza felora:) (#223) üzenetére


Rick4
félisten

Köszönöm!!

Nem tudom, ki hogy próbálta a gyári hűtőt levenni, nálam eljött a pillanat, levettem a ventit a bordáról, lehúztam a csatit, kicsavaroztam a kis csavarokat, amíg el nem kezdtek kattogni, majd bekapcsoltam a lapot. Biosban néztem, 2-3 perc alatt felment 99°C-ra a proci hő, kikapcsoltam, odanyúltam, hogy majd most jól megtekerem, erre szó szerint a kezemben maradt. Meg is lepődtem, de annyira, hogy hirtelen nem tudtam eldönteni, volt-e már leszedve, és már pasztázták is, vagy csak jól meg lett melegítve, és így tényleg ennyire könnyen leesik-e...

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#225) felora:) válasza Rick4 (#224) üzenetére


felora:)
tag

Melegen sokkal könnyebb levenni, de az látszik, hogy gyári paszta van-e alatta. A 2. hozzászólás 2. képén gyárinak néz ki a paszta.

(#226) Rick4 válasza felora:) (#225) üzenetére


Rick4
félisten

Nem tudom, milyen a gyári, nekem elég szürkés volt, a képen annak ellenére, hogy még életlen is a kép, inkább fehéres.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#227) < DominuS >


< DominuS >
csendes tag

Üdv mindenkinek . Én is boldog tulaja vagyok egy ilyen lapnak , a kérdeésem az volna , hogy a kezdeti CPU venti felpőrgéssel lehet-e valamit tenni , hogy megszünjön ? Esetleg van vmi BIOS beállítás? :R

Apple Iphone 11 PRO 64GB | Apple Macbook Air 2019

(#228) Rick4 válasza < DominuS > (#227) üzenetére


Rick4
félisten

Le kell cserélni egy olyanra, ami eleve halk.
A topicban megírt módon beállítva menet közben csendes, de a kezdeti felpörgéssel nekem se sikerült mit kezdeni. Másik ventivel viszont jobb lesz.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#229) kotibor válasza Rick4 (#228) üzenetére


kotibor
tag

Pontosan így van, másik venti vagy borda és semmi hangja nem lesz. A nagyobb kérdés a rá aplikálható hűtőborda kérdés....

2004-óta csere-berélek, az ezt megelőző értékelési rendszer alapján: kotibor felhasználónak 227 pozitív és 0 negatív értékelésem volt---> http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=kotibor

(#230) Rick4 válasza kotibor (#229) üzenetére


Rick4
félisten

Én már egy éve gondolkodok, mi legyen (igaz a lapból kettő is van itthon, és mindkettő a szekrényben pihen), az egyikről már lekaptam a bordát, és kapott egy pasztázást, de ennek ellenére még mindig nincs jónak tűnő megoldásom a borda cseréjére, ezért az eredeti elhatározásom mellett tartanék ki, vagyis csináltatnék valakivel egy 50mm-ről 80mm-re átalakító kis 3d nyomtatott műanyag közdarabot, és nem kellene változtatni semmit, a másik, hogy 2-3mm-es plexiből kivágni az kicsi venti helyét, és ráfúrni a nagyobb venti lyukait, és már össze is lehetne csavarozni...

Ilyen nyomtatást nem vállal valaki? [link] Gondolom itt eladható lenne 6-8-10 db azonnal, mert a gyári borda nem rossz, de a venti a megfelelő légszállításnál már hangos, ezért kell egy 80-as venti rá, ami visszahűtésnél is közel néma..

[ Szerkesztve ]

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#231) kotibor válasza Rick4 (#230) üzenetére


kotibor
tag

Szia, nem leszel előrébb sajnos. A légáramot ha növeled akkor a zajszint megnő és a kicsi felölet miatt a hóleadás sem leszel elégedett. Tegyél rá egy másik bordát, én is több borda felfogatását átalakítottam, lapos hőcsöves bordák megteszik, csak el kell férjen.
Könnyebb fúrni reszelni, vágni akár otthon is mint 3D nyomtatni, amivel max csak a légáramot irányítod rá az apró bordára.
Hűtőborda csere kell neked, főleg úgy, hogy sikerült leszedned sérülésmentesen a bordát a lapról...

2004-óta csere-berélek, az ezt megelőző értékelési rendszer alapján: kotibor felhasználónak 227 pozitív és 0 negatív értékelésem volt---> http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=kotibor

(#232) Rick4 válasza kotibor (#231) üzenetére


Rick4
félisten

A leszedés elég egyszerű művelet volt, azzal nincs is gond, de az elmélet az, hogy a gyári venti 4-5000-es fordulaton már minden körülmények között frankón hűt, hiszen ez egy mobil proci, tehát akkor akár minden mag lehet 100%-ra terhelve, nem melegszik tovább, csak akkor már hangos, tehát ha ugyanazt a légmennyiséget keresztülnyomom a bordán, ugyanolyan hűtési eredményt kapok, viszont ugyanazt a légmennyiséget egy nagyobb ventivel kisebb fordulattal is megkapom, azaz halkabb lesz. A cél mindössze ennyi, és ezt egy akármiféle hűtő felszerelése előtt viszonylag kevés pénzből ki lehet deríteni.

Az ötlet onnan fakad, hogy amiről most írok, az egy ryzen7-5700G procis gép egy chieftec fi03-as 90mm magas (vastag) házban, nem különösebben melegedős, de mivel 8 magról beszélünk, kell neki valami, ha épp valami tesztprogrammal nézem, hogy állunk, a hűtője egy id cooling is60-as, ahol a gyári venti egy 120x10mm-es darab, jó, csak mire teljes sebességhez közeli fordulaton visszahűt teljes terhelésnél is, van hangja. Rátettem egy arctic 12 pwm pst ventit, ami méretben azonos, de 25mm vastag, ezáltal a lapátok feülete is nagyobb, ez van rajta saccra egy éve, 1000-1200-as fordulat között szokott menni, 1400 körül már ugyanazt a hatást elérem vele, mint az ugyanekkora méretű, de kisebb felületű lapátokkal rendelkező gyári ventivel. Ha ott megy, a kontronnál is működnie kell.

Asszonynak ugyanilyen ház, ugyanilyen hűtő ugyanezzel a venti megoldással ugyanilyen házban, csak ott egy i5-10600-ast hát, mindenféle problémától mentesen működik.

Tehát nem a légmennyiség kevés, a hang sok hozzá. A legegyszerűbb megoldás egy átalakító, ha nem válik be, van itthon, 6-7 olyasmi hűtő, ami erre jó lehet.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#233) kotibor válasza Rick4 (#232) üzenetére


kotibor
tag

Igen, értem mi a cél, ezzel valóban lehet csökkenteni a zajforrást, én kicsit továbbmentem, mert teljesen néma konfigot szerettem volna, ezért cseréltem bordát, tehát a hőleadó felületet növeltem.

2004-óta csere-berélek, az ezt megelőző értékelési rendszer alapján: kotibor felhasználónak 227 pozitív és 0 negatív értékelésem volt---> http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=kotibor

(#234) Rick4 válasza kotibor (#233) üzenetére


Rick4
félisten

Nálam elvi kérdés, hogy amit kigondoltam, azt ki is próbálom, szerintem a végére ugyanolyan jó megoldás lehet ez is, nekem nyűgösebb a bordát tartó lemezhez hozzájutni, vagy azt megcsinálni, egy ilyen venti átalakító annak ellenére egyszerűbbnek tűnik, hogy még az sincs meg, kitől, honnan, mennyiért lenne ilyenem!
Mivel két lapból kettő a szekrényben pihen, egyelőre néha előveszem fejben a kérdést, hogy ezzel is kellene valamit kezdeni. ;)

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#235) Oxydavid


Oxydavid
csendes tag

Ezért jó ez a topic, lehet ötletelni, tapasztalatokat megosztani. :C

(#236) Rick4


Rick4
félisten

Sziasztok!
Elkészült az 50mm-es ventiméretről 80-asra alakító tölcsérkém, hét végén fel is fog kerülni, kíváncsi leszek, mit tud, gyanítom ugyanazt a hűtési teljesítményt töredéke hanggal megoldja majd...

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#237) Rick4


Rick4
félisten

Srácok, ki hogy tudja, miféle szerver ramokat lehet a lapba rakni? Meg persze van-e értelme a sima asztali ddr3-hoz képest ilyesmiben gondolkodni?

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#238) Rick4 válasza Rick4 (#237) üzenetére


Rick4
félisten

És akkor még egy kérdés, ez ugye szerver lap, vagyis elvileg szerver ram (unbuffered ECC) mehet bele. Nade egy win vagy más oprendszer fogja rendesen kezelni? Kergessem ezt a dolgot?

[ Szerkesztve ]

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#239) anthony19920


anthony19920
csendes tag

Ha jól rémlik ECC-t megeszi, de csak unbuffered. Szerver ramot (registered) nem eszi meg ha jól emlékszem. ECC-nek van értelme, ha mission critical a rendszer (pl. Truenas, ZFS, etc...), egyébként sok jelentősége nem igazán van.

A venti átalakítóról remélem visszajelzel majd, nemrég túlestem egy költözésen és az utóbbi pár hétben sajnos egy légtérben alszom a géppel és és hiába cseréltem ki már minden ventit a gépben Noctua-ra, és bár csak 20%-on megy a venti, nem bánnám, ha még halkabb lenne :DDD

Más:
Pár hete böngésztem a BIOS menüben és megakadt a szemem az AMT-n. Eddig nem is vettem észre (mondjuk általában célirányosan mentem a BIOS-ba), de adtam neki egy esélyt. MeshCommander kezeli tökéletesen (bár nálam azt mondja, hogy egy update ráférne a firmware-re, de a linken csak Windows progikat dob ki, nekem meg Linux van rajta, szóval ezt én most ignorálom). Remote Desktop működik, mehet akár a rendszerrel közös, akár külön IP-n egyaránt, ami viszont szomorú, hogy csak akkor ad képet, ha van monitor rákötve. Rendeltem is gyors egy DP Dummy plug-ot, mert itthon csak HDMI van, az meg kéne oldja ezt a gondot. Az IDER nálam gondot okozott Proxmox telepítéskor, így azt nem tudtam használni, de lehet más platformon nincs gond vele. Lehet mindenféle dolgokat állítani, van Serial-over-LAN is, bár nálam az nem akar működni, mondjuk ennek lehet köze a Proxmox-hoz (xterm.js-hez lehet mókoltak valamit a konfiggal).
Persze nem vált ki egy teljes értékű IP KVM-et (vagy ilo, idrac, etc...), de arra, hogy távolról is elérjem a montiort, hogy épp ne kelljen billentyűzetet + monitort cibálni az amúgy headless géphez ha épp bios-ba kell menni, vagy szimplán csak távolról be tudjam kapcsolni, ahhoz bőven jó :)
Persze csak az i218-LM-en működik, az i211-en nem, mivel az AMT-hez mindig speciális NIC-ek kellenek.

Néhány infó, ha esetleg bárkit érdekelne virtualizációhoz:
IOMMU-t tökéletesen kezeli a lap, Intel VT-d-t kell hozzá csupán engedélyezni és már megy is minden. ACS patch nélkül is szépen kezeli az IOMMU group-okat, bár a SATA vezérlő sajnos más egyéb dolgokkal közös group-ban van, de ettől még tökéletesen lepasszolható virtuális gépnek. Above 4G decoding-al már voltak gondok, legalább is a Tesla K10-emet nem nagyon akarta kezelni alapból, de egy ACS patch + pci=nocrs szerencsére segített ezen is. A Tesla P4-el már semmi gondja nincs, ott simán IOMMU bekapcsolás után támogatott akár a passthrough, akár a vGPU.

Ugyanakkor az i218-LM a Proxmoxra való áttérés óta okozott egy kis gondot, az e1000-es driverrel valamiért nagy terhelés alatt eldobja a kapcsolatot, majd kb. 5-10 mp múlva újra inicializálja a NIC-et. Nem ritka dolog sajna, teli van vele a net, hogy bizonyos NIC-ek (jellemzően i219-el szerelt Intel NUC-ok pl.) esetén előkerül ez a bug, pár funkció letiltással megoldható a probléma (le kell tiltani néhány olyan feature-t, amit amúgy sem támogat ez a NIC), de érdekes mód amíg nem proxmox-al használtam, ez sosem jött ki (pedig ott is volt VM, a nic is ugyanúgy bridge módban volt, szóval passz).

Volt még itt szó korábban a ventillátor vezérlésről: Elvileg ITE8516 van használva, amit elviekben az lm-sensors támogat is, de nekem az istennek sem sikerült kiolvasni semmit belőle.
Találtam egy-két archív leírást valami speciális Linux distrorol (Fedora alapú), amit a Kontron adott egy nagyon hasonló laphoz, de még annak a distronak is az ismert buglistáján volt, hogy nem támogatja a temperature sensor-t. Pedig jó lenne, ha a P4-re applikált ventinek lehetne valamivel vezérelni a sebességét, de akkor marad valami ESP32 alapú megoldás, úgy tűnik :-/

[ Szerkesztve ]

(#240) Rick4 válasza anthony19920 (#239) üzenetére


Rick4
félisten

Hmm, az ára meggyőző csak, más okot nem látok én sem. :D
Holnap este mér a kezemben lesznek a tölcsérek, lehet hét vénén teszek egy próbát vele...

A többihez sajnos nem tudok mit szólni, nekem van egy frankó samsung 19-es monitorom, amit itt ph-n vettem kemény 3K-ért, ha itt kell, itt dugom be, ha máshova, odaviszem 5 percre, és megcsinálom amit kell... Ennél jobb megoldást még nem sikerült senkinek se kitalálni. :D

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#241) felora:) válasza Rick4 (#238) üzenetére


felora:)
tag

én ECC rammal használom az összes lapot.

ezt biztos megeszi: SAMSUNG M391B1G73QH0-YK0

(#242) Rick4 válasza Rick4 (#240) üzenetére


Rick4
félisten

Ígértem, hogy visszajelzek, fent van a hűtő, hangja semmi, és jobb, mint a gyári. Az egész költsége 500ft+ egy hűtőventi, valami normális is kb 1000ft lehet, és akinek fent van a gyári borda még, nem kell kockáztatnia a cpu lesarkazást, nem kell másik borda többszörös áron, nameg elég gyorsan meg lehet oldani a dolgot, 4 csavar ki, 4 csavar be, kész.

Ugyan van annyi szépséghiba, hogy semilyen csavar se akar a gyári borda "meneteibe" menni, mert az nem is menet, csak egy szétcseszett szélű lyuk, de azért van megoldás, akár 4 pici kötegelő is tökéletes, kell egy normális 4 vezetées pwm-es venti, és mehet fel a helyére.
ez egy sima 1500ft -os aerocool venti, biztosan van gyorsabb, nagyobb légszállítású, nem rgb-s pwm-es is, ez volt kéznél..

Én azt mondom, a procinak tökéletesen elég ez a hűtés, és se indításkor, se ment közben (prime 95 alatt sem) lehet hallani, 20 cm-ről sem, hogy süvít, sőt, inkább néma..

[ Szerkesztve ]

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#243) Rick4 válasza Rick4 (#242) üzenetére


Rick4
félisten

Lett egy sokkal egyszerűbb:
Venti leszed, 4 csavar ki, kis hűtő keret leszed, 4 csavar ki, 4 db 1ft-os kötegelő meghúz, keret+tölcsér a 4 csavarral vissza. Jövő héten veszek egy jó arctic pwm-es 4 pines ventit, és még 4 kötegelővel rakom is fel...

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#244) Rick4 válasza Rick4 (#243) üzenetére


Rick4
félisten

felora: Végül sikerült egy pár 8GB-os DDR3-1600-as ecc unbuffered crucial ramot venni 65000/db- ért, hibátlanul megy a lap velük.

Na végre felkerült egy arctic F8 PWM PST venti a tölcsérkémre, az asztalon kipakolt lapot prime95-tel tesztelve a CPU hőmérséklet 20 perc alatt elszaladt szép lassan egész 70°C-ig, persze csúcsra járatva nem kell csodálkozni ezen, viszont sima használat közben 1000-es fordulattal is könnyedén 37-38°C alatt tartható, és ami jó, hogy mindez 500+ 1500ft-os megoldás, felrakni pár perc, visszaalakítani a gyárira is pár perc, és még teljes gázzal is alig- alig hallható ház nélkül 1 méterről.
Szerintem a ráfordított összeg fényében elégedett lehetek, marad egyelőre így.

Másnál a cserélt hűtő egy 20-25 perces prime 95-tel mennyire melegíti fel a procit? Van ennél tutibb, vagy hagyjam? :D

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#245) Rick4 válasza Rick4 (#244) üzenetére


Rick4
félisten

6500/db lett volna, csak megszaladt a kezem. :D

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#246) Rick4


Rick4
félisten

Sziasztok, nagy a csend, mindenki elégedett a saját gépével! :D
De én nem, megint variálnék, szembejött egy node202-es ház, az viszont csak max 56mm-es cpu hűtőt fogad, az enyém meg ennél magasabb, azaz tényleg kell valamit találnom. Melyik lehet az a típus, amivel a legkevesebb bajom lesz a beépítés során, és nem kell rá vagyonokat költeni, valamint befér az említett 56mm-be? 13 ezerért tudok venni zsírúj, és komoly vízhűtést is 120-as radival, ami egy i7-10700-as is könnyedén 50°C alatt tart prime95 alatt, az se lenne gond, de a felfogatás, meg az a kitétel, hogy a hűtő magasabban legyen, mint a cpu blokk, itt kicsit nyűgös, szóval valahol az is ugyanúgy problémás...

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#247) Rick4 válasza Rick4 (#246) üzenetére


Rick4
félisten

Na, sínen is van a dolog, azt nem tudom csak, hogy oldjam meg a hűtő rögzítést, egy id cooling is40-es lett az áldozat, eddig egy i7-6700-ason volt, ezzel is el kell bánjon, a rugós rész nincs előttem, hogy legyen megoldva... Jelenleg a 1151-1155-ös foglalatnál a proci+ kupak, miegymás jóval magasabban van, mint a kontron beforrasztott cpu-ja.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#248) Rick4 válasza Rick4 (#247) üzenetére


Rick4
félisten

Na kész is van, ügyesbe' - okosba' meglett, kis átalakítás kellett, de megy szépen már a prime95-tel rongyra terhelve... :D

Annyi lett, hogy az eredeti hűtő alsó merevítőjébe az eredeti hűtő csavarjai mentek vissza, csak épp az új hűtő lefogató karjait nyomják le. Szépen fogják a hűtőt, nem feszül, nem lötyög, áll ahogy kell.

A becsavaráshoz kellett egy kis hely a csavarhúzónak, ami miatt nem egyszéges az összkép, ezzel a szépséghibával talán 1-2%-ot romlik a hatékonyság, de a rápakolt hűtő miatt nem is látszik, plusz ugye úgyis gépházba (Node202) kerül.
Ha nagyon akarnám, vissza lehetne hajtogatni, de attól még dolgozik az, hogy nem egyenes..

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#249) Rick4


Rick4
félisten

Mit rontok el, ha ismerten jó, pár napja tesztelt 1070-es vga-ból kettő, 1660-asból kettő, 1050-esből 1 volt egymás után betéve a lapba, és minden esetben egy kis win boot utáni befagyást eredményezett a dolog, egyedül egy msi rx470-essel volt kedve betölteni a winnek, most megy fel a vga driver.

Előtte prime 95 teszt, minden istennyila volt már, a rendszer teljesen stabil, két vga között alaplapival bootolva (tehát kártya kivéve) megy rendben, és az asztalon van az egész kóceráj egy chieftec 400W-os táppal, kábelek értelemszerűen vga-ra dugdosva, minden oké, csak megakad a boot...
Lehet állítani kellene valamit?
Ezzel meg 270W fogyasztással megy a furmark gond nélkül...

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#250) Rick4 válasza Rick4 (#249) üzenetére


Rick4
félisten

Furcsa! Minden driver frissítve, az rx470-nel megy a cinebench furmark, minden, bedugom a 1600-asokat, semmi, bedugom a 1070-eseket, semmi, csak a balfelső sarokban villog picit a kurzor, mindegyik másik lapban hibátlan...

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.