Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Parci


Parci
HÁZIGAZDA

Ide várjuk tehát az egyes számítástechnikai fogalmakat és azok részletezését. Egy fogalom, egy üzenet. Legyetek tömörek, világosak, szájbarágósak (ne csak a hardver guruk, hanem a lehető legkevésbé hozzáértők is megértsék, miről van szó)! Ha bárkinek bármi észrevétele, javaslata van, ne itt, hanem a másik topikban jelezze azt: http://prohardver.hu/rios2_uzenetek.php?from=6790

Figyeljetek a helyesírásra és a magyar nyelv szépségeire :). Sok sikert!

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#2) KovacsUr


KovacsUr
addikt

HARDVER


A ~ a számítógép (vagy más rendszer) fizikai, megfogható része. A kifejezést általában a ~ által tárolt, végrehajtott vagy szállított szoftver összetevőkkel állítják szembe.
A számítógép hardvere rendszerint főként elektronikus eszközökből áll (processzor, memória, stb.) néhány elektromechanikus eszközzel kiegészítve (billentyűzet, nyomtató, lemezmeghajtók, hangszórók, stb.)
A szó az angol 'hardware' magyar kiejtés szerinti változata.

So it goes… We stand alone by standing stones and turn them into circles.

(#3) CsendPenge


CsendPenge
őstag

SZOFTVER

A SZOFTVER az eredeti angol szó (SOFTWARE) fonetikus kiejtése. A szoftver a számítógép által végrehajtható műveleteket leíró utasítások együttese, részei a programok. A kifejezés bevezetésének alapvető célja, hogy megkülönböztethető legyen a hardver (fizikai rész), illetve az azt vezérlő utasítások halmaza.
Két főbb típusát különböztetjük meg: a rendszer- illetve az alkalmazásiszoftvert. A rendszerszoftver vezérli a hardvert, (számítógép, perifériák) és interfészt biztosít a hardver erőforrásokhoz az alkalmazási szoftvertek részére valamilyen operációs rendszer révén. Az alkalmazási szoftver a felhasználó részére biztosít interfészt a hardver erőforrások kihasználására, vagyis a felhasználó által adott parancsok végrehajtására biztosít lehetőséget. Pl.: szövegszerkesztő, táblázatkezelő, adatbáziskezelő, grafikai és játékprogramok Harmadik típus a hálózati szoftver, amely az egymással összeköttetésben lévő gépek közötti kommunikációt biztosítja, vezérli.

Remember the Linux, that's like a wigwam: no Windows, no Gates, just Apache inside. Two minutes of thinking can save hours of unnecessary work.

(#4) Ahhoj


Ahhoj
aktív tag

DMA (Direct Memory Access)

A DMA a Direct Memory Access angol szósor rövidítése. Jelentése: közvetlen memóriahozzáférés.
Minden PC-ben található egy speciális elem, amely a tároló és a perifériák közti gyors adatátvitelt szolgálja a processzor ''megkerülésével''. Ezt a működést nevezzük közvetlen memóriahozzáférésnek. Ilyenkor nem a processzor, hanem a DMA vezérlő tartja kézben az adat-, cím- és vezérlővezetéket. Így az adatmozgás sebessége körülbelül hatszor akkora, mintha a processzor végezné ezt a műveletet. A mai PC-kben 2 db 8237 típusú DMA vezérlő található, aminek köszönhetően hét csatornát képes vezérelni.

(#5) emvy


emvy
nagyúr

HYPERTHREADING

A HyperTreading technológia a 90'es évek végén kifejlesztett, először az Intel Pentium 4 processzorokban alkalmazott architekturális fejlesztés. A ~ -el felvértezett processzor két teljesértékű processzorként tud megjelenni a külvilág felé, azonban a két, teljesértékűen programozható logikai processzor fizikailag közös erőforrásokon osztozik. Lehetővé teszi az operációs rendszer számára, hogy két, egymástól független szálat futtasson egyszerre, a processzoron belüli taszkműveletek transzparensek a külvilág felé. A technológia célja a rendelkezésre álló végrehajtóegységek optimális kihasználása.
A ~ nem valódi multiprocesszoros rendszer, a végrehajtóegységek összteljesítménye nem nagyobb, mint az egyprocesszoros rendszereké, de megfelelő compilerekkel és programozási módszerekkel a különböző végrehajtóegységek párhuzamos használata az időegységre jutó elvégzett műveletek számát jelentős mértékben emelheti.

while (!sleep) sheep++;

(#6) BenJoe


BenJoe
senior tag

Felvettem a listámra....:))

╮(╯ل͜╰)╭ Now we're the ones who help to set the sun... ( ͡ _ ͡°)ノ ♫

(#7) SzlobiG válasza BenJoe (#6) üzenetére


SzlobiG
félisten

Kicsit régi már ez a topic.:D

(#8) sharker válasza SzlobiG (#7) üzenetére


sharker
aktív tag

Enyhén és infoban csoró;]

(#9) SPDeluxe1.0 válasza sharker (#8) üzenetére


SPDeluxe1.0
aktív tag

...és bővíthető! ;)

[Szerkesztve]

"oh no the devil has a code for god mode!!!"

(#10) PumukliM válasza SPDeluxe1.0 (#9) üzenetére


PumukliM
csendes tag

.. és lenne is értelme! :)

''Egyszer majd annyit iszom, amennyit öregszem.. De most még annyit öregszem, amennyit iszom...''

(#11) ALI_G válasza SPDeluxe1.0 (#9) üzenetére


ALI_G
veterán

akár fel is lehetne éleszteni Parci topicját! még eddig nem láttam, h van ilyen. Majd teszek én is hozzá...vmikor, de azt könyvből (nehogy bármit is elrontsak), kicsit átfogalmazom.

[Szerkesztve]

(#12) ALI_G


ALI_G
veterán

RAM (Random Access Memories-véletlen hozzáférésű memória)

Írható, olvasható memória, ha lekapcsolják az áramot, akkor nem őrzi meg tovább a benne tárolt adatot. Létezik statikus (SRAM - erről most nem írnék. ld: Gyorsítótárak) és dinamikus (DRAM).
A dinamikus RAM cellák egy tömbje, mindegyik cella egy tranzisztort és egy kondenzátort tartalmaz. A kondenzátor feltöltődik, vagy kisül, annak megfelelően, hogy 0-t vagy 1-et tárol. Mivel az elektromos töltés hajlamos a szivárgásra, minden egyes bitet a dinamikus RAM-ban frissíteni kell pár ezred másodpercenként.
A DRAM-oknak számos típusa van. Időrendben előrehaladva a következők voltak:
FPM (Fast Page Mode-gyors lapkezelésű) DRAM:
Belseje egy bimátrix (sor és oszlopcímzéssel azonosít egy bit-et)
EDO (Extended Data Output - kiterjesztett adatkimenetű) DRAM:
Megengedi, hogy második memória hivatkozás kezdődjön el, mielőtt az első memóriahivatkozás befejeződött volna. Ezzel azt érték el, hogy több szót (1 szó=több byte) ad másodpercenként.
Mind az FPM, mind az EDO memórák aszinkron módon működtek (cím és adatvonalakat nem egyetlen órajel vezérli).
SDRAM (Synchronus DRAM):
A Statikus és a Dinamikus RAM-ok keveréke és egyetlen szinkron órajel vezérli.
A DDR SDRAM (Double Data Rate) és az RDRAM (Direct Rambus DRAM) hasonló elven működik:
A jel mindkét oldalát adathordozóként használja, így megduplázódik az adatátvitel.

A memóriamodulok foglalatai nem tetszőlegesen tölthetők fel: A SIMM memóriamodulokra volt érvényes az, hogy általában csak párosával és egyforma nagyságú memóriamodulokat tehettünk be. A DIMM moduloknál már nincs ilyen megkötés.

(#13) ALI_G


ALI_G
veterán

SIMM (Single Inline Memory Module)
Egyszeres belső memóriamodul. 72 érintkezős, 32 bites sínt használ. Mivel a Pentium processzor sínje 64 bit széles, a SIMM-eket párosával kell telepíteni, mindkettő a szükséges bitek felét adta.

[Szerkesztve]

(#14) ALI_G


ALI_G
veterán

DIMM (Dual Inline Memory Module)
Kétsoros memóriamodul. 168 érintkezős csatlakozót használ, és képes 64 bitet kiadni egyszerre. A SIMM modullal ellentétben, ez egyenként is használható.

(#15) ALI_G


ALI_G
veterán

bocsi, de a DDR2-vel már nem vagyok tisztában, ez még eddig kimaradt az életemből (DDR3 még ugye nem jött ki :D)
Ha vki talál hibát, akkor bátran. Ezekről tavaly tanultam, de a biztonság kedvéért megnéztem a könyvben is, amire nem emlékeztem (A. W. Tanenbaum - Számítógép architektúrák, alias The Bible :DDD - A könyvet csak segítségként használtam, semmit sem másoltam szó szerint [már amit könvyből néztem] - ezt azért írtam, mert nem kívánok megsérteni semmilyen hatályos jogszabályt).

[Szerkesztve]

(#16) _Petya_ válasza ALI_G (#12) üzenetére


_Petya_
őstag

korrekció:

> RAM (Random Access Memories-véletlen hozzáférésű memória)

Nem véletlen, hanem tetszőleges. Nem feltétlen az a jelentés jó rá, ami a szótárban legelöl van :) Nagyon sok helyen írják így, helytelenül.

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#17) ALI_G válasza _Petya_ (#16) üzenetére


ALI_G
veterán

nem magam forídottam, ezt spec kinéztem, hogy ne tévedjek :B, de akkor már inkább a hozzáférésű-t is javítsuk elérésű-re...

(#18) Azazello-


Azazello-
senior tag

meg tudna nekem mondani valaki fogalmazni, hogy a VGA-kon levo memoria merete mit befolyasol? de 1-2 kerek egesz mondatra volna szuksegem :)

Egy jó nőt meghódítani, és nem elmesélni olyan, mint titokban átúszni a Csendes-óceánt.

(#19) Rez_Grof válasza Azazello- (#18) üzenetére


Rez_Grof
őstag

Gyakorlatilag a maximálisan megjeleníthető szinek számat egy adott képernyő méreten Pl.: 1024*768-as felbontásban 16bit színmélység megjelenítéséhez kell 3145728byte memória, hogy megtudja jeleníteni a képet..
A mostani kártyák, pedig főleg a texturákat tartják a memóriában, amivel éppen dolgoznak, mert nagyon lassú lenne, ha minden esetben a vinyóhoz kellene nyúlni a texturákért.

[Szerkesztve]

A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

(#20) Azazello- válasza Rez_Grof (#19) üzenetére


Azazello-
senior tag

orok halam udozni fog :R

ezt a topicot kulon beteszem a kedvencek koze.. kis segedletnek :DDD

[Szerkesztve]

Egy jó nőt meghódítani, és nem elmesélni olyan, mint titokban átúszni a Csendes-óceánt.

(#21) Rez_Grof válasza Azazello- (#20) üzenetére


Rez_Grof
őstag

A képletet egy kicsit rosszul irtam, a helyes számítási módszer itt van leirva:
Bővebben: link

A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.