Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1101) kabelmania27 válasza c805 (#1100) üzenetére


kabelmania27
félisten

-10es kimenetre kötött tévén tiszták az adások? Lehet ezért szűnt meg a csíkozódás, mert a tratec osztóba van galvanikus leválasztó.

[ Szerkesztve ]

(#1102) c805 válasza kabelmania27 (#1101) üzenetére


c805
tag

Tiszták,a szerelők is mondták hogy van benne galvanikus leválasztó.

[ Szerkesztve ]

(#1103) kabelmania27 válasza c805 (#1102) üzenetére


kabelmania27
félisten

Modem oldala milyen jelszint értékeket ír ki? 192.168.100.1 címen tudod megnézni

(#1104) c805 válasza kabelmania27 (#1103) üzenetére


c805
tag

Hogy kel megnézni?

(#1105) kabelmania27 válasza c805 (#1104) üzenetére


kabelmania27
félisten

Böngészőbe beírod a 192.168.100.1 címet

(#1106) c805 válasza kabelmania27 (#1105) üzenetére


c805
tag

Erre gondoltál?[link]

(#1107) kabelmania27 válasza c805 (#1106) üzenetére


kabelmania27
félisten

Igen, erre.
Rendben vannak az értékek.

(#1108) c805 válasza kabelmania27 (#1107) üzenetére


c805
tag

:R

(#1109) bairnfm18


bairnfm18
csendes tag

Sziasztok.

Teljesen amatőrként érdeklődnék, vettem egy második tv-t a családba, eddig egy szobában ment a net és a tv, bejött a upc, egy splitter(ha jól tudom) pct ngn2m 2s, és ennyi.
Az alábbi rajz szeint szeretném most megoldani a hálózatot, ha van rá lehetőség, kérdésem hogy lehetséges?, milyen elosztó, splitterre lenne szükségem hozzá?
Nem szeretnék belekontárkodni csak úgy, nehogy rossz minőséget érjek el nálam, netán a szomszédoknál.

Ha ebben tudnátok segíteni nagyon megköszönném.

(#1110) Gubek-Einste válasza bairnfm18 (#1109) üzenetére

Kétféle képen lehet megoldani:
1; Veszel egy kettes splitter és az eddig egyik ágára rákötöd.
2; Veszel egy hármas splitter és az eddig helyére kötöd, előnyös lenne egy olyat amelyiken egy 3,5 és 7,5 kimenet van.
Ha nem értesz hozzá akkor keres valakit aki igen és megcsinálja neked.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#1111) efi99


efi99
senior tag

Tiszteletem.
Lehet-e a "házi hálózat" hibája az alábbi jelenség. Digitális ktv 450 Mhz-es csatornáján lévő adóknál ciklikusan 1 mp-es jelerősség leesés 0-ra kb 75-ről 16 mp-ként? Többi csatorna okés, nincs ingadozás vagy ilyesmi.
Bekötés: 2-es splitter, 5 m kábel, 10 dB csillapítású átmenő fali aljzat (jelenleg ebben van az ominózus tv: pana plazma CAM-os előfizetés), 5 m kábel, 1 dB csillapítású végponti aljzat (itt lesz majd a tv, de itt egyelőre nem tudom kipróbálni).
Vezetéknélküli telefonra gondoltam, de azt kikapcsolva is produkálja.

Annyit dolgozom, hogy lassan már az ivás rovására megy.

(#1112) kabelmania27 válasza efi99 (#1111) üzenetére


kabelmania27
félisten

Igen lehet, átmenő aljzat helyére tegyél leágazót vagy splittert, a végponti aljzatot vedd ki.

[ Szerkesztve ]

(#1113) efi99 válasza kabelmania27 (#1112) üzenetére


efi99
senior tag

Igen, splitter az átmenő helyén megoldotta. Fel is ment az összes jelerősség 95-100%-ra.
Egyszerűen érthetetlen számomra, hogy átmenő aljzat szempontjából a gyártók kizárólag azt tudják elképzelni, hogy minimum 4-5 helységről beszélünk, ami felé az ember eleve erősítőn nyomja le a jelet és ennek örömére 10-15-20 dB csillapítást tesznek bele. Egyszerűen képtelenség 8 dB alatti átmenőt szerezni, pedig hát 4 dB műszakilag nyugodtan lehetne. A végpontival szerintem nem lesz gond ott a tv 1,0 a rádió 0,8 dB.

Annyit dolgozom, hogy lassan már az ivás rovására megy.

(#1114) kabelmania27 válasza efi99 (#1113) üzenetére


kabelmania27
félisten

Pont az előbb írtam volna, hogy lehet maradhat a végponti.
Bekötéskor mondta a szerelő, hogy lehet használni aljzatot, de akkor kell erősítő.

(#1115) efi99 válasza kabelmania27 (#1114) üzenetére


efi99
senior tag

Na igen, de olyat miért nem lehet gyártani, ami úgy néz ki mint egy aljzat, de amúgy belül meg 1 splitter? Mégiscsak elegánsabban néz ki, mint most, hogy a falidoboz szájában ott lifeg a splitter.
Piszkosul semmi értelmét nem látom annak, hogy erősítünk 15 dB-t azért, hogy aztán 3 méterrel lejjebb meg levegyünk 15-öt. Egyetlen jelentősége, ha pl egy panzióban feltekerjük a kakaót 25 dB-lel, aztán lefelé haladva elveszünk 20-at, 15-öt, 10-et, hogy mindenhol egyforma jel legyen. De panzió 100-ad annyi van, mint olyan ház, ahol 2-3 helyiségben van tv.

Annyit dolgozom, hogy lassan már az ivás rovására megy.

(#1116) kabelmania27 válasza efi99 (#1115) üzenetére


kabelmania27
félisten

Ilyen létezik. Csinálhatod azt, hogy az átmenő aljzat helyére beteszel egy kettest, így kicsit esztétikusabban fog kinézni, a splittert át tudnád rakni kevésbé látható helyre. Ismerősnél is aljzatok voltak a lakásban, amikor bekötötték a netet (UPC) kivette a szerelő a végaljzatot, amikor hozta a médiaboxot az átmenő aljzat is kikerült.

[ Szerkesztve ]

(#1117) bambano válasza bairnfm18 (#1109) üzenetére


bambano
titán

fizikailag lehetséges, de szakmailag nem ajánlott. az első osztás mindig kettes, mindig abban van a kábelmodem és mindig szűrővel megy tovább a másik lábról a tv-k felé.

(most tekintsünk el attól, hogy létezhet-e kombinált splitter vagy sem, ez az elv, ami itt fent van)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1118) nyxor


nyxor
aktív tag

Már megint az aljzatok. Nálam pl. 5 aljzat van, 2 átmenő és 3 vég, és mindenhol jó az analóg kép, digitálisnak sincs semmi baja, szóval az, hogy aljzatok használatakor kell erősítő, nem feltétlen igaz, erősen jelszintfüggő a dolog. Tény, hogy érintkezés szempontjából az F csatlakozó, splitter/tap és társai a nyerők -- esztétikailag pedig az aljzatok.
Az átmenő aljzat egy tap gyakorlatilag, a külső csatlakozók a tap ágak, az elmenő ág meg az out. A végponti meg egy sima kettes splitter (tv-rádió). Típustól függ, hogy mennyit csillapítanak. Utána kell számolni, hogy ha a bejövő jel kb. 70 dB, akkor az osztók, aljzatok, kábelek csillapításával kb. mekkora jel jut a vételi helyre, de digitális adásnál annyira nem meghatározó, kb. 45 dB-es jelszint elég neki. Persze előfordulhat, hogy egy frekvencián több a zaj, mint egy másikon (az aljzatok is generálhatnak zajt a rosszabb érintkezés miatt). A kábelek csillapítása is frekvenciafüggő, alacsonyabb frekiken kisebb, magasabbakon nagyobb. Az erősítőket is úgy szokták szintezni, hogy ezt figyelembe veszik.
Az analóg adással meg már lassan nem is kell foglalkozni, úgyis teljesen le fogják építeni pár éven belül a nagyobb kábelszolgáltatók.

[ Szerkesztve ]

LG G2

(#1119) Mate válasza bambano (#1117) üzenetére


Mate
nagyúr

Ez UPC kábelnél is így kell hogy legyen? Digitális+fiberpover

(#1120) kabelmania27 válasza Mate (#1119) üzenetére


kabelmania27
félisten

A modem használati utasításába úgy írják, hogy ajánlott az első osztóba tenni, UPC-nél (és más szolgáltatóknál is) előfordulhat hogy nem lehet az első osztóba kötni a modemet, de attól még működik. Egyik ismerősnél kettes és hármas splitter után 20körül van a vételi, adási 30, boxon 80% jelerősség, másik ismerősnek két leágazó után 0körül van a vételi és 48-56 (évszakonként eltérő) között van az adási.
Olyan is létezik, hogy négyes és két kettes után van a modem és 5körüli a vételi, 48körüli az adási.

[ Szerkesztve ]

(#1121) MtHq válasza kabelmania27 (#1120) üzenetére


MtHq
tag

Modemeknél a sok splitter miatt általában a visszirány problémás. Első kettes osztó után van pl. -46, -48 dBmV-s jelszint. Emögé beraksz még mondjuk egy 3-as osztót, aminek kimenetenként 7.5dB a csillapítása, akkor rögtön kapsz egy -53dBmV, -55dBmV-s upstream jelet. Működik vele, de nagyon határeset.. Ezért ajánlott a legelső kettes splitterre (osztóra) kötni a modemet, a másikra a TV-t, vagy a többi osztást. Legjobb egy olyan multimédiás osztó, amin van külön egy out a modemnek, meg mondjuk 2-3 kimenet a TV-knek, amik egyben HPF80 szűrők is (tv-szűrő közönséges nevén).

[ Szerkesztve ]

(#1122) kabelmania27 válasza MtHq (#1121) üzenetére


kabelmania27
félisten

Igen, nálam kettes splitter után ilyen a jelszint. Nyáron volt 46 a max adási szint.

[ Szerkesztve ]

(#1123) MtHq válasza kabelmania27 (#1120) üzenetére


MtHq
tag

Ott akkor valami elég csúnyán el van szintezve azon a hálózaton :U
4-es splitter ha 7.5dB csillapításos + 2 darab 2-es, ami 2x3.5dB, akkor az azt jelenti, hogy 14.5dB csillapítás után 5 dBmV a jeled.. Tehát akkor a bemenő jeled +20dBmV ami elég húzós..

(#1124) MtHq válasza kabelmania27 (#1122) üzenetére


MtHq
tag

A bejövő jeled még rendben van, visszirány is jó és jó az SNR. Ezzel így ebben a formában szerintem nincs baj. Talán kicsit erős a bejövőd.. ehhez tudnék ajánlani egy multimédiás splittert, ami modem ágon 10dB-t csillapít, kimenőn 3 dB körül. A másik ágon pedig nem csillapít annyit, hogy jó legyen a TV jeled. :) Van is egy ilyenem ha érdekel :R

[ Szerkesztve ]

(#1125) kabelmania27 válasza MtHq (#1123) üzenetére


kabelmania27
félisten

Tratec tris-210e volt rajta, de -5körüli vételivel lassabb volt a net és a ping sem volt rendben, ezért cseréltem ki kettes splitter a nyáron, ekkor délben 1volt a vételi adási 46, pár UHF-es adás szemcsés volt (hármas splitter van a kettes másik ágán), aztán feljebb tekerték az erősítőt, azóta kicsit több a vételi (-10foknál 15), kitisztultak az uhf-es adások.

[ Szerkesztve ]

(#1126) MtHq válasza kabelmania27 (#1125) üzenetére


MtHq
tag

Na az nagyon csúnya, gondolom az SNR-je pedig alacsony.. Túl van küldve ott az előreirány jelszintje, jelezni kéne szolgáltató felé, hogy kicsit gáz ez így.. +30dBmV (90dB) jel az túl magas :S Még akkor elmegy ha az SNR-je jó, de szerintem bezajosodik..

[ Szerkesztve ]

(#1127) kabelmania27 válasza MtHq (#1126) üzenetére


kabelmania27
félisten

Ja jó erős a bejövő jel, de nincs vele gond, 50/5sebesség meg van ping 5, jó az SNR-je (39-40), médiabox jelerősség 80%, minőség 100% Korábban 14-16körül volt a vételi.

[ Szerkesztve ]

(#1128) MtHq válasza kabelmania27 (#1127) üzenetére


MtHq
tag

Ez így még rendben van, gondolom nincs messze az erősítőtől (UPC társasház talán?). 35 fölötti SNR már jónak mondható. 40-es az pedig már jó, és elvárható azért. Bár arra figyelni kell, hogy ezek a modemek szeretnek ráhazudni az SNR-re 1-2dB-t. Gondolom EPC39xx :)

(#1129) kabelmania27 válasza MtHq (#1128) üzenetére


kabelmania27
félisten

Igen, nem wifis cisco, UPC társasházban.

[ Szerkesztve ]

(#1130) bambano válasza Mate (#1119) üzenetére


bambano
titán

Hogy kell-nem kell, kötelező vagy nem, az vita tárgyát képezheti. A tények:
a modemnek kell visszirány, a többi cuccnak általában nem (kivéve egyes ip tv-k). minél kisebb területről engeded vissza a visszirányt, annál kisebb a valószínűsége, hogy felszed valami káros zajt, ami leronthatja a net működését. minél kisebb területen van visszirány, annál kisebb a valószínűsége, hogy azon a területen rossz kábel, rossz csatlakozó, szétcsúszott toldás, rosszul földelt tv, stb. stb. legyen.

Tehát az tény, hogy a visszirányú zavar bejutásának kockázatát növeled, ha nem minimalizálod a lakáson belüli kábelezés esetén is a visszirányt. az már egyéni megítélés és vita tárgya lehet, hogy ezt a kockázatot ki hogy értékeli. szerintem mindenáron minimalizálni kell, más meg majd azt fogja mondani, hogy rendes kábelezésnél nincs gond (és igaza is lesz a kezdetekben, csak a lengőkábelezés idővel romlik).

Ezt a megoldást pedig úgy tudod megcsinálni, hogy bejön a drót, kettes osztó, egyik lábra közvetlen egyenes toldásmentes kábellel a modem, a másik lábra közvetlenül visszirányú szűrő, és utána azt mókolsz, amit akarsz. Megint nem akarok belemenni abba, hogy van olyan osztó, amiben benne van a szűrő vagy nincs, stb. stb. ez itt most az elvekről szólt.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1131) Mate válasza bambano (#1130) üzenetére


Mate
nagyúr

Nemrég volt itt UPC-s technikus és azt mondta nem használnak már visszirányszűrőt. Boxhoz, nethez kell, mediacardhoz felesleges. Sima szűrő nélküli osztók vannak mindenütt és tökéletes a jel.

(#1132) bambano válasza Mate (#1131) üzenetére


bambano
titán

vannak döntések, amiket műszaki szakemberek hoznak meg műszaki szempontok alapján és vannak más döntések, amiket könyvelők pénzügyi szempontok alapján. azt lehet találgatni, hogy ez a döntés (miszerint nem használnak már szűrőt) milyen körben született, ha miatta (is) otthagyta az upcot az üzemeltetési vezetőjük.

továbbra is igaz az állítás: ez a döntés nem egyik napról a másikra fogja bedönteni a hálózatot, hanem néhány év alatt fokozatosan, szinte észrevétlenül fog leromlani az állapota. akkor majd következik a vérpisálás, mire mindent rendbe hoznak megint.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1133) BTO válasza bambano (#1132) üzenetére


BTO
őstag

az ugynevezett self instal miatt szedették ki az UPC hálózatokból a szüröket,itt a médiabox,az internetes modem nesze elöfizető vidd haza és üzemeld be magadnak.
mi szerelők ha lehet az analóg TV vevők felé bepakoljuk vissza a szürőket mert szakmailag indokolt.soxor kergetünk zajt ami a TV.k felöl jön.
alválalkozói kivitel megsporolása.BRRRR.

semmi sem tökéletes

(#1134) BTO válasza MtHq (#1128) üzenetére


BTO
őstag

upc-s hálózaton 78/83 dB indul befelé a lakásokba mert az erősitő után xx/20-s leágazás van.nem ritka a lakásba a 80dB felsősávi beérkező jel.

semmi sem tökéletes

(#1135) kabelmania27 válasza BTO (#1133) üzenetére


kabelmania27
félisten

Olyan értelemben szűnt meg a hpf használta, hogy korábban ha valaki analóg tv-t rendelt kapott hpf-et, most pedig nem kap?

[ Szerkesztve ]

(#1136) bambano válasza kabelmania27 (#1135) üzenetére


bambano
titán

egyrészt igen, másrészt meg régen azok a lakások, amelyekben nem volt internet, le voltak szűrőzve. vagy az oszlopon (családi házas) vagy az épület központi elosztójában (panel) szűrő volt minden nem internetes lakáson. most nincs, minden lakás felől nyitva van a visszirány.

ennek az az előnye, hogy nem kell technikust küldeni ahhoz, hogy beköthető legyen az internet. ez az eszméje a könyvelőnek. ami persze baromság, mert a lakáson belüli kábelezést valakinek meg kell csinálni, tehát ígyis-úgyis kell technikus.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1137) MtHq válasza BTO (#1134) üzenetére


MtHq
tag

Nekem is 80 fölötti jel jön be UPC-n. :) 5.5 dB csillapítás után pedig 41dBmV a visszirány, tehát.. :)

(#1138) BTO válasza bambano (#1136) üzenetére


BTO
őstag

:DD :DD a self csomagba van hüvely F áalakitó 2-s splitter és kész kábelek F-F 1m,és kb 3m dugó F.

semmi sem tökéletes

(#1139) BTO válasza MtHq (#1137) üzenetére


BTO
őstag

a 80dB felett az előre irány az az a letöltési irány megy be az az analóg TV-adások szintje .az internetes előre irány ehhez képeset -5dB,és a digitális TV is.
3TV és a nethez biztonságosan kell ekkora jelszint,amit az UPC garantál,a 3TV és a net vételi helyhez.
a visszirányu adásszint az más tészta mérésügyileg.

[ Szerkesztve ]

semmi sem tökéletes

(#1140) BTO válasza kabelmania27 (#1135) üzenetére


BTO
őstag

az analóg TV-sek valamikor az elosztó szekrénybe voltak szürözve,a neteseknél a tv felé menő ágat az installátornak kellett beszerelnie,vagy a tecnikusssnak. :K

semmi sem tökéletes

(#1141) kabelmania27 válasza BTO (#1140) üzenetére


kabelmania27
félisten

Értem. Ezek szerint a ds frekik és a dtv mux egyforma jelszinttel jönnek? Ismerősnél kettes és hármas splitter után 20körüli a ds vételi és 80% a box jelerősség, minőség mindenhol 100%. Az 5dB-s különbség az összes UPC-s területre érvényes vagy csak a régiekre?

[ Szerkesztve ]

(#1142) BTO válasza kabelmania27 (#1141) üzenetére


BTO
őstag

hát ugy kell szintezni a fejállomásban.de a FN és más hálózatokon fokozatosan csökkentik a -5dB szintre,mert a média osztók azok ugye -10dB-t csillapitanak előre irányba,és ezeket csak fokozatosan lehet kicserélni.

semmi sem tökéletes

(#1143) MtHq válasza BTO (#1139) üzenetére


MtHq
tag

Ez igaz, 3 TV-hez, és ugye a media boxokhoz is split van. Nem is azt mondtam, hogy kell, de netonly ez kicsit sok. De ugye nem lehet minden lovat egyszerre megülni :)

(#1144) kabelmania27 válasza BTO (#1142) üzenetére


kabelmania27
félisten

Fibernetnél tratec-tris210e-t használtak, egyik nyáron -9,5volt a vételi pár uhf adó szemcsés volt, aztán idén nyáron -5nél biztos ami biztos alapon kicseréltem kettes splitter+hpf-re mert a megszokottnál több volt a ping, és a sebesség is ingadozott, a csere után 1-5között változott a vételi, aztán állítottak az erősítőn így 8-12között változott télen -10ben megy fel 15ig. Ex Fibernet hálózaton egy szinten jött a ds és az analóg tv? Milyen állapotban voltak az átvett hálózatok?

[ Szerkesztve ]

(#1145) MtHq válasza kabelmania27 (#1144) üzenetére


MtHq
tag

Szerintem azt hagyjuk, hogy az milyen volt.. Amikor kültéren lógott ki ajtó nélküli dobozból az erősítő, szerintem sokat nem kell hozzáfűzni a dologhoz, hogy milyen lehetett :U

[ Szerkesztve ]

(#1146) BTO válasza MtHq (#1143) üzenetére


BTO
őstag

nem sok mert az rg 6 kábel 600Mhz-n 16db 860-n meg közel 20dB-t csillapit/100m.
tehát 1 nagyobb ház esetén az utca tuloldalán lévő oszlopsorrol akár 50m kábel is lehet az utsó fogyasztónál,ami 8-10dB csillapitást is okozhat a kábelen,+ az osztások8 dB körül,máris 60dB körül járunk.

semmi sem tökéletes

(#1147) MtHq válasza BTO (#1146) üzenetére


MtHq
tag

Értelek, ezt alá is írom, én erre az esetre gondoltam itt külön. Ezért mondtam, hogy nyilván oka van ennek a beállításnak. Így mindenkinek elfogadható jelszintje van. Azért HFC hálózaton nem ritkán láttam olyat, hogy a háztömb aljáig optika megy már :)

(#1148) BTO válasza MtHq (#1147) üzenetére


BTO
őstag

Az hogy a tömbházig milyen kábelmegy el azt a fejállomási berendezések is meghatározhatják.
A net miatt használják a docsis 3 rendszert a koaxon mert az a 256Qam modulácioval nagyobb net sebességet tud.optikán a diginél más a rendszer.
Manapság az optikai kábelek és a hozzá használhato cumok ára jelentösen csökkent a 5-10 évvel ezelötti árakhoz képest.a mostani ujj csupasz településeken,vagy a másik szolgára ráépitésénél elöny van amodern eszközök alkalmazásához. :K

semmi sem tökéletes

(#1149) bambano válasza BTO (#1148) üzenetére


bambano
titán

"Az hogy a tömbházig milyen kábelmegy el azt a fejállomási berendezések is meghatározhatják.": a fejállomási berendezésnek, ha ezalatt a cmts-t érted, elég kevés köze van a kábelhez. ráadásul az optika rövidebb távolságokon rosszabb, mint a tiszta koax, csak a tiszta koax nem bír akkora távolságot áthidalni.

256qam-hez előreirányban nem kell docsis 3. a docsis 3 előnye elsősorban a vivők összefogásában van. visszirányban meg nem szokás 256qam-et használni. 32qam-et meg 64qam-et szoktak ide postolni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1150) MtHq válasza BTO (#1148) üzenetére


MtHq
tag

Nyilván, de azért nem csak Docsis3-ban használnak 256 QAM-et, már a Docsis2-n is mindenki szinte 256Qam-et használt az értelmesebbek közül. Akár HFC akár tiszta koax alapú a hálózat.. bár a HFC-vel azért jobb, kevesebb a koax hossz, így jobb a jel/zaj viszony :)

bambano:

Visszirányban én sem láttam még 64QAMnél nagyobbat, nem tudom hogy egyáltalán támogatják-e a modemek, nem biztos. Általában 256 QAM a le, 64 QAM a fel. De olyat is láttam ahol még sima TDMA upstream van B meg QPSK-val mert akkora a zaj :DD

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.