Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hangfalak (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) REAL WORLD


REAL WORLD
tag

Sziasztok!

Kezembe került egy nagyker árlista és lehetőségem van ezen az áron vásárolni (ismerősön keresztül...). Láttam sok jó dolgot és olcsó is! Kérdésem pedig arra irányulna, hogy egy 5.1-es hangfalrendszerhez mis is kellene??? 2 front- és 2 háttérsugárzó, 1 center és egy erősítő? Ezekhez a hangszórók, magassugárzók és a hangváltók... (az M.N.C. jó márka?) Ezekhez a megfelelő méretű doboz és kész? Milyen kábelek és csatlakozók? És van-e valami trükkje az összerakásnak?
A későbbiekben pedig érdekelne egy erősítő elkészítése is...

''Welcome to the REAL WORLD!'' (Matrix)

(#2) mormota válasza REAL WORLD (#1) üzenetére


mormota
senior tag

az erősítő kapcsolási rajzát megtalálod a www.tar.hu/kapcsrajz vagy az elektronika.lap.hu -n

Illusztrálok, tehát vagyok

(#3) zsiga667 válasza REAL WORLD (#1) üzenetére


zsiga667
addikt

Egy subwoofer sem árt...

(#4) I. Richard válasza zsiga667 (#3) üzenetére


I. Richard
senior tag

Ahhoz, hogy 5.1 legyen, ahhoz feltétlenül kel...... :DDD

(#5) REAL WORLD


REAL WORLD
tag

BOCS! Az kimaradt! :))

''Welcome to the REAL WORLD!'' (Matrix)

(#6) REAL WORLD


REAL WORLD
tag

Egy subwoofer építéséhez mi kell és milyen kell???
Most a háttérsugárzót próbálom megcsinálni. Ahhoz egy katalógusból néztem ki a méreteket és a szükséges hangszórót, magassugárzót és a hangváltót.
400*210*250mm, 25cm átmérőjű hangszóró (M.N.C. 200W, 8 ohm) és 10centis magas (150W/75W, 8 ohm).
A vatelinről tudna valaki felvilágosítást adni? 2 cm vastag kellene, de halvány lilám sincs, hogy mi is az (csak sejtésem van hogy olyan, mint egy régi VIDEOTON autós hangszóróban lévő anyag, de hogy mire jó...:F )

''Welcome to the REAL WORLD!'' (Matrix)

(#7) DDL válasza REAL WORLD (#6) üzenetére


DDL
őstag

Ácsi, ácsi! Mielőtt bármit is vásárolnál gondolkodj el azon, hogy mit is akarsz. Pl. háttérsugárzónak mi a francnak 25cm-es dohogó? Pláne ha szubot is akarsz. Ekkora még a frontokba sem kell. A másik. Azokat a dobozterveket gyorsan el kell felejteni amiket az MNC-khez adnak. Ezeknek az előnyük az, hogy olcsók. Általában nincs is más. Van azért közöttük 1-2 használható db. Hogyan viszonyúlsz az asztalos munkához? Mert ez az egyik sarkalatos pontja a dolognak.

Szóval mielőtt belefogsz előbb nézz szét. pl. töltsd le ezt: http://www.linearteam.dk/default.aspx?download=winisd . És próbálkozz vele. Egy két MNC hangszóró adataival. Meg fogod látni, hogy nem olyan egyszerű, és azok a tervek nem stimmelnek amiket ajánlanak hozzá.

Frontnak elég a 20cm-es mélyközép + 1 csipogó, centernek 13cm-es + 1 csipogó, héttérnek 16cm-es + 1 csipogó. Szubnak meg minimum 30cm-es. Erősítő meg egy új fejezet...

Egyáltalán mennyit szánsz rá?


Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#8) REAL WORLD válasza DDL (#7) üzenetére


REAL WORLD
tag

BOOOCS! ELÍRTAM!
Nem volt előttem a papír és többet is néztem...
Szóval: 17 cm a hangszóró átmérője (M.N.C., 8 ohm, 200W). 40*21*25 az stimmel!
De szívesen meghallgatom a tanácsodat! SŐT!!!
És mi a helyzet a vatelinnel?
Erősítőnek mit ajánlasz? Esetleg házi?

''Welcome to the REAL WORLD!'' (Matrix)

(#9) REAL WORLD


REAL WORLD
tag

Itt az MNC honlapja: [L]http://www.mnc.hu[/L]
Hangfalépítés
4. oldalit néztem ki a 30126-os hangszóróval...
A hi-fi-nél az eclipse I.-ben látható a 30126-os hangszóró és az adatai (ha rákattintasz) Ezt tudom megszerezni 1348 Ft-ért, ha minden igaz... Ez jó?

[Szerkesztve]

''Welcome to the REAL WORLD!'' (Matrix)

(#10) REAL WORLD


REAL WORLD
tag

Még egy kérdés!
A doboz ''18 mm vastag forgácslap''. De a hátoldal is??? :F
És az írták, hogy a doboz éleit tömíteni kell! :F

Ez lenne az első hangfalam, amit építek. DE NAGYON LELKES VAGYOK! :C

''Welcome to the REAL WORLD!'' (Matrix)

(#11) Cardinella válasza REAL WORLD (#1) üzenetére


Cardinella
aktív tag

Sok sikert hozzá! :)

(bár én a helyedben inkább készen venném meg a cuccot; nem könnyű jó hangfalakat építeni, ami elfogadhatóan szól és a végén drágább lesz az egész, mint a bolti ár...) De azért hajrá! :P

(#12) DDL válasza REAL WORLD (#8) üzenetére


DDL
őstag

Szerintem az egyetlen használható széria a cdcone. Ebből a 20cm-es változat meg egy TVM csipogó meg egy nettó 35l-es zárt doboz meg egy egyszerű váltó és kész egy egész tűrhető doboz. Ha kell akkor dobozméreteket is adhatok.
A vatelint a télikabátok bélelésére használják. Vattaszerű anyag.
Erősítőnek szerintem szobába elég egy 40-50W-os bőven. Én mindenképpen maszekolnék. De ha dekóderes kell akkor inkább gyári vmit.



Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#13) REAL WORLD válasza DDL (#12) üzenetére


REAL WORLD
tag

Megnéztem a CDCONE-t. Ha ezt ajánlod, akkor elfogadom, mivel nem értek annyira hozzá. De ha lehetne konkrét számot tudnál mondani? 304XX???
TVM csipogó? Az milyen? A 33522 jó?
Váltónak jó a 39802?
A vatelint a fára kell erősíteni vagy mi? :F
A méreteket elküldenéd? És ha lehetne egy rajzot is...
A doboz hátlapja milyen anygaból legyen?

[Szerkesztve]

''Welcome to the REAL WORLD!'' (Matrix)

(#14) DDL válasza REAL WORLD (#13) üzenetére


DDL
őstag

30408 a cdcone tipusa. A TVM ARV104-08 csipogó nem MNC. Mondjuk 3 kategóriával jobb. De ha pesti vagy akkor lehet egyszerűbb a Monacor DT-99-et venni [L]http://www.monacor.hu[/L]. Mind a kettő 4000 pénz körül mozog. A váltó : [L]http://www.freeweb.hu/clearvoice/images/xover.gif[/L]. A dobozrajzra egy kicsit várni kell.

A vatelint lazán a dobozfelra kell erősíteni pl. vmilyen hálóval. A mennyiségével célszerű kisérletezni. A legjobb teljesen feltölteni lazán. A doboz anyaga MDF Az oldallapok, a tetőlap és a hátlap 19mm-esek, az előlap 25mm-es.

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#15) REAL WORLD válasza DDL (#14) üzenetére


REAL WORLD
tag

Szia!
A csipogónak is MNC-snek kéne lenni, mert a nagykerben min 10000 a vásárlás. Szóval, ha azok közül tudnál ajánlani valamit, akkor megköszönném! A váltó ilyen egyszerű? Nem kell külön venni??? És az MNC honlapján, amik vannak... Az nem jó? A vatelint hálóval???

Lenne egy haverom, aki szintén szeretne hangfalat és neki is megmutattam a katalógust. Holnap pontosan megmondja, hogy mit is nézett ki, de azt tudom, egy reflex csöves doboz. Azt hiszem, hogy az MNC honlapján a hangfalépítő katalógusban a 8. oldali az, amit kinézett... A 34110 hangszóró dereng, de rákérdezek! Ebben tudnál tanácsot adni???

''Welcome to the REAL WORLD!'' (Matrix)

(#16) DDL válasza REAL WORLD (#15) üzenetére


DDL
őstag

A Monacor linket csak azért adtam, hogy nézd meg hozzád hol van a legközelebbi bolt. Nincs használható MNC csipogó. A váltó csak ezzel a 2 hangszóróval ilyen egyszerű. (A TVM-hez inkább 6.8uF-os kondi kell). A tekercset szerintem inkább vedd meg (monacor vagy visaton bolt). Légmagosra kell csinálni és minél kisebb ellenállásúra. Nem olyan egyszerű... Ehhez az elrendezéshez nem ad váltót az MNC (sem). A háló pl lehet géz is. De ha ügyes vagy akkor nem kell háló sem.

Kérdezd meg melyiket akarja. Bár a hangosításhoz nem értek.


Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#17) Brezo


Brezo
csendes tag

Szevasztok! Ezekhez nem tudok sok jót szólni. Mondjuk én is mindenáron hangfalat akrtam építeni, de csak +2db-ot a 4.0-hoz. Én is egy 30126-os hangszóróval(jobbanmondva két mélynyomósat) akartam készíteni, de amint utánajártam a dolgoknak és foglakozok is vele... hát nem is tudom. Mindenesetre az M.N.C terveiről teljesen lebeszéltek, főleg a 304-es hangszóró szériáról!! Szép & érdekes, de ne jó! Inkább a Somogyi Elektronik terveit ajánlották, azon belüül is konkrétan. Amiket el is készítettek, meg is hallgattak & mondjuk elfogadható, mivel soha nem lesz olyan mint egy gyári!!

A másik pedig, hogy az 5.1-hez mindenképpen 3 sztereó kimenettel rendelkező hangkártya kell(persze ehhez 6 egymástól független erősítő pl. 3 db sztereó erősítő,vagy házilag készítet 6 mono végfokozat egybeépítva)
persze a másik megoldás a digitális rendszer, ami szintén eg komoly erősítőt igényel(bonyolult és drága házilag)...!

DE AZÉRT ÖSSZERAKOK EGY HANGFALAT!!! AZÉRIS!
Pontosan a barkácsolás miatt, mert hogy ezt te készítetted... amint te is mondtad...
SORY A HOSSZÚ ÜZIÉRT!

(#18) DDL válasza Brezo (#17) üzenetére


DDL
őstag

Kettő használható hangszóró van az MNC-k között, a 20cm-es és a 10cm-es cdcone. A többi felejtős. Szerintem 100 alatt nincs jobb gyári sem. Persze az a kérdés kinek mi a jó...

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#19) lkadar


lkadar
tag

Hi All!

Ugy tervezem en is, hogy epitek majd cdcone-nal hangfalat, plusz egy monacor dt-99-essel.
DDL!
Mit szolsz ahhoz, amit subvoice epitett, es az lx-en irt rola? Nagyon hasonlit a tiedhez, csak o dt-99-est hasznalt, es persze a valtoja is eleg egyszeru (szinten nagyon hasonlit a tidehez).

lkadar.

(#20) REAL WORLD


REAL WORLD
tag

HI!

Megkérdeztem és jól emlékeztem... Azt a hangfalat szeretné, amit mondtam.
Nekem pedig az lenne a kérdésem, hogy ha az MNC hangfaltervei nem jók, akkor a Somogyi honlapjáról leszedett terveket lehet-e hasonló paraméterű MNC hangszórókkal megvalósítani???

''Welcome to the REAL WORLD!'' (Matrix)

(#21) DDL válasza lkadar (#19) üzenetére


DDL
őstag

Nem véletlenül :DD. Kb. egyszere kezdtük el, de én TVM csipogóval és nem padlón állót csináltam. De nekem nem tetszik annyira mint subvoice-nak, pedig azóta már drágább (és ennek ellenére sokkal jobb) KEF T27 csipogóval is próbáltam már. Ebben az esetben nem kell az előtét ellenállás sem. van egy jellegzetes középhangja a cdconenak (vagy én vagyok a peches) amivel nem tudok megbarátkozni. Ha meredekebb váltót használok akkor agyonütöm a ritmikát. Jelenleg a T27-ttel 1500Hz-en váltok. A soros induktivitás 1.8mH, a kondi 7uF ennyi a váltó. Valószínű, hogy csinálok majd neki egy kisebb dobozt, amit telenyomok vatelinnel.

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#22) DDL válasza REAL WORLD (#20) üzenetére


DDL
őstag

Nem az a baj, hogy a dobozméretek rosszak. Hanem az, hogy az ajánlott hagszórókhoz nem passzol. ebből a szempontból a SAL sem jobb.

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#23) _Volkovy_


_Volkovy_
nagyúr

Bocsi hogy idepofátlankodom..
DDL az autóhifit is ennyire vágod?Mert akkor kérdeznék egy-két dolgot..

(#24) DDL válasza _Volkovy_ (#23) üzenetére


DDL
őstag

Ahoz (sem) nem értek. :(

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#25) _Volkovy_ válasza DDL (#24) üzenetére


_Volkovy_
nagyúr

Ok :)

(#26) cong válasza _Volkovy_ (#25) üzenetére


cong
csendes tag

Hali!

Szerintem az egész hangrendszer lényegét a mélyhang adja meg.
A mélyládának két típusa van, a zárt és a szub.
A zárt ládánál figyelni kell a teljesítmény-átmérő arányára.Ha pl egy 100W-os 30cm átmérő, mélynyomót akarsz beletuszkolni egy zárt dobozba, akkor annak kb 30-32L-es belső térfogat kell.Szerintem ezzel sokkal szebb mélyet lehet előcsalogatni, mint a szub rendszerrel. Az utóbb említett mélyládánál viszont arra kell figyelned, hogy a hang a dobozban ne ''járjon'' össze vissza, viszont közvetlenül a nyílás irányába sem szabad a hangszórókat fordítani.
A márka kivállasztásánál csak arra kell figyelni, hogy milyen célra szeretnéd használni. Pl: mennyire küldöd, mennyire ragaszkodsz a hosszú gar. időhöz stb.

Még egy jó tanács a mágnes mérete sem elhanyagolandó. Nem mindig a nagy tányér a jó:DD


Patsi: cong

[Szerkesztve]

Nem értek a számítógéphez, csak használom!

(#27) Terrayon


Terrayon
tag

:)

[Szerkesztve]

(#28) DDL válasza cong (#26) üzenetére


DDL
őstag

Ez így ebben a formában abszolúlt nem igaz. A membrán átmérőnek önmagában vajmi kevés köze van a szükséges doboztérfogathoz. A mélyládának nem ez a kettő tipusa van. Az igaz, hogy van zárt, de a többi a raflex, TL, tölcsér, és ezek kombinációi. A szub nem ládatipus, hanem hangszóró-rendszer egyik eleme. Ami lehet zárt, reflex, TL stb. A beépítendő hangszórótól függően.

Persze lehet, hogy az autóhifiben máshogy van...


Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#29) REAL WORLD


REAL WORLD
tag

Szisztok!

Túl vagyok a vásárláson, most megyek a dobozhoz a fát megrendelni. Szóval csak csinálok. Nekem jó lesz és ÉN csinálom. Szeretek barkácsolgatni, szerelgetni. Jó hobbi.
Lenne egy kérdésem! Sajnos az anyagiak miatt csak 2 menetben tudtam beszerezni a cuccost, de még nem az 5.1-hez csak a 2 hátsó. Igyekeztem mindenből ugyan olyat venni, de a váltó nem stimmel.
Először vettem egy MNC 39802-t. Ez 2 utas, 8 ohmos, 250W-os, a vágási frekvenci 4000Hz, a vágási meredekség pedig mély: 12 dB/Oct, magas: 6 dB/Oct.
A másik váltó (már csak ilyen volt): MNC 39803. Ez egy 3 utas, 8 ohmos, 400W-os, a vágási meredekség 12 dB/Oct. A vágási frekvencia állítható! Na itt kezdődik a baj! A katalógusban így szerepel:
800/6000Hz
1600/5000Hz
800/7000Hz
1600/7000Hz
Az mondták, hogy nyugodtan használhatom a 3 utast (értelemszerűen csak 2 cuccot kötök rá).
A másik váltón egyértelmű, hogy melyik a magas, melyik a mélyközép és melyik a bemenet. Itt is megvan a bemenet. Majd, mivel 3 utas 3 lehetőség. Woofer, Midrange, Tweeter. Nekem az első és a 3. kell. Ezekhez A, B, - illetve E, F, - (Midrange-> C, D, -) kötési lehetőségek tartoznak. A kérdés, hogy nekem tulajdonképpen hova is kell kötnöm? Hogyan fog változni a Vágási freki és mennyiben fog különbözni a másiktól? Ha kérhetném a válszotok egy kezdő szintjén is érthetőek legyenek, mert ez lesz az első hangfalam és nem vagyok még profi... :))

''Welcome to the REAL WORLD!'' (Matrix)

(#30) bitfarkas válasza REAL WORLD (#29) üzenetére


bitfarkas
őstag

Ha pozdorjából készíted a dobozt, mindenképpen lemezcsavarokat és ne facsavart használj, emellett feltétlenül ragaszd is a csatlakozásokat, hogy ne mozogjon ki a rögzítés.

(#31) REAL WORLD válasza bitfarkas (#30) üzenetére


REAL WORLD
tag

Köszi a tanácsot! Miért is jobb a lemezcsavar, mint a facsavar???

''Welcome to the REAL WORLD!'' (Matrix)

(#32) REAL WORLD


REAL WORLD
tag

Még a hangváltó mindig kérdéses! HELP!!!!
UP!

''Welcome to the REAL WORLD!'' (Matrix)

(#33) bitfarkas válasza REAL WORLD (#31) üzenetére


bitfarkas
őstag

Mert a ragasztóanyag kötésű rostlemezek a csavar behajtásakor annál inkább sérülnek a csavar környezetében, minél nagyobb keresztmetszetben piszkáljuk őket. A lemezcsavar - kötést biztosító ''menetes része'' vékonyabb és szélesebb, tehát kevésbé mozgatja ki a részecskéket, és nagyobb felületen kapaszkodik. Ajánlatos a csavar magjának megfelelő méretű előfúrás is.

(#34) REAL WORLD válasza bitfarkas (#33) üzenetére


REAL WORLD
tag

Köszi a tanácsot!
Mit jelent a szinuszos- és a zenei teljesítmény?
80 W szinuszos és 160 W zenei... Ez a magas.
A mélyközép 150W/300W.
Elkészült!!! :)) :C
Tök jó! Szép fekete, tök jól szól! Annyi a szépséghiba, hogy nem minden csavarnál sikerült jól a süllyesztés és a lapok illeszkedése is lehetne pontosabb. De egy kis festék és a szépséghibák is eltűnnek. A lényeg, hogy szól és nem is rosszul. SŐT!
Tervbe van véve, hogy veszek egy jó erősítőt és akkor... Most egy régi lemezjátszó üzemel erősítőként. De megteszi. Köszi mindenkinek a segítségét, hozzászólását, tanácsát. Ha túl leszek a felvételin és az érettségin, akkor csinálom tovább, hogy 5.1 legyen... Majd még a subhoz kérnék tanácsot, javaslatot, stb.

[Szerkesztve]

''Welcome to the REAL WORLD!'' (Matrix)

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hangfalak (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.