Hirdetés

2024. július 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Ironizer


Ironizer
tag

TLDR: hélium, nyugdíj, mindmeghalunk.

(#2) worxland válasza Ironizer (#1) üzenetére


worxland
addikt

Na, a kötelező kör letudva, lehet érdemleges hozzászólásokat is nyomni. :))

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#3) ricsip válasza worxland (#2) üzenetére


ricsip
addikt

Pl. ez:

a 28 TB-os Ultrastar esetében az átlapolt

Nehogy az legyen kiírva olvashatóan h. Shingled vagy az h. SMR, mert azt már felismeri a sarki hülyegyerek is, és az instant rossz szájízt ad a terméknek és az egész cikknek reklámnak is. Ehelyett ha az "átlapolt" szócskát írjuk bele a cikkbe, nem hazudtunk (technikailag) nagyot, és a többség szeme átsiklik a WD-disznóság felett.

[ Szerkesztve ]

-

(#5) Dr. Akula


Dr. Akula
félisten

A lényeg hogy a 30 rongyos ársávba beférjenek. :D

(#6) worxland válasza makszutov.hu (#4) üzenetére


worxland
addikt

Pedig NAS-ba jó. Nekem is van egy 8 terás. A célnak megfelel, csak jól kell kiválasztani a célt.

[ Szerkesztve ]

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#8) ityam


ityam
őstag

Sok tárhelyre van igény otthon is. valszeg nem csak nálam:

egyik tárhelybővítős gépem(legtöbb hdds) nincs épp bekapcsolva...
szóval jöjjenek nagy winyók tárolásra. persze olcsón

[ Szerkesztve ]

(#9) ityam válasza ityam (#8) üzenetére


ityam
őstag

off: ehhez még persze jó lenne találni valami jó manager progit. Manuálisan próbáltam a fontosabb adatokat 2 meghajtóra is rakni, a legfontosabbakat meg háromra, de jó progit nem találtam, ami ezt managelné network driveokon keresztül.Létezik ilyen progi hogy megmondom neki miből csináljon 2 vagy 3 példányt? de ami nem kell 2ben az letörli az egyiket ha fölöslegesen 2 helyen van meg(pontosabban értesít és a választásom alapján törli amit kérek)?

[ Szerkesztve ]

(#10) tasiadam válasza ityam (#9) üzenetére


tasiadam
veterán

Linux->samba->cron job-> dd masik diskre.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#11) tasiadam


tasiadam
veterán

Pedig azt hittem, hogy a WD is gyutt az uj technologias diskjeivel az exos ellen, de csak SMR :D lenyegeben eladhato cold storagekent.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#12) tibaimp válasza ricsip (#3) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Jogos! :(((

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#13) thedioda válasza ityam (#9) üzenetére


thedioda
tag

snapraid

"A Linux rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait."

(#14) bteebi válasza ityam (#8) üzenetére


bteebi
veterán

Mintha a saját gépemet látnám :)). Mondjuk nekem nincs ennyi hálózati mappám. Nálam most épp (kisebb gépben) 8+4+2×2 TB, NAS-ban 4×3, a nagyobb gépben már nem is tudom, talán 2×4 meg 2×3. És egy 8 terás dögrováson sajnos. :(

SMR-es HDD-t (ha egy mód van rá) én se választanék, habár nem annyira rosszak, nekem is mótvá. Az "átlapolt" elnevezéssel meg semmi baj nincs, hisz ahogy Király Linda is megmondta, magyarok vagyunk, nem?? :U

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#15) Reggie0 válasza ityam (#8) üzenetére


Reggie0
félisten

Jah, ez ismeros:

Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
udev 16G 0 16G 0% /dev
tmpfs 3.2G 52M 3.1G 2% /run
/dev/sdg1 15G 2.7G 11G 21% /
tmpfs 16G 4.0K 16G 1% /dev/shm
tmpfs 5.0M 0 5.0M 0% /run/lock
tmpfs 16G 0 16G 0% /sys/fs/cgroup
tmpfs 3.2G 0 3.2G 0% /run/user/1000
storage80T 71T 22T 49T 31% /storage80T
tmpfs 3.2G 0 3.2G 0% /run/user/0

[ Szerkesztve ]

(#16) MasterDeeJay válasza makszutov.hu (#4) üzenetére

Én megvettem cégbe szervervincsinek amikor még nem tudtam hogy SMR. (2tb-os seagate 7200rpm 256mb tök jól hangzik) Aztán virtuális gép gyakorlatilag nem ment rajta. Mondom jó utánanéztem SMR. Akkor megy a backup szerverbe. Nézem backup nem megy le, jó lassabb oké várok vele. Vártam egy napot és még mindig nem ment le a napi mentés, megállítom oké akkor kézzel másolok rá ~10mb/s....
Tök jó gyakorlatilag írni nem lehet rá csak egyszer. Olvasással nincs gond. Ha leformázom akkor lehet rá írni egy darabig használható sebességgel utána pedig 10mb/s.
Szóval nekem SMR = egyszer írható hdd
Persze nem lenne ez gond ha bazi nagy betűkkel ráírnák hogy SMR, ne hogy megvedd mert szo*pni fogsz!
Oké akkor visszaviszem mert a ráírt dolgokat nem tudja... nem veszik vissza mert ez ilyen....Kösziiii kedves.
Ja weboldalon mai napig ki van írva mibe ajánlják... [link]
Best-Fit Applications:
Desktop or all-in-one PCs
Home servers
Entry-level direct-attached storage
devices
Elég lett volna annyit írni hogy cold storage.
Átcsesztek vele keményen. A kérdéses vincsi hideg backupnak jó egyedül. Csak azt nem értem miért nincsenek tömeges perek hogy a tizedét sem tudja írásban mit ami a specben van.
Nem magával az SMR-el van a bajom mert ha olcsóbb akkor rendben van, ez is egy technológia hanem hogy a gyártók szándékosan átcsesznek vele.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#17) tasiadam válasza MasterDeeJay (#16) üzenetére


tasiadam
veterán

Nem lenne olcsó a HDD ha nem SMR lenne, mert ugye jóval sűrűbben lehet rá írni és tárolni adatot, de ugye nem tesznek különbséget. Az átlagfelhasználóban az a short burst, amit lehetrá tolni, meg szintén elég, mert nem sokat írnak HDD-re 100+ gigát.

De az jogos, hogy ismerni kell a termékpalettát ahhoz, hogy tudja az emebr mit vesz. Pl a WD Blue-nál van CMR és SMR, de CMR is csak 4tb fölött, míg seagatenél a barracuda mindegyike SMR. Laptop HDD-k között pedig ha úajt akar ez emberv enni, 2 kivételével mind SMR, és az a 2 is olyan drága, hogy SSD árban megy, ami nem más, mint a WD RED

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#18) Reggie0 válasza MasterDeeJay (#16) üzenetére


Reggie0
félisten

En ugy vettem eszre, hogy az algo optimalizalva van adott fajlrendszerekre. Ext2-4-el gyakorlatilag kohog, exfat viszonylag hasznalhato.

En egyszer mar bedobtam garira is egy ilyen SMR vigyont, mert gyak 1mb/s-sel ment. Majd visszaadtak h nekik hibatlan, formazas utan... Nekem istennek sem akart menni, lehet par napig rajta kellett volna hagyni a tapot, hogy elrendezgesse magat.

(#19) ricsip válasza Reggie0 (#18) üzenetére


ricsip
addikt

Formázás után még jó h. gyors, nincs minek belassulnia rajta. Ott helyben rá kell engedni mondjuk 20-30 GB adatot. Csak persze ezt a szervizesek nem fogják hagyni, mert akkor pofára esnének a helyszínen.
Ebben az smr átverős faszságban minden szereplő benne van, de csak a vásárló az aki szopik a végén.

-

(#20) Reggie0 válasza ricsip (#19) üzenetére


Reggie0
félisten

Hat ezaz. De nekem formazas utan is lassu volt, igaz az ext4-re ment.

A vicces az, hogy 3db ugyanolyan hdd-rol van szo, ebbol csak az egyik csinalja ezt, a masik ketto kielegito sebesseggel megy ugyanazon terhelesre.

(#21) MasterDeeJay válasza tasiadam (#17) üzenetére

Most rákerestem a 2Tb-os HDD-re mennyire rossz a helyzet, és igazad van eléggé. CRM drágább.

Toshiba P300 3.5 2TB (HDWD220UZSVA) 22eft SMR
Toshiba P300 3.5 2TB SATA3 (HDWD320UZSVA) 21eft SMR
Seagate BarraCuda 3.5 2TB 7200rpm 256MB SATA3 (ST2000DM008) 23eft SMR
Western Digital WD Blue 3.5 2TB 7200rpm 256MB SATA3 (WD20EZBX) 25eft SMR
Western Digital WD Blue 2TB 256MB 5400rpm SATA3 (WD20EZAZ) 25eft SMR
Western Digital WD Blue 2.5 2TB 5400rpm 128MB SATA3 (WD20SPZX) 27eft SMR

Nem kicsit égő hogy a blue széria is SMR, holott az normál desktop drive kellene hogy lengyen. Ráadásnak 2.5" méretben is SMR....

Toshiba S300 Surveillance 2TB 128MB 5400RPM SATA3 (HDWT720UZSVA) 25eft SMR

Itt is DVR-be ahol csak írás van SMR drive? Ez valami rossz vicc lehet. Ráeresztek pl 8 fullhd streamet (vagy több 4k-t) és az első napon megáll az egész. (most a DVR-be WD42PURZ és WD30PURZ van)

Seagate SkyHawk 2TB 5400rpm 64MB SATA3 (ST2000VX017) CMR 26eft
Western Digital WD Purple 3.5 2TB SATA (WD22PURZ) CMR 30eft
Western Digital Purple Surveillance 3.5 2TB 5400rpm 64MB SATA (WD23PURZ) CMR 26eft

infónak ezt használtam:
https://nascompares.com/answer/list-of-wd-cmr-and-smr-hard-drives-hdd/

De továbbra is az a bajom hogy desktopként adják el, amire alkalmatlan. Rárakna az user egy játékot aztán csak néz hogy miért totál mikrolagos a betöltés mert a háttérben a 100gb-os játékot pakolgatja a helyére meg persze töltögetné a texturákat. Oké ma már játékra inkább SSD ajánlott de ez az SMR-es tech miatt a HDD még inkább hátrányba kerül.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#22) tasiadam válasza MasterDeeJay (#21) üzenetére


tasiadam
veterán

Aztán ugye megyünk az SSD irányba, ahol az olcsó és nagy kapacitást csak a QLC-k tudják, amik megint hasonlóan bealssulnak, de ha az embernek 500 megás a net, akkor a belassult SSD még mindig gyorsabb, mint a net, vagy a HDD :D

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#23) MasterDeeJay válasza tasiadam (#22) üzenetére

Na az meg a másik, nem elég hogy kályhák a mostani SSD-k de QLC miatt meg belassul és nem tudja végig a max értéket. Nálam a 980Pro oem verzióra is bazi nagy borda kellett és persze a videókátya alá nem rakhattam mert forró mint az állat ha éppen írok rá.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#24) Reggie0 válasza MasterDeeJay (#21) üzenetére


Reggie0
félisten

red pro vagy gold kell, azok mind cmr-ek. De ilyen kicsi hdd-t mar nincs is ertleme nezni.

[ Szerkesztve ]

(#25) bteebi válasza MasterDeeJay (#21) üzenetére


bteebi
veterán

"Toshiba S300 Surveillance 2TB 128MB 5400RPM SATA3 (HDWT720UZSVA) 25eft SMR
Itt is DVR-be ahol csak írás van SMR drive? Ez valami rossz vicc lehet. Ráeresztek pl 8 fullhd streamet (vagy több 4k-t) és az első napon megáll az egész."

Egy FHD stream lehet vagy 10-15 Mbit/s*, 8 darab akkor már lehet ugyanannyi MB. Azért azt illene bírnia... Persze nyilván meg lehet fektetni, de ahhoz eléggé power surveillance usernek kell lenni.

*Oké, beállítás (minőség, fps, kódolás) függő. Simán lehet akár a duplája is, ha nem több. Az meg már nem mindegy.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#26) MasterDeeJay válasza bteebi (#25) üzenetére

Keveset is írtam, megy mellette a substream is ami ugyan nem sok de az is foglal valamit.
Meg persze ha még vissza is kell nézni vagy menteni az is lefoglalja a HDD-t.
Fullhd rossz példa volt részemről, most már inkább nagyobb felbontásúak vannak. 8-as rendszer nem is olyan nagy. (raktam össze 2x32-est is régen)
Cél nem szokott lenni hogy egy hónapot vissza lehessen nézni (sok esetben 3 nap engedélyezett), ezért is elég egy pár TB-os Hdd.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#27) ricsip válasza MasterDeeJay (#26) üzenetére


ricsip
addikt

Ha történik valami az utcán -tudom, nem lenne szabad rögzíteni abból semmit-, mégis be szokott kopogtatni a rendőrség pár nap múlva h. ha tudom legyek már szíves ettől eddig ezen a napon levő felvételt a rendelkezésükre bocsátani. Akkor hasznos tud lenni, h. nem 1-2 napos a megörzési idő, hanem 1 hónap.

-

(#28) tasiadam válasza MasterDeeJay (#26) üzenetére


tasiadam
veterán

objektumvédelem miatt 3 nap, mert bent nem történik úgymond komoly dolog, vagy elrakják egy cold storageba kisebb időre, aztán törlés. de persze ezt prioritással kezelik, vagy benyelik, hogy bezony 72 óra után kuka.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#29) bteebi válasza MasterDeeJay (#26) üzenetére


bteebi
veterán

"Fullhd rossz példa volt részemről, most már inkább nagyobb felbontásúak vannak. 8-as rendszer nem is olyan nagy. (raktam össze 2x32-est is régen)"

A példa valahol tök mindegy, a lényeg érthető volt. Nyilván tudni kell méretezni, mert ha tudáshiány miatt túllősz a célon, akkor az lehet hatalmas szívás.

Halványan dereng némi belassulás SMR-rel, de ekkora mértékű problémákra, mint amit ti írtok, nem emlékszem. (De lehet, hogy már csak az idő szépíti meg a dolgot.)

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#30) MasterDeeJay válasza bteebi (#29) üzenetére

Régen nem kellett számolni az smr jellemzőivel. Tizenezer ft-os 1tb-os wd blue tudott 200+mb/s írást is bár a lemez végére nyilván lassult valamit.
Így dvr-be mindegy volt mit raktam. Random 3.5" desktop hdd is jó volt, akár olcsó wd green.
Smr-t nem mernék rakni.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#31) bteebi válasza MasterDeeJay (#30) üzenetére


bteebi
veterán

1 TB-os HDD-k (legalábbis a régi, többtányérosak) a büdös életben nem tudtak 200+ MB/s-es írást/olvasást, épphogy a felét, a lemez külsején. Nézz utána, megszépülnek az emlékek. :))200 MB/s körüli értéket, vagy talán kicsivel afölöttit a 8 terás Seagate-em tudott, de az se nagyon sokáig. Emlékszem, hogy mekkora nagy számnak éreztem, amikor először láttam 100 MB/s-es olvasási sebességet. Azt hiszem már egyetemista voltam (nem most volt már az se sajnos).

Ez egy 4 terás Hitachi, és ez már egy jobb fajta:

Ez meg egy 4 terás WD Red (WD40EFRX):

És egy 1 terás - talán ezek mentek először 100 MB/s fölé:

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#32) MasterDeeJay válasza bteebi (#31) üzenetére

Utánanéztem valóban. 2016-ban teszteltem wd szériáit. A későbbiek biztosan többet mentek. Amire emlékszem az inkább a gold és re ami 200 felett ment.
Blue a 7200rpm miatt jobban ment. A sima red 5400-as gondolom azért lassabb valamivel.

[link]

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#33) ricsip válasza bteebi (#31) üzenetére


ricsip
addikt

Amúgy történt valami a HdTune készítőjével h. 2019 óta nem volt belőle update?

-

(#34) bteebi válasza MasterDeeJay (#32) üzenetére


bteebi
veterán

Egész jók. Tegyük hozzá, ezek már "új" 1 terásak, talán 1-2 tányérral, nagyobb adatsűrűséggel. Az első 1 terás HDD-k vagy 15 évesek, ha nem még több, és inkább alulról súrolták a 100 MB/s-et. Tegyük hozzá, még a leggyorsabb Blue (az vajon tényleg 1 terás??? fura) is beesik 100 MB/s alá, és átlagra is "csak" 250-et tud.

#33: Én is értetlenkedtem rajta, de nem tudom. Lehet, hogy ráunt, lehet, hogy ennyi volt a projektben. Végül is a SMART adatokat újabb HDD-kből is ki lehet olvasni...

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#35) MasterDeeJay válasza bteebi (#34) üzenetére

Talán az utolsó normális vincsik voltak ezek jó áron, utána már WD is keverte a blue-greent random módon. Pontosabban 5400-7200-as vegyesen ment wd blueként.

2.5"-oknál még nagyobb volt a káosz. Elég sok notiba cseréltem 500-1tb-os hdd-ket ssd-re és méregettem, némelyik hiába volt újabb gyártású sokkal lassabb volt a régieknél. Volt hogy belassult egy idő után mintha smr lenne de nem az volt. Totál random szemetek voltak mind. Ott is volt valami 7200-as ami kiemelkedően jó volt a többihez képest de nem emlékszem pontosan, adtam el mindet.

Ja megnézem legutóbb mit szedtem ki egyik cégnél a DVR-ből mert megdöglött 3 év után: Seagate Barracuda 3Tb-os persze a 008 végű SMR-es. Elindul, kattog kettőt és leáll. Jó persze lehet vételten is. Nálam a vincsik nagyon nagy részt 5-6 év után cserések azaz mennek tovább backupnak, nem szoktak a 24/7 vincsik megdögleni 5 év alatt.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#36) bteebi válasza MasterDeeJay (#35) üzenetére


bteebi
veterán

"Seagate Barracuda 3Tb-os persze a 008 végű SMR-es. Elindul, kattog kettőt és leáll."

Nem akarok hazudni, de mintha ugyanezt produkálta volna az első 8 terás HDD-m. Vagyis azt hiszem elkezd felpörögni, aztán meg leáll. A kattanásban már nem vagyok teljesen biztos, de egy szinte biztos van, amikor kikapja a fejet. (Szintén Seagate Barracuda, azt hiszem az is SMR-es volt.) Még megvan, tele adatokkal, talán majd megpróbálom valamikor megmenttetni, ha nem kerülne csillióba (muhahaha). Talán szervómotor probléma lehet, de ez csak tipp.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#37) Reggie0 válasza MasterDeeJay (#35) üzenetére


Reggie0
félisten

Seagate meghajtok kb. 20 eve konstans szemetek.

WD a sebesseget classokba akarta sorolni, ahogy egyre nott a meghajtok sebessege es a gyorsabb 5400-asokat 7200-askent eladni. Ezt csinaltak a red szeriaban is, azert van ez a kavarodas.

[ Szerkesztve ]

(#38) tasiadam


tasiadam
veterán

[link] storagereview osszefoglalo, hogy inkabb mire valo az SMR es a CMR verzio

[ Szerkesztve ]

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#39) MasterDeeJay válasza tasiadam (#38) üzenetére

These drives are ideal for various applications including bulk storage, online backup and archive, video surveillance, cloud storage, regulatory compliance storage, big data storage, and other use cases where data is infrequently accessed.

Csak az a baj hogy ezt a 20+Tb-osra írja ahol az írás is később fullad le. Míg egy kicsinél ez pár száz Gbnál előjön. Írsz rá pl 4tb-osra 1tb backupot és az írás végére 10mb/s ig lemegy az átvitel.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#40) worxland válasza MasterDeeJay (#39) üzenetére


worxland
addikt

20 terás kiszerelésben érezhetően olcsóbb az SMR, de kicsiknél (<= 4TB) olyan minimális az árkülönbség, hogy teljesen értelmetlen azt választani.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#41) tasiadam válasza MasterDeeJay (#39) üzenetére


tasiadam
veterán

4tb diskre 1tb írás alap esetben nem hiszem, hogy egybe kéne felmenjen, hanem részletekben. ugye a a leírtak nagyrésze ilyen eset

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.